Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-04-21, 17:51   #4591
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Presheva dhe lugina e presheves esht toke e jona shqiptare

Ameeike e dashur na ndihmo te qlirojme viset tona nga barbaret shkie qetniko kanibal

presheva dhe tokat tjera
duhet ti bashkangjitet kosoves

Presheva esht e jona vranja kurshumlia
zveqani albaniku kolshaj mitrovica zubin potoku
lugina e ibrit

largimi i okupatorve shkie prej atyre viseve esht detyre e se ardhmes
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-04-21, 21:06   #4592
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nė Mes Tuaj
…………………….

(emitim i naimit)
”””””””””””””””””””’
Shkruan Xhelal Ferizi
””””””””””””””””””””””””’
krijues vargjesh mergimtarė

nė mes tuaj tash qėndroj
shkrihem e nė shpresa vloj

ne poemė e ne shum dije
neper arte bukurie

n' poezi e metaforė

shkruaj per yj emeteor

shkruaj per gure e toke e dhe
shkruaj per lule per atdhenė mes tuaj kur mė shihni
penden time ju ma krihni

e ma mbani gjallė nė jetė
nėpėr vleren e vertetė

kur t’ ndėgjoni se jam tretur
vargun tim ta keni gjetur

mos mendoni se kam vdekė
un dua majen lart me e prekė

un dua brezit me i ligjru
si bilbil nė bli e ftu

duke shkrue per dashurinė
kah do ndjenjat ku do rrijn

un jam qiri qė po shkrihem
nė mes tuaj dua tė ndihem

dua dritė me qenė pėr ju
dua n’ shkrije me u fliju

ne shpirtsi e ndjenja etike
per liri e shqipni etnike

qė ju te shihni pakėz shpresė
penda ime tė mos vdesė

nė mes tuaj jam i gjallė
jam me shkrirje jam me mallė

jam nė udhen e vėrtetė
jam vet germa fletė mė fletė

nė mes tuaj jam i uruar
jam i etshėm i pėrvluar

qė tu jap un ndonjė pikė
varg te diellit rreze dritė

qė tu jap un pakėz ujė
te mos ikni n dheun e huej


qe te rrini ne atdhe
brez pas brezi me hare

une po shkrihem n vjet e muaj


kti mėrgimi sa po vuaj

lot e mi neper qerpike
permallim per toke etnike

qė tu jap shi jete n’ pika
dashurine qe e ka etika

besnikri e te ju betohem
e nuk dua te harrohem

as te mbetem neper hi
dua per ju rreze e liri


nė mes tuaj un jam me shpirtė
jam si balli i qiellit t’ dlirtė

jam nji varg qė bashkoj fe
bashkoj lule gurė e dhe

nė mes tuaj jam uratė
jam me mendje dit e natė

veq pėr ju me cak nė varg
jam nji rreze qė u nxejė nga larg

jam i gjerė me varg sa i qiell
nė mes tuaj do shndrijė si diell

nė mes tuaj jam si vlla
penda ime s’ ka me u tha

do tė jet prore nė detyrė
pėr dhe tė parve nė varg e ngjyrė

me at pendė un kam shterrė shkollė
qė ju tė jeni n’ pip si mollė

nė mes tuaj un jam jetė’mirė
jam krijues me varg tė lirė

nė mes tuaj jam ngjyrė prore
pėr tu shkri mbi tokė arbnore

nė mes tuaj un jam vet jeta
jam gjithmonė fjalė e vėrteta
nė mes tuaj un jam njė zemer
jam shqiptarė gjithmonė me emer
nė mes tuaj jam si bilbili
jam si gongjja e karajfili

jam qershi me tė bardha fleta
nė mes tuaj mė duhet jeta

dua tė jem nė mesin tuaj
nė dhe t’mėrgimit tė mos vuaj

dua tė bėhem gjak damari
qė tė rrjedhi por si ari

nė varg e dije e rimė shqiptari

nė mes tuaj un jam si deti

koha larg mua mė treti

jam nė dije jam nė udhė
ne mes hallesh rrudhė pėr rrudhė

ndjejė shum halle e kam lot rrke

pėr etni un jam tu u bre

po jam larg si zog jetimi
pa fole ne mes mergimi

mė qanė penda nė lot e pika
pėr shum shkola e fabrika

mė qanė penda mė qan mbrendija
pėr qdo pllėmbė nė vise tė mia


pėr qdo fis e pėr qdo fe
kah shqipnisė i thonė atdhe

i kam lotėt dramatike
se e dua tė lirė shqipninė etnike

e dua tė bardhė me zemer mali
tė jet e bukur djal pas djali

e dua nė punė e dua nė progrese
lidhur shpirti e lidhur bese

porsi fleten karajfile
ja dua fushat plot idile

ja dua lisat ja dua malet
penda ime nuk do ndalet

kahdo nė suka nė kodra e brinja
kahdo shpirtin do ta shtrinja

kahdo shihet bukuria
kahdo shqip ku flet etnija

kahdo lślet jan laryshe
ku ka zgoj e dallėndyshe

ku e shoh bujkun lavėrtarin
ku e shoh faren e ugarin

ku e shoh shqipen me dy krena
gurė kalaje me bedena

ku shoh ara me grunaja
ku shoh grigje e kodra e pllaja

ku bjen fyelli e gjuraja

ku bjen lart mbi gurė ujvara
ku e lidhė kokrren shega e nara

ku e qelė ngjyren mjedrra e ftoni
ku flet n qehre dhe i joni

neper degė e neper pipe
kahdo rrijnė ato shpendė shqipe

kahdo kndojn kahdo cicėrojnė
kahdo shqipen ma ligjrojnė
kahdo zemren mua ma joshin
kur shoh qengjin sy laroshin
dele e qingja me blegrima
mė shkrihen vargjet me gjith rima

e kullimin qė e ka zalli
ndrrim ku me mallė ku lshon kavalli
kahdo flladit nė kroje pylli
ku e ngjallė ndjenjen kėnga e fyelli
nė mes tuaj un jam germė shekull
jam si hanė qė rrethoj vetull
ju qes vetull kah kufiri
mos me u ra shkrumbi as hiri
ju qes artin kah etnija
me njė zemėr t’ kndoj shqipnija

nė mes tuaj un jam njė dritė
qė me gaz un ju kam pritė
jam i gjallė sot me pendė n’ dorė
jam i bardhė si e bardha borė
nė mes ‘tuaj jam kullim
Jam jehonė e jam kushtrim
me varg timin hijelehtė
jam shqiptari i vėrtetė
jam nė jetė e do tė mbahem
un prej nuk dua t’ ndahem
jam idhtarė i qdo progresi
jam si rrezja n’ buzė mėngjesi
jam si buza e liqenit
jam si guri i bedenit
jam si flaka me ju nxe
nė mes tuaj jam varg me rrke
nė mes tuaj kam me qėndruar
varg e strofa duke shkruar
do tė marr fjalė prej shege e blini
do tė marrė valė prej ibri e drini
do tė marr erė prej lule thane
do t’ jem sy pėr kokė dardane
do tė jem ballė ku e don etnija
do tė jem shpirtė ku rrnon shqipnija
do tė jem art pėr shtojzovalle
do tė jem rrymė pėr gurė e zalle
do tė jem shpresė pėr lot e halle
nė mes tuaj i qėndruar
do tė jem i pėrvėluar
qė tu shprehu ndjenjen tė valė
qė ta dij qdo vajzė e djalė
se mua vlimi pėr dhe timin
ma pėrvlon at pėrmallimin
do tė jem jem varg pėr tuaja jetė
me art kėnge tė vėrtetė
do tė jem nji dritė e re
nė mes tuaj me shpresė me nxe
do tė jem si plum e zhgjetė
pėr armikun e vertetė
fjala ime si e vullkanit
do i nxitė shpirtrat peshė vatanit
pėr ta piritur bashk armikun
do elidh vargun si qelikun
kahdo nė zemra gjithkombtare
per armiq do t ė jet batare
vargu im qė thirrė degė m’degė
me i bashkue toskė e gegė
vargu im si shiu i motit
do i thrret t’ bijt e kastriotit
si nji grusht t ‘palces t’ granitit
t’ skenderbeut e t’ arianitit
do i thrret nipat e agronit
tė mic sokolit e osė drangonit
tė shotė e azemit legjendarit
tė trimit tė madh adem jasharit
e tė gjendave kahdo tjera
tė jakup ferrrit porsi fjera
tė selam labit e tė qerqizit
do i thret penda e xhelal ferizit
do ti thrret penda e lirkut
me u bashkue kunder armikut
rrnofsh lirike ti moj pendė
gjuaj armikun rend me rendė
her me fakt e her me dije
ngjyra shqipe tė ka hije
ne mes tuaj un mėrgimtari
rri me pendė e vargje ari
nė mes tuaj e nxis stinen
pėr ta e gzu t’ krsitalt zallinen
nė mes tuaj jam bilbili
jam vet fjalė prej karajfili
qė del flete e shtrihet qeshė
un me vargje kam me u veshė
nė mes tuaj do tė mbihem
nė mes tuaj do tė shkrihem
do tė jem liri e fjales
do tė jem curril i vales
do t ė jem qiri e dyllė
do tė shkrihem do tė jem yllė
qe ju udhen ta keni n’ dritė
jam n’ mes jushė e ju kam pritė
bashk me penden mendjehollė
do t’ kndohem shkollė mė shkollė
sa tė jen shekujt e lirisė
do tė jem qiri i pėrjetsisė
pėr pak dritė e pėr tė shkri
art e varg e bukuri
nė mes tuaj pėr tė mbetė
si nji qiri i vėrtetė
kahdo udhėt pėr ti shkruar
germa ime shkollė e shtruar.
nė mes tuaj jam pėr jetė
kur t’ ndėgjoni s e jam tretė
mos pandehni se kam vdekė
pėr etni un kėrkoj shtek
kėrkoj shtigje nė mote e erė
kėrkoj punė e kekroj nderė
kėrkoj driten per etni
kėrkoj nderė e dashuri
mos pandehni mos pandehni
prandaj lapsin te me mprehni
tė mė gjeni tė bardha fletė
varg e rimė tu jap nė jetė
mos pandehni s e kam humbė
un pėr ju do bėhem shkumbė
nji shkumbardhė me la qdo mni
me i mbajtė paqet bardh me pi
kur t’ ndegjoni s e jam tretė
jam n’ mes tuja dikund nė jetė
jam bė fletė e jam bė bli
jam bė udhė ja bė fli
pėr tu sh’ndrrua pėr ju si shteg
t’ ju shartoj gjakun me shegė
kur t’ ndėgjoni s e po vuaj
jam i gjallė nė dheun e huaj
pyetni fllanza e dallėndyshe
pyetne kohen qė u bė ndryshe
pyetne lotin e saksisė
pytne penden qė pi sisė
nėpėr vargje t’ nostalgjisė
por dikund un jam nė jetė
me pend n’ dorė duke mbushė fletė
jam pėr driten e vėrtetė
jam pėr tė bardha tuaja mote
jam me mallė n’ mėrgim me lote
jam si lulja e dashuria
qė njė kopsht tė jet shqipnia
qė tė mbillet gjithmonė paqe
pa ngatrresa e pa gjaqe
pa pushtime e pa varfri
pa pėrqarje epa mėri
pa vajtue kudn qyqe n’ shkrep
tė rritet lirė fėmija n’ djep
tė mos ket etnija dhunė
por tė gzohet n’ gzim e punė
nė bukuri e shend e verė
ta ujitė paqen me nderė
jam n’ mes tuaj jam me ju
jam si diell qe s’ ka prendu
Kur t’ ndegjoni s e’ kam qa
un pėr ju jam duke u tha
qė tė shihni ditė tė mirė
qė tė jeni pipa t’ lirė
qė tė jeni gjith nė jetė
vet lririja e vėrtetė
Kur tė shihni se jam larg
do tė mbajė shpirtin me varg
kur t’ ndėgjoni s e jam tretė
qels jam bė pėr ju nė jetė
qė nė pranga turrem n’ vrap
me ju qelė shekujt me hap
kur t’ ndėgjoni se jam vyshkur
un pėr ju ndoshta jam ndryshkur
jam nji shkrumb e jam nė jetė
jam poeti i vėrtetė
jam si palca e mėrgimit
shkrihem n’ varg prej pėrmallimit
bėhem qiri pėr atdhe
jam n’ mes tuaj si dritė e fe
jam nji varg qė lidhė etni
jam n’ miliona pika shkri
kahdo ylltarė qė pikė saldimit
jam pėr paqe kundėr krimit
jam n’ mes tuej tue pikė me vlim
pėr me e thurė shqipninė n’ bashkim
————————–
Autori xhelal ferizi
——————
””””””””””””””””””””””””” ””””

Popullit tim tė shumvuajtur tė fala nga mėrgimtari
xhelal ferizi i larguar nga atdheu qė nga vitit 1981
jeton nė mėrgim
larg atdheut me penden ne dorė neper vargje shqiptare
duke shkruar
—————
lexoni dhe tregoni shoqes shokut
———————————
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-21, 21:36   #4593
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Dy lot me piken
a rane ne nje guri
qerpikt e mi jan pervlue
kur u ndrrua kuq e zi flamuri
gjauku im ka vajtue

oh sa shum dhimbje kam ndje
bashkou oj shqipni toka ime

nje det nje toke nje dhe
gjithmone e lire e me gezime

shqip flet ku qdo gurė
qdo dru qdo dege e qdo lis

shqipnia e ka nji flamur
nje gjuhe nje gjak e nje plis
xhelal ferizi nga mitrovica
me prejardhje nga baba lagjja e ferizve
katundi mikushnic
n ndersa nga nena lagjja shupkofc fisi i mujanve
autori xhelal ferizi ka qene student i vitit te dyte ne fakultetin teknik
dega gjeologji ne qytetin mitrovice

pasi qe politika e shkieve nuk e lejoj te regjistrohet ne gjimnazin e mitrovices
autori xhelal ferizi esht denuar me 9 vite burg si organizatori kryesor i demostratave ne mitrovice
dhe ka ndikue ne demostrata ne drenas ne vuqitern nepermes djalit te agjes arsimtarit selman ferizi dhe mikut te tij idriz dibrani ne drenas qe kan qene ne balle te demostratave
ne drenas
Aurtori xhelal ferizi ka mbledhe edhe shum njerez nga regjioni i
shales e rrafshit te kosoves e nga regjioni drenices per ti pru ne demostrata ne mitrovice
me rastin e 40 vjetorit te demostratave emri i autorit nuk permendet askund per shkak se ata q e kan mbajt pelat per bishti gjith jeten
dhe jan idiot e tradhtar te kombit po bejn poshtersi se bashku me televizionet qe jan vertet media idiotikre
dhe shkelin mbi historine me urdher te tjeterkuj
Shum bastard e ata q e kurr n e jeten e tyre nuk kan gxue me eqele gojen per atdhe e kan qene vetem idiot e asgje tjeter sot kan ardhe ne fuqi e
po bejne sabotime kunder atdhetarve e poashtu edhe autorit xhelal ferizi me qellim
autori xhelal ferizi gjith kohen ne burgje ka vuajt jashtzakonisht i rrezikuar neper kurtha te kriminelve ordiner
te cilet i nxiste udb ja qe autorin ta demtojn ne burg e shum her udb ja e asaj kohe siigurimi i shtetit ju jepte edhe mjete te rrezikshme e thika te burgosurve per ta lenduar autorin xhelal ferizi kuptohet pas shpine se me i dale para syve nuk ua mbante zuza dinakve
autori xhelal ferizi ka qene i ushtruar ne psorte te ndryshme edhe xhudo e karate
futboll e shkathtesi tjera por edhe nga vet natyra fitzikisht shum i forte prandaj te gjith zagaret e udb s binin per toke dhe nuk paten sukses shum ordiner qe nxiteshin nga udb ja nuk arriten qe ta demtojn autorin xhelal ferizi
gjat qendrimit ne burgje per autorin xhelal ferizi jan mbajt shum mbledhja e jan shqyrtue shum ankesa ka ardhe shum her ne burgje vet jurispondenca q ete shoh situaten nga afer pasi ndodhen shum rreziqe e konflikte
organet e burgut te dirigjuara nga politika e beogradit e mshefinin autorin ne qelija dhe kur vinte jurisponcenca per vizita ne burgje ata genjenin se autori esht semure dhe nuk mundet te flas por edhe keshilli i larte ekzekutiv dergoj vet persona pe rkontroll ne burg q ete shoh gjendjen nga afer dhe jan inforrmuar se gjithqka q e behet ne burgje dirigjon dikush tjeter
prandaj autorin xhelal ferizi e trasnferonin nga burgu ne burg ku do sepse situata paraqitesj shum problematike
pse ndodhte kjo

sepse autori xhelal ferizi e kishte fyer shum rend sistemin jugoslav e gjith jugoslavine duke sha gjith historin dhe politiken sistemin shtetin edhe kryetarin tito ne ate kohe pikrisht para gjygjit

ne gjykim ne vitin 1981 ku gjykohej nga kryetari i gjygjit ismet emra dhe prokurori gjaksor kaplan baruti
duke qene se ndodhi kjo qka nuk e tha askush tjeter
neper gjyktata e asaj kohe dhe ishte shum fyese per shteiun jugosllav
nje sharje kaq e rende ne gjygj ndikoj shum keq te gjith shteti politika e asaj kohe qe ishte shum e antishqiptare
dhe komplet politika jugsolave e mori vesh kete u informua deri ne kryesi ne beograd
dhe pikrisht per ket fyerje aq te rende ndaj shtetit urrejtja ndaj xhelal ferizit ishte e veqant me urrejtjet e te burgosurve tjere
Prandaj politika gjygji dhe udb ja e denoj autorin
xhelal ferizi me dosje te veqant me vi te kuqe qe do te thot
zullume provokime ne burgje montime nxitje sherresh presion psiqik vuajtje nxitje
te pisave e manjakve kriminel vegla te udb s per provokime te renda ne burgje
kunder autorit te denuar xhelal ferizi nga mitrovica
nje denim ne dosje me vi te kuqe pe r te mos ja nda zullumin e provikimet
gjat gjith kohes
autori vuajti shum autorit xhelal ferizi ja vrane shokun me te mire ne qelijat e burgut udb ja jugoslave dhe vllaun e madh ja burgosen e ja helmuan udb ja jugoslave
autorit xhelal ferizi i shkaktuan shum vuajtje te renda
ndersa sot pordhagjijte e injorojne autorin xhelal ferizi shum pordhagji q e jan bijt e kumbarv ete shkieve q e kan spiunuar edhe te afermit e vet
disa as q ekan gxue me permend fjalen atdhe prandaj autori xhelal ferizi nuk po mundet ma me durue gjithfar pshurrqi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-21, 22:52   #4594
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Prandaj tani jo rastėsisht
shum tradhtar edhe rruspisht+
e pėr kėto arsye
disa te poshter e shum kurverisht
por s ekoha ndrysh u kthye
se shum hajna e puthador
jan rrenue e shembe per dhe
e shum tjere do prokuror
qe ishin vegla e jan bleper sa shkaqe po dorėzohen
edhe vet prokuroria

e tash shum po demantohen
tash ne sheh po del dredhia
se nuk mund te dirigjohen
se deshtoj kryemafia
se deshtoj vet faraoni
deshtoj hajni e demoni
deshtoj vrasesi e erdh dita
me dale ne skene tash e verteta
tash mbaroj kurtha e prita
ka ndryshue kah do jeta
se shum kush besa esht urdhrue
e do tjere instrumentalizue
jan ba vegla e rrogtar
ne sherbim e mercenar

tue ndegjue hajnin pushtetin
kriminelt qe vidhnin shtetin
dirgjentet e hajnnis
t politikes e tradhtis
sot do shprse ka ardhe e re
me buzqesh pak ky atdhe

se u dorzuan shum prokuror
dirigjues e puthador
e shum djaj e bij t demonit
qe i kan pri po korruspsionit
harambasha e dele dasha
kuh si begu e kush s i pasha
pat me mbete shqipnia n vasha
se kah do ai krimi i zi
veq tu i vra po djemt e ri
tu i shkatrrue me varfri
se shum zyra puthadore
e kan mshefe krimin pas dore
shum spiun tradhtar e orgji
e kan mshefe krimin e zi

shum jan vra edhe pas shpine
do ma te zi se ai shkja shkine

na kan dale shqipfols manjak
tė prsht ne gjen e te prisht ne gjak

kah do klane te zeza t krimit
kah do tjere t inkriminimit
shum kan vuajt trojet shqiptare
klanegji grupe bizare
kan que vasha edhe virgjine
ne hotele n kohe t qdo stine
e qnjerzue i kan per pare
se ka ardhe nje kohe barbare

se kan ardhe kkane bizare
se kan dale t poshter e huta

me que vasha neper skuta
me poshtrue kah do morale

me u vyshke jeta dal ngadale

e mbi dhe u shue liria
lindi krimi e anarkia

shum kurvari u be mbret
shum tradhtari n hyqymet

kah do shtein pe rme zhvatė

tue e dredhue gjuhen e gjatė
profiteri e rruspia
e mbi dhe su pa drejtesia
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-21, 23:07   #4595
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

NjIZET VITE VEQ TRADHTI
njizet vjet bajlozt e zi
Ky lloj krimi e bojkotimi
hije e zeze dhe sabotimi
i qėllimshėm e me dhune
dirigjent kah do spiun

njerz te degjueshem ne pushtet
atdhetari mbeti shkret

e gjithqka u shemb ne atdhe
varffanjakut loti rrke

i ka shkue jeta per t zi
veq pse u mbush toka hajni

shum rruspia e shum kurvar
shum dyftyrsha e grabitqar
e ne zyre t prokurorisė,
jan mshefe landet e katandis
zi e ma zi ligji poshtrue
shum tradhtari esht pague

veq prej mafies politike
pe rme vuajt trojet etnike

te gjith gjykata kan qene varė
prej padronve sundimtar

centralista e komunista
plot sadista e anarkista

profiiter e arrogant
te pa kultur e injorant

te pa dije e e te mjere
masha te huaja e ordinner
disa tjere do faqezi
ne sherbim te klanit t zi
edhe vrasjet dosjet prore
i kan mshefe e lene pas kurvat mizore
e u pergjak toka me deti
dirigjent u be lugeti
vuajti populli prej rremuje

per nje cope e kafshate buke

autori xhelal ferizi


d
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-21, 06:04   #4596
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nėse dhomat e ndjenjave te mia
dhe hapsirat do te jen kujtesa
e shpirtit tim
do ti perkujtoj shum qka dashuria
nese shpirtesite e ndjenjat e mia
do ti vizitojė dikush o vetvetja ime

qka mundet te thot kujtesa
ne ato perendime

Cilin fat e mshehė jeta

e verteta

a thua tė zhgėnjej,
se nuk mė njeh.
as vetvetja

shum qka dua te hedhi ne pleh


neper ndergjegje po trokasin
fenomenet e mia

mbetem i habitur

ngjyrave te kohes
ku lind a une
ku jam rritur

nuk dua te flas me dy fytyra
q ti them vetmis se shtratit

ditarit te fatit
e hapsirave te mbushura
me ndjenja te dikurshme dashurie

e kohes se mbushur
me plot kujtime.
q ti them te dikurshmes
une e penda ime

brenda jetes

gjith e e meparshmja ime.

nganjiher permaballem me ata sy


qka i kam thene shikimeve aty

atyre q e i njoha e nuk i njoha
edhe ty

megjithat nuk munda te them
gjithqka q e endrrova

vetem diqkajat i thash
per kohrat e vendet ku jetova

gjurmet ku i lash
grindjet dashurite
gjithqka q e perjetova

edhe puthjet ku jan linde e rritė
i kujtova
por nuk thuhen gjithqkajat per nje ditė
sa nje shekull spjegova
permallje u ppermallova
sa lulet i kam ujitė
ather kur dashurova
sa her u pendova per veset e mia
qe i urrej
e te gjitha nuk i ndryshova
se as jeta nuk paska frej
shum qkajave mendova
dashuris sa shum i ciccėrova
si zog pa fole
pendohem per grindjet
per mėritė
sa her i rishikoj te gabuarat
bindjet
qdo dit
edhe ne enderr kur flej
mundohem ti shoh bukuritė
oh rruget ndryshe kush mi kthej
puthjet puhitė
e flladin e dashuris
kush me vuri pranga
sa duar erdhen me frej

ne errsirat pa drite
denimet qe i vuajta pa faj
e me faj
me lot nuk mund ti lajė
kujtesat me rrijne
ne kurthe e ne prite
syte e mallit nuk mund ti ndajė
shikimeve te largta pe r dit
oh dashuri
permallim
te kujtoj ne perjetsi
ti je bukuria
thesari im

autori n e mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-21, 17:32   #4597
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos t' mendon rusi me shkja
sa te jen shekujt pa ja nda
veq me gri shqiptar me pre
gjak e lot me ju derdhė rr'ke
me dhunue me marrė robina
me vra shqipe e gjeraqina
me poshtrue shqiptar gjithmonė
vesi shkjaut gjith siq ja don
neper vjet e neper muaj
per me u derdhė gjaku si ujė
me vajtue qyqet beharit
pa e g'zue kurr token e t' parit
se k'to jan do mendje t 'lehta
se shqiptart ne troje t' veta
nuk do t' rrijn veq tue vajtue
shum barot ka me flakrue
se n' robni ma kurr nen shkja
i gjallė shqiptari s' ka me ra
veq si ra ademi e osa
kan me dalė shum tjerė fatosa
me u permend e t' rrept si rrfe
ka me kja shkina per shkje
se tash tjeter lufte mizore
ka me u pa neper llogore
qka s' ka pa bota me sy
ka me i pa shqiptart tue msy
njmij shkje t' gjith pernjiher
nji shqiptar me i que ne erė
se qe besa veq barotit
qe me shkrepė si rrfe prej motit
me shkja ndryshe s' ka me shkue
ka me u pa shqiptar drangue
kan me pa edhe tu u vetvra
e si bien shqiptart mbi shkja
si me gjuajt nga njimij rrfe
kan me gjuajt shqiptart mbi shkje
se shqiptart per sa te jet jeta
nuk i lshojnė trojet e veta
per s a t' jet gjaku i damarit
qe vlon shqip ne dej t' shqiptarit
ka me u dridhė bota tue pa
se si bien shqiptart mbi shkja
me barot e qeta qeta
kurr si lshojne trojet e veta
me shtat zemra si oso kuka
kan me u dridhe sa male e suka
si dikur kulla e barotit
qe u pa flaka qiellit t 'zotit
ashtu flaka ka me shkue
shum shqiptart kan me u flijue
por ksaj here kombe e fe
kan me i pa gjymtyret shkje
krah e krena e kapptina
siq flutruen n' kullė te vranina
ku u dogj osa trim drangue
sa her veten tue pague
kshtu shqiptart mendje kan nda
gjith sa te jen luftat me shkja
shum her vehten me e pague
me u ndje shkinat tue vajtue
autori xhelal ferizi
NĖ KĖTĖ DITĖ
5 vite mė parė
Xhelal Ferizi Liriku
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-21, 23:01   #4598
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Vargut i thash te kerkoj
autori xhelal ferizi
etjes i thash shko ne krue
pendes i thash te mos harroj
bilbilit i thash me ligjeruekohes i thash mos harro
amina ajo quhet
udhes i thash ma kerko
m,a gjej se mikesha me duhet

se malli te merr oj ylltare
kohrat s' te lene te qetė
kaluan sa javė mergimtare
sa muaj sa stinė e vjet

e ti ike bashk me eren
se udhet e jetes jan mallė

ma sjell oj bilbile pranveren
kujtimin ma mbaj te gjallė

penda vet paska ndjenjė
shpirtė paska ngjyra si loti
per ty tash vitet rrefejne
si qenka koha e moti

fjala kerkon me u ujite
e shpirti kerkon kujtese
kohrat i kujtojne miqsite
ku je oj lulja me vesė


poeti si askush vuan
e nxite kahdo shpirtesia
ai ngjyren gjithmone e ruan
me e shkri kur ti thrret ndjenjesia

prandaj me thuaj ku je
currilat po pyesin per ty
valet poemat rreke
qerpiku me lot ne sy


kujtoj ato vite shpirtrore

kur flisnim te dy pa hile

o gjurme me ndjenjat kohore

qe qelni si trandofile


me thuani se si e pertrini
kujtimin sa me qudi
si valė emocioni vini
ne vargun me poezi
autori xhelal ferizi ne mergim

vargje shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-21, 23:55   #4599
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

1. Xhelal Ferizi, student i vitit te dyte

fakulteti teknik dega ne gjeologji
i denuar me
(8, 6 vjet burg)

2. Ujkan Zeneli, nxėnės, (8 vjet burg)
3. Skender Hajredini, punėtor, (7, 5 vjet burg)
4. Sabit Veseli, teknik, (7 vjet burg)
5. Nazmi Shaqiri, student, (6, 5 vjet burg)
(31 gusht 1981)

1. Nuhi Grajēevci, (2 vjet burg)
2. Ismet Grajēevci, (4 vjet burg)
3. Abedin Hajrullahu, (6 vjet burg)
Gjykata e Qarkut – Mitrovicė
1. Jakup Shyti, (8 vjet burg)
2. Xhevat Deliu, (6, 6 vjet burg)
3. Bajram Latifi, (5 vjet burg)
4. Bislim Bajrami, (5 vjet burg)
5. Nebi Sejdiu, (5 vjet burg)
6. Ejup Shala, (4 vjet burg)
Gjatė vitit 1981 u dėnuan edhe kėta persona :


organizatori kryesor i demostratave ne mitrovice dhe rrethine e sht
autori i vargjeve shqiptare ketu ne dardania de xhelal ferizi

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi ka qene i perndjekur si neper filma

nga udb ja jugoslave por per fat te keq nuk doli ne media historia e vertet e ngjarjeve

per shkak se mediat tona jan shum specifike dhe te dirigjuara


autorin xhelal ferizi gjat gjith qendrimit burgjeve e kan maltretuar provokuar torturuar
dhe disa he rkan tentuar ta vrasin nepermes ordinerve kriminel

ME RASTIN E 40 VJETORIT TE DEMOSTRTATAVE NE MITROVICE
ME RRETHINE

agim bahtiri kryetar i komunes ne mitrovice
faruk mujka nen kryetar i komunes ne mitrovice

nexhmedin spahiu poashtu shef i radiotelevizionit tv mitrovica

dhe shum tjere
qellimisht dhe me dirigjim te dikuj bejne shkelje te historis dhe te vertetes
si dhe veprojn si bojkotues e sabotues kunder autorit xhelal ferizi
edhe pse ne nje rast dikur ne vitet 1978 xhelal ferizi e mbrojti agim bahririn
duke e shpetuar nga nji person i armatosur me revole qe donte ta vriste agim bahtirin
autori xhelal ferizi i del para revoles dhe e mbrojti jeten e agim bahtirit nga nji rrezik i madh i nji konflikti qe agim bahtirit do ti kushtonte shum shtrejte duke ja rrezikuar jeten
dhe ishte shum ne rrezik nga personat e armatosur per shkak s e agim bahtiri e ka fye rend a t person ,por nuk esht vetem agim bahtiri autori xhelal ferizi ka shpetuar shum njerez e pajtuar shum konflikte per te shpetuar shum shqiptar nga ngatrresat gjithnji i motivuar nbga humanizmi e patriotizmi
Turp te ken mosmirnjohsat e mohuesit egoistat ata qe e dhe pas kaq vitesh jo vetem q e nuk e perkrahen autorin xhelal ferizi por e mohuan injoruan e sabotua ne te gjitha metodat e poshtra dhe dyftyrshe


megjith agim bahtiri i cili ansjihe r nuk k a marre pjese ne asnji demostrtae
as kontribut as sherbim te atdheut
me qellim ben injorime e sabotime
kunder autorit xhelal ferizi dhe kete eka be si shum tjere sabotatpr e
qe kan veprue me dyftyrsi dhe organizime injoruese
kunder autorit xhelal ferizi kunder ngjarjeve dhe historis
fakteve historike
duke i anashkalojn te gjith te denuarit e vitit 1981
sidomos organizatorin kryesor te demostratave
te vitit 1981 ne mitrovice me rrethine autorin xhelal ferizi

poashtu shum kush q e dihen nga ajo rrethine e nga ai qytet
edhe disa fihgura tjera me injorome veporuan me mshefje e poshtersi
edhe veproj keshtu e vepron edhe shpend ahmeti
e shum tjere i pa ftyri nexhmedin spahiu qe ben perqarje e shpiku kombin kosovarndersa sabit idrizi redaktor i revistes se qytetit mitrovica revista

me titull fjale dhe vale
nuk ja la ne botim a s dy vargje autorit xhelal ferizi
te pakten s aper gjurme qe autorit xhelal ferizi te mos i humbin gjurmet si banor i atij qyteti

se qka bejne klanet e veprimit negativ
po shihet s e kush jan

bandat klanore profitere te kesaj kohe q e pa pike merite kan marre poste
te paguar ete perkrahur nga qarqet e dyshimta


Veprimi i eger policor policor i asaj asaj kohe ishte i tmershem kunde r autorit xhelal ferizi
ku udb ja ne ate kohe me shum polici
e jan perpjeke me dhune shtazarake me druj e shkpij qe ta lene autorin xhelal ferizi te pa aft me dhune aq te eger sa q e veshtir ishte per ta perballuar qenja njerzore

dhe udb ja sekretariati i punve te mbrendshme
ne mitrovice sherbehej me gjithfar kriminelesh dhe i krijonin gjithfar veshtirsish autorit xhelal ferizi
keto veprime i bente neper me s shum njerzve te shitur polic mizor te ashper e udbasha
ne kry eme sylajman arifin inskeptorin shef i sekretariatit per pune te mbrnedshme ne mitrovice dhe
faruk mehmetin shum i ashper i asaj kohe ishte edhe policia rrahim melenica
e shum degjenerik tjere pisa e tradhtar te kombit
qe is ehrebenin serbise me shum bensikeri


kryeinspektoret e shefit te sekretariatit pe rpune te mbrendshme

me lejen e krytarit te gjygjit ismet emra
dhe kryeprokurorit kaplan baruti e shum tjere qe ishin gjakpirsa si gjyqtari jusuf mejzini
e shum gjakpirs tjere qe ishin ne sherbim te serbise

ishin
tradhtar te kombit shqiptar ata kan organizuar shum kurtha
trahdtar e ordiner kunder autorit xhelal ferizi

shum spiun e hafije e kan ndjeke autorin nga prapa shpine
me urdhrin e
spiunave te sekretariatit pe rpune te mbrendshme

autzori xhelal ferizi e ka pase nje jete shum te veshtire dhe shum te rrezikshme
prej udbashve e spiunave shum vuajtje e vuajtje te renda neper burgjenga zhgjyrat bandat kriminelet pisat tradhtaret q e shisnin edhe baben e vet te udb ja jugoslave

nga bandat kriminale
vuajti shum autori xhelal ferizi te cilet dilnin nepe rprita si tinzar e
e kan gjuajt autorin xhelal ferizi dinakerisht edhe me sende te forta naten
pas shpine edhe rruges kur autori ishte duke duke shkuar per ne shtepi
e percillnin grupe e klane udbashe per ti krijuar konflikte
ketu ksihe dore askush tjete rper veq udb ja jugoslave

e cila ka organizuar me mija vrasje e plagosje sherre konflikte ne me ste shqiptarve
por autori xhelal ferizi i kuptontekurthat dhe kthetrat e udb s dhe nuk ka ra ne shum kurtha

dhe e dinte se dore e zgjatur e kujt e sht dhe autori me aq shum vuajtje mbijetoj


Autorin xhe lal ferizi sa e s aher i ka dale policia per ta torturuar

e rrahur e demtuar
edhe gjat denimit ne burgje vlene te permendet se ne vitin 1987 gjat vuajtjes s e denimit kur ja ndrrojne burguin nga nji burg ne nje burg tjeter rreth 200 kilometra ne makinen e poolicis pa nderpre e kan rrahe policia autorin xhelal ferizi
duke e alivanosur dis aher
dhe kjo behej me urdher te qarqeve e veglave te beogradit


ndersa gjat gjith kohes ne burgje autori xhelal ferizi ka pas trajtim te veqant
kurtha provokime dhe rreziqe teper te medha e vuajtje provokime
e te torturave fizike psiqike
udb ja vepronte me urrejtje te madhe kunde rautorit xhelal ferizi qe e sht keq trajtuar si rralle kush neper burgje ku udb ja duke nxite edhe spiuna e ordiner
ja nxinte jeten ne burgje autorit xhelal ferizi me gjithfar metodash
dida ordiner kan vepruar me urdher te udb s per ta lenduar e therre me thika autorin xhelal
ferizi

shum kush e shum shqipfolsa sot turp duhet te ken se si u sollen me autorin xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-21, 00:26   #4600
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ne emer te liris
rrejshem kan veprue
kan shkatrrue
ne emer te ushtris
kan perfitue


satan
demonian
e te rrejeshem veteran
ne eme rte ushtris
kan privatizue
kan perfitue
ne eme rte ushtris kan sundue
jan afirmue
rrejshem kan aktrue
ne eme rte ushtris
kan uzurpue
e jan rrite
fame kan ngrite
jeten atdheut ja kan nyi
ne qdo hap
si rriqna jan kapė
si te pa ndere
profiter
ne eme rte ushtris kan shemtue
falcifikue
si te pa ndere
oh sa vasha e gra jan dhunue
sa shum ka vuajt
kosova e mjere
oh sa rrenci e mashtruesi lart
esht gradue
e te poshter tjere

sa kurvat te ndershme jan shkrue
sa pisat q eme shkje
kan qene per her
oh mbaroj i yni atdhe

ne bese s a shum jan prerė
krim anarki dyftyrsi
e hajjni
ikje e shqiptarve te mjere
sa njerzit mbeten me krye ne hi
e shum te pa vlerė

kan ngrite fame e kan pi
lulet jan vyshke ne pranvere
pranverat jan nxi

beharet
kan qele


uri vuajtje padrejtesi


prandaj
vajtoj penda ime
e tretur larg
me lot ne mergime jetime
perlotshem
ne qdo vargė
shkruar nga autori ne mergim xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-21, 00:27   #4601
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos u shterrtė as kurrė baroti

Mos u shterrtė as kurrė baroti


autori xhelal ferizi


as trimeria gjenetike


e shqipninė gjith e ruajt zoti


token tonė tė shejtė etnike


bukuritė kah do e bekofshin


lulet te bukura me blerime


yjet t' shndritshme e rrezatofshin


rrnoftė gjithmonė shqipnia trime


dielli i arit ja shndritė jeten


gezimi i qeltė por si behare


por si lulja qė e qelė fleten


i qeltė fat tokes shqiptare


oh veq gezim pastė gjith shqipnia


e bashkuar gjith etnike


e bekoftė gjith perendia


a ja ruajt zemren q elike


i rrnoftė gjithmonė nderi e lavdija


fama lart te qielli i shndrittė


por si flakė ju ndeztė trimeria


si ylberat nė ballė hjeshitė


ashtu i ndejshin sharmet ballit


fryma e detit e kaltria


bregu i detit e toka e zallit

leht ju lemofshin nga puhija

e n' shqipni gjithmonė shqiptari


rrnoftė me nderė e armė besnike


e me besė qė ja la i pari


e male e lugje idilike


te gjera fusha e bereqete


prroje e gurra e gurgullima


zogj shtetgtarė qė kalojnė dete


vijnė nė atdhe me cicerima


rrnoftė shqipnija mendjeholla


fisi e fara n' tokė bujare


dituria e libri e shkolla


e lavdishmja gjuha amtare


mos e shkeltė hasmi kah toka


e qendresa i rrnoftė si guri


rrnoftė shqiponja me dy koka


kuq e zi i valoftė flamuri

Lexoni autorin shqiptar ne mergim autori xhelal ferizi mergimtar nga Mitrovica


tregoni shokut shoqes miqve te afermve bashkombasve


autori xhelal ferizi tri her i denuar politik i harruar ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-21, 00:28   #4602
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kur tė gjeshė dashuriKur tė gjeshė dashuripije embel - per hire te shpirtit qe i duhett
Kur tė gjeshė besnikeribekoje - -e ne artin te jetes le te ruhet, puthe edhe te bukuren besė si nje hyjnie sharmin e syve te sajė-kur vasha esht e bukur si mahnisa as nuk mund te thuthetpa pushuar,pije dashurine si dolligjith jeten der i sa jeta te shuhetkurre mos mendo per tradhti
se as pėr besen tėnde e sinqeritetinas per pastertinė e sajas pėr timen nuk kujdeset zoti'as stina e motidashurine neper motee besene mbane vetvetja joteautori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-21, 07:42   #4603
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

jeta dhe veprimtaria e autorit xhelal ferizi kujtime
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-21, 07:45   #4604
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

tendencat e autorit xhelal ferizi pe rte bere shum qka ne sherbim te atdheut
dhe idete ishin shum te medha por pengesat ishinn shum te medha dhe mizore
kohrat e tradhtis dhe sabotatorve ,kokat mendjet pengesat absurdet injorimet shkaktaret e mundgeses s e shumqkaje e bazes materiale e sabotatorve
lufta per emer pe rpushtet indicßvidualizem dhe dyftyrshat
njerz q e ne eme rte patriotizmin mundoheshin te perfitonin
te beheshin karierist
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-21, 06:27   #4605
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,054
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Problemi sipas mendimit tim studim analiza
gjat gjith kohes qe kam mundurt te analizoj;te shum shqiptar esht ne gjak profiterizmi dhe situatat shfrytzimi i situtatave


ka pase njerez q edikur i leshonte shpirti vetem me ja permende policin
ose qfar do veprimtarie q e ka te bej me kombtarizmin e atdhetarizmin
qfar do diqka q e mund te ishte qofte eddhe si ma evogla ide diqka pe r komb ata ishin te edukuar ne nje mentalitet te mos binte asgje mbi ta as kurfar rreziku edhe kur flitej diqka qfar do qofte ata edhe me hijen e
vetes e pa i pa askush ishin te jugoslavizuar dhe largonin qdo rrezik e qdo qfar do pranije nga gjithqka q e mund te quhej diqka shqiptare

por pas lufte dyftyrsia dhe profiterizmi u be ushqim mode grabitje
poshtersi dhe ata te te gjitha kategorive dhe qyq<ret e perzierja e sojo i tyre e spiunat hiqat kerkushat d yftyrshaatt neveritsat
dal nga dala u be ne mode q e ata njerez
mos me ta lene radhen as me fole as mos me ardhe ne shprehje a sme e marre fjalen as kurfar gjurmesh nuk te lene habitem si u bene aq trima disa qe veten as guxonin ta quanin shqiptar por n enje far menyre quheshin si pa identitret ose me knaqesi ne qdo prezence me jugoslavet thoshin jemi jugoslav por piksrisht ata skutha shfrytzzuan nga situatate pas luftes s ekosoves ku gjithqka ndryshoj
dhe ata pikrisht ata dhe moren bajrakjun e lavdit e vendet dolen neper skena dolen neper vende publike merrnin fjalen neper ndeja dhe paraqisnin interesim te ngjarjeve aktuale e tendenca me rrena me qene dikusha
esht intresant te dihet s e ne kohen kur ishte regjimi jugoslavian i asaj kohe qe nuk ishte si regjimi i milosheviqit ai soj i prisht gjakprishur
ne gjakun e tyre tinzar e kishin nje ndjenje
dhe nje far karakteri qe mund te shkatrronin per jugoslavizem
fati ishte q e nuk ishin guximtar por ishin pshurrqa e nuk guxonin
nuk kishin kurfar guximi dhe ishin te lig
me ba rastesisht me ju thene mbaje nje gazete ose dokument shqip qe ka sa do pak permbajtje patriotike atyre mund te ju binte te fikt dhe ju dridhej trupi
mendesia e tyre e edukimit ishte edhe kuf flisnin edhe pa ekzistuar kurfar rreziku ata flsinin me njifar qyqarie q e nuk mund te merret a ste spjegohet analitikisht nuk ka spjegim se s a te mjere ishin ajo kategori
e atyre karaktereve por duke dale si dhelpra dal ngadal pas lufte
edhe sot me ato karaktere te prishta por po dijn te ndrrojne maska
e te pershtaten si dyftyrsha
kategoria me e vuajtur e shqiptarve jan patriotet ata q e kan gxuar gjith e kan sakrifikuar gjith e kan qene gjithmone
por poshtersia me emadhe ka ndodhe se gjithmone dikush i ka dfhene perparsi pshurrqave dhe me se shum ti kan pesuar shtresat atdhetare
edhe sot kunde rshtreses atdhetare lufton nje dore dinake


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.