Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-04-10, 09:33   #106
Anti Hipokrizi
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Postime: 15
Anti Hipokrizi
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

si ka mundesi qe Bibla te jete fjale e Zotit, e ne anen tjeter bie ndesh me te vertetat shkencore, ku thot se qielli dhe toka kan shtylla dhe sipas Bibles, toka nuk leviz fare dhe eshte e shtruar mbi uj !!!
Shiko me poshte cfar thot Bibla:

SHTYLLAT E QIELLIT

Jobi: 26,11 “Tė kupės qiellore tmerrshėm trand SHTYLLAKĖT, prej frikės dridhen nė qortimin e tij.”

SHTYLLAT E TOKES DHE GJENDJA STATIKE E SAJ!!!

1 e Samuelit: 2,8…”Sepse tė Zotit janė SHTYLLAT E TOKĖS mbi to e vendosi botėn.”

Jobi: 9,6 “ērregull tokėn nga vendi e luan, tranden tė gjithė SHTYLLAKĖT e saj.”

Psalmet: 75,4 “Nė dashtė, le tė lėkundet toka me tė gjithė banorėt e vet, unė jam ai qė ia kam forcuar SHTYLLAT.”

Psalmet 82:5 Ata nuk dinė asgjė dhe nuk kuptojnė asgjė, dhe ecin nė terr; tė gjitha THEMELET e tokės po luajnė.

Psalmet 104:5 Ai e ka krijuar tokėn mbi THEMELET E SAJ; kjo NUK DO TĖ LUAJĖ KURRĖ PĖRJETĖ.

1 Kronikat 16:30 dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės! Po, BOTA ĖSHTĖ E QĖNDRUESHME DHE NUK DO TĖ TUNDET.

Psalmet 24:1 Zotit i pėrket toka dhe tė gjitha gjėrat qė janė mbi tė, bota dhe banorėt e saj.

24:2 Sepse ai e ka THEMELUAR MBI DETET DHE E KA VENDOSUR MBI LUMENJTĖ.

Psalmet 136:6 atė qė ka SHTRIRĖ TOKĖN MBI UJĖRAT, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

Po ashtu thot se Toka eshte edhe me skaje, dmth e rafshet, jo ne forme veze sic shprehet Kur’ani.

Isaia 41:5 Ishujt e shohin dhe i ka zėnė frika, SKAJET E TOKĖS dridhen; po afrohen, po arrijnė.

Dmth, afrohesh te skaji dhe bjen poshte!

Nese toka eshte keshtu me skaje, ti je gati per te ra poshte sipas kesaj llogjike !

Per nje trup, 4 gabime te renda:
1- E VENDOSUR MBI SHTYLLA
2- E VENDOSUR MBI UJE
3- NUK LUAN VENDI
4- DHE ME SKAJE

Po ku mbet qielli, po dielli dhe hena qe thuhet vetem ata dy levizin dhe se Dielli eshte me i madhi, etj etj, sa te dushe ka kesi absurditete…
Anti Hipokrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-04-10, 09:56   #107
Anti Hipokrizi
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Postime: 15
Anti Hipokrizi
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

Pali hiqej si dele.

Sepse, ndonėse jam i liruar nga tė gjithė, e bėra vetėn time shėrbėtor tė tė gjithėve qė tė fitoj sa mė shumė njerėz.Kėshtu e kam bėrė vetėn time Juda me Judenjtė pėr t'i fituar Judenjtė; e kam bėrė veten time si njė qė ėshtė nėn ligj me ata qė janė nėn ligj pėr t'i fituar ata qė janė nėn ligj;me ata qė janė pa ligj e kam bėrė veten time si pa ligj pėr tė fituar ata qė janė pa ligj.E kam bėrė veten time tė dobėt me tė dobėtit, pėr tė fituar tė dobėtit; e kam bėrė veten time gjithēka pėr tė gjithė, qė tė mund tė shpėtoj me ēdo mėnyrė disa njerėz. (1 e Korintasve 9/19-21)

Ndėrkohė qė ishte Ujk grabitqar.

Unė vetė mendova se ishte detyra ime tė bėj shumė gjėra kundėr emrit tė Jezusit Nazarenas.Dhe kėtė kam bėrė nė Jeruzalem; mbasi kam marrė pushtet nga krerėt e priftėrinjve, futa nė burg shumė shenjtorė dhe, kur i vrisnin, jepja miratimin tim.Dhe shpesh, duke shkuar nga njė sinagogė te tjetra, i kam detyruar tė blasfemojnė dhe, me zemėrim tė madh kundėr tyre, i kam pėrndjekur deri nė qytetet e huaja.[Veprat 26/9-11)

Jezusi i paralajmėron pėr kėto qė tė mos i besojnė edhe nėse tek ato bėjnė shenja dhe mrekulli me tė cilėt mahnisin njerzit.

Do tė dalin krishtėr tė rremė dhe profetė tė rremė, dhe do tė bėjnė shenja tė mėdha dhe mrrekulli tė tilla aq sa t'i mashtrojnė, po tė ishte e mundur, edhe tė zgjedhurit. Ja, unė ju paralajmėrova. (Mateu 24/23-26)

Pikėrisht Pali bėnte mrekulli duke dėbuar demonėt.

Dhe ajo e bėri kėtė shumė ditė me radhė, por Pali, i mėrzitur, u kthye dhe i tha frymės: ``Unė tė urdhėroj nė emėr tė Jezu Krishtit tė dalėsh prej saj``. Dhe fryma doli qė nė atė ēast.(Veprat 16/18)

Mirėpo Jezusi profetizon kundėr tij.

Shumė do tė mė thonė atė ditė: "O Zot, o Zot, a nuk profetizuam ne nė emrin tėnd, a nuk i dėbuam demonėt nė emrin tėnd, a nuk kemi bėrė shumė vepra tė fuqishme nė emrin tėnd?". Dhe atėherė unė do t'u sqaroj atyre: "Unė s'ju kam njohur kurrė; largohuni nga unė, ju tė gjithė, qė keni bėrė paudhėsi".(Mateu 7/15,22-23)

Pra nė profetizimet e Jezusit, Pali gjen vendin e vet dhe po kėshtu dhe nė profetizimet e profetėve tė tjerė pėr mėsuesit e rremė.Vazhdon profecia e Jezusit dhė kėshilla e tij pėr mėsuesit e rremė.

26 Pra, nė qoftė se ju thonė: "Ja, (Jezusi) ėshtė nė shkretėtirė", mos shkoni atje: "Ja,(Jezusi) ėshtė nė dhomat e fshehta", mos u besoni.(Mateu 24/26)

Sipas biblės, Jezusi i kėshillon besimtarėt qė mos i besojnė atyre njerzve qė deklarojnė se kanė parė Jezusin nė shkretėtirė ndėrkohė ishte Pali ai qė i pretendoi se pa njė vegim tė Jezusit nė shkretėtirė kur po kthehej nga Arabia pėr nė Damask.

As nuk u ngjita nė Jeruzalem tek ata qė ishin apostuj pėrpara meje, por shkova nė Arabi dhe u ktheva pėrsėri nė Damask. (Galatasve 1/17)

Po a nuk e pashė Jezu Krishtin, Zotėrinė tonė?(1 e Korintėsave 9/1)

‘Por ndodhi qė, ndėrsa po udhėtonte dhe po i afrohej Damaskut, befas rreth tij vetėtiu njė dritė nga qielli. Dhe, si u rrėzua pėrtokė, dėgjoi njė zė qė i thoshte: ``Saul, Saul, pėrse mė pėrndjek?``. Dhe ai tha: ``Kush je, Zot?``. Dhe Zoti tha: ``Unė jam Jezusi, qė ti e pėrndjek; ėshtė e rėndė pėr ty tė godasėsh me shkelm kundėr gjembave``... Dhe njerėzit qė udhėtonin me tė ndaluan tė habitur, sepse dėgjonin tingullin e zėrit, por nuk shikonin njeri. (Veprat, 9/3-7)

Mirėpo cfarė ishte nė realitet kjo dritė qė pa Pali. A ishte ajo njė vegim i rremė i Jezusit ? A mund tė ishte ajo njė dritė prej ndonjė demoni ose fryme tė Satanait. Meqė Jezusi profetizoi se kush thotė se mė ka parė nė shkretėtirė mos u besoni atėherė kush ishte ai qė e mashtroi Palin.

Sipas Palit Satanai shėndėrrohet dhe nė ėngjėll drite.

Tė tillė apostuj tė rremė, janė punėtorė hileqarė, qė shndėrrohen nė apostuj tė Krishtit. Dhe nuk ėshtė pėr t`u ēuditur, sepse Satanai vet shndėrrohet nė engjėll drite.(2 Korintasave 11/13-14)

Nga e dinte Pali se ėngjėlli i satanait shėndėrrohej nė engjėll drite? Pali deklaron se ai dinte edhe se Jezusi ishte ngritur nė tė tretin qiell mirėpo njė ėngjėll i Satanait i sillte me grushta pėr tė mos treguar tė vėrtetėn.

Unė njoh njė njeri nė Krishtin, i cili, para katėrmbėdhjetė vjetėsh (a ishte nė trup, a ishte jashtė trupit, nuk e di; Perėndia e di), u rrėmbye gjer nė tė tretin qiell. Dhe e di se ai njeri (a me trupin ose pa trupin, nuk e di, Perėndia e di), u rrėmbye nė parajsė dhe dėgjoi fjalė tė patregueshme, qė nuk ėshtė e lejuar tė thuhen nga njeri. Pėr atė njeri unė do tė krenohem, por nuk do tė krenohem pėr veten time, veē se pėr dobėsitė e mia. Edhe sikur tė doja tė krenohesha, nuk do tė isha i marrė, sepse do tė flisja tė vėrtetėn; por nuk e bėj kėtė, se mos ndonjė mė ēmon mė tepėr nga ajo qė mė sheh, a mė tepėr nga ajo qė dėgjon nga unė.Dhe, qė tė mos mė rritet mendja pėr shkak tė jashtėzakonshmė risė sė zbulesave, m'u dha njė gjėmb nė mish, njė engjėll i Satanit, pėr tė mė rėnė me grushta, qė tė mos mbahem me tė madh..(2 Korintėsave 12/2-7)

Pėr kė thoshte Pali “Pėr atė njeri unė do tė krenohem”.!?

Krenohemi nė Krishtin Jezus pa besuar nė mish, (Filipianėve 3/2-3)

Pse thoshte Pali “m'u dha njė gjėmb nė mish, njė engjėll i Satanit, pėr tė mė rėnė me grushta”

Sepse nė vegimin e tij qė pa nė shkretėtirė iu tha nga drita “ ėshtė e rėndė pėr ty tė godasėsh me shkelm kundėr gjembave” (Veprat, 9/6)

‘Por ndodhi qė, ndėrsa po udhėtonte dhe po i afrohej Damaskut, befas rreth tij vetėtiu njė dritė nga qielli. Dhe, si u rrėzua pėrtokė, dėgjoi njė zė qė i thoshte: ``Saul, Saul, pėrse mė pėrndjek?``. Dhe ai tha: ``Kush je, Zot?``. Dhe Zoti tha: ``Unė jam Jezusi, qė ti e pėrndjek; ėshtė e rėndė pėr ty tė godasėsh me shkelm kundėr gjembave``... Dhe njerėzit qė udhėtonin me tė ndaluan tė habitur, sepse dėgjonin tingullin e zėrit, por nuk shikonin njeri. (Veprat, 9/3-7)

Sipas biblės kjo si vepėr ishte mė dėshirėn e Zotit sepse vetėm me dėshirėn e Zotit mund tė terrorizoj njė demon sikurse thuhet nė dhiatėn tjetėr.

Fryma e Zotit ishte larguar nga Sauli dhe njė frym i keq e terrorizonte nga ana e Zotit.Shėrbėtorė t e Saulit i thanė "Ja, njė frym i keq tė shqetėson nga ana e Perėndisė.(1 i Mbretėrve, 16/14-15)

Prandaj kini kujdes se edhe me anė tė Satanait mund tė bėjnė mrekulli

Ardhja e atij tė paudhi do tė bėhet me anė tė veprimit tė Satanit, bashkė me ēudira, shenja dhe mrrekullish tė rreme,dhe nga ēdo mashtrim ligėsie pėr ata qė humbin, sepse nuk pranuan ta duan tė vėrtetėn pėr tė qenė tė shpėtuar. E prandaj Perėndia do t'u dėrgojė atyre njė gėnjim qė do t'i bėjė tė gabojnė, qė t'i besojnė gėnjeshtrės,qė tė dėnohen tė gjithė ata qė nuk i besuan sė vėrtetės, por pėrqafuan ligėsinė! (2 e Thesalonikasve 2/9-12)
Anti Hipokrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-10, 10:05   #108
Anti Hipokrizi
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Postime: 15
Anti Hipokrizi
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

A e nderron Zoti mendjen?

Malakia 3:6

"Unė jam Zoti, nuk ndryshoj; prandaj ju, o bij tė Jakobit, nuk jeni konsumuar.

Numrat 23:19
Perėndia nuk ėshtė njė njeri, qė mund tė gėnjejė, as edhe bir njeriu qė mund tė pendohet. Kur ka thėnė njė gjė, nuk do ta bėjė? Ose kur ka shpallur njė gjė, nuk do ta kryejė?

Ezekieli 24:14
Unė, Zoti, fola; kjo gjė do tė ndodhė, unė do ta kryej; nuk do tė prapsem, nuk do tė kem mėshirė, nuk do tė pendohem. Ti do tė gjykohesh sipas sjelljes tėnde dhe sipas veprimeve e tua, thotė Zoti, Zoti".

>>VS<<<

Eksodi 32:14
Kėshtu Zoti ndryshoi mendim lidhur me tė keqen qė kishte thėnė se do t'i bėnte popullit tė tij.

Zanafilla 6:6
Dhe Zoti u pendua qė kishte krijuar njeriun mbi tokė dhe u brengos pėr kėtė nė zemėr tė vet.
Zanafilla 6:7
Kėshtu Zoti tha: "Unė do tė shfaros nga faqja e dheut njeriun qė kam krijuar, duke filluar nga njeriu deri te kafshėt, te rrėshqanorėt, te zogjtė e qiellit, sepse pendohem qė i kam krijuar".

Po cka kane faj kafshet tash?

Jona 3:10
Kur Perėndia pa atė qė bėnin, domethėnė qė po ktheheshin nga rruga e tyre e keqe, Perėndia u pendua pėr tė keqen qė kishte thėnė se do t'u bėnte dhe nuk e bėri.
__________________

Zoti, i mire per te gjith apo disa prej tyre?

Psalmet 145:9
Zoti ėshtė i mirė me tė gjithė dhe plot dhemshuri pėr tė gjitha veprat e tij.

>>VS<<<

Jeremia 13:14
Do t'i copėtoj njėrin kundėr tjetrit, etėrit dhe bijtė sė bashku"", thotė Zoti. "Nuk do tė kem mėshirė, nuk do t'i fal, nuk do tė kem asnjė dhembshuri qė tė mė pengojė t'i shkatėrroj".
__________________


Me vra apo jo?

Eksodi 20:13
Nuk do tė vrasėsh.

Leviticus 24:17
Kush ia heq jetėn njė njeriu, do tė vritet.

>>VS<<<

Eksodi 32:27
Dhe ai u tha atyre: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: "Secili prej jush tė vėrė shpatėn nė krahun e tij; kaloni dhe rikaloni nga njė hyrje e kampit nė tjetrėn, secili tė vrasė vėllanė e tij, mikun e tij, fqinjin e tij!"".

1 i Samuelit 6:19
Zoti goditi disa njerėz tė Beth-Shemeshit, sepse kishin shikuar brenda arkės sė Zotit; ai goditi shtatėdhjetė njerėz tė popullit. Populli mbajti zi pėr ta, sepse Zoti e kishte prekur me njė fatkeqėsi tė madhe.
1 i Samuelit 15:2
Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Unė do ta dėnoj Amalekun pėr atė qė i bėri Izraelit kur i preu rrugėn, ndėrsa po dilte nga Egjipti.
1 i Samuelit 15:3
Tani shko, godit Amalekun dhe cakto shfarosjen e tė gjitha gjėrave qė ai ka pa pasur fare mėshirė pėr tė, por vrit burra dhe gra, fėmijė dhe foshnja gjiri, lopė e dhen, deve dhe gomarė".
1 i Samuelit 15:7
Sauli i mundi Amalekitėt nga Havilahu deri nė Shur, qė ndodhet pėrballė Egjiptit.
1 i Samuelit 15:8
Ai e zuri tė gjallė Agagun, mbretin e Amalekitėve, dhe vendosi shfarosjen e tė gjithė popullit, duke i vrarė me shpatė.

Numrat 15:36
Kėshtu tėrė asambleja e ēoi jashtė kampit dhe e vrau me gurė; dhe ai vdiq, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun. Qėllimi i thekėve nė rrobat

Osea 13:16
Samaria do tė shkretohet, sepse ka ngritur krye kundėr Perėndisė tė saj. Do tė bien nga shpata; fėmijėt e tyre do tė bėhen copė-copė dhe grave tė tyre me barrė do t'u ēajnė barkun".
------------Pra edhe te pafajshmit... por kush ishtei fajshem se?----------------------------------------
_________________
Anti Hipokrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-10, 10:21   #109
Anti Hipokrizi
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Postime: 15
Anti Hipokrizi
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

A numėron dot bibla?

Mė poshtė janė ca shembuj mbledhjesh tė rėndomta qė tregojnė kapacitetin "e lartė" matematik tė bibles psss


Citim:
Jozeu 15
33 Nė ultėsirė: Eshaoli, Tsoreahu, Ashnahu,
34 Zanoahu, En-Ganimi, Tapuahu, Enami;
35 Jarmuthi, Adulami, Sosohu, Azekahu,
36 Shaaraimi, Adithaimi, Gederahu dhe Gederothaimi: katėrmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre;
14 sipas Biblės, por fatkeqėsisht qenkan 15...


________
Tek Esdra 2 kapitulli flet pėr popullsinė e izraelitėve dhe pasi jepen tė gjithė numrat, nė fund sipas Biblės shuma ėsht 42'360 vetė. Fatkeqėsisht shuma del 29'818 vetė. Kjo quhet nė zhargon dhe "saktėsi zvicerane"...

Tek Nehemia 7 numėrohet e njėjta popullsi si mė lart e pas gjithė numrave, shuma sipas Biblės ėshtė 42,360. Kryeni mbledhjen reale. Shuma del 31'098.

Pėrveē gabimit nė mbledhje, kėto dy kapituj bien nė kundėrshtim pėrsa i pėrket dhe shumės reale tė popullsisė!
________


Kush e ka parė "zotin"?

Askush nuk e ka parė ndonjėherė "zotin" [1 e Gjonit 4:12]
Amosi e ka parė "zotin" [Amosi 7:7]
Isaia e ka parė zotin [Isaia 6:1]
Askush se ka parė "zotin" veē "zotit" [Gjoni 1:18]
Moisiu e ka parė "zotin" [Ligji i Pėrtėrirė 34:10] [Eksodi 33:11]
Moisiu e ka parė "zotin" dhe nga prapa... [Eksodi 33:22-23]
Askush s'e ka parė dhe s'mund ta shohė "zotin" [1 e Timoteut 6:16]
Abrahami e ka parė "zotin" [Zanafilla 18:1]
Jakobi e ka parė "zotin" dhe ėshtė ndeshur me tė [Zanafilla 32]
Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane parė "zotin" dhe kanė ngrėnė e pirė me "zotin". [Eksodi 24]
_______________Zoti asht paqesor?

Romakėve 15:33
Edhe Perėndia e paqes qoftė me ju tė gjithė. Amen.

Isaia 2:4
Ai do tė sigurojė drejtėsi midis kombeve dhe do tė qortojė shumė popuj. Do t'i farkėtojnė shpatat e tyre duke i kthyer nė plugje dhe heshtat e tyre nė drapinj; njė komb nuk ka pėr tė ngritur shpatėn kundėr njė kombi tjetėr dhe nuk do tė mėsojnė mė luftėn.

>>VS<<

Eksodi 15:3
Zoti ėshtė njė luftėtar, emri i tij ėshtė Zoti.

Joeli 3:9-10
Shpallni kėtė midis kombeve: "Pregatitni luftėn, zgjoni njerėzit trima, le tė afrohen, le tė dalin gjithė luftėtarėt!
Farkėtoni shpata me ploret tuaj dhe ushta me drapėrinjtė tuaj. I dobėti le tė thotė: "Jam i Fortė!"".

__________________


Mateu 19:26
Dhe Jezusi duke pėrqėndruar shikimin mbi ata tha: ''Pėr njerėzit kjo ėshtė e pamundur, por pėr Perėndinė ēdo gjė ėshtė e mundur''.

Pra edhe nje Bibel e perkryer pa qindra kundershtimesh mes fjaleve te veta? Apo... a eshte e mundun Zoti me vullnetin e tij me e zhduk ekzistencen e dukurive qe e zhgenjejn para se me u pendu per krijimet e veta?

Se paku kjo do ishte e mundun nga Zoti qe krijoi gjith universin per 6 dite!

Gjyqtarėt 1:19
Kėshtu Zoti mbajti anėn e Judės, qė dėboi banorėt e krahinės malore, por nuk mundi tė dėbojė banorėt e fushės, sepse kishin qerre tė hekurta.

...Pra nuk kishte mundesi me i shmang qerret e hekurta?

Pse ne kete rast po?
Gjyqtarėt 4:
13 Kėshtu Sisera rreshtoi tėrė qerret e tij, njėqind qerre tė hekurta, dhe tėrė njerėzit qė ishin me tė, nga Haroshethi i kombeve deri nė pėrruan e Kishonit.

14 Atėherė Debora i tha Barakut: "Ēohu, sepse kjo ėshtė dita qė Zoti e dorėzoi Siseran nė dorėn tėnde. A nuk ka dalė vallė, Zoti para teje?". Kėshtu Baraku zbriti nga mali Tabor, i pasuar nga dhjetė mijė burra.

15 Zoti e mundi Siseran, tė gjitha qerret dhe tėrė ushtrinė e tij, qė u shfaros me shpatė pėrpara Barakut; por Sisera zbriti nga qerrja dhe iku me kėmbė.

16 Por Baraku i ndoqi qerret dhe ushtrinė deri nė Harosheth tė kombeve; dhe tėrė ushtria e Siseras u shkatėrrua nga goditjet me shpatė; nuk shpėtoi as edhe njė njeri.
______________
Anti Hipokrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-10, 18:34   #110
edlir
 
Avatari i edlir
 
Anėtarėsuar: 15-05-09
Vendndodhja: Pogradec
Postime: 34
edlir i vlerėsuar jo keq
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek edlir Send a message via Skype™ to edlir
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anti Hipokrizi
si ka mundesi qe Bibla te jete fjale e Zotit, e ne anen tjeter bie ndesh me te vertetat shkencore, ku thot se qielli dhe toka kan shtylla dhe sipas Bibles, toka nuk leviz fare dhe eshte e shtruar mbi uj !!!
Shiko me poshte cfar thot Bibla:

SHTYLLAT E QIELLIT

Jobi: 26,11 “Tė kupės qiellore tmerrshėm trand SHTYLLAKĖT, prej frikės dridhen nė qortimin e tij.”

SHTYLLAT E TOKES DHE GJENDJA STATIKE E SAJ!!!

1 e Samuelit: 2,8…”Sepse tė Zotit janė SHTYLLAT E TOKĖS mbi to e vendosi botėn.”

Jobi: 9,6 “ērregull tokėn nga vendi e luan, tranden tė gjithė SHTYLLAKĖT e saj.”

Psalmet: 75,4 “Nė dashtė, le tė lėkundet toka me tė gjithė banorėt e vet, unė jam ai qė ia kam forcuar SHTYLLAT.”

Psalmet 82:5 Ata nuk dinė asgjė dhe nuk kuptojnė asgjė, dhe ecin nė terr; tė gjitha THEMELET e tokės po luajnė.

Psalmet 104:5 Ai e ka krijuar tokėn mbi THEMELET E SAJ; kjo NUK DO TĖ LUAJĖ KURRĖ PĖRJETĖ.

1 Kronikat 16:30 dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės! Po, BOTA ĖSHTĖ E QĖNDRUESHME DHE NUK DO TĖ TUNDET.

Psalmet 24:1 Zotit i pėrket toka dhe tė gjitha gjėrat qė janė mbi tė, bota dhe banorėt e saj.

24:2 Sepse ai e ka THEMELUAR MBI DETET DHE E KA VENDOSUR MBI LUMENJTĖ.

Psalmet 136:6 atė qė ka SHTRIRĖ TOKĖN MBI UJĖRAT, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

Po ashtu thot se Toka eshte edhe me skaje, dmth e rafshet, jo ne forme veze sic shprehet Kur’ani.

Isaia 41:5 Ishujt e shohin dhe i ka zėnė frika, SKAJET E TOKĖS dridhen; po afrohen, po arrijnė.

Dmth, afrohesh te skaji dhe bjen poshte!

Nese toka eshte keshtu me skaje, ti je gati per te ra poshte sipas kesaj llogjike !

Per nje trup, 4 gabime te renda:
1- E VENDOSUR MBI SHTYLLA
2- E VENDOSUR MBI UJE
3- NUK LUAN VENDI
4- DHE ME SKAJE

Po ku mbet qielli, po dielli dhe hena qe thuhet vetem ata dy levizin dhe se Dielli eshte me i madhi, etj etj, sa te dushe ka kesi absurditete…
Ato fjale e kane nje kuptim por ti nuk ke kuptuar asnje gje nga ato fjale.Duhet ti gjesh kuptimin atyre fjaleve jo vetem ti lexosh ne menyre mekanike... .Prsh. ne bibel eshte dhe apokalipsi qe flet deri ne fundin e botes, aty perdoren shume fjal figurative sikur do vijne disa qenje te frikshme qe do mundojne dhe torturojne besimtaret por jane vetem figurative dhe nuk eshte shum e veshtire per ti kuptuar sepse shumica e atyre kane ndodhur tashme, keshtu jane dhe ato qe thua ti...........Mekati me i madh eshte te debatosh per zotin.
edlir Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-10, 18:40   #111
edlir
 
Avatari i edlir
 
Anėtarėsuar: 15-05-09
Vendndodhja: Pogradec
Postime: 34
edlir i vlerėsuar jo keq
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek edlir Send a message via Skype™ to edlir
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hattabi
Kundėrthėnia Biblike e Mateut: 13 apo 14 gjenerata?Allahu xh.sh. e ka treguar shumė qartė nė Kur’an se Fjala e Zotit nuk guxon tė pėrmbajė kundėrthėnie:“A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kur'anin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej All-llahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie” (Kur’ani, 4:82)Njėsoj ėshtė pėrmendur edhe nė ajete tė tjera (Kur’ani 18:1, 39:28), kėshtu qė ekzistimi i kundėrthėnieve nė ndonjė libėr tė konsideruar pėr tė shenjtė automatikisht e bėn tė ditur se ai libėr nuk vjen nga Zoti.

Duke qenė se Bibla u shkrua e u rishkrua nga autorė tė ndryshėm, jo tė frymėzuar direkt nga Zoti, ėshtė e natyrshme qė nė tė gjenden gabime dhe kundėrthėnie tė shumta. Tek Ungjilli sipas Mateut ekziston njė kundėrthėnie e tillė e cila patjetėr se nuk ka pasur mundėsi qė ta ketė pėr autor Perėndinė. Duke e pėrshkruar gjenaologjinė e Jezusit, nė kapitullin e parė tė Ungjillit sipas Mateut, autori ka bėrė njė gabim gjatė renditjes sė brezave tė supozuar si paraardhės tė Jezusit.“Kėshtu tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Davidi bėhen katėrmbėdhjetė breza, nga Davidi deri te internimi nė Babiloni, katėrmbėdhjetė breza; dhe nga internimi nė Babiloni deri te Krishti, katėrmbėdhjetė breza" (Ungjilli sipas Mateut, 1:17)Autori ka pohuar se janė katėrmbėdhjetė breza prej internimit nė Babiloni deri tek Jezusi, ndėrsa kur shohim brezat e dhėnė disa vargje mė sipėr nė kapitullin e parė, vėrejmė se nė kėtė periudhė janė vetėm trembėdhjetė breza. Bazuar nė vargjet e kapitullit tė parė tė Ungjillit sipas Mateut kemi kėta breza nė tė tri periudhat:Nga Abrahami deri te Davidi katėrmbėdhjetė breza
Nga Davidi deri te internimi nė Babiloni katėrmbėdhjetė breza


Nga internimi deri te Jezusi

trembėdhjetė breza1. Abrahami
2. Isaku
3. Jakobi
4. Juda
5. Faresi
6. Esromi
7. Arami
8. Aminadabi
9. Naasoni
10. Salmoni
11. Boozi
12. Obedi
13. Jeseu
14. DavidiMateu 1:2-6
1. Salomoni
2. Roboami
3. Abia
4. Asai
5. Jozafati
6. Jorami
7. Ozia
8. Joatami
9. Akazi
10. Ezekia
11. Manaseu
12. Amoni
13. Josia
14. JekoniaMateu 1:7-11


1. Salatieli
2. Zorobabeli
3. Abiudi
4. Eliakimi
5. Azori
6. Sadoku
7. Akimi
8. Eliudi
9. Eleazari
10. Matthani
11. Jakobi
12. Jozefi
13. Jezusi

14. ?????Mateu 1:12-16Siē shihet nė periudhėn e tretė mungon njė brez dhe nga tė krishterėt ka pasur tentime tė shumta tė pasuksesshme pėr ta sqaruar kėtė kundėrthėnie biblike. Njėri nga arsyetimet qė pėrsėritet mė sė shpeshti ėshtė se ekzistojnė dy persona tė ndryshėm me emėr tė njėjtė Jekonia. Ky ėshtė njė arsyetim joserioz sepse nga vargjet e kapitullit tė parė tė Mateut kuptojmė se nuk kishte ndonjė zbrazėtirė midis brezave duke qenė se gjeneratat janė pėrmendur nė formėn “Abrahamit i lindi Isaku, Isakut i lindi Jakobi, Jakobit i lindi Juda.....” e kėshtu me radhė. Gjithashtu, po tė ekzistonte edhe njė Jekonia tjetėr ai do ta kishte njė baba dhe ai baba do ta pėrbėnte njė brez i cili pastaj do ta ērregullonte sėrish numrin nga 14 breza pėr secilėn nga tė tri periudhat sepse me tė nė njėrėn nga periudhat do tė kishim pesėmbėdhjetė breza. Arsyetimi tjetėr ka qenė se Jekonia duhej tė numėrohej (ēuditėrisht) dy herė, edhe nė periudhėn prej Davidit deri te internimi nė Babiloni e edhe nė periudhėn prej internimit nė Babiloni deri tek Jezusi, pasi qė sipas kėtij pohimi Jekonia ėshtė pėrmendur edhe nė vargun 7 edhe nė atė 11. Mirėpo nuk ėshtė dhėnė kėtu logjika se pėrse do tė duhej bėrė kėshtu kur edhe Salomoni ėshtė pėrmendur dy herė (nė vargun 6 dhe 7) dhe ai nuk llogaritet dy herė. Fundja brezi ėshtė brez dhe asnjė njeri nė asnjė mėnyrė nuk mund tė konsiderohet si dy breza. Ėshtė mjaft e qartė se autorit tė Ungjillit sipas Mateut kėtu i ėshtė pėrvjedhur njė gabim serioz i cili gjithsesi nuk mund ti atribuohet Perėndisė, sepse Zoti ėshtė i pėrsosur dhe nuk bėn gabime tė tilla. Pastaj, gjenaologjitė qė japin Mateu dhe Luka pėrveē qė nuk pėrputhen me njėra tjetrėn, janė nė kundėrthėnie edhe me gjenaologjitė e Dhiatės sė Vjetėr. Psh Mateu 1:8 thotė se Jorami ishte ati i Uziahut, ndėrsa tek II Mbretėrit 8:24 , II Mbretėrit 11:2 dhe II Mbretėrit 14:1 pėrmendet se ekzistonin tre breza tė tėrė midis Joramit dhe Uziahut. Prandaj kush ėshtė gabim: Mateu apo autori i Mbretėrve? Definitivisht nuk mund tė jenė tė frymėzuar nga i njėjti person tė dy librat.

Ky ishte vetėm njė shembull i vogėl i kundėrthėnieve tė brendshme biblike, pėrndryshe tė tilla ka me bollėk
I 14-ti do jete Muhamedi dhe i fundit i paralajmeruar ne bibel nga Jezusi.
edlir Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-10, 22:31   #112
Anti Hipokrizi
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Postime: 15
Anti Hipokrizi
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

GJENEALOGJIA E KRISHTIT

Ungjilli i Mateut fillon me paraqitjen e gjenealogjise se Krishtit siq vijon:

"Breznite e Jezu Krishtit, te birit te Davidit, te birit te Abrahamit. Abrahamit i lindi Izaku...Izakut i lindi Jakobi... " [Mt. 1/1-2]
"Libri i lindjes se Jezu Krishtit te birit te Davidit, te birit te Abrahamit..." [Mt. 1/ 1-2]

Ne Mateun 1/1-17 verejme sic. vijon:

1. Fragmenti verteton se Jezusi eshte i lindur, atehere Jezusi posedon ditelindje, ai eshte lindur, i lindur. Pyesim, si mundet qe i linduri te jete Zot (sic, pretendojne)?!!

2. Pretendojne se Jezusi eshte Bir i Zotit, ndersa fragmenti thote se Jezusi eshte bir i Davidit. Si mundet qe Jezusi te jete bir i Davidit dhe njekohesisht bir i Zotit?!!

3. Dihet se Davidi eshte bir i Jeseut [Mt. 1/6], pra si mundet qe ne te njejten kohe te jete edhe bir i Abrahamit?!!

4. Ne fragment thuhet "e prej shpernguljes ne Babiloni deri tek Krishti
katermbedhjete brezni."

5. Ne fragment thuhet "Gjithse, pra, katermbedhjete brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri ne shperngulje ne Babiloni katermbedhjete brezni; e prej shpernguljes ne Babiloni deri te Krishti katermbedhjete brezni. " [Mt. 1/17]

Kjo nenkupton se te gjithe brezat nga Abrahami deri te Krishti jane gjithsej 42 brezni. Me te vertete, po qe se e numerojme gjenealogjine e cekur ne Mateu 1/1-17, do te verejme se jane 41 brezni. Fragmenti eshte kunderthenes me veten!!

Gjenealogjia e permendur ne Ungjillin e Lukes ndryshon nga ajo qe eshte regjistruar ne Ungjillin e Mateut.

Luka (3) permend gjenealogjine nga Adami deri te Jezusi, ndersa Mateu permend gjenealogjine nga Abrahami deri te Jezusi. Mos valle ndryshoi shpallja?! Apo, cka ndryshoi?!

6. Nga Abrahami deri te Jezusi (sipas Lukes) kane kaluar 26 brezni, ndersa sipas Mateut 41 brezni. Dallimi eshte 15 brezni!!!

7. Jozefi, i fejuari i Marise (nenes se Jezusit), eshte i biri i Jakobit sipas Mateu 1/16, mirepo sipas Luka 3/ 23 ai ishte i biri i Helit. Mosperputhje e qarte mes dy ungjijve!!

8. Ne Mateu 1/11 thuhet se Jozia (Joshijahu) ishte mbret i Judes gjate shpernguljes ne Babiloni. Faktet historike flasin se Jozia qysh heret ishte i vdekur, para se te ndodhe shperngulja ne Babiloni (Levitiku - Dita e Dyte , 35-36).

9. Faresi eshte njeri nga stergjysherit e Jezuit, sipas Mt. 1/3. Sic dihet eshte femije jashte kurore, sepse Juda, i biri i Jakobit beri prostitucion me vejushen Tamaren, nenen e Faresit. Si mund te jete njeri nga stergjysherit e Jezusit (Bir i Zotit sic, pretendojne ), femije jashte kurores?!!

10. Mateu njollos nderin e Salomonit dhe Davidit kur thote: "Davidit i lindi prej ish-gruas se Urise Salomoni [Mt. 1/6] Flet me eufemizem ndaj Davidit dhe Salomonit, sepse Urias eshte burri i meparshem i nenes se Salomonit. Ky fragment me kete forme eshte ringjallje e rrefimit te paramenduar, ku akuzohej Davidi per prostitucion me gruan e Urias !! (Davidi eshte i paster nga kjo qe i mvishet).

11. Gjenealogjia e Jezuit nuk eshte permendur fare ne Ungjillin e Gjonit e as ne ate te Markut. Pse? Per arsye se gjenealogjia e tij e permendur ne Mateu dhe Luka, nuk ka bazament. Davidi nuk ka kurrfare lidhje me Jezusin per se afermi e as per se largeti, e as nga ana e nenes se vet, Maria (Merjemja [alejhis-selam]). Maria nuk i takon gjenealogjise se Davidit. Jozefi nuk eshte babai biologjik i Jezusit. Pra, si eshte e mundur qe Jezusi ti takoje gjenealogjise se Davidit?! Jezusin e bene me baba dhe me gjysher, njekohesisht e llogarisin si bir te vetem te Zotit. A nuk eshte kjo cudi mbi cudite?

Kjo eshte ne kunderthenie me fjalet ne Levitiku /3, i cili thekson kohen se jane tetembedhjete brezni, e jo katermbedhjete brezni. Kjo eshte ne kunderthenie mes Ungjillit dhe Tore's!!

12. Mateu shprehet ne kete menyre per Marine: "u gjet shtatzene per virtyt te Shpirtit Shenjte" [Mt. 1/18], qe dome-thene mbarsimi i saj nuk ishte i natyrshem e as qe ishte me nderhyrje seksuale te Jozefit. Kete e verteton shume bukur Mateu. Pra, si mund qe Jezusi te jete bir i Jozefit, nese Maria nuk kishte mbetur shtatzene prej Jozefit. Kjo do te thote se gjenealogjia e regjistruar ne Mateu [1/1-17], eshte e pabaze dhe e pavend. Kjo eshte kunderthenese me Mateu [1/18].

Menjehere kontradikta edhe ate ne te njejten faqe. Atje, Jezusi bir i Jozefit, pastaj nje varg me poshte lexojme se Maria eshte e mbarsur me ane te Shpirtit te Shenjte. Do te thote qe babai i tij nuk eshte Jozefi!!! Trembedhjete gabime, kunderthenie, mospajtime ne faqen e pare te Ungjillit te Mateut [1/1-18]. Trembedhjete gabime ne nje faqe dhe mund t'i paramendosh te tjerat!!

Te Ungjilli i Markut (8/29-30)lexojme se Jezusi i pyeti nxenesit se cfare mendojne se kush eshte ai?

"Ti je Mesia! - i pergjigji Pjetri. Ai u urdheroi rreptesisht te mos i tregojne askujt kete gje per te."

Ky fragment eshte ne kundershtim me Mateun (6/16) ku lexojme :
" U pergjigji Simon Pjetri: Ti je Mesia - Biri i Hyut te gjalle!"

Sipas versionit te Markut), "Ti je Mesia", ndersa ketu sipas Mateut, "Ti je Mesia, Biri i Hyut te gjalle."?!!

Pse ne ungjij hasim ne gjera te cilat shtohen dhe redaktohen?!

Ku qendron e verteta?!

Perse Mateu shtoi fjalet "... Biri i Hyut te gjalle" e nuk e beri te njejten edhe Marku?!

Qe edhe nje sebull :
Te Marku (10/41 shkruan :

"Por te ve ndokend te me rrije ne te djathten ose ne te majten time - kjo nuk eshte ne pushtetin tim - kjo gje u perket atyre per te diet eshte here gati." [Marku 10/41]

Ndersa ,Mateu 20/30, ishton fjalet : "... per te ciet u be gati prej Atit tim." ??

Perse ne fragmentet dhe versionet hasim keto shtojca, redaktime ose kunderthenie, prej njerit Ungjill ne tjetrin?! Sikur Ungjilli i sotem te ishte inspirim i drejteperdrejte nga Zoti, nuk do te hasim ne kunderthenie dhe do te ishte vetem nje e jo sic, jane kater!

Kurani shum qarte terheqe vemendjen :

" O ithtarėt e librit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr All-llahun, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė. Mesihu Isa, bir i merjemes,
ishte vetėm i dėrguar i All-llahut..." (nisa 171)

Te ungjili i Markut 12/29032 lexojme :Jezusi u pyet se cili urdher eshte me i madhi i Ligjit, u pergjigj: "se pari eshte: 'Degjo, Izrael! Zoti, Hyu yne, eshte nje Zot i vetem... Skribi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sig eshte e verteta! Ai eshte i Vetmi, epos tij s'ka tjeter."

Nga ky tekst kuptojme:

1. Porosite e Jezusit jane enkas te drejtuara per izraelitet, domethene Jezusi eshte pejgamber vetem per izraelitet. Sikur te ishte pejgamber per te gjithe popujt, do te thoshte: "Degjoni o ju njerez", mirepo ai i vec.oi izraelitet me kete thirrje e nuk i perfshiu popujt tjere.

2. Jezusi tha: "Hyu yrie" perfshiu edhe veten e tij. Zoti eshte edhe Zoti i Jezusit. Po qe se Jezusi eshte Zot sipas supozimeve kishtare, atehere sa eshte e logjikshme qe Zoti te kete Zot?

3. Citati ne menyre te prere sqaron se Zoti eshte Nje i Vetem, Jezusi nuk eshte Zot sepse ai tha: "Hyu yne". Zoti eshte Nje i Vetem e jo i treti i treve dhe nuk ka Zot tjeter pos All-llahut. Zoti eshte Nje ne qenien e Tij e nuk eshte i perbere, sic supozojne, nga trinia, me c'rast e shnderruan trinine ne nje.(3=1??!!!!!)
Anti Hipokrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-10, 22:32   #113
Anti Hipokrizi
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Postime: 15
Anti Hipokrizi
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

RASTII GRUAS QE BERI PROSTITUCION

Ne Ungjillin e Gjonit lexojme se nje dit cifutet sollen nje grua prane Jezusit qe kishte bere prostitucion, e pyeten Jezusin per denimin qe e meriton ajo per kete veper, e ky iu pergjigj:

"Kush eshte prej jush pa mekat, le ta qese i pari gurin ne te." [Gjoni 8/7] "Jezusi iu drejtua dhe i tha: Grua, ku jane ata? Askush nuk te denoi?
Askush, Zoteri! - pergjigji ajo. As une nuk po te denoj - i tha -Jezusi - Shko, por mbas tashit mos mekato me." [Gjoni 8/10-11]

Nga keto fragmente verejme:
1. Kete ngjarje nuk e hasim ne tre ungjijte tjere. Perse? Sidomos kur dijme se eshte ngjarje me peshe te vecante dhe behet fjale per qendrim te rendesishem.

2. Jezusi refuzoi dispoziten e ndeshkimit dhe pengoi ndeshkimin, qe eshte nje lloj ndihmese per aktet e tradhtise bashkeshortore.

3. Qendrimi i Jezusit eshte kontradiktor me ate qe tha te lluha 18/20: "Mos the kuroren."

4. Qendrimi i Jezusit eshte kontradiktor me Ligjin e Mojsiut i cili gjykon te vriten me gure [Gjoni 8/5].

5. Jezusi me kete qendrim shlyu denimin e prostitucionit, i cili vete eshte prononcuar duke thene: "E une po ju them: kushdo qe me deshirim e shikon nje grua, ne zemren e vet e ka bere felligshtine me te." [Mateu 5/28] Ndalon shikimin kurse lejon pa u ndeshkuar prostituta!!!

6. Jezusi refuzoi gjykimin e saj para se te degjoje deshmitaret te cilet do te vertetonin ose mohonin rastin, e shfajesoi gruan pa ndonje argument. Solidarizimi me te duket sikur te jete nje lloj lejimi i prostitucionit dhe perkrahje e saj!!!

7. Ky rrefim llogaritet katastrofe ne jurisprudence.

8. Jezusi solidarizohet me nje prostitute duke e shfajesuar ate, edhe pse gruaja nuk kishte mohuar akuzen e ngritur kunder saj si dhe solidarzohet me moskerkimin e deshmi-tareve per te deshmuar per ose kunder!!!

9. C'eshte ky qendrim? Cfare Legjislacioni eshte ky? Cfare gjykate eshte kjo? C'eshte ky vendim? Ku eshte vendosmeria per te aplikuar Ligjin e Zotit?!!

10. Ekziston mundesia qe ngjarja te jete e fabrikuar, me preteks te mbeshtetjes ne te per te shlyer, suspenduar sanksionimin e prostitucionit, pikerisht keshtu edhe ndodhi.
Tradhtia bashkeshortore denohet me fjale e lejohet ne veper pasi edhe jezusi /Isai A.S e dinte qe te gjith njerezit jan mekatare para se ti pyeste!!!


Dilemat dhe kontradiktat ungjillore rreth dites se dielle,ringjalljes ..

Ne agim te dites se diele, disa gra shkuan te varri (ishte zakon i judenjve) per te vizituar te vdekurin (per te cilin flasin ungjijt se eshte Jezusi).

Pra, te shohim se si ungjijt, prap nuk pajtohen mes vete gjate ransmetimeve se ?Care ndodhi ate dite, saqe mendimet unanime nuk i hasim askund. Vleresimi i atyre ngjarjeve shfaqet ne [Mateu 28, Marku 16, Luka 24, dhe Gjoni 20-21].

1. Kur ndodhi vizita e varrit?

"Pas te shtunes, ne te zbardhur te drites te se pares dite tejaves."
[Mateu 28/1, Marku 16/2 dhe Luka 24]
Mirepo Gjoni transmetoi: "... ende pa dale drita." [Gjoni20/1]

2. Cilat ishin grate qe vizituan varrin?

Mateu dhe Marku thane: "...shkuan Maria Magdalene dhe Maria tjeter per te pare varrin" (Shiko se si e quanin nenen e Jezusit, se ajo eshte Maria tjeter!!)
Luka tha: "Shkuan te varri", duke mos permendur emrat e tyre. [Luka 24/1].
Gjoni tha: "Erdhi Maria Magdalene te varri..." [Gjoni 20/1]. (Shiko se si Gjoni nuk e permendi nenen e Jezusit. A eshte e logjikshme qe nena te mos prezentoje te varri i birit te saj? Perse nuk prezentoi nena e Jezusit? ekziston mundesia qe Zoti e frymezoi se i kryqezuari nuk eshte Jezusi, per kete arsye nuk prezentoi).

4. Cili e rrokullisi gurin nga gryka e varrit?
Mateu thote: "Sepse engjelli i Zotit zbriti nga qielli, u afrua, rrokullisi gurin dhe u ul mbi te" [Mateu 28/2] Marku, Luka dhe Gjoni as qe dine per kryeresin e vepre's!!!
As qe e kan epa "engjellin e Zotit" si eshte e mundur qe keta te mos permndin ?Mateu genjen!

Sa engjej ishin te pranishem te varri?

Mateu [28/3] nje engjell, po ashtu edhe Marku [16/4]. Luka dhe Gjoni thane se dy engjej ishin te pranishem e jo nje engjell!!
Ndoshta kane pase semdje te syve.Dipotri..

Jezusi kujt iu shfaq se pari?

Marise nga Magdala dhe Marise tjeter. [Mateu 28/9], Marise nga Magdala. [Marku 16/9] Dy nxenesve te vet. [Luka 24/13] Marise nga Magdala. [Gjoni 20/14]?!!! Kush genjen??

Cka biseduan Jezusi dhe Maria Magdalene?

Si veproi Maria Magdalene kur verejti se guri ishte rrokullisur nga gryka e varrit?

Ajo shkoi me vrap te Pjetri dhe nxenesi tjeter te cilin Jezusi e donte fort (asnjeri nuk di perse nuk ia permendin emrin), i informoi, u kthyen te varri, shikuan brenda dhe nuk e gjeten kufomen [Gjoni 20/2-6].
Tre ungjilltaret tjere thone se engjelli ose dy engjejt i informuan se Jezusi u ringjall dhe doli nga varri!!
Kush e flet te verteten?!

Cila eshte tema e bisedes qe Jezusi zhvilloi me grate qe pane shfaqjen e tij?
Mateu thote Maria Magdalene dhe Maria tjeter rane permbys para tij dhe i shtrenguan kembet: "Atehere jezusi tha: Mos kini frike! Shkoni e lajmeroni vellezerit e mi te shkojne ne Galile. Atje do te me shohin." [Mateu 28/9-10].
Marku nuk regjistroi kurrfare permbysje e as ndonje bisede mes Jezusit dhe Marise Magdalene, edhe pse ai iu shfaq asaj dhe ajo e njohu ate [Marku 16/9].
[i]Luka thote Jezusi nuk iu shfaq Marise Magdalene e as ndonjeres prej grave.[i]
Gjoni transmetoi se Jezusi i tha Marise Magdalene: "Mos u ngarrit me mua, se ende nuk u ngjita tek Ati, por shko tek vellezerit emie thuaju: Po ngjitem tek Ati im e Ati juaj, tek Hyu im e Hyu juaj." [Gjoni 20/17]

Pra, keshtu verejme se si ungjijte jane ne mospajtim ne cdo segment, ceshtje, vecanerish se cfare ndodhi ne agimin e dites se diele, ne
mengjesin e se dieles.

Ata jane ne mospajtim ne kohen e vizites se varrit, ne numrin e grave qe e vizituan varrin, ne emrat e tyre, ne ndodhine e termetit, ne rrokullisjen e gurit nga gryka e varrit, ne numrin e engjejve qe qendruan prane varrit, ne lajmerimin e daljes se te vdekurve nga varrezat etjere..

Ungjijte jane ne mospajtim se cili ishte i pari qe e pa Jezusin, se si repruan Maria Magdalene dhe Maria tjeter kur Jezusi iu shfaq atyre, si reagoi roja e varrit, si reaguan kryeprifterinjte kur kuptuan per ringjalljen e te vdekurit, mospajtime ne biseden qe zhvilloi me Marine Magdalene, reagimin e saj, mospajtime ne ate se kush i lajmeroi apos-tujt, reagimin e apostujve, vendin e shfaqjes se Jezusit, ne numrin e shfaqjes se tij,mospajtime se ne cilin vend Jezusi iu shfaq apostujve, ne biseden qe zhvilloi me grate, mospajtime ne cdo ceshtje, ne kohera, vende, individe, ne kro-nologji ngjarjesh, reagime etj.

Cka mund te konkludojme per nje rrefim ne te cilin kater ungjilltaret nuk jane unanim mes vete?!

Po qe se mospajtimet rreth nje rrefimi jane te ketij kalibri dhe formacioni, cka mund te konkludojme?

Konkluza eshte se rrefimi eshte nje trillim i thurrur.

Nga e di gjykatesi se deshmitari eshte i rrejshem?! Nga kontradiktat e shumta qe i hase ne fjalet e tij. A ekzistojne kunderthenie me teper se sa ato qe hasem ne ungjij?!

Jezusi nuk doli nga ai varr, sepse ai thjesht as qe ishte ne te e as qe ishte kryqezuar. Te gjithe ate qe e permendin ungjijte rreth rrefimit, eshte nje trillim i thurrur ndersa argument per kete jane mijera rastet kontradiktore dhe mospajtimet ne transmetimet e tyre.

Te gjitha keto dilema shkaktojne dyshim. Ungjijt nuk jane unanim ne asnje ceshje. Thjesht, nuk i lane askujt nje ceshtje ne te cilen nuk ekziston me teper se nje version. Cdo gje eshte transmetuar ne menyre te ndryshme, valle cka duhet te besojne njerezit e cka jo?!

Sikur ungjijte te ishin te frymezuar nga Zoti, nuk do te paraqiteshin keto kunderthenie dhe mospajtime.
Sikur Zoti te deshironte qe Ungjilli te jete Liber per mbare njerezimin, do ta mbronte nga falsifikimi dhe mosperputhja.
Zoti Librin qe deshiron Zoti te jete vule dhe udherrefyes per mbare njerezimin, eshte i obliguar ta ruaje nga ndryshimet, shtesat, mange'site dhe mosperputhjet.
Kete vecori e posedon vetem Kur'ani Fisnik. Qysh nga shpallja e tij, ai nuk pesoi ndryshim dhe ze-vendesim. Nje nga mrekullite e Kur'anit eshte ruajtja nga intervenimet e njeriut. All-llahu premtoi se do te kujdeset per ruajtjen e tij kur tha: "Ne me madherine Tone e shpa-llem Kur'anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtes te tij." (El-Hixhr: 9)


Gjoni ( 5/31 na tregon se Jezusi te kete thene:

"Nese une vete i bej deshmi vetvetes, deshmia ime nuk eshte e vertete."

Ky fragment eshte kontradiktor me vete fjalet e Jezusit ku thuhet:

"Po qe se une bej deshmi edhe per vetvete, prapeseprape deshmia ime eshte e vertete." (Gjoni 8/14).!!!

Ne kete fragment deshmia per vetveten eshte e vertete, kontradikte ne te njejtin Ungjill. Gjoni kundershton vetveten!!!

A eshte ky liber hyjnor? Me kondratikta me vetveten?!!!!!!!!

Nje verset te Gjoni 1/31 thot :
"Dhe Shpirti Shenjte zbriti mbi te ne trajte trupore porsi pellumb..."

Luka 3/22 thote "Shpirti Shenjte".
Marku 1/01 thote "Shpirti"
Mateu 3/16 "Shpirtin e Hyut"
Dhe Gjoni,sic lexojme me lart, thote "Shpirti Shenjte"

S'ka dert,mosperputhja ungjillore eshte dukuri normale,POR ,Shpirti i Shenjte te te krishteret eshte Zot,( trinia krishtere!) Perendi.

Pyetja eshte, valle a u shnderrua Zoti ne trajte trupore porsi pellumb?!!

Luka regjistroi se pasi qe zbriti Shpirti i Shenjte ne trajte pellumbi "e prej qiellit ushtoi zeri Ti je Biri im...Ty te perkrah plotesisht." ([Luka 3/22) Zerin dhe fjalet Gjoni nuk i regjistroi fare!!!
Anti Hipokrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-11, 20:54   #114
bibla
 
Anėtarėsuar: 01-08-11
Postime: 3
bibla i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

Shume nga keto ceshtje qe ju keni ngitur u eshte dhene ne pergjigje me Kontradita dhe Errore nė Bibėl? Megjithate ne qofte se ke ndonje paqartesi na e be te ditur dhe do i diskutonimme kenaqesi.
bibla Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-12, 17:51   #115
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kundertheniet Biblike

BBC publikon lajmin qė rrezikon krishtėrimin: Jezusi nuk u kryqėzua…?!
Nga Sonila Beqiri - Mon Jan 23, 8:25 pm
Nėse lajmi qė njė gazetar investigativ i rrjetit britanik BBC del se ėshtė I vėrtetė atėherė gjithė krishtėrimi vihet nė rrezik. Kjo pasi ka publikuar fakte shokuese sa i pėrket vdekjes sė Krishtit mbi tė cilin ėshtė ndėrtuar falja dhe larja e mėkateve .
Gazetari I rrejtit prestigjioz ėshtė bazuar nė disa dokumente qė quhen “Takenouchi Documents” qė mund ti lexoni online nė internet. Ato bazohen mbi dokumente tė vjetra orientale, tė cilat zbulojnė se Krishti vdiq nė moshėn 106 vjeēare nė Japoni, duke hedhur poshtė faktin qė ai u kryqėzua. Nė to thuhen se nė vend tė tij ėshtė flijuar dikush tjetėr, Isukiri, vėllai i tij i vogėl.
Shkrimet e shenjta japoneze tregojnė se Krishti ka vizituar Japoninė pėr herė tė parė nė mes tė viteve 21 dhe 33. Pasi iu vunė kundėr dhe I kryqėzuan tė vėllanė, ai ėshtė transferuar nė Siberi, duke vazhduar disa vjet mė vonė nė Alaskė, deri nė Hachinohe, 40 km nga Shingo, Japoni. Atje gjeti grua dhe pati edhe 3 fėmijė, ndėrsa vdiq nė moshėn 106 vjeēe.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-12, 19:10   #116
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri Shiko postimin
BBC publikon lajmin qė rrezikon krishtėrimin: Jezusi nuk u kryqėzua…?!
Nga Sonila Beqiri - Mon Jan 23, 8:25 pm
Nėse lajmi qė njė gazetar investigativ i rrjetit britanik BBC del se ėshtė I vėrtetė atėherė gjithė krishtėrimi vihet nė rrezik. Kjo pasi ka publikuar fakte shokuese sa i pėrket vdekjes sė Krishtit mbi tė cilin ėshtė ndėrtuar falja dhe larja e mėkateve .
Gazetari I rrejtit prestigjioz ėshtė bazuar nė disa dokumente qė quhen “Takenouchi Documents” qė mund ti lexoni online nė internet. Ato bazohen mbi dokumente tė vjetra orientale, tė cilat zbulojnė se Krishti vdiq nė moshėn 106 vjeēare nė Japoni, duke hedhur poshtė faktin qė ai u kryqėzua. Nė to thuhen se nė vend tė tij ėshtė flijuar dikush tjetėr, Isukiri, vėllai i tij i vogėl.
Shkrimet e shenjta japoneze tregojnė se Krishti ka vizituar Japoninė pėr herė tė parė nė mes tė viteve 21 dhe 33. Pasi iu vunė kundėr dhe I kryqėzuan tė vėllanė, ai ėshtė transferuar nė Siberi, duke vazhduar disa vjet mė vonė nė Alaskė, deri nė Hachinohe, 40 km nga Shingo, Japoni. Atje gjeti grua dhe pati edhe 3 fėmijė, ndėrsa vdiq nė moshėn 106 vjeēe.


...


Nal , nal edhe naj dite , sa te zbuloin se Jezusi paqa dhe meshira e Zotit qofte mbi te ... hiē nuk ka vdek por eshte ende gjalle , deri te vdes nje dite !Haaaajt , se vonon e nuk harron i lumi Zot !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-12, 21:12   #117
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...


Nal , nal edhe naj dite , sa te zbuloin se Jezusi paqa dhe meshira e Zotit qofte mbi te ... hiē nuk ka vdek por eshte ende gjalle , deri te vdes nje dite !Haaaajt , se vonon e nuk harron i lumi Zot !


.
A hala s'paska pakercye ka dy'rt e tua, a?

Kah t'mijat motiiiiii...


*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-12, 21:16   #118
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kundertheniet Biblike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri Shiko postimin
BBC publikon lajmin qė rrezikon krishtėrimin: Jezusi nuk u kryqėzua…?!
Nga Sonila Beqiri - Mon Jan 23, 8:25 pm
Nėse lajmi qė njė gazetar investigativ i rrjetit britanik BBC del se ėshtė I vėrtetė atėherė gjithė krishtėrimi vihet nė rrezik. Kjo pasi ka publikuar fakte shokuese sa i pėrket vdekjes sė Krishtit mbi tė cilin ėshtė ndėrtuar falja dhe larja e mėkateve .
Gazetari I rrejtit prestigjioz ėshtė bazuar nė disa dokumente qė quhen “Takenouchi Documents” qė mund ti lexoni online nė internet. Ato bazohen mbi dokumente tė vjetra orientale, tė cilat zbulojnė se Krishti vdiq nė moshėn 106 vjeēare nė Japoni, duke hedhur poshtė faktin qė ai u kryqėzua. Nė to thuhen se nė vend tė tij ėshtė flijuar dikush tjetėr, Isukiri, vėllai i tij i vogėl.
Shkrimet e shenjta japoneze tregojnė se Krishti ka vizituar Japoninė pėr herė tė parė nė mes tė viteve 21 dhe 33. Pasi iu vunė kundėr dhe I kryqėzuan tė vėllanė, ai ėshtė transferuar nė Siberi, duke vazhduar disa vjet mė vonė nė Alaskė, deri nė Hachinohe, 40 km nga Shingo, Japoni. Atje gjeti grua dhe pati edhe 3 fėmijė, ndėrsa vdiq nė moshėn 106 vjeēe.
Cka dmth kjo o sherr ? Qe kerrkush s'na paska pague gjynahet a ? ahahahahahaaa

Nom, nom paska hec.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-02-12, 10:54   #119
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

Me beri pershtypje reagimi i"Besimtareve" dhe talljet ne llogari te nje Profeti !Kjo shperfaqe nje besim shterpe apo nje injorance te llojit te vet!
Per nje roman ,njeriu u denu me vdekje me Fetvane e Homeinit!
Per nje karikature u kall bota Islame.
E ju cfar po beni ketu pari ,po talleni me nje Profet !? A nuk eshte ky MASKARALLAK !???
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-02-12, 14:55   #120
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Me beri pershtypje reagimi i"Besimtareve" dhe talljet ne llogari te nje Profeti !Kjo shperfaqe nje besim shterpe apo nje injorance te llojit te vet!
Per nje roman ,njeriu u denu me vdekje me Fetvane e Homeinit!
Per nje karikature u kall bota Islame.
E ju cfar po beni ketu pari ,po talleni me nje Profet !? A nuk eshte ky MASKARALLAK !???

...

Astagfirullah , Bal !


Mos shpif !


Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te , te birin e Mejremes , gruas me te paster ne te dy boterat , Isait alejhi selam !


.


Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:59.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.