Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-04-13, 18:32   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ndėrgjegja

Ndergjegja ka nje ndikim shume me te madh nga se besohej me perpara ne jetentone te perditeshme. Ideja e vjeter per nje ndarje midis trupit dhe mendjes, e then nga Rene Dekart eshte e gabuar. Mendimet dhe ndjenjat tona nuk kufizohen ne pervojat e brendeshme e relitetit trupor por kane ndikim te matshem dhe te provueshem mbi boten e jashteme. Shkenca nuk mund te na thoje akoma se ndergjegja eshte vetem ne fushen shpirterore dhe se ka nje kufi qe nuk mund tekalohet.

Fizikanti Amit Gosvami beson se ne e kemi kuptuar boten per se prapthi; nuk eshte ndergjegja nje pasoje e botes materiale por eshte shkaku i vertete i saj.Ndergjegja duhet te perdore te pakten ndonje energji, nje energji shpirterore, per te krijuar materien prej te ciles behet universi.

Nese teoria e kuantike e trurit eshte e sakte , se ndergjegja eshte kudo ne univers dhe nuk kufizohet vetem ne tru, ateher edhe kjo energji ndodhet kudo ne univers. Kjo hapesire nuk duhet te jete boshe , por duhet te permbaje nje sasi te madhe energjie.


Shkenca dhe ndergjegja

Fenomenet psiqike si telepatia, paranoja , perceptimi mbishqisor(ESP), pervojat jashtetrupore(OBE), enderrat dhe pervojat afer vdekjes(NDE), te cilat jane raportuar nga shume njerez, here pas here thjesht jane zhvendosur ne mbreterine e miteve dhe te figurave. Nga pikepamja shkencore supozohet te studiohet cdo aspect i eksiztences sone.

Mirepo qe nga koha kur Dekarti vendosi ndarjen midis shkencesdhe fese, ku shkenca injoroi zbulimin e ndergjegjes. Shkenca supozohet te beje nje studim objektiv te natyres dhe nuk tregon interes per ndergjegjen subjective te individeve shkencore. Ky qendrim eshte bere nje tabu, dhe shkencetaret nuk pranojne shqyrtimin e ketyre fenomeneve.Por si bashkvepron bota jo materiale e mendimeve dhe ndjenjave tona me botenmateriale te trupit tone?

Gjendjet emocionale te shkaktuara nga mendimet dhe nga ndjenjat tona pasqyrohen ne menyre te menjehershme ne fiziologjine e trupit tone .Pershembull kur ne trupin tone vjen nje mendim jo material per te ngritur doren, truri fillon te prodhoje bartes sinjali nga neurotrasetuesit te cilet fillojne e levizin nesistemin nervor. Ne muskujt e dores dergohen impulse elektrike dhe muskujt i pergjigjen mendimit fillestar.Si mundet qe dicka jo materiale sic eshte mendimi te shkaktoje nje pasoje reale materiale?

Fizika njutoniane nuk e shpjegon dot se si eshte e mundur ky fenomen. Po pergjigjene gjejme vetem tek fizika kuantike.

I gjithe realitet qe perceptohet nga truri vjen nepermjet 5 shqisave:degjimi, nuhatja shijimi, prekja, pamja.

Sipas filozofit EmanuelKant, duhet bere dallimi midis botes numerale ( botes ne vetvete) dhe botes fenomenale (botes sic e perceptojme ne ). Kanti thote qe eshte e pamundur perceptimi i drejtperdrejte i botes, ne e perceptojme vetem me ane te shqisave.Realiteti e jashtem ne kurre nuk mund ta njohim sepse nuk e perceptojme ate drejtperdrejt.

Madje mund te ngrihet dhe pyetja nese ekziston me te vertete nje realitet fizik. Perkthimi qe ben truri nga nxitja e jashtme e korteksit pamor deri ne pamjen qe formohet ne koke vjen prej nje modeli valor elektromagnetik te jashtem.Ndoshta nuk e kemi menduar ndonjehere por ngjyra e kuqe nuk ekziston ne vetvete. Ngjyra e kuqe eshte thjesh nje perkthim i nje vale magnetike me nje frekuence dhe amplitude te caktuar.

Insekte qe kane vetem dy lloje receptoresh per ngjyrat tek syte, kane nje pamje tjeter te asaj qe ne e quajme ngjyre e kuqe, ate e shikojne si ngjyre te zeze.

Ne madje nuk e dime se si e perceptojne te tjeret ngjyren e kuqe. Kjo ishte ajo qe nenkuptone te Kanti per pamundesi te njohjes se realitetit, ne shikojme vetem variantin tone personal. Pra ne menyre te pashmangeshme njohja jone eshtee kufizuar, sepse ne interpretojme vetem pak perqind te te gjithe spektrit te energjise elektromagnetike qe ekziston.Kemi mesuar ta krahasojme trurin me nje superkompjuter i pajisur me neurone qe marrin nxitje ne sinapse , te cilet perpunojne informacionin vibrues nga te 5 shqisat.Mendimet e individit jane personale. Kujtesa ruhet ne qeliza gri qe perbejne trurin.

Shumica e njerezve keto kane mesuar ne shkolle dhe i besojne akoma, por shkenca ka ecur shume perpara dhe perdor shkencen kuantike per te shpjeguar funksionimin e trurit.Kujtesa e trurit mendohet se ruhet ne nje forme hologrami, gje qe tregon dhe kapacitetin madh te ruajtjes se kujtimeve, kapacitet i krahasuar me 10 miliard byte informacion ne nje jetegjatesi mesatare njerezore.

Hologramat shpjegojne dhe se si truri arrin te gjeje kujtimet nga nje sasi gjigande e informacionit qe ai ruan. Jo vetem kujtimet tona por edhe procesi i shijimit, nuhatjes, degjimit, shikimit shpjegohen me ane te parimit holografike. Pikpamja e sotme e shkence eshte se pamja e botes projektohet ne lentet e syrit dhe ne retine dhe pastaj kjo pamje “dixhitalizohet” nga truri dhe elementet e saj ruhen.

Neurofiziologui Karl Pribram tregoi se qelizat nervore te syrit reagojne ndaj frekuencave te caktuara te valeve elektromagnetike qe godasin syrin. Pamja shikohet si nje bashkesi frekuencash dhe jo si pika te vecanta perberese .

Si mundet qe nje pamje te permbaje frekuenca? Me ane te nje procesi te njohur si transformim Furie, informacioni hapesinor mund te perkthehet ne nje spekter frekuencash. Zhan Furje provoi se cdo lloj forme valore mund te ndertohet prej valeve te thjeshta sinusoidale. Duke mbivendosur nje numer te caktuar valesh sinusoidale me frekuenca faza, dhe amplituda te ndryshme , mund te perftohet cdo lloj forme vale.

Procesi i percaktimit te elementeve perberes te vales quhet analize spektrale dhe pershkruhet nga transformimi invers furie. Pribram zbuloi se korteksi i trurit kryen nje tranformim Furie te pamjes vizuale ne sy dhe shperndan frekuencat perberese te pamjes ne te gjithe neuronet e trurit.

Ne kete menyre pamja pervetesohet dhe memorizohet si model i interferences valore tek neuronet. Forma origjinale e pamjes mund te rindertohet nga transformimi invers Furie , duke dhene nje imazh pamor brenda kokes sone. Ndertimi i nje imazhi prej frekuencave valore sinusoidale perdoret nga skaneri ne spitale MRI(magnetic resonance imaging) qe perdor transformimet Furie per te ndertuar nje imazh holografik te trupit qe skanohet me ane te atomeve te hidrogjenit ne trup.

Kur kombinojme teorite holografike te trurit te Karl Pribramit me teorine e Dejvid Bohmit, e cila thote se universi si i tere eshte vetem nej hologram gjigand, marrim nje pikeshikim interesant te realitetit ate qe quhet modeli holografik. Ne modelin holografik universi shikohet si nje magazine gjigande i frekuencave elektromagnetike, te cilat permbajne nivele te shumfishta te realitetit.

Truri duke perdorur transformimin Furie, dekodon nje kanal permes frekuencave elektromagnetike te universit dhe prej tyre nderton paraqitjen tone te brendeshmete realitetit. Truri yne mund te mare vetem nje diapazon te kufizuar te frekuencave nga bota e jashteme, pra mund te arrije vetem nje njohje te kufizuar te realitetit. Mund te thuhet qe truri te akordohet ne nje realitet te caktuar, ashtu si radioja qe akordohet ne nje stacion.

Ne mendojme se levizim ne nje bote solide te pamjeve qe jane perceptuar prej trurit, por e verteta me e thelle mund te jete qe ne zberthejme vetem nje nga realitetet e boteve te shumta paralele. Modeli holografik zgjidh shume mistere te fenomeneve paranormale, sepse trute individuale jane vetem pjese e nje e tere e trurit universal. Ne modelin holografik te gjithe trute jane te lidhur ne menyre te pakufizuar dhe informacioni paranormal(telepatia) mund te kaloje lehtesisht nga nje tru ne tjetrin.

Ne ke mi nje tru te perbere nga neurone te cilet nderlishen me ane te detriteve dhe sinapseve, duke krijaur keshtu sistemin nervor qendror. Brenda qelizave neurale gjendet citoskelieti i perbere nga mikrotubat. Mikrotubat permbajne drite te ngjashme me lazerin qe luan nje rol te rendesishem me perpunimin e informacionit nga truri. Gjithashtu trupi i njeriut leshon biofotone .

Kjo dukuri verehet tek te gjitha gjallesat dhe dyshohet se burimi i biofotoneve lidhet me ADN. Ne kete menyre mikrotubulat sherbejne si nje sistem percjelles pe driten koherente ne tru dhe ne te gjitha pjeset e e tjera te trupit. Ky rrjet mikrotubulash eshte quajtur si networku i trupit njerezor, sepse lidh cdo qelize. Gjithashtu ben te mundur shkembimin e informacionit kuantik nepermjet trurit dhe pjeses tjeter te trupit.

Nga kjo del se ndergjegja nuk eshte vetem e kufizuar ne tru, por te gjitha qelizat e trupit kane rol ne ndergjegje. Ajo qe fitojme ne kete menyre ,eshte nje model i trurit i cili tregon qe ndergjegja nuk eshte nje fenomen si rezultat i veprimtarise se trurit, por se truri duhet te shikohet si nje antene e madhe apo si nje mares i ndergjegjes universale e cila ndodhet kudo ne univers.Mendimi njerezor


Dr. Uilliam tieler eshte profesor I Universitetit te Standfordit dhe bashkethemelues i Institutit te shkencave Noetike dhe I Akademise se Parapsikologjise dhe Mjekesise.Ai u interesua ne studimin e energjive teper te vogla (Reiki) qe perdoret per sherimet e njerezve me ane te prirjes spirituale, gje qe nuk mund te shpjegohet me ane te dijeve tona shkencore. Ai zhvilloi nje aparat ultra te ndjeshem per matjen e energjive te vogla te leshuara nga duart e mesuesve Reiki dhe tregoi ekzistencen e nje fushe energjie qe nuk futet ne spektrin elektromagnetik.

Nga keto eksperimente ai arriti ne perfundimin se qellimi njerezor qe trasmetohet permes mendimeve dhe ndjenjave tona kane nje efekt te madh te matshem mbi realitetin fizik. Ai testoi dhe mesuesit KI Gong dhe zbuloi se duart e tyre kane nje magnetizem sherues te barabarte me nje magnet prej 20, 000 Gaus.

Gishtat e tyre emetojne nje tufe rrezatimi infra te kuqe (1-4,5 mikron) i cili kishte veti sheruese. Me keta eksperimente Teileer provoi ne menyre te padyshimte qe mendimi njerezor ka nje ndikim real te matshem mbi realitetin tone fizik. Eksperimentet e tij mund te jene nje tregues indirekt se lutja ka nje efekt real dhe se kush lutet merr pergjigje.

Tiler mendon qe vendet ku mblidhen njerezit me qellimet e tyre pozitive per tu lutur per kohe me te mira mund te fiojne kushtezim te perhershem dhe te behen keshtu vende te shenjte pas futjes ne ta per vite e vite te te nejtit mendim.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-04-13, 15:25   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ndėrgjegja

Efekti Hado

Kerkuesi japonez Dr. Masaru Emoto , shef I institutit Hado ne Tokio , tregoi ate qe mund te jete ndikimi me bindes qe ndergjegja njerezore mund te ushtroje mbi realitetin fizik. Dr, Emoto ka zbuluar nje efekt mbi ujin, te cilin ai e quan efekti “Hado”. Ai e pershkruan ate me keto fjale: “hado eshte model i brendshem vibrimit ne nivel atomik i te gjithe materies, njesia me e vogel e energjise. Baza e tij eshte energjia e ndergjegjes njerezore. ”

Ai shkroi nje liber qe u botua ne vitin 1999 me titullin “Mesazh nga uji” , nje liber i shitur ne miliona kopje dhe i perkthyer ne shume gjuhe. Ai mban leksione dhe seminare ne te gjithe boten dhe drejton eksperimente ku tregon efektin Hado te ujit. Fjala hado tani eshte futur ne perdorim te dites ne Japoni dhe perdoret per te shprehur vibrimin e nje vendi apo te nje personi ne nje forme “ky vend nuk ka Hado” Apo “ai sot ka Hado te ulet”.

E gjithe kjo lidhet me kristalizimin e ujit kur ai ngrin.

Ai kreu nje sere eksperimentesh ku provoi se mendimet dhe ndjenjat tona ndikojne mbi realitetin tone fizik. Subjekti i studimit te tij ishte uji dhe ai filloi duke studiuar formen e kristaleve te akullit te ujit. Ai perdori uje te mare nga vende te ndryshme kudo ne bote dhe studioi se si formoheshin kristalett e akullit prej mostrave te ndryshme. Verejti qe uji nga lumenjte shume te ndotur nuk kristalizohen fare dhe se ujrat e pastra minerale jepnin kristale akuli te bukur kur ngrinin.

Keto rezultete ishin te priteshme. Por per habine e tij, ai zbuloi qe kristalizimi i molekulave te ujit lidhej me menyren qe ai perdorte per ngrirje. Ai filloi eksperimente ku perdori kampione uji te paster dhe futi te gjitha ndjenjat dhe llojet e mendimeve njerezore para se ti ngrinte ata. Kur perdoreshin mendime dhe ndjenja negative , nuk formoheshin kristale akulli te bukur , ata ishin ose me forme kaotike , ose uji nuk kristalizohej fare. Kur ne kampione futeshin mendime te bukura , formoheshin kristale nga me te bukurit dhe me forme te rregullt.

Me tej ai eksperimentoi me cdo lloj muzike per te testuar efektin. Muzika eshte shprehja natyroree vibrimeve dhe ai nuk u befasua me kur vibrimet e muzikes se bukur klasike nga njera ane dhe ata te muzikes agresive hard rock nga ana tjeter u pasqyruan respektivisht ne kristale uji.

Teoria Hado e Dr. Emotos thote se “Duke qene se te gjithe fenomenet jane ne thelb energji rezonuese, duke ndryshuar vibrimin mund te ndryshojme lenden” Keshtu , kur ne duam te ndryshojme vibrimin e brendshem, te themi te ujit te ndotur , ne mund te perdorim qellimin tone pozitiv per te pastruar kete uje. Kur per here te pare efekti Hado u tregua ne publik, nje turme prej 350 njerezish ne liqenin japonez me te ndotur nga algat “Kokonada” qe mbulonin liqenin. Tufa e madhe e njerezve projektuan qellimet e tyre pozitive, si nje tufe lazeri, ne ujrat e ndotur. Nga krahasimi i kampioneve te ujit para dhe pas ngjarjes, u verejt nje permiresim dramatik i struktures se kristaleve te ujit.

Meditimi dhe lutja

Maharishi Mahesh Jogi meson meditimin transhendental, nje forme e meditimit qe e sjell praktikuesin spiritual ne gjendje me te larta te ndergjegjes. Banesa e tij e sotme eshte ne pyjet e Vlodropit ne hollande. Ai e ka zgjedhur kete vend sepse sipas tij , ky vend ka vibrime pozitive.

Pasuesit e maharishit jane nje numer ne rritje te njerezve me shkollim shkencor, te cilet kane kuptuar qe meditimet e Maharishit kane nje ndikim pozitiv mbi paqen boterore. Shume njerez luten per te dashurit e tyre kur ata jane semure . ata shpresojne per nje forme hyjnore qe do ti degjoje dhe do te permbushe kerkesen e tyre duke sheruar te semurin.

Tre kerkues ne fushen e mjekesise ne Universitetin e Teksasit, botuan ne 2004 rezultatet e tyre mbi studimet qe luan besimi ne lutje. Nje grup prej 86 njerezish te verber, pa dijeni te ekperimentit, u ndane ne dy grupe: njeri qe do t’i nenshtohej trajtimit dhe tjetri si grup kontrolli. Vullnetaret qe u luten dinin vetem emrat dhe shendetin e njerezve qe kishin si partnere. Tete vullnetare nga nje grup lokal lutesish u luten dy here ne dite per nje kohe prej te pakten tri minutash. Pas nje muaji rezultatet u perpunuan per publikun, ja nje permbledhje e tyre:
pacientet me besim me te madh ne lutje paten permiresime fizike ne krahasim me grupin tjeter.

Pacientet me besim me te ulet ne forcen e lutjes paten permiresim me te paket fizik.

Ky kerkim tregoi dy gjera:
Lutja ka nje efekt real te matshem mbi objektin e lutjes se pacientit.
Besimi i pacientit per lutjen ka nje efekt mbi efektin e vet lutjes.

Fuqia sheruese e mendjes

Nese dikush ka patur ndikim madhor ne mjekesine holistike ne keto dekadat e fundit , ky eshte padyshim Dr. Dipek Copra. I lindur dhe ritur ne Indi, ai mori shkollim mjekesor ne SHBA. Ndodhi pas takimit te tij me Maharishi Mahel Jogin qe ai u bind te studionte Ajurveden tradicionale indiane 4000 vjecare .ajurveda eshte fjala sanskriste qe do te thote “shkenca e jetes”. Pas takimit me Maharishin Copra ai lexoi librin dhe u bind qe Ajuvedra permbante me shume sic besohej ne perendim.

Dr Copra kishte vuajtur ne karrieren e tij per shkakun se mund te bente shume pak per pacientet e tij me kancer. Nje pacient me kancer ne mushkri ai e keshilloi te linte duhanin dhe ai u pergjigj:”Faleminderit doktor, kete keshille mund te ma jepte edhe vjehra pa me kushtuar 50 dollare!”.

Ne librin e tij “Sherimi kuantik ”; shqyrimi i kufijve te mjeksise mendje-trup,Dr copra shpjegon lidhjen ndermjet fizikes kuantike dhe Ajurvedes. Ajurveda meson qe i gjithe shpirti, si dhe i gjithe trupi, eshte krijuar nga mendja. Ne kete kuptim, mendja duhet te kete gjithe fuqine per te sheruar mendjen dhe trupin. Duhet verejtur qe nuk ka “problem te veshtire ” per Ajurveden , atje thjesht nuk ka asnje hendek qe duhet kapercyer ndermjet botes materiale dhe jomateriale,sepse nuk ekziston dualiteti mendje-trup.

Sipas Dipek Copras mendimet dhe ndjenjat, tona me te thella luajne nje rol te rendesishem ne sherimin e nje pacienti. Kjo gje eshte nenvleresuar seriozisht ne praktikat mjekesore perendimore. Trupi riciklon vazhdimisht cdo atom te cdo qelize.ne nje vit trupi rinovohet krejtesisht dhe cdo atom i cdo qelize eshte zevendesuar.

Atehere cfare e shkakton krijimin e nje tumori kur krejt trupi rindertohet cdo vit?Sipas Dipek mendja ka aftesine te prodhoje cdo lloj ilaci ,ne formen me te paster dhe ne dozimin me te sakte . Aftesia e mendjes per te sheruar trupin mund te shpjegoje efektin e mirenjohur plejsbo,efekt ku pacientet mjekohen me ane te sugjestionit ,ku ai nuk mer ilace te vertete, po kallpe.

Aftesia e mendjes per te sheruar trupin mund te qendroje dhe ne sherimet e mrekullueshme te kancerit ,sherime qe jane raportuar shpesh ne mjekesi,por qe nuk kane shpjegim mjekesor. Efekti nejsbo eshte efekti i kundert i atij plejsbo.ai eshte efekti negativ qe kane diagnozat e ne kurimin e nje pacienti.

Prandaj lidhja mjek-pacient ka nje rendesi vendimtare ne procesin e kurimit. Ne kodin etik perendimor pacienti ka te drejte te njohe ne te gjithe rastet kushtet e mjekimit, por kur nje mjek i tregon drejtperdrejte nje pacienti diagnozen”ti ke nje kancer te pasherueshem”, ai i jep pacientit vendimin me vdekje . Diagnoza “i pasherueshem” , vret shpresen e fundit te pacientit per tu sheruar bashke me te dhe aftesite e tij per tu vetesheruar, pa thene qe ai mund te pesoje edhe nje goditje mendore.

Ndergjegja kolektive

A ekziston dicka e tille si ndergjegja kolektive, pra nje ndergjegje e perbashket per te gjithe njerezit ne toke? Psikologu Karl Jung spekulonte duke thene se ne te gjithe ndajme nje subkoshence te perbashket. Por a mund te provohet kjo nga shkenca?

Ne institutin Princtaun per kerkimet e anomalive (PEAR) jane te bindur qe ekziston nje ndergjegje kolektive dhe punonjesit e tij po e ndjekin ne te gjithe boten. Ne kete institut, profesor Robert Jen dhe kolege te tij kane bere nje sere eksperimentesh laboratorike per te provuar apo per te hedhur poshte ekzistencen e psikokinezis, aftesia e mendimit per te ndikuar trupat pa jete.

Per te testuar kete gje u perdor nje makine RNG, e cila eshte nje gjenerator i zhurmave te rastit, nje aparat i cili, sipas parimit te papercaktueshmerise te mekanikes kuantike, gjeneron nje zhurme krejt te rastit. Kjo zhurme perkthehet ne forme bianre si 1 ose 0. Duke qene se zhurmat e rastit ,pritet qe te shfaqen ne raport ½ si njeshat ashtu dhe zerot. Ne institutin PEAR u provua qe aftesite mendore te mendjes mbi materien ekzistojne sepse raporti ½ i numrave te gjeneruar RNG mund te ndryshohej.

Ne rreth 30 universitete ne te gjithe boten, jane instaluar aparate RNG dhe jane te lidhur ne internet. Ajo qe do te testonte PEAR me aparatet RNG ishte se ekzistonte nje ndergjgje njerezore kolektive. Projekti u quajt “Projekti i ndergjegjes globale ” dhe makinat RNG u perdoren per ti derguar rezultatet e tyre permes internetit tek nje kompjuter qendror ne Princtaun. Ky kerkim Provoi se aparatet RNG mund te regjistrojne ngjarjet tronditese globale ne te cilat realizojne levizjen kolektive te masave. Disa nga keto ngjarje jane :funerali i Princesesh Dajana, sulmet e 11 shtatorit ne NY.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-04-13, 10:10   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Ndėrgjegja

Fushat morfike

Majmuni japonez Makaka Fushata, i cili jeton ne ishullin e Koshimas, larg bregut japonez, ka qene subjekt studimi per te pakten 30 vitet e fundit. Ne vitin 1950 kerkuesit u dhane majmuneve per te ngrene patate qe kishin rene ne rere. Patatet ishin te ndotura dhe ndonese majmunet i pelqenin nuk mund ti hanin. Nje majmun i vogel gjeti zgjidhjen, dhe i lau ato ne nje prua aty afer e ia dha te emes. Kur majmunent e mesuan kete marifet ,ata e perfeksionuan ate me kalimin e kohes. Ne periudhen 1952-1958 nje grup i madh majmunesh te vleresuar rreth 100, e kishin mesuar marifetin e larjes se patates.

Pastaj krejt papritur e gjithe bashkesia e majmuneve te ishullit e mesoi ate. Ajo qe eshte me e cuditeshme , eshte se dhe ne ishujt e tjere pereth majmunet filluan te lanin patatet. Per disa arsye te pashpjegueshme ,kjo aftesi u transmetua tek majmune te tjere ne vende te larget. Ndonese numri kritik i majmuneve te pare te nevojshem qe fenomeni te ndodhe eshte i pasigurte, ky fenomen eshte bere i famshem me emrin “fenomeni i njeqind majmuneve”.

U bene studime per te pare nese efekti eshte i zbatueshem edhe tek nejrezit dhe u zbulua qe njerezit gjithashtu ndajene njohurite ne menyre te pandergjegjeshme, si te shfrytezonin nje bibloteke te perbashket. Sipas “modelit skajor te arsyetimit” te biologut Rupert Sheldrak ndergjegja jone eshte e lidhur me fushen kolektive te padukshme, te cilat ai I ka quajtur fusha morfike. Secili antar i nje grupi kontribuon ne fushe morfike kolektive dhe krejt dija e kesaj fushe eshte e arriteshme nga cdo individ i grupit. Ka nje numer te pafund te fushave morfike , te pakten nje per cdo lloj.

Sheldrak beson edhe se ne fushat morfike permbajne informacion per planin e rritjes se nje organizmi te gjalle. Ndonese zakonisht besohet se AND permban te gjithe informacionin e kerkuar per zhvillimin e nje organizmi, kjo natyrish qe nuk eshte e vertete.ADN permban vetem informacion per prodhimin e materialeve qe kerkohen per zhvillimin e organizmit, ajo nuk permban informacion per planin e kompozimit te organizmit nga keto materiale.

Ne fazen e pare te embrionit te gjitha qelizat jane 100% identike dhe diferencimi ndodh pas ndarjes se peste te qelizave. Po nga vjen informacioni se ne cfare qelize do te diferencohet nje qelize e caktuar, se cila pjese e embrionit do te behet nje qelize koke dhe cila nje qelize bishti? Informacioni nuk mund te vije nga ADN, sepse qelizat nuk mund te dallojne njera-tjetren.

Sheldrak mendon qe ky informacion ndodhet ne fushat morfike jashte embrionit. Ky mund te jete shpjegimi edhe per fenomenin e cuditshem te rigjenerimit te genit te zbuluar tek mizat e frutave. Biologet I hoqen mizave te nje kolonie genet pergjegjese per shikimin.Te gjitha mizat u verbuan.Por per mrekulli pas pak brezash genet ishin zevendesuar ne ADN dhe mizat shikonin perseri.

Ndergjegja-baza e ekzistences.

Profesori i fizikes ne Universitetin e Oregonit , Amit Gosvami eshte themelues i deges se shkences qe quhet “Shkenca brenda ndergjegjes”. Gosvami beson se paradokset e ngritura nga shkenca kuantike mund te zgjidhen vetem nese zbatohet nje kendveshtrim i ndryshem mbi ndergjegjen.

Ne kendveshtrimin e tanishem ndergjega shikohet si nje pasoje anesore apo epifenomen i veprimtarise se trurit, ndergjegja eshte thjesht rezultat i komponeteve kimik dhe fushave elektrike te energjise ne tru.E gjithe sjellja njerezore percaktohet vetem nga kompozimi i kromozomeve tane dhe nga shuma e proceseve mekanike, elektrike dhe kimike qe ndodhin ne trup.

Sipas ketij koncepti ,njerezit jane makina komplekse pa vullnet te lire. Gosvami ka nje arsyetim shume te thjeshte “Si mundet ndergjegja te jete rezultat I botes fizike nese bota fizike ne rastin e shuarjes se vales kuantike kerkon vrojtim te ndergjegjshem?”. Ndergjegja nuk mund te jete ne te njejten kohe edhe shkak edhe pasoje e vetvetes. Porblemi I pules dhe I vezes zgjidhet nese ndergjegja shikohet si paresore.

Fenomeni fetar hindu i ka mesuar Amit Gosvmit se mendja e Brahmas eshte shkaku i vetem i ketij universi. Nisur nga formimi i tij skeptik shkencor ai nuk e besoi kete , por ne fund u dorezua dhe pranoi qe besimi i tij kishte treguar atij te verteten gjate gjithe kohes. Ai meson tani se realizmi yne material, besimi se bota jone materiale eshte i vetmi realitet , eshte i gabuar dhe se baza e gjithe ekzistences eshte ndergjegja.


8 HERTZ - Kodi i Jetes

Eksperimentet kane treguar qe nje vale me frekuence 8 Hz eshte ne gjendje kaloje cdo barriere energjetike, duke na treguar natyren e tij te “vektorit multidimensional”.

Andrija Puharich, ishte nje nga mjeket e pare ne fushen e kerkimeve elektrobiologjike dhe te kapacitetit ekstasensorial te trurit. Gjate karrieres se tij , Doc. Andrija Puharich mori mbi 20 patenta amerikane per shpikjet e tij ne fushen e mjekesise elektronike, neurologjise dhe biokibernetikes.

Ishte autori i me shume se 50 publikimeve shkencore dhe librave te ndyshem, dhe nje antar i akademise se shkencave te New York dhe i Organizates Amerikane te perparimit te shkences. Puna e tij shkencore e shpuri ne eksperimente te bera me pare nga Tesla rreth valeve ELF (frekuenca shume te ulta).

Ne vitet 60 Doc.Puharich dhe Doc. John Taylor zbuluan se frekuenca 8 cikle ne sek ishte dhe frekuenca e trurit per te aktivizuar kapacitetin e tij ekstrasensorial si vezhgimi ne largesi (remote viewin) , telepatia etj, kapacitete keto te pranishme tek secili nga ne. Fillimisht shkencetari beri eksperimente me kerpudhen Amantia Muscaria qe i rriste ne laboratorin e tij. Keto kerpudha perdoreshin ne ritet pagane dhe nga kristianet e hershem, per te rritur aftesite sensitive te personave me aftesi ekstrasensoriale.

Keto kerpudha qe konsideroheshin si te shenjta kane aftesine qe te rrisin dhe limitet e kapacitetit fizik. Por aftesia e shkencetarit qendron ne identifikimin e frekuences se trurit qe sjell keto aftesi. Ne 1965 skencetari pati mundesine per te studiuar nje magjistar indian qe kishte aftesine te vendoste trurin ne frekuencen 8 Hz dhe arrinte te induktonte kete frekuence te personat qe kuronte.

Truri i njeriut eshte shume i ndjeshem nga frekuencat qe leshojne pajisjet e ndryshme, pasi truri ka aftesine qe te sinkronizohet me frekuencat e jashteme. Shkencetari zbuloi se nqs nje person ekspozohej ndaj frekuences se tokes 7.83 Hz, kjo i jepte nje ndjenje relaksi dhe kenaqesie. Ne frekuencen 10.8 hz do te sillte sjellje te dhunshme te personit, ndersa ne frekuencen 6.6 Hz do te shfaqte depresionin. Ne eksperimentet e metejshme u zbulua se frekuenca 3.3 Hz shkaktonte tumorin dhe frekuenca 6-7 Hz ushtonin veshet, dhe nuk mbushej me fryme. Ndersa ne frekuencat 8.6-9.8 Hz shfaqte ndjenja gjumi.

Puharich e perkufizon frekuencen 8 Hz si “diferenca e shpejtesise ne faze midis neutronit dhe elektronit ” dhe eshte e “ēuditeshme” qe frekuenca 8 Hz tejkalon te gjitha barierat elektromagnetike. Ne permbledhje 8 Hz eshte ne gjendje te pershkroje cfaredo lloj bariere fizike apo energjetike , duke na treguar natyren e saj, si nje vektori multidimensional.

Frekuenca 8 Hz stimulon gjendren pineale te trurit ne prodhimin e hormoneve qe jo vetem na lejojne perceptimin e hapsires 3D por qe eshte ne gjendje te prodhoje somatrotopinen e cila ndikon ne konvertimin e kolesterolit ne DHEA (deidroepiandrosterone) qe konsiderohet eliksiri i jetes se gjate.

Nga eksperimentet eshte vertetuar se menyra e duhur e meditimit me sy mbyllur stimulon trurin te punoje ne vale alfa, dhe sinkronizimi i dy hemisferave te trurit fillon ne 8 Hz. Teknika imagjinative eEinstein qe Ajshtajni e perdorte per te gjetur zgjidhje shkencore, tregon qe hemisferat ishin ne sinkronizim te plote me njera-tjetren ne saj te aftesise se trurit per te punuar ne 8 hz.
Ka prova qe valet ELF ndikojne ne valet e trurit. Jane realizuar nje seri eksperimentesh per te studiur efektet e fushes magnetike ELF ne trurin e njeriut.

Frekuencat e studiuara jane nga 6-10 hz qe jane te njejtat frekuenca qe perdor truri i njeriut ne gjendje theta dhe alfa. Frekuencat poshte 8 Hz konsiderohen si theta, qe jane frekuencat me pak te kuptuara por qe dukshem jane te lidhura me imagjinaten dhe te kuptuarit. Kur nje artist apo nje shkencetar eshte ne fazen e “krijimit” , me shume mundesi truri I tij eshte ne gjendje theta. Frekuencat Alpha jane nga 8 deri ne 12 Hz dhe jane te lidhur me gjendjen e relaksuar dhe meditative. Valet alfa truri i prodhon dhe kur ne jemi ne gjendje te pergjumur.

Frekuencat Beta jane mbi 12 Hz dhe perkojne me gjendjen e te “zgjuarit” truri eshte ne gjendjen e mendimit analitik (logjik). Nqs ju jeni duke zgjidhur nje problem matematika me shume mundesi truri juaj po punon ne frekuencen 12 Hz.
Pjesen me te madhe te kohes truri eshte ne gjendjen beta.

Natyrshem lind pyetja “nese do te jemi te afte te ndryshojme valet e trurit me ane te pajisjeve elektronike a do te ndryshojne sjelljet apo mendimet e nje personi? ”. Nga nje eksperiment te kryer tek 20 persona , ku trurit ju induktua vale ELF u vune re keto rezultate:
2 paciente nuk paten asnje lloj ndikimi nga valet;1 pacient pati ndikim nga te gjitha frekuencat nga 7,4 deri ne 10 Hz ,Ndersa pjesa e mbetur e pacienteve paten nje ndikim per frekuencat nga 8,6 deri ne 10 Hz. Pra nuk mund ta parashikosh me saktesi nese nje person ndikohet apo jo nga nje frekuence e caktuar. Por nqs po ,ndikimi eshte i menjehershem (pothuajse gjysem sekondi).

Kur truri sinkronizohet ne frekuencat 9-10 Hz ai eshte i vazhdueshem deri ne nderprerjen e sinjalit. Nen frekuencen 8,6 Hz truri sinkronizohet vetem per 2 sekondat e para pastaj shkeputet per ¼ e sekonda per tu sikronizuar serisht. Ndersa ne pacientet qe truri nuk u sinkronizohet, per frekuencat te pajisjes nga 15-20hz truri dyfishon amplituden e vales se tij, duket sikur truri i “lufton” keto frekuenca parazitare.

Asnje nga pacientet nuk ishte i vetedijshem per pranine e valeve ELF. Vetem nje paciente femer ndiente kur fillonte dhe mbaronte trasmetimi po nuk e kuptonte dot nese sinjali vazhdonte apo kishte ndaluar,dmth ajo ndiente vetem ndryshimin e fushes magnetike, por jo pranine e saj! Shumica e pacienteve ndermjet 8,6 dhe 9,6 Hz ndjenin nje shije metalike ne goje dhe shtrengime ne gjoks dhe ne stomak. Ndersa ndermjet frekuencave 6-7 Hz pacienteve u ushtonin veshet, dhe ju rriten te rahurat e zemres dhe paten ndjesine e tensionit dhe te lodhjes.

Pra eshte teper e qarte qe truri sinkronizohet me sinjale ELF artificiale por per te percaktuar efektet e tyre eksperimenti duhet kryer ne nje kohe relativisht me te gjate. Nese truri ekspozohet per nje kohe te gjate (disa ore) ndaj ketyre valeve te jep nje gjendje pergjumjeje por jo gjendje te relaksuar,eshte me rendesi te theksohet se gjate fazes se gjumit pacientet nuk shohin endrra , te cilat jane te nevojshme per nje funksionim normal te trurit. Truri eshte shume i ndjeshem ndaj valeve ELF ai mund te sinkronizohet dhe me vale te rendit Miliwat. Sensitivet dhe psikologet e kane pak a shume me te zhvilluar aftesine e trurit per tu pershatur me valet ELF.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-04-13, 10:11   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Ndėrgjegja

Truri i njeriut

Truri eshte qendra e sistemit nervor te njeriut. Ai eshte nje organ me te njejten strukture si te sisoreve (mamals) por me vellim 3 here me te madh ne krahasim me ta. Truri i njeriut perbehet nga 50-100 bilion 1011 neurone, nga keto 1010 jane cortical pyramidal cells . Keto qeliza e kalojne sinjalin ne 1000 trilion (1015) sinapse. Truri monitoron dhe regullon veprimet e trupit. Ai vazhdimisht merr informacione nga trupi i perpunon ato dhe pergjigjet duke kontrolluar veprimet dhe funksionet e tij. Truri i nje te rituri peshon afersisht 1,5 kg dhe mesatarish ka nje vellim 1130 cm3 tek grate dhe 1260 cm3. Rreth moshes 20 vjec nje mashkull ka 176,000 km dhe nje femer 149,000 km aksone.

Energjia qe konsumon truri

Megjithese pesha e trurit ze vetem 2% te peshes totale te trupit, ajo merr rreth 20% te gjithe oksigjenit dhe 25% te glukozes te konsumuar nga trupi. Truri e perdor glukozen per energji, ne mungese te saj truri kalon ne gjendje te pandergjegjeshme. Truri ne total pothuajse e shpenzon energjine ne menyre konstante, po ka zona aktive te korteksit qe konsumojne me shume energji se te tjerat. Dhe ne baze te ketij ndryshimi te energjise se konsumuar jane bazuar metodat e studimit te trurit.

Aksoni

Aksoni ose fibera nervore eshte zgjatimi me i madh i nje qelize nervore,e cila percjell impulse elektrike drejt ose jashte trupit te neuronit. Nje neuron ka vetem nje akson, megjithate ka tipe neuronesh qe nuk kane akson por I percjellin impulset me ane te dentriteve. Aksonet bien ne kontakt me trupin e neuroneve, aksonet e tjera ose gjendrat dhe pika e shkembimit te impulsit quhet sinaps. Nje akson mund te krijoje nje numer te madh sinapsesh gjate gjithe gjatesise se tij. Aksoni me I gjate eshte ai I shiatikut qe fillon nga baza e siperme e shtylles kurizore deri tek gishti i madh i kembes

Cili ėshtė funksioni i Valeve ndryshme? Ėshtė e njohur se truri ėshtė njė organ elektrokimik, hulumtuesit kanė thėnė se njė tru plotėsisht funksional mund tė gjenerojė 10 vat te energjisė elektrike. Kerkues te tjere mė serioze kane llogaritur se ,nė qoftė se tė gjitha 10 bilion qelizat nervore shkarkohen nė te njėjten kohė ne njė elektrodė tė vetme tė vendosur nė lėkurėn e kokės e njeriut , ajo do tė regjistronte diēka si 5 deri ne 50 milionten e njė volti. Edhe pse kjo energji elektrike ėshtė shumė e kufizuar, ajo ndodh nė mėnyra shumė tė veēanta qė janė karakteristike tė trurit tė njeriut. Aktiviteti elektrik qe prodhon truri ėshtė shfaqur nė formėn e valeve te trurit (brainwaves).

Ka katėr kategori tė kėtyre valeve, duke filluar nga ato aktivet deri tek ato me pak aktive. Kur truri ėshtė aktiv dhe i angazhuar aktivitete mendore, ai gjeneron valėt Beta. Kėto valė beta janė relativisht tė ulėta ne amplitudė, por kane frekuencen me te madhe. Frekuenca e valėve beta shkon 15-30 cikle per sekonde. Njė person gjate nje bisede do tė jetė nė gjendje beta. Njė person duke bėrė njė fjalim, ose njė mėsues duke shpjeguar, do tė jenė nė gjendje beta. Njerezit me stres dhe ankth jane ne gjendje beta te larte.

Kategoria tjeter e valeve te trurit jane valet Alfa. Nqs Beta pėrfaqeson gjendjen aktive, alfa paraqet ate jo aktiven. Valet Alpha janė me frekuence me te vogel, dhe amplitude me te madhe. Frekuenca e tyre shkon 9-14 cikle pėr sekondė. Njė person i cili pasi ka kryer njė detyrė dhe pushon ,me shume mundesi eshte ne gjendje alfa.Vetem ne gjendjen Alfa hemisfera e majte sinkronizohet me ate te djathten. Ajo dominon tek njerezit qe jane te relaksuar, kreativ dhe pa strese si dhe tek femijet. Valet alfa konsiderohen si valet te shendeteshme.

Te mirat qe sjellin valet alfa jane:
Qeteson mendjen dhe trupin-mendimet jane me te kthjelleta dhe perqendrimi me I madh.
Rrit krijimtarine dhe e ben me te lehte zgjidhjen e problemeve- krijimtaria eshte mbi mesataren normale, truri eshte “i lire” dhe ka nje rrjedhje idesh te reja. Ne te kundert truri ne gjendje Beta eshte “i bllokuar” nuk lejon gjykim te kthjellet.

Rrit stabilitetin emocional- gjendja shpirterore dhe emocionet jane te qendrueshme,ne ndryshim nga valet beta qe japin agresivitet , ankth dhe stres.

Heq stresin dhe ankthin- pa ndihmen e mjekimeve, dhe largon nga veset si alkoli apo droga.
Rrit intuiten e te mesuarit dhe te memorizuarit- Valet alfa i pergjigjen nje super te mesuari, truri eshte i afte te marri dhe te memorizoje nje sasi te madhe informacioni ne menyre pasive pa shume sforcim.

Rrit imunitetin dhe tretjen e ushqimit- trupi vete sherohet nepermjet nje sistemi imunitar me efektiv si pasoje e prodhimit te serotines e epinifrines.

Nje gjendje tjeter e valeve te trurit eshte ajo Theta.Ato janė zakonisht me amplitudė edhe mė tė madhe dhe frekuence me te vogel.Ky diapason i frekuencave ėshtė zakonisht 5- 8 Hz. Njė person i cili ka marrė kohė tė lirė nga njė detyrė dhe fillon ta ėndėrroj ėshtė shpesh nė njė gjendje theta.

Gjendja pėrfundimtare ėshtė Delta.Frekuenca e valeve varion rreth 1,5-4 Hz. Ajo kurrė nuk mund te shkojė nė zero sepse kjo do tė thotė truri ka vdekur. Kur jemi ne gjumė tė thellė truri do te ulet ne frekuencėn me tė ulėt2-3Hz.

Kur ne behemi gati per te fjetur dhe lexojme ndonje liber pėr disa minuta para se tė fleme, jemi nė gjendje beta e ulėt. Kur fikim dritat dhe mbyllim sytė valet do tė zbresin nga beta, ne alfa, theta dhe nė fund, kur ne tė biem nė gjumė, nė delta.
Gjate gjendjes delta jane karakteristike enderrat,qe shoqerohen me levizjen e shpejte te syve . Kjo quhet REM(Rapid Eye Movement), njė fenomen i njohur.

Kur njė individ zgjohet nga njė gjumė i thellė, frekuenca e tyre e valeve te trurit do tė rritet nga delta nė theta dhe pastaj nė alfa dhe nė fund, nė beta. Nė qoftė se individi do tė bjerė nė frekuencė ne njė gjendje te pergjumur, apo edhe nė theta, ose ndonjėherė bien pėrsėri nė gjumė nė delta.

Nė pėrmbledhje, ka katėr gjendje te valeve trunore qė shkojnė nga nje amplitudė e lartė, delta frekuencė tė ulėt nė amplitudė tė ulėt, beta frekuencė tė lartė.Kėto gjendje te valeve trunore nga gjumi i thellė, i pagjumė, dhe zgjimit te menjehershem.E njėjta gjendje e valeve trunore eshte e zakonshme pėr tė gjithe njerezit.Burra, gra dhe fėmijė tė tė gjitha moshave pėrjetojnė tė njėjtėn karakteristike te valeve te trurit.Ato janė nė pėrputhje mes kulturave dhe kufijve tė nje vendi.

Hulumtimet kanė treguar se edhe pse njė gjendje mund tė mbizotėrojė nė ēdo kohė tė dhėnė, nė varėsi tė nivelit tė aktivitetit tė individit, tė tri gjendjet e trurit janė tė pranishėm nė pėrzierjen e valeve trunore nė ēdo kohė.Me fjalė tė tjera, ndėrsa dikush ėshtė ne njė gjendje te zgjuar dhe ekspozuar ne njė model vale truri beta aty ekziston edhe komponenti alfa, delta theta dhe, edhe pse kėto mund tė jenė tė pranishėm vetėm nė nivel gjurmė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.