Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-11-13, 10:21   #1
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Ujq,tė veshur nė lėkurė delje

Ujq,tė veshur nė lekurė delje

Tė hapet njė temė qė nuk i kontribon bashkėjetes tė shqiptarėve dhe tė mbyllet poashtu njė temė e cila u hap me qėllim qė tė kuptohet se nuk ėshtė duke u dhėnė kontribut bashkėjetes shqiptare,nuk mund tė quhet ndryshe,pėrveē"Punė ujqish tė veshur nė lėkur delesh"Nuk di sa tė vetėdishėm janė se nuk jėnė duke bėrė ndonjė vepėr senzacionale edhe pse ndoshta u duket se kanė keptuar filozofinė "antropocentrike" ku thuhet se:"Ne duam qė ēdo gjė tė organizohet ashtu siē e kėrkon mendja e shėndoshė".


Mendja e shėndoshė nuk mund tė kėrkohet tek njerėz tė veshur me lėkurė delje qė nė brendėsi janė ujq mizor me plotė urrejtje dhe mllef ndaj atyre qė me devotshmėri predikojn besimin e tyre nė Zot dhe qė mendojnė dhe shprehen me korektėsi ndryshe.Puna e ujkut nuk e kupton ēka do tė thotė"Tė japish mundin maksimal qė tė pajtosh dhimbjen me mirėsi".Po tė kishin kuptuar ujqit kėtė, do tė kuptonion se "Zoti i madhėrishėn qėndron nė anėn tonė mė tė vogėl tė sė mirės dhe tė sė keqes".


"Ujqit"qė sollokaten gjithandej duke ngritur bariera ne mes kulturave tė pupuj tė ndryshėm dhe fe,tė gatshėm pėr tė u pirė edhe gjakun,njohin vetėm veset e ujqėrve po jo edhe ligjet qė au ka falė natyra njerėzve pėr tė i pėrdorur gjithmon edhe nė etikėn shkencore pėr tė cilėn Tesla pat thėnė.


"Etika e shkencės ėshtė etika e mendjes dhe e shpirtit.
Etika nuk ėshtė njė ēėshtje vendimi,por angazhim pėr respektimin e ligjeve tė natyrės".


Tė pohosh me theks tė veēantė se shkenca i pėrket vetem njė feje,s“do mend se bie nė kundėrshtim me ēdo parim etik njerzore.Tė identifikojsh veten me fe e jo me vlera njerzore, mirė je duke i rėnė daulles pė tė shėndruar veten nė duallgji qė kanė krijuar hapsirė pėr tė kuptuar vetėm pseudoshkencėn pėr tė cilė Jozef Mengele e komentoj kėshtu;


"Pseudoshkenca ėshtė instrumenti i njė rregulli tė ri botrorė ku qėllimet subjektive,keqkuptimet,kriteret dhe vetėvlersimet tentohet tė i hudhen botės objektive".


Si idhtarė i pseudoshkencave,pėr tė kuptuar indijanin banorin mė tė vjetėr tė Amerikės i njohur si "Bualli ulur",ṱė ndan vetėm njė interval i shkurtėr kohorė tė ndeshesh me realitetin, ose tė jetojsh me iluzionin me tė cilin mburesh,kur thotė;


Ēfar shoqėrie jeni ju kur nuk keni ligje tė shkruara.
"Ju tė bardhėt i shkruani ligjet pėr tė shkelur mbi to saher tė u do qefi"
Ne ligjet tona i jetojmė nė ne.


Nė mungesė tė potencialit intelektual s`ka se si kuptohet se ligjet e naytrės ndjehen kur se ato tė shoqėrisė si rregull shtetror,vendosen,ndryshohen dhe zbatohen vetem athere kur ka hapsirė pėr tė u zbatuar,shpesh edhe si akte represalje vepra kėto tė politikave sistematike ,shpesh tė krijuara nga njerėz egoist.Fakt ėshtė se ne jetojmė me ego mendorė,por aq kohė sa nuk ėshtė shėndruar nė egoizėm fatal shpirtrorė.
Mendja-ego ėshtė pėrgjegjės pėr tė gjithė pėrvojėn e kėsaj bote.Veti mė e larta apo shpirti ėshtė pėrgjegjės pėr mė shumė sqarim ose njohuri. Ndonjėherė dėgjojmė dikė tė thotė, "Oh, ky person ka njė ego tė madhe," ego do tė thotė "krenari",ves qė do tė thotė se njeriu ėshtė i ngarkuar me ta.Ego eshte cilėsi morale e njeriut dhe duhet kapėrcyer pėr shkak tė ngarkesės shpirtėrore, dhe pėr shkak se ai ėshtė pėrgjegjės pėr konflikte brenda vetes tuaj,brenda mjedisit dhe familjes.Ego i tepruar krijon vėshtirsi shumė tė mėdha pėr tė kuptuar tė tjerėt, u nxit qė tė mendoni se tė gjithė tė tjerėt shumė pak janė tė rėndėsishėm,kurse gjykimi i juaj sillet rreth mendimeve tuaja.
Prandaj, jo vetėm nė anėn shpirtėrore, por edhe nė jetėn e pėrditshme, ego paraqit njė bllokim shumė tė madh.
Jo vetėm pėr jetėn individuale, por edhe pėr shoqėrinė dhe kombin,ego paraqet rrezik tė madhe.Edhe nga historia kemi fakte se shumė popuj tek tė cilėt ego ka qenė shum i madh dhe i padisiplinuar, nė fund kan humbur mė shumė se sa qė kan arritur,rasti konkret sėrbėt,poashtu dhe njerėz tė rėndėsishėm, po edhe politikan me egot tė madhė janė zhdukur.


Njerėz nga kategori tė lartėsuara nuk funkcionojnė me ego.Ata e dinė se kur njeri bėhet egoist ,behet i rezikshėm pėr tė gjithė njerzit dhe shoqėrinė, rrezikojnė familjen dhe fėmijėt e tyre,po edhe tė tjetėr, sepse kur ego ėshtė i madh , ėshtė shumė e vėshtirė pėr tė kontrolluar mendjen .Kėshtu, personi egoist futet nė mur izolimi tė fortė injorance, dhe kėtu ėshtė e vėshtirė pėr tė zbatuar ndonjė praktikė , disiplinė, madje edhe fjalėn tuaj personale . Nė ēdo dėshtim qėndron fara e suksesit te ardhshėm , ēdo fitore ėshtė njė shkak i fshehur i humbjes se ardhshme . Pėr ēdo tė keqe duhet bėrė diēka e mirė dhe e drejtė nė mėnyrė qė tė krijojmė njė ekuilibėr.Mund tė quhet njė ēėshtje e thjeshtė e matematikės kur thuhet : pėr ēdo gabim njė korrigjim .

Njeriu duhet tė zhvillojnė pėrulėsi , mirėsi , mirėkuptim , mėshirė dhe dhembshuri.
Njeriu duhet tė zhvillojnė njė qėndrim miqėsor ndaj tė gjithė pa marrė parasysh lumturinė , vuajtjet , dhimbjet, dhe qė kanė simpati pėr dikė qė nuk do tė shkojnė nė rrugėn e drejtė . Kėto janė tiparet , cilėsitė qė njeriu duhet tė zhvilloj nė mėnyrė qė tė eliminoj egoizmin nga vetja e tij . Nė anėn tjetėr njeriu i ēlishuar nga egoizmi vazhdon tė punojė nė nivelin fizik , mendor, intelektual , emocional dhe sensual . Ai mund tė kultivojė tokėn , mund tė jetė menaxher , shkrimtar , ose tė kryejė ndonjė biznes sepse vetė aktiviteti nuk ėshtė ai qė e obligon njeriun , por nevoja.


Egoizmi njeh vetėm jetėn individuale dhe nuk lejon tė shkohet mėtej pėr tė kuptuar se jeta ėshtė pjesė e njė diverziteti popujsh tė ngjyrave tė ndryshme, kulturave nacionale tė larmishme,fetare,ateiste,pacifiste,naturaliste,tė gjitha kėto tė pėrfshira nė brendėsi tė mendjes dhe shpirtit tė njeriut,gjallesa kėto tė krijuara nga ligjet e natyres dhe ndjejės qė begatojnė edhe mė shumė respektimin e ligjeve tė natyrės pėr tė shkuar njė hap para barazi me ligjet e shoqėrive dhe kulturave tė ndryshme botrore tė cilat thuhet se duhet tė trajtohen si tė "barabarta".

Fenomeni qė ligjet e shoqėrisė tė paraqititen si kontraverse ėshtė edhe "Mendimi i Lirė"i cili ka lėvizur nė njė adresė tė re dhe tani do tė pėrdorė emrin e ndryshuar, "shprehje e lirė." Tė gjithė artikujt e shkruar nė media, mbeshteten nė "shprehje tė lirė"formė kjo e re e cila nė fakt ndalon "Mendimin e lirė"i cili i pėrket ligjit tė natyrės, qė vetėm disave tė u lejohet tė pėrdorė "mendimin e lirė"qė me lehtėsi tė vrasin ēdo shprehje tė lirė qė nuk pėrputhet me mendjen e tyre.
Njerėz dhe shoqėri e tė gjitha kulturave nė botė ndėrtuan shkolla qė njerzit tė armatosen me dituri ku nė masė mė tė gjerė pėrcaktohet kryesisht performanca pėr jetė ne tė ardhėen tė secilit njeri. Padyshim,deshtėm apo jo,duhet tė dimė se feja ėshtė pjesė integrale e kulturės dhe se religjioni ka ndikim tė madhe edhe nė shoqėri
sekulare,mbase shumė pak e dukshme, kėtė e dėshmojn (kriteret morale,historia,pėrmendoret,mitet,etj),por ama askund nuk thuhet se nje popull duhet tė identifikohet me fe por me vlera njerzore........
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-11-13, 10:23   #2
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Ujq,tė veshur nė lėkurė delje

...
Pėr fat tė keq,me fillimin e luftės,pjestarė tė grupe tė caktuar etnike dhe feja paraqiten si faktor kryesor koheziv nė rajonin tonė.
Pėrkatėsia etnike ėshtė barazuar me pėrkatsinė fetare.Kėshtu,ėshtė arritur nė
"sakralizimin" e kombit nė nacionalizim te "shenjtė".Promovohen ide te "popuj tė qiellit" dhe "Tokė e Shenjtė." Vlerat universale tė tė tre religjioneve monoteiste janė tė margjinalizuara nėn ndikimin e etnocentrizmit dhe shovinizmit. Katolicizmi, ortodoksia dhe islami janė keqpėrdorur me ose pa miratimin e drejtuesve fetarė,po edhe nga ato vetė,me qėllim qė tė tėrhiqet njė kufi i qartė pėr tė berė sa mė tė dukshme dallimet e "mėdha" nė mes grupeve etnike,pohim i socilogėve (Abazoviq, 2006; Cvitkovic, 2005 dhe Dušanić, 2007).


Pėrbėrės tė bėrthamės tė Kombit shqiptarė ose i pėrkatsisė etnike popull shqiptar,janė tė tre religjionet monoteiste.As Kombi ynė nuk ėshtė kursyer nga"sakralizimi"dhe nacionalizimi i shenjtė.Pėr dallim nga popuj tė tjerė ballkanik si p.sh.maqedonėt,kombin e tyre e quajnė tė shenjtė, dhe si tokė tė shenjtė "Maqedoni sllavo kristijane", term ky i cili nuk mund tė kuptohet ndryshe pėrveē si "nacionalizim i shenjtė i pupullit dhe i tokės",sėrbėt poashtu duke e quajtur edhe Kosovėn "sveta zemja"tokė e shenjtė"sėrbe,shqiptarėt nė mėnyrė disi tė heshtur kan shku edhe mė largė.Tani kemi dy Kombe Shqiptare,atė shqiptarė dhe atė kosovarė.Kemi Kosovė muslimane, katolike,dhe serbo sllavoortodokse.Kemi Shqipėri muslimane,katolike dhe arthodokse.Natyrisht,sipas arshinit tė disa politikanve dhe klerik shoven tė penetruar nga qarqe tė huaja, si nė Serbi,Maqedoni,Bosnje etj,edhe ndėr shqiptarė kemi shqiptar musliman,katolik dhe ortodoks."Sakralizimi"i Kombit sapo ka filluar por,a do tė shenjtėrohen tokat shqiptare nė "toka tė shenjta"duket se ėshtė qėshtje kohe mbase ka shenja tė dukshmė ,dhe nėse ndodhė ky lloj "shenjtėrimi",apo nacionalizim i shtetit nė shtet tė "shenjtė",pėr Kombin shqiptarė do tė ishte me pasoja katostrafale.

Ēfar u solli serbėve "Miti mbi Kosovėn?

Leo Lajović: Herezia e mitit tė Kosovės

Postuar mė 24 qershor, 2013 crnogorskapitanja

Njė studim i ri nga Leo Lajoviq zbėrthen dekonstruimin dhe dekanonizimin e Mitit tė Kosovės dhe e ekspozon nacionalizmin serb fetare edhe nė Mal tė Zi, e cila ka sjellė shumė dėm jo vetėm pėr ne, por tė gjithė popujve nė hapsirėn tonė, kryesisht edhe vetė serbeve.
Studimi nė tėrrėsi sjellė njohuri interesante por unė do tė shkėpus disa pjesė pėr tė cilat jam i mendimit se ia vlen tė merrem mė to,karaktersitika kėto qė flashkėrojnė nė media edhe nga qarqe tė kirshtere shqiptare.


Miti i Kosovės

Kulti i Kosovės bazohet nė mytologjimin e betejės sė Kosovės tė vitit 1389. Edhe pse Serbia Moraviane nė atė kohė ishte principatė,nė njė nga besimet themelore tė kultit tė Kosovės thuhet se "Perandoria serbe" u rrėzua nė Fushė Kosovė. Knez Lazar Hrebeljanović, i quajtur "Perandor i Shenjtė Lazari", gjoja ka sakrifikuar me vetėdije "mbretėrinė tokėsore" te tij nė mėnyrė qė tė fitojė nė mbretėrinė e qiejve. Milos Obilic ėshtė marrė si njė model luftėtari tė shenjtė qė jep jetėn nė luftė pėr besimin ortodoks kundėr pabesimtarėve myslimane, duke u bėrė kėshtu njė banor i "Serbisė qiellore". Serbia qiellore ėshtė prezentuar si mbretėri qiellore nė nivel kombėtar, nė tė cilėn pas vdekjes ecin serbėt e devotshėm tė cilėt japin jetėn e tyre pėr besimin dhe pėr Kosovėn, si Lazari dhe Obilići.
Gjatė gjithė historisė, Miti i Kosovės ėshtė bėrė simbol i hakmarrjes sė pėrgjakshme ndaj tė gjithė "turqve", ose muslimanėt nė pėrgjithėsi, tė cilėt janė identifikuar si shkaku kryesor i humbjeve sėrbe. Me kalimin e kohės, pėrmbajtja e kėtij kulti ndryshon ku pas rėnies sė Turqve Osman,rolin e mėparshėm tė turqve e morėn pėrsipėr shqiptarėt, tė cilėt sistematikisht u etiketuan si uzurpatorė tė Kosovės, "Toka e Shenjtė"serbe..Manipulimi politik dhe i frikės sė ri-dominimit "turq", ėshtė bėrė baza idiologjike qė ēoi nė tragjedinė nė Bosnjė dhe Hercegovinė nė vitet 1990. Gjatė luftės nė Bosnjė dhe Hercegovinė,tradicionalisht roli negativ u ėshtė pėrshkruar boshnjakėve,tė cilėt propaganda e athershme serbe i pat deklaruar "turq".


Roli i mitit tė Kosovės nė politikė ėshtė konsideruar fatale, sepse ky mit nxit nocionet joracionale i veēantisė racore, nxit pajtim me humbje dhe fatalizmin, avokon pėr domosdoshmėrinė e sakrificės, duke u premtuar "mbretėrinė e qiellit" dhe favorizon vdekjen mbi jetėn.Miti i Kosovės ėshtė njė nga pengesat kryesore tė marrėdhėnieve miqėsore midis serbėve dhe shqiptarėve, dhe ėshtė ndėrtuar nė vetė themelin e konfliktit serbo-shqiptar.Historianja e moderuar serbe Olivera Milosavljeviq, kujton se miti serb mbi Kosovėn nuk ėshtė krijuar nga populli por nga elita,pėr tė i manipuluar ata.Ilarion Ruvarac qė nė shekullin 19,tregon se shumica e ciklit tė kėngėve pėr Kosovėn nė pėrgjithėsi, nuk janė kėngė popullore. Ata kanė lindur nė kishė si pjesė predikuese e kishės qė kėngėtarėt mė vonė kėtyre pjella tė kishės serbe u dhanė formė nė mėnyrėn e vet.


Barleti shkruajti edhe pse vetė ishte prift"Shqiptarėt mė shumė janė luftetarė se sa besimtarė".Koha ka ndryshuar dhe ecė nė anėn e kundėrt,dhe sipas disa kancelarėve dhe priftėrinjėve"kemi qenė besimtarė katolik dhe pa katolikėt sot gjithēka do tė shkonte fuq".Fillimi i njė miti tė ri apo sakralizimi i kombit ne komb fe,apo shenjtėrimi i trojeve shqiptare nė tokė te "shenjtė"?


Motos"Feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria"i paraprinte njėfar Don Shan Zefi dhe kryente aktivitete edhe ne mes komunitetit musliman dhe shpesh thoshte"Ne jemi njė popull dhe besimet tona fetare janė pasuria jonė Kombėtare kursesi ndasi"Don Zefi shtireshte se ndiqet nga UDB-ėja Jugoslave si aktivist gjoja nė mbėshtetje tė "irendentės shqiptare""pjellė e fundamentizmit islamik shqiptar",ashtu e quanin serbet.Maska e atdhetarit tė madhė i ra nė njė kishė nė Malishevė kur tha;Pa katolikėt - Kosova kurrė nuk do ta merrte pavarėsinė.

A thua..si do tė komentojnė kėtė nenat e bijave dhe bijve qė dhanė jetėn pėr Kosovė?
Ai i paraqiti katolikėt e Kosovės si tharmin e kombit ide kjo tė qaujm e Don Shan Zefit, nė dritė nxjerr fundamentalizmin katolik njė plan ogurzi qė mė vonė tė "sakraliozohet" Kombi shqiptarė ose tė krijohet njė mit i ri pėr Kosovėn ngjashėm me mitin serb,edhe pse nuk mund tė tėrhiqet njė vijė paralele nė mes kishės ortodokse sllave serbe dhe kishės katolike shqiptare,por zanafilla e njė tentimi tė ngjashėm sikur duket se shkelqen nė mendje tė disave.Eh,sikur tė ishte Shan Zefi i vetėm?!
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-11-13, 09:33   #3
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Ujq,tė veshur nė lėkurė delje

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
...
Pėr fat tė keq,me fillimin e luftės,pjestarė tė grupe tė caktuar etnike dhe feja paraqiten si faktor kryesor koheziv nė rajonin tonė.
Pėrkatėsia etnike ėshtė barazuar me pėrkatsinė fetare.Kėshtu,ėshtė arritur nė
"sakralizimin" e kombit nė nacionalizim te "shenjtė".Promovohen ide te "popuj tė qiellit" dhe "Tokė e Shenjtė." Vlerat universale tė tė tre religjioneve monoteiste janė tė margjinalizuara nėn ndikimin e etnocentrizmit dhe shovinizmit. Katolicizmi, ortodoksia dhe islami janė keqpėrdorur me ose pa miratimin e drejtuesve fetarė,po edhe nga ato vetė,me qėllim qė tė tėrhiqet njė kufi i qartė pėr tė berė sa mė tė dukshme dallimet e "mėdha" nė mes grupeve etnike,pohim i socilogėve (Abazoviq, 2006; Cvitkovic, 2005 dhe Dušanić, 2007).


Pėrbėrės tė bėrthamės tė Kombit shqiptarė ose i pėrkatsisė etnike popull shqiptar,janė tė tre religjionet monoteiste.As Kombi ynė nuk ėshtė kursyer nga"sakralizimi"dhe nacionalizimi i shenjtė.Pėr dallim nga popuj tė tjerė ballkanik si p.sh.maqedonėt,kombin e tyre e quajnė tė shenjtė, dhe si tokė tė shenjtė "Maqedoni sllavo kristijane", term ky i cili nuk mund tė kuptohet ndryshe pėrveē si "nacionalizim i shenjtė i pupullit dhe i tokės",sėrbėt poashtu duke e quajtur edhe Kosovėn "sveta zemja"tokė e shenjtė"sėrbe,shqiptarėt nė mėnyrė disi tė heshtur kan shku edhe mė largė.Tani kemi dy Kombe Shqiptare,atė shqiptarė dhe atė kosovarė.Kemi Kosovė muslimane, katolike,dhe serbo sllavoortodokse.Kemi Shqipėri muslimane,katolike dhe arthodokse.Natyrisht,sipas arshinit tė disa politikanve dhe klerik shoven tė penetruar nga qarqe tė huaja, si nė Serbi,Maqedoni,Bosnje etj,edhe ndėr shqiptarė kemi shqiptar musliman,katolik dhe ortodoks."Sakralizimi"i Kombit sapo ka filluar por,a do tė shenjtėrohen tokat shqiptare nė "toka tė shenjta"duket se ėshtė qėshtje kohe mbase ka shenja tė dukshmė ,dhe nėse ndodhė ky lloj "shenjtėrimi",apo nacionalizim i shtetit nė shtet tė "shenjtė",pėr Kombin shqiptarė do tė ishte me pasoja katostrafale.

Ēfar u solli serbėve "Miti mbi Kosovėn?

Leo Lajović: Herezia e mitit tė Kosovės

Postuar mė 24 qershor, 2013 crnogorskapitanja

Njė studim i ri nga Leo Lajoviq zbėrthen dekonstruimin dhe dekanonizimin e Mitit tė Kosovės dhe e ekspozon nacionalizmin serb fetare edhe nė Mal tė Zi, e cila ka sjellė shumė dėm jo vetėm pėr ne, por tė gjithė popujve nė hapsirėn tonė, kryesisht edhe vetė serbeve.
Studimi nė tėrrėsi sjellė njohuri interesante por unė do tė shkėpus disa pjesė pėr tė cilat jam i mendimit se ia vlen tė merrem mė to,karaktersitika kėto qė flashkėrojnė nė media edhe nga qarqe tė kirshtere shqiptare.


Miti i Kosovės

Kulti i Kosovės bazohet nė mytologjimin e betejės sė Kosovės tė vitit 1389. Edhe pse Serbia Moraviane nė atė kohė ishte principatė,nė njė nga besimet themelore tė kultit tė Kosovės thuhet se "Perandoria serbe" u rrėzua nė Fushė Kosovė. Knez Lazar Hrebeljanović, i quajtur "Perandor i Shenjtė Lazari", gjoja ka sakrifikuar me vetėdije "mbretėrinė tokėsore" te tij nė mėnyrė qė tė fitojė nė mbretėrinė e qiejve. Milos Obilic ėshtė marrė si njė model luftėtari tė shenjtė qė jep jetėn nė luftė pėr besimin ortodoks kundėr pabesimtarėve myslimane, duke u bėrė kėshtu njė banor i "Serbisė qiellore". Serbia qiellore ėshtė prezentuar si mbretėri qiellore nė nivel kombėtar, nė tė cilėn pas vdekjes ecin serbėt e devotshėm tė cilėt japin jetėn e tyre pėr besimin dhe pėr Kosovėn, si Lazari dhe Obilići.
Gjatė gjithė historisė, Miti i Kosovės ėshtė bėrė simbol i hakmarrjes sė pėrgjakshme ndaj tė gjithė "turqve", ose muslimanėt nė pėrgjithėsi, tė cilėt janė identifikuar si shkaku kryesor i humbjeve sėrbe. Me kalimin e kohės, pėrmbajtja e kėtij kulti ndryshon ku pas rėnies sė Turqve Osman,rolin e mėparshėm tė turqve e morėn pėrsipėr shqiptarėt, tė cilėt sistematikisht u etiketuan si uzurpatorė tė Kosovės, "Toka e Shenjtė"serbe..Manipulimi politik dhe i frikės sė ri-dominimit "turq", ėshtė bėrė baza idiologjike qė ēoi nė tragjedinė nė Bosnjė dhe Hercegovinė nė vitet 1990. Gjatė luftės nė Bosnjė dhe Hercegovinė,tradicionalisht roli negativ u ėshtė pėrshkruar boshnjakėve,tė cilėt propaganda e athershme serbe i pat deklaruar "turq".


Roli i mitit tė Kosovės nė politikė ėshtė konsideruar fatale, sepse ky mit nxit nocionet joracionale i veēantisė racore, nxit pajtim me humbje dhe fatalizmin, avokon pėr domosdoshmėrinė e sakrificės, duke u premtuar "mbretėrinė e qiellit" dhe favorizon vdekjen mbi jetėn.Miti i Kosovės ėshtė njė nga pengesat kryesore tė marrėdhėnieve miqėsore midis serbėve dhe shqiptarėve, dhe ėshtė ndėrtuar nė vetė themelin e konfliktit serbo-shqiptar.Historianja e moderuar serbe Olivera Milosavljeviq, kujton se miti serb mbi Kosovėn nuk ėshtė krijuar nga populli por nga elita,pėr tė i manipuluar ata.Ilarion Ruvarac qė nė shekullin 19,tregon se shumica e ciklit tė kėngėve pėr Kosovėn nė pėrgjithėsi, nuk janė kėngė popullore. Ata kanė lindur nė kishė si pjesė predikuese e kishės qė kėngėtarėt mė vonė kėtyre pjella tė kishės serbe u dhanė formė nė mėnyrėn e vet.


Barleti shkruajti edhe pse vetė ishte prift"Shqiptarėt mė shumė janė luftetarė se sa besimtarė".Koha ka ndryshuar dhe ecė nė anėn e kundėrt,dhe sipas disa kancelarėve dhe priftėrinjėve"kemi qenė besimtarė katolik dhe pa katolikėt sot gjithēka do tė shkonte fuq".Fillimi i njė miti tė ri apo sakralizimi i kombit ne komb fe,apo shenjtėrimi i trojeve shqiptare nė tokė te "shenjtė"?


Motos"Feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria"i paraprinte njėfar Don Shan Zefi dhe kryente aktivitete edhe ne mes komunitetit musliman dhe shpesh thoshte"Ne jemi njė popull dhe besimet tona fetare janė pasuria jonė Kombėtare kursesi ndasi"Don Zefi shtireshte se ndiqet nga UDB-ėja Jugoslave si aktivist gjoja nė mbėshtetje tė "irendentės shqiptare""pjellė e fundamentizmit islamik shqiptar",ashtu e quanin serbet.Maska e atdhetarit tė madhė i ra nė njė kishė nė Malishevė kur tha;Pa katolikėt - Kosova kurrė nuk do ta merrte pavarėsinė.

A thua..si do tė komentojnė kėtė nenat e bijave dhe bijve qė dhanė jetėn pėr Kosovė?
Ai i paraqiti katolikėt e Kosovės si tharmin e kombit ide kjo tė qaujm e Don Shan Zefit, nė dritė nxjerr fundamentalizmin katolik njė plan ogurzi qė mė vonė tė "sakraliozohet" Kombi shqiptarė ose tė krijohet njė mit i ri pėr Kosovėn ngjashėm me mitin serb,edhe pse nuk mund tė tėrhiqet njė vijė paralele nė mes kishės ortodokse sllave serbe dhe kishės katolike shqiptare,por zanafilla e njė tentimi tė ngjashėm sikur duket se shkelqen nė mendje tė disave.Eh,sikur tė ishte Shan Zefi i vetėm?!

Kerqovar,
Demagogeve dhe Naivave duhet dhen pergjigje shkurt dhe Shqip...

Qka e beri Kosoven Shtet ?
1.Faktori kryesor qe e beri Kosoven Shtet ishte gadishmeria e Shqiptareve per te luftuar.
Por edhe disa nen faktor munde te ken ndikuar ?
Si !
2.Rusia e dobet.
Dhe !
3.Interesi i disa vendeve (SHBA,Angli, Frana) per te shendrruar Evropen ne nje Zone te sigurt. E vetmja zgjedhje per te shendrruar Evropen ne nje Zone te sigurt, ishte pranimi i Kosoves si Shtet.
Evropa e pat ndimuar Serbin ushtarakisht, finaciarisht, politkisht kunder Shqiptareve 100 vite por e njeta e humbi luften .
Esht naivitet te deklarohet dhe ti besohet naivit i cili thot se Kosova u pranua si Shtet per hir te Katolikeve, e dihet se as nje Autobus nuk mund ta mbush me Katolik sa ka ne Kosove.
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-12-13, 09:07   #4
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Ujq,tė veshur nė lėkurė delje

Djema, sakte keni fol, kjo deklarate eshte nje hiperbole provokuese. Imagjinoni popullin shqiptar si trupin e nje njeriu, dhe krahina te ndryshme e fe te ndryshme si organet e trupit, pastaj imagjinoni sherr midis plencit e bumbrekve se kush ka meritat ekskluzive per shendetin e ktij trupi. Sigurisht cdo organ ka rolin e vet te domosdoshem por qe pa bashkpunim te "organeve" mundimi individual I cdo organi nuk mjafton.

Haj shnet tash se me flihet, kerceva shum gjat ke festa e flamurit
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-12-13, 16:42   #5
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ujq,tė veshur nė lėkurė delje

Ėshtė paturpsi e madhe tua mohosh vlerat komunitetit tė krishter lidhur me ngritjen e kombit shqiptar. Askush nuk e di se ēfar vjen ne 100 vjetshin e ardhshem, por nga keto qe pam dhe perjetuam ishte pikrisht ky "nje grushti" i mbetur Krishter qe i dha nam ēeshtjes kombėtare.

Shumė nė rregullė ėshtė kjo se si erdhi deri te ēlirimi i Kosoves. Por duhet qenė tė sinqertė me ndihmen e mikut.

Edhe humanitetin e dijm fort mirė qe e ka prapavin e tijė, por nėse ato perputhen me interesat e njė populli, atėher ajo ėshtė ne rregullė.

Lėreni islamin, islami si ka fajet pėr kėtė, i kan ca pisa qė po mundohen gjithēka ta islamizojn.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:22.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.