Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-12-05, 03:33   #16
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shenjat e Pikėsimit


Shenjat kryesore tė pikėsimit janė : pika(.), pikėpyetja(?), pikėēuditja(!), tri pikat(…), presja(,), pikėpresja(;), dy pikat(: ), thonjėzat(" „), viza lidhėse(-) .

Pika , pikėpyetja , pikėēuditėsja , dhe tri pikat pėrdoren nė fund tė fjalisė pėr tė shėnuar pushimin qė ndan dy fjali nė gjuhėn e folur .

Pika shėnon intonacionin zbritės qė shoqėron zakonisht fundin e fjalisė dėftore :
Gazmendi erdhi vonė nė shtėpi (.)
Pikėpyetja shėnon gafikisht intonacionin ngjitės qė karakterizon pyetjen gjatė tė folurit :
Nga na vjen o djalė (?)
Pikėēuditja shėnon grafikisht intonacionin ngjitės dhe intensitetin e veēantė qė karakterizon shprehjen e njė emocioni ( njė e papritur , kundėrshtim , zemėrim , gėzim ) :
Merre lahutėn dhe na kėndo njė kėngė trimash (!)
Tri pikat tregojnė qė fjalia pėrmban njė nėntext ose qė mbetet e pambaruar :
Komandanti i urdhėroi ushtarėt tė dilnin roje se shejtani besė s'ka (…)

Presja , pikėpresja , kllapat pėrdoren brenda fjalisė .

Presja shėnon grafikisht njė pushim tė shkurtėr brenda fjalisė . Ajo shėrben pėr tė vėnė nė dukje :
- njė fjalė a njė grup fjalėsh nė rolin e njė gjymtyre tė veēuar :
Artani (,) djali mė i madh(,) punonte nė tregėti …
Njė fjalė a njė grup fjalėsh nė rolin e njė gjymtyre homogjene :
Skėnderbeu mishėronte vetitė mė pozititve tė popullit : urtėsinė (,) menēurinė e trimėrinė .
Fjalėt e togjet e fjalėve tė ndėrmjetme :
Agimi (,) pėr ēudi (,) nuk shkoi larg .
Pjesėt e njė fjalie tė pėrbėrė
Sanēoja (,) pasi rregulloi kafshėt (,) shkoi aty ku zienin ca copa mishi mbi zjarr .

Pikėpresja shėnon grafikisht njė pushim mė tė gjatė se presja . Ajo ndan nė pėrgjithėsi pjesė tė ndryshme tė pavarura tė njė fjalie tė pėrbėrė :
Ata qė mė donin , erdhėn (;) ata qė s'mė donin , nuk erdhėn .

Dy pikat shėnojnė njė pushim qė zgjat pothuajse sa pikėpresja , por ndryshe prej saj dy pikat kanė njė vlerė , lajmėrojnė njė shpjegim , njė varg shembujsh etj .
Ishte paralizuar; nuk lėvizte dot asgjė (: )as duart, as kėmbėt. Disa pemė p.sh.(: )
portokallat, limonat , mandarinat i pjekin frutat nė dimėr .

Kllapat shėnojnė njė pushim tė shkurtėr si presja e shėrbejnė pėr tė dalluar , shquar dhe veēuar njė grup fjalėsh qė shprehin njė sqarim ose njė mendim tė ndėrshtėnė :
Te fusha e kuqe ---( ajo quhej keshtu , se nė mes tė saj njė shkėmb i kuq )--- Dritėn e priste Agimi .

Thojėzat dhe vizat .
Thonjėzat dhe viza shėrbejnė pėr tė rrethuar fjalėt e njė ose mė shumė bashkėbiseduesve nė njė ligjėratė tė drejtė .
(") Zemra e prindit nuk gėnjehet aq kollaj(") , - tha plaku .

Thojėzat shėrbejnė gjithashtu pėr tė shėnuar emertimet e rrugėve , institucioneve, titujt e librave , revistave , gazetave etj .:
Banon nė rrugėn (")Naim Frashėri(").


Shkurtimet
Njė numėr fjalėsh tė gjata qė pėrdoren shpesh, shkruhen tė shkurtuara sipas njė mėnyre tė caktuar. Kėto fjalė quhen shkurtime. Shkurtimet mė tė pėrdorshme janė:
emrat e gjatė tė shteteve, oganizatave, institucioneve, shoqatave etj. : --RSh-- (Republika e Shqipėrisė), --PD-- (Partia Demokratike), --ATSh-- (Agjensia Telegrafike Shqiptare). Kėto shkurtime shkruhen me shkronja tė mėdha, pa vėnė pikė, as ndėrmjet, as pas tyre;
emrat e personaliteteve tė njohura: N.Frashėri, A.Gj.Fishta, F.Konica etj. Nė kėto raste pas shkurtimeve vihet pikė;
Disa fjalė qė pėrdoren shpesh: d.m.th. (domethėnė), p.sh. (pėr shembull), etj. (e tė tjerė), fq. (faqe), e.r. (era e re), shek. (shekulli), vėll. (vėllimi) etj. Nė kėtė rast pas ēdo shkurtimi vihet pikė;
Njėsitė qė tregojnė masė: 10 cm, 30 m, 70 km, 2 m, 3 m, 20 gr, 40 kg, 56 kv, etj. Pas shkurtimit nė kėto raste nuk vihet pikė.

Fjalėt qė shkurtohen lexohen tė plota. Disa prej tyre mund tė lexohen edhe sipas tingujve tė shkurtuar: ATSh (atėshėja), OKB (okėbėja).Marre nga ANG


Kerkese
Korigjimet dhe Formatimet nga ana e forumisteve qe kane Pregaditje Profesionale jane te mire se ardhura.


Me nderime Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-09-07, 02:43   #17
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Naki Ta pergezoj kete mund je punetor me te vertet ;)
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-07, 10:14   #18
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Vura re kėtė dukuri tė ēuditshme nė gramatikėn e gjuhė shqipe :"...Mjaft formime me prapashtesa funksionojnė nė tė njėtėn kohė si emra dhe si mbiemra: shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor etj.".
Si ėshtė e mundur qė njė fjalė mund tė definohet edhe si emėr edhe si mbiemėr nė tė njėjtėn kohė.
"...shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor" e kėsaj liste mun t'i shtohen shumė fjalė tjera si, psh, :qytetar, mjek, profesor, bari..., janė gjithėmonė emra e jo edhe mbiemra, siē na mėson Naki.
Nė kėto dy fjali:
1) Fshatari di tė kultivojė tokėn dhe tė dalloj emrin nga mbiemri;
2) Forumisti i pa edukatė ėshtė fshatar,
fjalėt Fshatari dhe fshatar janė vetėm emra e jo mbiemra edhepse nė fjalinė e dytė fjala "fshatar" (emėr) cilėson fjalėn "Forumisti"(po ashtu emėr).
Gramatika nuk ėshtė sinonim i kategorive morfologjike. Ajo duhet kompletuar me fonologji dhe sintaksė sepse njė fjalė(quani si tė doni) nuk pėrcaktohet vetėm sipas natyrės (emėr, mbiemėr, folje, etj) morfologjike po edhe sipas funkcionit(rolit) dhe pozitės (dmth vendit)qė zė nė kuadrin e njė fjalie.
Sa herė qė neglizhohet aspekti sintaksik lindin paqartėsi nė definimin abstrakt tė njė fjale dhe nė kategorizimin e asaj fjale.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-07, 15:43   #19
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Vura re kėtė dukuri tė ēuditshme nė gramatikėn e gjuhė shqipe :"...Mjaft formime me prapashtesa funksionojnė nė tė njėtėn kohė si emra dhe si mbiemra: shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor etj.".
Si ėshtė e mundur qė njė fjalė mund tė definohet edhe si emėr edhe si mbiemėr nė tė njėjtėn kohė.
"...shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor" e kėsaj liste mun t'i shtohen shumė fjalė tjera si, psh, :qytetar, mjek, profesor, bari..., janė gjithėmonė emra e jo edhe mbiemra, siē na mėson Naki.
Nė kėto dy fjali:
1) Fshatari di tė kultivojė tokėn dhe tė dalloj emrin nga mbiemri;
2) Forumisti i pa edukatė ėshtė fshatar,
fjalėt Fshatari dhe fshatar janė vetėm emra e jo mbiemra edhepse nė fjalinė e dytė fjala "fshatar" (emėr) cilėson fjalėn "Forumisti"(po ashtu emėr).
Gramatika nuk ėshtė sinonim i kategorive morfologjike. Ajo duhet kompletuar me fonologji dhe sintaksė sepse njė fjalė(quani si tė doni) nuk pėrcaktohet vetėm sipas natyrės (emėr, mbiemėr, folje, etj) morfologjike po edhe sipas funkcionit(rolit) dhe pozitės (dmth vendit)qė zė nė kuadrin e njė fjalie.
Sa herė qė neglizhohet aspekti sintaksik lindin paqartėsi nė definimin abstrakt tė njė fjale dhe nė kategorizimin e asaj fjale.
Ju faliminderit pėr korigjimė dhe plotėsim profesional,ky ishte edhe apeli imė- i para dy viteve.
Sė bashku pasurojmė forumin!

Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-07, 19:59   #20
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Struktura fjalėformuese midis emrave e mbiemrave edhe pse ka ndryshime ato kanė edhe pika tė pėrbashkėta.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-07, 16:50   #21
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Vura re kėtė dukuri tė ēuditshme nė gramatikėn e gjuhė shqipe :"...Mjaft formime me prapashtesa funksionojnė nė tė njėtėn kohė si emra dhe si mbiemra: shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor etj.".
Si ėshtė e mundur qė njė fjalė mund tė definohet edhe si emėr edhe si mbiemėr nė tė njėjtėn kohė.
"...shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor" e kėsaj liste mun t'i shtohen shumė fjalė tjera si, psh, :qytetar, mjek, profesor, bari..., janė gjithėmonė emra e jo edhe mbiemra, siē na mėson Naki.
Nė kėto dy fjali:
1) Fshatari di tė kultivojė tokėn dhe tė dalloj emrin nga mbiemri;
2) Forumisti i pa edukatė ėshtė fshatar,
fjalėt Fshatari dhe fshatar janė vetėm emra e jo mbiemra edhepse nė fjalinė e dytė fjala "fshatar" (emėr) cilėson fjalėn "Forumisti"(po ashtu emėr).
Gramatika nuk ėshtė sinonim i kategorive morfologjike. Ajo duhet kompletuar me fonologji dhe sintaksė sepse njė fjalė(quani si tė doni) nuk pėrcaktohet vetėm sipas natyrės (emėr, mbiemėr, folje, etj) morfologjike po edhe sipas funkcionit(rolit) dhe pozitės (dmth vendit)qė zė nė kuadrin e njė fjalie.
Sa herė qė neglizhohet aspekti sintaksik lindin paqartėsi nė definimin abstrakt tė njė fjale dhe nė kategorizimin e asaj fjale.
Mendim i logjikshem. Problemi eshte qe ne dallim me disa gjuhe tjera, ne gjuhen shqipe nuk ka signale optike per te dalluar emrin nga mbiemri, apo me mire te thuhet: mbiemrin e nominalizuar nga emri, ne gjuhen shqipe ky seleksionim duhet te behet simbas kriterieve qe i ke cekur ti (sintakses, semantikes, morfologjise e tj.).

Nje shembull, per ata qe flasin gjermanisht:

1. "Die fleißige Biene"
"Bleta e zellshme" apo "E zellshmja blete"
Rregulla:
"fleißige" ketu eshte mbiemer dhe per ate shkruhet me te vogel.

kurse

2. "Die Fleißige, die ich zuletzt sah"
"E zellshmja, te cilen e pash heren e fundit"
Rregulla:
"Fleißige" ketu eshte emer (mbiemer i nominalizuar), per ate shkruhet me te
madhe. Kurse ne gjuhen shqipe nuk ka signal optik per te dalluar a eshte fjala
"e zellshme" emer apo mbiemer, sidomos nese mirret parasysh perkthimi i dyte i
fjalise se pare. Keshtu qe ne shqip, pyetja se a eshte fjala "e zellshmja" emer apo
mbiemer, duhet te pergjigjet nepermjet te fjalise ne teresi, gjegjesisht nepermjet
te kriterieve te cekura nga ti..
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-07, 22:28   #22
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

**********
**********
**********

Tė nderuarė bashkėatdhetarė,

ēdo fjalė e shkruar si fjalė e vetme ka kuptimin e vet, tė cilin nuk kemi nevojė ta kėrkojmė se a ėshtė emėr apo mbiemėr, folje apo diēka tjetėr.

Kur tė shkruhet njė bashkim fjalėsh, kėtu duhet tė kėrkojmė kuptimin e fjalėve nė veēanti, natyrisht nėse na intereson tė dijmė se, njė fjalė e vetme nė kėtė bashkim fjalėsh, a ėshtė emėr, mbiemėr, folje, pėremėr etj.

Blerim Hasani shkoi nė Qytet!

Fjala Blerim ėshtė emėr, Hasani ėshtė mbiemėr, shkoi ėshtė folje, ėshtė lidhėsja e cila jep lexuesit tė kuptojė, nė kėtė rast ku shkoi Blerimi me mbiemrin Hasani, Qytet ėshtė emėr i padefinuar me emėr ( mos tė ju ēudit kjo), e nė kėtė Qytet ka shkuar Blerimi me mbiemrin Hasani.

Ardian Malėsori shkoi nė Fshat!

I njėjti spjegim si mė lart!!!!

Kodra Fshatari vizitoi Qytetin dhe Fshatin!!!!!

Kodra ėshtė emėr, Fshatari ėshtė mbiemėr, pra kemi njė emėr shqip dhe njė mbiemėr shqip me tė cilėt shumė prej nesh nuk jemi mėsuar t'i dėgjojmė, pėr kėtė edhe na duket ēudi se si njė emėr mund tė pėrdoret edhe si mbiemėr.

Nė rastin e Blerim Hasanit, Hasani mund tė jetė edhe emėr, por nė kėtė rast ėshtė mbiemėr, jemi mėsuar, jemi mėsuar ta dėgjojmė pėr atė edhe nuk na bie nė veshin tonė si emėr.

Emri, nuk mund tė pėrdoret nė tė njėjtėn kohė si mbiemėr por, emri nė pėrgjithėsi mund tė pėrdoret si mbiemėr, varėsisht nga paraqitja e fjalisė sė shkruar.


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-07, 23:00   #23
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga arton bala
Mendim i logjikshem. Problemi eshte qe ne dallim me disa gjuhe tjera, ne gjuhen shqipe nuk ka signale optike per te dalluar emrin nga mbiemri, apo me mire te thuhet: mbiemrin e nominalizuar nga emri, ne gjuhen shqipe ky seleksionim duhet te behet simbas kriterieve qe i ke cekur ti (sintakses, semantikes, morfologjise e tj.).

Nje shembull, per ata qe flasin gjermanisht:

1. "Die fleißige Biene"
"Bleta e zellshme" apo "E zellshmja blete"
Rregulla:
"fleißige" ketu eshte mbiemer dhe per ate shkruhet me te vogel.

kurse

2. "Die Fleißige, die ich zuletzt sah"
"E zellshmja, te cilen e pash heren e fundit"
Rregulla:
"Fleißige" ketu eshte emer (mbiemer i nominalizuar), per ate shkruhet me te
madhe. Kurse ne gjuhen shqipe nuk ka signal optik per te dalluar a eshte fjala
"e zellshme" emer apo mbiemer, sidomos nese mirret parasysh perkthimi i dyte i
fjalise se pare. Keshtu qe ne shqip, pyetja se a eshte fjala "e zellshmja" emer apo
mbiemer, duhet te pergjigjet nepermjet te fjalise ne teresi, gjegjesisht nepermjet
te kriterieve te cekura nga ti..

**********
**********
**********

I nderuari arton bala,

pėr rastin e parė:

mbiemėri nuk tregon veprim, pėr atė edhe spjegimi qė ėshtė dhėnė, pėr mendimin tim ėshtė i gabuar, pėr atė e shkruara me tė vogėl ėshtė e drejtė. Ēdo mbiemėr nė ēdo gjuhė, shkronja e parė fillon me tė madhe.Nė rastin tonė, fjala " e zellshmja", ėshtė parafjalė mund tė themi edhe folje vepruese ( tregon veprimin e Bletės).

"E zellshmja" vie nga folja zellem e cila folje, si folje, nuk ėshtė shumė e pėrfolur nė gjuhėn shqipe.Pėr rastine dytė:

kėtu ėshtė emėr, duhet tė shkruhet me tė madhe por duhet ta dijmė qė ėshtė emėr i padefinuar, tregon veprim tė pasaktė dhe nuk tregon se kush qenka e zellshmja, pėr kėtė edhe emrat e padefinuar sipas rastit tė fjalisė, mund tė shkruhen me shkronja tė vogla apo tė mėdha. Kėtu vie nė pėrdorim mendimi yt qė thotė se, nė mėnyrė optike nuk mund tė vėrehet se a ėshtė emėr apo mbiemėr.


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-07, 13:09   #24
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra
**********
**********
**********

I nderuari arton bala,

pėr rastin e parė:

mbiemėri nuk tregon veprim, pėr atė edhe spjegimi qė ėshtė dhėnė, pėr mendimin tim ėshtė i gabuar, pėr atė e shkruara me tė vogėl ėshtė e drejtė. Ēdo mbiemėr nė ēdo gjuhė, shkronja e parė fillon me tė madhe.Nė rastin tonė, fjala " e zellshmja", ėshtė parafjalė mund tė themi edhe folje vepruese ( tregon veprimin e Bletės).

"E zellshmja" vie nga folja zellem e cila folje, si folje, nuk ėshtė shumė e pėrfolur nė gjuhėn shqipe.
Pėr rastine dytė:

kėtu ėshtė emėr, duhet tė shkruhet me tė madhe por duhet ta dijmė qė ėshtė emėr i padefinuar, tregon veprim tė pasaktė dhe nuk tregon se kush qenka e zellshmja, pėr kėtė edhe emrat e padefinuar sipas rastit tė fjalisė, mund tė shkruhen me shkronja tė vogla apo tė mėdha. Kėtu vie nė pėrdorim mendimi yt qė thotė se, nė mėnyrė optike nuk mund tė vėrehet se a ėshtė emėr apo mbiemėr.


Kodra
Shume pershendetje, Kodra.

E shoh qe ke keqkuptuar nje gje. Ketu po behet fjale per mbiemrin si njeren nga 10 pjeset e ligjerates te Gjuhes Shqipe, jo per fjalen mbiemer ne kuptimin e dyte qe ka kjo fjale (si pjesa e dyte e emrit tek njerezit). Ne Gjuhen Shqipe fjala mbiemer ka dy domethenie. Prap nje krahasim m gjermanishten, si ndihmese:

- mbiemri si pjese e ligjerates (als Wortart) quhet Adjektiv (oder Wiewort)
- mbiemri si pjesa e dyte e emrit tek njerezit quhet Nachname.

Kete duhet te dallosh.

Ndersa mbiemri si pjese e ligjerates definohet (sic tha Naki me larte) ne kete menyre:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki
Mbiemra

Mbiemra quhen fjalėt qė shėnojnė se ēfarė lloji ėshtė ose ēfarė vetie ka emri (qen i zi, qen i vogėl, ushtria shqiptare, qeveria italiane). Mbiemri pėrshtatet nė numėr, gjini dhe rasė me emrin me tė cilin lidhet: ...


Ky definicion eshte i sakte. Fjala "e zellshme" nuk tregon veprim, sic mendove te kem thene une, por nje cilesi te bletes (si emrit gramatikor). Per kete arsye "e zellshme" eshte mbiemer. E njejta vlen edhe per fjalen "e zellshmja" ne fjaline " e zellshmja blete".arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-07, 15:03   #25
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga arton bala
Shume pershendetje, Kodra.

E shoh qe ke keqkuptuar nje gje. Ketu po behet fjale per mbiemrin si njeren nga 10 pjeset e ligjerates te Gjuhes Shqipe, jo per fjalen mbiemer ne kuptimin e dyte qe ka kjo fjale (si pjesa e dyte e emrit tek njerezit). Ne Gjuhen Shqipe fjala mbiemer ka dy domethenie. Prap nje krahasim m gjermanishten, si ndihmese:

- mbiemri si pjese e ligjerates (als Wortart) quhet Adjektiv (oder Wiewort)
- mbiemri si pjesa e dyte e emrit tek njerezit quhet Nachname.

Kete duhet te dallosh.

Ndersa mbiemri si pjese e ligjerates definohet (sic tha Naki me larte) ne kete menyre:

[/font][/color]

Ky definicion eshte i sakte. Fjala "e zellshme" nuk tregon veprim, sic mendove te kem thene une, por nje cilesi te bletes (si emrit gramatikor). Per kete arsye "e zellshme" eshte mbiemer. E njejta vlen edhe per fjalen "e zellshmja" ne fjaline " e zellshmja blete".[/size]

**********
**********
**********


Gjithashtu pėrshėndetje dhe respekt,


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki
Mbiemra

Mbiemra quhen fjalėt qė shėnojnė se ēfarė lloji ėshtė ose ēfarė vetie ka emri (qen i zi, qen i vogėl, ushtria shqiptare, qeveria italiane). Mbiemri pėrshtatet nė numėr, gjini dhe rasė me emrin me tė cilin lidhet:
tregon " qen i zi" veprim? - Pėrgjegjeja ėshtė Jo!

tregon "qen i vogėl" veprim? - Pėrgjegjeja ėshtė Jo!

Mbiemėri nuk tregon veprim, mbiemėri ėshtė plotėsues i emėrit i cili tregon se ēfarė ėshtė emri por kurrėsesi nė mėnyrėn e veprimit.


Kodra


__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-07, 18:11   #26
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

" parafjalė tė rasės kallėzore: nė, me, pa, pėr, mė, mbi, nėn, ndėr, etj.:
Erdhi vonė nė shtėpi.
U takua me vėllain nė Prishtinė.
Nuk rrihet pa punė.
Mira u nis dje pėr Bruksel.
Mė 10 qershor kam ditėlindjen.
Mos u ul mbi divan.
U shkau dheu nėn kėmbė.
Parisi ėshtė njė ndėr qytetet mė tė bukura.
- parafjalė tė rasės rrjedhore: prej, ndaj, pėr, etj.
Ishte prej Durrėsi.
Ndaj tij u morėn masa tė rrepta.
E kapi pėr gryke."(Naki)

Janė vėrtet nė rasėn kallėzore kėta emra :
-shtėpi
-Prishtinė
-punė
-Bruksel
-qershor
-divan
-kėmbė


Ja rasa kallėzore e kėtyre emrave :shtėpinė,Prishtinėn, punėn,Brukselin, qershorin, divanin, kėmbėn.
Nuk di a pranon gramatika e shqipes njė rasė qė dikur quhej "vendore"(lokativ) po e di qė shembujt e Nakit i pėrgjigjen shumė mirė pikėrisht asaj rase(vendore, pra).
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-07, 18:51   #27
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Kodra mendon qė :
"Shteti Funksional,ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit".
Edhe unė mbėshtesė kėtė devizė moralisht tė justifikueshme...!
Dikushi mund tė mendojė qė fshatari ngatėrron politikėn e gramatikėn nė prag tė zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė : jo!
Imagjinova vetėn student, nė muajin qershor, periudha e provimeve, para profesorit tė morfosintaksės qė kėrkon njė analizė tė devizės sė Kodrės.
Fjali e plotė atributive, i pėrgjigjem profit, qė ka pėr kryefjalė(grup nominal) "Shteti Funksional" pėr predikat(grup foljor) foljen "ėshtė" e shoqėruar nga mbiemri "alergjik" si atribut i kryefjalės...!
Profi mė tha se ashtu siē e shkruan Kodra, fjalia ime atributive nuk ėshtė fjali :presa ėshtė e tepėrt, mė tha ai!
Nuk mund tė "prehet"(me presė pra) kryefjala nga kallėzuesi por duhet shkruar kėshtu: Shteti funksional ėshtė alergjik ndaj korrupsionit.
... analiza morfologjike javėn e ardhshme.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-07, 19:35   #28
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Kodra mendon qė :
"Shteti Funksional,ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit".
Edhe unė mbėshtesė kėtė devizė moralisht tė justifikueshme...!
Dikushi mund tė mendojė qė fshatari ngatėrron politikėn e gramatikėn nė prag tė zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė : jo!
Imagjinova vetėn student, nė muajin qershor, periudha e provimeve, para profesorit tė morfosintaksės qė kėrkon njė analizė tė devizės sė Kodrės.
Fjali e plotė atributive, i pėrgjigjem profit, qė ka pėr kryefjalė(grup nominal) "Shteti Funksional" pėr predikat(grup foljor) foljen "ėshtė" e shoqėruar nga mbiemri "alergjik" si atribut i kryefjalės...!
Profi mė tha se ashtu siē e shkruan Kodra, fjalia ime atributive nuk ėshtė fjali :presa ėshtė e tepėrt, mė tha ai!
Nuk mund tė "prehet"(me presė pra) kryefjala nga kallėzuesi por duhet shkruar kėshtu: Shteti funksional ėshtė alergjik ndaj korrupsionit.
... analiza morfologjike javėn e ardhshme.

**********
**********
**********


I nderuari Fshatari,

i bėnė tė fala "profit" me fjalėt ,,ke tė drejtė plotėsisht ka thėnė Kodra".

Kodra nuk ėshtė naiv, Kodra gėzohet kur dikush mė gjen gabime, njeriu nga gabimet mėson!.

E pėrshėndes " profin" dhe ty duke mos u lėkundur nga ,, mbiemri nuk tregon veprim".Me respekt pėr tė gjithė qė marrin pjesė nė debate tė mirėfillta, ju pėrshėndet


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-07, 15:29   #29
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
" parafjalė tė rasės kallėzore: nė, me, pa, pėr, mė, mbi, nėn, ndėr, etj.:
Erdhi vonė nė shtėpi.
U takua me vėllain nė Prishtinė.
Nuk rrihet pa punė.
Mira u nis dje pėr Bruksel.
Mė 10 qershor kam ditėlindjen.
Mos u ul mbi divan.
U shkau dheu nėn kėmbė.
Parisi ėshtė njė ndėr qytetet mė tė bukura.
- parafjalė tė rasės rrjedhore: prej, ndaj, pėr, etj.
Ishte prej Durrėsi.
Ndaj tij u morėn masa tė rrepta.
E kapi pėr gryke."(Naki)

Janė vėrtet nė rasėn kallėzore kėta emra :
-shtėpi
-Prishtinė
-punė
-Bruksel
-qershor
-divan
-kėmbė


Ja rasa kallėzore e kėtyre emrave :shtėpinė,Prishtinėn, punėn,Brukselin, qershorin, divanin, kėmbėn.
Nuk di a pranon gramatika e shqipes njė rasė qė dikur quhej "vendore"(lokativ) po e di qė shembujt e Nakit i pėrgjigjen shumė mirė pikėrisht asaj rase(vendore, pra).
Prap postim shume i mire. S“po bon pa t“lavdu.. Vetem per ate rregullen se nuk ndahet kryefjala e kallezuesi me nje prese nuk jam i sigurte. Te lajmerohna, nese e gjej nje shembull bindes.

Kur po i lexoj ato fjalet (e kuqe) nga Naki, po e pyes veten: Nese "nė, me, pa, pėr, mė, mbi, nėn, ndėr" qenkan parafjale (pavaresisht te ciles rase), atehere ku eshte dallimi ne mes te ndajfoljeve (te llojit te ndryshem: vendi, kohe, e tj.) dhe ketyre parafjaleve??

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra
duke mos u lėkundur nga ,, mbiemri nuk tregon veprim".


Nuk jam i sigurte si ta kuptoj kete pohim tendin, mirepo mbiemri (gramatikor) nuk tregon veprim, por cilesi, veti, trajte (lexo definicionin e Nakit). Per kete arsye fjala "e zellshme" eshte mbiemer. Sepse kjo fjale nuk tregon veprim. Foljet tregojne veprim. Askush nuk tha ne kete teme se mbiemri tregon veprim.
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-07, 14:38   #30
Ma-Origano
Anetar i Rrespektuar
 
Avatari i Ma-Origano
 
Anėtarėsuar: 02-12-07
Vendndodhja: aty ku me con Zoti
Postime: 1,189
Ma-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithė
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Ma-Origano Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Ma-Origano Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Ma-Origano Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Ma-Origano
Gabim Titulli: GRAMATIKA

te lumt Naki shum pune e bukur!


__________________
Jetoje jeten tende sepse jeta eshte e shkurter! Mesazhet privat nuk i pranoj neoqftse nuuk eshte posti serioz!
Ma-Origano Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.