Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-12-16, 19:24   #1
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Liberalizimi vs Izolimi i qytetarėve tė Kosovės

Liberalizimi vs Izolimi i qytetarėve tė Kosovės

Shtetet e Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Shengenit vazhdojnė ta mbajnė Kosovėn tė izoluar pėr mosplotėsim tė kritereve nga ana e autoriteteve tė Kosovės sa i pėrket lėvizjes sė lirė nė Shtetet e Unionit Evropian dhe Shtetet e Shengenit. Kosova ėshtė i vetmi vend nė Evropė qė mbahet nė izolim pėr shkak tė mosplotėsimitė tė dy kritereve tė fundit.

1. Demarkacioni me Republiken e Matit tė Zi
2. Mos gadishmėria e luftimit tė korrupsionit dhe krimit tė organizuar

Por a janė kėto me tė vertet arsyet e mosliberalizimit tė vizave pėr Kosovėn? Unė mendoj se jo, sepse vijen kufitare nuk e kanė tė zgjidhur shumė shtete qoftė brenda Unionit Evropian, qoftė jashtė Unionit Evropian. Shumė tė qarta i kemi perplasjet nė mes tė Kroacis e Sllovenis pėr kufirin, poashtu edhe perplasjet e Gjeorgjis e Ukrainės me Rusinė. Pa probleme nuk ėshtė as kufiri nė mes Rumanis e Moldavis.

Poashtu shterpė duket tė jetė edhe arsyeja e dytė. Lufta kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar pa e dhėnė asnjė detaj, ngjan me mėsuesin e keq nė shkollė qė insiston pėr detyra shtėpije pa e ditur as vet zgjedhjen e tyre.

Po cilat mund tė jenė arsyet e vėrteta?!

Njėra nga arsyet dhe me kryesorja ėshtė mungesa e alternativave tjera pėr Kosovėn. Kosova ėshtė komplet nėn kthetrat e Unionit Evropian dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, sa qė nuk e ka as edhe njė mundėsi tė vetme pėr zgjedhje tė ndonjė alternative tjetėr. Kėshtu qė ėshtė e detyruar qė tė qėndroj sikur miu nė gojėn e macės pa guxuar tė lėshojė ndonjė klithmė. Moldavia, Ukraina e Gjeorgjia, e zaten edhe Serbia, Bosnja e Maqedoania janė pranuar pėr marrveshje Shengen, pikėrisht nga frika se mos kėto shtete do tė shrytėzojn alternativa tjera pėrveq Shteteve tė Shengenit, siq fahre lehtė mund tė bėheshin lidhjet me Rusinė.

Sie arsye e dytė janė politikanėt pa sens politik nė Kosovė, tė cilėt pėr shtetet e Shengenit janė tė njohur shumė mirė. Ata nuk janė veqse mirė tė njohur, por janė edhe shumė tė padėshiruar nė ato vende dhe tė dyshimtė pėr krime tė ndryshme dhe tregti tė zezė sa qė Parlamendi Evropian ka ngritur dyshime krimi pėr politikanėt kryesor nė Kosovė.

Si arsye tė tretė mendoj se ėshtė gadishmėria e shiptarėve tė Kosovės pėr migrim. Pavarsishtė se a flitet pėr shtresa tė varfėra me minimum egzistence, apo shtresa tjera mė tė pasura me mardhėnje pune e ekonomi tė mjaftueshme familjare, prapseprap mendoj se te tė gjithė njėsoj vėrehet njėfar dėshire dhe gadishmėrie pėr migrim. Natyrisht se kjo e ka arsyen e vet, sepse shiptarėt e Kosovės ka mbi 30 vite qė jetojnė me propaganden e shėrbimeve sekrete tė shteteve tė Shengenit, qė vazhdojnė me prezencen dhe me vrazhdėsinė ne Kosovė.

__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 13-12-16, 20:01   #2
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Liberalizimi vs Izolimi i qytetarėve tė Kosovės

Disa fjalė shkurt nė lidhje me politikanėt Non-Sens & Pro-Gun tė Kosovės

Nė pėrgjithėsi mund tė pėrshkruhen si Neo-Ottoman qė nė shekullin 21, shqiptarėt e Kosovės i shėndruan nė njė shoqėri analfabete (duke ju referuar statistikave tė OECD – PISA), pėrafėrsisht tė ngjashme me kohėn e Perandorisė Ottomane nė shekullin 17.
Analfabetizmi nuk ėshtė i vetmi instrument i tyre, ata pėrmes sistemit tė shėndetėsisė nė Kosovė vrasin njėrėz ҫdo ditė edhe nė aspektin fizik, gjithashtu edhe nė atė material.

Presidenti i Shtetit

Hashim Thaҫi pėr njė kohė tė gjatė ka jetuar nė Zvicėrr. Totalisht i pa dėshiruar pėr shoqėrinė zvicrrane, saqė gjatė gjithė karrieres sė tij politike mbi 10 vjeqare, autoritetet e Zvicrres as nuk e ftuan pėr vizitė, e as nuk i erdhėn nė vizitė asnjėhere. Pėrkndrazi njė deputet zvricrran nė Parlamentin Evropian ka ngritur njė dyshim dhe njė akuzė krimi mbi Hashim Thaҫin dhe disa koleg tė tij.
Presidenti Hashim Thaҫi gjatė gjithė karrierės sė tij nė krye tė shtetit tė Kosovės, nuk ėshtė as vizituat e as pritur nga ndonjė burrshtetas i Shteteve tė Shengenit pėrveq kryetarit tė Austrisė, dhe ky ėshtė njė faktor shumė relevant nė mos liberalizimin e vizave

Kryeparlamentari i Kosovės

Kadri Veseli ka jetuar njė kohė tė gjatė nė Francė. Mund tė thuhet se ėshtė shfrytėzuar nga shėrbimet sekrete franceze pėr kėrcnim dhe friksim tė shqiptarėve tė Kosovės me qėllim krijimin e kaosit dhe katastrofės humanitare nė Kosovė, me qėllim debalacimin total tė shoqėrisė shqiptare nė Kosovė. Person tepėr i urryer nė Francė, nė Kosovė, dhe Unionin Evropian

Kryeministri i Kosovės

Ka jetuar njė kohė tė gjatė nė Gjermani. Shėrbimi Sekret Gjerman i’u ka ofruar dhe ka manipuluar shpesh herė me tė. Edhe autoritetet shtetrore Gjermane e njohin mirė zotriun Isa Mustafa. Mund tė thuhet se ai nė Gjermani nuk gėzon kurrfar rrespekti, mirėpo nuk ėshtė person i urryer siq ėshtė presidenti dhe kryeparlamentari

Mbase dikush tjetėr mund ta vazdhojė tregimin si njė arsye e izolimit tė shqiptarėve tė Kosovės


__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.