Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 22-03-13, 18:42   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Kush jam unė?

Teoria e re thotė se vdekja nuk ekziston


Shumė nga ne i frikėsohemi vdekjes. Besojmė nė tė sepse na ėshtė thėnė se do tė vdesim. Njerėzit lidhen pėr trupin, kurse, siē e dimė, trupat vdesin. Mirėpo teoria e re shkencore thotė se vdekja nuk ėshtė akti final, shkruan nė blogun e tij Robert Lanca, ekspert pėr teknologjinė e avancuar tė qelizave.
Njėri nga aspektet e njohura tė fizikės kuantike ėshtė se disa aspekte nuk mund tė parashikohen nė mėnyrė absolute. Nė vend tė kėsaj, ekziston njė sėrė observimesh tė mundshme, secila me probabilitet tė ndryshėm.

Njė shpjegim i shpeshtė, interpretimi i “shumė botėve”, thotė se ēdonjėra nga kėto observime tė mundshme korrespondon me njė universum tjetėr fare (multiuniversum).

Teoria e re shkencore e quajtur biocentrizmi shumė pak ka spastruar kėto ide. Ekziston numėr i pakufishėm i universumeve dhe gjithēka qė do tė mund tė ndodhte, ndodhė brenda tyre. Vdekja nuk ekziston nė kuptimin e plotė nė kėta skenarė. Tė gjitha universumet e mundshme ekzistojnė nė tė njėjtėn kohė, pa marrė parasysh se ēka ndodhė brenda tyre.

Edhe pse trupat tonė janė tė pėrcaktuar qė tė asgjėsohen, ndjenja e jetės – “Kush jam unė?”, ėshtė nė tė vėrtetė njė fontanė me energji prej 20 vatėsh e cila e kontrollon trurin. Mirėpo kjo energji nuk zhduket pas vdekjes. Njėra nga aksiomat mė te besueshme tė shkencės ėshtė ajo se energjia kurrė nuk vdes, ajo nuk mund as tė krijohet as tė asgjėsohet.

A bartet kjo energji nga njė botė nė tjetrėn?

Nėse gjykohet sipas biocentrizmit, hapėsira dhe koha nuk janė objekte tė forta ēfarė ne i konsiderojmė. Nė qoftė se lėvizni dorėn nė ajėr – nė qoftė se i largoni tė gjitha gjėrat, ēfarė mbetet? Asgjė.

E njėjta gjė mund tė aplikohet edhe nė kohė. Ne nuk mund tė shohim asgjė pėrmes ashtit qė e mbulon trurin tonė. Gjithēka qė shohim dhe ndjejmė aktualisht ėshtė njė vorbull informacionesh qė ndodh nė kokėn tonė. Hapėsira dhe koha janė vetėm mjete qė i shfrytėzojmė nė mėnyrė qė tė gjitha t’i lidhim.

Vdekja nuk ekziston nė botėn pa hapėsirė dhe jashtėkohore.

Madje edhe Albert Ajnshtajn, nė fund kishte pranuar: “Miku im i vjetėr e braktisi kėtė botė tė ēuditshme para meje. Kjo nuk do tė thotė asgjė. Njerėzit, siē jemi ne, e dinė se dallimi nė mes tė kaluarės, tė sotmes dhe tė ardhmes ėshtė vetėm njė iluzion kėmbėngulės dhe kokėfortė”.

Pavdekėsia nuk do tė thotė ekzistim i pėrhershėm nė kohėn pa fund, ajo ėshtė e vendosur jashtė kohės.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:24.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.