Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-12-11, 23:58   #1
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Refleksion -Meditim

sqarim .
i gjithe materali i sjellur eshte huazim , shpresoj qe sado pak do te ju sherbej ..


Ankorimi i vibracionit tė bashkimit


Gjithmonė e mė shumė njerėz bėhen tė ndėrgjegjshėm se jemi duke hyrė nė njė kohė ndryshimesh tė mėdha. Dhuna dhe luftėrat po bien gradualisht nėpėr botė, me gjithė shpėrthimet e rastit, qė raportohen gjatė e gjerė nga mediat.

Mirėdashje dhe njė ndjenje pėrgjegjėsie tė pėrbashkėt pėr tė ardhmen tonė tregohet nga aq shumė njerėz dhe organizata sot se do tė ishte punė e vėshtirė tė japėsh njė imazh tė saktė tė gjithė dashamirėsisė sė burrave dhe grave nė gjithė planetin tonė tė mrekullueshėm.

Megjithatė kėrcėnimet duken dėrrmuese kundėr nesh ... vazhdimi i shpėrthimit demografik nė pjesėtet mė tė varfra tė botės, dėme kundrejt mjedisit nė pėrmasa tė paqena mė parė, pėrshtypja e indiferencės nga ana e politikanėve dhe ndėrmarrjeve vigane ndaj dėmeve qė bėjnė ndaj tė tjerėve, e tė tjera ... duket se loja ecėn kundėr nesh dhe fėmijėve tanė, fėmijėve tė tyre dhe tė gjithė brezave tė ardhshėm.

Nga jashtė, njeriu mund tė mendojė se asnjė pėrpjekje ose iniciativė individuale ka njė shans pėr tė ndikuar mbi rezultatin.

Por shikuar nga brenda, nga pika e epėrme tė Krijuesit tė kėtij universi, nėqoftė se mund tė merret pėrsipėr pėr pak ēaste kjo perspektivė krejt unike, tė gjitha gjėrat duken nė njė dritė tė ndryshme.

Nėpėrmjet ushtrimit tė vullnetit tė vet tė lirė, njerėzimi ėshtė duke shtruar njė udhė tė re drejt njė tė ardhme tė mrekullueshme prej lumturisė sė patreguar dhe begatisė shpirtėrore. Njeriu po mėson tė largojė shekuj plot me urrejtje pėr gjininė e vet dhe koncepte tė gabuara pėr rolin dhe vendin e vet nė kėtė botė materiale.

Njė burim i ri Dashurie gufon i bollshėm nga zemrat e milionėve e milionėve qeniesh, dhe kjo shprehje e natyrės sė shenjtė tė njeriut e transformon dalėngadalė kėtė botė nė njė vend plot harmoni, barazi, shėndet dhe kuptimit tė pėrgjithshėm se ēfarė mban tė gjitha format e Jetės bashkė nė njė sinfoni barazpeshe dhe bashkimi.

Kjo ndėrgjegje e brendshme shprehet tani nėpėrmjet njė numri gjithmonė e mė tė madh kanalesh, dhe shpesh do tė jetė nė vijėn e parė tė punėve njerėzore.

Tė udhėhequra nga nxitje tė brendshme dhe qindra rastėsish tė vogla, por tė mrekullueshme, kėto kanale po zbulojnė se sa thjeshtė ėshtė t'i shėrbesh Synimit tė Madh tė Jetės, kur dėshira e papenguar pėr ta ndihmuar Zotin ėshtė motivimi i vėrtetė i vendimeve dhe veprave tė tyre, dhe jo dėshirat tokėsore tė njė uni ende tė pazbutur nga pėrkushtimi vetėmohues ndaj Qenies sė Dritės.

Sinkronicitete, ngjarje plot kuptim qė nuk shpjegohen nga logjika e zakonshme, ka me kaq bollėk sot qė librat janė shkruar pėr tė demonstruar ekzistencėn e tyre si tė ishte ndonjė ligj tjetėr natyror i kėtij universi. Jemi duke pushtuar pikat e fundit mbizotėruese tė frikės dhe ndarjes, dhe shpejt bota dhe ndjenja jonė e brendshme e ekzistencės nė kėtė botė do tė rilinden plotėsisht.

Mu nė kėtė moment, lumenj energjie dhe vullneti ankorohen nėpėrmjet iniciativave madhėshtore, qė tė gjitha pėrkushtohen pėr ta ngritur dhe shėruar kėtė botė. Jo vetėm do tė shėrohet bota jote nga vurata fizike, por mė e rėndėsishme, shpirtrat tona do tė lėvizen nė formė spirale prapa nė mitrėn e Krijimit pėr t'u bashkuar me nivelin e

Realitetit nga tė gjithė ata ishin shfaqur para kohėrash.

Ndarja nuk do tė jetė mė. Iluzioni nuk do tė jetė mė. Vetėm do tė jetė Bashkimi, vibracioni i pėrhershėm i Bashkimit. Dhe ne jemi thirrur t'i afrohemi kėtij Realiteti tė thjeshtė, por tė pafund, si rrezet e njė ylli, qė i afrohen pėrsėri qendrės nga ishin dėrguar, pėr t'u shkrirė nė pėrsosjen e bashkimit tė hareshėm.

Jean Houdon


__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-12-11, 00:11   #2
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

Jam pjesė e Zotit

E sforcoj kėtė imazh aq spesh sa mundem. E lė gjithmonė e mė shumė tė bėhet natyra ime e vėrtetė.

E informoj nėnvetėdijen time me kėtė imazh. Lidhem me vizionin e njė jete tė shenjtė, tė cilėn mund ta jetoj nė tė vėrtetė. Jeta ime qoftė lutja ime.

Ky vizion ka brenda vetes njė fuqi tė madhe. Asgjė nuk ėshtė mė e fuqishme se njė vizion me tė cilin mbetem krejtėsisht e lidhur.

Sa mė shumė vizioni im mė bėhet natyra e dytė, aq mė shumė realitet mund ta tėrheqė. Sa mė shumė mė obligon vizioni im, aq mė shumė mė mban edhe nė situata tė vėshtira. Sa mė e plotė tė bėhet vizioni im, aq mė shumė bėhet njė pjesė e procesit krijimtar shėrues nė botė.

Nė kėtė rrugė largohem nga tė gjitha imazhet e vjetra tė njė religjioni lidhur me njė Zot qė dėnon.

Jam pjesė e Zotit. Si pjesė e kėrkoj dhe e gjej Zotin nė brendinė time. Kėtu e gjej pasqyrėn pėr njė botė tė pėrkryer. Kėtu gjendet lidhja e vullnetit tim mė tė thellė me vullnetin e fuqisė hyjnore.

Eshtė njė vendim ta rinjohėsh Zotin brenda vetes, ta shohėsh dhe ta realizosh. Me kėtė vendim rritet njė besim i madh.

Kjo fuqi hyjnore brenda meje dėshiron tė realizojė me dėshirė tė pafre njė botė tė paqes, tė bashkėsisė, tė pranisė shpirtėrore dhe tė gėzimit sensual. Me tė e ndjek kėtė rrugė. Lejoj qė ajo mė drejton. Ajo ėshtė ndihma ime e madhe pėr ta braktisur frikėn dhe pėr ta ndjekur rrugėn e besimit.

Qė Zoti ėshtė pranė meje, kėtė e ndiej nė njė gėzim dhe ngrohtėsi tė madhe tė brendshme, qė ma hap rrugėn nėpėr tė gjitha vėshtirėsitė.

Kjo fuqi hyjnore ma dhuron lidhjen e ngushtė me gjithēka qė ėshtė. Ajo ėshtė njė fuqi revolucionare, qė mė mban tė lidhur me tė vėrtetėn, sepse nuk ka nevojė mė ta druaj ndonjė tė vėrtetė.

Tė jem pjesė e Zotit, kjo mė lidh me bashkėsinė e tė gjitha gjallesave, kudo qė tė jem. Ky ėshtė burimi i transformacionit, qė do ta hapė ndryshimin historik.

Falėminderit dhe Amin.

Fuqia hyjnore ma dhuron lidhjen e ngushtė me gjithēka qė ėshtė. Ajo ėshtė njė fuqi revolucionare, qė mė mban tė lidhur me tė vėrtetėn, sepse nuk ka nevojė mė ta druaj ndonjė tė vėrtetė.

Sabine Lichtenfels - "Burimet e dashurisė dhe paqes"
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-11, 00:19   #3
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

[SIZE="3"]Lute Universin tė tė ndihmojė

Nganjėherė ėshtė e kotė t'i analizosh problemet dhe tė mendosh pėr ta nė mėnyrė racionale.

Njė qėndrim shpeshherė shumė mė i efektshėm ėshtė t'i drejtohesh unit tėnd tė brendshėm, ta lutesh universin tė tė ndihmojė.

Ulu i qetė, merr frymė thellė disa herė, pėrqėndroje vėmendjen tėnde nė veten tėnde.
Lute nė heshtje ose me zė urtėsinė tėnde tė brendshme tė tė udhėheqė ose tė ndihmojė pėr ta kuptuar mesazhin.

Kur tė vlerėsosh qė je nė tė vėrtetė, vepro sipas kėsaj ndjenjeje.

AFIRMIM:
Uni im i brendshėm
mė orienton dhe mė kėshillon.

Shakti Gawain
.

Praktiko tolerancė

Tolero ndjenjat tona, reagimet tona, vecorite tona, qenien tone njerezore. Tolero baticat dhe zbaticat tona, qendresa jone ndaj ndryshimit, luftimin tone dhe nganjehere natyren tone te papelqyeshme.

Tolero frikat tona, gabimet tona, tendencen tone natyrore per t'iu shmangur problemeve dhe dhimbjes. Tolero ngurrimin tone per t'u afruar, per ta treguar veten per te qene te prekshem.

Tolero nevojen tone per t'u ndier nganjehere me mire se te tjeret, nganjehere te turperuar, dhe nganjehere per te dashur mes njerezve te barabarte. Tolero menyren se si perparojme - disa hapa perpara, ca hapa prapa.

Tolero deshiren tone instinktive per te kontrolluar dhe menyren si mesojme kunder deshires sone te shkeputemi nga preokupimet. Tolero menyren se si nga njera ane flasim per dashuri dhe nga ana tjeter nganjehere i largojme te tjeret. Tolero tendencen tone te kemi ide te ngushta, te harrojme te kemi besim te Zoti, dhe nganjehere te ngecemi.

Disa gjera nuk i tolerojme. Mos tolero sjellje fyese ose shkaterrimtare ndaj te tjereve ose ndaj vetes.

Praktiko nje tolerance te shendoshe plot dashuri ndaj vetvetes, tha di“kush. Duke e bere kete, mesojme tolerance per te tjeret. Pastaj shko edhe nje hap me tutje. Meso se gjithcka njerezore qe jemi duke toleruar na ben ne dhe te tjeret te bukur.

AFIRMIM:
Sot do te jem tolerant ndaj vetes sime. Prej kesaj do te mesoj nje tolerance te pershtatshme ndaj te tjereve.

Melody Beattie[/SIZE]
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 21-12-11 nė 00:19
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-11, 00:21   #4
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

Verifikoni bindjet tuaja pėr jetėn dhe shėndetin

Nė vend ta mbushni nėnvetėdijėn tuaj me koncepte negative, mund ta furnizoni nėnvetėdijėn tuaj me mesazhe tė shėndosha dhe jetėzgjeruese.

1. BAZONI AFIRMIMET TUAJA NĖ FAKTE TĖ QARTA RACIONALE DHE JO NĖ ILUZIONE DHE ĖNDĖRRIME.
2. PĖRDORNI KOHĖN E TASHME PĖR AFIRMIMET TUAJA.
3. PĖRDORNI FJALĖ POZITIVE.

Provojeni.

Le tė shikojmė tani fushėn e SHĖNDETIT.

Shėndeti ėshtė mė shumė se mungesa e simptomave ose sėmundjeve.
Ėshtė njė gjendje paqeje tė brendshme, ku trupi, mendja dhe shpirti synojnė harmonikisht njė qėllim tė pėrbashkėt.

95% TĖ TĖ GJITHA SĖMUNDJEVE BUROJNĖ NGA KONFLIKTE TĖ PAZGJIDHURA DHE ZAKONE TĖ KĖQIA. Konfliktet janė shpesh tė pavetėdijė dhe shprehen nė simptoma ose njė gjendje tė pėrgjithshme tė pakėndshme.

Konflikte tė pazgjidhura, ushqimi i pashėndetshėm dhe mungesa e lėvizjes e dobėsojnė sistemin imunitar, pra aftėsinė e trupit pėr t’u mbrojtur nga epėrsia e mikrobeve si baktere, viruse dhe myku.

Nevoja tė paplotėsuara jetėsore dhe shpirtėrore ēojnė deri te rezinjata, lėshimi i vetvetes nė njė nivel tė thellė qelizor, me rezultatin e sėmundjeve kronike ose tė varėsive nga droga tė ndryshme nė pėrpjekje pėr tė arritur plotėsimin nėpėrmjet objekteve tė tjera.

Po qe se keni sinqeritetin dhe guximin pėr tė shikuar se cilat nevoja tė paplotėsuara jetėsore dhe shpirtėrore janė nė bazė tė zakoneve tė kėqia dhe tė simptomave, atėherė mund t’i ballafaqoni frikat qė ju pengojnė nė plotėsimin e tyre.

SHPESHHERĖ SIMPTOMAT TRETEN KUR T’U LEJONI NEVOJAVE DHE FRIKAVE TĖ NDRYDHURA TĖ HYJNĖ NĖ NDĖRGJEGJEN TUAJ.

Vėzhgoni mendimet dhe ndjenjat qė i keni lidhur me shėndet. A e konsideroni shėndetin si diēka vetėkuptuese? A luftoni me probleme fizike, emocionale ose shpirtėrore? Kėto probleme a janė pjesė e njė tradite familjare apo rezultati i stilit tuaj personal tė jetesės?

Nė vijim do tė gjeni POHIME TĖ FIKSUARA NGA KULTURA, LIDHUR ME TEMĖN E SHĖNDETIT, qė mund t’i keni dėgjuar hera-herė si fėmijė.

Mos e tepro. Nuk do tė jetė aq keq sa thua.
Shėndeti i keq ėshtė dėnimi pėr veprat e kėqia.
Familja jonė nuk ka para pėr sėmundje.
Trupi nuk ėshtė i rėndėsishėm. Mendja/koka/efekti kanė rėndėsi.
Pėrderisa trupi funksionon, ku ėshtė problemi? Ka gjėra mė tė rėndėsishme nė jetė.
Tė kujdesesh pėr trupin/sport/gjumė/shėndet ėshtė luks dhe diēka egoiste.
Njerėzit me shėndet tė mirė nuk kanė punuar shumė nė jetė.
Njerėzit e sėmurė kanė kohė dhe para tė tepėrta.
Mos u anko, tė tjerėt janė shumė mė keq.
Tė plakėsh do tė thotė tė sėmurėsh.
Ēfarė vjen vetvetiu, edhe ikėn vetvetiu.
Kush ėshtė i sėmurė, e ka fajin vetė.

Dhe tani disa BINDJE QĖ NJERĖZIT I KISHIN FITUAR SI FĖMIJĖ DHE SIPAS TĖ CILAVE JETOJNĖ AKOMA.

Vetėm kur jam e sėmurė, njerėzit mė vėrejnė.
Kur jam me shėndet, duhet tė punoj tepėr.
Njė jetė plotėsisht e shėndoshė ėshtė e mėrzitshme.
Vetėm kur tė peshoj (x kg) mė pak, mund tė jem e lumtur.
Jam tepėr e dobėt. Nuk ka ēka tė bėj kur jam e sėmurė.
TI mė bėn tė sėmurė.
Nuk mund tė kem besim nė trupin tim.
Nuk mundem pėr shkak tė “kėmbės sime prej druri”.

A ju duket e njohur njėra nga kėto fjali?

Hidhni nė letėr fjalitė qė kanė qenė tė rėndėsishme nė jetėn TUAJ.
Kėto mesazhe kanė fuqi.

ZGJIDHNI DY-TRI NGA MĖ TĖ RĖNDĖSISHMET DHE FORMONI TĖ KUNDĖRTĖN.

Dr. Ulla Sebastian
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-11, 00:28   #5
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

AFORIZMA PER RRITJEN SPIRITUALE

Cdo pervoje sherben per t'ju bekuar dhe jo per t'ju plagosur.

Secili vend dhe secila situate ne jete paraqesin nje shans per rritje.

Vendi me i mire per t'u rritur eshte tamam aty ku gjendeni. Koha me e mire eshte tani.

Je mirenjohes per mundesite per t'u rritur.

Testet me te medha nga te gjitha testet jane ato ne shtepi, me familjen. Prandaj shtepia eshte nje vend i shkelqyeshem per t'u rritur.

Eshte mundesi e mire per t'u rritur ne qofte se njerezit flasin gjera per ty, kundrejt teje. Kjo te jep nje shans per ta ushtruar Dashurine e vertete. Kjo te jep nje shans per ta ushtruar paqen e vertete. Vete fakti qe ata bejne zhurme me gojat e tyre nuk eshte arsye per t'u ndier keq per kete. Kundershtimi eshte nje gje shume e shendoshe meqe nxiton dhe sforcon rritjen.

Nuk ka asgje qe ndodh qe nuk mund te perdoret. Nuk ka asnje ngjarje qe nuk mund te perdoret si mesues.

Cdo minute e cdo dite do te duhej te perdorej per t'u rritur.

Duhet te perpiqemi te shkojme gjithe rrugen. Neve na eshte dhene ta bejme kete. Ne e kemi mundesine te kthehemi gjithe rrugen per ne shtepi, drejtperdrejte tek Absolutja.

Prite te pakufishmen, asgje me shume. Nuk mund te teprosh.

Celesi eshte malli per clirim. Me ta kapur, do te bartesh gjithe rrugen.

Ne deshiren tone per ta arritur clirimin ose realizimin, ndimohemi ne ate menyre sa ne u ndihmojme te gjithe te tjereve.

Rritu derisa ta arrish piken ku gjithe vemendja ndodhet larg teje dhe tek te tjeret.

Sa me lart ngritesh, aq me shume mosdallim do te vije. Do t'i pranosh lideret e te gjitha feve njelloj.

Duhet t'u falenderosh atyre qe te kundershtojne, sepse ata te japin nje shans te jashtezakonshem per rritje.Hale Dwoskin / Lester Levenson, "Happiness is Free"
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-11, 00:35   #6
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ
Ti e sheh veten si te vogel dhe te kufizuar.
Por nese mbyll syte gjate meditimit,
do te shohesh gjeresine e ndergjegjes sate -
dhe po sheh se gjendesh ne qendren e amshurise.
Aty perqendrohu.

-- Paramhansa Yogananda
......

Kurre nuk eshte vone te jesh njeriu qe mund te kesh qene.

-- George Eliot
Ku te shikosh ...

"Duhet ta kuptosh teresine e jetes,
jo vetem nje pjese te vogel te saj.
Per kete arsye duhet te lexosh,
per kete arsye duhet t'i shikosh qiejt,
per kete arsye duhet te kendosh dhe kercesh
dhe te shkruash poezi dhe te vuash dhe te kuptosh,
sepse e gjitha kjo eshte jeta."

-- J. Krishnamurti

.............
Goethe (?) tha dicka te ngjashme, qe me pelqen shume. Tha se cdo dite duhet te lexojme ndonje poezi te mire, te shikojme ndonje pikture te mire ose te degjojme ndonje muzike te mire.
Une vyshkem dhe vdes pa kenduar dhe kercyer, ndersa vuajtjet perpiqem t'i transformoj ne kuptim. Te kuptoj sa me shume njerez dhe situata, ta kem zemren gjithmone e me te gjere.
Po ju? si e perjetoni ju "teresine e jetes"? A kendoni e kerceni ose preferoni t'i shikoni qiejt? Cfare lexoni, cfare shkruani? Sa keni vuajtur? Dhe me ne fund: cfare keni kuptuar?

Lista ekziston gjithashtu per te menduar me shkrim rreth pyetjeve dhe impulseve te tilla. Atehere mund te behet nje udhetim i brendshem.
Nese deshironi, ndajini mendimet, ndjenjat, intuicionet tuaja me te tjerat dhe te tjeret.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-11, 00:37   #7
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

Meditim per t'u shtendosur

Shtendosu dhe qetesohu.
Lexo fjalite e meposhtme dhe cdo here qe sheh nje kryq (+), perqendrohu mbi frymemarrjen tende: Merr fryme thelle dhe e (i) shtendosur derisa mushkerite te jene te mbushura, pastaj largoje gjithe ajrin ne menyre te ngadalte dhe te rregullt.
Imagjino se me cdo leshim fryme debon pak me shume tendosje nga trupi yt, si ajer qe del nga nje balon.

***************************

Une jam e(i) shendosur dhe e(i) qete. +
Une marr fryme thelle dhe ne menyre te rregullt. +
Nje ndjenje e kendshme ngrohtesie me pershkon. +
Krahet e mi behen te rende dhe te bute. +
Trupi im ndihet i shtendosur dhe i qete. +
Asgje nuk me shqeteson. +
Une jam ne paqe me boten. +
Cdo gje eshte e qete dhe e gezueshme. +
Qetesia dhe heshtja me mbeshtjellin. +
Une jam njesh me gjithesine. +
Une jam harmoni. +
Une jam heshtje. +
Une jam ne paqe. +
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-11, 00:39   #8
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

Keshilla

Prezenca jote eshte prezente ne kete bote
Ti je i vecante,askush tjeter nuk eshte si ty
Jeta jote duhet te jete c'far ti do dhe e plote
Ruaji ditet e tua me xhelozi dhe mbaje ne sy

Nemero vetem urimet dhe jo shqetsimet e tua
Mos e lejo vheten qe te bjere ne vetmi dhe ligje
Qindra pyetje brenda teje jane bere mish e thua
Kuptoje ato, ki kurajon dhe jepu nje pergjigje

Mos e kufizo vehten tende kurre per asnje rast
Shume enderra jane duke pritur te behen realitet
Harrije qellimin,deshiren,realizimin,vere dhe bast

Asgje s'te mundon me shume se merzitja e vertete
Duaje veht-vehten pa kufi dhe cmendurisht
Kariera e gjate ka probleme,e rendesishmja behet
Mos i merr gjerat perhere teper seriozisht.

Jetoje jeten teper i qete
Kurre mos shko mbrapa ne jete
Mos harro se pak dashuri te shpie deri ne rete
Shume gjera shkojne e te lene te shkrete

Mos harro qe shoqeria eshte investimi me i madh
Thesari i jetes eshte te jetosh me te tjere
Jeto ne shoqeri sikur te hash vetem buke e djath
Ruaje shendetin,shpresen dhe gezimin perhere.

Harxhoje kohen per te arritur nje Yll...
Dhe mos harro kurre se sa i vecante ti je
Nuk je nje kafshe qe jeton ne pyll
Por je bere te gezosh gjithecka mbi dhe!
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-11, 00:42   #9
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

Si hije ...

E keqja (injoranca) eshte si hije -
nuk ka substance reale ne vetveten,
nuk eshte gje tjeter vec mungese drite.
Nuk mund ta besh hijen te zhduket
duke provuar ta luftosh, ta shkelmosh, te protestosh
ose me ndonje forme tjeter qendrese shpirterore ose fizike.
Per te bere qe nje hije te zhduket,
duhet ta ndricosh, ta hedhesh drite.

Shakti Gawain


KALENDARI I SHPIRTIT

Shkėlqimi i bukurisė sė botės
Mė detyron nga thellėsitė e shpirtit
Qė fuqitė hyjnore tė jetės sime
T'i lėshoj pėr fluturimin nėpėr botė;
Ta braktis veten time
Duke kėrkuar veten plot besim
Nė dritėn dhe nė ngrohtėsinė e botės.

Rudolf Steiner
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-11, 00:45   #10
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim


Ka nje zgjidhje per ēdo problem
Probleme kane nje imazh negativ. Probleme konsiderohen si dicka e keqe.

Askush nuk deshiron te kete probleme. Por ne fakt problemi deshiron te na komunikoje dicka, eshte nje mesazh per ne. Pra probleme jane udherrefyes te vlefshem. Nuk duhet t'i shtyjme tutje ose madje t'i luftojme. Pra mund te definojme ne menyre krejt te re nocionin e problemit:

Sipas kesaj, nje problem eshte:

- nje sfide
- nje shans per t'u rritur
- nje dhurate qe ia bejme vetes
- nje kostum pas trupit
- nje situate

Cfare tingellon me mire: "Kam nje problem" ose "Gjendem ne nje situate"?
"Problemi" na kujton pune te mundimshme. "Situate", nje detyre per t'u zgjidhur. Fjalet kane fuqine e vet. Duke shqiptuar nje fjale, ne i japim fuqi dhe e perforcojme. Perse te perforcojme probleme? Kjo nuk qenka e nevojshme.

Ja disa keshilla per temen e problemeve:

1. Mos u befasoni kur shfaqen probleme. Ato jane pjese te jetes si
azoti eshte pjese e ajrit.

2. Mos i mbicmoni problemet tuaja. shumica u japin nje problemi me shume
peshe nga c'meriton.

3. Mirepritini problemet. Kane nje efekt stimulues dhe e bejne jeten
interesante. Si doni t'i gjeni dhe zhvilloni pikat e forta dhe aftesite
tuaja po te mos ishte nepermjet problemeve?
Probleme jane vija rruge dhe jo tabela ndalese!

4. Ne cdo problem fshihen mundesi te vlefshme. Kerkojini!

5. Hartoni nje liste me mundesite e zgjidhjes. Nese njera mundesi del si
e pazbatueshme, atehere provoni tjetren. Mos humbni kurajon - duhet te
kete nje zgjidhje!

6. Gjithmone eshte vendimtare se cfare do te beni me problemin tuaj.
Shume njerez jane bere vetem me ane te problemeve ajo qe jane tani.

7. Mbajeni qendrimin tuaj themelor pozitiv. Me humor dhe gezim, shumecka
behet me lehte. Kjo nuk eshte vtem nje fjale e urte.

Dhe nese ju vjen vertet e keqja, atehere kujtoni se: Asnje problem na le
pas si na e ka gjetur. Dhe si na le pas, kjo varet nga ne vete.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-11, 22:25   #11
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

Gjej kohen

Gjej kohen te meditosh,
eshte burim i forces.

Gjej kohen te luash,
eshte ēeles i rinise.

Gjej kohen te lexosh,
eshte themel i te diturit.

Gjej kohen te kesh respekt,
eshte rruga e lumturise.

Gjej kohen te enderrosh,
eshte rruga qe te dergon tek yjet.

Gjej kohen te duash,
eshte gezimi i vertete i te jetuarit.

Gjej kohen te jesh i kenaqur,
eshte muzika e shpirtit.

Kenge antike irlandeze
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-11, 22:31   #12
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

[SIZE="3"]Jeta e njeriut

Dikush ka thėnė se jeta ėshtė njė ėndėrr dhe mė e keqja fillon kur fillon tė zgjohesh.

Zgjimi ėshtė vdekja e shpejtė pasi ēdo gjė ėshtė iluzion.

Unė nuk e besoj kėtė.Mendoj se ne futim nė jetėn tonė ėndrra pa fund, pasione e iluzione.

Ka raste kur eci nė rrugė symbyllur duke i besuar instinkteve tė mia e pasioneve qė mė shtyjnė nė rrugėn e jetės duke me dhuruar buzėqeshje e njė zjarr tė brendshėm.

Por unė jetoj vėrtet, ndiej .. nuk jam vetėm njė spektator pasiv nė kėtė skenė botėrore.

Shekspiri e ka quajtur teatėr : njė iluzion pamor, mashtrim duke u shtirur si personazhe qė ndoshta nuk ekzistojnė fare po ne mendojmė se ekzistojnė.

Ai ka jetuar shekuj mė parė kur pas maskave tė femrave nė teatėr fshiheshin meshkuj qė nuk dinin asgjė pėr botėn e femrės.

Ajo botė e errėt e fshehur pas mureve e fustaneve tė gjatė e korseve mbytėse, botė e femrave kukulla qė linin nė duart e meshkujve gjithēka:jetėn e tė ardhmen e tyre.

Po shpirti nuk blehet apo komandohet si njė makinė. Ka disa nyje qė prodhojnė shpresa e iluzione tė cilat askush nuk mund ti drejtojė.

Natėn kur mbyllim sytė ne ėndėrrojmė pa i menduar ėndrrat, thjesht duam tė qetėsohemi , tė shplodhim trupin e mesa duket vetėm mes ėndrrash mund ta arrijmė paqen.

Njė buzėqeshje krijohet nė buzėt e njoma tė trėndafilta tė njė foshnje kur lundron mes ėndrrash.

Tė duket sikur bota ėshtė mė e bukur, sikur sheh dritė kudo e yjet shkėlqejnė mė tepėr atė natė, vetėm prej njė buzėqeshje tė pafajshme.

Kur mendon pėr dashurinė tėnde, atė qė do mė tepėr nė kėtė botė, atė qė tė bėn tė qash e tė qeshėsh pėrsėri mes lotėsh, atėherė mendja jonė kalon si nė njė paradė tė vėrtetat dhe iluzionet qė i ke hedhur si njė mantel kėsaj dashurie.

Asgjė nuk ėshtė perfekte nė kėtė botė asnjė person po fantazia e ky shpirt i pabesueshėm qė njeriu e ruan nga dallgėt e jetės si thesarin mė tė shtrenjtė, tė bėn ta besosh se idealja ekziston.

Realja me tė vėrtetat e hidhura lihet mėnjanė njė ēast dhe e vė kokėn nė jastėkun e ndjenjave ..fillojnė tė krijohen imazhe tė thuren ėndrra tė kėndshme e ti mbulohesh nga njė gaz i brendshėm qė vetėm ti e sheh e ndjen.

Edhe ajri bėhet plot aroma dhe sytė mbulohen nga njė mjegull lulesh e ngjyrash gati tė tejdukshme, ylbere tė pafundta e dritė ėngjėjsh.

Iluzionet tė pushtojnė zemrėn dhe aty ke gjithēka tė nevojitet. Vjen dikush qė tė prek shpatullėn e tė pyet pėr diēka e zgjohesh.

Sheh se je ulur diku e ndien ndoshta ftohtė. Jeta ėshtė kjo, zgjohesh nė njė moment.

Mendja fillon tė punojė pėrsėri me llogjikėn dhe zbarkon nė realitet duke mbartur pak nga ai gaz i brendshėm lumturie. Flet e sytė tė shkėlqejnė, optimizmi tė jep njė dritė tė purpurtė nė fytyrė.

Sa e lehtė ėshtė tė ndihesh mė mirė , mjafton njė dorė e vogėl iluzioni.

Pėrfundimisht jeta tė duket jo aq e keqe. “Unė qenkam I lumtur e nuk e dija?”-pyet iluzioni yt, ai zėri i dytė qė ēdokush e ka brenda vetes.

Ne jemi ujė, ajėr dhe ėndrra. Formula sekrete e krijimit tė njeriut. Sa i thinjur dhe i hidhur ėshtė ai shpirt i zbrazur nga ėndrrat.

Fantazia vdes kur njeriu e dėbon vet dhe atė njėēik qė i mbetet brenda e vret me trishtim realiteti.

Por jo gjithmonė vret realiteti. Ai tė dhuron shpresa. Hirushja e Borėbardha na kanė ndjekur nė fėmini me atė moralin e fitores sė tė mirės mbi tė keqen dhe ne ndjekim kėtė fill duke menduar: “Po, dashuria fiton mbi urrejtjen, e mira mbi tė keqen, pse jo?”

Jeta ėshtė kaq e bukur sepse ka larmi. Ka hidhėrim po ka dhe gėzim, ka tė qara po ka edhe tė qeshura, ka hije po edhe dritė, ka pleqėri e vdekja po ka dhe fėmijėri e jetė.

Jeta njė zhurmė midis heshtjes ka thėnė Isabel Allende.

PO njė zhurmė plot tė papritura, iluzione nėn diell e pluhur yjesh.

Nėse guxon jeto shijo pluhurin e yjeve, kupat e ėndrrave piji deri nė fund e lėsho njė pasthirrmė kėnaqėsie, trego ēfarė ndien e ndaje lumturinė.

Lumturia ėshtė njė krijim i bukur i njeriut.

Ka shume zhurmė brenda, shumė energji shumė fjalė tinguj shumė botė. Pihet nė doza tė vogla e ndarė mes njerėzish se e tėra njėherėsh tė vret.

Shpirti i njeriut ėshtė aq i pafund po zemra ėshtė kaq e dobėt , kjo shoqeri ndan ēdo gjė: dashuri e shpresė.

Njė pikėz tė qeshure bėn dy buzė tė tjera tė hapen, njė ėndėrr e treguar me pasion frymėzon ėndrra tė tjera.

Pak zhurmė krijon zhurmėn tjetėr nė kėtė jetė.

Sa i bukur zinxhiri i jetės, shkon pafundėsisht e rikthehet pėrsėri te ne.

Jeta e njeriut: ujė, ajėr e ėndrra tė veshura nė iluzione e ndjenja… Sa pak kemi nevojė pėr tė qenė tė lumtur![/SIZE]
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-11, 22:34   #13
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

ANA E BRENDSHME E BUKURISE

Vetja jote fizike nuk eshte aspak teresia e asaj qe je. Megjithate PASQYRON ate qe je: nje qenie e pashoq shpirterore e nje bukurie dhe rendesie te jashtezakonshme.

Kur e kupton kete dhe e shikon veten ne kete menyre, atehere do ta trajtosh trupin tend sikur te strehonte nje shpirt, dhe do ta jetosh jeten tende sikur te ishte pjese e nje plani te madh.

Do te shperblehesh me nje rrezatim te padyshimte qe vjen nga brendesia e thelle dhe qe tregohet edhe ne anen e jashtme.

Nese bisedon me gra te shumta te ndritshme, sic e kam bere une, do te gjesh se ne nje menyre a tjeter te gjitha ato "gjeten religjion". Jeta i ka shtyre - shpeshhere nepermjet dhimbjes, nganjehere nepermjet gezimit - te kerkojne te verteta te fshehura nen siperfaqen e rrethanave te tyre.

Disa e thelluan fene e femijerise, te tjera gjeten nje fe te re. Shume zbuluan lutjen apo meditimin, ose ato kapercyen nje varesi ose dolen nga nje dileme duke rindertuar jeten e tyre mbi nje themel spiritual.

Pavaresisht nga hollesirat individuale, nje fuqi hyri ne jeten e tyre qe shkaktoi qe preokupimet te perqendruara mbi vetveten te zvogeloheshin dhe qe zemrat e tyre te
rriteshin.

Kete fuqi mund ta quash Zot, por nese ndonje fjale tjeter te vjen me mire, atehere perdore ate natyrisht. Pa marre parasysh emrin qe e zgjedh, kjo eshte nje fuqi qe mund te lartesoje mendimet e tua dhe te zvogeloje ato qe erresojne driten tende te brendshme: frike, xhelozi, zemerim, lakmi ... ju dini, te shtate mekatet themelore dhe disa sahanlepires tjere.

Te jesh perfekte eshte e panevojshme. Te jesh njerezore do te mjaftoje. Nese merr vesh se ne te vertete je "bere e tmerrshme dhe e mrekullueshme", mund te kapercesh brengat e shumta per kofshet dhe per rrudhat rreth syve dhe mund te fillosh te rrembesh njerezit me PREZENCEN tende. Nuk ka nevoje te kesh paraqitjen e grave ne revistat.

Ato zakonisht perfaqesojne vetem njerin koncept bukurie, nje koncept qe varet nga rinia dhe qe mbeshtetet nga kozmetika, ndricim dhe arti i vendosjes ne skene. Ajo qe ti do te kesh ne vend te kesaj eshte nje prush qe as nuk blihet as nuk futet ne shishe.

Deri para pak kohe, kultura bashkekohore nuk i jepte shume rendesi nje shpirti te bukur. Kjo ishte ashtu me gjase sepse askush nuk gjeti dot se si te nxjerresh perfitim nga kjo.

Pavaresisht nga arsyja, ai mesazh te nenvleftesosh bukurine qe rrjedh nga thellesia e brendshme kaloi ne ndergjegjen kolektive. Mirepo, ne realitet bukuria e brendshme eshte i vetmi lloj bukurie qe ka rendesi te vertete sepse eshte i vetmi lloj bukurie qe e percjell distancen.

Mund te llogarritesh me te qe do te mbese, edhe pse ti nuk ndihesh mire ose ti ke qene e zgjuar gjithe naten me nje femije te semure ose kur te jesh dhjete - ose tridhjete - vjet me e madhe se tani.

Dhe meqe kjo bukuri eshte aq e thelle sa shpirti, mbase bile mund ta marresh me vete kur te ikesh.

Mund ta parafytyrosh shprehjen e saj te jashtme si karizme ose hijeshi, si klase ose ekuiliber. Kur e ke, syte e tu jane ne te vertete dritare per shpirtin.

Buzeqeshja jote mund te beje qe gjithkush te ndihet mire. Nje terheqje e paperballueshme del nga personaliteti yt, keshtu qe, pa marre parasysh moshen apo llojin e trupit, dhe pa marre parasysh a e mban veten per bukuri apo jo, ti QENKE e bukur.

Eshte ceshtje e zhvillimit te shpirtit, te ures qe te lidh si njesi trup-mendje me shpirtin,
me driten e brendshme, me "ate te Zotit ne secilin person".

Ky eshte rrezatimi qe mund te ndricoje nje dhome, te ndricoje jeten tende, dhe te jape ate lloj bukurie qe me gjithe kalimin e viteve nuk do te zvogelohet kurre.

Victoria Moran
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-11, 22:38   #14
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

Te thuash "jo"

Ka nje fjale qe shume njerezve s'ua mban gjuha ta thone, nje nga fjalet me te shkurtra te gjuhes sone: JO. Thuajeni me ze te larte: JO.

JO - aq e thjeshte per t'u shqiptuar dhe njekohesisht aq e veshtire. Kemi frike te humbim dashurine e te dashurve tane. Na kapllojne ndjenja faji. Besojme se njerez "te mire", femije, prinder, bashkeshorte, te krishtere ose myslimane "te mire" kurre nuk thone "jo".

Problemi eshte qe ne ia ulim vleren vetvetes dhe humbim dashurine e njerezve te cileve deshirojme t'u pelqejme ne qofte se nuk mesojme te themi "jo". Vec kesaj, ne i denojme te tjeret me qejfmbetjet tona te fshehura.

Kur te themi "jo"? Kur "jo" eshte ajo qe e mendojme ne te vertete.

Ne qofte se mesojme te themi "jo", atehere nuk na duhet me te mbrohemi me genjeshtra. Fitojme besimin e te tjereve dhe fitojme besim tek vetvetja. Kur themi ate qe e mendojme ne te vertete, ne i kryejme vetes nje sherbim te mire.

Kur kemi frike te themi "jo", ne i japim vetes edhe pak kohe. Bejme nje pauze, e ushtrojme fjalen ne mendje dhe pastaj themi "jo". Nuk ka nevoje te japim shpjegime te gjata per vendimin tone.

Ne qofte se dime te themi "jo", atehere mund t'i themi "po" se mires. "Jo-ja" jone dhe "po-ja" jone merren seriozisht. Fitojme kontroll mbi vetveten. Dhe mesojme nje sekret: Nuk eshte aq e veshtire te themi "jo".


Te thuash "po"

Mund te mesojme t'u themi "po" gjerave qe na bejne mire; "po" deshirave tona - qe kane te bejne me ne edhe me te tjeret.

Mund t'i themi "po" gezimit. "Po" vizites tek miqte, "po" ndihmes nga te tjeret; "po" per te marre pjese ne nje grup per vetendihme.

Mund te mesojme t'u themi "po" marredhenieve te shendosha, njerezve dhe aktiviteteve qe na bejne mire.

Mund te mesojme t'i themi "po" vetvetes, deshirave dhe nevojave tona, instinktit tone dhe udheheqjes sone prej Fuqise se Larte.

Mund te mesojme te themi "po" kur jemi te mendimit qe duhet t'i ndihmojme dikujt tjeter. Mund te mesojme t'u themi "po" ndjenjave tona.

Mund te mesojme te themi "po" kur duam te bejme nje shetitje, te bejme gjumin e drekes, kur deshirojme qe dikush t'i beje masazh shpines sone ose kur blejme nje tufe lulesh per veten.

Mund te mesojme t'i themi "po" nje pune qe eshte e mire per ne.

Mund te mesojme t'i themi "po" gjithckaje qe na ben mire dhe qe na perkrah. Mund te mesojme t'i themi "po" me se mires qe jeta dhe dashuria mund te na ofrojne.Melody Beattie
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-11, 22:51   #15
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Refleksion -Meditim

Hapi dyert e zemrės
(Eileen Caddy)

Gjithēka qė e kam unė, ėshtė e jotja.
Mendo pėr mrekullinė e kėtyre fjalėve,
dhe pastaj lejo qė vetėdija jote tė zgjerohet,
kėshtu qė mund t'i pranosh
dhe t'ua kuptosh domėthėnien e vėrtetė.
Shih si bėhen realitet nė jetėn tėnde
dhe mos prano kurrė mė ndonjė pėrkufizim,
sepse tė gjitha premtimet e mia do tė plotėsohen,
nuk janė premtime boshe.
Mbaji thjesht nė besimin tėnd,
dhe nė besimin kurrė mos u lėkund.
Gjithēka vjen tek shpirtrat qė mė shėrbejnė
dhe qė vėnė gjithė besimin e tyre tek unė.
Shih si zhvillohet mrekulli pas mrekullie para syve tė tu.
Dalloji mrekullitė nė gjėrat e vogla tė jetės
ashtu si nė gjėrat e mėdha.
Hapi sytė e tu, qė tė mos humbėsh asgjė;
hape zemrėn tėnde dhe lėre dashurinė tė rrjedhė.
Dashuria e tėrheq dashurinė.
Cdo shpirt pėrmallohet pėr t'u dashur,
pra pėrse tė mos dhurosh dashuri,
dhe duhet tė marrėsh ashtu si ti jep.
Por mėso tė japėsh lirisht, pa asnjė kusht,
dhe shijoje jetėn plotėsisht.


__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:48.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.