Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-06-12, 00:03   #1
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Art:Interviste per Artin/kulturen/etj,etj,

Me mendim se nuk jam gabuar ne kete teme perkatese..Artit?
cili dhe i perket nje kengetare SHQIPTARE e njohur NIKITA (ne fakt quhet Joniza Pengu) shpresoi te ju pelqen dhe juve revista e saj...ku me te vertet ia vlen t'lexohet...pasiqe,

Thjeshte,me pelqein "kengtaret"e sinqerta...Natyra

“Albumi i ri do tė jetė njė befasi”


Flet Nikita, kėngėtarja e re e suksesshme shqiptareAjo pretendon shumė nė jetė. Madje pėr ēdo ditė kujdeset shumė pėr tė ardhmen duke i hedhur hapat e sigurt. Aktualisht, mund tė themi se ėshtė njė nga vajzat mė tė bukura shqiptare. Por ky fakt nuk e ka bėrė mendjemadhe apo indiferente ndaj realitetit shqiptar. Mbi tė gjitha ajo emrin artistik e ka shumė interesant, Nikita (nė fakt quhet Jonisa Pengu). Shqiptarėve tė moshės sė dytė dhe tė tretė ky emėr u kujton udhėheqėsin e ish-BRSS, Nikita Hrushov, por ajo nė fakt sot ėshtė vetėm 25 vjeēe dhe nė vetvete ka shumė ėndrra dhe energji. E sigurt, energjike, plot ide, me ėndrra pėr tė ardhmen ajo pėrveē kėngės se lė pas dore dhe leximin. Sipas saj, formimi i pėrgjithshėm i njė vajze nuk mund tė kuptohet pa librin. Nuk le pas dore as gazetat qė i lexon me vėmendje ēdo mėngjes. Pėr tė arritur deri kėtu, qė tė jetė e kėrkuar nė tregun muzikor, ajo ka qenė pjesėmarrėse nė shumė evente dhe kompeticione muzike. Nė shoqėri ėshtė e dashur, e sinqertė, por dhe shumė korrekte.

Ēdo profesion e ka njė fillim, por pėr Nikitėn kur ėshtė fillesa e karrierės muzikore?


- E drejtė edhe unė si gjithė kėngėtaret e kam njė ditė tė fillimit tė karrierės time si kėngėtare. Pėr tė qenė sa mė e saktė starti im pėrkon nė vitin 2007, ku unė pėr herė tė parė mora pjesė tek Top- Fest 6. Kjo ishte dita mė e bukur pėr mua, pėr tė mos thėnė se ishte njė ditė feste. Po mė hapeshin shumė dyer. Po shikoja tė ardhmen time qė u zbulua me kėtė event. Atė natė nuk kam fjetur. Top- Fest, ishte njė festė e madhe pėr mua. Ishte dita e hapjes sė njė rruge tė re. Gėzimin e ndava me familjen dhe me gjithė shoqėrinė.

Si eci rruga juaj si kėngėtare pas kėtij eventi kaq fantastik pėr JU?


- Tashmė qė rruga si kėngėtare mė ishte hapur mendova pėr mė tej. Nuk duhej ndalur ky vrull. Nuk duhej tė vija nė vetėkėnaqėsi. Pas kėtij momenti fillova tė bėj klipet e mia muzikore, tė cilat janė transmetuar nė disa televizione shqiptare. Kėto klipe treguan se po bėhesha e pėlqyer pėr publikun. Televizionet tė bėjnė mė prezente tek publiku. Dhe publiku ėshtė i ndjeshėm. Ai tė jep notėn qė tė takon. Por dihet qė televizionet nuk mund tė transmetojnė klipe qė nuk kanė nivel artistik dhe interpretimi. Kjo fitore me televizionet mė dha mė shumė krahė mė dha mė shumė forcė.


Tashmė e njohur, por pak veta dinė pėr jetėn tuaj. Jeni njė femėr shumė enigmatike, shumė delikate. Mund tė dimė mė shumė pėr Nikitėn qė mban njė emėr artistik kaq tė veēantė?


- Secili mund tė ketė mendimin e tij pėr mua. Nuk marr pėr ters asnjė mendim, ndaj jetojmė nė njė shoqėri demokratike, mjafton tė mos themi tė pathėna qė dėmtojnė. Unė mund ta pėrshkruaj veten time kėshtu: Jam njė vajzė kėrkuese, me temperament. Mė pėlqen shoqėria dhe lėvizjet. Jam plot ėndrra dhe kėrkuese ndaj vetes. Nuk merrem me thashetheme por shikoj punėn time. Punoj vazhdimisht dhe kėrkoj pėr ēdo ditė dhe mė shumė nga vetja. Kur kam kohė lexoj pasi e respektoj shumė dijen. I jap kohėn qė duhet lukut tim pasi kėshtu mė duket se e respektoj mė shumė veten time. I shmangem grindjes dhe mė pėlqen debati konstruktiv. Jetoj tė tashmen me sytė nga e ardhmja.


Ēdo njeri ka njė plan nė mendje pėr fillimin e njė dite pune apo sholle. Si ėshtė kjo ditė pėr Nikitėn?


- Mė pėlqen paksa gjumi i mėngjesit dhe sa ēohem shkoj nė njė lokal me miqtė e mi, ku pi kafen e mėngjesit. Asnjėherė nuk e pi kafen vetėm. Ndodh qė ta pi dhe mė pjesėtarėt e familjes. Mė pas? Direkt e nė studio duke punuar apo me autor tekstesh apo kompozitor. Kjo ėshtė fillesa e ditės qė mund tė vazhdojė me aktivitete tė ndryshme deri natėn vonė. Disa herė dita dhe nata pėr mua janė pa nocion kohe. Mė ikėn koha pa e ndier, me njė ritėm qė s’mund ta pėrcaktoj.

Sot kėnga pėr shumė kėngėtare ėshtė kthyer nė njė biznes tė mirėfilltė. Po pėr Nikitėn ēfarė ėshtė kėnga?


- Pėr mua kėnga ėshtė vetė jeta. Nuk e kam menduar kurrė si biznes, por si dėshirėn time, pasionin tim. Nuk mund tė rri dot pa kėngėn ku biznesin e vendos tė fundit. Dihet se n.q.s bėhesh njė kėngėtare e mirė biznesin e ke vetė brenda. Kjo ėshtė e padiskutueshme. Kėtė nuk e them sa pėr tė kaluar radhėn e them me bindje dhe plot vėrtetėsi. N.q.s qysh tani do t’i futem kėngės si biznes mendoj se, shumė shpejt do heq dorė nga cilėsia dhe do tė dėshtoj shumė shpejt.


Gjithmonė nė lėvizje, mund tė na thoni planet e tuaja tė afėrta?


- Gjithmonė planizoj diēka. Kurrė nuk eci kuturu. Jam njė njeri qė eci me kėmbė nė tokė dhe nuk dehem nga sukseset. Po. Mund t’i them planet e mia. Tani po flasim jam nė pėrgatitje e sipėr tė njė albumi tė ri. Njė albumi qė mė ka bėrė pėr vete. Jam ēdo ditė nėn tension se si do dalė. Tė gjitha gjasat tregojnė se do jetė njė album fantastik. Pra, kam nė pėrgatitje njė album dhe njė klip.

Mund tė dimė si do tė titullohet klipi?


- Tani s’mund ta them. Le tė jetė surpizė pėr publikun. Jam e dhėnė shumė pas surprizave. Por di tė them qė kėtė kohė e kam justifikuar. Albumi do jetė i njė natyre krejt tjetėr.

Kur do dalė nė treg?

- S’mund tė them ditė tė saktė,por di tė them sė afėrmi. Nė kėngė nuk ka ditė fikse pasi dalin lloj -lloj problematikash dhe risi. Kur thuhet sė shpejti dihet ka tė bėjė mė afate mujore dhe jo vjetore.

Njė kėngėtare e bukur e zgjuar mendoj se duhet tė jetė e dashuruar?


- Nė tė vėrtetė ėshtė ashtu siē thoni ju. Po, jam e dashuruar. Nga ana tjetėr nuk mund tė thuhet (sipas meje) se ēdo kėngėtare duhet patjetėr e dashuruar (qesh sėrish). E them me plot gojėn se kam nė krah mashkullin e ėndėrruar, njė mashkull, tė cilin e kam zgjedh ashtu siē e kam pas ideuar nė mendjen time. Dashuria ėshtė njė forcė tjetėr pėr tė ecur pėrpara. Pa dashurinė njeriu ėshtė si njė lule pa erė. Si njė lėndinė pa lule. Dashuria nė momente tė caktuara tė jep forcė sa nuk e mendon.

Pra, keni zgjedhur mashkullin ideal?


- Po! Pėr mua mashkulli ideal ėshtė njeriu i sinqertė, intelektual, qė tė mbėshtet nė nismat qė merr. Pra mashkulli ideal ėshtė ai qė tė do ashtu si je dhe ta duash ashtu siē ėshtė.


Ju kemi parė nė disa foto me Balerinin & Modelin e njohur Hermes Nika. Cila ėshtė lidhja juaj me tė?


- Me Hermesin mė lidh vetėm miqėsia. Ai ėshtė shoku im mė i mirė. Mund tė them se me tė ndaj ēdo gjė. I besoj dhe mė beson shumė. Flasim shumė pėr sfidat qė na presin. Ėshtė mashkull kurajoz dhe me shumė ide.


Kėnga juaj mė e dashur?


- Ah, kėnga mė e dashur... Janė shumė, por unė do tė veēoja kėngėn “Falma” pasi ka dhe njė klip shumė interesant.

Dhe sė fundmi diēka pėr ta mbyllur ka surpriza Nikita?
- Dhe pėr ta mbyllur kėtu, Nikita ka shumė surpriza, por ... mė ndiqni, nė vazhdimin e karrierės time.


Albert Zholi


natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-06-12, 00:24   #2
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Art:Interviste per Artin/kulturen/etj,etj,

nese per karrieren e Nicites kritikat jane te mireseardhura , vlersimi im do te ishte..

hiq pa ja lexuar intevisten e vlersuar dijen , hiq ja ja degjuar zerin , paraqitja e saj (vorbild) te perkujton reklamat e ''Najt Club deri ne 5 te mengjesit ''( keshtu i shof te shkruar pllakatat e formes se ketyre lokale , ku ekspozohet mishi i bardhe )

e se cka ka te bej kjo me artin kurr se kam kuptuar se..!

p.s.
shpresoj qe Natyra Rugovase , nuk do te keqkuptoj.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-12, 03:12   #3
Ora e ligė
 
Anėtarėsuar: 17-06-12
Postime: 62
Ora e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithė
Gabim Re: Titulli: Art:Interviste per Artin/kulturen/etj,etj,

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
nese per karrieren e Nicites kritikat jane te mireseardhura , vlersimi im do te ishte..

hiq pa ja lexuar intevisten e vlersuar dijen , hiq ja ja degjuar zerin , paraqitja e saj (vorbild) te perkujton reklamat e ''Najt Club deri ne 5 te mengjesit ''( keshtu i shof te shkruar pllakatat e formes se ketyre lokale , ku ekspozohet mishi i bardhe )

e se cka ka te bej kjo me artin kurr se kam kuptuar se..!

p.s.
shpresoj qe Natyra Rugovase , nuk do te keqkuptoj.

Menyrat per te arritur vemendje, jane te ndryshme.

Por, nuk kuptova, cfare kane te keqe klubet e nates deri ne oren 05:00?
Ora e ligė Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-12, 03:51   #4
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Art:Interviste per Artin/kulturen/etj,etj,

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
nese per karrieren e Nicites kritikat jane te mireseardhura , vlersimi im do te ishte..

hiq pa ja lexuar intevisten e vlersuar dijen , hiq ja ja degjuar zerin , paraqitja e saj (vorbild) te perkujton reklamat e ''Najt Club deri ne 5 te mengjesit ''( keshtu i shof te shkruar pllakatat e formes se ketyre lokale , ku ekspozohet mishi i bardhe )

e se cka ka te bej kjo me artin kurr se kam kuptuar se..!

p.s.
shpresoj qe Natyra Rugovase , nuk do te keqkuptoj.
Jo bre Jadore Gjakovare..une nuk e shofe doni arsye te keqkuptoi..(sa i perket kengtares) une nuk isha ketu ti mohoi mendimet e tua/as kujt do tjeter ndaj saj!mirepo,qekjo Rugovase nuk e pash t'arsyshme te eshte shtuar,(pas Natyres) nga ana jote?!pasiqe,nuk e kisha dhen diku me shkrim(rugovase)sa i perket artikullit ketu.dhe jo qe jam kunder,por a ban me pak sqarim te lutem,se ku ke dashur te dalish me kete?hm,,shtoi,se kur kemi lindur me siguri qe s'kemi lindur ne te njejten kohe,,dhe kjo parashefe se nuk jemi me mendime te njejta..pra, ndryshe prej njera tjetres..

me nje porosi,qe mos dil nga tema tjera hera.Se nuk te takon ty si perfaqsuese e "Stafit" qe je..E me pas t'akuzosh!kesaj nuk i thuhet rregullore apo jo.

P.s.Uroi qe mos ta kesh marr nga SM Shigjeta! e nen FSH.kete shprehi!
me paragjykime,e me pas t'me perjashtosh nga Forumi si ajo!

Ndaj,pershendes kesaj here(deri sa te kuptoi te verteten)me ke bere konfjuz ta dish.

Natyra!
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-12, 15:29   #5
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Art:Interviste per Artin/kulturen/etj,etj,

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra Shiko postimin
Jo bre Jadore Gjakovare..une nuk e shofe doni arsye te keqkuptoi..(sa i perket kengtares) une nuk isha ketu ti mohoi mendimet e tua/as kujt do tjeter ndaj saj!mirepo,qekjo Rugovase nuk e pash t'arsyshme te eshte shtuar,(pas Natyres) nga ana jote?!pasiqe,nuk e kisha dhen diku me shkrim(rugovase)sa i perket artikullit ketu.dhe jo qe jam kunder,por a ban me pak sqarim te lutem,se ku ke dashur te dalish me kete?hm,,shtoi,se kur kemi lindur me siguri qe s'kemi lindur ne te njejten kohe,,dhe kjo parashefe se nuk jemi me mendime te njejta..pra, ndryshe prej njera tjetres..

me nje porosi,qe mos dil nga tema tjera hera.Se nuk te takon ty si perfaqsuese e "Stafit" qe je..E me pas t'akuzosh!kesaj nuk i thuhet rregullore apo jo.

P.s.Uroi qe mos ta kesh marr nga SM Shigjeta! e nen FSH.kete shprehi!
me paragjykime,e me pas t'me perjashtosh nga Forumi si ajo!

Ndaj,pershendes kesaj here(deri sa te kuptoi te verteten)me ke bere konfjuz ta dish.

Natyra!
tybe mos e marrsha mundin me ta sqaru bre Natyra ,edhe pse boll po pritoj me shkru por ju kam hatrin postimeve tuja e po boj perjashtime

Une e Ju jemi antare ,antare te barabarte . .

..cdo postim te gjithesecilit qe e adreson ne forum automatikishte nenkuptohet kush e dergon mendimin sepse jane te dhenat dhe avatari nen te cilen del shkresa , veqori e juaja karakteristike eshte qe gjithmone e keni potencuar ne fund te shkreses ..Natyra, Hajla Rugovase ..cka neve si lexues dy here deshtem e nuk deshtem na bie ta lexojme e mesojme permendesh sa here e shofim Natyra si postim edhe Hajlen Rugovase , prandaj ta shkrova Natyra Rugovase sepse e vrej qe me mburrje lokalizmi e veqoni kete

..sypozimet dhe brenga e juaj si duket nga forumet tjera nuk ka baze. nuk lexoj forume tjera, nuk jam antare neper forume tjera cka nenkupton kurr nuk jemi takuar tjeterkah virtualishte dhe as une e askush tjeter kushdo qofte nuk ka pushtet te ju largoj kur nuk shpreni banalitete dhe ofendoni , veti qe jam e bindur ju nuk i posedoni .
.. ju jeni nje nick shume e matur dhe per respekt , tjeter eshte si duket qe malli nga larg atje ku jeni dhe deshira te shifni te arriturat e popullit tuaj bene qe mos te filtroni gjerat por cdo gjeje ti besoni me nje sinqeritet te pashoq,si rasti me Nickiten .

p.s.
Nickita po te ishte vertet profesionale dhe ti kontribonte artit , nuk do lejonte qe nje emer provokativ ta perfaqesonte presonalitetit e saj.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 24-06-12 nė 15:34
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-12, 15:58   #6
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Art:Interviste per Artin/kulturen/etj,etj,

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ora e ligė Shiko postimin
Menyrat per te arritur vemendje, jane te ndryshme.

Por, nuk kuptova, cfare kane te keqe klubet e nates deri ne oren 05:00?
as une nuk e di !
veq sa here boj tour neper Kosove sidomos ne zonat rurale afer rruges se asfaltuar shof te shkruar pllakata 'naJt club -deri ne 5 te minxhezit ''( qishtu bukval , bile le ta shkruajn tamam ..night club ).. edhe qe kesh tuj thone nje here bile,kur kesh ndal me i pyet per nje drejtim dy femi nga 10 vjeq , njeri kish pas qene tuj i thone tjetrit , sot najt clubin kam me e mbajt Une, se baci me shok u shku ne Shipni me e marr ate kongtaren e re ..qikjo me ka mbet e memorizuar ne memorje ,bashke me pllakatat cdo 50 m neper rruge ..


__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:13.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.