Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-10-07, 19:45   #46
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: phaaaaa,sa shpejt erdhi viti 2050

...sa isha lodhur, me dukej se kisha ec neper shekuj,aq gjate....,ne supe me rendonte nje lodhje e cila biente mbi mua si nje shi i rrembyeshem qe nuk pushonte se rreshuri...me dukej sikur nga larg vinin ca tinguj ..ishte Mocarti....phaaa,vlerat e verteta mbesin te pavdekshme-Legjende...

ehhh po ku mbeti e vertetaaaa,,,eeeee???....

isha ne kerkim te dickaje qe as vete nuk e kuptoja,dhe as qe arrija ta definoj,...kufiri mes virtuales dhe reales,sa vinte zhdukej ne nje horizont te largte te pakuptimte...ne cilat koordinata sillesha valle???....
pse kaq enigma silleshin verdalle,te perplasura neper skajet e reales dhe abstraktes njekohsishte....nje drite shpresoja se do te ndriqon ne qiellin e kontaminuar,kohe me paaaare....por shpresat vyshkeshin ngadale sikur lulet e njoma pa ujite....pseeeee,,....pseeee...

Dhe njerezimi -sillej verdalle neper Bote,,,e pas TIJ kishte filluar "urija TE KATRIDHET SI HIJE" -ah vizionet migjeniane...

MARIONETAT nuk luanin me ne ate teatrin KLASIK,ato kishin mbet si TRAJTA TE SHEMTUARA ( si suvenir i nje kohe qe nuk do te kthehej me...),dhe i kishte mbuluar PLUHURI I KOHES.....ehhh,,,,ajo dore qe terhiqte penjet ishte thy KEQ , ne nje nate te MADHE te erret me shi e bubullime, kur mllefet e akumuluara shperthyen si vullkan dhe nga qielli u derdhen FUQITE,....

me misteriozitet
Legenda,per JU

-vijon-
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga legenda
phaaaa viti 2050,a eshte e mundur,wooowwww.....
sa shpejte iku kohaaaaa,...
--------------------------------------
...... qyteti plote dhembje,dhe ngjyre te murrme...dielli nuk rrezonte me ,sepse OZONIN e kishin shkaterruar tymerat e oxhaqeve nga fabrikat qe prodhonin energji atomike,dhe industri te rende...as lule nuk kishte me ,as zogje,as kenge....
...
luftrat me arme bilogjike kishin shkaterruar cdo gje,tani me njerzit nuk vdisnin ,"VIRUSI -T"qe ishte zbuluar ne nje nga laboratoret sekrete te Amerikes,e cila kishte apetite megallomane qe te pushtoj planetin... i infektonte dhe i ngjallte pas vdekjes-NJEREZITE,e ata shendrroheshin ne KREATURA TE FRIKSHME dhe hanin njeri -tjetrin ...
ehhhhh,,, GARAT PER PUSHTIMIN E GLOBIT,...
...
(e , si shpetova une,hmmm po a jam Legend a jooo,ahahaa..)
...
eci me vetmine time-une dhe mendimet e mia pafund...qe rritemi bashke....
dhe zemren ma ka pushtu nje akull,kerkoj nje ngrohje shpirtnore...po ku ta gjej ne kete peisazh te coptuar qe mberthen ne vete vetem dhembje dhe trishtim....kur ja,sikur me terheq nje force si gravitacioni ne nje kahje...
nje EKSPOZITE kishte shpetuar rremujen qe shkaktuan superfuqite,...
a ka gje me te bukur se nje EKSPOZITE , qe stagnon nje momemnt,nje kohe,nje MIT....
afrohem ngadale duke u dridh si nje thuper,athua vetmise sime i erdh fundi...
ererat i kishin rrezuar ekzemplaret,lap-topa,monitore,testatura, ku dikur derdheshin dhembjet dhe ndjenjat,deshirat dhe afshet,MENDIMET dhe VIZIONET....
ahhh,c““KOHE,
...plote romantizem ,emocione,....dashuri njerzore,....e edhe ngapak zili,xhelozi urrejtje...me nje fjale JETE (VIRTUALE)...
ne nje qoshe e kishte mbuluar pluhuri lap-topin tim,mu dhimbs si nje qenie e gjalle,e mora dhe fillova te c““palose temat....
me mbertheu mallengjimi,po lote nuk derdha ( ehhh ku ka me lote ne vitin 2050,ata jane shterre....moti dikur...)
dhe kujteses sime i erdhi drita...
...
-ishte nje vjeshte e shemtuar,e vitit 2006 kur cdo gje po vdiste...e dimri po pregaditej te gllaberije gjithqka....edhe une po vdisja dalengadale...
....merzia me kishte lodhe,si nje shi i rrembyeshem qe te bie panderprere ne shpatulla...mora lop-topin dhe fillova te hulumtoj neper google,...dhe ohhhh me ra ne sy nje faqe ku shkruhej DARDANIA.DE ketu bisedohet shqip...

Shqiiiip,,,Shqiiiip,,,Shqiiiiip,,,....sa bukur ,

e hapa faqen me vrull,u qel Forumi,....ooohhhh po ai ishte nje DET I GJERE PA SKAJ,....
me kujtohet se nofkat e para qe me rane ne sy kane qene MURGESHA ,TURISTI dhe PARADOX ;lexova nje komunikim i aferte mes tyre,sa mire,...Sa njerzore....ne nje faqe tjeter nje nofke interesante POKERI ....
...pastaj humba neper faqet e DARDANISE,kur mu lodhen syte nga monitori e pashe se naten e kishte perqafu agimi,dhe dielli sapo kishte filluar te lind....
......


vijon....nuk e di deri kur.....

fantazoi (ndoshta,nuk dihet....)per JU
LEGENDA
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-03-08, 16:32   #47
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ekspozita e Dardanise-viti 2050.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Viti 2050 une nuk jam me ne mesin tuaj ,megjithate trupi nuk po me pushon se di se qfare kerkon, edhe nga bota e amshuar mundohem te lidhe kontakte me miqt e vjeter te dardanis po fatkeqesisht teknika nuk ka arritur deri atje dhe me siguri se nuk do te arrije kurr. Po dhe nga bota jo shume e deshiruar dergoj pershendetje ne miqt e para 50 viteve , jetoni te qete se kur te mbaroni se jetuari dhe te vini tek une do vazhdojme prap me forumin e perjetshem. Ketu parapergatitjet kane filluar per te gjitha kujdesem une. JU mirepret DEA

p.s. mos ma merrni inati se veq imagjinat eshte
Edhe sot mendoj qe ne vitin 2050 nuk do te jem ne mesin tuaj.

eh vakt he zamon, imagjinata te forta kane pas ketyneher, tash spo kane kohe mo
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-08, 04:38   #48
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ekspozita e Dardanise-viti 2050.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Eh kohė tė arta e tė vėshtira ishin vitet kur shkruaja nė Dardani.
Ishte kohė kur shumė nga anėtarėt argėtoheshim tek kafja e forumit, kishim temat pėr dashuri e diskutime shoqėrore, dhe poetėt qė mė vonė u bėnė tė famshėm pikėrisht nė Dardani filluan tė hjedhin vargjet e para. Shumė prej kėtyre poezive bėnin fjalė pėr dashuri, vuajtje e shpresa pėr njė tė ardhme mė tė mirė.
Mė kujtohen poashtu forumet pėr Diskutime Fetare e Forumi i Politikės.
Bo-bo skuqem edhe sot kur e kujtoj se sa zėnkat e fyrjet i baheshin partive tė ndryshme politike, religjioneve tjera, e besa edhe njėri tjetrit. Ishin disa qė shfrenin ndjenjat e tyre mė shoveniste pa pasė rrespekt pėr asgjė as pėr komb e as pėr fe.
Mirėpo kjo nuk vazhdoi gjatė. Diku kah fundi i 10 vjetēarit tė dytė, vetėdija e popullit u ngrit nė nivel shumė tė lartė. Brezi i ri duke e parė se tė vjetrit po e dėrgojnė nė humnerė popullin shqiptar u revoltuan njė ditė dhe e morrėn pushtetin nė duart e veta.
Ata pėrmbysėn ēdo mendim antishqiptar, pastruan kokat e mykura tė cilat mendonin vetėm pėr pushtet, filluan tė ndėrtojnė shtetin. Brezi mė pėrparimtar qė ndonjėherė ka pasė Kosova, lanė kisha e gjamija, lanė partitė dhe organizuan popullin qė tė kenė besim vetėm te pėrparimi i vetėdijės dhe moralit shqiptar. Organizuan kurse tė ndryshme pėr moralin e rėnė shumė poshtė tė qytetarėve, duke u thirrurr nė emėr tė stėrgjyshėrve shqiptar tė cilėt gjithnjė ja kanė dashtė tė mirėn kėtij vendi.
Populli i pėrqafoi tė gjitha progreset e brezit tė ri. Nuk u dasht shumė kohė qė sytė tė hapen, tė pėrqafohet vėllau me vėlla tė shtrėngojnė grushtet deri nė pėrgjakje dhe ja arritėn, ja arritėn qė mė nė fund diku kah mesi i viteve tė 20-ta, Kosova ti ngjajė parajsės. Parajsė tė cilėn sot e kėsaj dite e gėzojmė. Sot Kosova ėshtė qendėr botėrore, me tė mira materiale dhe shpirtėrore. Populli jeton nė paqė, i qetė e nė liri. Ėshtė vigjilent dhe punėtor. Sejcili shikon punėn e vet, ka standard tė lartė tė jetės e tė vetėdijės qytetare.
E strukur nė njė nga sallat e Ekspozitės madhėshtore po kujtoja kėto gjėra.
Eh sa tragjedi kemi pėrjetuar, por sa e mirė ėshtė sot jeta jonė.
Dikur shkruaja nga Mėrgimi, e tani mė ska mėrgimtar shqiptar tė shpėrndarė nė ēdo cep tė botės. Ska nevojė mė se Kosova-Parajsė ka tė mira materiale dhe pasuri pėr ēdo qytetar tė vetin.
Sot 26.09.50 ėshtė ora 1 e natės. Nesėr nė sheshin e qytetit do tė bahet njė manifastim madhėshtor pėr nder tė qytetarėve. Hyrja do tė jetė gratis, se qėllimi i manifestimit ėshtė qė qytetarėt tė argėtohen e tė pushojnė pėr vikend. Kėto argėtime bėhen nė emėr tė shtetit pėr falendėrim qytetarėve punėtor tė Shtetit Kosovar. I pari do e heq vallėn e gezimit Kryetari i Kosovės i cili e pret me gėzim kėtė manifestim. I gėzuar se do tė jetė nė mesin e qytetarėve tė shtetit mė demokratik nė botė.

E Hėnė 18.05.2054

Pikėrisht me datėn 23.05.2054 bėhen 4 vite qė u hap Ekspozita e Dardanisė 2050.
Mbikqyrėsit e kėsaj ekspozite qė nė mėgnjez mė erdhėn nė shtėpi e mė lan vetėm 5 minuta kohė tė bėhem gadi dhe drejt e nė Ekspozitė. O ēfarė befasie mė priti atje.
Mė ulėn afėr njė tavoline dhe aty mė shpalosėn gjithė planin qė kan pėrgaditur pėr tė festuar pėrvjetorin e 4-tė Ekspozitės. U mallėngjeva aq shumė sa qė ke ka mė lėshon shpirti. Pas njė intervenimi nga mjeku mė i njohur nė qytet erdha nė vete dhe munda tė shof nė detaje pėrgaditjet pėr kėtė festė tė madhe qė do tė mbahet tė:

Shtunėn me 23.05.2054

Fillimisht nė orėt e para tė mėngjezit do tė kėndohet Himni i Shtetit, "Kur ka ra kushtrimi n`Kosovė". nėpėr tė gjitha sheshet e qytetit do tė jehojnė autoparlantėt e tė gjithė qytetarėt do tė mbledhen tek Sheshi i Skėndėrbeut. Prej aty do tė nisen pėr nė Sheshin Nėnė Tereza ku edhe gjinden lokalet e Ekspozita e Dardanisė - viti 2050. Aty do tė takojnė live anėtarėt e vjetėr tė Dardanisė tė cilėt janė tė ulur nė nė njė palestėr tė ndėrtuar enkas pėr ta.
Pėr anėtarėt e vjetėr tė Dardanisė qė nuk janė nė mesin e tė gjallėve do tė mbahet njė minut heshtje e fill pastaj do tė ju pėrmendet niku me tė cilėt kan shkru dhe nė shenjė pėrkujtimi pėr ta do ju lexohet nga njė citat tė cilėt me dorė tė vet e shkrujtėn nė Forumin e Shenjtė Dardan. Do tė lexohen edhe shkrime tė anėtarėve tė gjallė. Kuptohet qė anėtarėt e gjallė do tė kenė emocione e pėr shkak tė pleqėrisė sė thellė dhe nga friga e keqėsimit tė gjendjes sė tyre shėndetėsore janė angazhuar ekipe tė tėra mjekėsh qė do tė pėrkujdesen pėr ta.

Patjetėr mu desht tė ndėrhyj pėr tė parė se ēfarė citate do tė lexohen. Mi sollėn faqe tė tėra me shkrime.
Kishte aty citate tė ndryshme por u ndjeva shumė ligsht (prap u desht ndėrhyrja mjekėsore) kur pash citatet qė kishin nxjerr nga nėnforumi Politika dhe Bota Shpirtėrore.
Mbikqyrėsit e Ekspozitės tė lindur e rriturr nė Kosovėn Parajsė e kishin pa tė arėsyeshme tė sjellin shkrimet reale qė janė bėrė, pa i klasifikuar nė ishte shkrimi sharje apo mburrje. Mu dasht polemikė e gjatė me ta, por prap se prap nuk ju mbush mendja tė pėrdorin censurėn ndaj atyre shkrimeve.

"Brezi i ri ka tė drejtė tė dijė tė vėrtetėn se si kan shkru gjyshėrit e tyre.
Ata duhet ta dijnė qė ka pas shqiptarė qė Presidentin Historik e kanė quajtur tradhėtar, tė pa aftė e ēka jo tjetėr. Duhet ta dijnė gjithashtu se shumė vetav mė shumė ju ka pėlqyer flamuri qė ka pėrfaqėsu tė gjithė popujt nė Kosovė pėrveq Shqiptarėve, ndėrsa Flamurin e Shenjtė Dardan me tė gjitha elementet e shqiptarisė qė na e la amanet Presidenti Historik e qė sot valon nė ēdo shtėpi shqiptari e kan djegė e e kan quajt paēavėr.
Le ta dijė brezi i ri se veq nė Shqiptari ka ndodhė qė Komandantėt e Ushtrive Legjendare janė vrarė nėpėr shtėpi tė veta pa e pas as edhe njė ushtar afėr vetes.
Le tė dihet botėrisht qė ditėn kur u shpall "Pavarėsia e Kosovės" ata qė duhej ta bėnin shpalljen e qė rastėsisht ishin nė ato poste ishin analfabet me magjistratura.

Le ta dijnė gjithashtu qė ka pas Shqiptar qė pėr fe janė sharė vėlla me vėlla, qė kan mburr kultura tė huaja, qė e kan identifikuar vetveten me pushtuesit e ndryshėm tė Dardanisė, qė kanė thėnė se ne vet i kemi ftuar tė na pushtojnė forca aziatike e sllaviste."

U dasht qė tė ma japin edhe njė infuzion pėr tė mundur tė qetėsohem kur mi thanė kėto gjėra. Nuk munda me i bindė me i hjek nga programi festiv kėto gjėra.

Mė treguan citate tė anėtarėve qė me kėmbėngulje kan kundėrshtuar gjėrat mė lart, citate nga kafja e forumit, nga shoqėrorja, shkenca e filozofia e nga tė gjitha forumet qė funksionin nė Dardaninė e para 50 viteve. U skuqa pak kur mė sollėn njė citat timin ku i thoja Drenit - "O veq sa tė qoj nė shtėpi se e din ti ēka tė baj atje", - se mu kujtua qėllimi pėr ēka i pata thėnė ashtu. Kur deshtėn me sjellė citate nga Pa censura i luta tė mos mi lexojnė se edhe ashtu skam mbetė mė as pėr censurė e as pėr pacensurė

Pastaj mė dėrguan tek lokalet e www.dardania2050.de aty nuk pata nevojė pėr ndonjė qetėsues se mu ba zemra mal kur pash qendrėn e Dardanisė sė re.
Lexova shkrimet qė baheshin nė atė faqe, mė ftuan qė tė antarsohem po nuk pranova ngaqė nuk po mund tė orientohem nė kėta kompjuterėt e rinj. Regjistrimi i zėrit pėr anėtarėsim me replikat e zėshme disi nuk po mė shkon. Ju thashė nėse mė jepni tastaturėn time ndoshta edhe do tė filloj me shkru sėrish, por e pashė qė ata, atė tastaturė e kishin mburrje tė Ekspozitės dhe nuk insistova mė tepėr. Edhe ashtu nuk do tė mund kurr tė adaptohem e tė marr pjesė nė debate mbi yje, trupa qiellor, biseda shoqėrore tė ditėve tė sotme, e as pėr kafe qė tė vijnė posa tė kėrkosh kafe nė forum.

Jam dobėsuar shum nga shėndeti dhe nuk ėshtė ēudi se pikėrisht me 16.03.2054 i mbusha 90 vjet e memzi po shtyj kėto ditė tė fundit qė mė kan mbetė.


Ju mirėpret tė Shtunėn me 23.05.2054


Stėrgjyshja Murgeshė
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-08, 06:56   #49
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ekspozita e Dardanise-viti 2050.

Ja arrita ti rrumullaksoi edhe une disa vite,,,,tani me edhe naj dite e dola ne penzion,hyra ne FD ,po miqte e mije jan kaq te ngadalsuare koheve te fundit saqe ,4-5 dite pres nje pergjigje tek diskutimet,,,kemi mbushur kaq shum vite PO PREP VAZHDOJME TE GENJEJEM SE JEMI TE RINJE(mbetem ka 18-25 vjeqa )hahahhahahhahhah,koha paska ecur po ne mbetem te pa mbushun mend kurr,,,,,kerkuam qifte kissa ,sene vene,diskutuam per Sex,po prep te pangopun(mu kujtua kjo thenje)TU PLAK SHTATI TU SHTU MARAKU,,,,ne kto vite kam menduare veten ndryshe ?! por jo pos rrudhave mbeten te njejta deshira ,une mebta ne dhomen e budallaqev,,,e mpalkun bajagi Gjyshe me thrrasin;) PO UNE ENDE PI HA KORET:P

NJE FOTO QE BERA ME DASHNIN TEM DITEV TE FUNDIT

e diel data 18.o5.2057 sote ksaj dite s'gjohem heret:p
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga emine : 18-05-08 nė 06:59
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-11, 08:36   #50
yllka
 
Anėtarėsuar: 26-04-04
Vendndodhja: Australien-Vicktoria
Postime: 1,013
yllka e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Ekspozita e Dardanise-viti 2050.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
E Hėnė 18.05.2054

Pikėrisht me datėn 23.05.2054 bėhen 4 vite qė u hap Ekspozita e Dardanisė 2050.
Mbikqyrėsit e kėsaj ekspozite qė nė mėgnjez mė erdhėn nė shtėpi e mė lan vetėm 5 minuta kohė tė bėhem gadi dhe drejt e nė Ekspozitė. O ēfarė befasie mė priti atje.
Mė ulėn afėr njė tavoline dhe aty mė shpalosėn gjithė planin qė kan pėrgaditur pėr tė festuar pėrvjetorin e 4-tė Ekspozitės. U mallėngjeva aq shumė sa qė ke ka mė lėshon shpirti. Pas njė intervenimi nga mjeku mė i njohur nė qytet erdha nė vete dhe munda tė shof nė detaje pėrgaditjet pėr kėtė festė tė madhe qė do tė mbahet tė:

Shtunėn me 23.05.2054

Fillimisht nė orėt e para tė mėngjezit do tė kėndohet Himni i Shtetit, "Kur ka ra kushtrimi n`Kosovė". nėpėr tė gjitha sheshet e qytetit do tė jehojnė autoparlantėt e tė gjithė qytetarėt do tė mbledhen tek Sheshi i Skėndėrbeut. Prej aty do tė nisen pėr nė Sheshin Nėnė Tereza ku edhe gjinden lokalet e Ekspozita e Dardanisė - viti 2050. Aty do tė takojnė live anėtarėt e vjetėr tė Dardanisė tė cilėt janė tė ulur nė nė njė palestėr tė ndėrtuar enkas pėr ta.
Pėr anėtarėt e vjetėr tė Dardanisė qė nuk janė nė mesin e tė gjallėve do tė mbahet njė minut heshtje e fill pastaj do tė ju pėrmendet niku me tė cilėt kan shkru dhe nė shenjė pėrkujtimi pėr ta do ju lexohet nga njė citat tė cilėt me dorė tė vet e shkrujtėn nė Forumin e Shenjtė Dardan. Do tė lexohen edhe shkrime tė anėtarėve tė gjallė. Kuptohet qė anėtarėt e gjallė do tė kenė emocione e pėr shkak tė pleqėrisė sė thellė dhe nga friga e keqėsimit tė gjendjes sė tyre shėndetėsore janė angazhuar ekipe tė tėra mjekėsh qė do tė pėrkujdesen pėr ta.

Patjetėr mu desht tė ndėrhyj pėr tė parė se ēfarė citate do tė lexohen. Mi sollėn faqe tė tėra me shkrime.
Kishte aty citate tė ndryshme por u ndjeva shumė ligsht (prap u desht ndėrhyrja mjekėsore) kur pash citatet qė kishin nxjerr nga nėnforumi Politika dhe Bota Shpirtėrore.
Mbikqyrėsit e Ekspozitės tė lindur e rriturr nė Kosovėn Parajsė e kishin pa tė arėsyeshme tė sjellin shkrimet reale qė janė bėrė, pa i klasifikuar nė ishte shkrimi sharje apo mburrje. Mu dasht polemikė e gjatė me ta, por prap se prap nuk ju mbush mendja tė pėrdorin censurėn ndaj atyre shkrimeve.

"Brezi i ri ka tė drejtė tė dijė tė vėrtetėn se si kan shkru gjyshėrit e tyre.
Ata duhet ta dijnė qė ka pas shqiptarė qė Presidentin Historik e kanė quajtur tradhėtar, tė pa aftė e ēka jo tjetėr. Duhet ta dijnė gjithashtu se shumė vetav mė shumė ju ka pėlqyer flamuri qė ka pėrfaqėsu tė gjithė popujt nė Kosovė pėrveq Shqiptarėve, ndėrsa Flamurin e Shenjtė Dardan me tė gjitha elementet e shqiptarisė qė na e la amanet Presidenti Historik e qė sot valon nė ēdo shtėpi shqiptari e kan djegė e e kan quajt paēavėr.
Le ta dijė brezi i ri se veq nė Shqiptari ka ndodhė qė Komandantėt e Ushtrive Legjendare janė vrarė nėpėr shtėpi tė veta pa e pas as edhe njė ushtar afėr vetes.
Le tė dihet botėrisht qė ditėn kur u shpall "Pavarėsia e Kosovės" ata qė duhej ta bėnin shpalljen e qė rastėsisht ishin nė ato poste ishin analfabet me magjistratura.

Le ta dijnė gjithashtu qė ka pas Shqiptar qė pėr fe janė sharė vėlla me vėlla, qė kan mburr kultura tė huaja, qė e kan identifikuar vetveten me pushtuesit e ndryshėm tė Dardanisė, qė kanė thėnė se ne vet i kemi ftuar tė na pushtojnė forca aziatike e sllaviste."

U dasht qė tė ma japin edhe njė infuzion pėr tė mundur tė qetėsohem kur mi thanė kėto gjėra. Nuk munda me i bindė me i hjek nga programi festiv kėto gjėra.

Mė treguan citate tė anėtarėve qė me kėmbėngulje kan kundėrshtuar gjėrat mė lart, citate nga kafja e forumit, nga shoqėrorja, shkenca e filozofia e nga tė gjitha forumet qė funksionin nė Dardaninė e para 50 viteve. U skuqa pak kur mė sollėn njė citat timin ku i thoja Drenit - "O veq sa tė qoj nė shtėpi se e din ti ēka tė baj atje", - se mu kujtua qėllimi pėr ēka i pata thėnė ashtu. Kur deshtėn me sjellė citate nga Pa censura i luta tė mos mi lexojnė se edhe ashtu skam mbetė mė as pėr censurė e as pėr pacensurė

Pastaj mė dėrguan tek lokalet e www.dardania2050.de aty nuk pata nevojė pėr ndonjė qetėsues se mu ba zemra mal kur pash qendrėn e Dardanisė sė re.
Lexova shkrimet qė baheshin nė atė faqe, mė ftuan qė tė antarsohem po nuk pranova ngaqė nuk po mund tė orientohem nė kėta kompjuterėt e rinj. Regjistrimi i zėrit pėr anėtarėsim me replikat e zėshme disi nuk po mė shkon. Ju thashė nėse mė jepni tastaturėn time ndoshta edhe do tė filloj me shkru sėrish, por e pashė qė ata, atė tastaturė e kishin mburrje tė Ekspozitės dhe nuk insistova mė tepėr. Edhe ashtu nuk do tė mund kurr tė adaptohem e tė marr pjesė nė debate mbi yje, trupa qiellor, biseda shoqėrore tė ditėve tė sotme, e as pėr kafe qė tė vijnė posa tė kėrkosh kafe nė forum.

Jam dobėsuar shum nga shėndeti dhe nuk ėshtė ēudi se pikėrisht me 16.03.2054 i mbusha 90 vjet e memzi po shtyj kėto ditė tė fundit qė mė kan mbetė.


Ju mirėpret tė Shtunėn me 23.05.2054


Stėrgjyshja Murgeshė


Ikona Mbretereshe Dardane te lumte,me pelqeu ky shkrim.
__________________
I EM FOR YOU
YOU ARE FOR ME
yllka Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-05-14, 21:07   #51
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ekspozita e Dardanise-viti 2050.

Nga njė trill i ēastit mė datė 23.05.2004 pata hapė kėtė temė, qė tė fantazojmė njė qik edhe ne dardanasit, mė tepėr e pata menduar me karakter humori, ti japim rrugėn e fantazisė me shkronja.
Sot kur kan kaluar 10 vite nga atėherė e shumė herė i kam lexu e rilexu kėto postime aq sa mė duket tė gjithat i mbaj nė mend, dhe ēuditem me faktin se shumė gjėra qė i mendoja si fantazi tė rastit sot pėr mua jan njė realitet qoftė i hidhur apo i gėzuar. Nė atė kohė isha 40 vjeqare e fantazoja tė eci me stėrmbesat e mia e tash si 50 vjeqare vetėm eci pėrdore me tri mbesa tė mia. Ėndėrra shumė tė largėta mė dukeshin fėmijėt e fėmijėve tė mi por ja qė ju gėzohem ēdo ditė e ēdo natė mirėqenies sė tyre.

Nė vitin 2004 defilonim nė kėtė forum anėtarė tė lidhur shumė ngusht mes vete, unė fantazoja se nė njė tė ardhme nuk do tė jemi mė ashtu. Fantazoja qėndrim tė gjatė e largim nė rrethana tė ndryshme tė tyre nga ky forum pėr shumė anėtarė, shumė prej tyre ka vite qė nuk jan mė kėtu, e pėr disa prej tyre as qė din kush se ku janė a ku kan mbetė. Fantazova edhe pėr vdekje pas njė kohe shumė mė tė gjatė, por vdekja nė kėtė forum erdhi shumė mė herėt se qė e fantazova unė. Kjo mė bėn tė mos e ndjej veten 100% parashikuese.
Dhe sonte lexova edhe njėherė kėtė temė, si gjithmonė mbetem e befasuar nga tė gjitha fantazitė qė janė bėrė kėtu. Njė gjė nuk e pata fantazu asnjėherė, largimin tim pa qenė i mbyllur ky forum, po ja qė edhe kjo ndodhi. E unė sonte shkruaj e emocionuar dhe uli kokėn para mistereve qė fantazia ime me kohė m`i kishte paralajmėruar.

Pėrshėndes tė gjithė anėtarėt qė do e lexojnė kėtė shkrim.

Murgesha!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-14, 12:29   #52
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ekspozita e Dardanise-viti 2050.

Me kujtohet aterrimi ne kete planet te quajtur, Tokė. Edhe pse deshira ime , per nje aterrim , qe nuk vinte konsentita nga Mbreti dhe Mbretresha ata, nuk munden qe brengen e tyre ta percillnin ne keshillin mbreteror, sepse ishte keshilli qe vendoste ne gjera te komplikuara!Ah, harrova te ju theme se une, jam e rritur ,edukur nga nje qift mbretror dhe jashtetokesore.:P ( kjo ishte per ata qe nuk e kan vrejt ende) Mbi ekzistencen e ketij planeti erdha ne dijeni krejt rastesisht duke hulumtuar, kuriozuar ne arkiven e gjyshit, ku e vetmja ksihe liri te hyja dhe te dilja nga dhoma e tij pa u ndalur nga rojet qe te jepja ndonje aresye apo per tu qene e prezentuar tek ai sipas riteve... per te vetmen aresye, isha e llastuara e tij. Ne mua shihte veten edhe vetem ai ishte nga famijla qe dha lejen te aterroja por me nje keshille ,ku me dha dyshimin se ai kishte pas te bente me popullin tokesor.Ke kujdes- me tha, sepse populli i Tokes; njėrzit, kan diqka qe ne nuk e kemi , ne veprojme sipas logjikes, aresyes dhe rregullave qe iu permbahemi ndersa ata, kan zemer, ku shprehin ; ndjenja, gezim, hidherim ,plakjen dhe vdekjen....( vijon)Ps: Murgesha, me qene 40 vjeqare e me fantazu si me u ba gjyshe!!!Ky eshte tipik i popullit tokesore ( sa kam vrejt ne keto vjet qe jetoj ne mesin tual)...


__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:38.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.