Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-10-12, 15:36   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Bimėt shėruese sipas grupeve tė gjakut

Nuk e di se sa eshte e vertete, provone dhe binduni.Po bėhet gjithnjė e mė e popullarizuar marrja e bimėve shėruese sipas grupeve tė gjakut, ndėrsa dieta e cila po ashtu rekomandon ushqimin nė pėrputhje me grupin e gjakut tashmė ėshtė treguar efikase.

Bimėt shėruese mund tė jetė edhe problematike pėr shėndetin nėse nuk konsumohen ashtu siē janė pėrshkruar. Pasi qė nuk ėshtė mirė thjesht tė shkoni nė barnatoren mė tė afėrte bimore ose nė treg dhe tė blini njė qese me diēka nė tė cilėn shkruan qė zgjidh problemin tuaj, duhet tė informoheni nė kohė.

Po bėhet gjithnjė e mė e popullarizuar marrja e bimėve shėruese sipas grupeve tė gjakut, ndėrsa dieta e cila po ashtu rekomandon ushqimin nė pėrputhje me grupin e gjakut tashmė ėshtė treguar efikase. Ja njė listė e shkurtėr e bimėve shėruese tė cilat pėrputhen ose jo me grupin tuaj tė gjakut.

Grupi A i gjakut

Personat qė kanė grupin e gjakut A kanė imunitet tė dobėt, stomak shumė tė ndjeshėm dhe lėkurė dhe mukozė tė ndjeshme. Pėrveē kėsaj, kanė probleme me tension dhe nervat dhe do tė duhej tė marrin kėto bimė shėruese:

- murriz tė bardhė pėr rregullimin e punės sė zemrės, ginseng pėr tension, kantarion pėr nerva, kaēė.

Duhen tė shmangin bimėt nė vijim:

- mėndafshin e misrit, tėrfilin e kuq.

Grupi B i gjakut

Personat qė kanė grupin B tė gjakut po ashtu kanė probleme me imunitetin, traktin tretės, veshkat dhe pankreasin. Do tė duhej tė konsumojnė kėto bimė shėruese:

- gjethin e mjedrės pėr rregullimin e nivelit tė sheqerit nė gjak, sherbelė, nenexhik djegės, majdanoz dhe xhenxhefil.

Bimėt qė duhen tė shmangen janė:

- lulen e blirit, lėpushkėn dhe lėpushėn.

Grupi 0 i gjakut

Personat qė kanė grupin 0 tė gjakut kanė mė sė shumti problem me veshka dhe tėmth, pėr ē’arsye mund t’u krijohen gurėt. Do tė duhej tė konsumojnė bimėt shėruese nė vijim:

- manat, blirin, luleradhiqen.

Duhen tė shmangin bimėt shėruese nė vijim:

- lėpushėn, aloen, gjembin e madh.

Gripi AB i gjakut

Personat qė kanė grupin AB tė gjakut kanė probleme tė kombinuara tė grupeve tė gjakut A dhe B, prandaj duhen tė konsumojnė kėto bimė shėruese:

- ēaj tė gjelbėr, gjethe tė dredhėzės, jamball dhe gjembin.

Duhen tė shmangin kėto bimė shėruese:

- lėpushkėn, lulen e blirit, tėrfilin e kuq dhe mėndafshin e misrit.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 17-10-12 nė 15:38
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-12-13, 03:34   #2
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Bimėt shėruese sipas grupeve tė gjakut

Me besim,se nuk prish pune,per Adminet.E brendshem,te FD. ;P
per te njejtin postim lidhur me temen e para fundit,per me pak shtes ne disa -perputhje me grupet e gjakut te njeriut.flm,
A e dinit se edhe grupi i gjakut mund tė tregojė pėr ju, gjėra qė as vetė nuk i njihnit te vetja? Zbuloni tiparet tuaja tė fshehura
Psikologji
Grupi i gjakut mund tė tregojė shumė pėr tė fshehtat e karakterit tuaj. Vetėm nėpėrmjet njė analize tė thjeshtė tė gjakut do tė mund tė kuptoni se ēfarė tregon ai pėr anėn e ndritur dhe tė errėt tė personalitetit tė dikujt.
Grupi i gjakut 0
Personat qė kanė grupin 0 janė shumė tė pėrgjegjshėm dhe shoqėrorė. Atyre u pėlqen tė ndėrmarrin nisma, ndonėse jo gjithnjė i ēojnė deri nė fund. Krijues dhe tė njohur nga tė tjerėt, personat me grupin e gjakut 0 pėlqejnė tė jenė nė qendėr tė vėmendjes dhe shfaqin mė tepėr besim te vetja. Personat me grupin e gjakut 0 priren tė jenė ose vetmitarė, ose udhėheqės. Ata janė zakonisht intuitivė, tė pėrqendruar, tė pavarur dhe guximtarė. Nėse kėrkoni dikė qė tė pėrballojė mirė stresin, kėtė e bėjnė mė sė miri ata qė kanė grupin e gjakut 0. Gjithashtu ata kanė imunitet mė tė fortė dhe fizik tė shkėlqyer.
Tė mirat: Janė ambiciozė, tė fuqishėm dhe kanė besim tek vetja. Me pak fjalė, liderė tė lindur.
Tė kėqijat: Janė arrogantė, tė pandjeshėm, mendjemėdhenj dhe tė pamėshirshėm.
Tė famshėm: Al Kapone, Xherald Ford, Mikhail Gorbaēov, Mbretėresha Elizabet II, Xhon Lenon, Pol Njuman, Elvis Presli, Ronald Regan.
Grupi i gjakut A
Edhe pse nė dukje janė tė qetė, kėta njerėz kanė standarde tė larta dhe i mbajnė nervat pėrbrenda. I pėlqen shumė perfeksionimi, ose tė paktėn pėrpiqen t’i afrohen. Grupi i gjakut A ėshtė mė artistiku nga tė gjitha grupet e tjera. Personat me kėtė grup mund tė jenė tė turpshėm, tė ndėrgjegjshėm, tė besueshėm dhe tė ndjeshėm.
Personat me grup gjaku A janė bashkėpunues, tė zgjuar, pasionantė dhe inteligjentė. Ndonjėherė ziejnė nga ankthi nė mėnyrė qė tė dalin mbi tė tjerėt dhe kanė prirjen t’i mbajnė pėrbrenda emocionet derisa vjen njė moment qė shpėrthejnė. Ata janė tė tensionuar, tė paduruar dhe nuk flenė mirė. Edhe pse janė tė aftė pėr pozicione lideri, kjo mund t’i rraskapitė, sepse stresohen shpejt. Shumė persona me grupin e gjakut A janė kėrkues nė fusha tė ndryshme si shkenca, ekonomia dhe arti. Pėr nga shėndeti kėta persona kanė aciditet tė ulėt nė stomak, ndaj duhet tė tregojnė shumė kujdes kur ushqehen me proteina tė ardhura nga kafshėt.
Tė mirat: Janė konservativė, introvertė, tė rezervuar dhe tė pėrpiktė. Me pak fjalė, perfeksionistė.
Tė kėqijat: Janė obsesivė, kokėfortė, tė vetėdijshėm dhe nevrikė.
Tė famshėm: Persona tė famshėm me kėtė grup gjaku janė Xhorxh Bush, Adolf Hitler, Riēard Nikson, Britni Spirs dhe Jet Li.
Grupi i gjakut B
Tė orientuar pėr nga qėllime tė pėrcaktuara mirė dhe kokėfortė, ata qė kanė grupin e gjakut B e fillojnė njė detyrė dhe e ēojnė deri nė fund atė, pavarėsisht gjithēkaje. Personat me kėtė grup gjaku janė mė individualistė nga tė gjithė dhe zakonisht e gjejnė vetė rrugėn nė jetė.
Personat e grupit B priren tė jenė tė drejtpeshuar, ata janė mendimtarė si grupi A dhe ambiciozė si grupi 0. Kėta njerėz janė tė ndjeshėm dhe i kuptojnė shpejt kėndvėshtrimet e tė tjerėve, por megjithatė hezitojnė tė ndėrmarrin sfida ose tė pėrballen. Grupi i gjakut B mund tė jetė sekreti i atyre qė pėrbėjnė miq tė mirė.
Tė mirat: Janė krijues, pasionantė, optimistė, elastikė, individualistė dhe i duan kafshėt.
Tė kėqijat: Kanė kujtesė tė dobėt, janė tė papėrgjegjshėm dhe pėrqendrohen vetėm te vetja.
Tė famshėm: Xhek Nikėllson, Luēiano Pavaroti, Pol Mekartni dhe Leonardo Di Kaprio.
Grupi i gjakut AB
Personat me grup AB kanė personalitet tė ndarė. Ata janė edhe tė shoqėrueshėm edhe tė turpshėm, edhe tė sigurt edhe tė ndrojtur. Ndonėse janė tė pėrgjegjshėm, ndonjėherė shumė pėrgjegjėsi mund tė shkaktojė njė problem. Kėta njerėz me grupin e gjakut AB janė tė besueshėm dhe pėlqejnė tė ndihmojnė tė tjerėt.
Shumė simpatikė dhe tė njohur, personat me grupin AB, nuk merren me ēikėrrima dhe shihen mė shumė si shpirtėrorė, por ndonjėherė edhe pak tė krisur. Vetėm 2-5 pėr qind e popullsisė botėrore ka grupin e gjakut AB. Nuk ka asnjė moment tė mėrzitshėm nė jetėn e kėtyre personave. Ata janė gjithnjė duke e shijuar kohėn. Ashtu sikurse edhe grupi A, kėta njerėz nuk e durojnė dot stresin. Pėr AB, ėshtė e vėshtirė tė pėrshtaten me tė tjerėt, ndaj ata krijojnė stilin e tyre tė gjėrave.
Tė mirat: Janė qetė, tė kontrolluar, racionalė, introvertė dhe tė ndjeshėm.
Tė kėqijat: Janė indiferentė, tė pavendosur, kritikues dhe nuk falin.
Tė famshėm: Xhon Kenedi, Merlin Monro, Tomas Edison dhe Xheki Ēan.
......
Edhe vet Natyra!me Grupin A.
... ;PHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 06-12-13 nė 03:43
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.