Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Ekonomi & Biznes
Emri
Fjalėkalimi
Ekonomi & Biznes Diskutime, informacione, studime e probleme ekonomike tė ndryshme nga ekonomia shqiptare e boterore.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-03-10, 15:28   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Analistė tė ēėshtjeve ekonomike nė Prishtinė sugjerojnė autoritetet kosovare qė, pėr tė nxitur zhvillimin ekonomik, duhet tė pėrkrahin sektorin privat, tė bėjnė investim tė fuqishėm dhe subvencionim substancial nė sektorin e bujqėsisė, si dhe tė ngrenė kualitetin edukativ arsimor. Sipas tyre, pa investimin e Qeverisė sė Kosovės nė kėto fusha, nuk pritet tė ketė zhvillim tė hovshėm ekonomik. Kosova, e cila ka kaluar nė tranzicione tė trefishta, nė nivel ekonomik, nė nivel shoqėror dhe nė nivel tė konfliktit, sipas ekspertėve pėr ēėshtje ekonomike, duhet tė punojė shumė gjatė kėtyre viteve, qė tė ketė zhvillim ekonomik.
Njė pėrmirėsim i gjendjes aktuale, sipas tyre, mund tė bėhet nėse do tė aktivizohen disa nga sektorėt ekonomikė prodhues.
Sekretari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Safet Gėrxhaliu, konsideron se qasja e Qeverisė sė Kosovės pėr tė investuar vetėm nė infrastrukturė rrugore, ėshtė e gabuar.
“Nuk ėshtė qasje, e cila do tė krijojė mirėqenie dhe kontinuitet tė zhvillimit ekonomik. Ėshtė koha kur duhet tė pėrkrahet sektori privat, duhet tė pėrkrahen ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, tė forcohet sektori prodhues, tė stimulohet bujqėsia dhe pėrpunimi i produkteve bujqėsore, tė ngrihet kualiteti edukativ nė Kosovė dhe nė kėtė mėnyrė pritet tė jemi atraktivė pėr investitorėt”, thotė Gėrxhaliu.
Nė anėn tjetėr, autoritetet kosovare vazhdimisht kanė deklaruar se u kanė dhėnė pėrparėsi projekteve qė ndihmojnė nė rritjen dhe qėndrueshmėrinė ekonomike, siē janė: infrastruktura, arsimi, shėndetėsia, bujqėsia, zhvillimi i sektorit privat dhe fusha tė tjera, qė ndikojnė nė krijimin e njė ambienti tė volitshėm pėr tėrheqjen e investimeve tė brendshme dhe tė jashtme.
Por, pėr ekspertin e ēėshtjeve ekonomike, Safet Gėrxhaliu, kėto nuk qėndrojnė.
“Nėse do tė jemi tė orientuar vetėm nė rrugė dhe ato rrugė tė ndėrtohen nga kompani inekzistente dhe tė investohet nė KEK me miliona pėrmes tenderėve njėburimorė dhe prapė tė prodhohet terri, atėherė ėshtė njė rrugė e gabuar, qė Kosovėn do tė shpie nė humnerė dhe jo nė progrese”, thotė ai.
Ndėrkaq, sipas ekspertit tjetėr tė ekonomisė, Avdullah Hoti, autoritetet kosovare duhet tė krijojnė strategji adekuate pėr pėrmirėsimin e gjendjes ekonomike dhe sociale tė qytetarėve.
Ai shpreh bindjen se investimi nė sektorėt qė do tė ndihmonin zhvillimin ekonomik tė vendit, do tė pėrmirėsonte edhe jetėn e qytetarėve.
“Ajo qė i duhet Kosovės, ėshtė qė tė koncentrohemi nė ata sektorė, qė do tė gjenerojnė mė shumė punėsim, pėr tė zvogėluar numrin e tė papunėve dhe pėr tė zvogėluar varfėrinė, e cila ėshtė ēdo herė nė rritje”, thotė Hoti.
Ndėrsa, profesori i ekonomisė, Isa Tahiri, thotė se duhet tė aktivizohen potencialet nė energji, nė miniera e nė bujqėsi. Sipas tij, kėta tre sektorė duhet sa mė shumė tė reformohen, nė mėnyrė qė nė Kosovė tė krijohen kushte, tė cilat do tė bėjnė qė niveli i varfėrisė tė jetė mė i vogėl.
“Nėse mendojmė ta zbusim varfėrinė, duhet tė mendojmė nė punėsim. Punėsim vetanak vėshtirė se mund tė bėjmė. Kosova ende duhet tė marrė masa pėr lehtėsimin e politikave fiskale dhe zhvillimin e makroekonomisė”, thekson Tahiri.
Ndryshe, planifikimi pėr vitin 2010 pėr shpenzime kapitale kap shumėn prej 400.5 milionė eurosh apo 35 pėr qind tė shpenzimeve primare.
Ndėr projektet mė tė rėndėsishme qė do tė definojnė vitin 2010, janė: fillimi i ndėrtimit tė autostradės Vėrmicė - Prizren - Prishtinė - Merdarė, zgjerimi dhe rehabilitimi i rrugėve magjistrale, koncesionimi i Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės, futja e kapitalit privat nė PTK, fillimi i punimeve pėr termocentralin “Kosova e Re”, aftėsimi i minierės sė re tė Sibovcit etj./rel/


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-04-10, 22:43   #2
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~
Analistė tė ēėshtjeve ekonomike nė Prishtinė sugjerojnė autoritetet kosovare qė, pėr tė nxitur zhvillimin ekonomik, duhet tė pėrkrahin sektorin privat, tė bėjnė investim tė fuqishėm dhe subvencionim substancial nė sektorin e bujqėsisė, si dhe tė ngrenė kualitetin edukativ arsimor. Sipas tyre, pa investimin e Qeverisė sė Kosovės nė kėto fusha, nuk pritet tė ketė zhvillim tė hovshėm ekonomik. Kosova, e cila ka kaluar nė tranzicione tė trefishta, nė nivel ekonomik, nė nivel shoqėror dhe nė nivel tė konfliktit, sipas ekspertėve pėr ēėshtje ekonomike, duhet tė punojė shumė gjatė kėtyre viteve, qė tė ketė zhvillim ekonomik.
Njė pėrmirėsim i gjendjes aktuale, sipas tyre, mund tė bėhet nėse do tė aktivizohen disa nga sektorėt ekonomikė prodhues.
Sekretari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Safet Gėrxhaliu, konsideron se qasja e Qeverisė sė Kosovės pėr tė investuar vetėm nė infrastrukturė rrugore, ėshtė e gabuar.
“Nuk ėshtė qasje, e cila do tė krijojė mirėqenie dhe kontinuitet tė zhvillimit ekonomik. Ėshtė koha kur duhet tė pėrkrahet sektori privat, duhet tė pėrkrahen ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, tė forcohet sektori prodhues, tė stimulohet bujqėsia dhe pėrpunimi i produkteve bujqėsore, tė ngrihet kualiteti edukativ nė Kosovė dhe nė kėtė mėnyrė pritet tė jemi atraktivė pėr investitorėt”, thotė Gėrxhaliu.
Nė anėn tjetėr, autoritetet kosovare vazhdimisht kanė deklaruar se u kanė dhėnė pėrparėsi projekteve qė ndihmojnė nė rritjen dhe qėndrueshmėrinė ekonomike, siē janė: infrastruktura, arsimi, shėndetėsia, bujqėsia, zhvillimi i sektorit privat dhe fusha tė tjera, qė ndikojnė nė krijimin e njė ambienti tė volitshėm pėr tėrheqjen e investimeve tė brendshme dhe tė jashtme.
Por, pėr ekspertin e ēėshtjeve ekonomike, Safet Gėrxhaliu, kėto nuk qėndrojnė.
“Nėse do tė jemi tė orientuar vetėm nė rrugė dhe ato rrugė tė ndėrtohen nga kompani inekzistente dhe tė investohet nė KEK me miliona pėrmes tenderėve njėburimorė dhe prapė tė prodhohet terri, atėherė ėshtė njė rrugė e gabuar, qė Kosovėn do tė shpie nė humnerė dhe jo nė progrese”, thotė ai.
Ndėrkaq, sipas ekspertit tjetėr tė ekonomisė, Avdullah Hoti, autoritetet kosovare duhet tė krijojnė strategji adekuate pėr pėrmirėsimin e gjendjes ekonomike dhe sociale tė qytetarėve.
Ai shpreh bindjen se investimi nė sektorėt qė do tė ndihmonin zhvillimin ekonomik tė vendit, do tė pėrmirėsonte edhe jetėn e qytetarėve.
“Ajo qė i duhet Kosovės, ėshtė qė tė koncentrohemi nė ata sektorė, qė do tė gjenerojnė mė shumė punėsim, pėr tė zvogėluar numrin e tė papunėve dhe pėr tė zvogėluar varfėrinė, e cila ėshtė ēdo herė nė rritje”, thotė Hoti.
Ndėrsa, profesori i ekonomisė, Isa Tahiri, thotė se duhet tė aktivizohen potencialet nė energji, nė miniera e nė bujqėsi. Sipas tij, kėta tre sektorė duhet sa mė shumė tė reformohen, nė mėnyrė qė nė Kosovė tė krijohen kushte, tė cilat do tė bėjnė qė niveli i varfėrisė tė jetė mė i vogėl.
“Nėse mendojmė ta zbusim varfėrinė, duhet tė mendojmė nė punėsim. Punėsim vetanak vėshtirė se mund tė bėjmė. Kosova ende duhet tė marrė masa pėr lehtėsimin e politikave fiskale dhe zhvillimin e makroekonomisė”, thekson Tahiri.
Ndryshe, planifikimi pėr vitin 2010 pėr shpenzime kapitale kap shumėn prej 400.5 milionė eurosh apo 35 pėr qind tė shpenzimeve primare.
Ndėr projektet mė tė rėndėsishme qė do tė definojnė vitin 2010, janė: fillimi i ndėrtimit tė autostradės Vėrmicė - Prizren - Prishtinė - Merdarė, zgjerimi dhe rehabilitimi i rrugėve magjistrale, koncesionimi i Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės, futja e kapitalit privat nė PTK, fillimi i punimeve pėr termocentralin “Kosova e Re”, aftėsimi i minierės sė re tė Sibovcit etj./rel/
Safet Gergjaliu ja paska rras kote !
Bujqesia nuk esht sektor qe do te nxjerr Kosoven nga Kriza !
Nje perqeindje e vogel e Banoreve te Kosoves kan me shume se 1 Hektar e shumica kan vetem disa metra Ballkon.
Por edhe personat tjer nuk paskan ofruar diq serioze.
Shteti duhet te jet aktiv duke ndimuar sektorin privat me politk ekonomike,doganore, kredi,por edhe vet do te duhej te angazhohej ne sektor te ndryshem.
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-04-10, 00:19   #3
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Strategji e strateg; , injorance e sharlatan ; spekulime e (k)analist ; sehire e falltorė/e... Kosova vendi i paradokseve KA MJAFTEE., e perkunder kesaj

aqq me pak ligje te zbatueshme dhe Sundim te ligjeve !!
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-04-10, 21:19   #4
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Zhvillimi Ekonomik i Kosoves dhe sigurimi i vendeve te Punes ,sfide e realizueshme apo vetem Enderr ?

Zhvillimi Ekonomik i Kosoves dhe sigurimi i vendeve te Punes esht sfide e realizueshme .
Por !
Te arrihet deri te nje zhvillim ekonomik dhe sigurim i vendeve te punes ,Kosova duhet te angazhohet ne tri drejtimie !
1.Reforma ne Arsim dhe Kualifikim
2.Reforma ne Legjislacion ku do te ndimohet /mbrohet Ekonomia e Kosoves.
3. Angazhimi direkt i Shtetit ne Jeten Ekonomike !

1.Reforma ne Arsim dhe Kualifikim
Q'don te thot reform ne Arsim dhe Kualifikim?
a)Themelimi i Universiteteve te reja ne Kosove esht hap i qelluar . Mundesi per te studiuar do te jen me te medha dhe gati per te gjith.
Por duhet hapur edhe Fakultete te reja /Deg te reja studimi ,sidomos ne Shknecat Teknike,etj.
Duhet insistuar te arrijm te shtojm Qualitetin e jo Quantitetin.

b)Kosova duhet ti jep rendesi Kualifikimit Profesional!
Kosova duhet te aplikoj Modelin Gjerman te Kualifikimit Profesional.
Ku te rinjet qe nuk duan te studiojn ose si plotesojn kushtet per studimie.Kualifikohen neper Zanate te ndryshme -Ausbildung.

2.Reforma ne Legjislacion ku do te ndimohet /mbrohet Ekonomia e Kosoves
Shteti duhet angazhohet te mbroj /ndimoj/shtyt ne zhvillim Ekonomin e Vendit!
-Me politik Tatimore
-Me politik Doganore
Por duhet te mendohet edhe ne mundesin qe Kosova te ket Monedhen e vet.

3. Angazhimi direkt i Shtetit ne Jeten Ekonomike !
Shteti duhet te mendoj si do te siguroj vende pune afatgjate e jo vetem te ndertoj Rruge te Asfaltuara.
Esht normal se edhe Rruget ,duhen por Njerzve ma shume ju duhen vendet e punes.
Per ket Shteti nga Parat qe ka planifikuar te investoj ne ndertimin e Rrugeve 50% duhet ti investoj direkt ne Nderrmarrjet Shtetrore.

a)Pra Firmat e sukeseshme Shteterore duhet te themelojn te ashtuquajturat (Tochtergesellschaft)-Firma te tjera.Pra te angazhohen edhe ne Lami te tjera.

b)Themelimi i Mini -Medium dhe Makro Koncerneve !
-Mini Koncernet do te ishin Fabrika /Firma te vogla qe do te themeloheshin neper Fshatra te ndyshme te Kosoves!
Kapitali i ketyre Mini Koncerneve mund te jet i perzier psh: 50 % Kapital i Fshatareve (dhenesit e Kapitalit mund te fitojn edhe vend pune )dhe 50 % te Shtetit.
Aktiviteti Ekonomik i ketyre Mini Koncernve do te ishte psh: Prodhimi i Mallrave per Konsum ne vend por edhe per Export.
Psh: Fabrikat do te specilaizohen per prodhim te produkete ve Ushqimore, disa te tjera per Textil, disa per prodhime te Letres, Drurit ,Lekures, Material Ndertimor etj.

Kjo form do te mund te perdorej edhe per Medium dhe Makro Koncerne.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-04-10 nė 23:13
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-04-10, 22:00   #5
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Shpati
Safet Gergjaliu ja paska rras kote !
Bujqesia nuk esht sektor qe do te nxjerr Kosoven nga Kriza !
Nje perqeindje e vogel e Banoreve te Kosoves kan me shume se 1 Hektar e shumica kan vetem disa metra Ballkon.
Por edhe personat tjer nuk paskan ofruar diq serioze.
Shteti duhet te jet aktiv duke ndimuar sektorin privat me politk ekonomike,doganore, kredi,por edhe vet do te duhej te angazhohej ne sektor te ndryshem.

Safet Gergjaliu e ka diplomen e bleme dihet esht miku i Hashim THaqit ky e ka vetem shkollen e mesme ekonomike asgje ma teper


bile as ne pazarin e bagtive me shit bileta per hajvanat nuk e meriton
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Guri i madh : 03-04-10 nė 22:06
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-04-10, 22:03   #6
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,647
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Po dojkan me e shti miletin me rrotlluar token, e me ua thi shpinakun prej se lodheshmi, keshtu qe mos me pase kohe me ua be llafin qeverise - por me tate me pula
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-04-10, 16:03   #7
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani
Po dojkan me e shti miletin me rrotlluar token, e me ua thi shpinakun prej se lodheshmi, keshtu qe mos me pase kohe me ua be llafin qeverise - por me tate me pula

po ksi experta ekonomik jan dal shum pas lufte gati gjdo njeri qe merret me politik e ka dikend te aferm experta ekonomikPSH Fatmir lima e ka vllaun Demirin edhe aj expert ekonomikbile drejtor ne PTK etj etj


kta nuk jan ne gjendje as nji biznis me 5 puntor me e udh,heq biznis te mirfillt
po thaqi kadal dal e ngrit safetin i cili kur flet per ekonomi flet sikur kur e reciton nji vjerrsh
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Guri i madh : 06-04-10 nė 16:04
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-04-10, 20:15   #8
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
po ksi experta ekonomik jan dal shum pas lufte gati gjdo njeri qe merret me politik e ka dikend te aferm experta ekonomikPSH Fatmir lima e ka vllaun Demirin edhe aj expert ekonomikbile drejtor ne PTK etj etj


kta nuk jan ne gjendje as nji biznis me 5 puntor me e udh,heq biznis te mirfillt
po thaqi kadal dal e ngrit safetin i cili kur flet per ekonomi flet sikur kur e reciton nji vjerrsh
Krizen ekonomike dhe te papunesis nuk e shkaktoi Thaqi ose Njerz qe Diplomuan mbas Luftes por ate e gjeten.
Pasi Klasa e e vjeter Politike dhe Intelektuale nuk ishte e afte as e guximt te konfortohet me problemet e Shoqeris ,e mos te behet fjal per zgjedhjen e tyre.

Te njetit angazhoheshin per interesa te vetat !!!
Personalitetet nga Politika mendonin si te vjedhin !
Veshtro :
-Rugova uzurpoi Shtepin Presidenciale .
-Bukoshi vodhi mbas luftes 1 Milion Marka nga Fondi i 3% .
Si do qe te jet !
Njerz as te Poltikes as te Shkences deri tani nuk kan ofruar pergjigje si te zgjedhet problemi i ekonomis dhe papunesis..
Te "ter" zgjedhjen e shofin ne :
1.Investor te huaj.
Dhe !
2.Kapital privat te vendit.
Personalisht mendoj se Investoret e huaj nuk do te zgjedhin problemet e Kosoves !
Arsyja?
Kosova esht Treg i vogel dhe ka resure te pakta.
Ndersa Kapitali privat i vendit nuk esht ne gjendje te zgjedh problemin e papunesis .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-04-10 nė 23:15
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-10, 15:49   #9
Biznismeni
 
Anėtarėsuar: 07-04-10
Postime: 89
Biznismeni i dashurBiznismeni i dashurBiznismeni i dashur
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Problemet ekonomike te Kosoves nuk mundet me i rregullu kapitali e jashtem , problemet ekonomike te kosoves duhet me u zgjedh nga vet kosova , e meqense ne kosove nuk ka biznismena athere ashte shum veshtir edhe per Qeverin me ndiku diqka ne ket problem .

Nuk ashte problem kapitali , problem ashte se te na ka hiq biznismena , shkurt e shqip resurset njerzore mungojn , Te na ka vetem TUGJAR /Tezgagji /qe nuk din tjeter vetem se te merren me Kontraband , Tendera edhe me shitblerje te mallit . E me ksi Biznismena nuk ecet perpara se nuk jan serioz edhe as nji kompani serioze nuk bashkpunon me ta.
Biznismeni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-10, 16:05   #10
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Biznismeni
Problemet ekonomike te Kosoves nuk mundet me i rregullu kapitali e jashtem , problemet ekonomike te kosoves duhet me u zgjedh nga vet kosova , e meqense ne kosove nuk ka biznismena athere ashte shum veshtir edhe per Qeverin me ndiku diqka ne ket problem .

Nuk ashte problem kapitali , problem ashte se te na ka hiq biznismena , shkurt e shqip resurset njerzore mungojn , Te na ka vetem TUGJAR /Tezgagji /qe nuk din tjeter vetem se te merren me Kontraband , Tendera edhe me shitblerje te mallit . E me ksi Biznismena nuk ecet perpara se nuk jan serioz edhe as nji kompani serioze nuk bashkpunon me ta.
hajt mos te ardhte merzi spjegoma pak qat fjalen shkurt e shqip ..citat resurset njerzore mungojne ..!!
..p.s.
mik , pa idhnime , leri tjetersimet ..
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-10, 17:15   #11
Biznismeni
 
Anėtarėsuar: 07-04-10
Postime: 89
Biznismeni i dashurBiznismeni i dashurBiznismeni i dashur
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Per me mujt me i perdor resurset e nji Firme ne menyr sa me te mire dhe sa ma efektive krijohet nji planstrategjik , ne te cilin resurset e FIRMES dhe Qllimet e FIRmes analizohen dhe harmonizohen me mundsit qe Firma ka ne treg.

ne Planin e Firmes analizohen momentet e duhura duke ja shtruar vehtes pyetjet e radhes.

1. Ku jemi ne ?
2. Ku deshirojm te mberrim ?
3: Si do te vim ne at cak ?
4: sa larg jemi nga caku.

Plani strategjik apo Plani i tregut ka disa Momente kyqe.

1. Analiza momentale e( ku jemi ne )
a) ketu bahet analiza e tregut dhe regjionit, Konkurrentet dhe Blersit potencial.
b) Ku qendron Firma , Fuqia , Dobsit, Mundsit . rreziqet ..

Qellimi ( ku deshirojm te mberrijm )

Precizon :
a)Pregun dhe grupet ( konsumatort )qe don me i marr
b) Produkti
c) politiken e qmimit
d) Vollumin dhe perqindjen ne treg
e) niveli i qmimit dhe leverdin.

Plani per realizim ( Si do te vim deri te caku )
Plani i aktiviteteve me piknisje nga mjetet e konkurrimit ( resurset qe ka firma).
a) Produkti
b) Platsi ( vendi)
c) Ndikimi
d) Qmimi
e) Personeli ( dmth edhe personeli ashte resurs )

.................... qishtu jadore .. ki diqka tjeter me pyet ???????

e ne kosove momentalisht na ka RESURSE NJERZORE , mungon shkollimi i duhur / experienca e duhur e qka ashte ma e rendsishme mungojn IDET , e piknisje e gjdo sendi ashte iDEA ... edhe me pas kapitalin e bankes botrore nese nuk ke nJerz .. nuk mjaftojn .


edhe mos me mundo shum me pytje se un jam Tugjar / tezgagji ... mike e dashur.
Biznismeni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-10, 17:55   #12
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

***

Ne vertet kemi mendesi te cuditshme.

Ende nuk kam hasur ne njerez (shqipfoles) qe merren me probleme reale, sic eshte p.sh. ky propozimi, per te cilin po behet fjale.

Investimi ne fushen e bujqesise (edhe blegtorise) eshte ide mjaft me mend.

Tjeter eshte ajo qe ne nuk duam qe dikush te na quaje bujk apo ēoban. Ne po ia mbajme shume me lart se sa jemi. Po harrojme se Kosova (bashke me Shqiperine) kane zhvillim me te ulet se mesatarja afrikane, megjithese kemi qejf t'i perqeshim pikerisht afrikanet...

Keshtuqe ne, duke i varur qepet me lart se mbi kulm, duam te merremi me pisnese tjera. Si bursiane, ta zeme. Duke ndenjur e duke pritur si do te zhvillohet kursi. Sepse, meqe jemi teper te pasur, ne nuk duam te sigurojme buke para "mishit". Leke, leke na duhen. Prodhimet (blerja e tyre) eshte e siguruar ne Serbi.

Per te mos e zgjatur: ky propozim eshte mjaft me vend. Kam friken se do te mbetet vetem propozim ne leter. Sepse, me kete mendesi, tybe n'e paēim nijet te shkojme perpara.


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-10, 18:48   #13
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Biznismeni
Problemet ekonomike te Kosoves nuk mundet me i rregullu kapitali e jashtem , problemet ekonomike te kosoves duhet me u zgjedh nga vet kosova , e meqense ne kosove nuk ka biznismena athere ashte shum veshtir edhe per Qeverin me ndiku diqka ne ket problem .

Nuk ashte problem kapitali , problem ashte se te na ka hiq biznismena , shkurt e shqip resurset njerzore mungojn , Te na ka vetem TUGJAR /Tezgagji /qe nuk din tjeter vetem se te merren me Kontraband , Tendera edhe me shitblerje te mallit . E me ksi Biznismena nuk ecet perpara se nuk jan serioz edhe as nji kompani serioze nuk bashkpunon me ta.


e pra tugjar i kie ne oden ekonomike te kosoveskan ardh njerz ne kto poste me ndikimin e HASHIM THAQIT e FATMIR LIMES


kur diplomoj DEMIR LIMA kur SAFET GERGJALIU qe veq reciton para kameres

bile kta vllaznia e HASHIMIT nuk paten ma shum se 8 vjet shkoll se ishin krejt drejtora te kompanive publike
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-10, 19:45   #14
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Shpati
Krizen ekonomike dhe te papunesis nuk e shkaktoi Thaqi ose Njerz qe Diplomuan mbas Luftes por ate e gjeten.
Pasi Klasa e e vjeter Politike dhe Intelektuale nuk ishte e afte as e guximt te konfortohet me problemet e Shoqeris ,e mos te behet fjal per zgjedhjen e tyre.

Te njetit angazhoheshin per interesa te vetat !!!
Personalitetet nga Politika mendonin si te vjedhin !
Veshtro :
-Rugova uzurpoi Shtepin Presidenciale .
-Bukoshi vodhi mbas luftes 1 Milion Marka nga Fondi i 3% .
Si do qe te jet !
Njerz as te Poltikes as te Shkences deri tani nuk kan ofruar pergjigje si te zgjedhet problemi i ekonomis dhe papunesis..
Te "ter" zgjedhjen e shofin ne :
1.Investor te huaj.
Dhe !
2.Kapital privat te vendit.
Personalisht mendoj se Investoret e huaj nuk do te zgjedhin problemet e Kosoves !
Arsyja?
Kosova esht Treg i vogel dhe ka resure te pakta.
Ndersa Kapitali privat i vendit nuk esht ne gjendje te zgjedh problemin e papunesis .Rugova e ka pas shpin e vete ndoshta ti po mendon edhe at shpi me ja pas fal thaqit a jakupit apo fatmirit

e sa per 3 % ne mundemi me spekulue po nuk e dina une 50% ma pak e kam ndihmue qeverin bukoshi gjat ter kohes ne krahasim me vendlindjen pisket per nji muj e gjysem deri morra informata se ata po vrasin shqiptar e jo shkie

e vlaznit e hashimit silleshin pas lufte me milona ne gjep neper mitrovic e skenderaj


ti harrojm investitort e huaj askush nuk shkon me hum kapitalin e vet ne at vend ku qeveria merret me korrupcion e krim te organizuar
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-04-10 nė 23:17
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-10, 22:49   #15
Biznismeni
 
Anėtarėsuar: 07-04-10
Postime: 89
Biznismeni i dashurBiznismeni i dashurBiznismeni i dashur
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Pershendetje …
Me ra nder mend nji qast ne emisionin Oxygen , kandidati ne kviz ke nji student i ekonomis ( marketing ) , ja bani pyetjen Besimi se qka duhet me ba per me reklamu nji produkt , ai tipi ja kthej : Duhet me ja tregu te mirat dhe te kqiat produktit ….
Tashe shtroj pyetjet :
Si do ta shes ai at produkt me at shkollim qe ka ???
Qfar Profesori ka ai qe del me at shkollim nga univerziteti ??
Cila firm do ta punsonte nji njeri me at shkollim qe del e ja tregon te kqiat e produktit ??
Ku do te shkonte ajo firm me nji expert te till ??

Expertat ton te Ekonomis jan experta te ekonomis se planit , dmth jan experta qe kan studiuar ne nji ekonomi shtetrore , ku shteti ka vendos se qka do te prodhohet , sa do te prodhohet , dhe qfar standarde ka me pas Produkti , jan experta te nji ekonomie te pa konkurrenc , ku pa marr parasysh se qka prodhon , populli u dashte me konsumu , ska pas qare pa e hanger . Pa marr parasysh se si i shkon puna firmes , shteti ka intervenu dhe ka sanu humbjet . dmth ata ( expertat ) nuk kan pas nevoj me dit shum , kan pas nevoj vetem me ka te degjushem dhe te pershtatshem politikisht .
Edhe kure te dalin ne tv kta e expertat e kosoves , ashtu si jan bare experta ashtu edhe paraqiten , gjithmon si papagalla perseritin aftsit e tyre , shteti duhet me ndihmu , shteti duhet me doganu , shteti duhet me blloku produktet e jashtme , shteti duhet me subvencionu ., harrojn kta expertat se sot nuk ka ma ekonimi socialiste , sot ska dogana atje ku kerkojm na me shku , sot ashte treg i lire ne kontinentin ku na jetojm , sot duhet me punu dhe me konkurru ne treg me qmim edhe me kvalitet , sot duhet me jetu nga puna e jo nga doganat , subvencionet , tatimet e dyfishta etj etj .
Kta expertat shkojn edhe aq larg sa kerkojn nga Qeveria qe parat e tatimpagusve , qe populli i ndan nga kafshata e gojes te derdhen ne expertizat e experteve socialist .
Krejt normale ashte nji gje ne keto analizat e experteve ton ekonomik , subvencionimi , por edhe ateher , qeveria duhet me ba nji analiz te hollsishme se a perfiton ndonji gje nga aj subvencion , e nese fiton , vetem athere duhet me intervenu me parat e popullit , nuk guxon nji qeveri demokratike me subvencionu asgje , nese nga ai investim i parave te tatimpagusve , nuk ka perfitim populli , po du me tha nese ne nji menyr ata para nuk kthehen prap ne kacen e perbashkt te qytetarve te Kosoves .
Pra , kta expertat tone duhet me kuptu se Qeveria ashte nji bord udheheqes i nji firme te madhe qe quhet SHTET , edhe ata qe udheheqin me at firm , sikurse edhe gjdo firm tjeter nuk guxojn me investu pa interes , se edhe shteti mundet me falimentu sikurse gjdo FIRM tjeter.
Un mendoj se gjeja ma e bukur qe shteti do te bente per me ndihmu zhvillimin ashte te krijoj nji institut te statistikave te sakta, ne lidhje me Shprehit e popullit ne konsumimin e produkteve ( qka han , qka pijn , qka veshin etj .) dmth se cilat produkte konsumohen ne kosove , dhe kah vin ato ne tregun e kosoves .
Ne vendet perendimore dihet saktesisht se qka konsumohet ne vendet e tyre , nga vin ato produkte , sa kushtojn ato dhe qfar standarde kan ato produkte .
Kjo do te ishte ndihma ma e mire qe i behet bisneseve vendore per me mujt me planiru ndonji biznis .
Ne ket menyr mundet biznisi vendor ne bashkpunim me Qeverin me bashkpunu e edhe me kerku subvencione , ne leverdi te te dy paleve.

ew ew ew .. tugjar e me shkru kaq shum .....


Biznismeni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.