Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-09-09, 17:43   #16
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

Un e di nje rast ku nje vajz ka pas hyp ne taksi dhe e ka kerku me shku te mjeku. Kur ka hy aty, nuk kan pranu me ia abortu femine pa prezencen e prindit tjeter, dhe ajo vuri gishtin te taksisti. Bre bohet jo osht jo sosht i tina, aj veq taksist, mjeket therrasin policine, dhe kur e bejne ADN, taksisti shpallet steril, dhe lindi belaja, prej kah i erdhen taksistit tre femije ne shtepi ....... :S
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-09-09, 18:21   #17
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana
Edhe pse e ki thon en hajgare....ky eshte realitet...
I nderuar kam pas rastin me pa en Spital te Gjakoves gjithmon vijn meshkuj ose Femra qe kan diqka probleme ma shum te qytetev tjera...mes mi njoft...

D.M.TH..
Te na asht turp ose te keshin me shku te Psikologu thoij 'koka bo budall' e le mo kto senet tjera...

Nuk em erdh qudi...qe e lexova ket shkrim se Shqiptari duron e nuk shkon te mjeku...
Po ma shum pem vjen qudi reagimi ...kishe nuk ndodh kjo te na...Pse...????

Nejse...
Jana, tema nuk eshte te humori, mirepo ne shpesh here dalim nga tema keshtuqe e kthejm edhe ne humor. Kjo eshte e vertet gjdo shoqeri ka kesi lloj problemesh, mashkuj qe jane impotent ferma qe nuk arrin te kenaqen, keshtu qe per disa ka zgjidhje po te vizitohen , ndodhta per disa eshte e kote per tere jeten.

.. bahet mire
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-09-09, 18:26   #18
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

roadrunner edhe emine

Nime kish po ju jep te drejt ju me bo hajgare me ne se qetash mu me ra ndermend se po bani hajgare me mashkuj ju qyy, ec kqyrni punt e juja bree
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-09-09, 18:30   #19
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

O kjo far gazetareska koka dal me ni mashkell nji nat perpara edhe aj ja kish pas ba si aj Kosovari Britni Spirsit, e tash kjo qa me ba se ja ka hup kejt shkrimin pej mene, e ka kqyr me shpall kejt shiptarin si organ kompentent, asishne impotent, e tash na po keshum se po na dhimet engrata hahahaha


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirro
roadrunner edhe emine

Nime kish po ju jep te drejt ju me bo hajgare me ne se qetash mu me ra ndermend se po bani hajgare me mashkuj ju qyy, ec kqyrni punt e juja bree
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-09-09, 18:34   #20
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga roadrunner
O kjo far gazetareska koka dal me ni mashkell nji nat perpara edhe aj ja kish pas ba si aj Kosovari Britni Spirsit, e tash kjo qa me ba se ja ka hup kejt shkrimin pej mene, e ka kqyr me shpall kejt shiptarin si organ kompentent, asishne impotent, e tash na po keshum se po na dhimet engrata hahahaha
hahahaahahahhhahahhahahahaaha qa koke ti qa koke. Mu po me intereson me e hudh posht qet teori te 150.000 shqiptarve, se kjo na qet problem bani u perhap hahahaahahahahahah sna jep kush nuse mo hahaha
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-09-09, 18:39   #21
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

O hajt be se te vje reni mos ta nin, se kjo sosht e vertet, veq npast kqyr me ja kalu asaj anglezes qe ka than kom fjet me shum ama sjom prostitut hahahahaha....


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirro
hahahaahahahhhahahhahahahaaha qa koke ti qa koke. Mu po me intereson me e hudh posht qet teori te 150.000 shqiptarve, se kjo na qet problem bani u perhap hahahaahahahahahah sna jep kush nuse mo hahaha
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-10-11, 16:19   #22
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

Ėndrra e frikshme nė krevat


Nga Dr. Ened Kacori
Urolog Spitali Amerikan


Impotenca mund tė shfaqet nė ēdo moshė, por vihet re akoma mė shumė me rritjen e saj. Studimet e fundit tregojnė qė gjysma e meshkujve me moshė 40-70 vjeē kanė njė problem tė tillė.


Ēfarė ėshtė impotenca?
Kjo mund tė shpjegohet kėshtu: pavarėsisht dėshirės pėr marrėdhėnie seksuale, mosarritja e fortėsimit tė duhur ose pamundėsia e vazhdimit tė marrėdhėnies. Ēdo person herė pas here mund tė ketė njė problem tė tillė. Ajo qė ėshtė e rėndėsishme pėr diagnozė tė sėmundjes ėshtė koha. Nėse problemi vazhdon pėr mė shumė se 6 muaj, atėherė themi se personi ka impotencė.
A duket problemi i impotencės vetėm tek moshat e mėdha?
Jo. Ai shfaqet mė tepėr mbi moshėn 40 vjeē, por mund tė shfaqet nė ēdo moshė. Sipas njė studimi tė fundit gjysma e meshkujve me moshė 40-70 vjeē, herė pas here kanė probleme me ereksionin ose nuk mund ta vazhdojnė atė mjaftueshėm. Shkaku i impotencės te moshat e mėdha janė sėmundjet e moshės si hipertensioni.

Cilat janė shkaqet e impotencės?
Shkaqet ndahen nė dy grupe: faktorė organik dhe psikologjikė. Faktorėt organikė janė sėmu*ndjet e zemrės dhe enėve tė gjakut, hipertensioni, diabeti, skleroza multiple, sėmundja Alzheimer. Njė shkak tjetėr organik janė traumat. Nėse trauma prek shty*llėn kurrizore dhe krijohet njė prerje qė prek palcėn, atėherė mund tė shfaqet problemi i impotencės. Ērre*gullimet hormonale si p.sh niveli i ulėt i testoste*ronit ėshtė njė faktor tjetėr qė shkakton impotencė. Edhe operacionet janė njė faktor ndikues i rėndėsishėm. Sidomos gjatė operacioneve tė zemrės ose enėve tė gjakut ndikohet pjesa e organit qė ėshtė e rėndėsishme pėr ereksion.
Si vihet diagnoza?
Si fillim merret anamneza e pacientit pėr tė ditur zhvillimin seksual tė personit qė nga fėmijėria, si edhe sėmundjet e kaluara. Mė pas kėrkohen disa analiza si glicemia, prolaktina dhe testosteroni, si edhe testet qė pėrfshijnė sistemin kardiovaskular. Pėrveē kėtyre personi vlerėsohet nga njė psikolog. Psikologu vlerėson nėse ka probleme martesore, ekonomike apo stresuese. Psikologu krijon njė ide paraprake rreth personit duke kryer disa teste tė vogla psikologjike. Njė gjė e rėndėsishme ėshtė nėse impotenca ėshtė shfaqur menjėherė apo pėr njė kohė tė gjatė. Nėse impotenca ėshtė shfaqur pas njė kohe tė gjatė, nė kėtė rast mendohen mė tepėr faktorėt organikė. Nėse impotenca ka ndodhur menjėherė, atėherė mendohet mė tepėr tė jetė psikologjike. Nėse pacienti thotė qė kur ėshtė vetėm nuk ka probleme me impotencėn, por kur ndodhet pranė partnerit nuk arrin dot fortėsimin e duhur, atėherė mund tė mendojmė mė tepėr arsye psikologjike.

A mund tė paraqiten sė bashku faktorėt organikė dhe psikologjikė?
Po. Ndonjėherė nuk arrijmė tė dallojmė nėse shkaku ėshtė organik apo psikologjik. Atėherė mund tė pėrdoret testi i gjumit. Gjatė testit tė gjumit pacienti vihet tė paktėn tre herė nė gjumin e thellė. Gjatė gjumit tė thellė, i cili zgjat 30 minuta, normalisht ēdo mashkull duhet tė ketė ereksion. Pra me anė tė testit tė gjumit vihet re nėse personi ka ereksion apo jo. Testi ėshtė tepėr i thjeshtė. Pacienti vihet nė dhomėn e testit tė gjumit. Njė aparat i vogėl lidhet te kėmba e pacientit dhe dy aparate tė tjera qė dalin nga aparati kryesor, vihen mbi penis. Stimuluesit qė vijnė nga aparatet, regjistrohen nė kompjuter. Kėshtu arrihet tė kuptohet sa ereksione kanė ndodhur gjatė natės, kohėzgjatja e tyre dhe sa fortėsim ka ndodhur te koka dhe trupi i penisit. Kėto tė dhėna na japin informacion tė saktė rreth pacientit.

A aplikohet ky test tek ēdo njeri?
Jo. Ky test bėhet vetėm pėr personat e rinj dhe pėr rastet e vėshtira pėr diagnozė. Gjithashtu nėse planifikohet tė kryhet operacioni i protezės, ky test duhet bėrė patjetėr.

Si trajtohet sėmundja?
Nėse problemi ėshtė psikologjik, atėherė zbatohet trajtim sjelljeje. Nė kėtė rast faktori kryesor janė situatat qė e kthejnė marrėdhėnien nė frikė. Dmth nėse personi e ka pėrjetuar njė herė kėtė problem, ai mund tė ketė frikėn qė mund tė ndodhi pėrsėri dhe nėse kjo fiksohet nė mendje, atėherė personi fillon tė pėrjetojė atake paniku nė marrėdhėnie. Kjo situatė mund tė zgjidhet vetėm me terapi sjelljeje. Nė kėtė terapi paraqiten detyrat qė duhet tė zbatojė ēdo partner i ēiftit. Nė fillim prekje dhe mė pas masazh pa kryer marrėdhėnie. Kėshtu ēiftet hap pas hapi arrijnė nė sukses.

Si trajtohen shkaqet organike?
Nėse niveli i hormonit ėshtė i ulėt, ai mund tė zėvendėsohet. Pavarėsisht dėshirės nėse personi nuk arrin ereksionin e duhur mund tė pėrdoren edhe barna si Viagra, Levitra, Cialis.
A duhet patjetėr rekomandim nga mjeku pėr pėrdorimin e ilaēeve?
Po , sepse secili prej tyre ka efektin dhe kohėn e vetė tė pėrdorimit. Pėr shėmbull Viagra mund tė krijojė ereksionin e duhur vetėm pas 30 minutash ose njė ore. Kurse Levitra mjafton tė merret vetėm 15 minuta para marrėdhėnies. Efekti i tė dy barnave zgjat 5-6 orė. Ēdo barnė ka efekt dhe kohėzgjatje tė ndryshme, prandaj duhet marrė patjetėr rekomandimi i mjekut pėr pėrdorimin e ilaēit tė duhur.

Cilėt persona mund tė operohen?
Nėse medikamentet nuk kanė efekt, atėherė mund tė bėhen injeksione nė trupin e penisit. Pacienti e kryen vetė injeksionin para marrėdhėnies. Pacientėt kardiak qė janė duke pėrdorur nitrat nuk mund tė marrin medikamentet e sipėrpėrmendura.
Kėta pacientė mund tė pėrdorin injeksionin. Proteza ėshtė zgjidhja e fundit qė rekomandohet kur asnjė nga trajtimet e mėsipėrme nuk ka qenė efektiv. Pacienti duke bashkėbiseduar me mjekun urolog, zgjedh njė nga protezat me pompė dhe tė pėrkulshme. Operacioni pėrdoret gjithashtu pėr tė zgjidhur problemet si dhimbje gjatė ereksionit dhe pėrkulje penisi. Nė Spitalin Amerikan, ekipi i urologjisė realizon suksesshėm ndėrhyrjet kirurgjikale pėr zgjidhjen e impotencės.

SOMMARIO
Nėse personi e ka pėrjetuar njė herė kėtė problem, ai mund tė ketė frikėn qė mund tė ndodhė pėrsėri dhe nėse kjo fiksohet nė mendje, atėherė personi fillon tė pėrjetojė atake paniku gjatė marrėdhėnies
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-11, 16:36   #23
Ardea
 
Avatari i Ardea
 
Anėtarėsuar: 08-11-11
Postime: 95
Ardea i pazėvėndėsueshėmArdea i pazėvėndėsueshėmArdea i pazėvėndėsueshėmArdea i pazėvėndėsueshėmArdea i pazėvėndėsueshėmArdea i pazėvėndėsueshėmArdea i pazėvėndėsueshėmArdea i pazėvėndėsueshėmArdea i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

ncuck, qfarti be...gjethmon femra i ka fajet....shkojn i ndrrojn deri ka 3-4 gra ...dhe ende thojn...femra i ka fajet...spo jesin ..
__________________
PeAcE
Ardea Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-11, 16:37   #24
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ardea Shiko postimin
ncuck, qfarti be...gjethmon femra i ka fajet....shkojn i ndrrojn deri ka 3-4 gra ...dhe ende thojn...femra i ka fajet...spo jesin ..
hahahhahhahhah,
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga emine : 21-11-11 nė 16:37
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-11, 16:38   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga emine Shiko postimin
hahahhahhahhah,
ncuks, me ja qit shotave
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-11, 16:39   #26
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga emine Shiko postimin
hahahhahahhhahhahhahahhahhahhahahhah
u knaqa tu kesh
hala jam tuj kesh me qit tem,veq nejse nafak me pre pare qata qe shesin viagrabinzesi ardhem i sukseshem ne kosove
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-11, 17:11   #27
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

....po de po dikush vuan nga impotenca e dikush nga potenca,
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-11, 17:43   #28
Virti
 
Avatari i Virti
 
Anėtarėsuar: 13-05-06
Postime: 13,621
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

... e te tjeret nga prepotenca!
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-12, 17:29   #29
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 150 mijė shqiptarė vuajnė nga impotenca ...

Shega zėvendėson viagrėn


Njė gotė lėng shege nė ditė ėshtė nė gjendje tė rrisė dėshirėn seksuale si tek meshkujt, ashtu edhe tek femrat, duke krijuar njė efekt tė ngjashėm si Viagra.

Njė studim i ri i Universitetit Elizabetian tė Edinburgut, nė Skoci, provoi se konsumi i njė shege nė gjendje frutore apo si lėng, ėshtė nė gjendje tė rrisė dėshirėn seksuale nė orėt nė vazhdim.

Nė fakt, pėrmbajtja e frutit ndikon nė rritjen e nivelit tė testosteronit nė gjak, ēka komandon epshin seksual tek tė dy gjinitė.

Studimi u krye midis 58 vullnetarėve, nga mosha 21 deri 64 vjeē, tė cilėt iu nėnshtruan dietės me shegė. Nivelet e testosteronit tė secilit mateshin pėrpara gjumit dhe pirjes sė njė gote lėng shege dhe nė mėngjes pas zgjimit.

Me trupin nė pushim dhe pa stimuj tė jashtėm, nuk mund tė kishte asnjė shpjegim tjetėr pėr rritjen e nivelit tė hormonit pas zgjimit.

Testosteroni, i njohur ndryshe si hormoni mashkullor, komandon shumė tipare seksuale, si qimet nė fytyrė, trashjen e zėrit dhe vetė dėshirėn seksuale.

Ndonėse me pakicė, ai gjendet edhe tek femrat, ku prodhohet nga ovariet dhe gjėndra mbiveshkore, duke forcuar strukturėn kockore e muskulore e duke ndikuar nė dėshirėn e saj seksuale.

Studime tė mėparshme kanė treguar se shega ėshtė e pėrshtatshme edhe pėr tė parandaluar infarktin dhe sėmundje tė tjera nė zemėr, pasi ėshtė i pasur me antioksidues tė shumtė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:26.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.