Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-10-11, 18:53   #1
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Osho

Pranojeni veten

''Pranojeni veten ashtu si jeni. Dhe kjo ėshtė gjėja mė e vėshtirė nė botė, sepse kjo shkon kundėr trajnimit tuaj, arsimimit, kulturės suaj. Nga fillimi ju kanė thėnė se si ju duhet tė jeni. Askush nuk ju ka thėnė ndonjėherė se ju jeni tė mirė ashtu siē jeni.

Mos u fiksoni me veten - por njė vetė-dashuri natyrore ėshtė njė domosdoshmėri, njė dukuri themelore. Vetėm atėherė nga ajo mund ta duani dikė tjetėr. Pranojeni veten tuaj, duane veten.

Askush tjetėr nuk ka qenė ndonjėherė si ju dhe askush tjetėr ndonjėherė nuk do tė jetė si ju, ju jeni thjesht unik, tė pakrahasueshėm. Pranojeni kėtė, duane kėtė, festojeni kėtė - dhe nė kėtė festim ju do tė filloni ta shihni veēantinė e tė tjerėve, bukurinė e pakrahasueshme tė tė tjerėve. Dashuria ėshtė e mundur vetėm kur ka njė pranim tė thellė tė vetes, tė tjerėve, tė botės. Pranimi krijon mjedisin nė tė cilin dashuria rritet, tokėn nė tė cilėn dashuria lulėzon.''

Osho


__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-10-11, 19:01   #2
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

Guximi

"Ta pranosh sfidėn e panjohur pėrkundėr tė gjitha frikave, ėshtė guxim. Frikat janė aty, por nė qoftė se ju vazhdoni t'i pranoni sfidat vazhdimisht, gradualisht ato frika zhduken. Pėrvoja e gėzimit qė sjell e panjohura, ekstazia e madhe qė fillon tė ndodh me tė panjohurėn, ju bėn mjaft tė fortė, ju jep njė integritet tė caktuar, e bėn inteligjencėn tuaj tė mprehtė. Pėr herė tė parė ju filloni tė ndieni se jeta nuk ėshtė vetėm njė mėrzitje, por njė aventurė. Pastaj ngadalė zhduket frika, atėherė ju jeni gjithmonė duke kėrkuar dhe kėrkoni pėr njė aventurė. Guxim ėshtė tė rrezikosh tė diturėn pėr tė paditurėn, tė njohurėn pėr tė panjohurėn, pėr ndonjė destinacion tė pacaktuar. Njeriu kurrė nuk e di se a do tė jetė nė gjendje pėr ta bėrė atė apo jo. Eshtė lojė fati, por vetėm lojtarėt e fatit e dinė se ēfarė ėshtė jeta."

Jeta


"Japni jetė gjėrave tė cilat janė tė bukura. Mos japni jetė pėr gjėra tė shėmtuara. Ju nuk keni shumė kohė, shumė energji pėr tė humbur. Me njė jetė tė tillė tė shkurtėr, me njė burim tė tillė tė vogėl tė energjisė, ėshtė thjesht njė budallallėk pėr ta humbur atė nė trishtim, nė zemėrim, nė urrejtje, nė xhelozi.

Pėrdoreni atė me dashuri, pėrdoreni nė ndonjė akt krijues, pėrdoreni nė miqėsi, pėrdoreni nė meditim, bėni diēka me tė qė t'ju ngris lartė. Dhe sa mė lartė qė tė shkoni, burimet e mė shumė energjie bėhen tė disponueshme pėr ju.
Nė pikėn mė tė lartė tė vetėdijes, ju jeni gati njė Zot.
Kjo ėshtė nė duart tuaja."

Vdekja

"Vdekja tashmė ėshtė duke ndodhur. Se a jeni pėrballur me atė apo jo, se a e shikoni apo jo, ajo ėshtė tashmė kėtu. Ajo ėshtė vetėm si frymė. Me ēdo frymėmarrje ju jeni tė lindur, me ēdo frymėnxjerrje ju vdisni. Njė person i cili me tė vėrtetė jeton nuk ka nė asnjė mėnyrė frikė nga vdekja. Nėse jeni duke jetuar drejt ju keni pėrfunduar me vdekjen, ju jeni tashmė shumė mirėnjohės, tė plotėsuar. Por nėse ju nuk keni jetuar, atėherė brengosja konstante vazhdon: "Unė nuk kam jetuar ende dhe vdekja po vjen. Dhe vdekja do t'i ndalojė tė gjitha, me vdekjen nuk do tė ketė tė ardhme ". Pra, bėhet i shqetėsuar, i frikėsuar dhe pėrpiqet pėr ta shmangur vdekjen. Nė pėrpjekje pėr ta shmangur vdekjen, e vazhdon humbjen e jetės. Harrojeni shmangien. Jetojeni jetėn. Nė tė jetuarit e jetės, vdekja ėshtė e shmangur. Nė tė jetuarit e jetės, ju bėheni tė pėrmbushur kėshtu qė nėse momenti i vdekjes vjen dhe tė ardhmen e ndalon, ju do tė jeni gati. Ju do tė jeni lumturisht tė gatshėm. Ju keni jetuar jetėn tuaj, ju jeni lumturuar nė ekzistencėn, ju e keni njohur atė, ju jeni tė kėnaqur. Nuk ka asnjė ankesė, asnjė murmėritje, ju nuk keni mėri. Ju e mirėprisni vdekjen. Dhe nėse ju nuk mund ta mirėprisni vdekjen, njė gjė ėshtė e sigurt - ju nuk keni jetuar."

Pjekuria

Person i pjekur ėshtė ai qė nuk imiton, ai i cili fillon tė ndjejė rrugėn e vet, i cili fillon tė jetė nė mėnyrėn e vet, i cili fillon tė kėrkojė natyrėn e tij: "Kush jam unė?"
Dėgjojeni qenien tuaj. Ajo vazhdimisht ju jep shenja, por ėshtė ende njė zė i vogėl. Ajo nuk bėrtet, kjo ėshtė e vėrteta. Dhe nėse ju jeni pak tė heshtur, ju do tė filloni ta ndjeni rrugėn tuaj. Jini ai qė jeni. Asnjėherė mos u pėrpiqni tė jeni dikush tjetėr, dhe do tė bėheni i pjekur. Pjekuria (maturimi) ėshtė pranimi i pėrgjegjėsisė pėr tė qenė vetvetja, sado qė tė kushtojė. Rrezikoni tė gjitha qė tė jeni vetvetja, kjo ėshtė ajo qė pjekuria ėshtė mbi tė gjitha. Nėse ju do tė imitoni vazhdimisht bini nė hendek, sepse ēfarėdo qė ju imitoni nuk pėrputhet me realitetin. Realiteti ėshtė vazhdimisht nė ndryshim, ky ėshtė njė fluks, asgjė nuk ėshtė kurrė e njėjtė. Ky ėshtė si lumi, ai shkon me rrjedhėn. Papjekuria ju mban nė gjumė. Pjekuria ju bėn tė zgjuar.

Bollėku

Tė jetuarit nė bollėk ėshtė e vetmja gjė shpirtėrore nė botė.
Vetėm shikoni ekzistencėn dhe bollėkun e saj. Ēfarė nevojiten aq shumė lule nė botė? Vetėm trėndafilat do tė kishin qenė tė mjaftueshėm, por ekzistenca ėshtė e bollshme: miliona e miliona lule, miliona zogj, miliona kafshė.
Natyra nuk ėshtė asketike.

Bollėku ėshtė natyra e vėrtetė e ekzistencės, ajo pasuri ėshtė shumė thelbėsore, se ekzistenca nuk beson nė varfėri. Dhe pėrpjekjet e mia janė qė ta rikthehej njeriun nė veten e tij natyrore.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-11, 19:19   #3
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

Kolektivi ėshtė njė fjalė e rrezikshme. Nė emėr tė kolektivit, individi ka qenė gjithmonė i sakrifikuar. Kombet kanė sakrifikuar individėt, nė emėr tė kombit, - e "kombi" ėshtė vetėm njė fjalė. Linjat qė keni tėrhequr nė hartė nuk janė askund nė tokė. Ato janė vetėm loja juaj. Por nė ato linja qė ju keni tėrhequr nė hartė, miliona njerėz kanė vdekur - njerėz real, qė vdesin pėr linja jo reale. Dhe ju i shpallni ata heronj, heronj tė kombit!
Nėse ne nė tė vėrtetė e duam njė botė tė lirė, atėherė ne duhet ta kuptojmė qė nė emėr tė kolektivit shumė masakra kanė ndodhur dhe tani ėshtė koha ta ndalim kėtė.


Askush nuk i kushton vėmendje tė mjaftueshme individit.
Dhe kjo ėshtė shkaktari themelor i tė gjitha problemeve.
Por pėr atė se individi duket aq i imėt, kurse shoqėria aq e madhe, njerėzit mendojnė se, po e ndryshuan bashkėsinė, atėherė edhe individi do tė ndryshohet.
Por kjo ėshtė marrėzi – sepse “shoqėria” ėshtė vetėm fjalė; nė realitet ekziston vetėm individi, shoqėria nuk ekziston. Atė qė quajmė “shoqėri” ėshtė vetėm fjalė pa substancė dhe aty nuk ka se ēfarė tė ndryshohet. Ti mund ta ndryshosh vetėm individin, more sado i imėt tė duket ai. Dhe kėshtu pėrnjėherė do ta kuptosh shkencėn me tė cilėn ndryshon njeriu – ajo vepron nė ēdo individ, more kudo qoftė ai.
Po ndjej se do tė vijė dita kur do tė jetojmė nė shoqėrinė harmonike, dhe ajo do tė jetė mė e mirė se tė gjitha idetė tė cilat utopia i ka krijuar gjatė mija viteve.
Dhe atėherė realiteti do tė jetė shumė mė i bukur.

Osho
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-11, 19:45   #4
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

OSHO PĖR QESHJEN
Kjo ėshtė konsideruar vlerė. Kjo ėshtė e rėndėsishme. Gjėja e parė pėr tė kuptuar ėshtė se me pėrjashtim tė njeriut, nuk ka kafshė qė ėshtė e aftė pėr tė qeshur. Kėshtu qė qeshja tregon njė pikė shumė tė lartė nė evolucionin e jetės. Nėse ju shkoni jashtė nė rrugė dhe e shihni njė buall duke qeshur, ju do tė jeni tė frikėsuar pėr vdekje. Dhe nėse ju raportoni, atėherė askush nuk do t’ju besoj se kjo mund tė ndodhė. Kjo ėshtė e pamundur. Pse kafshėt nuk mund tė qeshin? Pse drunjėt nuk mund tė qeshin?
Ka njė shkak shumė tė thellė pėr tė qeshur. Vetėm ajo kafshė e cila mund tė mėrzitet ajo mund tė qesh. Kafshėt dhe pemėt nuk mund tė mėrziten. Mėrzia dhe qeshja janė dualitete polare, ato janė tė kundėrta polare. Ata shkojnė sė bashku. Dhe njeriu ėshtė kafshė e vetme qė ėshtė e mėrzitur. Mėrzia ėshtė simbol i njerėzimit. Shikoni qentė dhe macet,ata kurrė nuk janė tė mėrzitur. Njeriu duket tė jetė thellė nė mėrzi. Pse nuk janė kafshė tė tjera tė mėrzitura? Pse vetėm njeriu vuan nga mėrzia?
“Sa mė e lartė qė ėshtė inteligjenca, mėrzitja ėshtė mė e madhe. Inteligjenca e ulėt nuk mėrzitet aq shumė. Kjo ėshtė arsyeja pse primitivėt janė mė tė lumtur. Ju do tė gjeni njerėz nė shoqėritė primitive qė janė mė tė lumtur se ata tė civilizuar. Bertrant Rasel u bė xheloz kur pėr tė parėn herė, ai erdhi nė kontakt me disa fise primitive. Ai filloi tė ndjehet xheloz. Aborgjinėt ishin aq tė lumtur, ata nuk ishin tė mėrzitur fare. Jeta ishte njė bekim pėr ta. Ata ishin tė varfėr,tė uritur, pothuajse lakuriq. Nė ēdo mėnyrė, ata nuk kishin asgjė.
Por ata nuk ishin tė mėrzitur me jetėn. Nė Bombei, nė Nju Jork, nė Londėr, ēdokush ėshtė i mėrzitur. Sa mė i lartė niveli i inteligjencės dhe qytetrimit, aq mė e madhe mėrzia. Nė kėtė mėnyrė fshehtėsia mund tė kuptohet. Sa mė shumė qė mendoni, aq mė shumė do tė jeni tė mėrzitur, sepse pėrmes tė menduarit ju mund tė krahasoni kohėn si e kaluara, e ardhmja dhe e tashmja. Pėrmes tė menduarit ju mund tė shpresoni. Pėrmes tė menduarit ju mund tė kėrkoni pėr kuptimin e tė gjithave. Dhe nė momentin kur njė person pyet: “Ēfarė kuptimi ka kjo?” Mėrzitje hyn, sepse nuk ka kuptim nė ēdo gjė, me tė vėrtetė.
Nėse kėrkoni pyetjen, “Ēfarė kuptimi ka kjo?” Ju do tė ndiheni tė pakuptimtė. Dhe kur e pakuptimta ndjehet, njė mėrzitje do tė jetė. Kafshėt nuk janė tė mėrzitur. Pemė nuk janė tė mėrzitur. Gurėt nuk janė tė mėrzitur. Ata nuk pyesin se ēfarė ėshtė kuptimi dhe qėllimi i jetės. Ata kurrė nuk pyesin, kėshtu qė ata kurrė nuk mendojnė se ėshtė e pakuptimtė. Ashtu siē ėshtė, ata e pranojnė atė. Jeta si e till, ajo ėshtė pranuar. Nuk ka asnjė mėrzi. Njeriu ndjehet i mėrzitur. Dhe qeshja ėshtė kundėrhelm. Ju nuk mund tė jetoni pa qeshur, sepse ju mund tė mohoni mėrzin tuaj me anė tė qeshjes.
Ju nuk mund tė gjeni njė shaka tė vetėm nė shoqėritė primitive. Ata nuk kanė ndonjė shaka. Hebrenjtė kanė numrin mė tė madh tė shakave. Dhe ata janė njerėzit mė tė mėrzitur nė tokė. Ata duhet tė jetė i mėrzitur, sepse ata fitojnė mė sė shumėti ēmime nobel se ēdo komunitet tjetėr. Gjatė tėrė shekullit tė kaluar, tė gjithė emrat e mėdhenj janė pothuajse tė gjithė hebrenjė – Frojd, Ajnshtajn, Marks. Dhe tė kėrkoni nė listėn e fitues tė ēmimit Nobel. Pothuajse gjysma e fituesve tė ēmimit Nobel janė hebrenjė. Ata kanė numrin mė tė madh tė shakave.
Dhe kjo mund tė jetė arsyeja pse nė tė gjithė botėn hebrenjtė janė tė urryer. Gjithkush ndihet xheloz ndaj tyre. Kudo qė ato mund tė jenė, ata gjithmonė do tė fitojnė ēdo lloj tė konkurrencės. Gjithkush ndihet xheloz ndaj tyre. E gjithė bota ėshtė e bashkuar kundėr tyre. Ndihet urrejtja e plotė kundėr tyre. Kur ju nuk mund t’i konkurroni dikujtė, urrejtja bėhet rezultat. Hebrenjtė duhet tė ndihen shumė tė mėrzitur. Pra, ata duhet tė krijojnė shaka. Shakatė janė kundėrhelm pėr mėrzitje.
Qeshja ėshtė e domosdoshme qė ju tė ekzistoni. Pėrndryshe, ju do tė bėni vetėvrasje. Tash pėrpiquni ta kuptoni mekanizmin e qeshjes dhe se si ajo ngjanė. Nėse e rrėfej njė shaka, pse po qeshni? Ēfarė ju bėn tė qeshni? Cili ėshtė mekanizmi i brendshėm? Nėse unė e them njė shaka pritja ėshtė krijuar. Ju filloni tė shpresoni. Mendja juaj fillon tė kėrkojė se ēfarė pėrfundimi do tė jetė. Dhe ju nuk mund tė konceptoni mbarimin.
Qeshja lėvizė nė dy dimansione. Sė pari ajo do tė shkojė nė njė dimension logjik. Ju mund tė konceptoni atė. Nė qoftė se shakaja shkon logjikisht deri nė fund, ajo do tė pushojė tė jetė njė shaka, nuk do tė ketė tė qeshura. Kėshtu papritmas shakaja merr njė kthesė dhe bėhet nė mėnyrė tė palogjikshme se ju nuk mund ta krijoni atė. Dhe kur shakaja merr njė kthesė dhe si rezultat bėhet e palogjikshme, pastaj pritja, tensioni qė u krijua nė ju, papritmas shpėrthen. Ju relaksoheni. Qeshja del jasht.
Qeshja ėshtė relaksim. Por sė pari nevoitet tensionimi. Njė tregim krijon pritje, pasiguri, tensionim. Ju filloni tė ndjeni kulminacionin. Tash kulminacioni do tė vijė. Diēka do tė ndodhė. Kurrizi juaj ėshtė i drejtė si i njė Jogi. Ju mė nuk keni mendime nė mendjen tuaj. Dhe e tėrė qenia ėshtė vetėm pritje. E gjithė energjia ėshtė duke lėvizur drejt konkludimit. Papritmas diēka ndodh pėr tė cilėn mendja nuk mund tė mendojė. Diēka absurde ndodh - diēka e palogjikshme, irracionale.
Dhe pėrfundimi ishte i tillė sa ishte e pamundur logjikishtė tė mendohej pėr atė. Dhe ju shpėrtheni. E tėrė energjia e cila ishte bėrė e tensionuar papritmas relaksohet. Qeshja vjen pėrmes kėtij relaksimi. Njeriu ėshtė i mėrzitur. Pėr kėtė arsye atij i nevoitet qeshja. Sa mė shumė mėrzi, aq mė shumė pėr qeshje ai do tė ketė nevojė. Pėrndryshe, ai nuk mund tė ekzistojė.
E treta, kjo duhet tė kuptohet se ekzistojnė tri lloje tė qeshjes. E para ėshtė kur ju qeshni me dikė tjetėr. Kjo ėshtė e pandershme, mė e ulėt, mė e zakonshme dhe vulgare kur qesh nė kurriz tė dikujt tjetėr. Kjo ėshtė e dhunshme, agresive, fyese dhe thellė poshtė kjo e qeshur ėshtė gjithmonė njė ndjenjė e hakmarrjes.
Lloji i dytė i tė qeshurit ėshtė kur ju qeshni me veten. Kjo ėshtė me vlerė tė arritur. Kjo ėshtė e kulturuar. Dhe ky njeri ėshtė i vlefshėm qė mund tė qesh me veten e tij. Ai ėshtė ngritur mbi vulgaritetin. Ai ėshtė ngritur mbi instinktet e ulėta – agresionit, urrejtjes, dhunės.
Dhe e treta ėshtė e fundit - mė e larta. Kjo nuk ka tė bėj me askėnd - as me tjetėrt e as veten. E treta ėshtė vetėm kozmike. Ti qesh me situatėn nė tėrėsi ashtu siē ėshtė. Situata e tėrė, ashtu siē ėshtė, ėshtė absurde - asnjė qėllim nė tė ardhmen, nuk ka filluar nė fillim. Situata e tėrė e Ekzistencės ėshtė i tillė qė nė qoftė se ju mund tė shihni Tėrėsinė - njė pafundėsi e tillė e madhe pafund duke lėvizur drejt njė caku tė pafiksuar, nuk ka qėllim - qeshja do tė lindė. Aq shumė ngjanė duke shkuar askund, askush nuk ėshtė aty nė fund pėr tė krijuar atė, askush nuk ėshtė atje nė fund tė pėrfundojė atė.
I tillė ėshtė i tėrė Kozmosi – lėvizė aq mrekullueshėm, nė mėnyrė sistematike, nė mėnyrė racionale. Nėse ju mund ta shihni kėtė tėrėsi tė Kozmosit, atėherė qeshja ėshtė e pashmangshme. Unė kam dėgjuar pėr tre murgj. Emrat nuk iu dihen, sepse askujt nuk ua kishin treguar emrat e tyre. Ata kurrė nuk ishin pėrgjigjur asgjė.
Nė Kinė, ata thjesht janė tė njohur si tre murgjit e qeshur. Dhe ata kishin bėrė vetėm njė gjė: ata kishin hyrė nė ndonjė fshatė, ishin ndalur nė pazar dhe kishin filluar tė qeshin. Ata kishin qeshur me tėrė qenien e tyre dhe papritmas njerėzit ishin bėrė tė vetėdijshėm. Dhe tė tjerėt ishin infektuar nga turma e mbledhur. E tėrė turma fillonte tė qeshte shkaku i tyre. Ēfarė po ndodhė? I gjithė qyteti pėrfshihej nė kėtė. Mandej ata shkonin nė qytetin tjetėr. Ata kishin qenė shumė tė dashur. Ky kishte qenė predikimi i tyre i vetėm, porosia e tyre e vetme, qė tė qeshin. Ata nuk kanė ligjėruar, ata thjesht kanė krijuar situatė.
Pastaj ndodhi qė ata u bėnė tė famshėm nė gjithė vendin. Tre murgjit e qeshur. E gjithė Kina i kishte dashur ata, i kishte respektuar ata. Askush nuk kishte predikuar ndonjėherė nė mėnyrė tė tillė qė jeta duhet tė jetė vetėm njė e qeshur dhe asgjė tjetėr. Ata nuk kishin qeshur me asgjė tė veēant. Ata kishin qeshur thjesht sikur e kishin kuptuar shakan Kozmike. Dhe ata shpėrndan aq shumė gėzim nėpėr gjithė Kinė pa pėrdorur asnjė fjalė tė vetme. Njerėzit kishin kėrkuar t’i dinė emrat e tyre, por ata thjesht vetėm kishin qeshur. Kėshtu emri i tyre u bė tre murgjit e qeshur.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-11, 19:47   #5
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

Pastaj ata u plakėn. Dhe derisa qėndruan nė njė fshat, njėri nga tre murgjit vdiq. I tėrė fshati ishin nė pritje shumė tė madhe sepse ata mendoni se kur njėri nga ata vdes, dy tė tjerėt me sigur do tė vajtojnė. Kjo duhet tė jetė shumė interesant pėr t’u shikuar sepse askush kurrė nuk i kishte para ata duke qarė. I tėrė fshati u mblodh. Por dy murgjit qėndronin nė kėmbė pranė kufomės sė murgut tė tretė dhe qeshnin – me njė qeshja barku. Kėshtu qė fshatarėt kėrkuan nga ata t’jua shpjegojnė kėtė.
Kėshtu qė pėr tė parėn herė, kėta dy murgj folėn dhe thanė: “Ne jemi tė qeshur sepe ky njeri ka fituar. Ne gjithmonė pyesnim se cili do tė vdes i pari dhe ky burrė na ka fituar. Dhe ne jemi tė qeshur pėr humbjen tonė dhe fitoren e tij. Gjithashtu ai ka jetuar me ne pėr shumė vite dhe ne kemi qeshur sė bashku dhe jemi kėnaqur nė bashkėsi, prezencė tė njėri –tjetrit. Ne nuk kemi mėnyrė mė tė mirė pėr t’i dhėnė lamtumirėn e fundit. Ne vetėm mund tė qeshim.
Por i tėrė fshati ishin tė pikėlluar. Dhe kur trupi i murgut tė vdekur u vė mbi turrė druve funerale, mandej fshati e kuptoi se nuk ishin vetėm dy murgjit e mbetur tė qeshur, edhe i treti i cili ishte i vdekur kishte qenė gjithashtu i qeshur. Ai kishte kėrkuar nga shokėt e tij tė mos i ndėrrohen rrobat. Ajo ishte konvencionale se kur njė njeri vdes ata ia ndėrrojnė rrobat dhe ia pastrojnė trupin. Pra murgu i tretė kisht thėn: “Mos mė lani sepse unė kurrė s’kam qenė i palarė. Aq shumė qeshje ka pasur nė jetėn time saqė nuk ka papastėrti qė mund tė akumulohet, mund tė vijė tek unė. Unė nuk kam mbledhur asnjė pluhur. I qeshuri gjithmonė ėshtė i ri dhe i freskėt. Kėshtu qė mos mė lani dhe mos m’i ndėrroni rrobat.”
Kėshtu qė ata e respektuan dėshirėn e tij dhe nuk ia ndėrruan rrobat. Dhe kur trupit tė tij ia vunė zjarrin, papritmas ata u bėn tė vetėdijshėm se ai nė rrobat e tij kishte fshehur fishekzjarre dhe ato filluan tė shpėrthejnė. Nga kjo i tėrė fashti filluan tė qeshin dhe dy murgjit tjerė thanė: “Ti kopuk, ti je i vdekur, por ti na munde edhe njė herė. Qeshja jote ėshtė e fundit.”
Ėshtė njė qeshje Kozmike e cila vjen nė jetė kur e tėrė shakaja e kėtij Kozmosi kuptohet. Kjo ėshtė mė e larta. Dhe vetėm Buda mund tė qesh nė kėtė mėnyrė. Kėta tre murgj duhet tė kenė qenė tre Buda. Por nėse ju mund tė qeshni me llojin e dytė tė qeshjes, e cila ėshtė gjithashtu e vlefshme pėr t’u provuar. Mohone tė parėn, mos qeshni nė kurrizė tė askujtė. Ajo ėshtė e shėmtuar dhe e dhunshme. Nėse dėshironi tė qeshni, atėherė qeshni me veten tuaj.
Kjo ėshtė arsyeja pse Nasradini, nė tė gjitha shakat dhe tregimet e tij, gjithmonė e dėshmonė vetėveten si njė budalla, kurrė askėnd tjetėr. Ai gjithmonė qesh me vetėveten dhe ju lejon juve tė qeshni me tė. Ai kurrė nuk e vė dikė tjetėr nė situatė me qenė qesharak. Sufistėt thonė se Nasradin ėshtė budalla i menēur. Mėsone tė paktėn shumė kėtė – qeshjen e dytė.
Nėse e mėsoni qeshjen e dytė, atėherė e treta nuk do tė jetė shumė larg. Shumė shpejtė do ta arrini tė tretėn. Por largohuni nga lloji i parė i qeshjes. Kjo qeshje ėshtė poshtruese. Por gjithmonė 99% e qeshjes suaj ėshtė e llojit tė parė. Nevoitet guxim i madh me qesh me vetėveten. Nevoitet besi i madh nė vetėvete pėr tė qeshur me vetėveten.
Pėr gjurmuesit shpirtėror, edhe qeshja duhet tė bėhet pjesė e Sadana. Mos harroni ta largoni llojin e parė tė qeshjes. Mbane mend vetėm qeshjen e dytė. Dhe mos harroni pėr ta arritur qeshjen e tretė.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-11, 14:37   #6
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

OSHO
“Dimensionet e sė andejshmes”

Nė intervalin mes vdekjes dhe inkarnimit tė ardhshėm, jemi pa ndjenja. Trup nuk ka, andaj ēfarėdo qė tė eksperimentosh nė kėtė dimension ėshtė e ngjashme me ėndrrėn.

Duket sikur ėndėrron. Kur ėndėrrojmė assesi nuk dyshojmė nė realitet. Kjo ėshtė mjaft interesante: dyshojmė mė vonė, por kurrsesi gjatė ėndėrrimit. Ėndrra na duket e vėrtet. Edhe dyshimi mė i vogėl e thyen ėndrrėn mė tė thellė! Pėr kėtė ėndrra na duket mė reale se vet realiteti.

Gjatė qėndrimit tim nė Varanasi (Benares), mė vizitoi njė profesor nga Universiteti hindu. Ai mė pyeti: “A besoni nė ferr?” I thashė: “Nuk ka nevojė tė besoj nė ferr, sepse ferri ekziston. Besimi ėshtė i nevojshėm atėherė kur diēka nuk e shohim se ekziston. Ferri ėshtė kėtu, deri nė atė masė prezent sa nuk ka fare nevojė qė tė besohet nė tė”.

“Ku ndodhet ferr?” -pyeti profesori.

“Ju jetoni nė tė. Jeni lindur nė tė, frymoni nė tė, do tė vdisni nė tė - nėse nuk ndėrmerrni diēka qė tė dilni nga ai”.

Njeriu e harron ferrin ngase ėshtė i lindur nė tė. Ai jeton nė ferr, siē jeton peshku nė oqean. Peshku pėr kėtė nuk ėshtė i vetėdijshėm pėrveē nėse rastėsisht do tė nxirrej jashtė oqeanit. Vetėm atėherė kupton se tėrė kohėn ka jetuar nė oqean.

Pa pėrjetuar diēka nga parajsa, ju kurrė nuk do tė kuptoni se jetoni nė tė, ju jeni krijuesit e tij; ju jetoni nė botėn tė cilėn vet e krijoni. Vendi i vetėm ku mund tė jetoni ėshtė vendi tė cilin ju vet ia keni pėrshtatur vetes. Ajo qė keni krijuar rreth vetes duhet tė ekzistojė sė pari nė qendėr tė qenies suaj, vetėm atėherė ajo mund tė zgjerohet nė rrethinė.

Nė intervalin mes vdekjes dhe inkarnimit tė ardhshėm, jemi pa ndjenja. Trup nuk ka, andaj ēfarėdo qė tė eksperimentosh nė kėtė dimension ėshtė e ngjashme me ėndrrėn. Duket sikur ėndėrron. Kur ėndėrrojmė assesi nuk dyshojmė nė realitet. Kjo ėshtė mjaft interesante: dyshojmė mė vonė, por kurrsesi gjatė ėndėrrimit.

Ėndrra na duket e vėrtet. Edhe dyshimi mė i vogėl e thyen ėndrrėn mė tė thellė! Pėr kėtė ėndrra na duket mė reale se vet realiteti. Realiteti gjithmonė lė pas vete njė dromcė dyshimi. Shembull: nė ėndėrr e sheh njeriun duke u shndėrruar nė qen.

Nė asnjė moment nuk dyshon: “Si ėshtė e mundur kjo?!” Ajo ka ndodhur dhe duhet tė jetė e mundur. Me tė zgjuar do tė mendosh: “Ēfarė absurdi!” Befasisht shoku yt i ngushtė, e drejton revolen nė ty. Nė mendjen tėnde as pėr njė ēast nuk hamendesh: “Pse ma bėnė kėtė shoku?”...

Nė intervalin mes vdekjes dhe lindjes frymojnė dy lloje shpirtrash. Njėri lloj - shpirti i mallkuar. Kėtij shpirti ėshtė vėshtirė t’i gjendet barku, nė tė cilin do tė mund tė lind. Kėta shpirtra janė quajtur shpirtra tė kėqij. Lloji i dytė i pėrfshin shpirtrat e mirė. Kėta janė quajtur Deva (hyjnor). Edhe pėr kėta shpirtra ėshtė vėshtirė tė gjendet ndonjė bark nėne.

Nė mes kėtyre dy ekstremeve ndodhen tė gjithė shpirtrat qė nuk ndryshojnė shumė njėri nga tjetri, pėrveē nė variacione karakteristikash, personalitetesh dhe qėndrimesh mentale. Pėrgjithėsisht i takojnė llojit tė njėjtė, vetėm se pėrvojat u ndryshojnė.

Mė parė kam thėnė se pasi tė zgjoheni, do tė arrini t’i kujtoni ėndrrat nė maksimum deri nė njė orė. Po nė kėtė mėnyrė pas lindjes sė sėrishme, nė gjashtė muajt e parė, personit i kujtohet gati gjithēka. Me kalimin e kohės, kujtesa humb.

Personi me imagjinatė tė zhvilluar apo sensibilitet tė madh, ndoshta do tė mbaj mend mė gjatė, por vetėm nėse ka ushtruar dha ka tejkaluar vetėdijen nė jetėn e tij tė kaluar. Atėherė do tė jetė nė gjendje tė mbaj mend mė gjatė.

Muajt e fundit tė jetės duhet t’i kushtohen Sadhanu-sė, ushtrimeve shpirtėrore. Mirėpo, kjo pėrgatitje nuk mund tė tė jepet nė momentin e vdekjes.

Kjo duhet ushtruar! Vetėm personi qė ėshtė pėrgatitur nė gjashtė muajt qė pasojnė vdekjen, mund tė jetė i ushtruar nė gjashtė muajt e parė, pas lindjes. Nė jetėn time kam takuar miliona njerėz, por asnjėri prej tyre nuk mė ka pyetur se ē’ndodh para lindjes - me mijėra mė kanė pyetur: Ēka pas vdekjes?

Gjithmonė kam menduar pse njerėzit lindjen a kanė pranuar pa bėrė asnjė pyetje? Pse edhe vdekja nuk ėshtė pranuar nė mėnyrė tė njėjtė? M’u kujtua... Mulla Nasradini lajmėrohet nė njė shpallje pėr punėsim nė anije. Njėri prej anėtarėve tė komisionit i parashtron pyetjen: “Nėse deti ėshtė i trazuar, era shtrėngatė, ē’do tė bėje ti pėr ta shpėtuar anijen?”

“Kjo nuk ėshtė problem. Do ta hidhja spirancėn pėr ta mbajtur drejtpeshimin e anijes!” -pėrgjigjet Nasradini.

I njėjti vazhdon: “Supozojmė se vjen edhe njė valė e madhe sa bjeshka?”

Nasradini ia kthen: “Asgjė - edhe njė spirancė!”

“Paramendojeni njė tajfun tė fortė?!” - kėmbėngulė komisioni.

“Asgjė, prapė edhe njė spirancė!” -thotė Nasradini.
Nė fund ata tė komisionit nuk durohen: “E ku do t’i marrėsh tėrė ato spiranca?!”

Nasradini ua kthen: “Nga i njėjti vend ku i morėt edhe ju tė gjitha ato valė e tajfune. Ju shkoni e merrni tuajat e mė pas unė do t’ju sjell spiranca e spiranca”.

OSHO “Dimensionet e sė andejshmes”
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-11, 22:48   #7
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

Ēdo fėmijė lind si individ, por tepėr rrallė njeriu vdes si individ

Me gjitha qėllimet mė tė mira, prindėt, mėsuesit, udhėheqėsit, klerikėt dhe tė ngjashmėt na mbjellin idenė e konkurrencės, rivalitetit, ambicies, duke krijuar kėshtu prej ēdo fėmiu qenien e cila me jetėn takohet nė lufta mendimesh, me fjalė tė tjera, nė dhunė, nė agresivitet...

Ēdo masė ėshtė e llojllojshme, vetėm individi nuk ėshtė i llojllojshėm. Ēdo individ ėshtė vetėdije autentike. Me ēastin e shkrirjes nė masė ai e humb vetėdijen e vet; atėherė kolektiviteti zotėron mbi tė, atėherė ai bėhet mendje mekanike.

Nuk ėshtė me rėndėsi se pėr ēka mblidhet masa, qoftė nėse mblidhen nė emėr tė religjionit ose tė racės - kjo nuk ėshtė e rėndėsishme. Masat si tė tilla janė tė shėmtuara, masat edhe i kanė bėrė krimet mė tė rėnda sepse ato nuk kanė vetėdije. Ato janė vetėm mosdije kolektive.

Masa gjithmonė ėshtė kope e deleve, ndėrsa e gjithė e kaluara ishte vetėm njė pėrpjekje qė ēdo individ tė mishėrohet me njė dhėmbėzor nė mekanizėm, tė mishėrohet me pjesėn e vdekur tė masės sė vdekur.

Sa mė shumė qė ėshtė i mosdijshėm, dhe sa mė tepėr qė i ka sjelljet e shkaktuara nga dominimi i kolektivit, ai gjithnjė e mė shumė bėhet i parrezikshėm. Nė tė vėrtetė, ai kėshtu bėhet i padėmshėm.

Ai kėshtu s'do mund ta shkatėrrojė as robėrinė e vet, religjionin, ngjyrėn e lėkurės. Kėto janė robėritė e tij, e kėto ai madje edhe i feston.

Ēdo fėmijė lind si ndivid, por tepėr rrallė njeriu vdes si individ.

Nė kolektivitet dhe masė ti gjithmonė i kthehesh vdekshmėrisė sė tė kaluarės. Njeriu i cili jeton sipas urdhėrave tė masės ndalet sė jetuari. Ai thjesht e pėrcjell dikėnd si robot.

Njėzet vjet kam jetuar nė vendet nė tė cilat barabartė ishin tė pėrfaqėsuar hindusėt dhe myslimanėt. Ishin barabartė tė fuqishėm dhe gati ēdo vit kacafyteshin. E kam njohur njė profesor nė universitetin ku jipja mėsim.

Kurrė s'mė ka shkuar mendja se ai njeri do t'ia vėnte zjarrin njė tempulli hindus. Ishte xhentėllmen i vėrtetė - i mirė, me edukim tė lartė, i kulturuar. Kur ndodhėn njėherė trazirat mes hindusėve dhe myslimanėve, unė vėshtroja nga anash.
Myslimanėt ia vunė zjarrin njė tempulli hindus, e mė pas hindusėt e dogjėn njė xhami.
E shihja atė profesor tė zėnė rreth djegies sė tempullit hindus. Ndėrhyra dhe e nxorra pėr krahu. E pyeta:
"Profesor Farid, ē'jeni duke bėrė?"

Mbeti i befasuar. M'u pėrgjigj: "Mė vjen keq, por e humba veten nė kėtė masė. Pasi qė tė gjithė e bėnin kėtė, unė harrova nė pėrgjegjėsinė vetjake, tė gjithė tė tjerėt ishin pėrgjegjės pėr kėtė. Pėr herė tė parė e ndjeva veten tė lirė prej pėrgjegjėsisė. Askush nuk mundi tė mė qortojė. Ishte njė grumbull i myslimanėve, e unė isha vetėm njė pjesė e atij grumbulli".

Me njė rast tjetėr, njė shitore myslimane e orėve plaēkitej. Ishte njė shitore mjaft e shtrenjtė me njė koleksion tė orėve me vlerė. Tė gjithė hindusėt, tė cilėt i morėn ato orė dhe shkatėrruan shitoren, e mbytėn edhe pronarin.

Njė prift i vjetėr qėndronte nė shkallė, dhe me plot vrer i bėrtiste masės:"Ē'jeni duke bėrė? Kjo i kundėrvihet religjionit tonė, moralit tonė, kulturės sonė. Kjo nuk ėshtė nė rregull".

E vėshtroja atė skenė nga libraria, qė gjendej nė anėn e kundėrt tė asaj shitoreje. Befasia mė e madhe filloi tė ndodhė. Kur njerėzit i morėn tė gjitha gjėrat me vlerė, nė shitore mbeti njė orė e vjetėr muri - ishte tepėr e madhe, me siguri kishte njė vlerė antikiteti.

Duke parė se masa u shpėrnda, plaku e ngarkoi atė orė nė shpinėn e vet dhe e mori. Ishe tepėr e rėndė pėr tė,sepse ishte orė e madhe. Nuk mundja t'u besoja syve. Ishte ai qė i ndalonte njerėzit tė plaēkitnin, e pikėrisht ai edhe e mori gjėnė e fundit. Dola jashtė dhe e ndala priftin e moshuar. E pyeta: "Kjo ėshtė e ēuditshme, gjithė kohėn bėrtisje se ėshtė kundėr moralit tuaj, religjionit, e ti sapo e vodhe orėn mė tė madhe nga shitorja".

Ai m'u pėrgjigj: "Unė bėrtisja tepėr shumė, mirėpo askush s'mė dėgjoi. Pastaj, befas, nė mua lindi ideja se hidhėrohesha pa nevojė dhe se kot e ēava kohėn time. Ata, edhe pėrkundėr britjeve tė mija, i merrnin gjėrat nga shitorja. Pėr kėtė dhe mendova se mė mirė ėshtė tė marr edhe unė diēka para se ta merr ndokush tjetėr."

E pyeta: "Mirėpo, ē'ndodhi me religjionin tėnd, me moralin, kulturėn? "M'u pėrgjigj me turp nė fytyrė: "Kur askush nuk kthen kokėn kah religjioni, kultura e morali, pse tė jem unė viktima e vetme?

Edhe unė, poashtu, jam pjesė e kėsaj mase. I dhashė vetes mundin mė tė madh qė t'i ndaloj, mirėpo askush nuk deshi t'i pėrmbahet religjionit, moralit dhe rrugės sė drejtė, pėr ēka edhe unė nuk dua tė mbetem humbės dhe budallakisht tė qėndroj kėtu. Askush madje as nuk mė dėgjoi, askush nuk e pranoi asnjė vėrejtje timen". Pastaj me nguti e vazhdoi rrugėn me orėn e madhe nė shpinė.

Njeriu e humb edhe atė pak vetėdije individuale mjaft lehtė, duke e tretur nė oqeanin e mosdijes kolektive. Nė po kėtė shtrihet shkaku i tė gjitha luftave, trazirave, pushtimeve, vrasjeve.

Ēdokush lind i padjallėzuar, i mbushur paqė e dashuri... pa dije mbi ndalesat qė e presin nė botė, pa dije mbi armatimin nuklear me tė cilin ia tregojnė mirėseardhjen, pa dije mbi politikat e ndyra qė e terrorizuan njeriun me shekuj.

Me gjitha qėllimet mė tė mira, prindėt, mėsuesit, udhėheqėsit, klerikėt dhe tė ngjashmėt na mbjellin idenė e konkurrencės, rivalitetit, ambicies, duke krijuar kėshtu prej ēdo fėmiu qenien e cila me jetėn takohet nė lufta mendimesh, me fjalė tė tjera, nė dhunė, nė agresivitet. Ata e dijnė fort mirė se gjithmonė do tė mbetesh nė prapavijė deri sa je agresiv.

Kėshtu pastaj pėrherė sillesh zaten se je gjithmonė me dikė nė rivalitet; e thekson veten aq for=
t si tė ishte ndonjė ēėshtje e jetės a vdekjes. E gjitha kjo ėshtė bazė e sistemit tonė edukues.

Tė gjithė tė mėsojnė tė jesh para tė tjerėve pa e marė parasysh ēmimin. Herėt a vonė, fėmiut do t'i duket sikur ta ketė gjithmonė shpirtin nė fyt, gjithnjė do tė garojė. Madje edhe nėse e lėndon dikėnd nė atė garė, ai do tė pėrpiqet tė jetė i pari.

Duket se dhuna do tė jetė pjesė e shoqėrisė qė shpreh rivalitetin. Nė shoqėri tė tilla ti nuk mund tė kesh mik. Tė gjithė tė shtiren se tė janė miq, e nė tė vėrtetė janė armiq, sepse luftojnė tė mbėrrijnė nė shkallėn e njėjtė. Tė gjithė ata janė armiq, sepse pėrpiqen tė ngadhnjejnė dhe ti tė humbėsh.

E gjithė shoqėria ėshtė e dhunshme, dhe ti duhet tė jesh edhe mė i dhunshėm nėse dėshiron tė jesh ambicioz. Unė e dua njeriun jo-ambicioz, jo-konkurent, njeriun i cili nuk ka afsh pėr fuqi. Ēdo fėmijė mund tė jetė rebel. E gjitha ēka i duhet atij ėshtė tė mos jetė i ndarė prej padjallėzisė sė vet.

Ēdokush e ka rebelin nė vete, mirėpo shoqėria ėshtė tepėr e fuqishme. Ajo tė bėn qyqar, dinak. Ajo nuk orvatet ta ndėrtojė autenticitetin tėnd. Ajo nuk i lejon askujt tė bėhet autentik, sepse kėshtu mund tė bėhet rebel kundėr tė gjithave.

Njė mik nga Japonia ma dėrgoi njė statujė tė Gautam Budės. Ishte statujė e rrallė, kurrė mė parė s'kisha parė gjė tė tillė. Nė njė dorė tė asaj statuje ishte llamba e vogėl. Duhesha tė vendosja ca vaj qė tė mund tė shndėrriste.

Miku mė tha: "Ky ėshtė kushti: duhet tė ndizet flaka pėrherė". E nė dorėn tjetėr tė statujės qėndronte shpata e nxjerrė jashtė. Kjo ėshtė e mundshme vetėm nė Japoni - vetėm Japonia mundi tė krijojė shkathtėsi luftarake dhe gjuajtjen e shigjetės me hark qė bazohet nė meditim. Ishte ky arti meditativ i tyre.

Ne nė Indi nuk mundemi tė kuptojmė se Gautam Buda ka shpatė. Mirėpo, bukuria e statujės ishte nė atė se gjysma e fytyrės, e cila mbulohej me dritėn e asaj llambe, tregonte paqen, harmoninė - aq i qetė dhe i heshtur, ndėrsa nė anėn tjetėr fytyra e tij ishte e mprehtė sikurse edhe shpata qė mbante nė dorė, ishte kjo njė fytyrė e njė luftėtari tė madh.

Artisti qė e ka punuar kėtė vepėr duhet ta ketė bėrė njė punė tė madhe. Nė fytyrėn e njėjtė ai na tregon sintezėn e madhe - shpatėn nė duart e paqes.

Kjo ėshtė ideja ime e rebelimit, rebelit. Ai duhet tė rrjedh prej dashurisė sate ndaj njeriut, e jo nga tėrbimi e hidhėrimi nga e kaluara. Ti nuk duhet ta shkatėrrosh tė vjetrėn; ideali yt, caku yt ėshtė ta krijosh tė renė.

Pasi qė e reja nuk mund tė krijohet deri sa nuk largohet e vjetra, duhet ta rrėnosh atė. Mirėpo, nuk ka kurrėfarė zemėrimi nė kėtė. Ky ėshtė njė proces i rėndomtė. Kur e rrėnon ndonjė godinė tė vjetėr, atėherė ti nuk ke hidhėrim e zemėrim nė vete. Ti vetėm e pastron atė vend ashtu qė ta ndėrtosh njė godinė tė re mė tė bukur.

Ti jeton me njerėzit qė e kanė kėtė ėndėrr, atė qė e patėn kur ishin fėmijė tė vegjėl. Ajo ėndėrr ėshtė e po atyre kualiteteve, por ėshtė e ngulfatur, e nėnēmuar. Pengesat e kėsaj ėndėrre mund tė mėnjanohen.

Dhe do tė mbetesh i befasuar, sepse nuk ka njeri i cili nuk e ėndėrroi ndonjė ėndėrr tė bukur mbi ardhmėrinė, i cili nuk ka qenė nė gjendjen e padjallėzisė, i cili madje njėherė nuk e ka shijuar shijen e paqes, dashurisė, bukurisė. Mirėpo e gjitha kjo qe e shkatėrruar, e ndyrė, e njollosur prej sistemeve tė ndryshme shoqėrore e tė shėmtuara. Fuqia e vetme shtrihet nė lashtėsinė e tyre.

Por, lashtėsia, si fuqi e tyre, tash u tregua si njė dobėsi e madhe. Kėtė duhet shtyrė vetėm pak, ėshtė shoqėri thuaja e vdekur. Ajo gėrmon varrin e vet me duar tė veta dhe qėndron buzė atij varri. Ti duhesh vetėm ta shtyesh dhe menjėherė do tė zbulosh se nė varr shtrihet ndonjė njeri si Ronald Regani. Dhe me njerėzit e kėtillė shkon e gjithė bota qė e paraqiste ky.

Ne duhet tė fillojmė prej fillimit, prej pikės fillestare. Sėrish si Adami dhe Eva, sėrish nga kopshti i parajsės,... sėrish fillimi i vėrtetė.

Osho
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-12, 03:05   #8
Pilati
 
Anėtarėsuar: 05-07-06
Postime: 70
Pilati me shokė shumePilati me shokė shume
Gabim Titulli: Osho

Osho per personin religjioz.

Ēdokush lind nė liri, por vdes nė robėri. Fillimi i jetės ėshtė plotėsisht e ēlirė dhe e natyrshme, por mandej futet shoqėria, mandej futen mėsimet dhe rregullat, morali, disciplina dhe shumė lloj trajnimesh; e ēlirėsia, natyrshmja dhe spontaniteti fillojnė tė humben. Njeriu rreth vetes fillon ta krijoj njė lloj mburoje. Fillon gjithnjė e ma shumė tė bėhet rigjid. Butėsia e brendshme mė nuk shfaqet.
Nė kufijtė e qenies sė vet ēdo njeri krjin fenomenin ngjajshėm me kėshtjellėn pėr ta mbrojtur, tė mos lėndohet, tė reagojė pėr shkak tė sigurisė, dhe liria e qenies humbet. Njeriu fillon tė shikojė nė sytė e tjetrit; nė miratimin e tyre, refuzimin, gjykimin e tyre, dhe pranimi i tyre bėhet gjithnjė e mė i rėndėsishėm. Tė tjerėt bėhen kriter, dhe ai fillon t’i imitoj dhe t’i pėrcjellė, sepse i duhet me ta tė jetojė.
E fėmija ėshtė shumė i butė. Ai mund tė formėzohet nė cilėndo mėnyrė; dhe shoqėria fillon ta modelojė – prindėrit, mėsuesit, shkolla – dhe me kalimin e kohės bėhet karakter, e jo qenie. Ai i mėson tė gjitha rregullat. Dikush bėhet konformist, qė ėshtė poashtu robėri, apo bėhet rebel, qė ėshtė poashtu tjetėr formė e robėrisė.
Nėse bėhet konformist, ortodoks, i pajtueshėm, kjo ėshtė njė lloj robėrie; mund tė reagojė, mund tė bėhet hipik, mund tė shkojė nė ekstremin tjetėr, por edhe kjo gjithashtu ėshtė robėri – sepse reagimi varet nga vetė gjėja ndaj tė cilės reagohet. Mund tė shkosh nė fund tė botės, por thellė pėrbrenda mendjes ti proteston kundėr tė njėjtave rregulla. Tė tjerėt i pasojnė, ti reagon, por fokusi mbetet nė tė njėjtat rregulla. ata mund tė konfrontohen, shpinė pėr shpine, por janė nė barkė tė njėjtė.
Personi religjioz nuk ėshtė as reaksionar, e as revolucionar. Personi religjioz thjesht ėshtė i ēlirėt dhe i natyrshėm: as nuk ėshtė pėr diēka, e as kundėr diēkahi, ai thjesht ėshtė vetja; nuk ka rregulla tė cilat i ndjekė, dhe nuk ka rregulla tė cilat i mohon, ai thjesht nuk ka rregulla. Personi religjioz ėshtė i lirė nė qenien e vet, ai nuk ka shabllon shprehish dhe kushtėzimesh. Ai nuk ėshtė qenie e kulturuar – por jo nė kuptimin se ėshtė i pacivilizuar dhe primitiv, ai ėshtė model i civilizimit dhe kulturės mė tė lartė, por nuk ėshtė qenie e kultivuar. Ai ėshtė pjekur nė vetėdijėn e tij dhe nuk i nevoiten kurrfarė rregullash, ai rregullat i ka transcedentuar. Ai ėshtė i vėrtetė jo pse e vėrteta ėshtė rregull; me qenė i ēlirėt dhe i natyrshėm thjesht do tė thotė me qenė i vėrtetė, vėrtetėsia ndodh. Ai ėshtė i mėshirshėm, por jo pėr shkak se i pason rregullat: Bėhu i mėshirshėm! Jo. Duke qenė i ēlirė dhe i natyrshėm, ai thjesht ndien se mėshira noton rreth e pėrqark, nuk ekziston asgjė tjetėr nė lidhje me kėtė tė cilėn ai duhet ta bėj; kjo ėshtė vetėm nėnprodukt i vetėdijsimit tė tij. Ai nuk ėshtė as pro a kontra shoqėrisė – ai thjeshtė ėshtė pėrtej saj. Ai pėrsėri bėhet fėmijė, fėmijė i botės plotėsisht tė panjohur, fėmijė nė dimensionin e ri – ai pėrsėri ėshtė i lindur.
Ēdo fėmijė ėshtė i lindur i natyrshėm, i ēlirėt; mandej futet shoqėria, duhet tė futet pėr arsye tė caktuar – asgjė tė keqe nuk ka nė kėtė, sepse fėmija kurrė s’do tė ishte zhvilluar dhe kurrė s’do tė ishte aftėsuar pėr tė qenė religjioz nėse ishte lėrė stihisė, ai do tė kishte mbetur si shtazė. Shoqėria duhet tė vijė; shoqėria duhet tė kalojė – kjo ėshtė e domosdoshme. E vetmja gjė tė cilėn duhet mbajtur nė mend se shoqėria ėshtė kalim tė cilin duhet kaluar; nuk ka nevojė qė aty tė ndėrtohet shtėpia. Vetėm kjo duhet mbajtur mend: shoqėria duhet pėrcillet dhe transcedentohet. Rregullat duhen tė mėsohen e mandej tė ēmėsohen. Rregullat vijnė nė jetėn tėnde sepse kėtu ekzistojnė edhe tė tjerėt, ti nuk je vetėm.
Kur fėmija ėshtė nė mitrėn e nėnės ai ėshtė plotėsisht vetėm, rregullat nuk janė tė nevojshme. Rregullat kėrkohen vetėm kur tė tjerėt vijnė tek ti; rregullat vijnė me marrėdhėnie – sepse nuk je vetėm duhet tė mendosh edhe pėr tė tjerėt dhe t’i respektosh. Nė mitrėn e nėnės fėmija ėshtė vetėm; nuk ka rregulla, moral, pėr kurrfarė discipline nuk ka nevojė, kurrfarė rendi; por nė momentin kur lind, madje edhe me frymėmarrjen e parė ai socializohet. Nėse fėmija nuk qanė, mjekėt pėrnjėherė do ta detyrojnė, sepse nėse nuk qanė do tė vdes pėr disa sekonda. Ai duhet tė qajė se nė kėtė mėnyrė e hapė kalimin nėpėr tė cilin do tė mund tė merrė frymė. Ai duhet tė detyrohet pėr tė qarė – edhe frymarja e parė ėshtė madje sociale; tė tjerėt tė kanė modeluar qė nga fillimi.
Nė kėtė s’ka asgjė tė keqe! Kjo duhet tė bėhet, por duhet tė bėhet nė atė mėnyrė qė fėmija kurrė mos ta humbė vetėdijėn e vet, tė mos identifikohet me shabllonat e kulturės, duke mbetur thellė nė brendi ende i lirė, duke ditur se rregullat duhet ndjekur por jo se ato janė jeta, dhe gjithashtu duke e ditur se ato duhen tė mėsohen. Dhe kjo ėshtė ajo qė shoqėria e mirė do ta bėjė, do t’i mėsojė: “Kėto rregulla janė tė mira, por ka edhe tjera, dhe ato nuk janė absolute dhe prej teje nuk pritet qė tė kufizohesh vetėm nė to – njė ditė duhet t’i tejkalosh.” Shoqėria-komuniteti ėshtė e mirė po qe se pjesėtarėt e vet i mėson pėr civilizimin DHE transcedencėn; atėherė shoqėria bėhet religjioze. Nėse ajo kurrė nuk i mėson se kėto transcedentohen, atėherė ajo ėshtė sekulare dhe politike, atėherė nė atė shoqėri nuk ka religjion.
Duhet dėgjuar tė tjerėt deri njė njė distancė tė caktuar, e mandej fillon ta dėgjosh veten. Nė fund duhet tė kthehesh nė gjendjen origjinale. Para se tė vdes, pėrsėri duhet tė bėhesh fėmijė i pafajshėm – i ēlirė, i natyrshėm; se me vdekje ti pėrsėri hyn nė dimesionin ku je vetėm. Pikėrisht si nė mitrėn e nėnės, nė vdekje pėrsėri do tė hysh nė mbretėrinė e vetmisė. Atje kurrfarė shoqėrie nuk ekziston. E gjatė jetės duhet t’i gjesh disa vende, disa ēaste tė cilat janė si oaza nė shkretėtirė, ku vetėm i mbyllė sytė dhe kalon pėrtej shoqėrisė. Lėvizė pėrbrenda vetes, pėrbrenda mitrės personale – kjo ėshtė ajo qė do tė thotė meditim. Shoqėria ėshtė aty; ti vetėm i mbyllė sytė dhe e harron atė dhe qėndron vetėm. Atje nuk ka rregulla, nuk nevoitet karakteri, morali, gjuha, bota. Brenda mund tė jesh i ēlirėt dhe i natyrshėm.
Tė rritesh nė ēlirėsinė dhe tė natyrshmėn tėnde. Madje edhe nėse duhet disciplina e jashtme, por pėrbrenda qėndro i egėr. Nėse pėrbrenda mund tė qėndrosh i egėr e ende bėn gjėra tė cilat i nevoiten shoqėrisė, sė shpejti do tė arrish deri tek pika ku thjesht do tė transcedentosh.
Do t’jua rrėfej njė tregim e mandej do tė kaloj nė sutra.
Ky ėshtė sufi tregim: njė plak dhe njė djal i ri kishin udhėtuar. Derisa i afroheshin qytetit; te dytė ecnin pranė gomarit. Fėmijėt e shkollės kanė kaluar pranė tyre, dhe me pėrqeshje kanė thėnė: “Shikoni kėta budallenjėt, pranė vetes e kanė gomarin e shėndosh, e kėta ecin nė kėmbė. Tė paktėn plaku kishte mundur tė jetė mbi gomarin.”
Duke i dėgjuar fėmijėt, plaku dhe i riu janė pyetur: “Ēfarė tė bėjmė? Njerėzit po tallen me neve e sė shpejti do tė hymi nė qytet, mė mirė tė dėgjojmė atė qė thanė.” Kėshtu plaku ulet mbi gomarin, e djaloshi e pėrcjellė.
Kur iu kanė afruar grupės tjetėr tė njerėzve, kėta i kanė shikuar dhe iu kanė thėnė: “Shikoni, plaku po rrin ulur mbi gomar e djaloshi i gjorė po i shkon pas. Kjo ėshtė poshtėrsi! Plaku mund tė ecėn djaloshit duhet dhėnė shansin ta shalojė gomarin.” Kėshtu kėta dy i kanė ndėrrue vendet: plaku ka filluar tė ecėn e djaloshi ta shalojė gomarin.
Kanė hasur edhe nė grupėn tjetėr tė njerėzve edhe kėta kanė thėnė: “Shikoni kėta budallenjėt! Duket se ky djali ėshtė shumė arogant. Ndoshta plaku ėshtė baba apo mėsues i tij e po ecė nė kėmbė, derisa djali po rrin ulur mbi gomarin – kjo ėshtė kundėr rregullave!” Por ēfarė tė bėjnė? Vendosen se ekziston edhe njė mundėsi: do tė ulen bashkė nė shalė: kėshtu edhe vepruan.
Pėrsėri kanė hasur nė grupėn tjetėr tė njerėzve tė cilėt kanė thėnė: “Shikoni kėta njerėz, sa janė mizorė! Gomari i gjorė sa s’ka ngordhė – dy njerėz mbi njė gomar. Kishte qenė mė mirė qė ata ta bartin gomarin nė supet e veta.”
Kėshtu kėta dy pėrsėri kanė diskutaur, dhe gjatė bisedės kanė mbėrri tek lumi dhe ura. Para se tė mbėrrinė nė fund tė qytetit ata i thonė njėri tjetrit: “Mė mirė tė sillemi si na thonė banorėt e kėtij qyteti, se pėrndryshe do tė na konsiderojnė si tė marrė.” Kėshtu vendosėn t’i gjejnė dy shkopinjė bambusi, ia lidhin gomarit kėmbėt, dhe nisin ta bartin gomarin nė supet e veta. Gomari ka refuzuar sa mundet gomari, gomarėt nuk mund shumė lehtė t’i detyrosh pėr diēka. Ėshtė munduar tė ikė se ai nuk ėshtė ithtar i shoqėrisė dhe tė asaj ēfarė tė tjerėt thonė. Por dy veta pėr tė kanė qenė shumė, e kanė detyruar, kėshtu qė gomarit iu ėshtė duhur tė lėshoj pe.
Nė gjysmė tė urės, grupa e njerėzve iu janė afruar dhe i kanė rrethuar duke thėnė: “Shikoni kėta budallenjė! Kurrė s’kemi pa idiota si kėta dy – gomarin duhet shaluar, e jo pėr ta bartur nė supe. A jeni ēmendur?”
Kėta dy kanė dėgjuar derisa turma ėshtė grumbulluar. Gomari aq fortė ėshtė trembur saqė ka kėrcyer nga ura nė lum dhe ka ngordhur. Te dytė kanė vrapuar te poshtė, por – gomari kishte ngordhur. Ishin ulur pranė tij dhe plaku kishte thėnė: “Tash dėgjo…” Ky nuk ėshtė rrėfim i zakonshėm – plaku ka qenė sufi Mjeshtėr, njeri i ndritur, e djaloshi ka qenė nxėnės, dhe Mjeshtri i vjetėr ėshtė munduar t’i jep leksion, sepse sufistėt gjithmonė krijojnė situata; ata thonė se nuk mund tė mėsosh thellė krejt derisa nuk krijohet situata e njėjtė. Kjo pėr djaloshin ka qenė situatė e parė, e ka plaku i ka thėnė: “Shiko, si ky gomar qė ėshtė i vdekur, edhe ti do tė jesh i vdekur po qe se i dėgjon njerėzit sė tepėrmi, mos u brengos se ēfarė tė tjerėt thonė sepse ka me miliona njerėz dhe secili e ka mendjen e vet, dhe gjithsecli do tė thotė ndryshe; ēdokush e ka mendimin e vet, dhe nėse i dėgjon mendimet e tė tjerėve, e jotja do tė merr fund.”
Askend mos e dėgjo, qėndro vetvetja. Vetėm kalo, bėhu indiferent. Nėse ēdokend e dėgjon, ēdokush do tė shty tė shkosh nė kėtė apo atė rrugė. Kurrė nuk do tė jesh nė gjendje tė arrish deri tek qendra e jote mė e thellė.
Gjithsecili njeri duhet tė bėhet ekcentrik. Kjo fjalė angleze ėshtė e mrekullueshme; kjo do tė thotė jasht qendrės,e ne e pėrdorim si term pėr tė ēmendurit. Por tė gjithė janė ekcentrik, jasht qendrės, dhe e gjithė bota pėrpiqet tė tė ndihmojė tė bėhesh ekcentrik sepse ēdokush nė kėtė tė shtynė. Nėna jote tė shtynė kah veriu, babai kah jugu, daja bėn diēka tjetėr, vėllau diēka tjetėr, gruaja jote, natyrisht, prapė diēka tjetėr, dhe tė gjithė pėrpiqen qė diku tė tė shtynė. Me kohė do tė vije ēasti kur s’do tė jesh askund. Do tė mbetesh nė udhėkryq, duke qenė i shtyer nga veriu nė jug, nga jugu nė lindje, nga lindja nė perėndim, nuk shkon askund. Me kohė ajo do tė bėhet situatė e jote e vėrtetė – do tė bėhesh ekcentrik.
Situata ėshtė e tillė. Nėse vazhdon t’i dėgjosh tė tjerėt e jo qendrėn tėnde, kėto situata do tė vazhdojnė. Tė gjitha meditimet shėrbejnė pėr t’u bėrė i pėrqendruar, e jo ekscentrik, tė arrish deri tek qendra personale. Me kohė do tė bėhesh i aftė tė qeshesh me mendimet e tė tjerėve apo thjesht do tė jesh indiferent.E njėherė kur tė jesh nė qendėr, do tė bėhesh qenie e fuqishme; atėherė askush nuk do tė mund tė tė predikojė, thjesht do ta kesh opinionin personal, askush nuk do tė mund tė shty kah tė dojė. Thjesht, askush nuk do tė jetė aq i pacipė. Ti je aq i fuqishėm, nė qendėr tė vetes sate, kėshtu qė nėse dikush vjen me opinionin e vet, do tė harrojė tė tė afrohet; kushdo qė vjen tė tė shty diku thjesht do tė harrojė se pėr ēfarė ka ardhur. Apo, ma mirė me thėnė, posa tė afrohet, pėrnjėherė rreth teje do ta ndien forcėn.
Kjo ėshtė mėnyrė qė njeriu tė bėhet aq i fuqishėm sa qė e gjithė shoqėria, e gjithė historia nuk mund ta lėvizin as pėr njė centimetėr. Nė kėtė mėnyrė kanė ekzistuar Buda, Jezusi. Mund ta vrasėsh Jezusin, por nuk mund ta lėvizėsh. Mund ta shkatėrrosh trupin e tij, por pėr asnje milimetėr nuk mund ta lėvizėsh. Jo qė ai ėshtė jo-tolerant, kokėfortė, jo, ai ėshtė vetėm i koncentruar nė qendrėn e tij personale – dhe ai e di se ēka ėshtė mirė pėr tė, dhe ai e di se ēka ėshtė pėr tė e bekuar. Kjo veē ka ndodhė; tash nuk mund ta joshėsh me caqe tjera, asnjė tregtar mund mund ta joshė me asnjė synim tjetėr. Ai e ka gjetė shtėpinė e vet. Ai mund tė tė dėgjojė me durim, por nuk mund ta lėvizėsh. Ai ėshtė i centruar.
Ky centrim do tė jetė e para me tė cilėn do tė jesh i ēlirėt dhe i natyrshėm; pėrndryshe, nėse je i ēlirėt dhe i natyrshėm askush nuk mund tė tė ēoj askund. Pėr kėtė arsye fėmijėve nuk iu lejohet tė jenė tė lirshėm dhe tė natyrshėm, ata nuk janė akoma mjaft tė pjekur tė jenė tė tillė. Po qe se ata kishin me qenė tė ēlirėt dhe tė natyrshėm ata do tė kishin bredhur poshtė e lartė, jeta e tyre do tė kishte qenė dėshtim. Pėr kėtė arsye, unė them se shoqėria ka detyrė e cila kėrkohet. Ajo i mbronė fėmijėt; ata janė shumė tė brisht; ēdokush mund t’i shkatėrrojė; e shenjėta ėshtė aty, ajo nuk ėshtė nė gjendje ta gjej rrugėn e vet – asaj i nevoitet mburoja e karakterit.
Por nėse kjo mburojė e karakterit bėhet e gjithė jeta jote, atėherė do tė jesh i humbur. Nuk duhet tė bėhesh fortifikatė, duhet tė bėhesh mjeshtėr dhe duhet tė bėhesh i shkathėt tė dalėsh nga ajo. Pėrndryshe ajo nuk do tė jetė mburojė; do tė bėhet burg. Duhet tė bėhesh i aftė tė veprosh jasht karakterit tėnd. Nevoitet tė bėhesh i shkathėt qė, po qe se e kėrkon situata, tė pėrgjigjesh nė mėnyrė plotėsisht tė re. Nėse kjo shkathtėsi ėshtė humbur, bėhesh rigjid, atėherė nuk mund tė jesh i ēlirėt. Nėse kjo shkathtėsi ėshtė humbur, bėhesh jo i natyrshėm, atėherė nuk je fleksibil.
Fleksibiliteti ėshtė rini, rigjiditeti ėshtė pleqėri; ma shumė fleksibilitet, ma shumė rini; ma shumė rigjiditet, ma shumė pleqėri.
Kėtė duhet mbani mend, e mandej pėrpiquni ta kuptoni Tilopėn.
Pilati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-12, 03:12   #9
Pilati
 
Anėtarėsuar: 05-07-06
Postime: 70
Pilati me shokė shumePilati me shokė shume
Gabim Titulli: Osho

Osho per Nasradin Hoxhen Marrezi e Urti

Pyetje: Cila ėshtė gjėja mė e marrė qė ka bėrė ndonjėherė Nasradin Hoxha?

OSHO – Ėshtė vėshtirė tė thuhet, sepse ai ėshtė ende gjallė. Dhe njė gjė ėshtė e sigurtė - ai nuk do tė vdesė para meje. Kėshtu qė mos pyet, sepse askush nuk mund tė parashikojnė kėtė; ai ėshtė e paparashikueshėm. Dhe ai do tė bėjė shumė e mė shumė gjėra tė marra, njė rritje pėrmes pėrvojės.
Ai nuk do tė vdesin para meje, unė nuk mund ta pėrballojė kėtė. Pra, unė nuk mund ta them. Kur tė shkoj unė, edhe ai do tė shkojė gjithashtu. Mandej ju mund tė mendoni pėr atė. Shumė hulumtime do tė nevojiten. Nasradin Hoxha nuk ėshtė njė person i caktuar, ai ėshtė i tėrė njerėzim. Ai ėshtė ti, ai ėshtė ju, tė gjithė sė bashku. Ēdo gjė qė ju mund tė bėni,Nasradini mund tė bėjė me shumė budallallėk mė tė madh. Ai ėshtė i pėrsosur!
Ēdo gjė qė ēdo qenie njerėzore mund tė bėjė, ai mund tė bėjė shumė mė pėrkryeshėm. Ai ėshtė marrėzi juaj. Dhe nė qoftė se ju mund tė kuptoni atė ju do tė qeshni dhe do tė qani gjithashtu. Ju do tė tallen me qesharaken e saj dhe ju do tė qani se se qesharakja ėshtė e juaja. Kur qeshni me Nasradinin, mos harroni, ju jeni duke qeshur me veten tuaj. Ai vetėm ju sjell ballė pėr ballė me atė ēka ju jeni, nė mėnyrė qė ju tė mund tė takoheni.
Nasradini nuk ėshtė i ri, ai ėshtė njė mjet i vjetėr sufi. Janė tregimet tė cilat janė njėqind, dyqind, edhe treqind vjet tė vjetra, rreth Nasradinit. Ai ėshtė njė mjet i vjetėr. Ka pasur shumė pretendime, tė cilit thonė se kujt i takon Nasradini. Rusėt thonė se ai i takon atyre. Ata kanė njė gur varri qė dėshmon se ai i pėrket atyre. Iranianėt thonė se ai i takon atyre. Arabėt thonė se ai i takon atyre. Nė Bukhara, ata kanė njė vend tė pėrkushtuar pėr tė pėrkujtuar Nasradinin.
Ai ka qenė nė tė gjithė botėn. Nė fakt, kudo ku ka marrėzi, ėshtė edhe Nasradini. Ai i pėrket tė gjithėve, askush nuk mund tė pretendojnė se i pėrket vetėm ati. Dhe unė them se ai ėshtė ende gjallė. Ai mund tė ketė vdekur nė njė vend, por ai ėshtė ringjallur nė njė tjetėr. Shumė herė, unė vetė e kam parė atė qė po vdes dhe ditėn tjetėr ai troket nė derėn time. Kjo ėshtė e pamundur. Duket se ai nuk mund tė vdesė. Ai ėshtė budallallėku njerėzor. Por nėse shikoni thellė nė marrėzi ju do tė shihni edhe urtėsinė. Nė tė gjitha marrėzitė e tij ka njė embrion i urtėsisė sė fshehur.
Kjo ka ndodhė para ca ditėsh…Ai ishte ulur nė shitoren e tij tė ushqimit dhe unė isha pranė tij. Njė grua e imėt, nazeli, erdhi nė orėn e pikut dhe e ktheu mbrapsht tėrė shitoren. Pėr orė tė tėra ajo e shqetėsoi dhe e mėrziti Nasradinin. Vetėm pas disa orė lufte ai ia doli ta kėnaqė atė; ajo mė nė fund bleu atė qė dėshiroi dhe mbet e kėnaqur.
E mandje gruaja i tha: “Nasradin, ti nuk mund ta dish, por kur kam ardhur nė shitoren tėnde kam pasur kokėdhimbje tė hatashme – dhe tash ajo ka shkuar plotėsisht.” Nasradini i tha: “Zonjė e nderuar, mos u mėrzitni. Mos u merzitni! Ajo nuk ka shkuar. Ajo ka ardhur te unė.”
Ai mund tė duket i marrė, por ai ėshtė i urtė gjithashtu. Nėse ju e kuptoni atė ju do tė qeshni dhe ju do tė qani, sepse do ta shihni veten dhe tėrė njerėzimit nė tė.

Mos pyetni: CILA ĖSHTĖ GJĖJA MĖ E MARRĖ QĖ KA BĖRĖ NASRADINI NDONJĖHERĖ?
Ai gjithmonė bėnė gjėra shumė mė tė marra se mė parė. Ēdo akt i tij ėshtė i veēant. Nėse shikoni nė atė qė ju mendoni se ėshtė mė e mira, por kur vjen akti tjetėr ėshtė diēka absolutisht e re, diēka jashtėzakonisht e madhe. lexoni pėr Nasradinin dhe pėrpiquni pėr ta kuptuar atė. Bėjeni atė njė meditim. Ai ka qenė, pėr shekuj, njė Sufi meditim.
Sufi mėsuesit iu japin Nasradinin dishepujėve tė tyre pėr tė menduar dhe analizuar dhe medituar. Sepse ēfarėdo qė ai thotė ka kuptim nė tė, ēfarėdo qė ai bėn ka kuptim nė tė. Ato nuk janė shaka tė zakonshme – mbane mend. Unė nuk do t’jua kisha rrėfyer ato vetėm sa pėr tė qeshur. Jo, ato nuk janė thjesht shaka; ato janė tė ēėllimshme.
Ju nuk duhet vetėm tė qeshni dhe t’i harroni ato; ju duhet t’i bėni ato pjesė tė kuptueshmėrisė suaj. Dhe atėherė ju do ta shihni se Nasradini lindė shumė herė pėrbrenda jush – duke vepruar, duke u sjell. Dhe atėherė ju do tė jeni nė gjendje tė qeshni. Dhe nėse ju mund tė qeshni me veten tuaj, ju keni pėr tė qesh pėr tė parėn herė.
Pilati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-12, 13:58   #10
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

Trupi i takon tokės, ju i takoni qiellit, trupi i takon materies, ju i takoni Zotit. Trupi ėshtė bruto, ju nuk jeni. Trupi ka kufij, ėshtė i lindur dhe do tė vdes. Ju nuk jeni tė lindur dhe ju kurrė nuk do tė vdisni.

..Ne nuk kemi nevojė pėr njė njeri mė tė mirė, ne kemi nevojė pėr njė njeri tė ri. Pėrmirėsimi ka vazhduar nėpėr shekuj me radhė dhe asgjė nuk ka ndodhur. Tani ne nuk kemi nevojė pėr ndonjė njeri mė tė mirė - Mjaft ėshtė mjaft! Tani ne duam njė njeri krejtėsisht tė ri, tė shkėputur nga e kaluara. Ne duam tė fillojmė pėrsėri sikur tė ishim Adami dhe Eva, tė sapopėrjashtuar nga Kopshti i Edenit.


..Falenderoni pėr atė qė ju ėshtė dhėnė - dhe jeta do t'ju jap aq shumė sa falėnderimi juaj gjithmonė do tė mbetet i pakėt. Por zemra falenderuese rritet lehtė, me mirėnjohje, ju jeni tė ushqyer. Ju bėheni mė tė fortė duke lėvizur nė tė panjohurėn. Pėrveē mirėnjohjes, nuk ka lutje tė tjera.

..Dy persona qe mendojne jane dy, dy persona qe nuk mendojne jane nje , sepse nuk ka dallim, nuk ka kufij te dy jane ne gjendje te njejte.

..Mbaj mend rregullin themelor te jetes: nese e adhuron dike behu gati per hakmarien e tij nje dite.

..Ji i vetdishem dhe mos lejo asnje te manipuloj me ty,more sado qofshin qellimet e tij te mira.

..Do te duhet ta mbrosh vetveten prej aq shume njerzve qellimtare, bamirseve, te cilet pa dallim te japin keshilla te jesh i ketille, te jesh i atille .
Ti vetem degjo dhe falendero.
Ata nuk mendojne kurgje keq, por keq eshte ajo qe bejne.
Degjo vetem zemren tende , ajo eshte mesuesi yt i vetem.

Osho
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-12, 14:14   #11
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

.. Unė nuk jam kėtu qė t'ju mbėshtes, t'ju ngushlloj, t'ju bėj tė sigurt. Unė jam kėtu qė t'ju shkatėrrojė plotėsisht, sepse vetėm atėherė lind e reja - njeriu i ri, vetėdija e re. Nė qoftė se unė ju ndihmoj, e vjetra do tė vazhdojė. Tė gjithė vazhdojnė tė ndihmojnė tė vjetrėn. Tė gjithė ndihmojnė ta mbajnė gjallė tė vjetrėn, e ajo rritet. Jo, unė nuk do t'ju ndihmojė nė asnjė mėnyrė.

.. Dashuria ėshtė si njė fllad: ajo vjen, por ju nuk duhet t'i mbyllni dyert e juaja pėr ta mbajtur brenda atė.

.. E kundėrta e vėrtetė e urrejtjes nuk ėshtė dashuria, e kundėrta e vėrtetė e dashurisė nuk ėshtė urrejtja, ėshtė aq e dukshme, kush mund tė mashtrohet nga kjo?
E kundėrta e vėrtetė e dashurisė ėshtė pseudo-dashuria:
dashuria qė pretendon tė jetė dashuri, dhe nuk ėshtė.

.. Jeta ėshtė njė marrėdhėnie dashurie, ajo ėshtė njė poezi, ėshtė muzikė. Mos bėni pyetje tė shėmtuara si: "Cili ėshtė qėllimi?", sepse nė momentin qė ju kėrkoni, ju e shkėpusni veten nga jeta. Jeta nuk mund tė tejkalohet me pyetje filozofike. Filozofine duhet vėnė mėnjanė.

.. Ndaloni kėrkimin. Ajo qė ėshtė, ėshtė. Ndaluni dhe shihni.

- Osh
o


......
jashte teme

p.s nese Eminja dhe te gjithe tjeret qe jane te indinjuar nga Une e do ta lexojne kete te paren, atehere do ti kuptoj veprimet e mia ne raport me forumin..
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 12-03-12 nė 14:18
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-04-12, 21:51   #12
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

Dashuria ėshtė njė zog dhe ajo don tė jetė e lirė. Ajo ka nevojė pėr tėrė qiellin qė tė rritet.

Tė gjithė tė ndriturit e tė gjitha kohrave kanė thėnė njė fakt shumė tė thjeshtė:
"Tė jeni" - jo tė pėrpiqeni "tė bėheni".
Brenda kėtyre dy fjalėve, "tė jesh" dhe "tė bėhesh", pėrfshihet e tėrė jeta juaj. Tė jesh ėshtė ndriēim, Tė bėhesh ėshtė injorancė.

Jeta ėshtė njė kopsht. Ėshtė njė mundėsi. Ju mund tė rrisni barėrat e kėqija, mund tė rrisni trėndafilat, gjithēka varet nga ju.

I tėrė arti i njerėzimit tė ri do tė konsistojė nė fshehtėsinė e tė dėgjuarit me zemėr tė ndėrgjegjshme, tė ndritshme, me vėmendje. Dhe tė ndjekurit e saj me tė gjitha mjetet, duke shkuar kudo qė ju shpie. Po, ndonjėherė ajo do t'ju shpie nė rreziqe - por pastaj mos harroni, ato rreziqe janė tė nevojshme pėr tu bėrė tė pjekur.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-04-12, 21:54   #13
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

Dashuria esht mbrekullia e botes, ndersa martesa esht e neveritshme, sepse dashurise athere i shtohet legjislacioni.
Perse shkuat ne bashki ? Sepse deshet ta beni dashurin te perjeteshme ?
..'kush e di kjo gruaja neser mund te dashuroj nje tjeter' . Tani do te me mbroj gjyqi. 'kush e di ky burri mund te me ler' . Ne kete rast gjyqi do tju mbroj , ju mund ta qoni ate ne gjyq. Ai nuk do ta ket kaq te leht !
Por cfar beni ju ne te vertet kur martoheni ? Ju keshtu kerkoni mbrojtien e shoqeris , mbrojtjen e ligjit , mbrojtien e policis , e cesht kjo dashuri qe kerkon te mbrohet nga policia ?
Kjo esht thjesht nje burg. Ju mund ta quani ate si te doni, por kjo esht skllaveri.
Ju do te jeni skllaver te njeri-tjetrit dhe kjo esht tamam ajo rruge qe ne zgjedhim duke prishur bukurine.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-12, 07:47   #14
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
Dashuria ėshtė njė zog dhe ajo don tė jetė e lirė. Ajo ka nevojė pėr tėrė qiellin qė tė rritet.

Ky mė paska emituar fillozofinė time;

Nėse don qė dashuria juaj tė triumfojė, atėherė jepini asaj kohė, hapėsirė dhe liri tė mjaftueshme! Vera
__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-12, 21:24   #15
Gega 1
 
Anėtarėsuar: 02-12-09
Postime: 1,435
Gega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Osho

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
Dashuria esht mbrekullia e botes, ndersa martesa esht e neveritshme, sepse dashurise athere i shtohet legjislacioni.
Perse shkuat ne bashki ? Sepse deshet ta beni dashurin te perjeteshme ?
..'kush e di kjo gruaja neser mund te dashuroj nje tjeter' . Tani do te me mbroj gjyqi. 'kush e di ky burri mund te me ler' . Ne kete rast gjyqi do tju mbroj , ju mund ta qoni ate ne gjyq. Ai nuk do ta ket kaq te leht !
Por cfar beni ju ne te vertet kur martoheni ? Ju keshtu kerkoni mbrojtien e shoqeris , mbrojtjen e ligjit , mbrojtien e policis , e cesht kjo dashuri qe kerkon te mbrohet nga policia ?
Kjo esht thjesht nje burg. Ju mund ta quani ate si te doni, por kjo esht skllaveri.
Ju do te jeni skllaver te njeri-tjetrit dhe kjo esht tamam ajo rruge qe ne zgjedhim duke prishur bukurine.
Jadore,ngom nja dy fjale qitu.
Qiky Osho paska lujt.
Le hiqu tina,se jet pa martue!
Jeten nuk mujm me e vizatue,oj Jadore.As fatin jo.
Sille qysh duesh,ma mire eshte me u martue.Ne ni menyre,martesa eshte LOTO!!
S`ka gezim ma te madhe per njerin se me pase thmi!Me pase thmi me qat njeri te cilin e don.
Nuk ka njeri t`perkryem.As nuk ka pase nojhere,as nuk ka me pase.
Burri e grueja duhet ma ia lshue udhen njani tjetrit ka i here.Do i thone kompromis qisaj pune.Qashtu eshte realiteti.Hiqu Oshos t`hamamit,po kqyr lidhu me ni shqipe.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Gega 1 : 13-04-12 nė 21:25
Gega 1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.