Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-10-20, 06:45   #3286
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Kush te sheron ty
autori xhelal ferizi
o syri im i perlotur
shikimin kush ta mbajti nen dry
kur ti
ne kerkim te dashuris se persosur
sa her je thy


Une me syte e mi
sa he rjam tha
kam krijuar jetera ne imagjinatė
duke dale
nga hiri ne hi
perseri
me mbi
ne lulzim te ri

e di
sa jetera perseri
per ty
i kam pertri
ne kohene gjatė
edhe ne imagjinatė

te gjitha ato jetera
i jepja per ty
kerkoja uratė
por jeta me binte hi
perseri


do te vij
me te gjitha deshirat e mia
do te gjejė
neper kerkim
do te ndjej
aromen qe mshefet
ne ledina
une e malli im
do te shprehu gjith artin tim
ne shpirte
kur shpresa ime
sa do pak te buzqeshet
do te behem kerkim
ku do qe je
do te gjej
ti je shpirttezim
ushqim
te ndjej
kam domosdoshmeri
per shpirtin tim
me dashuri ta ushqej
do te gjej
ku do q emshefesh ne aroma
edhe me magjike
neper kerkme dashurie
do te kerkoj
neper te gjitha lulet
ku je
ndjenjat do ti bej kerkim
do te kerkoj
ne secilen ledine
me afshin tim
ushqim dashurie
ushqim i shpirtit timnese shpirti im
ne qiell
do te mbetet gjallė
me permallim
pyet yj e diell
qka tha shpirti im
ne at pranver

ne prill
do te perkthejne
rrezet
kur jeta ime
u ushqye me pak shpresė
beli yt krahrori
kur ishin pjesa ime
sa dashurite u bene jete
edhe ne sy
per nji qyst
jeta nuk ishte ma varr
dashurite u bene sy
kur puthjen e pare
ma pate marre
bashk me zemren
qe perjetsisht
te perkiste ty

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-10-20, 06:34   #3287
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Me kujtohet njiher ne qytetin nürnberg te gjermanis , Duke qene se isha aktivist politik ne veprim kur shum pshurrq a as qe dinin se qka do te thot me qene aktivist kaombtar Gjat levizjeve te mia takoja shum bashkatdhetar per diskutime e organizime ne sherbim te atdheut Dhe takoj nje dit nje bashkkombas shqiptar bashkatdhetar nga broja katund i drenices - Ishte koha e viteve pas vitit 1991 dhe meqense mua me njihnin te gjith bashkathetaret e rrethinave me njihnin mire jo per dialog e kontakte organizime atdhetare por edhe per veprimtari te qeshtjes kombtare , dhe per shum takime e diskutime
ne interes te qeshtjes kombtare si aktivist qe kisha shum vite ne veprim edhe pas daljes time nga burgu si i denuar politik
Veprimtaria ne qeshtjen kombtare her pas here
me mundsonte shum kontakte
kur takoheshim me te gjith bashkatdhetart
Ne ato kohra shum nga bashkombasit kishin deshire te degjonin diqka nga un -
nga pervojat e mia etj


Por ne ato kohra ather akoma nuk ishte interneti
dhe duke shkuar rruges se bahsku me at bashkatdhetarin qe ishte i moshes afro 60 vjeqar
e shohim ne rrugen e qytetit nje femer duke qa,
Ajo oshte nje femet e re dikun d 25 vjeqare
ishte femer ebukur simpatike tipike shqiptare ishte shqiptare nga mitrovica .

As mendja nuk na shkoj per momentin se ajo esht shqiptare ,

por si njeri q e jam me ndjenja njerzore nuk mund ate rri indiferent duke pa lotete saj
qe po qante ne rruge dhe se bashku me bashkatdhetaruin u ndalem aty dhe ja bej dis a pyetje ,e pyeta pse po qante ,
Prandaj por duke e pa se po qante me lot ,
dhe ishte ne gjendje te tille shum te mjere me preku shum,
edhe vet pamja e saj e dhimbshme ,
dhe e pyes qka mund ti ndihmojmė .

E shohim se pasi qe na na pau me nji far mos besimi pak filloj pak te ndalet,
e te qetsohet ,
dhe kur e pyetem se nga jeni ju i thash jam nga mitrovica na tha nga kosova ,
filluam te flasim shqip dhe dal ngadal u gezua pa masė shum -sepse ndjeu
qe ne donim ta ndihmonim

I themi qka esht problemi na trego sinqerisht qka ka ndodhe me ty
dhe ne fillim i vjen keq te na tregoj por dikurė fillon e flet .

Bastardet e degjeneruar disa nga ata qe ne mire i njihnim kishim oinformacione per secilin se si si veüronte ishin disa tradhtar aqte poshter degjenerik kriminel skandaloz
shqipppfols qe benin poeso poshtersi organizonin rrjetin eprostitucionit me femra shqiptare dhe e kishin ata nje pike ne rrjet ne qytetin nürnbberg qe ishte nje pike e disa prostitutave
poashtu q eishin te lidhur me ata ,
Ata dsi rjet e kishin mashtruar lidhje pa slidhje re kishin mashtruar me informacione mashtruese kete femer shqiptare per ta fute ne kthetra
Ishte koha e ferrit per shqiptaret ishte koha e millosheviqit,
qe per qdo dit bente kerdi ne shqiptar
dhe koha e zisė e mjerimit te zi kohe e krizes sė bukes ku pjesa e shendosh e diaspores
pjesa e koombit e shendetshme dhe pejsa patriotike e kombit vepronte
per ndihme atdheut familjeve shqiptare ,ndersa kishte edhe pisa kriminel ordiner tradhtar rrjete te ndyra pisash shqipfols te pa bese degjenerik ordiner e dinak kishte edhe nga ata q e ishin ne sherbim te se keqe s ne sherbim te krimit e te armikut
Ne kishim aty ktu per shum kend informacione se kush ishin qka ishin dhe si i kishin pase edhe te paret e tyre dikur


Ishte kohė e kobit e krizave e varfrise ekstreme
mbi dhe, ferr mjerime per shqiptarė te cilet ishin
para nje sporve te paparė ,
sanksione rrethime me varfri e bojkotime teror dhe vuajtje
diaspora ishte e ndare ne dy pjese ne ata q eishin pozitiv dhe ndihmonin familjet e atdheun edhe ne ata q e ishin pisa ordiner tradhtar dyftyrsh mashtrues dinak e sabotator
demagog e kishte nga ata q e dinin mir ete maskoheshin ,
Ishin kohra te veshtira per shqiptaret e sinqert dhe pozitiv sepse per veq shkaut
te zi hasmit me te poshter q e ka njofte g historia ne qafe shqiptarve ju kishin ra edhe pisat
spiunat shqipfols ordineret manjkaet karrieoristet profiteret dinaket hajnat ordineret dyftyrshat mashtruesit rrenacaket degjeneriket drogagjitj e shum pisa tjere edhe spiunat e hasmit qw e benin kerdi kombi shqiptar e kishte shum veshtir sepse nuk kishte as perkrahje
dhe aq veshtire ishte te ndihmoje ket popull sepse as diaspora nuk ishte mire e integruar.
ishin te perqare ne grupe ide ideologjie parti e ne mendje qorre te shum hajvanve jo pak idot e debil grupagji krahinagji analfabet e shum te ndryshemNejse , ajo vajza shqiptare po na tregon fill e per pe
ngjarjen se si kishte rrene ne kurthin e mashtruesve ordiner
Tregonte se kjo paska qene me madhja ne familje,
n e nje familje me shum veshtirsi eknomike si shum familje tjera shqiptare
dhe dikush ne rrrjetin emashtruesve me dinakeri ja thot se ne gjermani ne restoran ka nje lidhje te forte q e kjo mundet me punue ,
Ishin rrjete e pisat qe kishin lidhje e kishin edhe rrjetin qe qitnin njerz ileegalisht neper qeki shisnin ferma shisnin droge shisnin njerz dore pas dore
e kishin pru ne nje rrjet e deri te ky pisi qe qe kishte nje far bari nate forme shtepie publike

ky qe ishte i poshter dinak demagog
i cili me dinakeri kishte lidhje me rrjetin e prostitutave

i shitte femrat shqiptare,
ne nji far bari nate ku duhet te benin punen e prostitutave te nates .

KESAJ VAJZE NE KOSOVE I KISHIN THENE SE NE GJERMANI
MUND TE PUNONTE NE RESTORAN
kJO DUKE LAKMUA per te shpetuar familjen nga uria duke mos pase zgjedhje kurfare per veq se familja te vuaj aq shum dhe sduke mos duaruar lotet e nenes ete babes niset me shprese
te punoj ne gjermani me ndershmeri

vjen ne gjermani , me besim
sepse i ishte premtuar pune e ndershme
dhe kishte qene me e madhja ne familje dhe kallabllak fmi teper te varfer

lakmon se mund te vjen me punue dhe te shpeton familjen nga uria .

por ndodhe kurthi mashtrues dhe e qesin ne pozite shum te keqe duke ja keqsuar situaten
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-11-20, 08:07   #3288
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Atdhe hape zemren time
doren nga zemra ta zgjata
atdhe
shpirte i pervluar jam
dita e nata
me kan pa
syte e mi te vajtuar
sa shum kan qa
per lirnė tende
sa her jam tha
sa her
ne gjunj jam ra
me lutje prej qielli
edhe bresheri kur ka vra
edhe kur ka nxe dielli
ne gjunj kam ra
per ty
me te perlotur sy
jam lute
vetem ty mos me te vra
mos me te thy
kohrat mizore
jam lute per ty
atdhe
per token arbnore
oh do ta vrisja qdo armik
qe arat tona
e bukurite fushore
e detin adriatik
don me i fute ne kthetra mizore
e valet shkumbardhat e detit
arat e bereqetit
e pergjakun
e her te ndrrojne bajrakun
e shqipen dy krenore
te pergjakun prakun
duke te vra moshat foshnjore
oh
sa her jam plagua
e he rkam peshperite
duke thene te dua
edhe ne te veshtira dit
ne bore ne shi
neper riga
ne kohra te liga
pervuajtshem jam rrite
neper shi me gjak
edhe rrezet kur kan nise
perseri
e shpresat sa do pak
un nga hiri ne hi
jam mbi
e ty
nuk te harrova aspak
etnike shqipni
ne damre e ne gjak
te mbaje me dashuri
jam rrite
her duke bertit
her duke peshperite
duke u perkushtua
me fjalen te dua
atdhe
oh sa her te kan shkretue
e tash me fe
e djallzi
mudnohen me te shue
hijenat e tigrat e zi
e tjere ardhcak
rrezet e diellit me ti nxi

oh mua me ke ne bore e ne shi
duke u lute per ty
u bera ylber me hark
sa her
me sy
e s a he r jam shkri
sa her jam be i gjore
e sa her jam ngri
ne shi
e ne bore
ne voter deshta te rri
por shekulli mizor
me qiti ne hi
atdheu im
me jep pak dore
te vi perseri
me ndiz dhe nje her
ne shpres
nuk dua te mbes
harrim
ne hi
qerpikt e mi
jan lage me gjak
shterrė
duke burue dashuri
per liri
per ty
mos me le djerrė
nuk dua as un as ti
me u thy
qerpikt mos mi le per toke
ulur
pa krenari
ma ndez nje drite
per udhe jete
te ti te vi
te kaloj male e dete
dua te puthi
perseri
atdheu im
po dridhem po fikem
nga njiher
e si qiri
ne zandan
po shkrihem
po pres pranver
e perseri
pa pranvere po lihem
zog i mjere
ne shi
dua krah
me jep krah
te fluturoj
mos me le
per gjahtar
gjak
nuk mund ti duroj
ujqit rreth teje
e rreth meje
kah ulurijne
e hijenat
qe vijne
pe r te na shkye
oh armet vare te mos rrijne
armet te jen gati
te shkreptijne
si vetima
duar kryq te mos rrijne
brezat tu
oh gjithmone gati
armet te rrijne
per shkja e shkine e ruskinė
duhet me flakru
me shkrepe si vetimė
hasmin duhet me e shue
duhet bertim
e besė
e qendresė
si os ane vraninė
si flaka e zhari
si jakup ferri
e adem jashari
qendresė
tradite si na e la i pari
qednresė
barot zhari
besė
trimeri
guxim luftetari
siq na e la i pari
traditė
me ra ne mejdane
duke beritė
atdhe
liri
hasmin me e prite
e mos me eu nda me fe
shqipnia etnike duhet me u rritė
me qene e rrept si rrufe
qdo hasem duhet me e dite
se flake ezhari mbi dhe
kan me pa
shqiptaret nuk kan me u koritė
armet sa te jen gjallė
e brezat pa ja nda
lufta me kallė
heroj e heroina
neper shekuj mot e stina
s dorzohet shqiptari i gjalle
ta dijne mire shkje e shkina
se kemi zot
e barot
jemi gjeraqina
e neper shekuj e mot
do te mbrojme malet tona
fusha ara lugina
toke atdhe e det
plumbin na balle per shkje e shkina
e per qdo kend qe don te na vret

jemi shqiptar
mos mendoni s e u shterra
kemi plot tjere
jakup ferra
le ta din bota mbarė
se perpjete do te ngriten vullkanet
flaka me zharė
nuk shuhen ilirianet
nuk shuhet jo kombi antik shqiptar
autori xhelal ferizi


Po pres dorėn tėnde,
ēomi lart qerpikėt
Ndizmė a s'mė sheh
Qė po dridhem, fikem
Merrmė prap nė krah!
Pres e nuk mė pritet,
Sytė nuk mė ēilen
S'di ti tė kėpusesh
Nė s'di tė ēkopsitėsh?
Gjokset me janė rritur,
Gjokset mė janė fryerė,
Gjokset po me vritėn,

Mos me zerė me duar!

Jepmė pakėz frymė,
O mėz etje ndezur-buzė-pėrvėluar!

ē'puhizė gudulis dėshirat e tua?
Mėsomė tė puth o buzė-pa-mėsuar!

Buza jote e njomė ėsht'pėr t'u mėkuar.

Me duart e tua grismė ēfarė s'ke grisur!
Nė ē'ankth drithėrojnė gishtėrinjtė e tu!
ē'zjarr ty tė ka ndezur,
ē'diell tė ka verbuar,
Qė mė shkrinė si brymė?

Jam lastar i njomė
O tufan tėrbuar
Tiqmė krejt pas vetes
Shtyme
E tiqmė
E shtymė!

Mos mė ha me dhėmbė.
Mė ha kokė e kėmbė!
Kurrė s'mė paske ngrėnė.
Gjithė mė ke kafshuar.Sami Gjoka
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė Shto Reputacionin e lovely Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-20, 01:59   #3289
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Atdhe hape zemren time
doren nga zemra ta zgjata
atdhe
shpirte i pervluar jam
dita e nata
me kan pa
syte e mi te vajtuar
sa shum kan qa
per lirnė tende
sa her jam tha
sa her
ne gjunj jam ra
me lutje prej qielli
edhe bresheri kur ka vra
edhe kur ka nxe dielli
ne gjunj kam ra
per ty
me te perlotur sy
jam lute
vetem ty mos me te vra
mos me te thy
kohrat mizore
jam lute per ty
atdhe
per token arbnore
oh do ta vrisja qdo armik
qe arat tona
e bukurite fushore
e detin adriatik
don me i fute ne kthetra mizore
e valet shkumbardhat e detit
arat e bereqetit
e pergjakun
e her te ndrrojne bajrakun
e shqipen dy krenore
te pergjakun prakun
duke te vra moshat foshnjore
oh
sa her jam plagua
e he rkam peshperite
duke thene te dua
edhe ne te veshtira dit
ne bore ne shi
neper riga
ne kohra te liga
pervuajtshem jam rrite
neper shi me gjak
edhe rrezet kur kan nise
perseri
e shpresat sa do pak
un nga hiri ne hi
jam mbi
e ty
nuk te harrova aspak
etnike shqipni
ne damre e ne gjak
te mbaje me dashuri
jam rrite
her duke bertit
her duke peshperite
duke u perkushtua
me fjalen te dua
atdhe
oh sa her te kan shkretue
e tash me fe
e djallzi
mudnohen me te shue
hijenat e tigrat e zi
e tjere ardhcak
rrezet e diellit me ti nxi

oh mua me ke ne bore e ne shi
duke u lute per ty
u bera ylber me hark
sa her
me sy
e s a he r jam shkri
sa her jam be i gjore
e sa her jam ngri
ne shi
e ne bore
ne voter deshta te rri
por shekulli mizor
me qiti ne hi
atdheu im
me jep pak dore
te vi perseri
me ndiz dhe nje her
ne shpres
nuk dua te mbes
harrim
ne hi
qerpikt e mi
jan lage me gjak
shterrė
duke burue dashuri
per liri
per ty
mos me le djerrė
nuk dua as un as ti
me u thy
qerpikt mos mi le per toke
ulur
pa krenari
ma ndez nje drite
per udhe jete
te ti te vi
te kaloj male e dete
dua te puthi
perseri
atdheu im
po dridhem po fikem
nga njiher
e si qiri
ne zandan
po shkrihem
po pres pranver
e perseri
pa pranvere po lihem
zog i mjere
ne shi
dua krah
me jep krah
te fluturoj
mos me le
per gjahtar
gjak
nuk mund ti duroj
ujqit rreth teje
e rreth meje
kah ulurijne
e hijenat
qe vijne
pe r te na shkye
oh armet vare te mos rrijne
armet te jen gati
te shkreptijne
si vetima
duar kryq te mos rrijne
brezat tu
oh gjithmone gati
armet te rrijne
per shkja e shkine e ruskinė
duhet me flakru
me shkrepe si vetimė
hasmin duhet me e shue
duhet bertim
e besė
e qendresė
si os ane vraninė
si flaka e zhari
si jakup ferri
e adem jashari
qendresė
tradite si na e la i pari
qednresė
barot zhari
besė
trimeri
guxim luftetari
siq na e la i pari
traditė
me ra ne mejdane
duke beritė
atdhe
liri
hasmin me e prite
e mos me eu nda me fe
shqipnia etnike duhet me u rritė
me qene e rrept si rrufe
qdo hasem duhet me e dite
se flake ezhari mbi dhe
kan me pa
shqiptaret nuk kan me u koritė
armet sa te jen gjallė
e brezat pa ja nda
lufta me kallė
heroj e heroina
neper shekuj mot e stina
s dorzohet shqiptari i gjalle
ta dijne mire shkje e shkina
se kemi zot
e barot
jemi gjeraqina
e neper shekuj e mot
do te mbrojme malet tona
fusha ara lugina
toke atdhe e det
plumbin na balle per shkje e shkina
e per qdo kend qe don te na vret

jemi shqiptar
mos mendoni s e u shterra
kemi plot tjere
jakup ferra
le ta din bota mbarė
se perpjete do te ngriten vullkanet
flaka me zharė
nuk shuhen ilirianet
nuk shuhet jo kombi antik shqiptar
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-20, 02:04   #3290
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

sa keq sa i lig esht tradhtari terrorist vrastari

sa i poshter sa i pa ftyr sa demtues sa pis

sa shum e demton imazhin e atdheut teroristi i pa fe

sa shum e demton interesin e atdheut krimineli

sa s hum po vuan shqiperia etnike prej ktyre isisve shqipflls zuzar
qfar krimi te pafajshmit vriten rruges pa ansji lidhje

ky krim teror esht diqka me e liga mbui dhe qe kjo fare e lige teroriste
duhet te shuhet me gjithqka mbi dhe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-20, 02:07   #3291
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

sa keq sa i lig esht tradhtari terrorist vrastari

sa i poshter sa i pa ftyr sa demtues sa pis esht teroristi

sa shum e demton imazhin e atdheut teroristi i pa fe

sa shum e demton interesin e atdheut krimineli

sa shum po vuan shqiperia etnike prej ktyre isisve shqipflols dinak kriminel zuzar

qfar krimi qfar soji qfar ligsie te pafajshmit vriten rruges pa asnji lidhje

ligsi qe nuk ka pa historia


ky krim teror esht diqka me e liga e sojot mbi dhe
qe kjo fare e lige teroriste

duhet te shuhet me gjithqka mbi dhe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-20, 08:05   #3292
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

jan bashkue edhe shum shtete
agjentura pa mbarim
mos me elene me u lidhe per jete
shum te lashtin atdheun tim

e secili ma kopil
e shum tjere antishqiptar
ujk e skile e krokodil#
duan te na i zhdukun fis e far

te na hane te mos ket shqipni
veq arab turq panslavian
edhe europa na don hi
te mos ket ma ilirian


nga autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-20, 08:06   #3293
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Jan bashkue edhe shum shtete
agjentura pa mbarim
mos me elene me u lidhe per jete
shum te lashtin atdheun tim

e secili ma kopil
e shum tjere antishqiptar
ujk e skile e krokodil
duan te na i zhdukun fis e far

te na hanė t mos ket shqipni
veq arab turq panslavian
edhe europa na don hi
te mos ket ma ilirian


nga autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-20, 08:08   #3294
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Lexuesit shqiptar duhet ta dijn se spiunat e serbis qe ishin gjithmonbe ne sherbim te shkaut
jan shqipfolsa qe shum vjet i kan zaptuar mediat
dhe kan privatizuar atdheun
jan shum aktiv akoma ne demtimin e intereave te atdheut
shum prej atyre spiunave e kan sabotue autorin shqiptar xhelal ferizin
'poshte ai gjak i prishur i tradhtarve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-21, 01:16   #3295
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Ju vrafte buka e perendisė
oh mallkim qofte gjith tradhtia
ju po i qitni lak lirisė
oh nga jua vuajti etnia

mendjemdhej dyftyrsh tradhtar
arrogant e e te pa nderė

oh ju kurr s jeni shqiptar
veq gjakprisht e te pa vlerė

autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:22.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.