Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jeta 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 25-09-12, 13:12   #30
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

Studiuesit: Jezusi ka qenė i martuar?

Harvard, 19.09.2012

Studiues tė Universitetit tė Harvardit nė Shtetet e Bashkuara zbuluan njė shkrim tė lashtė koptik sipas tė cilit, tė krishterėt e hershėm besonin se Jezusi ishte i martuar.

Nė tekst shkruhet “gruaja e Jezusit” nė gjuhėn kopte, por nuk mund tė pėrcaktohet nėse bėhet fjalė pėr bashkėshorte apo pėr dishepull femėr.

Zbulimi u prezantua nga studiuesja Karen L. King nė Harvard gjatė njė takimi tė studiuesve tė shkrimeve kopte. King tha se papirusi i gjetur ėshtė e vetmja provė antike me tekst qė flet pėr “gruan” e Jezusit. Megjithatė, shtoi ajo, kjo nuk ėshtė bindėse pėr tė besuar qė vėrtet profeti i krishtėrimit ishte i martuar.

Dyshimet e saj lidhen me datėn e vonė tė shkrimit, diku nga mesi i shekullit tė dytė pas erės sonė.

Dyshimi tjetėr lidhet me mėnyrėn e pėrfitimit tė dokumentit. King tha se ai i ishte dorėzuar nga njė koleksionues veprash antike me qėllim pėr ta analizuar atė. Studiuesja amerikane beson se shkrimi ėshtė pjesė e njė teksti mė tė gjatė dhe nėse mund tė vėrtetohet origjinaliteti i tij dhe koha kur ėshtė shkruar, ėshtė njė provė e fortė pėr tė besuar se Jezusi ka qenė vėrtet i martuar.

Duke iu referuar zbulimit nė fjalė, New York Times shkruan se edhe pse me shumė dyshimi, ky studim pritet tė rindezė debatin nė komunitetin e krishterė qė do tė kėrkojė pėrgjigjet pėr pyetjet; a ka qenė Jezusi i martuar? Nėse po, a ishte Maria Magdalena bashkėshortja e tij dhe nėse vėrtet ka patur njė dishepull femėr.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.