Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-07-09, 21:09   #1
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Reflektime

Po bisedoja nji ditė me njė mik timin. Mik tė vjetėr, mė tė vjetėr se unė. E njoh si njė person mjaft tė matur, intelektual dhe, mbi tė gjitha, qė reflekton drejtė. Ka jetuar dhe jeton pjesėn mė tė madhe tė jetės nė Kosovė, rrethanat e sė cilės mendoj se i njeh mjaft mirė.
Derisa po e pyesja pėr disa miq e pėr disa persona, tė njohur tanė tė pėrbashkėt, miku im u drejtua kah unė dhe me njė fytyrė prej tė befasuari mė thotė:

-..., a po tė duket bre edhe ty qė diqysh kohėve tė fundit njerėzit po sillen sikur me e dijtė qė bota ėshtė nė tė sosur?
Nuk po e kanė fort gajle pėr fytyrė, nuk e kanė gajle pėr moral... nuk lodhen fort pėr pasojat e veprimeve tė tyre... nuk brengosen fort pėr pasojat e fjalėve qė flasin... nuk e kanė gajle fort nėse hyjnė borgj... nuk e shohin tė arsyeshme tė zgjedhin njerėzit nėse janė shokė tė mirė e tė ndershėm, ose nėse janė tė pandershėm... besnikė a jobesnikė... nuk ju bėn pėrshtypje fort pėrkushtimi ndaj familjes, prindėrve... nuk lodhen fort me kėnd shoqėrohen, as me kėnd dashurohen, as se me kėnd martohen...
Kryesisht, njerėzit po jetojnė "sot pėr nesėr"... pa tė ardhme. Ose, nuk ju intereson fort tė kujdesen se si do tė jetojnė nė tė ardhmen e vet - mbi ēfarė baze?

...kėto ishin fjalėt e mikut.
Personalisht, tentova qė kėtė reflektimin e mikut tim, ta kufizoj vetėm brenda shoqėrisė shqiptare. Thėnė tė drejtėn, nė kėtė kontekst, nuk m'u duk fort i pabazė konkludimi i tij. (Pa teprim, m'u duk edhe i arsyeshėm)

Edhepse konkludimi i mikut se "njerėzit po sillen sikur tė jenė tė vetėdijshėm se bota ėshtė sė shpejti nė tė sosur", m'u duk i ekzagjeruar, dhe paksa i fryrė... mendoj se sjelljet e njerėzve (tanė sidomos), megjithatė tregojnė se, nėse jo bota, diēka ėshtė nė tė sosur nė kėtė shoqėri(?!)


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-07-09, 21:25   #2
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Reflektime

Jo veq tu ka dok ,tu ka dok tye e mikut tėndė, se jo jo. s'asht kurgjo n't'sosne, as gjysa so kry hala. Tranzicion hesapi, dela tranzicion nė kuptimin e plotė tė fjalės (hiq mos u bo marak).
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-07-09, 23:59   #3
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Dikush e formulon kulturen si forme apo menyre e te kuptuarit te jetes .Ky reflektimi i lartpershkruar eshte deftues jashtezakonisht domethenes per shoqerine tone .Jashte binareve .Pezull .As ne toke e as ne hava .Pa permbajtje .Gjithecka perfundon ne fasade .Nuk ka qelize qe nuk eshte infektue .Imunitet te dobet kishim pase .....

__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-09, 11:05   #4
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei

-..., a po tė duket bre edhe ty qė diqysh kohėve tė fundit njerėzit po sillen sikur me e dijtė qė bota ėshtė nė tė sosur?
Nuk po e kanė fort gajle pėr fytyrė, nuk e kanė gajle pėr moral... nuk lodhen fort pėr pasojat e veprimeve tė tyre... nuk brengosen fort pėr pasojat e fjalėve qė flasin... nuk e kanė gajle fort nėse hyjnė borgj... nuk e shohin tė arsyeshme tė zgjedhin njerėzit nėse janė shokė tė mirė e tė ndershėm, ose nėse janė tė pandershėm... besnikė a jobesnikė... nuk ju bėn pėrshtypje fort pėrkushtimi ndaj familjes, prindėrve... nuk lodhen fort me kėnd shoqėrohen, as me kėnd dashurohen, as se me kėnd martohen...
Kryesisht, njerėzit po jetojnė "sot pėr nesėr"... pa tė ardhme. Ose, nuk ju intereson fort tė kujdesen se si do tė jetojnė nė tė ardhmen e vet - mbi ēfarė baze?

...kėto ishin fjalėt e mikut.
Personalisht, tentova qė kėtė reflektimin e mikut tim, ta kufizoj vetėm brenda shoqėrisė shqiptare. Thėnė tė drejtėn, nė kėtė kontekst, nuk m'u duk fort i pabazė konkludimi i tij. (Pa teprim, m'u duk edhe i arsyeshėm)

Edhepse konkludimi i mikut se "njerėzit po sillen sikur tė jenė tė vetėdijshėm se bota ėshtė sė shpejti nė tė sosur", m'u duk i ekzagjeruar, dhe paksa i fryrė... mendoj se sjelljet e njerėzve (tanė sidomos), megjithatė tregojnė se, nėse jo bota, diēka ėshtė nė tė sosur nė kėtė shoqėri(?!)
Mjaft bukur e paska reflektuar (pėrshkruar) gjendjen e sotme ai miku yt.
Ne, vėrtet, edhe mė heret kemi jetuar "sot pėr nesėr" por me njė dallim tė madh nga sot.
Sot njerėzit hyjnė borxh pėr kumar, pėr bastore...e qebesa edhe pėr bizllese (biznese) nga mė tė dyshimtat, pėkundėr asaj qė mė herėt njrėzit hynin nė borxh kryesisht nga nevoja: pėr ushqim, ngritje shtėpie apo dasėm.
Ishim me njė shok (i cili gjithashtu jeton nė vendlindje) nė njė shitore dhe, siē ishim duke biseduar (rreth njė pune qė kishin nė atė dyqan) hyri njė njeri, bleu diēka dhe iku pa e pėrshėndetė asnjėrin nga ne. Pasi doli, ky shoku po mė thot: "A e pe kėtė qė posa doli"? "Po", i thash unė, " e kush ishte ai?", e pyeta. "Ky", m'u pėrgjigj ai, "nė besim tė njė shokut tim m'i ka marrė (hiq mė shumė e hiq mė pak se) 12.000 € hua. E tash as s'don tė mė njohė."

Raste si ky ka me qinda tek ne. T'i marrin lekėt e nuk tė njohin, sepse atė hua me siguri e kanė djegur diku, kėshtuqė s'ka as gjasa minimale pėr t'i kthyer ato. Sa ka ra morali tek ne e tregon si shembulli im ashtu edhe i phanta-rei.

Me siguri qė njė gjendje e tillė tregon se diēka ėshtė nė tė sosur e sipėr. Pyetja ėshtė: Edhe sa do tė zgjasė kėshtu?!***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-09, 13:56   #5
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Neve hon e don na ka sunu dikush, e jena msu veq me force. Veq tuta na vjen hakesh. Sot jena bo qe thojne ni fjale; si qenin kur te zgidhsh prej zingjirve! Kjo vlen per shumicen qe besa.
Na ka hup respekti per prind mas pari, per familje, per shoqerine.. Gjithkush e kqyr VEQ interesin e vet. Nuk jem falenderues. Munohum veq me "ia lshu dikuj". Nuk menon kush per t ardhme, qysh paska thane shoku i Pantes, nuk punon kush per me pas ni t ardhme ma t mire, veq sot per neser....

Thojke ni gru e dajes tem; Kur t hup rahmeti ne prind per fmine e vet, atehere eshte ngat kiameti! Se fmise per prind i ka hup!!!

njoh njerez, qe kan ka 7 fmi, e kan shit me shpi e me qka ka, e hanger paret neper dur qishtu, e shku e nxan njerit t huj shpine, pa e ngjoft pa e dit, neser vjen jarani, e qet prej shpise edhe jet n sokak vet i 8-i. a jan normal kta njerez??? a kan logjike t njerit? a menon per fmi t vet? me ia siguru ni kulm mi kry..ncncnc.

E plot plot raste tjera....


mos ti harrojme mas pari "udheheqsit tane" :(:( me tu dhimt ky popull!!

ps; temes ia dhashe 5 yje!
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lovely : 30-07-09 nė 13:59
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-09, 15:27   #6
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Reflektime

Ani bohuni miuslimona more, krejt kallaj kjo punė. Ata po e ofrojn pėr momentin "zgjidhjen" pėr shpėtimin e njerzimit.

Kur unė ni kėtė motze uluroja kėtu, e u mundohėsha i pari tė bėja Kthes nga kjo dukuri e ligė e mos sinqeritetit tė njerzimit, po funja punė e madhe njerzimi kisha gajlen e popullit qė i takoj, tė gjithė kėtu "qeshnit" me mua, ka disa kėtu tu ketė mbetur goja ende hapt nga tė qeshurat e forta tė dikurshme bile.
Poooo... qeshnit, edhe nuk e bėnit ama hiq men qė kush kesh e vesh, kush ma heret e kush ma vonė !
Tash kur "kemi" vendosur ti ndrrojm rolet e tė aktruarit, tash menjiher ooooouuuu ēka u bo ?! E jo valla ēka uou bo hiq, se fort hyzmetin ja kemi boe.


__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-09, 17:53   #7
Erėlehta
 
Anėtarėsuar: 24-07-09
Postime: 58
Erėlehta me shokė shumeErėlehta me shokė shume
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Po bisedoja nji ditė me njė mik timin. Mik tė vjetėr, mė tė vjetėr se unė. E njoh si njė person mjaft tė matur, intelektual dhe, mbi tė gjitha, qė reflekton drejtė. Ka jetuar dhe jeton pjesėn mė tė madhe tė jetės nė Kosovė, rrethanat e sė cilės mendoj se i njeh mjaft mirė.
Derisa po e pyesja pėr disa miq e pėr disa persona, tė njohur tanė tė pėrbashkėt, miku im u drejtua kah unė dhe me njė fytyrė prej tė befasuari mė thotė:

-..., a po tė duket bre edhe ty qė diqysh kohėve tė fundit njerėzit po sillen sikur me e dijtė qė bota ėshtė nė tė sosur?
Nuk po e kanė fort gajle pėr fytyrė, nuk e kanė gajle pėr moral... nuk lodhen fort pėr pasojat e veprimeve tė tyre... nuk brengosen fort pėr pasojat e fjalėve qė flasin... nuk e kanė gajle fort nėse hyjnė borgj... nuk e shohin tė arsyeshme tė zgjedhin njerėzit nėse janė shokė tė mirė e tė ndershėm, ose nėse janė tė pandershėm... besnikė a jobesnikė... nuk ju bėn pėrshtypje fort pėrkushtimi ndaj familjes, prindėrve... nuk lodhen fort me kėnd shoqėrohen, as me kėnd dashurohen, as se me kėnd martohen...
Kryesisht, njerėzit po jetojnė "sot pėr nesėr"... pa tė ardhme. Ose, nuk ju intereson fort tė kujdesen se si do tė jetojnė nė tė ardhmen e vet - mbi ēfarė baze?

...kėto ishin fjalėt e mikut.
Personalisht, tentova qė kėtė reflektimin e mikut tim, ta kufizoj vetėm brenda shoqėrisė shqiptare. Thėnė tė drejtėn, nė kėtė kontekst, nuk m'u duk fort i pabazė konkludimi i tij. (Pa teprim, m'u duk edhe i arsyeshėm)

Edhepse konkludimi i mikut se "njerėzit po sillen sikur tė jenė tė vetėdijshėm se bota ėshtė sė shpejti nė tė sosur", m'u duk i ekzagjeruar, dhe paksa i fryrė... mendoj se sjelljet e njerėzve (tanė sidomos), megjithatė tregojnė se, nėse jo bota, diēka ėshtė nė tė sosur nė kėtė shoqėri(?!)Duke u nisur nga ajo thėnia:

- Ēdo gjė e re (pėr momentin e parė) ėshtė pėr Sy dhe pėr Vesh e papranuar (kėshtu e spjegon ligji i trurit), konkludojmė se ai miku yt ėshtė vonuar tepėr.
Ėshtė vonuar aq shumė sa qė rrjedhat e fundit, ndryshimet e fundit qė janė bėrė nė shoqėrin botėrore, nė shoqėrin shqiptare nuk i paska rrok syni dhe veshi i tj.
Tash i paska hapur sytė dhe veshėt e e gjitha kjo i ka ra si njė guri nė tru, pėr kėtė edhe tė ka pyetur ty se a mos nuk i ka pa kėto ndryshime(kėshtu mund ta zbėrthesh konkludimin e tij, si pyetje).

Tė lutem qetėsoje atė mikun tėnd sepse asgjė nuk po soset por vetėm rrjedha shoqėrore, shkallė tė ndryshme tė shoqrisė janė kėto.
Erėlehta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-09, 17:58   #8
Erėlehta
 
Anėtarėsuar: 24-07-09
Postime: 58
Erėlehta me shokė shumeErėlehta me shokė shume
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace
Mjaft bukur e paska reflektuar (pėrshkruar) gjendjen e sotme ai miku yt.
Ne, vėrtet, edhe mė heret kemi jetuar "sot pėr nesėr" por me njė dallim tė madh nga sot.
Sot njerėzit hyjnė borxh pėr kumar, pėr bastore...e qebesa edhe pėr bizllese (biznese) nga mė tė dyshimtat, pėkundėr asaj qė mė herėt njrėzit hynin nė borxh kryesisht nga nevoja: pėr ushqim, ngritje shtėpie apo dasėm.
Ishim me njė shok (i cili gjithashtu jeton nė vendlindje) nė njė shitore dhe, siē ishim duke biseduar (rreth njė pune qė kishin nė atė dyqan) hyri njė njeri, bleu diēka dhe iku pa e pėrshėndetė asnjėrin nga ne. Pasi doli, ky shoku po mė thot: "A e pe kėtė qė posa doli"? "Po", i thash unė, " e kush ishte ai?", e pyeta. "Ky", m'u pėrgjigj ai, "nė besim tė njė shokut tim m'i ka marrė (hiq mė shumė e hiq mė pak se) 12.000 € hua. E tash as s'don tė mė njohė."

Raste si ky ka me qinda tek ne. T'i marrin lekėt e nuk tė njohin, sepse atė hua me siguri e kanė djegur diku, kėshtuqė s'ka as gjasa minimale pėr t'i kthyer ato. Sa ka ra morali tek ne e tregon si shembulli im ashtu edhe i phanta-rei.

Me siguri qė njė gjendje e tillė tregon se diēka ėshtė nė tė sosur e sipėr. Pyetja ėshtė: Edhe sa do tė zgjasė kėshtu?!***

Edhe kjo ėshtė njė shkallė shoqėrore e cila nuk do tė shuhet kurrė, nėse njeriu mendon se kėtė qė ka marrė huan ta lė fajtor ėshtė gabim. Ai ka punuar ashtu si i ka thėnė mendja e vet pėr tė mirėn e vet( se a i ka humb ato para nė bastore apo casino kjo ėshtė njė kapitull tjetėr).

Dhėnėsi ėshtė nė kėtė formė fajtor e jo marrėsi(Ligj i natyrės)

Erėlehta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-09, 19:45   #9
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erėlehta
Edhe kjo ėshtė njė shkallė shoqėrore e cila nuk do tė shuhet kurrė, nėse njeriu mendon se kėtė qė ka marrė huan ta lė fajtor ėshtė gabim. Ai ka punuar ashtu si i ka thėnė mendja e vet pėr tė mirėn e vet( se a i ka humb ato para nė bastore apo casino kjo ėshtė njė kapitull tjetėr).

Dhėnėsi ėshtė nė kėtė formė fajtor e jo marrėsi(Ligj i natyrės)

S'ishte ēėshtja se kush e ka fajin por nė ēfarė niveli moral kemi rėnė (sa s'bėhet mė). Sepse mashtrues e matrapazė tė tė gjitha llojeve ka pasur, ka dhe do tė ketė edhe nė tė ardhmen. Jo vetėm ndėr ne por edhe nė tė gjithė popujt. Problemi ėshtė se numri i tė tillėve ėshtė rritur e po rritet tutje. Kjo ėshtė mė shqetėsuesja nė gjithė kėtė.
Mikpritja, bujaria e besa... si virtyte tė shqiptarit, siē po shihet, kanė vdekur qyshmoti!


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-09, 20:38   #10
Erėlehta
 
Anėtarėsuar: 24-07-09
Postime: 58
Erėlehta me shokė shumeErėlehta me shokė shume
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace

S'ishte ēėshtja se kush e ka fajin por nė ēfarė niveli moral kemi rėnė (sa s'bėhet mė). Sepse mashtrues e matrapazė tė tė gjitha llojeve ka pasur, ka dhe do tė ketė edhe nė tė ardhmen. Jo vetėm ndėr ne por edhe nė tė gjithė popujt. Problemi ėshtė se numri i tė tillėve ėshtė rritur e po rritet tutje. Kjo ėshtė mė shqetėsuesja nė gjithė kėtė.
Mikpritja, bujaria e besa... si virtyte tė shqiptarit, siē po shihet, kanė vdekur qyshmoti!


***

Mė ra tė lexojė; " Wer schreibt der bleibt"

Edhe ai dhėnėsi i parave, po tė kishte shkruar njė marrėveshje me atė shokun e vet se me kėtė marrėsin e parave jo se jo(qėllimi i tij, merri parat e mos njih askėnd mė), do tė ishte mė lehtė pėr dhėnėsin.

Besa kurrė nuk ka qenė, ajo qė ti apo disa tė tjerė e quajnė besė, nuk ka qenė besė por ka qenė frika e marrėsit se nėse nuk i kthen parat, dhėnėsi i del e ja bėnė fytyrėn kallamoq. Kjo ishte besa!
E tash, e kanė kuptuar marrėsit se askush nuk po flliqet me ta edhe pse huazojnė para, pėr atė edhe nuk i kthejn e ajo qė e ka thėnė ai shoku yt edhe nuk tė njeh se kush je.

Mos harro, besa e atėhershme ka qenė frika!

Sa pėr mikėpritjen, mos e pėrziej mikpritjen kėtu se mikėpritja nuk ka munguar te shqiptarėt kurrė dhe jam e bindur se edhe mė tutje do tė jetojė.

Duhet bėrė pėrjashtim, pėr tė huajin nuk ka mikrpitje mė se kur tė del jashtė tė shan bukėn.

E pabesueshme ėh!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Erėlehta : 30-07-09 nė 20:40
Erėlehta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-09, 21:48   #11
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Reflektime

*
Aha...?!

Atėherė,
"Bukė kripė e zemėr" (Mikpritja),
"Besa e shqiptarit" dhe
"Bujaria"...


...paskan qenė...
...pėrralla tė moēme...
...legjenda e mite...
...ėndėrra gjat ditės...
...dhe fantazi e dėshirim
i shqiptarėve.

Ja qė nuk e paskam ditur deri tash!

Unė gjithnjė mendoja (deri sot) se populli im posedom me ca virtyte, ja qė gabim e kisha pasur.***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-07-09, 04:54   #12
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Reflektimi i mikut eshte nje reflektim dhe nje vlersim shume real!
Kur eshte fjala te ligjet e shkruara dhe te pa shkruara don kohe dhe nje analize pak me te thelle!
Problemi qendron se shqiptaret ne Kosove por edhe ne Shqiperi duke mendu se dolen ne liri dhe tash jan ne shtepine (shtetin ) e vet -Demokracise po i zhdrypin prej bishtit!
Hajt se tash jam ne shpi temen e baj cka te du vet!!!
Po kur mbjell cka mos , te mbine cka mos dhe korre cka mos!!
Dy gjera jan shume reale ;
Ne "lirin" e Kosoves populli eshte me i perqare se kurr me pare
Ne "Lirine" e Kosoves vlerat morale jan ne nivelin me te ulte se kurr me pare!
Besa ,mikpritja ishin kode ,parime ,vlera te pashkruara por te rrespektuara skajshmerisht dhe qe tregonin se ky Popull ka nje tradite dhe nje organizim autokton jasht ligjeve te pushtueseve te ndryshem .

"Hyqymeti si Mreti .Ja lum ,ja mjere mileti"!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-10-09, 23:51   #13
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Edhe njėherė pėr reflektimet

...kėsaj radhe reflektimi ka pėr shkak njė bisedė qė mė rastisi kėtyre ditėve me njė tė moshuar.
I thashė: "Nipi yt m'u ankua njė dit' se jeta nė shkollė tė mesme po i duket shumė mė e vėshtirė se nė shkollė fillore. Nė shkollė fillore shumė leht e kemi pasė me u dallu, ose me marrė nota tė mira, edhe tė shoqėrohesh me tė tjerėt nuk ka qenė kaq e komplikuar"... :)

I moshuari, pasi ēoi pak buzėn nė gaz, i qetė filloi tė flasė:
Ėshtė njėra nga fazat e jetės, tha. Pėr dallim nga fatet kolektive tė shoqėrive njerėzore, ku gjėrat gjithmonė shkojnė drejt pėrmirėsimit, lehtėsimit dhe qartėsisė... pėr njeriun si individ, jeta gjithmonė bėhet mė e vėshtirė. Gjithmonė ėshtė mė vėshtirė. Nė cilėndo fazė tė jetės, njeriu mendon "sa e vėshtirė jeta", dhe shpreson qė sa mė shpejtė ta kalojė atė "vėshtirėsi"... kalon njė kohė, katėr-pesė vite, dhe i njėjti person prapė mendon "sa e vėshtirė jeta... ah sikur tė ndihesha edhe njėherė i lumtur sikur isha para katėr-pesė viteve"... le qė i harrojmė "vėshtirėsitė" qė i kemi pėrjetuar mė herėt, por bile na duken edhe si ēaste tė lumturisė "ato" ēastet e vėshtira ose ato kohėt tona tė mėparshme...

Duke dėgjuar kėto fjalė, mė sillej nėpėr mend ajo shprehja "Mos t'raftė me e harru" qė zakonisht pėrdoret si ngushėllim...

Po cili do tė ishte morali???

Gjithmonė ėshtė mė vėshtirė. Gajlet e njeriut gjatė jetės sė tij, gjithmonė shtohen e komplikohen edhe mė shumė. Mbi kėtė bazė po i bjen qė: nė kėtė fazė tė jetės nė jemi mė tė lumtur sesa qė do tė ndjehemi nė fazėn qė vjen. Sot jeta ime ėshtė mė e lumtur sesa qė do tė jetė nesėr. Nesėr do tė jem mė i lumtur sesa qė do tė jem pasnesėr.
Ia vlen tė shijohet jeta nė ēdo ēast. Secilin. T'i trajtojmė momentet e vėshtira me mė shumė kurajo dhe lehtėsi. T'i ruajmė energjitė pėr momentet mė tė vėshtira.
Mos ta shohim jetėn tonė si diēka tė pėrjetshme e tė garantuar. Le ta shohim dhe le ta jetojmė si Ēast. Ēast tė lumtur.
Personalisht mendoj se njėra nga mundėsitė e njeriut pėr t'u ndjerė i lumtur ėshtė - tė jesh vetvetja. Nė ēdo rast dhe nė ēdo rrethanė.
Kamy thotė: "N'daē 80 vjeē, n'daē 25 vjeē, gjithmonė jam unė ai qė do tė vdesė. Ėshtė vetja ime. Bėhet fjalė pėr mua. Njėsoj do tė mė vjen keq tė vdes pėr vetveten, qoftė edhe pas 200 vjetėsh". (nė tė vėrtetė, Kamy nė kėtė formė tenton ta ngushėllojė veveten pėr ta pėrballuar mė lehtė dėnimin me vdekje qė i kishin dhėnė ).
Edhe ne e dijmė tekefundit, qė i njėjti dėnim na ėshtė dhėnė. Pse tė mos e pėrjetojmė secilėn ditė tė jetės si tė falur... si tė dhuruar...

...ēka tė themi pėr fund???
Ah po, "Nipi yt m'u ankua njė dit' se jeta nė shkollė tė mesme po i duket shumė mė e vėshtirė se nė shkollė fillore".

Ah more "nip", me e dijtė ti sa lehtė e ke dhe sa je i lumtur qė je nė shkollė tė mesme... tranohesh!!!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-10-09, 17:08   #14
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

...edhe mue diēka po "m'doket" sikur janė tu na pa krejt.

Tybe, e qebesa kėrkova e kėrkova (temė) por prap nuk muj gjeta vend ma t'mirė pėr me thonė qeta qė o ka m'mundon.
M'e hap nji temė t're nuk ma mori menja qė kam matrijal me bollėk pėr tė, e as kohė e qejf, e qa bona hygjym e te REFLEKTIMI.
Reflektimi= Po m'doket, apo ?
Tė jemi tė qart unė kėshtu e kuptova, dhe shkrimi imė kėtu ka tė bėjė kryesisht me po "m'doket".
Pėr mos me e zgjatė shumė, sepse mund ta bėzdis dikė duke e "detyruar" tė shohė ēka mu paska shtier ėndėrr, po e nis.
Hajt de mo ?
...qe de prit pak,
Ah po !

Ta zėm tė gjithė jemi tė lumtur, i kemi qitė punėt n'qetele, e kemi nreq standardin e jetės, kemi pas njė fat tė madhė dhe e kemi gjetė edhe dashurin e jetės, Thjeshte gjithēka ėshtė n'terezi, si o ma mira.
Por neve kėtu jemi bo si njė lloj familje e vogėl apo, dhe dashtė e padasht do far sene po na rrėshqasin nga jeta e pėrditshme, dhe kur po e bėnė njeri "inventuren trecerkeshe" hesapi tybe spo del siq e shkrova me lart ?
...d.m.th neve kėtu po ja lexojm edhe njėri tjetrit shkrimet apo? sepse sa pėr veten e kishim hap nje liber dhe i kishim shkru qeto gjana aty, dhe edhe po i mbuloj pluhuni e si pa askushi, punė e madhe.
Jo edhe bash e vogėl, po REFLEKTOHET kjo nė MESAZHET tona, q'i tanė kohėn po mundohemi ti tregojm dikujt dicka.
Pėr fatlumesin qė na ka dhuruar jeta, pėr tė mirat materjale, pėr njė jetė thjesht pa brenga, bile bile sa pėr tė mos i thėnė edhe PĖRFEKTE ēak !

.... valla po m'doket krejt jan tu na pa, a ?!
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-10-09, 22:31   #15
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi
...edhe mue diēka po "m'doket" sikur janė tu na pa krejt.

Tybe, e qebesa kėrkova e kėrkova (temė) por prap nuk muj gjeta vend ma t'mirė pėr me thonė qeta qė o ka m'mundon.
M'e hap nji temė t're nuk ma mori menja qė kam matrijal me bollėk pėr tė, e as kohė e qejf, e qa bona hygjym e te REFLEKTIMI.
Reflektimi= Po m'doket, apo ?
Tė jemi tė qart unė kėshtu e kuptova, dhe shkrimi imė kėtu ka tė bėjė kryesisht me po "m'doket".
Pėr mos me e zgjatė shumė, sepse mund ta bėzdis dikė duke e "detyruar" tė shohė ēka mu paska shtier ėndėrr, po e nis.
Hajt de mo ?
...qe de prit pak,
Ah po !

Ta zėm tė gjithė jemi tė lumtur, i kemi qitė punėt n'qetele, e kemi nreq standardin e jetės, kemi pas njė fat tė madhė dhe e kemi gjetė edhe dashurin e jetės, Thjeshte gjithēka ėshtė n'terezi, si o ma mira.
Por neve kėtu jemi bo si njė lloj familje e vogėl apo, dhe dashtė e padasht do far sene po na rrėshqasin nga jeta e pėrditshme, dhe kur po e bėnė njeri "inventuren trecerkeshe" hesapi tybe spo del siq e shkrova me lart ?
...d.m.th neve kėtu po ja lexojm edhe njėri tjetrit shkrimet apo? sepse sa pėr veten e kishim hap nje liber dhe i kishim shkru qeto gjana aty, dhe edhe po i mbuloj pluhuni e si pa askushi, punė e madhe.
Jo edhe bash e vogėl, po REFLEKTOHET kjo nė MESAZHET tona, q'i tanė kohėn po mundohemi ti tregojm dikujt dicka.
Pėr fatlumesin qė na ka dhuruar jeta, pėr tė mirat materjale, pėr njė jetė thjesht pa brenga, bile bile sa pėr tė mos i thėnė edhe PĖRFEKTE ēak !

.... valla po m'doket krejt jan tu na pa, a ?!
haj bre murriz qe me ke ngushtu. Me detyrove te te hape zemren e me te tregu nje gje shume te rendesishme nga jeta ime, nje gje shume personale:

Pata jetuar nje kohe ne France. Kisha dale ne Paris. Ju e njihni, Parisi eshte kryeqyteti i botes, dhe keshtu kalimthi, dhe i Frances. Si katundar qe jam, mendova te shkoj atje ku mblidhen gjithe katundaret e botes, tek Kali i Sk... me falni, tek Kulla. E Parisit. Ka nje shesh te madh aty, mes kater kembeve, dhe kur te ngresh syte lart, ke nje pamje sikur ke futur koken poshte fustanit te nuses se dajes, ne nje dasem katundi. Me nje fjale, ngrita koken, alamet rropullish kjo kulla. Bukuri. A t'i hipi a mos t'i hipi, vendosa t'i hip. Po nga cila ane? Sepse Kulla ka kater cepa nga mund t'i hipesh. Edhe i kane emertuar Veri Jug etj etj. Thashe po ia mbaj nga Jugu kesaj rradhe, mjaft me Veriun, u beme bajat. Dhe u futa ne rradhe. Gjithe ai popull, per nje te hipur dhe nje te zbritur. Vajta tek sportelisti, nje franceze e re nga Maroku: sa te ben bileta per nje te hipur, oj bi? e pyeta une. 4 euro, xhaxhi , m'u pergjigj marokinja. Nejse, une e dija sa bente, por luaja lojen sikur hera e pare, se ne fakt vetem katundaret i hipin kulles dy here. Mora bileten, filloi hipja. Shkalle, shkalle, shkalle... pa fund pa fund pa fund, pa fu... jo pa fustan por pa fund, zhveshur fare me nje fjale, shkallet, te lyera me nje boje te kuqerremte. Me ne fund hipa ne katin e pare. Pashe poshte, plot njerez qe prisnin te hipnin dhe ata. Atje lart frynte nje ere e ftohte brisk qe t'prente. E une kisha vajtur si ganster, nje kemishe me lule-lule, gjoksin shperthyer, nje gjoks leshatak tip king-kongu, dhe nje zinxhir floriri te trashe sa damari i qafes. Mire. Kur hyj brenda ne barin atje, shoh plot njerez qe hanin. Thashe me vete, OK, edhe une do pi uje. Dhe pyeta per banjot. Me thane qe aty matane jane. Kur shkoj tek dera, njerezit mbanin rradhe. Kaq shume njerez ka? pyeta njeren aty. Po, me tha, sepse lartesia na i ngjesh mire rropullite dhe fshikezat dalin mendsh. Hej bela. OK, e lashe fare. Kur dal ne verande, 95 metra mbi planetin Toke, kur shoh Spidermanin qe po zbriste poshte. Ēudi, thashe me vete, qenka i vertete ky miku. OK. Pastaj s'mbaj mend gje se me kane dale hundet gjak. Me kishin marre e me kishin ēuar tek spitali, nje doktor me thote : o arushan, ti ke nja tre vjet te mira qe e ke marre Siden, keshtu qe behu gati dhe degjo: "Ti nuk do te vdesesh pas 30 vjetesh, do te vdesesh ca me shpejt, keshtu qe mos u merzit". Mire. Por s'po kujtohesha ku ta kisha marre: mollat i qeroj, bostanin e pres dhe e ha pa levore, mishin nuk e ha, ku ta kem marre valle? Doktori me ndihmoi dhe me tha: a ke qene ndonje dite ne Pigalle? Po, i thashe, kam shetitur ca kusherinj te mi qe erdhen nja 10, dhe donin o Pigallin o hiē fare. A ke bere gje atje? me pyeti doktori. Po edhe kemi bere mor doktor, iu pergjigja une. Epo kjo qenka ! tha ai. Po pse, shtanga une, edhe te mbash ne preher nje valltare qenka me sherr? Eh mire, doktori me dha pastaj nje recete, dhe ika, s'ndenja me, treni i fundit nisesh nga ora 12 e nates, por mbaj mend qe kam fjetur ne tren nje gjume artileri te rende, saqe kur jam zgjuar nga gjumi, s'kisha levizur asnje centimeter prej shtratit tim.
Bela edhe kjo pune..., qashtu.


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.