Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-09-11, 22:22   #1
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Dita e tmerrit

  1. 9/11
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-09-11, 22:30   #2
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-11, 22:42   #3
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

Eshte gjest human te perkujtohen viktimat perderisa kjo nuk behet me ndonje prapavije... Te gjithe ata qe kane vdeke asnjoni s'ka honger bari, te gjithve ju dhimbesen, thjeshte ishin viktima te nje konspiracioni amatoresk te cias... Edhe une i perkujtoje sidomos ata 3 shqiptaret... Sa here me kujtohen keta shqiptar nuk ban vaki pa mshku mendja se qysh u ba mos me vdeke asnje ēifut, bash asnjani nuk qelloje ne pune ate dite?
Si e "parashikoje" windowsi sulmin sulmin e kullave ne vet themelimin e saj? Po edhe disa filma hollivudian shume vjet para tragjedise jepnin imazhe te kullave te renuara, disa filma tjere mesazhe subkoshiente? Po 20 dollarshi si e parashikoje? A krejt kjo eshte rastesi... A s'po shihni a s'po doni me pa?
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-11, 23:11   #4
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dita e tmerrit

dhimbje per viktimat e kjo qka ka ndodh esht e tera politik si mundet te hysh me thika ne ajroport e si mund te hysh ne kabinen e pilotit
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga uck_aksh : 08-09-11 nė 23:12
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-11, 23:21   #5
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

.......me vie shume keq per te gjitha viktimat duke fillu prej atyre ne aeroplan e te ato ne ndertesa e deri sot qe vazhdoin te vdesin ne luftera te ndryshme, me te njeitin skenar.

...ketu shtrohet pytja, si eshte e mundur te godasesh ndertesen kur dihet qe gjdo aeroplan dirigjohet nga toka dhe se ata qe e humbin kontaktin me token zakonish rrezohen dikund, hmm..
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-09-11, 07:15   #6
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
.......me vie shume keq per te gjitha viktimat duke fillu prej atyre ne aeroplan e te ato ne ndertesa e deri sot qe vazhdoin te vdesin ne luftera te ndryshme, me te njeitin skenar.

...ketu shtrohet pytja, si eshte e mundur te godasesh ndertesen kur dihet qe gjdo aeroplan dirigjohet nga toka dhe se ata qe e humbin kontaktin me token zakonish rrezohen dikund, hmm..
Udhzimet i mer piloti nga sistemi i navigacionit toksore por pilotimin e bene vet ne menyre manuale duke e drejtuar vet dhe ne menyre automatike duke i futur te dhenat ne sistyemin e aeroplanit.
Dihet mirfilli se terroristet kan qene te ushtruar dhe kan kryer kurse pilotimi per aeroplan civi dhe nuk kan qen te armatosur, sikur se mendojn shumica, sepse ne hyrje detektoret i zbulojne mjetet dhe me te vogla metalike. Per rrembimin e aeroplanve kan perdorur thika te mases plastike gje qe ka qene e pa parashiquar per sigurimin.
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-09-11, 10:10   #7
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Dita e tmerrit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta Shiko postimin
  1. 9/11Titulli i Temes esht palidhje.
Ne Bote ka pasur dit ku kan vdek edhe 50 her me shume Njerz kur esht hedh Bomba Atomike ne Hiroshim ose 100 her kur ka pasur Tsunami /Termet .
Por !
Amerikanet me propaganden e tyre po perpiqen vdekjen e 3000 personave ta fusin ne Kokat e Njerezve si Dite te Tmershme por Popujt tejer kan perjetuar edhe dite me te Tmerreshme se kjo Dit...
Ket Date po e perdorin Amerikanet dhe Katoliket si pretekst qe te shkaktojn qdo Dite te Tmerrshme te Muslimanet.
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-09-11, 19:58   #8
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Re: Dita e tmerrit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Shpati Shiko postimin
Titulli i Temes esht palidhje.
Ne Bote ka pasur dit ku kan vdek edhe 50 her me shume Njerz kur esht hedh Bomba Atomike ne Hiroshim ose 100 her kur ka pasur Tsunami /Termet .
Por !
Amerikanet me propaganden e tyre po perpiqen vdekjen e 3000 personave ta fusin ne Kokat e Njerezve si Dite te Tmershme por Popujt tejer kan perjetuar edhe dite me te Tmerreshme se kjo Dit...
Ket Date po e perdorin Amerikanet dhe Katoliket si pretekst qe te shkaktojn qdo Dite te Tmerrshme te Muslimanet.

...ne fakt ketu fillon golgota e ketij shekulli, sepse shume luftera u zhvilluan me pretekst hakmarrje per kete dite, dhe keto luftera ende nuk kane mbarim. Mendoi qe ky eshte emer shume i qelluar per kete dite sepse u vrane qindra e mijera njerez ne emer te kesaj dite dhe ende vazhdoin te vriten, prandaj

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 09-09-11 nė 19:59
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-11, 14:21   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-11, 18:37   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

Shoku dhe tmerri vazhdojnė tė mbeten


Mė 11 shtator 2001, pra para 10 vitesh, nga sulmet e koordinuara nga rrjeti terrorist al-Kaida, kundėr Shteteve tė Bashkuara, janė vrarė afro 3 mijė persona.10 shtator 2011
Sulmi mė vdekjeprurės i jashtėm nė tokėn e Shteteve tė Bashkuara nė historinė e kėtij vendi, ka shkaktuar dy luftėra dhe ka ndryshuar pothuajse ēdo gjė: prej fluturimeve komerciale me aeroplanė, e deri te mbledhja qeveritare e informatave tė inteligjencės.

Kėto sulme kanė pasur ndikim tė rėndėsishėm si nė skenėn kombėtare ashtu edhe nė atė ndėrkombėtare. Pėr amerikanėt, sulmi mė i madh i jashtėm nė tokėn e tyre nė histori, u shndėrrua nė thirrje pėr armė. Pėr pjesėn tjetėr tė botės, pamja e shkatėrrimeve mė 11 shtator, nė vendin mė tė fortė nė botė, tregon se asnjė shtet nuk ishte i sigurt nga terrorizmi.

Por, pėr farefisin dhe miqtė e afro 3 mijė viktimave, tragjedia ishte thellėsisht ndjenjė personale. Nė kėtė kuadėr, megjithėqė kanė kaluar 10 vite nga kjo ditė e tmerrshme, ende nuk janė shuar plagėt e dhembjes tek ata qė i humbėn mė tė dashurit e tyre.

Mė 11 shtator 2001, 36 vjeēari Kenet Zelman punonte pėr kompaninė e sigurimeve Marsh&McLennan, qė i kishte zyret nė Kullėn Veriore tė Qendrės Botėrore tė Tregtisė nė Nju Jork.

Kjo kullė u godit nga aeroplani i rrėmbyer nė orėn 8:36 minuta nė katet 93 e deri nė atė 99. Nė katin e 99-tė, Kenet Zelman ishte njėri nga 358 njerėzit tė kėsaj kompanie, qė humbėn jetėn.

Vėllai i tij, Beri Zelman, tash 10 vite mė vonė, thotė:

“Ai ishte vėllai i vetėm i imi. Ishte shumė i afėrt me mua. Nuk mund tė mendoj pėr diēka tjetėr, qė do tė ishte mė e keqe nė jetėn time se kjo qė ka ndodhur”, tha Beri Zelman, i cili gjatė dekadės sė fundit, pjesėn mė tė madhe tė kohės e ka shpenzuar duke kėrkuar shpjegim se si kishin ndodhur sulmet.

Ai, menjėherė pas sulmeve, krijoi lidhje tė forta me familjet e viktimave tė tjetra tė 11 shtatorit, tė cilėt sipas tij, ishin nė “kėrkim tė fakteve se ēka saktėsisht kishte ndodhur atė ditė dhe pėrse Shtetet e Bashkuara ishin aq tė ndjeshme”.

Beri Zelman thotė se ende kėrkon qė “tė mėsojė diēka pėr protokolet para dhe pas 11 shtatorit”.

Por, kėto pėrpjekje janė tė vėshtira, edhe pėr faktin se mijėra dokumente tė ndėrlidhura me sulmet ende konsiderohen sekrete nga qeveria amerikane. Ai nuk e kupton se pėrse administrata Bush i kishte bėrė kėto dokumente sekrete.

“Nuk e di realitetin e asaj se pėrse u bėnė sekrete gjėrat qė nuk do tė duhej tė ishin tė fshehta, pėrse ato nuk ishin transparente lidhur me faktet qė e rrethonin 11 shtatorin. Ka shumė gjėra pėr tė cilat ne ende nuk kemi pėrgjigje. Pėrse nuk kishte intervenim ushtarak, kur katėr aeroplanė shkonin nė drejtim tė gabuar? Ne kurrė nuk kemi pasur pėrgjigje tė kėnaqshme”, thotė Beri Zelman.

Alison Krouther thotė se ajo tash e kupton mė tepėr se ēka ka ndodhur atė ditė, por pėr kėtė asaj i janė dashur vite tė tėra.

Djali i saj 24 vjeēar, Uelles Krouther, punonte pėr kompaninė Sandler O’Nieill&Partners nė Kullėn Jugore tė Qendrės Botėrore tė Tregtisė, mė 11 shtator 2001.
“Kur sė pari ndodhi, natyrisht, ne ishim nė njė shok tė tmerrshėm dhe ne vetėm e dinim se ne realisht nuk e kuptonim se ēka kishte ndodhur dhe se ēka po zhvillohej. Kjo ditė do tė mbetet gjithmonė nė mendjen time. Bashkėshorti dhe unė – dhe besoj tė gjithė njerėzit e prekur – e bartim kėtė ditė thellė nė zemrat tona pėr ēdo ditė. Humbja e jetėve ishte e tmerrshme. Ata tė gjithė ishin njerėz aq tė mirė dhe ishin nga e gjithė bota. Tė gjithė ata u vranė. Kjo kurrė nuk do tė largohet nga ne”, tha Alison Krouther.

Djali i saj Uelles, qė nė moshėn 16 vjeēare ishte stėrvitur pėr zjarrfikje. Pasi aeroplani e kishte goditur Kullėn Jugore, ai i kishte ndihmuar njerėzit e tjerė, qė tė shpėtojnė, por nuk e kishte mbrojtur jetėn e vet.

Ling Jung, njėra prej grave qė ai e kishte shpėtuar, tha se Uelles Krouther ishte “rojtari i saj engjėll”. Gruaja tjetėr qė ishte shpėtuar nga Uelles Krouther, Xhudi Uejn, tha se ai ishte “njė hero i jashtėzakonshėm”.

Djali i zonjės Alise Hoaglund, po ashtu, ishte pėrpjekur pėr t’i ndihmuar tė tjerėt, para se tė vdiste mė 11 shtator 2001.

Djali i saj, Marg Bingham, 31 vjeēar, ishte nė aeroplanin e rrėmbyer dhe kur kuptoi se ēka po ndodhte ishte pėrpjekur t’i pengonte terroristėt. Atij i ndihmuan edhe persona tė tjerė.

“Jam aq krenare qė ata qėndruan dhe luftuan. Nuk ka shumė lajme tė mira nga 11 shtatori, por mė bėnė krenare qė djali im ishte i aftė qė sė bashku me disa tė tjerė tė qėndroj, megjithėqė ata nuk kishin mundur ta shpėtonin jetėn e tyre”, tha nėna e tij Alise Hoaglund.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-11, 18:50   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

Papa: Asgjė s’e justifikon terrorizmin


“Tragjedia e asaj dite ėshtė rėnduar nga preteksti i atentatorėve pėr tė vepruar nė emėr tė Zotit”. Kėshtu ėshtė shprehur Papa Benedikti XVI, nė njė letėr dėrguar arqipeshkvit tė Nju Jorkut, Timothy Dolan, nė kuadėr tė 10-vjetorit tė 11 shtatorit.


10 shtator 2011
“Edhe njėherė duhet tė theksohet pa asnjė keqkuptim se, asnjė rrethanė nuk justifikon aktet e terrorizmit”, ka thėnė ati i shenjtė.

Nesėr nė ground zero tė Nju Jorkut do tė mbahet njė ceremoni pėrkujtimore nė nder tė viktimave tė atentateve terroriste.

Nė tė do tė jetė i pranishėm presidenti amerikan Barack Obama, i shoqėruar nga pasardhėsi i tij, George W. Bush.

Me urdhėr tė tė zotit tė shtėpisė, kryebashkiakut Michael Bloomberg, nė kėtė ceremoni nuk do tė mbahen fjalime, por vetėm do tė recitohen poezi.

Ky ėshtė pėrkujtimi i parė i ditės tragjike qė ndryshoi botėn, pas vrasjes sė sheikut tė terrorit Osama bin Laden, qė konsiderohet dhe arkitekti i sulmeve.

Ndėrkohė, masat e sigurisė nė Shtetet e Bashkuara, kryesisht nė Nju Jork dhe Uashington, janė nė nivelet maksimale nga frika e ndonjė akti terrorist.

Autoritetet pėrgjegjėse deklarojnė se nuk kanė informacione pėr ndonjė sulm specifik, por u druhen sulmeve individuale.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-11, 19:12   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

Kosova nderon viktimat e 11 Shtatorit

Nė pėrkujtim tė dhjetėvjetorit tė sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001 nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės, do tė organizojė njė ceremoni pėrkujtimore pėr tė nderuar viktimat e kėsaj dite tragjike pėr SHBA-tė dhe krejt botėn demokratike.


“Populli i Republikės sė Kosovės tashmė e ka shndėrruar kėtė pėrvjetor nė ditė tė kujtesės dhe respektit pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, aleates themeltare tė shtetėsisė sė Kosovės. Nė kėtė ditė, pėrmes akteve tė bamirėsisė dhe bashkimit tė njerėzve tė moshave, besimeve dhe pėrkatėsive tė ndryshme etnike, do tė nderohen viktimat e sulmeve terroriste nė mbarė botėn”, thuhet nė njė komunikatė tė MPJ-sė.

Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės fton tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės, qė tė bashkohen nė solidarizimin dhe nderimin pėr viktimat e 11 shtatorit, duke riafirmuar frymėn e partneritetit dhe respektit tė ndėrsjellė dhe dėnuar sulmet terroriste kundėr lirisė, demokracisė dhe botės sė pėrparuar perėndimore.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-11, 12:05   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

Jahjaga: 11 shtatori, kujtesė pėr njerėzimin

Terrorizmi ėshtė rreziku mė i madh dhe mė serioz pėr shoqėrinė njerėzore sot dhe askush nuk mund tė injorojė ose tė qėndrojė indiferent ndaj kėtij kėrcėnimi, thuhet nė deklaratėn e presidentes sė Kosovės, Atifete Jahjaga, me rastin e dhjetėvjetorit tė sulmeve terroriste nė SHBA, mė 11 shtator 2001.

“Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, udhėheqja dhe qytetarėt e saj, si gjithnjė nė histori, e mundėn edhe kėtė tragjedi tė madhe duke treguar forcėn dhe madhėshtinė e tyre. Duke luftuar terrorizmin, si njė tė keqe shumė tė madhe dhe njė rrezik permanent pėr botėn, ato treguan se e ardhmja e njerėzimit ėshtė demokracia dhe pėrparimi”, thuhet nė kumtesė.

Jahjaga shpreh solidaritetin me familjarėt e viktimave, duke shtuar se 11 shtatori duhet tė shėrbejė si kujtesė pėr gjithė njerėzimin se njė gjė e tillė kurrė nuk duhet lejuar tė ndodhė.

“Institucionet dhe qytetarėt e Republikės sė Kosovės, duke e ndjerė nė ēdo hap pėrkrahjen dhe ndihmėn e vazhdueshme tė SHBA-ve, janė tė pėrkushtuara pėr njė shoqėri njerėzore ku nuk do tė ketė asnjėherė vend pėr terrorizmin dhe marrjen e jetėve tė pafajshme”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-11, 12:06   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

SHBA dhe dhjetėvjetori i sulmeve tė 11 shtatorit

Nėn masa tė shtuara tė sigurisė, Shtetet e Bashkuara pėrkujtojnė rreth 3000 viktimat e sulmeve terroriste vitit 2001.

Presidenti amerikan, Barack Obama, pritet tė vizitojė gjatė ditės tri vende tė cilat u patėn sulmuar nga aeroplanėt dhjetė vite mė parė - Washingtonin, New Yorkun dhe Pennsylvanian.

Pėrkujtimet komemorative do tė mbahen nėn masa tė shtuara tė sigurisė nė New York dhe Washington, pėr shkak tė informatave pėr sulm eventual.

Obama citohet tė ketė thėnė se Shtetet e Bashkuara tani janė mė tė fuqishme dhe se al-Qaeda - rrjeti terrorist pėrgjegjės pėr sulmet e 11 shtatorit 2011 - ėshtė “nė rrugėn e shkatėrrimit”.
Pas ngjarjeve tė 11 shtatorit 2001, forcat amerikane kanė vrarė Osama bin Ladenin. Saddam Husseini dhe regjimi i tij janė histori. Apeli pėr luftė tė shenjtė kundėr Perėndimit ėshtė venitur.
Por, fitorja nė tė ashtuquajturėn “luftė kundėr terrorizmit” mbetet disi e turbullt. Zinxhiri i ngjarjeve qė pasuan tragjedinė, ėshtė larg fundit tė kėnaqshėm.
Nė nėntor tė vitit 2001, Shtetet e Bashkuara, me sulme tė furishme, larguan lėvizjen talibane nga pushteti nė Afganistan, por ajo duket tė jetė rigjallėruar pėrsėri. Qeveria e presidentit Hamid Karzai - e formuar me ndihmėn amerikane nė fillim tė vitit 2002 – po ndjek bisedimet pėr ndarjen e pushtetit me guerilėt e Mullah Omarit.
Nė Irak, ndėrhyrja e Shteteve tė Bashkuara rrėzoi Husseinin mė 2003, lufta civile qė kėrcėnonte pėrēarjen e vendit ka nisur tė zbehet. Por, qeveria e qėndrueshme dhe siguria pėr tė gjithė qytetarėt e vendit mbeten objektiva tė largėta.
Nė vetė Shtetet e Bashkuara, ngushėllimi pėr asnjė sulm masiv tė terrorizmit pėrgjatė 10 vjetėve, pėrzihet me hidhėrimin pėr koston e luftės globale kundėr armikut nė hije.
Michael Mandelbaum, profesor i marrėdhėnieve ndėrkombėtare nė Universitetin Johns Hopkins, thotė se pasojat mė serioze tė 11 shtatorit kanė tė bėjnė me shpėrqendrimin e vėmendjes sė liderėve amerikanė nga prioritetet e brendshme urgjente.
“Njė nga sfidat mė tė mėdha janė deficitet, me tė cilat po pėrballet qeveria federale. Ato janė pėrkeqėsuar nga luftėrat nė Afganistan dhe Irak, pėr tė cilat vendi nuk ka paguar. Ne kemi huazuar pėr t’i financuar kėto luftėra”, thotė Mandelbaum, transmeton Radio Evropa e Lirė.
Disa ekspertė thonė se vitet pas 11 Shtatorit kanė parė rėnie tė ndikimit global tė Shteteve tė Bashkuara. Tė tjerėt vėnė nė dukje se SHBA-tė mburren si ekonomia mė e madhe nė botė, edhe pas krizės financiare tė 2008-ės. Ndėrsa, epėrsia e saj ushtarake mbetet e pasfidueshme.
Kjo e fundit sigurisht nuk ėshtė e ēuditshme, marrė parasysh zgjerimin masiv tė mekanizmit tė sigurisė kombėtare qė nga viti 2001. Sipas disa tė dhėnave, vetėm gjatė dekadės sė fundit, Qeveria e Shteteve tė Bashkuara ka shpenzuar rreth 7 trilionė dollarė pėr mbrojtjen kombėtare, sigurinė e vendit dhe shėrbimet e inteligjencės.
Krijimi i Departamentit tė Sigurisė Kombėtare dhe i Zyrės sė Drejtorit tė Inteligjencės Kombėtare pas sulmeve tė 11 Shtatorit, dėshmuan pėr riorganizimin mė tė madh tė burokracisė federale qė nga Lufta e Dytė Botėrore.
Sot, Shtetet e Bashkuara pėrbėjnė rreth 46 pėr qind tė shpenzimeve ushtarake tė tė gjithė botės, ndėrsa buxheti i inteligjencės ėshtė dyfishuar gjatė 10 vjetėve tė kaluar.
Obsesioni pėr tė parandaluar sulme tė tjera terroriste ka bėrė administratėn e George W. Bushit tė ndėrmarrė njė sėrė masash tė rėnda, pėrfshirė “metodėn e ashpėr tė hetimit tė tė burgosurve” – taktikė qė nga disa ėshtė pėrshkruar si torturė – dhe programet pėr vėzhgimin e brendshėm tė qytetarėve amerikanė.
Debati pėr efikasitetin e kėtyre masave vazhdon ende. Mbrojtėsit e tyre - si ish-zyrtari i Departamentit tė Drejtėsisė, John Yoo - argumentojnė se ato kanė luajtur njė rol vendimtar nė shmangien e sulmeve tė reja.

Profesori i sė drejtės nė Universitetin Georgetown, David Cole, nuk pajtohet. Ai thotė se fakti qė administrata e Bushit ka dhėnė dritėn e gjelbėr pėr metoda tė jashtėligjshme tė hetimit, ka bėrė qė projektuesi i 11 Shtatorit, Khalid Sheik Mohammed, tė mos dalė ende para gjyqit.

Sipas raporteve tė mediave, hetuesit e CIA-s kanė pėrdorur “metoda tė abuzimit me ujė” pėr Mohammedin.

“Kur ju pėrdorni taktikė tė dhunshme pėr tė nxjerrė informacionet nga njė individ, ēdo deklaratė qė merret nga ai ėshtė e njollosur nga kjo taktikė dhe - nė bazė tė rregullave amerikane me tė cilat qeverisin gjyqet penale - nuk mund tė pėrdoret nė asnjė mėnyrė nga gjykata kriminale”, thotė Cole, transmeton REL.

Obama ka intensifikuar pėrdorimin e operacioneve tė fshehta antiterroriste nga ana e CIA-s dhe njėsiteve elite tė Pentagonit kundėr terrorizmit. Ai ka zgjeruar fushatėn e sulmeve me telekomandė tė CIA-s, qė kanė nė shėnjestėr caqet xhihadiste nė zonat fisnore tė Pakistanit.

Kritikėt thonė se sulmet e tilla kanė vrarė operuesit terroristė, por edhe kanė destabilizuar Pakistanin dhe fuqizuar ekstremistėt islamikė. Shifrat e zyrtarėve lokalė flasin pėr mbi 33 mijė pakistanezė tė vrarė nė luftėn kundėr terrorizmit, qė nga 11 shtatori 2001. Ndėrsa, mbi 6 mijė pjesėtarė tė ushtrisė amerikane kanė vdekur nė Irak dhe Afganistan.

Askush nuk mund tė thotė se kur do tė pėrfundojė lufta. Michael Mandelbaum thotė se rritja e Kinės dhe e ekonomive tė tjera aziatike gjatė dekadės sė fundit, paraqet sfida mė tė mėdha - sesa ēfarėdo qė ndodhė nė Lindjen e Mesme - pėr vendin e Amerikės nė botė.

“Lindja e Mesme ėshtė e rėndėsishme pėr njė sėrė arsyesh, por jo se ėshtė qendėr e rritjes ekonomike dhe fuqi e mundshme ushtarake”, thotė Mandelbaum.

Shumė gjėra kanė ndodhur nė dhjetė vjetėt e fundit, por historia e epokės sė pas 11 Shtatorit thuhet tė jetė ende larg fundit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-11, 12:11   #15
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

...


goxha do njerez te pafajshem rane viktim e ketij konspiracioni .... me te vertete gjunah !


....dikur moti ishte keshtu gjithashtu ....keshtu edhe nje numer i madhe u mbyt nga hitleri jahud , duke zbatu urdherat masone me te vetmin qellim te krijimit te nje shteti te improvizuar qifut !


nuk e kan prej "inati , por prej zanati !!!


.


Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:21.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.