Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-08-06, 22:34   #1
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim Kundertheniet Biblike

Kundėrthėnia Biblike e Mateut: 13 apo 14 gjenerata?Allahu xh.sh. e ka treguar shumė qartė nė Kur’an se Fjala e Zotit nuk guxon tė pėrmbajė kundėrthėnie:“A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kur'anin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej All-llahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie” (Kur’ani, 4:82)Njėsoj ėshtė pėrmendur edhe nė ajete tė tjera (Kur’ani 18:1, 39:28), kėshtu qė ekzistimi i kundėrthėnieve nė ndonjė libėr tė konsideruar pėr tė shenjtė automatikisht e bėn tė ditur se ai libėr nuk vjen nga Zoti.

Duke qenė se Bibla u shkrua e u rishkrua nga autorė tė ndryshėm, jo tė frymėzuar direkt nga Zoti, ėshtė e natyrshme qė nė tė gjenden gabime dhe kundėrthėnie tė shumta. Tek Ungjilli sipas Mateut ekziston njė kundėrthėnie e tillė e cila patjetėr se nuk ka pasur mundėsi qė ta ketė pėr autor Perėndinė. Duke e pėrshkruar gjenaologjinė e Jezusit, nė kapitullin e parė tė Ungjillit sipas Mateut, autori ka bėrė njė gabim gjatė renditjes sė brezave tė supozuar si paraardhės tė Jezusit.“Kėshtu tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Davidi bėhen katėrmbėdhjetė breza, nga Davidi deri te internimi nė Babiloni, katėrmbėdhjetė breza; dhe nga internimi nė Babiloni deri te Krishti, katėrmbėdhjetė breza" (Ungjilli sipas Mateut, 1:17)Autori ka pohuar se janė katėrmbėdhjetė breza prej internimit nė Babiloni deri tek Jezusi, ndėrsa kur shohim brezat e dhėnė disa vargje mė sipėr nė kapitullin e parė, vėrejmė se nė kėtė periudhė janė vetėm trembėdhjetė breza. Bazuar nė vargjet e kapitullit tė parė tė Ungjillit sipas Mateut kemi kėta breza nė tė tri periudhat:Nga Abrahami deri te Davidi katėrmbėdhjetė breza
Nga Davidi deri te internimi nė Babiloni katėrmbėdhjetė breza


Nga internimi deri te Jezusi

trembėdhjetė breza1. Abrahami
2. Isaku
3. Jakobi
4. Juda
5. Faresi
6. Esromi
7. Arami
8. Aminadabi
9. Naasoni
10. Salmoni
11. Boozi
12. Obedi
13. Jeseu
14. DavidiMateu 1:2-6
1. Salomoni
2. Roboami
3. Abia
4. Asai
5. Jozafati
6. Jorami
7. Ozia
8. Joatami
9. Akazi
10. Ezekia
11. Manaseu
12. Amoni
13. Josia
14. JekoniaMateu 1:7-11


1. Salatieli
2. Zorobabeli
3. Abiudi
4. Eliakimi
5. Azori
6. Sadoku
7. Akimi
8. Eliudi
9. Eleazari
10. Matthani
11. Jakobi
12. Jozefi
13. Jezusi

14. ?????Mateu 1:12-16Siē shihet nė periudhėn e tretė mungon njė brez dhe nga tė krishterėt ka pasur tentime tė shumta tė pasuksesshme pėr ta sqaruar kėtė kundėrthėnie biblike. Njėri nga arsyetimet qė pėrsėritet mė sė shpeshti ėshtė se ekzistojnė dy persona tė ndryshėm me emėr tė njėjtė Jekonia. Ky ėshtė njė arsyetim joserioz sepse nga vargjet e kapitullit tė parė tė Mateut kuptojmė se nuk kishte ndonjė zbrazėtirė midis brezave duke qenė se gjeneratat janė pėrmendur nė formėn “Abrahamit i lindi Isaku, Isakut i lindi Jakobi, Jakobit i lindi Juda.....” e kėshtu me radhė. Gjithashtu, po tė ekzistonte edhe njė Jekonia tjetėr ai do ta kishte njė baba dhe ai baba do ta pėrbėnte njė brez i cili pastaj do ta ērregullonte sėrish numrin nga 14 breza pėr secilėn nga tė tri periudhat sepse me tė nė njėrėn nga periudhat do tė kishim pesėmbėdhjetė breza. Arsyetimi tjetėr ka qenė se Jekonia duhej tė numėrohej (ēuditėrisht) dy herė, edhe nė periudhėn prej Davidit deri te internimi nė Babiloni e edhe nė periudhėn prej internimit nė Babiloni deri tek Jezusi, pasi qė sipas kėtij pohimi Jekonia ėshtė pėrmendur edhe nė vargun 7 edhe nė atė 11. Mirėpo nuk ėshtė dhėnė kėtu logjika se pėrse do tė duhej bėrė kėshtu kur edhe Salomoni ėshtė pėrmendur dy herė (nė vargun 6 dhe 7) dhe ai nuk llogaritet dy herė. Fundja brezi ėshtė brez dhe asnjė njeri nė asnjė mėnyrė nuk mund tė konsiderohet si dy breza. Ėshtė mjaft e qartė se autorit tė Ungjillit sipas Mateut kėtu i ėshtė pėrvjedhur njė gabim serioz i cili gjithsesi nuk mund ti atribuohet Perėndisė, sepse Zoti ėshtė i pėrsosur dhe nuk bėn gabime tė tilla. Pastaj, gjenaologjitė qė japin Mateu dhe Luka pėrveē qė nuk pėrputhen me njėra tjetrėn, janė nė kundėrthėnie edhe me gjenaologjitė e Dhiatės sė Vjetėr. Psh Mateu 1:8 thotė se Jorami ishte ati i Uziahut, ndėrsa tek II Mbretėrit 8:24 , II Mbretėrit 11:2 dhe II Mbretėrit 14:1 pėrmendet se ekzistonin tre breza tė tėrė midis Joramit dhe Uziahut. Prandaj kush ėshtė gabim: Mateu apo autori i Mbretėrve? Definitivisht nuk mund tė jenė tė frymėzuar nga i njėjti person tė dy librat.

Ky ishte vetėm njė shembull i vogėl i kundėrthėnieve tė brendshme biblike, pėrndryshe tė tilla ka me bollėk


__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-08-06, 22:35   #2
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Njė gabim tjetėr i MateutNjė gabim tjetėr i cili gjithashtu gjendet tek Ungjilli sipas Mateut dėshmon qartė se Bibla si e tėrė nuk e ka njė burim tė vetėm frymėzimi. Autori i kėtij Ungjilli tek kapitulli 27 vargu 9 gabimisht citon njė varg duke pohuar se ai gjendet nė Librin e Jeremisė, pėrderisa si i tillė vargu askund nuk gjendet tek aty.

“Atėherė u pėrmbush ē`ishte thėnė nga profeti Jeremia qė thotė: ``Dhe i morėn tė tridhjetė monedhat prej argjendi, ēmimin e atij qė e ēmuan, siē kishin ēmuar bijtė e Izraelit;…” (Mateu, 27:9)

Njė pasazh i ngjashėm me kėtė gjendet tek Zakaria 11:13 dhe askund tek Jeremia. A mund tė ndodhė qė Zoti tė gabojė nė njė mėnyrė tė tillė duke pohuar se vargu gjendej tek Jeremia pėrderisa ai ishte tek Zakaria?
Dhe pastaj vargu ėshtė njė tentim naiv pėr tė nxjerrė njė profeci nga ngjarja e treguar tek libri i Zakarias. Pėrderisa tek Zakaria nuk ka as edhe njė supozim tė vogėl rreth ndonjė profecie pėr Jezusin, Mateu e ka paraqitur kėtė ndodhi nga Libri i Zakarias si pėrmbushje nė ngjarjet qė i paraprinė kryqėzimit tė supozuar tė Krishtit.
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-06, 16:48   #3
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I nderuari Hattabi temen tende Kunderthenjet Biblike e hapa por te lutem na i sqaro pak ato kunderthenje se nuk po i kuptojme mire.
Pasi qe po dine mire fene e Krishter duhet te dish edhe te japesh sqarime.

Giovanni.
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-06, 17:02   #4
amari
 
Anėtarėsuar: 17-06-05
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 146
amari e ka pezulluar reputacionin
Gabim


Disa manuskripte tek Ungjilli sipas Lukės kapitulli 10 vargu 1 dhe 17 pėrmendin se Zoti caktoi shtatėdhjetė njerėz tė tjerė (lexo vargun pėr mė tepėr) ndėrsa manuskripte tė tjera pėrmendin se Zoti caktoi jo shtatėdhjetė por shtatėdhjetė e dy. Gabim nė dy njerėz nuk ėshtė pak. Po te ishte gabim kopjimi tek vargu 1, si mundi tė ndodhte i njėjti gabim tek vargu 17 tek tė njėjtat manuskripte.
Sido qė tė jetė kjo e dėshmon ndryshimin e Biblės. Disa manuskripte tek Veprat e Apostujve kapitulli 10:19 thonė se Shpirti i Shenjtė i kishte thenė Pjetrit ‘Ja po tė kėrkojnė tre burra’, pėrderisa manuskripte tė tjera e kanė ‘Ja po tė kėrkojnė dy burra’, e manuskripte tė tjera nuk kanė asnjė numėr, as dy as tre.

Kur tu flasim pėr kėtė ngjarje do ta kemi tė vėshtirė tė gjejmė nė ishin dy apo tre burra. "Shpirti i Shenjtė" si duket nuk qe mėrzitur edhe aq qė tė na mundėsojė qė ne tė dimė tė vėrtetėn. Njė gabim dėshpėrues. E tash : BIBLA, FJALE E ZOTIT APO E NJERIUT?
amari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-06, 04:12   #5
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hattabi
Njė gabim tjetėr i MateutNjė gabim tjetėr i cili gjithashtu gjendet tek Ungjilli sipas Mateut dėshmon qartė se Bibla si e tėrė nuk e ka njė burim tė vetėm frymėzimi. Autori i kėtij Ungjilli tek kapitulli 27 vargu 9 gabimisht citon njė varg duke pohuar se ai gjendet nė Librin e Jeremisė, pėrderisa si i tillė vargu askund nuk gjendet tek aty.

“Atėherė u pėrmbush ē`ishte thėnė nga profeti Jeremia qė thotė: ``Dhe i morėn tė tridhjetė monedhat prej argjendi, ēmimin e atij qė e ēmuan, siē kishin ēmuar bijtė e Izraelit;…” (Mateu, 27:9)

Njė pasazh i ngjashėm me kėtė gjendet tek Zakaria 11:13 dhe askund tek Jeremia. A mund tė ndodhė qė Zoti tė gabojė nė njė mėnyrė tė tillė duke pohuar se vargu gjendej tek Jeremia pėrderisa ai ishte tek Zakaria?
Dhe pastaj vargu ėshtė njė tentim naiv pėr tė nxjerrė njė profeci nga ngjarja e treguar tek libri i Zakarias. Pėrderisa tek Zakaria nuk ka as edhe njė supozim tė vogėl rreth ndonjė profecie pėr Jezusin, Mateu e ka paraqitur kėtė ndodhi nga Libri i Zakarias si pėrmbushje nė ngjarjet qė i paraprinė kryqėzimit tė supozuar tė Krishtit.Allahu xh.sh. e ka treguar shumė qartė nė Kur’an se Fjala e Zotit nuk guxon tė pėrmbajė kundėrthėnie:“A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kur'anin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej All-llahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie” (Kur’ani, 4:82)


A nuk ja ke fillue ti me kunderthenje?
Dmth as mesimi yt sqenka nga Zoti,apo asht?
Ju kisha lute qe te leni copy/paste, dhe nese doni te folni per Islamin spjegoje ashtu si e ndijen e kupton ti,( mos sjell ktu mendime te huaja me copy/paste) e lenjau te Krishterve apo Hebrejve te sqarojn Biblen,sepse aj qe ka urejtje dhe agjend nuk mund te jete as sqarues independent ( i pa anshem) e as se si smund te kuptoj apo kritikoj nji gja qe ai asht kunder(qorras pa arsyje) nga fillimi.Nese e njef Kuranin, shko e shkruaj ne ate teme ku asht dhe e hapun tema per kuranin "cka po i thot gjomixhit gruja ,hiqu plako punve te huaja,spo din sote as ske dite kurr ,qyqja une qe te kam per burr' kishte me te kendue malsorja shqiptare,(sigurisht ne ato zona ku ka te drejt shprehje.?lool)
Te pershendes dhe te lutem merru me ata qe din,e mos hy aty ku vetem bahesh i merzitshem.
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-06, 04:15   #6
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga amari
Disa manuskripte tek Ungjilli sipas Lukės kapitulli 10 vargu 1 dhe 17 pėrmendin se Zoti caktoi shtatėdhjetė njerėz tė tjerė (lexo vargun pėr mė tepėr) ndėrsa manuskripte tė tjera pėrmendin se Zoti caktoi jo shtatėdhjetė por shtatėdhjetė e dy. Gabim nė dy njerėz nuk ėshtė pak. Po te ishte gabim kopjimi tek vargu 1, si mundi tė ndodhte i njėjti gabim tek vargu 17 tek tė njėjtat manuskripte.
Sido qė tė jetė kjo e dėshmon ndryshimin e Biblės. Disa manuskripte tek Veprat e Apostujve kapitulli 10:19 thonė se Shpirti i Shenjtė i kishte thenė Pjetrit ‘Ja po tė kėrkojnė tre burra’, pėrderisa manuskripte tė tjera e kanė ‘Ja po tė kėrkojnė dy burra’, e manuskripte tė tjera nuk kanė asnjė numėr, as dy as tre.

Kur tu flasim pėr kėtė ngjarje do ta kemi tė vėshtirė tė gjejmė nė ishin dy apo tre burra. "Shpirti i Shenjtė" si duket nuk qe mėrzitur edhe aq qė tė na mundėsojė qė ne tė dimė tė vėrtetėn. Njė gabim dėshpėrues. E tash : BIBLA, FJALE E ZOTIT APO E NJERIUT?Copy and paste,si gjithmon,perveq qe je ba i merzitshem.sdi cfar je duke perfitua?????????? te pershendes
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-06, 09:15   #7
Arijanit
 
Avatari i Arijanit
 
Anėtarėsuar: 19-09-06
Postime: 97
Arijanit i vlerėsuar jo keq
Post Neutral

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SoKoLi-i-Maleve
Allahu xh.sh. e ka treguar shumė qartė nė Kur’an se Fjala e Zotit nuk guxon tė pėrmbajė kundėrthėnie:“A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kur'anin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej All-llahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie” (Kur’ani, 4:82)


A nuk ja ke fillue ti me kunderthenje?
Dmth as mesimi yt sqenka nga Zoti,apo asht?
Ju kisha lute qe te leni copy/paste, dhe nese doni te folni per Islamin spjegoje ashtu si e ndijen e kupton ti,( mos sjell ktu mendime te huaja me copy/paste) e lenjau te Krishterve apo Hebrejve te sqarojn Biblen,sepse aj qe ka urejtje dhe agjend nuk mund te jete as sqarues independent ( i pa anshem) e as se si smund te kuptoj apo kritikoj nji gja qe ai asht kunder(qorras pa arsyje) nga fillimi.Nese e njef Kuranin, shko e shkruaj ne ate teme ku asht dhe e hapun tema per kuranin "cka po i thot gjomixhit gruja ,hiqu plako punve te huaja,spo din sote as ske dite kurr ,qyqja une qe te kam per burr' kishte me te kendue malsorja shqiptare,(sigurisht ne ato zona ku ka te drejt shprehje.?lool)
Te pershendes dhe te lutem merru me ata qe din,e mos hy aty ku vetem bahesh i merzitshem.
Pershendetje per gjith diskutuesit,
SoKoli-maleve,ke te drejt plotesisht,une jam kunder cdo diskutuesi,qe ketu mundohet si nga ana e mulsimanve ashtu edhe nga ajo katolike,te perfaqesoj nje popull te tere ose nje konfesion,pa mos dit qellimin e kesaj.Te studiosh dhe te kuptosh Kur'anin duhet qe minimum te kesh te kryer se paku univrs.te dish tefsirin,ateher nese te pyet dikush per ndonje teme ose interes rreth Kur'anit, mund te pergjigjesh syhapur sepse din ate qe e ke mesuar,studiar, nga njerz kompetent.

-Mendoj se eshte e tepert dhe e pakuptimt te behet propagand,me fejet hyjnore,,,
-Feja Islame njeh fejen katolike,hebreje si fe hyjnore,qe jan te shpallura nga Zoti,,,
-Si nga ana e muslimanve ashtu edhe nga ajo krishtere, ka njerz te mire dhe te kqij,,,
-Kurani meson se Islami nuk eshte religjion qe eshte paraqitur me predikimin e Muhammed a.s Allahu xh.sh nuk eshte Zot i vecant qe u perket vetem muslimanve e as Muhammedi a.s nuk e ka shpallur vehten per risimtar,por vazhdues te se vertets permanente Hyjnore,qe shumher u shpall por u harrua,ose u shtrembua.

_____________________________
''Ka disa njerez qe i pranojn vetem ata gjera qe u pelqejn atyre,mirpo shpetimi eshte ne ate se bota nuk sillet rreth tyre, por rreth boshtit te vet''

Miqesisht
Arijaniti Frankfurt
Arijanit Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-06, 10:20   #8
amari
 
Anėtarėsuar: 17-06-05
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 146
amari e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Diqka rreth temes, nuk pate per te shtuar??

Komenti yte rreth kunderthenjeve??Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SoKoLi-i-Maleve
Copy and paste,si gjithmon,perveq qe je ba i merzitshem.sdi cfar je duke perfitua?????????? te pershendes
amari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-06, 11:14   #9
amari
 
Anėtarėsuar: 17-06-05
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 146
amari e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Arianit,

une ketu nuk po shoh kurfar propagande, pasi ketu pikerisht tema eshte rreth kunderthenjeve biblike, ne jemi duke sjellur argumente e jo propaganda, pra argumente se Bibla ka kunderthenje ndersa Libri i Zotit nuk duhet te kete kunderthenje!!

Dhe ne i ftojme besimtaret Kristijan qe te na sjellin kunder argumente nese nuk eshte ashtu.

Ndersa sa i perket feve hyjnore, nuk mund te kete me shume se nje FE hyjnore, prandaj Islami eshte e vetmja fe hyjnore dhe e vetmja qe therret ne Besim te Nje Zoti (Monoteizem) dhe te gjithe profetet me pare kan thirrur ne monoteizem perfshire edhe Jezusi dhe ne padyshim i pranojme te gjithe profetet dhe nuk bejme dallim mes tyre!!Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arijanit

-Mendoj se eshte e tepert dhe e pakuptimt te behet propagand,me fejet hyjnore,,,
-Feja Islame njeh fejen katolike,hebreje si fe hyjnore,qe jan te shpallura nga Zoti,,,
-Si nga ana e muslimanve ashtu edhe nga ajo krishtere, ka njerz te mire dhe te kqij,,,
-Kurani meson se Islami nuk eshte religjion qe eshte paraqitur me predikimin e Muhammed a.s Allahu xh.sh nuk eshte Zot i vecant qe u perket vetem muslimanve e as Muhammedi a.s nuk e ka shpallur vehten per risimtar,por vazhdues te se vertets permanente Hyjnore,qe shumher u shpall por u harrua,ose u shtrembua.

_____________________________
''Ka disa njerez qe i pranojn vetem ata gjera qe u pelqejn atyre,mirpo shpetimi eshte ne ate se bota nuk sillet rreth tyre, por rreth boshtit te vet''

Miqesisht
Arijaniti Frankfurt
amari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-06, 19:05   #10
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Qka keni pash at Zot more ........... edhe ne muajin e Ramazanit doni me hye ne gjanah ...........mosni ju lutem se ku me dit more Allahi a jau fal gjynahet kur bisedoni me Katolik dhe shkruni me ta ........a ne anen tjeter e keni te ndalume me jau urue Vitin e ri ....shpejt po i harroni gjanat......po sillni shkrime ne forum si me kan ne treg te perimeve .......
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-06, 04:04   #11
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Exclamation

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga amari
Diqka rreth temes, nuk pate per te shtuar??

Komenti yte rreth kunderthenjeve??


Dialogu behet me njerz qe kan dhe respektojn dijen dhe arsyjen,e jo me ata qe lulzohen me pendla te huaja,copy and paste nuk kan liri te shprehjes,vullnet dhe arsyje dialogu,sepse jan te paraprogramuara me agjenda propagande,dhe ai qe i perdor ska then agje nga vehtja por vetem i ka kopju thenjet e huaja,pa i kuptue apo lexue dhe vetem shkruan sa me zhgarravit e mbush faqet kot,ske si ben dialog me nji qe ska mendjen e vete,e as mundsin e njofjes se landes per te cilen flet.Se pari meso dhe kuptoje vehten tande,besimin tend,fen tande,sielljet tua,e mandej lexo dhe informoju ma mire dhe ne menyr objektive per nji land apo per ate qe don me bisedue,e jo me copy/paste.sepse del injorant,arrogant dhe qesharak i merzitshem,ashtu qe ma mire gjej e ban diq qe asht ma e dobishme per ty,familjen tande dhe rrethin e shoqerin tande ku jeton.
Te pershendes
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-09-06, 00:32   #12
Mustaqedredhur
 
Anėtarėsuar: 17-09-06
Postime: 414
Mustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuar
Gabim

zotni te nderuem te kesaj teme,asht e drejte e cdo kujt t'shpreh menimet e tij, kuptohet pa ofendime dhe bestydni ,andaj keni nder dhe mos i fshini postimet...

pata lexu ne bibel ket tekst:

efesianet :2:8,9
"Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė,
jo nga vepra, qė tė mos mburret askush."

nga teskti i konkludojme se ne jeten krishtere nuk asht me randesi vepra por besimi.. nuk pshothet njeri me vepra ...jo nga vepra thot bibla.

ktu shprehet perfundimi

-se njeriu sa do te bon vepra te mira ato nuk i hyne ne pune se ajo nuk shpeton
- se sa do te bon njeriu vepra te keqia ato nuk i bojn dam atij, se ka "besimin"(?!)
- perfundim logjik:puno cka te don qejfi, se s'k denim per vepra te keqia as shperblim per te mirat!

heu...absurd biblik!
Mustaqedredhur Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-09-06, 03:46   #13
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mustaqedredhur
zotni te nderuem te kesaj teme,asht e drejte e cdo kujt t'shpreh menimet e tij, kuptohet pa ofendime dhe bestydni ,andaj keni nder dhe mos i fshini postimet...

pata lexu ne bibel ket tekst:

efesianet :2:8,9
"Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė,
jo nga vepra, qė tė mos mburret askush."

nga teskti i konkludojme se ne jeten krishtere nuk asht me randesi vepra por besimi.. nuk pshothet njeri me vepra ...jo nga vepra thot bibla.

ktu shprehet perfundimi

-se njeriu sa do te bon vepra te mira ato nuk i hyne ne pune se ajo nuk shpeton
- se sa do te bon njeriu vepra te keqia ato nuk i bojn dam atij, se ka "besimin"(?!)
- perfundim logjik:puno cka te don qejfi, se s'k denim per vepra te keqia as shperblim per te mirat!

heu...absurd biblik!

I nderuar!
Sa te pa aft paskan qen dhe sdi pse kan humb kohe qe dy mije vjet,teologet,dijetart,filozofet dhe dogamtistat,per me shtjellue dhe kuptua e interpretue biblen,kur ti menjihere sa e lexon nji citat,e kupton tq gjith misterin e Librit dhe din me interpretue! lol

"Nuk e shef traun ne sy te vet,por mundohet me gjete qimen ne sy te tjetrit"
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-09-06, 16:46   #14
Mustaqedredhur
 
Anėtarėsuar: 17-09-06
Postime: 414
Mustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuar
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SoKoLi-i-Maleve
I nderuar!
Sa te pa aft paskan qen dhe sdi pse kan humb kohe qe dy mije vjet,teologet,dijetart,filozofet dhe dogamtistat,per me shtjellue dhe kuptua e interpretue biblen,kur ti menjihere sa e lexon nji citat,e kupton tq gjith misterin e Librit dhe din me interpretue! lol

"Nuk e shef traun ne sy te vet,por mundohet me gjete qimen ne sy te tjetrit"
Eh, zotni, mos i bjer kutrum...paske pak dije per menimet e bibles, lexo pak menimet e protestanteve,babtisteve....

Po mu po me interson mendimi yt?Cka thua TI per kete citat biblik?
Mustaqedredhur Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-09-06, 22:38   #15
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mustaqedredhur
Eh, zotni, mos i bjer kutrum...paske pak dije per menimet e bibles, lexo pak menimet e protestanteve,babtisteve....

Po mu po me interson mendimi yt?Cka thua TI per kete citat biblik?


Ti MUSTAQEDREDHUR dhe SOKOLI I MALEVE ju me duket se nuk kuptoni.............. nese kini urrejtje ndaj njeri tjetrit shkruani ne privat e mos shkruani ne publik, se besoni jeni ber te pa durushem. Ju qe te dyt nuk jeni as pak fetar sepse aj qe ka fe mban fen e vete dhe nuk e urren fen e tjetrit, e ndersa ju po beni gara se cili eshte me i forti dhe kush po dine me shume e ne te vertete nuk po dini asnjeri.
Keni kujdes se qka po shkruni se ma merr mendja se jeni te pjekur.
Me nderime Giovanni.


Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:38.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.