Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-04-10, 19:21   #31
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Shqiptari tė fal gjithēka pos suksesit

Nga Ramiz Kelmendi


Shqiptari, pėrkrah gjithė asaj morie pa fund virtytesh e cenesh, bese e trimėrie, vetėlavdi e rrahagjoksi, ka dhe ndonjė tė “metėzė” a “plagėzė”, qė as i bėn nder dhe as mund tė krenohet me tė. Nė mos e pastė, madje-madje, edhe pėr turp edhe pėr marre.

E kam fjalėn, shkurt, pėr Smirėn tonė ndjellakeqe e ndjellazezė. Me shkronjė tė madhe! Pėr kėtė jo aq dukuri a fenomen, sa – lumoskėndoianēe - p l a g ė n tonė nga mė tė mėdhatė: Zilinė ndaj njėri-tjetrit. Thuaj urrejtjen, deri nė armiqėsi, pėrplot pėrēmim e poshtėrim, pėrplot sharje e fyerje. Njė sėmundje jona kjo, njė patologji pothuajse mbarėkombėtare. Siē e shpjegon edhe Fjalori ynė: njė ndjenjė e lakmisė dhe e keqdashjes, qė na ngjallet kur shohim dikė mė mirė se veten.
E ne, siē, me gjasė, amanet na ka lėnė i pari, pothuajse kurrė s’e duam tjetrin sa veten. Pothuajse gjithmonė e pėrdhosim ēdokėnd qė na del – mbi veten. Edhe nė qoftė shqiptar.
Edhe n’e paēim vėlla t’bab’s e t’nan’s!
E kam fjalėn, pra, pėr shqiptarin smirėkeq, pėr shqiptarin smirėzi, pėr shqiptarin resėtar dhe resėmadh, qė s’e ka smirė - as ia bėn ngat! – “shkjaut” (tė Fishtės), “junanit” a “taljanit”, sa vėllait tė gjakut e tė fisit.
Pikėrisht para ndonjė jave u mbushėn 20 vjet nga ajo Lėvizja e Madhe Gjithėpopullore e Madhore e Pajtimit tė Gjaqeve, prirė nga Anton Ēetta e Mark Krasniqi, Azem Shkreli e Bajram Kelmendi me shokė, po sidomos me tė rinj dhe tė reja, kur shqiptari i fali shqiptarit mbi njė mijė gjaqe. Burrėrisht. Shqiptarisht. Me lot nė sy. Jam dėshmitar, ende i gjallė nga ata pak, kur nėna shqiptare fali – nė emėr tė lirisė e nė emėr tė rinisė, nė emėr tė Kosovės! – deri katėr gjaqe. Katėr djem.
Pėrkrah Besės, Burrėrisė e Trimėrisė, shqiptari, po, edhe – fal! Tė fal, po, edhe kur ia mbyt babėn e djalin. Edhe kur ia vret vėllain a dajėn. Edhe kur ia shkel fėmijėn.
Tė fal shqiptari, sepse faljen, animė tė gjaqeve, e ka pėr nder.
E konsideron, mė shumė se akt burrėrie, njė akt – trimėrie. Se jo mė kot e ka fjalėn e vet tė urtė: Veē trimi fal. Falja fryn njerinė, nakari fryn mėrinė.
Gjithēka, po, fal shqiptari. Gjithēka, po, po.
Ja qė, ka njė Njė, ka njė diēka qė nuk ta fal – assesi!
Shqiptari, shkurt fjala, nuk ta fal – suksesin.
Edhe po tė pati vėlla. Se mė, qoftė larg (!) , po e pati koleg mjeku mjekun, aktori aktorin, shkrimtari shkrimtarin, historiani historianin, kritiku kritikun, artisti artistin, politikani politikanin, ministri ministrin etj., etj., plas - plasja!
Njė zonjė tiranase me emrin Ana Kodima futi gishtin nė kėtė plagė, qė e quajti “Smira jonė sociale” (e unė do i shtoja edhe – kombėtare!), tek tha se nė ēdo sektor tė jetės sonė luftohet egėrsisht dhe me ngulm - i suksesshmi, i guximshmi, ambiciozi. Vetėm e vetėm pse bie ndesh me mentalitetin barazitar-ist.
Po u dallove nga tė tjerėt, po u bėre i shquar, i njohur dhe i dashur publikisht, vaj halli! Se na shquan edhe njė tjetėr “tipar” ne shqiptarėve: me qiri e me pishė ta kėrkosh, pale a e gjen njė shqiptar ta lėvdojė njė shqiptar tė aftė dhe publik! Siē nuk e gjen asnjė t’i bjerė nė qafė dembelit a parazitit. S’do mend, mbase edhe mund tė kuptohen, nė qoftė se nuk arsyetohen, tė dėshtuarit e tė dėshpėruarit, tė pakėnaqurit e tė pazotėt, hileqarėt e ziliqarėt.
Mirėpo, si shpjegohet dhe a arsyetohet egoja patologjike, vetėlavdėrimi i skajmė dhe ulja, nėnēmimi e pėrēmimi i tjetrit, i kolegut, deri edhe me broēkulla, tek i prin, e pushton dhe mbisundon zilia, smira, inati “pse ai ka pėrparuar mė shumė se unė? Pse, ē’ėshtė ai? Mos ėshtė mė i zoti se unė”?
Flitet ndėr shqiptarė njė si anekdotė, kur dy vėllezėr shpėtuan tė birin e princit nga vdekja.
Pėr t’i shpėrblyer, e pyeti princi tė parin ē’dėshiron. Disa dele, u gjegj ai, t’i kullos dhe t’i shtoj. Saora princi ia plotėsoi dėshirėn.
Po ti tjetri ē’dėshirė ke tė ta plotėsoj menjėherė?
Pa u hamendur, hazėrxhevap, vėllai i dytė i tha: “Dua t’ia marrėsh vėllait delet qė ia fale, qė tė mos ketė ē’tė kullotė”!
Anekdota anekdotė, e kurdisur a e kotė, mbetet se mbetet anekdotė. Po kur unė “i prek me dorė” dhe bėj be nė Kuran e nė Bibėl, sepse i njoh me farė e me fis, me emėr e me mbiemėr, jo njė po plot shtatė palė, shtatė ēifte vėllezėr tė njė babe e tė njė nėne, qė jo vetėm nuk flasin kurrė njėri me tjetrin me vite e vite, po nuk gjen “turk as shkja” t’i pėrgojojė e t’i shajė mė keq e mė zi se ata njėri-tjetrin. Pėrkrah amanetit dhe dėshirės sė fundit tė njė fshatarit tonė plak para vdekjes: qė t’i cofė lopa e vetme – fqinjit tė vet mė tė parė!
Kam mbi 20 vjet qė botova librin “Fytyra dhe turinj” me mbi 370 faqe. Nė qe se kėta 7 vėllezėrit prishtinas edhe i “kuptojmė” dosido, si do “kuptuar” zilinė, zėnkat, grindjet, rragatat, sharjet e fyerjet e kokave mė tė shtrenjta, mė tė merituara dhe mė tė njohura tė kombit tonė ndėr vite?
A mjafton tė zė ngoje edhe vetėm “majat: Fan Nolin me Faik Konicėn dje! Ismail Kadarenė me Rexhep Qosjen sot?
Se mė: Fishtėn (“Gabove, Hilė!”) kundėr Hilė Mosit; Nikollė Ivanajn kundėr Faikut e Fishtės; Konicėn kundėr Naimit dhe njė vargu “xuxubocėrish dhe doēėrish”; Hasan Prishtinėn kundėr Ismail Qemalit; Faikun kundėr Asdrenit; Gramenon kundėr Faikut; Luigj Gurakuqin kundėr oponentėve; Ēajupin kundėr Dr. Adhamidhit; Branko Merxhanin kundėr Lasgush Poradecit etj., etj., deri te Vehap Shita kundėr Hasan Kaleshit (“Medice, cura te ipsum”).
Enish, siē e kish zakon tė thoshte babai i Lėvizjes sė Pajtimit tė Gjaqeve, Anton Ēetta, pa mėtuar tė moralizoj, do mėsuar tė ēmojmė, tė nderojmė dhe tė krenohemi me njerėzit e zot, me ata qė janė mė tė mėdhenj dhe mė tė afirmuar se ne.
Pa Smirė!
Pa Zili!

Pa Inat!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-04-10, 11:18   #32
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Njė pėrrallė...

Njė herė e njė kohė, na ishte njė artist qė pikturoi njė pikturė tė vogėl e shumė tė bukur dhe pastaj e vendosi atė nė njė mėnyrė tė tillė, qė tė mund ta shihte nėpėrmjet njė pasqyre. “Meqė kjo e dyfishon distancėn” tha ai me vehte, “e bėn edhe pikturėn tė duket dy herė mė e bukur se mė parė.”

Kafshėt e pyllit dėgjuan pėr kėtė pikturė nėpėrmjet maces sė shtėpisė e cila adhurohej deri nė kupė tė qiellit prej tyre jo vetem sepse ajo ishte kaq e mėsuar, por njėkohėsisht edhe e rafinuar dhe e civilizuar, e sjellshme dhe e edukuar, por se nė tė njėjtėn kohė ajo ishte nė gjėndje t’u tregonte atyre kaq shume gjėra pėr tė cilat ato nuk kishin dijeni mė parė, e per te cilat nuk ishin mė tė sigurta as edhe mė pas.
Ato u eksituan kaq shumė nga ky thashethem i ri dhe bėnė shumė pyetje qė tė mund ta kuptonin sa mė mirė kėtė gjė tė re. Ato pyetėn se cfarė ėshtė njė pikturė, dhe macja ua shpjegoi kėshtu:
"Eshte njė dicka e rrafshtė, mrekullisht e rrafshtė”. “Eshtė dicka qė tė magjeps me rrafshtėsine e saj aq elegante. Dhe oh!, ėshtė kaq, po kaq e bukur!”
Kjo i ndezi edhe me shumė kafshėt, dhe ato thanė se ato do tė ishin gati tė jepnin gjithcka qė tė mund ta shihnin. Pastaj ariu pyeti:
“Cfarė e bėn atė kaq tė bukur?”
“Eshtė pikėrisht pamja e saj”, u pėrgjegj macja.
Kjo i mbushi ato me admirim dhe pasiguri duke i eksituar me shume se kurrė. Pastaj kau pyeti:
“Cfarė ėshtė pasqyra?”
“Pasqyra ėshtė njė vrimė nė mur” shpjegoi macja. “Ti i ngul sytė nė tė dhe aty brėnda ti do tė shohėsh pikturėn e bukur. Dhe ajo ėshtė kaq e brishtė dhe magjepsėse, eterore dhe frymėzuese nė bukurinė e saj tė paimagjinueshme, sa qė ty tė duket sikur bota zė e rrotullohet brenda kokės tėnde dhe gati sa nuk tė bie tė fikėt nga lezeti.”

Por gomari qė akoma s’kishte thėnė ndonjė fjalė, filloi tė hidhte disa dyshime. Ai tha se njė gjė kaq e bukur nuk kishte ekzistuar kurrė mė parė, dhe mbase nuk ekzistonte akoma. Ai tha se kur nevojitej njė thes i tėrė me fjalė e mbiemra kaq tė gjatė e tė mėdha pėr tė lavdėruar dicka tė bukur, atėhere ishte koha pėr tė dyshuar.
Ishte e lehtė tė shihje se si dyshimi filloi tė zinte vend tek kafshėt, ndaj dhe macja u ndie e ofenduar.

Biseda u mbyll me kaq pėr disa ditė, por ndėrkohė kurioziteti filloi tė zgjohej pėrsėri, dhe rigjallėrimi i interesit ishte i dukshėm. Pastaj kafshėt iu hodhėn gomarit, dhe i thane se ai iu kishte hequr lezetin e dickaje qė nė fund tė fundit mund t'u kishte sjelle atyre njė kėnaqėsi, bazuar mbi dyshimin e vetėm se ajo mund te mos ishte e bukur dhe pa pasur asnjė fakt qė ta mbėshteste ketė hipotezė. Por gomari nuk u turbullua. Fare qetėsisht ai tha se kishte njė mėnyre qė mund ta vėrtetonte se kush kishte tė drejtė, ai apo macja. Ai do tė shkonte vetė qė ta shikonte atė vrimė, dhe kur tė kthehej do t’u tregonte atyre se cfarė kishte parė atje. Kafshėt mė nė fund filluan tė ndjeheshin mė tė cliruara dhe mirėnjohėse ndaj gomarit. Ato iu lutėn atij qė tė nisej menjėherė – dhe ai ashtu bėri.
Por gomari nuk dinte ku tė qėndronte dhe kėshtu gabimisht ai qėndroi midis pasqyrės dhe pikturės sė bukur. Rezultati ishte qe ai s’kishte asnje mundesi qė ta shihte pikturėn qė atje. Ai u kthye nė shtėpi dhe tha:
“Macja gėnjen. Nė atė vrimė ishte vetėm njė gomar dhe asgjė tjetėr. Nuk kishte asgjė tė rrafshtė qė tė binte nė sy. OK. ėshte njė gomar i bukur dhe i shikueshėm, por ama vec njė gomar dhe asgjė tjetėr."
Elefanti e pyeti:
“A e pe mirė dhe me kujdes? A iu afrove tamam, apo jo?”
“Unė i hapa sytė mirė dhe me kujdes o Hathi, Mbret i Kafsheve” , tha gomari. “Dhe isha kaq pranė sa gati e preka me hundė.”
“Kjo ėshtė shumė e cuditėshme”, tha elefanti. “Macja, me aq sa mbaj mend, na ka thėnė gjithmonė tė vėrtetėn mė parė,. Le tė cojmė njė dėshmitar tjetėr pėr ta parė. Shko ti Baloo, shiko c’ka nė atė brimė dhe kthehu e na thuaj”.
Dhe kėshtu vajti dhe ariu. Po kur u kthye ai tha:
“Si gomari ashtu edhe macja gėnjejnė; nė atė brimė ishte vetėm njė ari.”

Habija dhe turbullimi i kafshėve ishte i madh. Tani secili donte tė shkonte vetė dhe ta shikonte se si qėndronte e vėrteta. Dhe elefanti i dėrgoi njė e nga njė.

I pari ishte kau. Ai nuk pa asgjė tjetėr nė vrimė pėrvec njė kau.

Tigri nuk pa asgjė tjetėr vec njė tigri.

Luani nuk pa asgjė tjetėr vec njė luani.

Leopardi nuk pa asgjė tjetėr vec njė leopardi

Gamilja pa vec njė gamile dhe asgjė mė shumė.

Kjo e nervozoi Hathin kaq shume saqe ai u nis vete per atje, qe ta nxirrte ne shesh te verteten. Me t’u kthyer ai i akuzoi tė gjithė te derguarit e mėparshėm si gėnjėshtarė dhe nuk i binte e nuk i binte inati me poshtėrsinė mendore dhe morale tė maces. Ai deklaroi se cdokush, pėrvec ndonje budallai qe nuk shihte dot as hundėn e vet, mund ta vinte re fare qartė se nė atė vrimė nuk kishte asgjė tjetėr pėrvec njė elefanti.

Morali sipas maces:

Ti mund tė gjesh nė njė shkrim gjithcka qė ke nė mendjen tėnde, pėrderisa e vendos vetveten midis atij shkrimi dhe pasqyrės sė imagjinatės tėnde. Nėse nuk je nė gjendje ta tejkalosh vetveten, ti mbase nuk i sheh veshėt e tu, por ėshtė tepėr e sigurtė qė ata janė aty.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga panta_rhei : 08-04-10 nė 11:20
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-10, 19:00   #33
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Shqiptarėt dhe kultura e mbijetesės!

OK, do tė filloj me njė fabul nga Ezopi...
...nė versionin qė e mbaj mend unė, nga njė libėr i fėmijėrisė, zogjtė dhe minjtė pėrleshen nė njė betejė legjendare, gjatė sė cilės fitorja u buzėqesh zogjve.
Me kėtė rast, lakuriqi i natės del nga radhėt e minjve dhe u thotė zogjve qė ai, nė tė vėrtetė, ėshtė zog si ata, meqė fluturon me flatra nė hava… Nė betejėn e ardhshme mes kėtyre dy ushtrive legjendare, u vjen radha minjve tė shijojnė fitoren; siē pritej, lakuriqi i natės del nga radhėt e zogjve dhe u thotė minjve: mė pranoni edhe mua, unė jam si ju, bėj kėlyshė jo vezė si kėta, dhe i ushqej me qumėsht…
Pas kėsaj edhe zogjtė edhe minjtė e dėbuan lakuriqin dhe nuk deshėn tė kishin mė punė me tė.
I shkreti lakuriq, i ndodhur pezull mes dy botėve, vetėm sa kėrkonte tė mbijetonte, duke iu bashkėngjitur fitimtarėve; por mbijetesa vijka gjithnjė me kosto sociale tė dhimbshme.
Pra, lakuriqi ėshtė... i natės, nuk sheh dit.


Kjo fabul, nė tė vėrtetė, mė kujtohet shpesh kur dėgjoj shqiptarėt tek flasin me evropianėt "hejjj, ne e kemi Nėnė Terezėn... hejjj ne e kemi Skenderbeun qė ka luftu kundėr turqve dhe e ka mbrojt evropėn e krishterė nga osmanėt... hejjj ne jemi nė rrėnjė tė gjuhėve indo-evropiane... ne jemi djepi i kulturės evroperėndimore... hejjj... hallo " ...
...pastaj tė njėjtit kur tė takohen me turqit "hejjj ben arnaut... hejjj ne jemi vėllezėr... maraba, elhamdulilah... hejjj a e din na qysh e respektojna mulla bakllaven... hejjj hajde i perzijna ēajat... gjygymat... dimijat... sharkijat...".


Pastaj, patjeter njiher nji shqiptar nė jetėn e tij duhet me e sha evropen kurvė tė plakur qė na i ka nda trojet... etj etj.


Sami Frashėri tue u mundu me i ra nė fije kėsaj ndarjes kaotike fetare ndėr shqiptarė ka thėnė "Ku ėshtė shpata, aty ėshtė edhe besa", pra ku ėshtė forca, aty na qenka edhe besimi, feja.


Padyshim, tashmė e kemi pėrvetėsuar kėtė instinkt... kėtė lloj sjelljeje, kulture tė mbijetesės... demek pėr me mbijetu si komb.
Tue e ndryshu tė jashtmen, fasadėn... kishe po e mbrojmė e po e ruajmė tė brendshmen. Veē ne shqiptarėt kėshtu... pėrndryshe tė gjithė ballkanin e kishin pushtuar turqit, jo veq shqiptarėt.
Vetėm tek shqiptarėt gjen emra tė tillė si: vlladimir, millosh, jorgo, mark, nikollė, abdurrahim, avdullah, dardan, ilir, katastrofė, dreq e bir...


(Populli mė i vuajtur e mė i persekutuar nė historinė e njerėzimit janė hebrenjtė, izraelitėt... edhe sot janė mė tė nėnqmuarit e mė tė urryerit, pak haptas e mė shumė nė heshtje... por hebrenjtė kurrė nuk i ndryshuan as emrat, as traditat e as zakonet e tyre.)


nejse...

Njė gjė ėshtė e sigurtė, kultura e mbijetesės nuk ėshtė mbijetesė e kulturės.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-04-10, 12:50   #34
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

… drama e atij tė zhgėnjyerit qė u hodh nga kati i dhjetė i njė ndėrtese, dhe derisa binte shikonte pėrmes dritareve intimitetin e fqinjėve tė tij, tragjeditė e vockla shtėpiake, dashuritė e shpejta, ēastet e shkurtra tė lumturisė, lajmi i tė cilave nuk kishte mbėrritur asnjėherė gjer te shkalla e pėrbashkėt; kėshtu nė momentin qė i plasėn trutė pas asfaltit e kishte ndėrruar krejt konceptimin e tij pėr botėn, dhe kishte arritur nė pėrfundimin se kjo botė, tė cilėn po e braktiste pėrgjithmonė duke dalė nga porta e rreme, ia vlente tė jetohej.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-10, 20:56   #35
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Nėse ASGJĖ do tė thotė asgjė.

Dhe nėse Sokrati thotė "Unė e dij qė unė ASGJĖ nuk dij". Si e din ai kėtė gjė, kur vetė pohon se nuk din asgjė???
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-10, 20:18   #36
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

"Nuk kam mundur ta imagjinoj kurrė se do tė jetoj nė kohėn kur njė zezak do tė jetė President i Amerikės, njė katunar tė jetė Kryetar i Gjakovės, njė drenicak Kryeministėr i Kosovės, dhe Interi Kampion i Evropės", tha.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-10, 11:50   #37
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
"Nuk kam mundur ta imagjinoj kurrė se do tė jetoj nė kohėn kur njė zezak do tė jetė President i Amerikės, njė katunar tė jetė Kryetar i Gjakovės, njė drenicak Kryeministėr i Kosovės, dhe Interi Kampion i Evropės", tha.
"shenja tė kijametit "
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-10, 13:53   #38
Antika
 
Avatari i Antika
 
Anėtarėsuar: 05-03-09
Vendndodhja: ..n'kryeveni.
Postime: 1,909
Antika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

.....Meqė, pėr tėrė kėtė aferė tė ashtuquajtur “Lima”, tani pėr tani, nuk kemi ndonjė qėndrim zyrtar tė institucioneve tona mė tė larta “sui generis” shtetėrore, nuk do tė ishte e preferueshme qė, ne tė tjerėt, nė kėtė rast me postin mė tė pacenueshėm nga askush tė qytetarit privat, tė japim ēfarėdo vlerėsime meritore.
Andaj, nė vazhdim tė kėtij artikulli, si kujtesė metaforike, do tė shėrbehem me dy shembuj konkret, ama edhe paradoksal nė mes veti, qė si burim e kanė filozofinė mė tė pashtershme tė menēurisė dhe urtėsisė sė pėrgjithshme tė quajtur popull:Rasti I: EULEX-i dhe mixha Dil

Gjurmėve tė thjeshtėsisė tradicionale tė filozofisė tonė tė treguar pėrmes individėve popullor, do ta prezantoj mixhėn Dil, plakun mė tė moshuar tė lagjes sime, i cili, thellėsinė e pleqėrisė sė vetė, zakonisht e kalon me moshatarėt e vet duke lozur “shesh-besh” me guralecė, nė ambientet e bukura tė parkut tė qytetit.
Kėto ditė pranvere, qėllimisht e takova nė vendin e tij tė preferuar tė ndejės. Aty ishte sė bashku me njė bashkėmoshatar tė vetė. Posa u pėrshėndeta ngrohtėsisht duke shkėmbyer mes veti ato pyetje tė zakonshme rutinore, “qysh jeni”, “si jeni”, menjėherė e pyeta rreth qėllimit tim tė takimit:
- “E, po, mixha Dil, si e komenton ti kėtė punėn me EULEX-in nė pėrgjithėsi?
-“Paqedashėja dhe trimėria duhet ta lartėsojnė kėtė popull, ndėrsa largpamėsia dhe gjeturia nė kėto situata tė vėshtira historike, do ta shpėtojnė atė. I forti, biro, nuk i lutet Zotit, e Zoti kurrė nuk e donė forcėn”- vazhdoi mė tej mixha Dil - “Logjikėn e kėsaj pune, kurrė mos e kėrko duke u mbėshtetur nė moralin e parimeve tė drejtėsisė hyjnore, por trajtoje atė si raport i forcės, tė cilėn nuk e do as Zoti.
Me tė ardhur dikush nė shtėpi dhe me tė kontrollua kush hyn e kush del te dera e jote (kufirin), apo me tė mėsua se si do ta pleqėrosh drejtėsinė me robėr e tu tė familjes (gjykatat), kjo ka njė emėr tjetėr, biri im, e jo ndihmė e miqėsi, qysh po na thonė kėta politikanė tanė.
- “Por, sipas teje, si duhet me e bitisė kėtė punė, mixha Dil?” - e pyeta nė vazhdim.
- Me paqedashėsi po se po, por edhe me trimėri, biri im. Me gjeturi nė situata, patjetėr, por edhe me largpamėsi, sepse shtėpinė, s’e mbajnė trarėt, por njerėzit. Andaj, ne pėr me arrit kėtė shkathtėsi tė urtė vepruese, do si do, na vyejnė politikan tė aftė. Njerėz tė duhur nė vende tė duhura. E, sikurse po vėrej unė, ne sot nė Kosovė kemi tre biēim politikanėsh: politikan tė vėrtetė, gjysmė-politikanė, ose hiq-politikanė. Politikani i vėrtetė ėshtė ai qė ka qėndrimin e vet dhe kėshillohet me tė tjerėt; gjysmė - politikanė ėshtė ai qė ka qėndrimin e vet por nuk kėshillohet me tė tjerėt, ndėrsa hiq-politikanė ėshtė ai qė kurrė nuk ka qėndrim tė vetin dhe gjithmonė i dėgjon vetėm tė tjerėt. Nga kėto tri kategori, qėlloja vetė se te ne nė Kosovė, ēfarė biēim politikanėsh kemi”?
-“A ke fėmijė, o dashamirė? - ndėrhyri papritmas nė kėtė bisedė shoqėruesi dhe bashkėlojtari nė “shesh-besh” i mixhės Dil.
- “Po, 3”!- i thash.
- “Me ymėr tė kofshin”! - uroi nga zemra plaku. “Por si tė thėrrasin ata ty, o birė”?
- “Babė” - ju pėrgjigja duke shprehur habi nė vete pėr kėtė pyetje.
- “E, a e di ti, pse ata tė thėrrasin ashtu?
- “Paj...”??!
- “Sepse ja u ke “shkėr...nėnėn...”! Ma merr mendja se po e kupton ku po ta qes me kėtė mesele? - mu pėrgjigj duke qeshur me ironi plaku. “Vetėm shiko se ēka po ju bėn Serbia kėtyre?! E ata?! Nė vend qė ta dėnojnė, veē po e shpėrblejnė atė...!!?
A.A
__________________
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

..sidoqoftė,mirėdita jetė!
Antika Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-10, 20:04   #39
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

"And what physicians say about disease is applicable here: that at the beginning a disease is easy to cure but difficult to diagnose; but as time passes, not having been treated or recognized at the outset, it becomes easy to diagnose but difficult to cure. The same thing occurs in affairs of state; for by recognizing from afar the diseases that are spreading in the state (which is a gift given only to a prudent ruler), they can be cured quickly; but when they are not recognized and are left to grow to the extent that everyone recognizes them, there is no longer any cure." -- Niccolo Machiavelli
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-10, 20:16   #40
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
"And what physicians say about disease is applicable here: that at the beginning a disease is easy to cure but difficult to diagnose; but as time passes, not having been treated or recognized at the outset, it becomes easy to diagnose but difficult to cure. The same thing occurs in affairs of state; for by recognizing from afar the diseases that are spreading in the state (which is a gift given only to a prudent ruler), they can be cured quickly; but when they are not recognized and are left to grow to the extent that everyone recognizes them, there is no longer any cure." -- Niccolo Machiavelli
"Ajo qė mjekėt thonė pėr sėmundjet, vlen edhe kėtu: nė fillim tė tyre, sėmundjet ėshtė lehtė tė shėrohen por shumė vėshtirė tė diagnozohen; por me kalimin e kohės, nėse nuk trajtohen me vendosmėri, ato ėshtė shumė lehtė tė diagnozohen por shumė vėshtirė tė shėrohen.
E njėjta gjė ndodh edhe me ēėshtjet e shtetit, nėse e vėren me kohė pėrhapjen e sėmundjeve nėpėr shtet (siq ėshtė pranimi i bakshishit nga njė nėpunės i zakonshėm shtetėror), ato mund tė shėrohen shpejt; por kur nuk i vėren ato dhe i lejon qė tė rriten deri nė atė nivel sa tė vėrehen nga gjithkush, aty mė nuk tė shpėton kurrfarė ilaēi."
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-10, 18:20   #41
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

n`Grunajė - kajzit (Kallinjtė) e plotė e kanė kokėn te`poshtė - t`zbraztit ndėrkaq, thikė pėrpjetė..."!
-Prej kajzive t`zbrazėt, ska as miell as gja t`hajrit, vetem krune.

Ndre Mjeda
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-10, 18:38   #42
Kalimtare
 
Avatari i Kalimtare
 
Anėtarėsuar: 02-02-10
Vendndodhja: n'katundė
Postime: 410
Kalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

une mendoj se reflektimet e mikut tend reflektojn nje problem qe eshte pjes e mentalitetit tone.. kjo edhe ma e keqja.. se leje mo ''dunjen qe eshte prish krejt''!
Kalimtare Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-10, 10:40   #43
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Nėse ASGJĖ do tė thotė asgjė.

Dhe nėse Sokrati thotė "Unė e dij qė unė ASGJĖ nuk dij". Si e din ai kėtė gjė, kur vetė pohon se nuk din asgjė???

Nese, " Gjithecka eshte relative " atehere cfar eshte ky pohimi yne ???
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-10, 21:54   #44
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Nese, " Gjithecka eshte relative " atehere cfar eshte ky pohimi yne ???
Fjalė (thėnie) qė demantojnė vetveten:

Unė e dij qė asgjė nuk dij.

Gjithēka ėshtė relative.

Kurrė mos thuaj kurrė.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-10, 08:32   #45
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reflektime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Fjalė (thėnie) qė demantojnė vetveten:

Unė e dij qė asgjė nuk dij.

Gjithēka ėshtė relative.

Kurrė mos thuaj kurrė.
.....besnik banu,e bes mos nzin!


__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:31.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.