Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-11-06, 10:46   #16
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Tash 4 nete me shfaqt nje Varr , qaj pran atij Varri me duket se zemra po me ndalet se qari..Por nuk e di kende e qaj , te njejten kohe dikush me flet ze Femre por smun ta kuptoj as nje fjale te vetmen
__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-11-06, 12:46   #17
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mustaqedredhur
asht mee rendesi se tyrben e kujt po e endron?

Munohu me perceptu se tyrba e kujt asht, munohu..
Jam e dyshimt ne dy ,nuk po e di se a me i cek emrat ?
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 12:49   #18
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian eX|PerT
Eshte e ndaluar te besohet se sjell dobi apo dem Tyrbeja. Ne Tyrbe varrosen njerezit e mire. Mirepo nuk d.t.th. qe njeriu i mire pas vdekjes mund te te beje dobi ty. Sepse ai ka qene i mire per vetvete e jo per ty. Edhe nese e sheh ne enderr, ska ndonje kuptim te veēant pos asaj qe djalli i mallkuar mundohet te te lodhe psiqikisht deri sa te te detyron te shkosh aty dhe te besh idhujtari te felliqur. Prandaj ruaju. Po te perkujtoj se shume rralle enderrat kane ndonje kuptim qe duhet ta kemi parasysh. Marrim per shembull, sot je lodhur shume ne pune apo e ke pas ndonje problem shume te rende per t'a zgjidhur pas mesnate e ke reprizen

Me nderime nga shoku juaj:

Albanian eX|PerT
E di qe me Kur'an eshte e ndaluar te besohet ne tyrbe ,ndoshta nuk eshte diqka e rastit qe po e enderroj

Flm. per spjegim shoku im!
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 13:58   #19
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sy_kaltra
Tash 4 nete me shfaqt nje Varr , qaj pran atij Varri me duket se zemra po me ndalet se qari..Por nuk e di kende e qaj , te njejten kohe dikush me flet ze Femre por smun ta kuptoj as nje fjale te vetmen
Une me sa kam dituri rreth asaj qe kur te shohesh ne enderr ndonje te vdekur, eshte mire te lutesh per ate person. Marrim per shembull te thuash: O Zot, meshira Yte eshte shume e madhe, meshiroje gjyshin tim (apo babin tim) dhe ruaje nga denimet/sprovat e varrit dhe te ferrit/sketerres (xhehenemit). Apo eshte mire qe ta ndihmosh ndonje te varfer duke bere per qellim qe shperblimi te i shkoj edhe te vdekurit. Perndryshe enderra te tille bash konkret eshte rend te komentohen. Ka disa teolog qe bejne koment te posaqme ne disa weba.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
E di qe me Kur'an eshte e ndaluar te besohet ne tyrbe ,ndoshta nuk eshte diqka e rastit qe po e enderroj

Flm. per spjegim shoku im!
Jo veē me Kuran, mirepo shikoje kete ēeshtje edhe ne aspektin logjik.

ps|Ska per se e nderuar, ketu jemi per njeri-tjetrin.

Ia kalofshi sa me mire.

Me nderime shoku juaj:

Albanian eX|PerT
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 22:55   #20
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ska rendesi te dihen emrat e atyre tyrbeve, ku ne to (ne mbrendesi) mbjellet e keqja dhe idhujtaria.
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-11-06, 13:06   #21
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian eX|PerT
Une me sa kam dituri rreth asaj qe kur te shohesh ne enderr ndonje te vdekur, eshte mire te lutesh per ate person. Marrim per shembull te thuash: O Zot, meshira Yte eshte shume e madhe, meshiroje gjyshin tim (apo babin tim) dhe ruaje nga denimet/sprovat e varrit dhe te ferrit/sketerres (xhehenemit). Apo eshte mire qe ta ndihmosh ndonje te varfer duke bere per qellim qe shperblimi te i shkoj edhe te vdekurit. Perndryshe enderra te tille bash konkret eshte rend te komentohen. Ka disa teolog qe bejne koment te posaqme ne disa weba.


Jo veē me Kuran, mirepo shikoje kete ēeshtje edhe ne aspektin logjik.

ps|Ska per se e nderuar, ketu jemi per njeri-tjetrin.

Ia kalofshi sa me mire.

Me nderime shoku juaj:

Albanian eX|PerT
Pershendetje Albanian eX|PerT

Aja qe mua me beri pershtypje ishte se nuk po e di kend po e qaje, nuk e di kush ndodhet aty brenda ne varr
__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-11-06, 22:39   #22
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
A din kush tė mė spjegoj pse shpesh shof ėndėrr se fluturoj, e gjithė kur mė len fuqia e jam gadi ka rrėzohem pėr toke mė del gjumi??
Mė nė fund e gjeta librin qė po e kėrkoja ka disa ditė! Kėshtu ndodh kur i huazon librat! Libri ka titull "Shpjegimi i ėndrrave". Se sa janė "shkencore" kėto shpjegime vėrtetė nuk e di!? Libri ėshtė voluminoz dhe pėrmbanė mijėra "ėndrra".
Fluturimi:
Tė fluturosh gjatė - Ju presin ditė tė bukura pėrplot gėzim dher fat!
Tė fluturosh ulėt - Puna nuk ju jep rezultate tė mira!
Tė fluturosh shpejtė - Ju pret sėmundje!
Tė fluturosh me krih - Fat!
Rėnie gjatė fluturimit - Para jush janė probleme tė papritura!
Tė shohėsh tė tjerėt duke fluturuar - Do tė keni zili!
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-11-06, 22:44   #23
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sy_kaltra
Tash 4 nete me shfaqt nje Varr , qaj pran atij Varri me duket se zemra po me ndalet se qari..Por nuk e di kende e qaj , te njejten kohe dikush me flet ze Femre por smun ta kuptoj as nje fjale te vetmen
VARRI:
Tė shohėsh varr - Pajtim me mikun/mikeshėn
Varri i hapur - Vdekje nė familje
Tė mihėsh varr - Rrezik
Tė mbulosh varr - Sėmundje
Tė qėndrosh shtrirė nė varr - Ruaj paratė tua
Tė lexosh epitafin (mbishkrimin) nė varr - Ju presin vėshtėrsi
Tė rregullosh (mirėmbash) varret - Fat dhe gėzim.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-11-06, 13:00   #24
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Perjetimi i enderres , te nates se kaluar dhe interpretimi i saj :

PERJETIMI :

Gjendesha i mbyllur, i ngujuar – i zene peng ne shtepine e gjyshit – ta quaj ashtu nga nje gogol, e qe asnjehere gjate enderres nuk e kam perftyruar imazhin e tij .

Ai ishte jo i dhunshem dhe i heshtur , per dallim nga ajo cfare kemi degjuar nga mitologjite e thurura per ta… Me nje fare menyre nuk disha , sa do te zgjas kjo gjendje ekzistuese ( status qou) pasi qe isha i lire ne tere shtepine e baba gjyshit …

E kisha ne dispozicion tere komoditetin qe ma ofronte ajo ; bejsha tush, ushqehesha , shiqoja TV-ne … mirepo jasht saj nuk me lejohej te dilja !! Nuk dija arsyen e mbajtjes peng ?!

Dhe duke marre per baze natyren e shpirtit tim liberal , ishte krejtesisht e natyrshme – qe une fillova te luftoj gogolin . Mirepo, gogoli ishte i pavdekshem . Rigjenerohej ne cdo vend qe i shkaktoja plage !

Te vetmin kontakt me jasht e kisha – me vllaun e madh , i cili na sjellte racionet e ushqimit … dhe se ai ishte shpresa qe une te lirohem nga ky gogoli per dy arsye :
  • Pasi tek ai gjeja mbeshtetjen morale-besimin.
  • Besushmeria- e nje profesionisti... Kjo ishte me e rendesishme, pasi qe ky ishte mjek …dhe se pika e dobet per te eliminuar gogolin ishte goditja (therja) ne pjesen e caktuar zemres (aty ku behet kalimi i gjakut te paster- pas pastrimit te tij nga gjendja e oksiduar). Kjo ishte e vetmja shprese !
Dhe keshtu tentativa e fundit , ne te cilen mbaja shprese perfundoj.
EPILOGU: Une luftova me gogolin , te cilin beja perpjekje ta mbaja te mberthyer, perderisa vllau, lokalizoj vendin e therjes ne gjoksin e gogolit … Mirepo, fatekeqesisht- aksidentalisht, i tere projeksioni u kthye ne boomerang . Nga e therrura psova une, nga dora vllaut te cilin e dua dhe i besoj shume ..
Natyrisht, e tere kjo ndodhi paqellim … Pasi qe gjate ngerthimit te gogolit nga ana i me, ai ne moment u tjetersua, u unifikua ne veten time – dhe se u devijua caku i perpjekjes-therjes .

Pas vdekjes me doli gjumi , u zgjova nga endrra me te rrahura te shpejta te zemres.

INTERPRETIMI:
Kosova eshte ky ambient i mbyllur. Ne te cilen gjendemi ne , trashegimtaret e eterve te kesaj toke – shqiptaret (dardanet – e ri ). E cila kontrollohet nga nje administrate e huaj, qe per dallim nga ajo para e vitit 1999, eshte me e favorshme , me pak e dhunshme …

Kjo administrate, na lejon te jetojme , na lejon te punojme me ate qe kemi ne dore, te qarkullojme vetem brenda per brenda kesaj hapesire (Kosoves)… E kesaj gjendje ekzistuese (status quo) nuk i shifet fundi !!

Dhe se natyrisht ky popull, siq kemi mesuar nga historia ..dhe nga historia e fundit me e re , deshmitare i se ciles jam edhe vet : filluam t’a luftojme me te gjitha mjetet kete gjendje… me te gjitha format : me diplomaci, negociata , dhe e fundit si zgjedhje tjeter, per dallim nda format e permendura – me mjete te dhunes LUFTE .

Mirepo, tani gjendemi ne epilogun e ketyre perpjekjeve – natyrisht diplomatike… me te cilen historia na ka perpjekur shume here . Keto perpjekje behen nga :

1. Personat qe kane DREJTEN LEGJITIME – perzgjedhje – te besuar nga populli.
2. Legjitimiteti (besueshmeria) ndaj tyre – si te afte dhe profesionist- per te perfunduar kete epilog (per ta goditur nje here e pergjithemon gogolin, e roberise se shqiptareve).

EPILOGU: Tentimi i pare i ketij epilogu- me nje fare menryre ngjau ( u perjetua ) SHTYRJE deri ne fund te zgjedhjeve ne Serbi … Shpresoj, qe turni i dyte i tentatives te mos na ze vetem me OPTIMIZEM- EMOCIONAL – te pa mbeshtetur , por ne PUNE- konkrete , mbi te cilen mund t’a mbeshtetim optimizmin … E jo te behemi gogol te vete-vetes . Jo te shendrrohet ne boomerang .


KONKLUZIONI:
Ky fenomen, enderra , qe na percjelle gjate gjumit- natyrisht jo perhere , eshte nje rezultat i panderprere i punes se trurit – perkatesisht i cipes se tij . Cka do te thote qe ai , s’pushon punuari gjate 24 oreve …mirepo intensiteti i punes se tij , nuk eshte perhere i njejet , ai ndryshon varesisht nga aktiviteti dhe metabolizmi i trupit .

Si ne gjendje te zgjuar, ashtu edhe te fjetur , sistemi nervor – eshte gjithemon aktiv, cka do te thote : cipa e trurit nuk nderpren aktivitetin – madje edhe kur njeriu gjendet ne gjume te thelle … Vete endrrat jane deshmi me e mire e ketij aktiviteti .

Endrrat- krijojne perftyrime joreale te fuqishme … te cilat te cilat shkaktojne dhe ankthin ne disa raste …

Natyrisht, interpretimi i endrres sime ka karakter psikanalitik – dhe ne kete parim, endrra shiqohet si forme e preokupimeve, te cilat ne nje forme apo tjeter, nderlidhen me ekzistimin, preokupimin, permbushjen e epsheve , deshirave te shtypura .

Dhe se keto preokupime,motive, deshira- aktivizohen ne nenvedijen e njeriut- qe ne pamundesi te realizimit ne forme tjeter – shfaqen ne enderr.
Pra, keto preokupime te perditshme , per synimet, deshirat e pa arritura, te pa realizuara, bejne qe te shfaqen ne endrra , ne forma shume te cuditshme, abstrakte, veshtire per t’u zberthyer , interpretuar .
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-09-09, 09:57   #25
bekrida
 
Anėtarėsuar: 27-09-09
Postime: 1
bekrida i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt
Secili prej nesh enderron gjate nates. Vecanerisht shqiptaret enderrojne jo vetem naten por edhe diten me sy te hapur.
Enderrat jane nga me te ndryshmet dhe po ashtu shpjegimet per to jane nga me te ndryshmet.

Do te ishte me interes nese secili prej do te tregonte se cfare enderre ka pare mbreme dhe me pas te perpiqemi qe te japim shpjegimet tona per kete enderr, duke ju referuar pervojes apo shpjegimeve neper internet.cfare eshte kur sheh lek ne enderr????
bekrida Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-09-09, 10:01   #26
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Ishim si me nje bazen edhe nje peshkaqen nga uji bente masakra hante qka takonte perpara une mora nje Kakci edhe e godita per vdekje mandej nuk me kujtohet....
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-09, 16:14   #27
Kureshtari
 
Anėtarėsuar: 28-09-09
Postime: 5
Kureshtari i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bekrida
cfare eshte kur sheh lek ne enderr????
Bahesh politikane ne sy qel. Njones i pat ndodh e se di a osht sahi.
Kureshtari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-09, 17:29   #28
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Sonte kam pare veten me Fustan te Bardhe!!!

C'fare mund te jete kjo???
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-09, 22:32   #29
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Asgjė pėr tu shqetėsuar Anna!

Zakonisht fustani kur ėshtė i ngjyrosur, do tė ketė njė moment tė rėndėsishėm nė jetėn e personit qė ėndėrron, qė do tė ēojė nė forcimin e parimeve nė tė cilat gjithmonė ka besuar.

Njė fustan i bardhė apo i zi dėshmon, nevojėn pėr t’u mbrojtur nga miq tė shtirur.

Po qese ėndėrroni se keni veshur rroba nusėrie, do tė merrni pjesė nė ēėshtje tė kėndshme dhe do tė takoheni me shokė e miq.

Fustanet nė ėndėrr po ashtu mund tė tregojnė grindje mes grash.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-09, 22:36   #30
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Asgjė pėr tu shqetėsuar Anna!

Zakonisht fustani kur ėshtė i ngjyrosur, do tė ketė njė moment tė rėndėsishėm nė jetėn e personit qė ėndėrron, qė do tė ēojė nė forcimin e parimeve nė tė cilat gjithmonė ka besuar.

Njė fustan i bardhė apo i zi dėshmon, nevojėn pėr t’u mbrojtur nga miq tė shtirur.

Po qese ėndėrroni se keni veshur rroba nusėrie, do tė merrni pjesė nė ēėshtje tė kėndshme dhe do tė takoheni me shokė e miq.

Fustanet nė ėndėrr po ashtu mund tė tregojnė grindje mes grash.
vjeherr e dashtun, mire se erdhe, kam pa anerr n Ks diqysh tan t vesht t nreqt diqysh, qka thojne lum vjehrra?


__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:58.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.