Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-11-09, 08:51   #16
Antika
 
Avatari i Antika
 
Anėtarėsuar: 05-03-09
Vendndodhja: ..n'kryeveni.
Postime: 1,909
Antika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

"...kėta qė i shohim nuk janė njerėzit...

Ne, shohim vetėm atė pjesėn qė duan ta shfaqin ata. Ajo ėshtė fare pak.
Ēudi, ndonjėherė, njerėzit ia besojnė sekretet mė tė mėdha, njeriut qė e kanė takuar krejt rastėsisht. Ndoshta kjo ndodh ngase nuk besojnė se do tė takohen mė, ose edhe nėse takohen ndonjėherė, fare rastėsisht, gjasat janė shumė tė mėdha qė ata ta kenė fshirė nga kujtesa se janė takuar edhe njėherė mė parė.
Kur rrėfejnė njė rrėfim, njė pjesė tė vetes, e dijnė se kanė shqyer njė pjesė tė maskės sė tyre, duke zbuluar diēka qė e kanė duruar vėshtirė brenda vetes.
Njerėzit gjithnjė shqyejnė maskėn, por kjo shqyerje ėshtė gjithnjė e pjesshme. Kėshtu fragmentet e shqyera tė maskės janė nė vende tė ndryshme, nė kohė tė ndryshme, tek njerėzit gjithandej qė ne nuk i njohim.
Pra ne nuk e shohim njeriun. Ajo qė shohim ėshtė sall nė pjesė. Kujtoj se nuk gaboj nėse them se ne kur shikojmė qiellin aq pak tė hapėsirės kozmike shohim...

Njerėzit janė si ėndrrat... diēka rrėfejnė, diēka fshehin, diēka gjithnjė mundohen ta shfaqin nė mėnyrė figurative, enigmatike etj. Po kėshtu bėjnė edhe ėndrrat, sepse ato paraqesin njeriun, karakterin dhe kompleksitetin e botės sė tij...

Ne, jo rrallė, habitemi kur zbulojmė diēka te miku; diēka qė nuk e kemi hetuar kurrė mė parė edhepse njė jetė tė tėrė e kemi kaluar bashkė.

Prandaj
njihe veten! Duke njohur veten, ka mundėsi tė shumėfishta t'i njohim tė tjerėt. ....................."
__________________
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

..sidoqoftė,mirėdita jetė!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Antika : 02-11-09 nė 08:54
Antika Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-11-09, 15:03   #17
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Nė gusht tė vitit 1973, njė aksion i dėshtuar pėr tė plaqkitur bankėn “Kreditbank” nė Stokholm tė Suedisė, pėrfundoi nė marrjen peng tė katėr nėpunėsve nga grabitėsit e armatosur.
Pas gjashtė ditė tratativash e negociatash tė policisė suedeze me pengmarrėsit, kriza u zgjidh me happy-end dhe pengjet u liruan tė padėmtuar.

Tė padėmtuar mund tė thuhet nėse pėrjashtojmė sjelljen e tyre tė ēuditshme nė ditėt, javėt dhe muajt pas kėtij incidenti. Sepse viktimat e kėtij akti "normal" terrorist, derisa mbaheshin tė burgosur nė njė bodrum tė bankės, u lidhėn shpirtėrisht me kriminelėt qė i mbanin peng, deri nė atė shkallė sa filluan tė tregonin mirėkuptim pėr arsyet e kėtij akti, e mė pas, tė pėrpiqeshin tė siguronin ndihmė financiare pėr tė paguar avokatė pėr mbrojtjen ligjore tė ish-xhelatėve tė tyre... bile edhe tė dilnin nė gjyq pėr tė dėshmuar nė favor tė kriminelėve.
Psikologėt qė e studiuan kėtė reagim nė dukje absurd, e quajtėn “sindroma e Stokholmit”.
Menjėherė u vu re se kjo sindromė paraqitej rėndom nė situata pengmarrjeje, por edhe nė situata tė tjera ku njėra palė mund tė ushtronte lirisht dhunė ekstreme ndaj palės tjetėr: nė burgje, kampe pėrqendrimi, nė marrėdhėniet midis shfrytėzuesve dhe prostitutave, ose edhe nė familje ku burri keqtrajtonte gruan ose fėmijėt.
Sipas disa autorėve, sindroma e Stokholmit ka tė ngjarė tė shfaqet nė rrethanat kur:
  • Njė person kėrcėnohet se do ta vrasė njė person tjetėr, dhe duket se ėshtė nė gjendje qė ta bėjė kėtė.
  • Personi i kėrcėnuar (viktima) nuk mund tė largohet nga kjo situatė, prandaj e percepton se jetėn e vet e ka nė duart e abuzuesit (dhunuesit).
  • Personi i kėrcėnuar (viktima) ėshtė i izoluar nga mjedisi rrethues, nė kuptimin qė i vetmi realitet dhe e vetmja perspektivė qė ka e qė sheh, pėrveē tė vetes, ėshtė ajo e personit kėrcėnues (dhunuesit).
  • Personi kėrcėnues (dhunuesi), herė pas here, tregon njėfarė dhemshurie ndaj viktimės.
Sipas disa autorėve, mjaftojnė tre-katėr ditė qėndrimi nė kėtė lloj situate, qė viktima tė fillojė tė ndiejė simpati ose mirėkuptim pėr xhelatin.
Kjo ėshtė shpjeguar me adoptimin nga ana e viktimės e njė strategjie pothuajse instinktive pėr tė mbijetuar, duke ia bėrė qejfin personit qė i ka jetėn nė dorė dhe duke u identifikuar me kėndvėshtrimin e tij ndaj botės. Gjithashtu, nė viktima, frika fillestare nga xhelati shndėrrohet gradualisht nė mirėnjohje qė ky po ua “falė” jetėn (pra "qė po ua shpėton" jetėn).

***

Kaq, pėr rastin! "Sindromėn e Stokholmit"!


Duke pasur parasysh, pėrshembull, izolimin e hekurt dhe krimin 50 vjeqar tė Shqipėrisė nga xhelatėt e enver hoxhės... patjetėr tė kujtohen duartrokitjet dhe adhurimi i flaktė i masės popullore ndaj xhelatėve tė vet... deri nė ditėt e sotme.

Duke parė, edhe sot, adhurimin dhe vuajtjet e disa shqiptarėve pėr turqinė, perandorinė osmane e pėr palestinėn... tė kthehen nė kujtesė 500 vitet e vuajtjes nėn thundrėn otomane, si dhe pasojat.

Duke, pasur parasysh faktin se nė Kosovė, sidomos para luftės... njė kategori personash shumė tė respektuar nga populli - ish tė burgosur politik tė viteve 70-ta e 80-ta, tė njohur si patriotė... mė vonė kishte dalė se shumica prej tyre ishin shndėrruar nė spiunė e bashkėpunėtorė tė okupuesit, duke dėmtuar seriozisht rrethin dhe bashkėpuntorėt (shokėt)...

...kėto e shumė tė tjera, m'u kujtua pra "Sindroma e Stokholmit", dhe desha tė pyes:

Po ne shqiptarėt, A jemi a qysh jemi?!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-09, 16:27   #18
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Kjo sindroma e Stokholmit si dhe shume sindrome tjera nuk jane dicka qe njeriu apo grupe njerezore i lyp / lypin me qejf ,por jane dhurata te perendise (allahut).Ate qe e kap ,ja paft hajrin , ne dore te zotit .
Problemi nuk eshte te sindroma por te aftesia jone qe kemi arrite ta identifikojme kete sindrom . Kane me ardhe kohe edhe me te veshtira .Ne do te kthjelltesojme edhe shume crregulli tjera per te cilat momentalisht ndjehemi krenar .....
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LOJETARI : 08-11-09 nė 16:27
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-09, 22:15   #19
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
Kjo sindroma e Stokholmit si dhe shume sindrome tjera nuk jane dicka qe njeriu apo grupe njerezore i lyp / lypin me qejf ,por jane dhurata te perendise (allahut).Ate qe e kap ,ja paft hajrin , ne dore te zotit .
Problemi nuk eshte te sindroma por te aftesia jone qe kemi arrite ta identifikojme kete sindrom . Kane me ardhe kohe edhe me te veshtira .Ne do te kthjelltesojme edhe shume crregulli tjera per te cilat momentalisht ndjehemi krenar .....
...Bash nė kėtė kontekst nuk mund tė lė pa pėrmendur edhe njė fenomen qė (me siguri) lidhet me kėtė sindromėn e Stokholmit.
Nėpėr forume interneti bie shumė nė sy sjellja e disa "patriotėve" tė flaktė. Sjellja e tyre ultranacionaliste. Duket qartė se ata i simpatizojnė dhe kanė dėshirė t'i imitojnė sjelljet e ultranacionalistėve shkije - qetnikėve. Tė njėjtė janė. Dallimi ėshtė se ata janė qetnikė shkije, e kėta qetnikė shqiptarė. Thjeshtė ata thonė tė shfarosim shqiptarėt, kėta thonė tė shfarosim shkijet. Ama njė moot janė tė dy palėt. Sytė i kanė tė kuq. Nxisin urrejtje. Nxisin pėrēarje. Ēdo shqiptar qė nuk mendon si ta, automatikisht quhet tradhtar.
Nuk lejojnė debat brendashqiptar, pėr problemet qė kemi si komb, pėr pengesat dhe tė metat tona... nė mėnyrė qė t'i identifikojmė dhe t'i riparojmė mė lehtė... por kėmbėngulin nė sundimin e errėsirės...

Nėqoftėse nuk u pėrgjigjet ky sindrom... atėherė me siguri do ta gjejnė veten tek kjo thėnie e Tolstoit:
"Patriotizmi ėshtė strofulla e fundit e pisave, hajnave dhe maskarenjėve"!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 02:29   #20
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Tė kesh, apo tė jesh?!
Kryesisht tek gjeneratat mė tė vjetra ėshtė bėrė e zakonshme tė dėgjohet "Dikur vėrtet nuk kishim..., po ishim". Demek kemi qenė mė tė lumtur, mė tė kėnaqur, mė tė dashur, mė tė bashkuar... thjeshtė kemi jetuar.

Gjithsesi kjo hyn tek dėshira e pavdekshme e njeriut "nė kėrkim tė lumturisė".

Sipas njė reviste amerikane, nė vitin 2008 janė shkruar 4000 libra me temė pėr lumturinė. Nė vitin 2000, vetėm 50. Pra, njė rritje mesatarisht prej 800% brenda 8 vjetėsh!

A po rritet numri i njerėzve tė dėshpėruar nė njė masė kaq drastike?
Apo ėshtė pasojė e trendit bashkėkohorė "Sa mė e keqe tė jetė gjendja, aq mė shumė kėrkohet nga ne qė tė jemi tė kėnaqur... aq mė shumė iu rritet vlera shkrimeve e fjalimeve qė tė rrisin moralin e vullnetin...".

Si pasojė e kėtij trendi, mendoj se, kjo kėmbėngulje pėr me i pa gjėrat veq me sy pozitiv, ėshtė kthyer nė njė optimizėm tė verbėr tek njerėzit. Disi po e hipnotizojmė veten me dėshirė, qė na bėn tė verbėr ndaj realitetit. E kemi ushtruar vetveten qė tė mendojmė se gjithēka mund tė arrihet, mjafton me ia mėsy ose me ia qitė vetes pėrpara si qėllim, dhe kjo po na shtyen tė synojmė gjithēka. Por kur zgjohemi nga hipnoza, dhe pėrballemi me realitetin, ja nisim e e fajėsojmė vetveten: "pse ai ose ajo ia arriti e unė jo"...
Realiteti duket se jo secili nga ne mund tė bėhet president, yll, fizikant e astronaut. Duket se njerėzit nuk janė tė pėrbėrė nga tė njėjta aftėsi dhe, rrjedhimisht, ndjenja. Prandaj mendoj se duhet tė fillojmė ta rivlersojmė se ēka do tė thotė lumturi pėr ne, pėr secilin veq e veq.

Sipas njė studimi, qė pėrfshinte njė panel nga tė gjitha shtresat e popullsisė sė BE-sė, ishin pyetur rreth 1 milion persona pėr momentet e tyre tė lumtura qė i kishin ndjerė gjatė plot 5 vjetėve, del qė:
"Paraja nuk e bėn njeriun tė lumtur", pėr mė tepėr ajo shkakton dy efekte:

1. Efektin e krahasimit (unė lumturohem sepse fitoj mė shumė se tė tjerėt),
2. Efektin e adaptimit (unė dikur mėsohem me nivelin e rrogės sime dhe vjen momenti qė as nuk nxehem as nuk ftofem nga kjo gjė).

Siē mund ta vėreni, efekti nėn 2 e anulon efektin nėn 1.

Kėto dy efekte mund tė aplikohen edhe tek shumė qėshtje tė tjera si puna, martesa, fėmijėt, besimi fetar, shėndeti etj.

- Puna e bėn njeriun tė lumtur poashtu nėse krahasohet me tė tjerėt, e papunėsia mė lehtė pėrballohet nėse krejt shteti vuan nga papunėsia. Por njeriu nuk po mund tė adaptohej me papunėsinė, sipas studimit.

- Martesa po tė bėnte tė lumtur para se tė martohesh, kurse divorci po tė bėnte tė lumtur pas ndarjes.

- Edhe fėmijėt po tė bėnin tė lumtur para se tė lindin, e kur tė lindin ta bijnė shpirtin me dalė... e po kėnaqeshe me ta nė moshėn kur po ia nisshin me tė dalė doresh :),

- Besimtarėt e fesė ishin mė tė lumtur se ateistėt, bile vetė atesitėt po preferojshin me banu nė lagjet ku ka mė shumė besimtarė.

- Aktivitetet shoqėrore po e bėjshin njerėzinė tė lumtur por dikur po u adaptojshin edhe s'po u bėnte pėrshtypje qaq.

- Njerėzit e sėmurė, dmth tė pashėndetshėm, po u ndijshin ma tė lumtur kur afėr tyre pėrreth kishin njerėz qė nuk ndihen mirė me shėndet.

Krejt kėto sipas rezultateve tė studimit...

Ėshtė interesant se pėr lirinė nuk kishin arritur ende ta gjejnė ndikimin e atyre dy efekteve: tė krahasimit dhe tė adaptimit.

Nė lidhje me kėtė ēėshtje ka shumė mendime tė ndryshme. Pėr shembull ka qė pėrmendin dilemėn "e pėrjetshme": "Ēka po tė vyen liria pa pare... ēka po tė vyen parja pa liri"... etj etj.

Ka qė thojnė si me ironi, edhe nuk e kanė hiq keq, qė tė lumtur nė kėtė botė janė vetėm ciganėt... demek nuk i qesin vetit shumė gajle nė kokė, nuk planifikojnė e nuk i qesin vetes qėllime tė mėdha nė jetė, rrjedhimisht i bie qė nuk kanė edhe se si ta njohin dėshtimin, shkaktarin e dėshpėrimit...

... e nejse.

...po ju, ēka mendoni?
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga panta_rhei : 10-12-09 nė 02:35
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 12:04   #21
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
... e nejse.

...po ju, ēka mendoni?
Ne mendojmė
Se si rrjedhojė e krejt kėtyre pėrfundimeve tė lartėcekura nga ti, na del se ne nuk kemi ardhė nė kėtė botė tė jemi tė lumtur , por ta kėrkojmė lumturinė .Sepse poenta e krejt kėsaj qėndron gjatė rrugės sė kėrkimit ."Der Weg ist das Ziel " thojnė gjermanėt qė do tė thot :Rrruga ėshtė caku .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LOJETARI : 10-12-09 nė 12:04
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 12:20   #22
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
Ne mendojmė
Se si rrjedhojė e krejt kėtyre pėrfundimeve tė lartėcekura nga ti, na del se ne nuk kemi ardhė nė kėtė botė tė jemi tė lumtur , por ta kėrkojmė lumturinė .Sepse poenta e krejt kėsaj qėndron gjatė rrugės sė kėrkimit ."Der Weg ist das Ziel " thojnė gjermanėt qė do tė thot :Rrruga ėshtė caku .
Eh... Ta lumsha logjikėn! Hė pėr hė, nuk kemi zgjidhje tjetėr.

A po don me ta kallzu edhe nji metodė 100% shqiptare se qysh me u ba njeriu i lumtur nė jetė :)

Qė nė fėmijėri tė hershme pėrplase kokėn nė ndonjė send tė fortė (qė gjasat janė shum tė mdhaja), edhe si me dorė tan jetėn s'ki me dijt ēka osht shqetėsimi e brendosja.

Jo, seriozisht tash, mendoj se Lumturia ėshtė shenja e parė e budallakisė. Kėnaqėsia e vėrtetė qėndron tek shqetėsimi.

p.s. ngom mue se nuk osht sen puna e qisaj Lumturisė, i del njerit guha sa krahi tu e lypė, e kur ta gjen, ta fut shuplakė ftyrės t'thot nuk jam unė qasi ēfare po mendon ti. N'fakt tash kėtė far lumturinė e quajnė Lume, edhe pėr me u masku ma mirė e ka bo nofkėn emine
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-01-10, 16:56   #23
Antika
 
Avatari i Antika
 
Anėtarėsuar: 05-03-09
Vendndodhja: ..n'kryeveni.
Postime: 1,909
Antika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

..egziston tendenca,deshira qe te mposhtet mendimi tjetrit apo te injorohet mendimi tjetrit te nje pjese e forumisteve, qe mendojne se IQ eshte gjither ne max,duke mos e verejtur se shpesh i shkon ne 0,per keqardhje.

Imagjino tani kur po ai person takohet ose ,kur kto dy pole duhet te bejne nje bashkbisedim cka behet aty , pastaj disa e bejne dhe per tu dukur qe ne jemi te zgjuar mundemi,dime dhe ia dalim te fyejme shajme ,(kuptohet me shkronja dhe pa baza,thjeshte e shprehin vullgaritetin),sa do te maskuar me nje IQ te vetgraduar deri aty ku s'shkon treguesi

Duhet te dime se..... ka gjithmone vend per debat dhe replika,por puna eshte qe nuk duhet kaluar ne gjera personale.dhe nuk duhet te ofendosh tjetrin per bindjen qe ka apo per mendimin e tij te lir.Ne kete mes hyn dhe niveli ose personaliteti qe ka secili .E mira eshte qe mos kalohet deri ne ate faze pasi qe, forum eshte dhe mendimi i takon secilit,te pakten ne temat dhe nenforumet ku nuk replikohet dicka serioze,nuk ka nevoje te fyhen.

Reflektojne edhe shkronjat shume.Le te prekim realitetin e fjaleve dhe mos stresohemi nga fjalet e realiteteve te sajuara e hiperbolizuara nga persona qe mendojne keq!!
__________________
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

..sidoqoftė,mirėdita jetė!
Antika Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-10, 18:11   #24
Pulebardha
 
Anėtarėsuar: 28-10-09
Postime: 123
Pulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

http://www.youtube.com/watch?v=qDyegT1wawU
Pulebardha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-10, 11:51   #25
Antika
 
Avatari i Antika
 
Anėtarėsuar: 05-03-09
Vendndodhja: ..n'kryeveni.
Postime: 1,909
Antika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Viti 2! Refleksione mbi dhe per vetveten.


Festo! Kjo dite eshte nje nga ato me peshe per nje komb te tere! E tashmja trason rrugen e qendrueshme per te ardhmen e ndritur. Ka arsye te festohet! Thot zeri i pare.

Medito. Terhequr ne vete, kujto nga erdhem dhe ku shkojm. E tashmja me shum dhemb se sa ngjall optimizem. Thot zeri i dyte

Jan keta dy zera qe percjellin 17 Shkurtin tim te dyte me shtetesin kosovare.
Nje sy ne te qare e tjeterin ne gezim do thoshin njezit e shtetit ku jetoi.

S“me jan larguar nga mendja skenat kur perpeliteshim per te mbijetuar, pastaj klithjet ngazellyese qe vertetonin tejkalimin e humneres. Skenat e nje kohe kur perqesheshim per ambicjet tona kryeneqe para institucioneve te huaja per te pasur shtetesi! Fytyrat hutuese ne vendkalime kufitare kur legjitimoheshim me dokumenta udhetimi UN!
Pastaj rrenkellima historike te 17 Shkurtit!!
Jehone gezimi e hareje qe mbulonte ne tersi shijet e idhta qe hera heres ngritnin krye permes nje flamuri teknin, zyrtarizimeve qe dhimbnin e hutonin dhe pyetjes qe nuk deshironte ta shtronte askush nga ne. Per dreq; nje pyetje qe ngjante me ndjesin e keqe qe vetdija deshiron ta bej te paqen e nderdija e sjell rrotull por se humb. E ben gjitheher latente, duke e ruajtur me fanatizem.

Sa ka perberje shqiptare shteti zyrtare qe po linde?

Zeri i pare do thonte: shteti dhe shtetesija jan formale dhe perberjen a gjallerimin i japin qytetaret e tij me at qe karakterizohen! Kosova eshte e kosovareve dhe kosovaret jan mbi 90 shqiptare, se kendejmi edhe Kosova eshte shqiptare! Kauzalitet qe qendron.

E zeri i dyte pason: Vetekushtezimi teknik i shtetesis me gjithqka globalle dhe asgje kombetare prejudikon regjionalitetin dhe pamundeson autenticitetin nacional. Kosovaret mund te ndihen legjitimisht qytetare por jo edhe shqipetar. Te pakten jo zyrtarisht. As ne Fillimmars e as ne Nendore . Degradimi i zjarreve te marsit e flamurit te Nendorit ne manifestime jozyrtare (pasi qe joshteterore) dhemb dhe apstrahon shtetin zyrtare.

E zeri i pare thot: Vlera nacional buron nga individualizmi i secilit dhe duhet te ushqehet e promovohet nga secili. Shteti promovon qytetarin e secili nga ne promovon vlerat nacionale

E zeri i dyte kunderpergjigjet: pikerisht! Kjo teze nuk fuksionon asgjekundi; pse te funksionoi nder ne?! A s“kemi nje pasqyre gjat kesaj faze femirore te shtetesise c“far domethenje kann vetorientimi, ndergjegja dhe pergjegjesia. A s“kemi nje qartesi te mungeses se ndjesise institucionale?

I le dy zerat te ballafaqohen ne vazhdimesi dhe vet ike te ngrhe goten ne perulje ndaj atyre qe u udhehoqen nga motivet humane per interesa nacionale duke u flijuar ne altarin e lirise


pb, mynih, 17.02.2010, 19:20
__________________
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

..sidoqoftė,mirėdita jetė!
Antika Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-10, 13:22   #26
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Dilema:
T'u kthehesh apo tė mos u kthehesh historive qė ju kanė lėnė gjurmė tė thella nė jetė... !?

Njė dilemė kjo, e pandreqshme pėr shpirtėrat njerėzorė... Pėr shpirtėrat e atyre romantikėve tė papėrmirėsueshėm qė, pėr shumė e shumė arsye, nuk kanė guxim t'u kthehen kėtyre historive...

Jeta ėshtė shumė e shkurtė pėr ta hargjuar atė duke jetuar nė tė kaluarėn... aq mė tepėr kur ajo e kaluar ka pushuar sė ekzistuari tashmė.

Po ēka nėse u rikthehemi?

T'u kthehesh edhe njė herė historive tė vjetra, edhepse ndoshta nuk janė sikur supat qė nxehen pėr sy dyti a pėr sė treti, ato nuk mund t'tė ringjallin kurrė tė njėjtat emocione qė tė patėn ngjallur nė atė moment qė i ke pėrjetuar herėn e parė...
... (ndoshta) mund tė jetė njėsoj sikur tė kthehesh nė kopėsht njė muaj mė vonė pėr tė ndjerė tė njėjtat emocione shpirtėrore qė ke ndjerė para njė muaji, kur i mahnitur shikoje njė gonxhe tė bukur tė sapoēelur...
... e kotė qė tė kėrkojmė ta gjejmė aty tė njėjtėn gonxhe... tashmė ėshtė rritur e bėrė lule ...bile mund edhe tė jetė vyshkė apo tharė fare.

( panta rhei ...ēdo gjė rrjedh... gjithēka ndryshon... nė tė njėjtin lum, kurrė nuk mund tė lahemi dy herė...)

Njeriu inteligjent dallohet pikėrisht nga aftėsia pėr tė mos u kthyer mė kurrė nė gjurmėt "e gabuara", dhe tė cilat jetės sė tij i shkaktojnė dilema.

Lumturia nuk ėshtė dilemė. Lumturia ėshtė siguri.

P.S.

Ka ditė qė mė rri pezull mbi kokė,
re e bardhė e varur para meje,
mbushje e gjelbėr mėngjesi,
qumėsht i ngrohtė me pak sheqer…
Nuk di ēfarė je, edhe pse mirė e di qė je ti.


Ashtu siē nuk tė njihja atėherė
tė njoh tani, kaq vonė kaq larg
dhe kuptoj me njė shqisė tė gjashtė
qė edhe ti mė kėrkon....


Pėrpiqem tė tė kap…
tė tė gjej ketu,
por kjo dėborė e ēmendur jashtė dritares
nuk ka pikė lidhje me ditėt e ngrohta
kur shtrirė nė tė njėtin divan
njė nga kėmbėt njė nga koka
lexonim poezi...
me zhukatjen e gjinkallės ne sfond...


I vakėt ajri
i largėt,
i paemėr,
pėrdridhej spiral si krahė fluturash
qė na qėndronin nepėr kėmbėt e zhveshura
dhe ne i pėrzinim me tinguj kukurisjesh.


Tė tė gjej apo tė tė lė... ?
Apo tė vazhdojmė tė rrėshkasim pa u prekur
pėr tė mos humbur dridhjet
dhe vrarė magjine e sė kaluarės
nė kėtė botė qė zvogėlohet ditė pėr ditė...
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga panta_rhei : 28-02-10 nė 13:26
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-03-10, 22:54   #27
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

8 Marsi ,e gjitha e gabuar!


Keni pyeter ndonjehere se a eshte e drejt qe kjo date te quhet feste ? Keni pyetur ndonjehere se a eshte kjo feste e gruas apo e nenes ?Keni pyetur ndonjehere se qka ndodhi po me kete date qe ne sot ta quajme feste dhe ta festojme ? Keni pyetur se a eshte per te festuar nje date qe eshte e njohur si tragjike ku vdiqen 129 gra ?

Keni menduar sot per keto gra ,ia dhuruat nje qast mendimi te kesaj dite ketyre grave qe u flijuan per te festuar ju sot?

Tash jam ka mendoj ?! Ma duhet patjeter festuar mbasi te jete flijuar diqka ?!
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-03-10, 23:36   #28
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

[quote=vjeshta]8 Marsi ,e gjitha e gabuar!


Keni pyeter ndonjehere se a eshte e drejt qe kjo date te quhet feste ? Keni pyetur ndonjehere se a eshte kjo feste e gruas apo e nenes ?Keni pyetur ndonjehere se qka ndodhi po me kete date qe ne sot ta quajme feste dhe ta festojme ? Keni pyetur se a eshte per te festuar nje date qe eshte e njohur si tragjike ku vdiqen 129 gra ?

Keni menduar sot per keto gra ,ia dhuruat nje qast mendimi te kesaj dite ketyre grave qe u flijuan per te festuar ju sot?

Tash jam ka mendoj ?! Ma duhet patjeter festuar mbasi te jete flijuar diqka ?![/quote]

Ashtu eshte,ashtu ka qene dhe do te jet...............gjithmone dikush do te vdese per te festuar tjeret derisa dikush tjeter nuk e prish rendin dhe prap nga fillimi.......
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-10, 22:15   #29
Antika
 
Avatari i Antika
 
Anėtarėsuar: 05-03-09
Vendndodhja: ..n'kryeveni.
Postime: 1,909
Antika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

SYTĖ LEXOHEN SI LIBRAT...

Sot gjatė gjithė kohės kam menduar pėr sytė...

Mė ka shtyrė njė shikim , qė ka qenė njė ēast vetėtime. Por, brenda atij ēasti jane mbledhur vetėtimat e tė gjithė qiejve. Ashtu siē janė mbledhur pėr njė ēast, janė zhdukur poashtu pėr njė ēast edhe mė tė shkurtėr mbase; dhe unė, nuk kam pasur kohė ta lexoj dhelpėrinė dhe zjarrin aq tinzar brenda tyre, qė natyrisht, kėtė fshehje, mund ta bėjnė vetėm sytė...

Eshtė ēudi me sytė. Ata, lexohen njėsoj sikurse edhe librat. Veēse edhe tė gjithė librat ne nuk dijmė t'i lexojmė. Prej disave nuk kuptojmė gjė. Jo pse nuk janė tė mira, por ne as qė kemi hyrė brenda. Ne po sillemi jashtė, pa mundur tė hyjmė brenda, dhe po trillojmė pėr ato qė gjenden nė Kėshtjellė...
Njėsoj si ato librat e pėrroit tė ndėrdijes janė edhe sytė. Kanė tekst, nėntekst, kontekst. Librat e pėrroit tė nderdijes, kuptohen jo nga gjithkush. Edhe sytė, poashtu, thjeshtė, nuk kuptohen nga gjithkush. Ka ēaste kur ne mashtrohemi se e kemi kuptuar nėntekstin e syve. Por, e qartė: shpeshherė gabojmė. Me depėrtimin tonė nė shtresen e parė tė mjegullės, ne kujtojme se kemi kuptuar gjithēka. Por, e vėrteta mund tė jetė e fshehur pas shumė e shumė muresh tė mjegullės.
Sytė janė si poezia. Kanė tė shprehur polidimensional. Interpretimi i njė shikimi mund tė jetė i llojllojshėm. Nė gjithė kėtė llojllojshmėri mund tė mungojė vetėm e vėrteta.
Sytė janė tė thellė dhe tė pakuptueshėm si nata. Ata fshehin pamjet nė shtresat mė tė thella tė ndėrdijes. Por, sytė e kanė frikė maestron qė di t' i lexojė, hiq mė pak se djallin.
Pavetėdija jonena tradhton ndonjėherė. Dhe ne, diēka qė nuk kemi dėshiruar ta themi kurrė, na shpėton. Por atė nuk e bėjnė asytė, por e bėn goja, natyrisht e urdhėruar nga pavetėdija. Pra nuk kemi mundur ta zhdukim...
Dihet se njeriu, edhe pėrkundėr dėshirės, pak tė vėrteta merr nė varr. Ai i thotė, nė rastet mė tė shpeshta, i thotė pėrmes syve, por thashė, sytė lexohen mė sė vėshtiri. Ata janė poetė tepėr modernė. Janė egoist dhe i fshehin gjėrat, njėsoj si poetėt e mėdhenj. Ta zėmė si Xhojsi e Kafka. E di se kėta janė prozator tė mėdhenj, por edhe proza ėshtė poezi. I gjithė arti i madh, i mire ėshtė poezi.
Por, s' ka dyshim, e vėrteta absolute ėshtė se ata, lexuesit tė mirė, nuk mund t'i fshehin gjė.Pra, Atij, lexuesit tė mirė, ia tregojnė edhe ato pamje, ato gjėra qė edhe vetė i patėn harruar diku nė skutat e hedhurinave...
__________________
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

..sidoqoftė,mirėdita jetė!
Antika Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-10, 07:33   #30
Antika
 
Avatari i Antika
 
Anėtarėsuar: 05-03-09
Vendndodhja: ..n'kryeveni.
Postime: 1,909
Antika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

"".....PUNOJE KOPSHTIN QĖ TĖ RRITEN FRUTAT E SHPRESĖS


Shpresa ėshte Oaza jonė, ku ne strehohemi si fėmijė tė urtė. Shpresa ėshtė ngrehinė, nė tė cilėn ne thurim ėndrra. pa kėtė ngrehinė, tė cilėn dijmė ta ndėrtojmė vetėm ne njerėzit, do ta ndjenim veten tė zbrazur. Ata qė nuk shpresojnė, nė imagjinatėn e tyre nuk ka rrugė. Thjesht, rrugėt janė tė lidhura nyje.
Por, a i mjafton njeriut sall shpresa. Natyrisht jo. Pra njė JO e madhe.
Njeriu e ka kopshtin ku ka mbjellė Pemėt. Por, natyrisht, pemėt, pra frutat, nuk do t' i hamė kurrė nėse nuk e kemi ujitur kopshtin. Nėse ne nė mėnyrė tė vazhdueshme nuk e ujisim kopshtin, por vetėm shpresojmė se do t' i hamė frutat, atėherė ne bėhemi iluzionist.
Shpresa na mban gjallė nė jetė, por Kopshti duhet punuar.
Shpresa, ėshtė e rėndėsishme ngase na bėn mė optimist, mė gjurmues, mė kėmbėngulės, megjithatė sėrish po e them, qė t' i hamė frutat e shpresės, gjithsesi duhet punuar Kopshti.
Shpresa i jep pėrmbajtje tė re jetės. Ata qė e humbin shpresėn edhe gotėn e plotė e shohin tė zbrazur. Ndėrkaq, ai qė e ka dhe e ndėrton shpresėn, gotėn pėrgjysmė e ndjen se do ta mbush. E ndjen se kjo ėshtė e pashmangshme; dhe patjetėr do tė ndodh ashtu. Atij qė shpresa i ka iluzion tė tepruar edhe gotėn gati tė zbrazur e sheh tė plotė...
Pra, shpresa nuk ėshtė aq e theshtė sa duket, ose siē e interpretojnė herė-herė. Tė dish ta ndėrtosh shpresėn dhe tė mbahesh fort pė te, ėshtė art, madje njė art qė nuk mund ta zotėrojė gjithkush.
Shpresa dhe fati bashkėpunojnė ndonjėherė. Takohen nė rrugėt e jetės. Por, ata takohen, ndihmojnė mjėri- tjetrin, sepse ne i kemi shtyrė pėr njė gjė tė tillė. Pra, s' kemi ndenjur duarkryq, por e kemi punuar Kopshtin dhe i kemi dhėnė jetės kuptim tė ri.

Cohelo nė njė nga veprat e tij, po parafrazoj, thotė se nėse mundohesh pėr njė ēėshtje me ngulm dhe nė mėnyrė tė pareshtur, do tė rrotullohet i gjithė kozmosi, pra do tė jetė nė shėrbim tėndin, qė ta plotėsojė dėshirėn. Kupto shpresėn, pėr tė cilėn te ke punuar.

Mbill kopshtin dhe punoje. Mos ke frikė, patjetėr, do tė ushqehesh me frutat e shpresės.....""""


__________________
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

..sidoqoftė,mirėdita jetė!
Antika Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:47.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.