Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-11-14, 18:45   #16
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Papa Franēesku viziton Shqipėrinė

Myftiu Tėrnava u prit nga Papa FranēeskuVatikan, 12.11.2014

Myftiu i Kosovės, Naim ef. Tėrnava i cili po merr pjesė nė Forumin e tretė tė dialogut ndėrfetar Katoliko -Mysliman, qė po mbahet nė Vatikan, sot paradite sė bashku me pjesėmarrėsit e Forumit, ėshtė pritur nė audiencė nga Papa Francesku.

Papa Fancesku nė fjalėn e tij pėrshėndetėse u shprehu mirėseardhje pėrfaqėsuesve mysliman nė forum, si dhe i falėnderoi ata pėr kontributin qė po japin nė ndėrtimin e paqes, homonisė, bashkėjetesės e tolerancės mes popujve dhe feve. Papa, nė veēanti ēmoi lartė kontributin e prijėsve mysliman qė po japin nė kėtė forum tė pėrbashkėt i cili ka pėr diskutim temėn ,

"Tė punojmė sė bashku pėr tu shėrbyer tė tjerėve".

Myftiu i Kosovės, Naim ef. Tėrnava nė fjalėn e tij falėnderoi Papėn pėr kontributin dhe kujdesin e Papės dhe Vatikanit pėr Kosovėn. Myftiu i potencoi Papės nderin qė i ka bėrė kombit shqiptar me rastin e vizitės sė tij nė Shqipėri. Me kėtė rast Myftiu Tėrnava, Papės i dhuroi Monografinė e xhamive tė shkatėrruara gjatė luftės sė fundit nė Kosovė.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-11-14, 19:01   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Papa Franēesku viziton Shqipėrinė

Papa lutet nė tempullin e myslimanėve nė Stamboll


Papa Franēesku e nisi ditėn e dytė tė qėndrimit nė Turqi, me vizitėn nė Xhaminė Blu nė Stamboll. Nė kėtė objekt tė famshėm kulti nė mbarė botėn, Papa dhe delegacioni qė e shoqėronte u prit nga Myftiu i Stambollit, Rahmi Jaran, kryetari i Bashkisė Fatih Mustafa Demir dhe nga njė delegacion i pėrbėrė prej imamėve tė xhamive.

Papa Franēesku hoqi kėpucėt dhe nė krah tė kryemyftiut turk u lut nė heshtje nė Xhaminė Blu, ashtu sikundėr bėri paraardhėsi i tij, Benedikti XVI nė vitin 2006.

Kreu i Vatikanit mori informacione pėr arkitekturėn e xhamisė, si pėr fenė islame. Vizita e Papa Franēeskut nė Xhaminė Blu ka zgjatur 25 minuta.

Pas kėsaj vizite, Ati i Shenjtė u ndal nė Muzeun “Aja Sofia”, e cila ndėr shekuj ka shėrbyer si xhami, por mė herėt, nė periudhėn bizantine, ka qenė kishė, me emrin Shėn Sofia. Ajo u shndėrrua mė vonė nė muze. Pastaj, Papa Bergolio mbajti takim me Patriarkun Bartolomeu I, liderin shpirtėror tė mė se 300 milionė ortodoksėve nė botė.

Njė ditė mė parė, Papa qėndroi nė Ankara, ku u prit nga Presidenti turk Erdogan. Ai bėri thirrje pėr dialog ndėrfetar, pėr tė luftuar fanatizmin dhe fundamentalizmin.

Kjo ėshtė vizita e katėrt e njė pape nė shtetin me shumicė myslimane. Ajo mbahet nė njė kohė kur Turqia ka strehuar tė paktėn 1.6 milion refugjatė kurdė nga Siria


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:17.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.