Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-08-06, 22:47   #46
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Avatari i Pause_Print_Scroll
 
Anėtarėsuar: 15-05-06
Vendndodhja: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Postime: 799
Pause_Print_Scroll
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Pause_Print_Scroll
Gabim

Lufta e Uhudit
Ndėrkohė qė po pėrgatiteshin pėr hakmarrje kundėr myslimanėve pėr atė qė pėsuan nė luftėn e Bedėrit, kurejshėt pėsuan goditjen tjetėr, me humbjen e varganit nė Kirde. Ata u tėrbuan edhe mė keq. Prandaj, nxituan pėrgatitjet e tyre pėr tė grumbulluar vullnetarė. Mblodhėn zezakė dhe caktuan poetė pėr t’i nxitur njerėzit. Ushtria idhujtare prej tremijė luftėtarėsh, u pajis me tremijė deve, dyqind kuaj dhe shtatėqind parzmore. Kishin me vete edhe njė numėr tė konsiderueshėm grash, pėr tė nxitur dhe pėrhapur shpirtin e trimėrisė dhe tė entuziazmit. Komandant i pėrgjithshėm i ushtrisė ishte Ebu Sufjani. Flamurin e mbanin trimat e fisit Benu Abdud Dar. Ushtria u nis me tėrė zemėrimin dhe mllefin qė kishte. Vazhdoi lėvizjen, derisa mbėrriti nė rrethinat e Medines dhe zuri vend nė Kanat, afėr maleve Ajnejn dhe Uhud. Ishte ditė e xhuma, mė 6 tė muajit Sheual, viti i tretė i Hixhretit. Njė javė para se tė shkonte atje ushtria kurejshe, Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e mori vesh kėtė gjė. Prandaj, ai krijoi njėsitė ushtarake, pėr tė parapritur ēdo sulm tė mundshėm dhe pėr tė mbrojtur Medinen. Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) kishte mendimin qė myslimanėt tė mbroheshin brenda Medines: nėpėr rrugė tė luftonin burrat, sipėr shtėpive, gratė. Kėtė mendim e pranoi kryetari i dyfytyrakėve Abdulla ibn Ubeji. Ai synonte tė rrinte nė shtėpinė e vet e tė mos merrte pjesė nė luftime dhe tė mos akuzohej se kishte ikur nga lufta. Mirėpo, tė rinjtė e Medines kishin mendimin qė tė dilnin jashtė Medines dhe tė luftonin kundėr idhujtarėve hapur. Ata ishin shumė entuziastė dhe e kėrkuan kėtė me kėmbėngulje. Mendimi i tyre u pranua dhe ushtria myslimane u nda nė tre regjimente: regjimenti i parė, i pėrbėrė nga muhaxhirėt, flamurin e tė cilit e mbante Mus’ab ibn Umejri; regjimenti i dytė, i fisit Eus, flamurin e tė cilit e mbante Usejd ibn Hudari; regjimenti i tretė, i fisit Hazrexh, flamurin e tė cilit e mbante Habab ibn Mundhiri. Pas namazit tė pasdites (iqindisė) ushtria myslimane u drejtua nga mali i Uhudit. Tė vegjėlit u ndaluan tė merrnin pjesė nė luftė; u bė pėrjashtim vetėm me Rafia ibn Hadixhin, sepse ai ishte mjeshtėr nė qitjen me shigjetė. Mirėpo, Samura ibn Xhendebi tha: “Unė jam mė i fuqishėm se Rafiai. Unė e rrėzoj atė.” Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i urdhėroi djemtė qė tė bėnin mundje. Samura e rrėzoi Rafianin dhe Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e lejoi edhe atė tė merrte pjesė nė luftė. Nė Shejhejnė ushtria fali namazin e akshamit (perėndimit) dhe tė jacisė (mbrėmjes). Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) qėndroi aty me gjithė ushtrinė. Por caktoi pesėdhjetė burra pėr tė ruajtur kampin. Nė fund tė natės, para se tė dilte drita, ushtria u nis. Namazin e agimit e falėn nė Shaut. Aty, Abdullah ibn Ubeju me 300 veta qė kishte me vete, tradhtoi dhe u kthyen mbrapsht. Pėr kėtė arsye filloi njėfarė tronditjeje dhe luhatjeje nė fiset Benu Selme dhe Benu Harithe. Edhe ata qenė gati duke u kthyer, por Allahu ua forcoi besimin dhe ata qėndruan. Nė fillim numri i myslimanėve ishte njė mijė, por pasi iku Abdullah ibn Ubeji me 300 veta, mbetėn 700. I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) bashkė me ushtrinė myslimane shkuan drejt malit Uhud, nga njė rrugė e shkurtėr, qė e linte armikun nė anėn e perėndimit. Qėndruan nė majėn, ku hynte gryka e njė pėrroi, duke i kthyer shpinėn luginės sė Uhudit. Nė kėtė mėnyrė, armiku mbeti si njė perde ndėrmjet myslimanėve dhe Medines. Atje Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) organizoi ushtrinė. Ai caktoi 50 burra me harqe qė tė qėndronin nė malin Ajnejn, i cili njihet me emrin Mali i Qitėsve. Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i urdhėroi ata qė tė mbronin malin dhe t’i mbronin myslimanėt nga prapa. U tha nė mėnyrė tė prerė qė tė mos e linin pozicionin e tyre, derisa tė vinte urdhri i tij, edhe po ta fitonin myslimanėt betejėn edhe po ta humbisnin atė. Komandant i tyre u caktua Abdullah ibn Xbubejr Ensariu. Edhe idhujtarėt e moblizuan ushtrinė e tyre dhe dolėn nė sheshin e betejės. Gratė e tyre i nxisnin burrat, duke hyrė midis rreshtave, duke u rėnė dajreve, duke u kėnduar heronjve e duke recituar vjersha: Pėrpara o burra, se do pėrqafohemi, Do tė shtrojmė jastėkėt e do tė gėzohemi; Nėse ikni mbrapsht, do tė ndahemi, Do tė ndahemi pėrgjithmonė e mė nuk do tė bashkohemi. Pėr komandantėt e ushtrisė gratė thoshin: Luftoni, o trimat e Abdud Darit ēdo mysliman, Sepse jeni tė mbrojtur nga ēdo anė Luftoni e godisni armiqtė pa mėshirė. Dueli dhe beteja Tė dyja ushtritė iu arfuan njėra-tjetrės. Doli Talha ibn Ebi Talha Abderiu, flamurtari i idhujtarėve dhe mė trimi i kalorėsve kurejshė, hipur mbi deve dhe bėri thirrje pėr duel. I doli pėrpara Zubejr ibn Auami (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) dhe u vėrsul si luani e hipi mbi devenė e tij. E kapi, e pėrplasi nė tokė dhe e theri me shpatėn e vet. I Dėrguari i Allahu (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe myslimanėt thanė: “Allahu Ekber” (Allahu ėshtė mė i Madhi). Pastaj shpėrtheu beteja. Halid ibn Uelidi, qė ishte nga kalorėsit e idhujtarėve u mundua tri herė t’i godiste myslimanėt nga prapa, por e goditėn qitėsit qė kishte caktuar i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Myslimanėt e pėrforcuan sulmin e tyre kundėr flamurtarėve tė idhujtarėve, derisa i vranė tė gjithė. Ishin njėmbėdhjetė luftėtarė. Flamujt e tyre mbetėn pėr tokė. Myslimanėt e fuqizuan, gjithashtu sulmin e tyre edhe nė pikat e tjera, derisa i shpartalluan rreshtat e idhujtarėve. Gjatė betejės treguan trimėri tė rrallė Ebu Dexhxhaneja dhe Hamzai (Allahu qoftė i kėnaqur me ta!). Gjatė kėtij sulmi u vra Hamza ibn Abdul Mutalibi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!), Luani i Allahut dhe Luani i tė Dėrguarit tė Tij (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Atė e vrau Uahshi ibn Harbi, i cili ishte skllav abisinas, mjeshtėr nė goditjen me heshtė. Pronari i tij, Xhubejr ibn Mut'aimi i kishte premtuar se do ta lironte, po tė vriste Hamzanė, sepse Hamzai i kishte vrarė xhaxhanė, Tuajme ibn Adjin, njė vit mė parė, nė Bedėr. Uahshiu u fsheh prapa njė shkėmbi dhe priti tė kalonte Hamzai. Ndėrkohė, kur Hamzai i preu kokėn idhujtarit Suba ibn Arfitas, Uahshiu e goditi befasisht. Heshta e goditi nė bark dhe i doli midis kėmbėve. Hamzai (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) ra nė tokė e nuk mundi tė ēohej mė derisa vdiq aty . Idhujtarėt u kthyen dhe nisėn tė iknin. Ikėn edhe gratė qė ishin me ta. Myslimanėt i ndoqėn pas; morėn armė e plaēkė lufte. Nė atė ēast qitėsit, qė pati caktuar Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) qė tė qėndronin roje dhe tė mbronin myslimanėt nga prapa, bėnė gabimin e rėndė. Dyzet veta prej tyre zbritėn nga qafa e malit dhe ranė nė sheshin e betejės pėr tė marrė plaēkė lufte, edhe pse ata kishin urdhėr tė prerė nga Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) qė tė qėndronin me ēdo kusht nė pozicionet e tyre. Halid ibn Uelidi shfrytėzoi rastin dhe i sulmoi ata dhjetė veta qė kishin mbetur nė Malin e Qitėsve dhe i vrau. Pastaj, i doli rrotull malit derisa u shkoi nė shpinė myslimanėve dhe nisi t’i rrethonte ata. Kalorėsit e Halidit lėshuan zė dhe idhujtarėt e tjerė e kuptuan dhe u kthyen pėrsėri kundėr myslimanėve. Flamurin e tyre e ngriti njė nga gratė idhujtare. Ata i mblodhėn forcat rreth flamurit pėr sulm kundėr myslimanėve. Kėshtu, myslimanėt u ndodhėn midis dy zjarresh. Sulmi i idhujtarėve kundėr tė Dėrguarit tė Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe pėrhapja e lajmit pėr vrasjen e tij I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ishte nė prapavijėn e myslimanėve. Me tė ishin shtatė veta nga ensarėt dhe dy nga muhaxhirėt. Kur pa kalorėsit e Halidit, Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) doli prapa malit dhe i thirri shokėt e vet me zėrin e tij tė lartė: “O robtė e Allahut! Ejani tek unė!” Zėrin e tij e dėgjuan idhujtarėt, sepse ata, duket qenė mė afėr tij sesa myslimanėt.
vazhdon...
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-08-06, 22:48   #47
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Avatari i Pause_Print_Scroll
 
Anėtarėsuar: 15-05-06
Vendndodhja: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Postime: 799
Pause_Print_Scroll
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Pause_Print_Scroll
Gabim

vazhdimi...

Kėshtu, u grumbulluan idhujtarėt me nxitim nė drejtim tė zėrit dhe e sulmuan tė Dėrguarin e Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) me tėrbim e u pėrpoqėn ta vrisnin atė, pėrpara se tė arrinin myslimanėt. Atėherė, i Dėrguari i Allahut tha: “Kush i prapėson idhujtarėt, do tė ketė Xhenetin, do tė jetė shoku im nė Xhenet.” Nė atė ēast, doli njė burrė nga ensarėt, i prapėsoi idhujtarėt dhe ra duke luftuar kundėr tyre. Pas tij doli njė burrė tjetėr nga myslimanėt, i cili gjithashtu i prapėsoi idhujtarėt dhe luftoi, derisa u vra. Pastaj njė i tretė, i katėrti, i pesti, i gjashti, i shtati. Qė tė gjithė u vranė. Rreth tė Dėrguarit tė Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) mbetėn vetėm dy myslimanė: Talha ibn Ubejdulahu dhe Sa’ad ibn Ebu Uekasi. Idhujtarėt e pėrqendruan sulmin kundėr tė Dėrguarit tė Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe atė e goditi njė gur e ai u rrėzua nė njėrėn ije. Iu thye, gjithashtu njė dhėmballė nė pjesėn e poshtme tė nofullės sė djathtė dhe iu plagos buza e poshtme. U plagos edhe nė kokė e nė fytyrė. E goditėn me shpatė mbi parzmore, aq sa parzmorja iu fut nė trup. E goditėn edhe me shpatė nė qafė; nga kjo e fundit vuajti njė muaj. Meqė kishte veshur dy parzmore, shpata e armikut nuk i arriti nė trup. Idhujtarėt arritėn ta plagosin tė Dėrguarin e Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) edhe pse dy shokėt e tij bėnė tė pamundurėn pėr ta mbrojtur atė. Sa’ad ibn Uekasi qėlloi me shigjeta kundėr idhujtarėve, derisa i mbaruan dhe Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i tha: “Qėllo, pėr ty do tė flijoja nėnėn dhe babanė tim.” Edhe Talha ibn Ubejdulahu luftoi i vetėm, sa pėr tė gjithė grupin qė u vra mė parė, derisa mori 35-39 plagė. Talhai e mbrojti Profetin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) me dorėn e vet, derisa e goditėn nė gishta dhe dora iu paralizua. Kur e goditėn nė gishtat e dorės, Talhai tha: “E pėsova.” “Sikur tė kishe thėnė: “Bismilah” (Me emrin e Allahut),- i tha Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), do tė tė ngrinin melekėt dhe njerėzit do rrinin tė tė shikonin.”Gjatė asaj ore tė vėshtirė, zbritėn melekėt Xhebrail dhe Mikail dhe luftuan kundėr idhujtarėve. Pastaj erdhėn disa myslimanė te Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe e mbrojtėn me tėrė fuqinė. I Pari qe Ebu Bekėr Es Sidik. Mė pas, edhe Ebu Ubejde ibn Xherahu. Ebu Bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) shkoi i pari tek i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), por qe Ebu Ubejdja ai, qė ia hoqi hallkėn e zixhirit tė helmetės Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)40 duke ia tėrhequr me dhėmbė. Atėherė, Ebu Ubejdes i ra njė dhėmb. Kur i hoqi edhe rrethin tjetėr, Ebu Ubejdes i ra edhe njė dhėmb tjetėr. Ata shkuan me Profetin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tek Talha ibn Ubejdullahu, i cili e shėroi atė. Mė pas, tek i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) erdhėn Ebu Dexhaxheja, Mus’ab ibn Umejri, Omer ibn Hatabi, Ali ibn Ebu Talibi dhe tė tjerė. U shtua edhe numri i idhujtarėve, tė cilėt i fuqizuan sulmet e tyre kundėr myslimanėve. Por myslimanėt treguan heroizėm tė rrallė. Disa qėllonin me shigjeta, disa mbronin, disa luftonin dhe disa ruanin Profetin (pa (Standarqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) nga shigjetat. Mus’ab ibn Omejri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) mbante flamurin nė dorėn e djathtė, por idhujtarėt e goditėn dhe ia prenė atė. E kapi flamurin me dorėn e majtė, por edhe atė ia prenė. Pastaj e goditėn nė gjoks dhe nė qafė, derisa ra. Ai, qė e vrau ishte Abdullah ibn Kemieh. Duke vrarė Mus’abin, kujtoi se kishte vrarė tė Dėrguarin e Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), sepse Mus’abi i ngjante shumė Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Prandaj, ibn Kemie u kthye tek idhujtarėt dhe thirri me zė tė lartė: “Muhamedi u vra.” Lajmi u pėrhap me shpejtėsi. Me pėrhapjen e kėtij lajmi u pakėsuan ca sulmet e idhujtarėve, sepse ata menduan se ia kishin arritur qėllimit dhe e bėnė atė qė kishin dėshiruar. Qėndrimi i myslimanėve pas kėtij rrethimi Kur myslimanėt e panė se filluan tė rrethoheshin, u shkrehėn, u tronditėn dhe nuk arrinin dot tė kishin njė qėndrim tė vetėm. Dikush mori nga jugu, derisa arriti nė Medine. Dikush tjetėr iku nė majė tė malit Uhud dhe u bashkua me kampin e myslimanėve. Por shumica e myslimanėve mbetėn brenda rrethimit. Ata qėndronin nė pozicionet e tyre dhe mbronin shokėt, qė luftonin kundėr idhujtarėve agresorė. Megjithatė, radhėt myslimane u ngatėrruan, sepse nuk mbeti ndėr ta ndonjėri qė t’i udhėhiqte me njėfarė rregulli. Madje, puna shkoi deri atje, sa tė pėrlesheshin tė parėt me tė pasmit e tyre. Kėshtu, el Ejmeni vrau babanė e Hudhejfes. Kur myslimanėt dėgjuan lajmin e vrasjes sė tė Dėrguarit tė Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) disave u fluturoi mendja, u thyen moralisht e u dobėsuan aq sa deshėn ta braktisin luftėn. Por pati myslimanė tė tjerė, qė thanė: “Luftoni o vėllezėr myslimanė dhe vdisni nė rrugėn islame, ashtu siē ka vdekur i Dėrguari i Allahut.” Ndėrkohė, kur myslimanėt ishin shumė tė hidhėruar e tė dobėsuar, Ka’ab ibn Maliku (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!), shikoi befasisht tė Dėrguarin e Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) qė po vinte tek ata. E njohu nga sytė e tij, sepse fytyra ishte mbuluar me helmetėn e hekurt. Atėherė, Ka’abi thirri me zė tė lartė: “O myslimanė! Gėzohuni! Ja ku po vjen i Dėrguari i Allahut.” Sapo dėgjuan kėtė zė, myslimanėt u kthyen tek ai. Rreth tė Dėrguarit tė Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) u mblodhėn 30 burra. Atėherė, Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) bashkė me ta, ēau rrugėn midis idhujtarėve, e shpėtoi ushtrinė e vet tė rrethuar dhe e tėrhoqi pėr nė grykėn e malit. Idhujtarėt u pėrpoqėn qė ta pengonin atė tė tėrhiqej, por dėshtuan plotėsisht. Gjatė asaj pėrpjekjeje u vranė dy veta. Nė sajė tė kėsaj tėrheqjeje shpėtuan myslimanėt, por pasi e paguan shtrenjtė gabimin e qitėsve, tė cilėt nuk zbatuan urdhrin e tė Dėrguarit tė Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Nė grykėn e malit Uhud Pasi dolėn nga rrethimi dhe zunė vend nė grykėn e malit, myslimanėt patėn disa fėrkime tė veēanta e tė lehta me idhujtarėt. Por idhujtarėt nuk guxuan tė pėrparonin pėr njė sulm tė pėrgjithshėm. Ata qėndruan pak nė fushėn e betejės, masakruan tė vrarėt, u prenė veshėt, hundėt dhe organet gjenitale. Disave ua ēanė barkun. Hindi, bija e Utbes, i ēau Hamzait barkun, i shkuli mėlēinė dhe filloi ta hante. Por meqė nuk mundi ta pėrtypte, e pėshtyu. I mori atij gjithashtu veshėt dhe hundėn dhe i vari si gjerdanė. Ubej ibn Halef shkoi duke u mburrur nė grykėn e malit, pėr tė vrarė Profetin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Kur u afrua, Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e goditi me heshtė nė kockėn e supit, nė njė hapėsirė midis parzmores dhe helmetės sė tij. Ai u rrotullua me kalin e tij disa herė. Pastaj u kthye te kurejshėt duke pėllitur si dem. Kur arritėn nė Serif, afėr Mekės, ai vdiq nga plaga. Mė pas erdhėn disa idhujtarė tė tjerė, tė cilėt i udhėhiqnin Ebu Sufjani dhe Halid ibn Uelidi dhe u ngjitėn nė njė anė tė malit. Por Omer ibn Hatabi, bashkė me njė grup muhaxhirėsh luftuan kundėr tyre dhe i zbritėn nga mali. Ka tė dhėna qė tregojnė se Sa’ad ibn Ebi Uekasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) vrau tre idhujtarė. Numri i idhujtarėve tė vrarė arriti 22 veta. (Thuhet edhe se ishte 37). Ndėrsa, nga myslimanėt u vranė 70 veta: 41 nga fisi Hazrexh, 24 nga fisi Eus, 4 veta nga muhaxhirėt dhe 1 nga jehudinjtė41. Pas pėrpjekjes sė fundit qė bėnė Ebu Sufjani dhe Halid ibn Uelidi, idhujtarėt nisėn tė pėrgatiteshin pėr t’u kthyer nė Mekė. I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) arriti nė grykėn e malit. Pasi u qetėsua aty, i vajti Aliu (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) me ca ujė tė malit Uhud qė tė pinte, por i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) nuhati qė uji kishte njėfarė ere dhe nuk piu, por vetėm lau fytyrėn dhe hodhi pak nė kokė. Mirėpo, filloi t’i rridhte gjak pa pushim nga plaga qė kishte nė kokė.
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-08-06, 22:49   #48
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Avatari i Pause_Print_Scroll
 
Anėtarėsuar: 15-05-06
Vendndodhja: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Postime: 799
Pause_Print_Scroll
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Pause_Print_Scroll
Gabim

Atėherė, Fatimja (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) dogji njė copė rrogoz dhe hirin e saj ia vuri sipėr plagės dhe kėshtu u ndalua gjaku. Pastaj, erdhi Muhamed ibn Meslemeja (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) me ca ujė tė mirė dhe Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) piu dhe iu lut Zotit qė t’i bėnte mirėsi atij. Ai e fali namazin e drekės (ylenė) ulur. Edhe myslimanėt e falėn ulur. Mė pas erdhėn gratė e muhaxhirėve dhe tė ensarėve, ndėr to: Aishja, Umu Ejmeni, Umu Sulejmi dhe Umu Seliti, tė cilat mbushnin ujė dhe u jepnin tė plagosurve (Allahu qoftė i kėnaqur me tė gjitha ato!). Dialog dhe vendim Pasi u pėrgatitėn idhujtarėt plotėsisht pėr t’u kthyer, doli Ebu Sufjani nė malin e Uhudit dhe thirri me zė: “A ėshtė mes jush Muhamedi?” Myslimanėt nuk iu pėrgjigjėn. Ai pyeti pėrsėri: “A ėshtė mes jush biri i Ebu Kahafes (Ebu Bekri)?” Ata nuk iu pėrgjigjėn. Ebu Sufjani thirri pėrsėri: “A ėshtė mes jush Omer ibn Hatabi?” Myslimanėt nuk iu pėrgjigjėn, sepse Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) nuk i lejoi tė pėrgjigjeshin. Atėherė, Ebu Sufjani thirri me zė: “Kėta qė pėrmenda paskan vdekur.” Atėherė, Omeri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) nuk e pėrmbajti dot veten, por u ēua dhe tha: “O armik i Allahut! Tė gjithė ata qė pėrmende ti, janė gjallė. Allahu la tė gjallė ata, prej tė cilėve ti do tė pikėllohesh.” Pastaj, Ebu Sufjani tha: “Disa nga tė vrarėt tuaj u masakruan e unė nuk e urdhėrova kėtė, prandaj nuk mė pikėllon.” Pastaj shtoi: “Lartėsohu, o Hebel!” Atėherė, Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) u mėsoi qė t’i pėrgjigjen atij kėshtu: “Allahu ėshtė mė i Lartėsuar dhe mė i Madhėruar.” “Ne kemi Uzanė,- foli Ebu Sufjani, ndėrsa ju nuk e keni atė.” Profeti i mėsoi ata kėshtu: “Allahu na ndihmon neve, ndėrsa ju askush.” Ebu Sufjani: “Sot qe dita jonė, nė Bedėr dita juaj dhe lufta vazhdon.” Omeri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) ia ktheu: “Nuk jemi nė barazim. Tė vrarėt tanė janė nė Xhenet, ndėrsa tė vrarėt tuaj nė Zjarr.” Ebu Sufjani: “Kėshtu thoni ju. Vėrtet?! Atėherė ne qenkemi tė humbur e tė dėshtuar.42 Por mė thuaj, pėr Zotin, o Omer, a e kemi vrarė Muhamedin.” Omeri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) i tha: “Jo, tani ai po dėgjon fjalėt e tua.” Ebu Sufjani: “Ti je mė i ēiltėr dhe mė mirėbėrės pėr mua sesa ibn Kemia.” Pastaj Ebu Sufjani e ngriti zėrin dhe tha: “Vitin qė vjen le tė takohemi nė Bedėr.” Atėherė i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) urdhėroi njė nga sahabėt qė t’i thoshte Ebu Sufjanit: “Po, le tė jetė ky njė premtim midis nesh dhe teje.” Idhujtarėt kthehen nė Mekė, kurse myslimanėt nė Uhud fillojnė tė kėrkojnė tė plagosurit dhe tė varrosin dėshmorėt Ebu Sufjani u kthye tek ushtria e vet dhe u nisėn. Ai kishte hipur nė deve dhe kalin e mbante anash. Kjo tregonte qė ata synonin tė ktheheshin nė Mekė. Qe mirėsi nga Allahu qė myslimanėve nuk u doli asnjėri nga idhujtarėt qė t’i ndalonin gjatė rrugės pėr nė Medine. Allahu i drejtoi idhujtarėt pėr nė Mekė. Vėrtet, Allahu ndėrhyn mes njeriut dhe zemrės sė tij. 42) Ebu Sufjani pėrpiqet tė vėrė nė lojė shokėt e Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbin tė!). (shėnim i pėrkthyesit) Myslimanėt zbritėn nė fushėn e betejės. Ata kėrkonin tė plagosurit dhe tė vrarėt. Disa ēuan dėshmorė deri nė Medine, por i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) urdhėroi qė t’i kthenin ata pėrsėri te vendi, ku ishin vrarė. Ata u varrosėn atje, me rrobat e tyre, pa i larė dhe pa ua falur namazin e Xhenazes. Madje, janė futur edhe tre veta nė njė varr. Ka rastisur edhe qė dy dėshmorė i kanė mbėshtjellė me njė rrobė, por midis tyre kanė vėnė ca bar, ndėrsa nė varr kanė vėnė mė parė atė njeri, qė dinte mė shumė Kuran pėrmendsh, sepse Kurani do tė jetė dėshmues pėr ta nė Ditėn e Gjykimit. Ndėrkohė, gjetėn tabutin e Hadhal ibn Ebu Amirit, diku nė njė cep, i cili pikonte ujė dhe Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tha: “Me siguri, Atė po e lajnė melekėt.” Ngjarja e Hadhalit ėshtė kjo: “Hadhali, sapo ishte martuar. Njė herė, kur ishte me gruan e vet, dėgjoi thirrėsin qė i ftonte njerėzit pėr luftė. E la tė shoqen menjėherė dhe shkoi nė sheshin e betejės. Aty luftoi kundėr idhujtarėve, derisa u vra. Por ishte i palarė, se kishte fjetur me gruan e s’pati kohė tė lahej. Prandaj, pas vdekjes sė tij, e lanė melekėt. Dhe ai u quajt “I Lari nga Melekėt”. Qefini i Hamzait qe njė pelerinė. Kur i mbulonin kokėn, i dilnin kėmbėt jashtė; kur i mbulonin kėmbėt, i dukej koka. Prandaj mbi kėmbėt i vunė ca bar dhe me atė pelerinė e varrosėn. Po kėshtu vepruan edhe me Mus’ab ibn Umejrin. Kthimi nė Medine Pasi i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe myslimanėt mbaruan punė me varrimin e dėshmorėve dhe lutjet pėr ta, u kthyen pėrsėri nė Medine. Gratė, qė u ishin vrarė tė afėrmit e tyre dolėn nė rrugė dhe takuan tė Dėrguarin e Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Ai i ngushėlloi dhe iu lut Allahut pėr ta. Erdhi edhe njė grua nga fisi Benu Dinar, sė cilės i ishin vrarė burri, vėllai dhe babai i saj. Kur i treguan pėr njerėzit e vrarė, ajo pyeti si ishte i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Ata i thanė: “Mirė ėshtė, lavdėruar qoftė Allahu!” “Ma tregoni qė ta shikoj”,- iu drejtua ajo. Kur e pa Profetin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tha: “Po tė jesh ti mirė, ēdo fatkeqėsi ėshtė e vogėl pėr mua.” Myslimanėt qėndruan nė gjendje shtetrrethimi. Ata ruanin Medinen dhe tė Dėrguarin e Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Ishin tė dėrrmuar nga plagėt, nga lodhja, nga hidhėrimi dhe nga dhembja qė kishin. Megjithatė, Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e pa tė domosdoshme qė tė ndiqeshin lėvizjet e armikut, qė po tė pėrpiqej t’i kthehej Medines, t’i dilnin pėrpara dhe ta asgjėsonin. Lufta e Hamraul Esedit Ditėn e nesėrme, nė mėngjes, u bė thirrje ndėr myslimanėt qė t’i dilnin pėrpara armikut. Por nuk duhet tė dilte askush, pėrveē atyre qė kishin marrė pjesė nė Uhud. Myslimanėt kėsaj thirrjeje iu pėrgjigjėn tė gjithė. U nisėn. Vazhduan marshimin deri nė Hamraul Esed, rreth trembėdhjetė kilometra larg Medines dhe atje vendosėn ēadrat. Idhujtarėt erdhėn deri nė Reuha, 58 kilometra larg Medines. Ata bėnin plane e kėshilloheshin me njėri-tjetrin qė t’i vėrsuleshin Medines. Por mjeroheshin, gjithashtu qė u doli nga dora rasti i volitshėm nė Luftėn e Uhudit, pėr t’i asgjėsuar myslimanėt. Nė Hamraul Esed shkoi Ma’bid ibn Ebu Ma’bid Huzaiu, i cili ishte dashamirės i tė Dėrguarit tė Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Ai e ngushėlloi Profetin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) pėr atė, qė pėsoi nė Uhud. I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e porositi atė qė tė shkonte tek Ebu Sufjani dhe t’i thoshte se myslimanėt ishin tė fuqishėm. Ebu Ma’bidi shkoi dhe i takoi idhujtarėt nė Reuha, ku qenė tubuar pėr tė mėsyrė Medinen. “Mos shkoni andej,- u tha, se do tė humbisni me myslimanėt, sepse Muhamedi ka dalė me njė ushtri aq tė madhe, sa qė kurrė ndonjėherė nuk e kam parė. Ata janė tė egėrsuar tmerrėsisht kundėr jush. Prandaj, unė mendoj qė tė mos niseni pėr nė Medine, derisa pararoja e tyre tė dalė pėrpara kėtyre kodrave.” Kur idhujtarėt dėgjuan kėto fjalė, u thyen moralisht dhe u kthyen. Ebu Sufjani u mjaftua me njė luftė psikologjike. Ai caktoi njerėz qė t’u thonin myslimanėve: “(Idhujtarėt) kanė grumbulluar forca tė mėdha ndaj jush, prandaj kijini frikė ata.” Kėto fjalė tė rreme Ebu Sufjani i pėrhapi, qė myslimanėt tė mos e ndiqnin mė tej. Kėshtu, ai u nis me nxitim pėr nė Mekė. Myslimanėve nuk u bėri fare pėrshtypje ky kėrcėnim. Madje, pėrkundrazi atyre iu shtua besimi nė Allahun dhe thanė: “Ne na mjafton Allahu. Sa Mbrojtės i mirė ėshtė Ai!” Myslimanėt qėndruan nė Hamratul Esed deri ditėn e mėrkurė. Pastaj u kthyen pėr nė Medine. Pėr kėtė Allahu ka thėnė: “Dhe ata (myslimanėt) u kthyen (pėr nė Medine), pa i gjetur asnjė e keqe dhe fituan begati e mirėsi tė mėdha nga Allahu, madje arritėn edhe kėnaqėsinė e Tij. Allahu ėshtė Dhurues i Madh.” (3:174)
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-09, 06:55   #49
Dani11
Banned
 
Avatari i Dani11
 
Anėtarėsuar: 21-12-05
Postime: 2,149
Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11
Gabim Titulli: Lulishta e dritave

Jeta e Muhammedit (a.s) Dokumentar Nė Gjuhen Shqipe.

Dani11 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-06-09, 08:28   #50
Dani11
Banned
 
Avatari i Dani11
 
Anėtarėsuar: 21-12-05
Postime: 2,149
Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11
Gabim Titulli: Lulishta e dritave

HYDBEJA E FUNDIT E MUHAMEDIT A.S.

Nga Profeti Muhamed (alejhi selam)
Arafat, Meke


Shėnim: Kjo ligjerate (hutbe) e Muhamedit as. eshte mbajtur ne vitin e 10 te Hixhres, pas kryerjes se Haxhit te fundit te Profetit


"O Njerėz! Dėgjoni ēka do t'ju them, sepse nuk e di nese do t'ju takoj nė kėtė vend pas kėtij viti.
O njerėz! Kini frikė Zotin dhe respektojeni Atė. Bėhuni tė njerėzishėm dhe tė drejtė ndaj vetes dhe ndaj tė tjerėve. Kjo ėshtė dita e flijimeve nė emėr tė Allahut. Mė tė vėrtetė gjaku dhe pasuria juaj janė tė shėnjta pėr ju, derisa tė takoheni me Krijuesin tuaj, ashtu siē ėshtė e shėnjtė kjo ditė nė kėtė muaj dhe nė kėtė vend.


Ruajeni, respektoni dhe nderojeni vlerėn e personalitetit dhe dinjitetit njerėzor. Njeriu ėshtė vepėr madhėshtore e Allahut dhe mjere ai qė e nėnēmon nderin dhe dinjitetin e veprės sė Allahut. Ju, o njerėz, pashmangshėm dhe pakthyeshėm do t'i ktheheni Allahut tė Amshueshėm dhe Ai do t'ju marrė nė pėrgjegjėsi pėr veprat dhe punėn tuaj.


O besimdrejtė! Ta dini, ta mbani mend dhe tė jeni tė bindur se pėrfundoi koha e mosdijes dhe traditave tė kėqija, qė i sollėn fatkeqėsi tė shumta gjinisė njerėzore. Unė jua kam treguar rrugėn e shpėtimit, nėpėr tė cilėn duhet tė shkoni. Gjakmarrja ėshtė e ndaluar. Tė gjitha akuzat e kėtilla qė rrjedhin nga koha para Islamit, anulohen. Akuza e parė e kėtillė qė anulohet ėshtė gjakmarja e xhaxhait tim, Amir b. Rebi`b. Harith b. Abdulmuttalibit, tė cilin pa kurrfarė faji e mbytėn njerėzit nga fisi Hudhejl. Kjo gjakmarrje le tė harrohet dhe tė gjitha tė tjerat nė tė ardhmen le tė falen.


Fajdeja dhe kamata janė tė ndaluara. Huadhėnėsi nga huamarėsi duhet ta marrė vetėm atė qė vėrtet ia ka huazuar. Huatė e para qė i nėnshtrohen kėtij vendimi janė huatė e xhaxhait tim Abbasit, i cili ka pasur mjaft borxhlinj. O besimdrejtė! Duhet t`ua falni kamatat borxhlinjve. Dėgjoni kėshillėn time dhe pasuria juaj do tė shtohet, sepse juve ju mbetet kryegjėja pėr tregti dhe punė tė ndershme. Nėse nuk e bėni kėtė, duhet ta dini se do t`i zemėroni thellė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij. Nėse borxhliu juaj ėshtė nė vėshtirėsi, duhet t`ia vazhdoni afatin e pagimit, ndėrsa nėse jeni nė gjendje qė t`ia falni borxhin, kjo do tė ishte edhe mė mirė pėr ju.


O besimdrejtė! O njerėz! Frikėsojuni asaj dite qė me siguri do tė vijė, kur tė gjithė do tė paraqiteni para Allahut, Gjykatėsit tė Vetėm Suprem. Kur ju pret drejtėsia absolute. Kur tė zotoheni se njė borxh do ta paguani me kohė dhe kur ta lidhni marrėveshjen, tė gjitha kėto bėni me shkrim, dhe me besnikėri theksoni afatin e pagimit. O tė vdekshėm! Duajeni dhe dėgjojeni Zotin, Krijuesin e tėrė materiales dhe jomateriales, i cili krijoi meshkuj dhe femra, prej tė cilėve u zhvillua gjinia njerėzore. Kini frikė nga Allahu, nė ndihmėn, prehjen dhe mėshirėn e tė Cilit tė gjithė jemi tė udhėzuar. Ne jemi tė vdekshėm dhe nė ēdo ēast jem gjithnjė e mė afėr vdekjes dhe takimit me Tė, me Allahun e Amshueshėm, me Gjykuesin e Drejtė.


Shprehni repektin e duhur ndaj farefisit. Me pėrgjegjėsi tė thellė pėrmbushni detyrat dhe obligimet qė egzistojnė ndėrmjet burrit dhe gruas, ndėrmjet prindėrve dhe fėmijėve. Fėmija e fiton xhenetin nėn kėmbėt e nėnės sė tij. Ruajuni nga prostitucioni, tradhėtia bashkėshortore dhe xhelozia. Prostitucioni dhe tradhėtia bashkėshortore janė mėkate tė rėnda, ndėrkaq xhelozia mund tė shkaktoj prishjen e bashkėshortėsisė. Martohuni me ato qė i doni. E kur vullneti i Zotit t'ju bashkojė, atėherė respektojeni dhe duajeni njėri-tjetrin dhe jetoni nė dashuri dhe harmoni tė vėrtetė.


O bashkėshortė! Silluni ndaj grave tuaja me shumė mirėsi dhe dashuri. O besimdrejtė! Largohuni nga ngatėresat dhe pėrgojimet! Ata qė shpifin pėr grate e ndershme, le tė jenė tė mallkuar nė tė dy botėt. Ata qė i akuzojne gratė e ndershme pėr tradhti nė martese ose pėr amoralitet, ndėrkaq qė nuk mund pėr kėtė t'i sjellin katėr dėshmitarė tė besueshėm, dėnoni me tetėdhjetė goditje, dhe asnjėherė nė tė ardhmen nė asgjė mos u besoni, sepse ata janė njerėz tė kėqij.


Nėse mendoni se ndaj grave tuaja mė nuk e ndjeni dashurinė e dikurshme, mos nxitoni, por mendoni mirė. Ndoshta Allahu nėpėrmjet kėtij sprovimi ju udhėzon nė rrugėn e fatit tė ri tė madh, me tė cilėn dėshiron t'ju pėrgėzojė. Mos kėrkoni shkurorėzim pa shkaqe tė arsyeshme, meqė prej tė gjitha gjėrave qė Allahu i ka lejuar, mė sė tepėrmi e urren shkurorėzimin. Gratė tuaja u janė dorėzuar nė besė tė Zotit. Respektojeni, o besimdrejtė, atė amanet tė Zotit.


O njerėz! Sot djalli i mallkuar ėshtė i dėshpėruar, sepse ka pėsuar humbje dhe mė nuk mund tė ndikojė nė ju. Por ju megjithatė gjithnjė bėhuni tė kujdesshėm, qė ai i mallkuar tė mos ju vė nė lajthitje as pėr gjėrat mė tė vogla. O besimdrejtė! Kur e caktoni dhe e ndani ndėrmjet veti trashėgiminė, bėhuni te drejtė dhe pėrmbajuni librit tė Zotit. Ruajeni pasurinė e bonjakėve, tė paaftėve dhe te sėmurėve mendore. Zoti ēdonjėrit ia ka dhėnė te drejtėn e vet, andaj nuk ka nevojė qė trashėgimtarėve t'u lihet testament; ndėrsa si testament nuk mund tė lihet mė tepėr se njė e treta(1/3) e pasurisė. Fėmija i takon atij, ne shtratin e tė cilit ėshtė i lindur. Kush pohon se i takon tjetėrkujt pėrveē prindit, atė do ta arrijė mallkimi i Zotit. Nuk i lejohet gruas qė tė japė diē nga pasuria e burrit tė saj pa lejen e tij. Borxhi duhet paguar ndėrsa sendi i huazuar duhet kthyer. Dhurata duhet tė kthehet me dhuratė. Kush hynė dorėzanė pėr dikėnd, obligohet edhe me pėrgjegjėsi pėr dorėzani. Me robėrit dhe shėrbėtorėt silluni nė mėnyrė njerėzore. Ushqeni ata sikur qė ushqeheni vetė, dhe vishni ata sikur qė visheni vetė. Nuk guxoni t'u bėni keq, as t'i keqpėrdorni. Edhe ata janė njerėz, edhe ata janė shėrbėtore tė Zotit.


O besimdrejtė! Ta dini dhe tė mos harroni se tė gjithė muslimanėt janė vėllezėr. Ju tė gjithė jeni pIotėsisht tė barabartė nė tė drejta dhe detyra. Nuk ka kurrfarė pėrparėsie arabi ndaj jo-arabit, e as jo-arabi ndaj arabit, as i ziu ndaj tė kuqit, e as i kuqi ndaj tė ziut pėrveē me devotshmėri. Tė gjithė jeni pasardhėsit e Ademit, ndėrsa Ademi ėshtė prej dheut.


O muslimanė! Duhet tė kujdeseni, tė duheni dhe tė ndihmoheni ndėrmjet vete. Nuk guxoni ta ofendoni njėri-tjetrin, e as t'i merrni me dhunė njėri-tjetrit diēka. Kėto janė mėkate tė rėnda. Merreni vetėm ate qė me vetėdėshirė ju jepet. Respektoni pacenueshmėrinė e pasurive tuaja derisa janė nė frymėn e ligjeve tė Zotit. Nė punėn tuaj Islami dhe interesi i pėrgjithshėm le tė jenė mbi ju dhe interesin tuaj personal. Pėrkushtojani Islamit jetėn tuaj dhe nė punėn pėr Islamin jepni prej vetes githēka qė mundeni. Kurrė mos e shkelni tė drejtėn dhe nderin e askujt. Vetvetes mos i bėni dhunė. Mos harroni se mėshira ėshtė njė ndėr bazat kryesore tė Islamit.0 njerėz! Dėgjoni ēka po ju them dhe mbajeni mend mirė. Unė po jua lė librin e Zotit - Kur'anin - te cilit nėse i pėrmbaheni gjithnjė do t'ju ruajė qė tė mos e humbni rrugėn e drejtė, rrugėn e drejtėsise dhe sė vėrtetės. Kur'ani ėshtė libėr i qartė dhe i shenjtė, vepėr e vėrtetė e Allahut, fjalė e Tij, nė vėrtetėsinė e sė cilės nuk ka kurrfarė dyshimi.


Para vetes e keni tėrė jetėi time, fjalėt dhe veprat e mia. Gjithēka qė kam folur dhe punuar, jam pėrpjekur qė tė jetė nė pajtim tė plotė me urdhrat e Allahut. Ju vėrtet nuk do tė gjendeni nė lajthitje pėrderisa t'i pėrmbaheni Kur'anit dhe sunnetit tim.


O besimdrejtė! Thuajeni gjithnjė tė vėrtetėn e pastėr. Urrejtja asnjėherė le tė mos ju largojė nga rruga e tė drejtave dhe drejtėsisė. Drejtėsia ėshtė motra e devotshmėrisė. Frikėsohuni nga Allahu! Ai e sheh punėn tuaj.


O njerėz! I dėgjuat porositė e mia, futini nė zemrat tuaja e nė jetėn tuaj. Tė gjithė ata qė i kanė dėgjuar kėto fjalė tė mia, le t'ua pėrcjellin atyre qė nuk i kanė dėgjuar, sepse prej tyre mund tė ketė mė mbamendės se vetė dėgjuesit.(Pas njė pauze tė shkurtėr, i Dėrguari i Zotit me njė zė mė tė butė ka thėnė):

"A e percolla mesazhin e Allahut tek ju, o njerez?"

"O i Dėrguari i Zotit! Ti besnikėrisht e ke pėrmbushur misionin tėnd dhe neve na ke komunikuar ēka tė ka urdhėruar Zoti", u pėrgjigjėn mė se 100 000 haxhinjte e pranishėm.

(Atėherė Muhammedi a.s. me zė solemn tha) :

"O Zoti im, dėshmo (nė kėtė)!

(Tė njėjtėn ditė, Zoti i Lavdishėm e shpalli edhe ajetin e fundit tė Kur'anit):

"Sot persosa per ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntine time, dhe zgjodha per ju Islamin fe". (Sure Maide, 3).

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dani11 : 26-06-09 nė 08:30
Dani11 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 20:31   #51
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Lulishta e dritave

Gratė deputete dėnojnė gjuhėn denigruese tė hoxhė Salihut (video)
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 20:47   #52
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulishta e dritave

nese depuetetet jane te sojit qe permend hoxha kane te drejte te ankohen, ngase ju dul nje marre nga shume marre qe bejne vajzat po edhe djemt, nje rini e degjeniruar pa te ardhme
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-13, 22:46   #53
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Lulishta e dritave

[QUOTE=Guri i madh;2284783]Gratė deputete dėnojnė gjuhėn denigruese tė hoxhė Salihut (video)[/QUO
Interviste e nxehte dr.Gezim Kelmendi dhe Valon Maloku - Per ...


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Guri i madh : 01-07-13 nė 22:49
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:46.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.