Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-04-21, 06:30   #4606
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pshurrqat me dale ne dere te shtepise
nuk guxonin
as me e permedne fjalen atdhe
dikurė
ata edhe shurren e tyre do ta pinin
se e kishin qyqarinė
me qyqari jetonin
nuk guxonon me permend a s flamur
ata si pshurrqa rrinin
ata askund nuk gjeneronin
pas shiut se kpeurdhat dilnin
e te behen dikusha donin
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-04-21, 06:44   #4607
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pas lufta ne kosove dhe pas rexhimit te enver hoxhes ne shqiperi
ju dha shum perparsi atyre harbutve e profiterve
qyqarve sherbetorve te regjimit e te gjitha kategorive te dyftyrshve e bijve te sherbtorve te krajlave e sultanve e regjimeve ju dha perparsi e madhe pshurrqave te dikurshem'
e kam vrejte se a rmiqt pushtuesit edhe pse iken nga trojet shqiptare
me nje mejshtri te madhe ata punuan msheftas dhe kekruan me qiri pshurrqat
per te ti shty pshurrqat te behen dikusha dhe armiqt e benin kete pe rinat te patriotve

shum pshurrqa e qyqar u bene dikusha pastaj dolen neper skena e nisen te bejen edhe emeer disa por mua me vjen inate nga amerika dhe nga miqt e shqiptarve
ata nuk e kuptojn se ne qfar vuajtjesh nepe rshekuj kan vuajt familjet atdhetare jo vetem prej armikut por edhe prej spiunave e pshurrqave
dinak
familjet atdhetare jan spiunuar dhe dosjet shenimet kan shkue te armiku
te gjitha dosjet q e i ka pase armiku te kompletuara te patriotive trimave herojve atdhetarve veprimtarve te atyre q e nuk jan pajtue me asnji pushtues
te gjitha dosjet armiku i ka kompletue si informata prej spiunave pshurrqa
qe jan pshurre prej a rmikut dhe kan spiunuar edhe te afermit
ketu esht i gjith problemi qe amerika pas lufte nuk punoj me qarqet atdhetare shqiptare nderda franca dhe armiqt e shqiptarizmit i kan shfrytzue pshurrqat e me pareshem
jan hulumtue me dosje e me gjithqka emrat e degjeneruar te familjeve te degjeneruara pe rti quar ata perpara
ndersa brezat e patritizmave e te trimave te liridashsve e familejeve atdhetare jan diskriminuar vazhdimisht me gjithfar metode shum dinake
ku do q e kan munduar e kan guxuar
ne shtet nuk kemi sepse shtetit nuk i intresoin drejtesia a s nuk kemi njerz patrioti ne shtet q e i shohin keto rreziqe seps epshurrqat edhe sot e gjithmone do te jen ne sherbim te huajve per te demtuar intresin nacional
e patriotet jo patriotet e duan atdheun dhe mendojn gjithmone ta mbrojne sipa takatit e mundesive q e
munden por shteti nuk i sheh me sy ata ne shtet kemi intereaagji te ndryshem perberje qorbash te ndryshme qe nuk kan stratergji nacionale
te duhur

tradhtaret pshurrqat e lig nuk duhet me pase ne dore fatin e atdheut por shtresa atdhetare qe ka ndjenja e edukim per atdheun q e jan ne gjendje me sakrifikue per atdheun sepse jan shqiptar te vertet te edukuar e te gatshem per te dashte atdheun per te mbrojte atdheunb eper te sherbyer pe r atdhe por koha ju ka ardhe pshurrqave
dhe oshurrqat jan n e mode me pshurrqat punojn shum edhe te huajt me pshurrqat bahskpunojn sepse ata i ndegjjn zbatojn udhrat e tzyre dhe keshtu pengohet atdheu i yne neper kohra
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-21, 07:01   #4608
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ndjehem krenar me majlinda kelmendin kampionen kreshnike trmereshen shqiptare dhe te tjerat xhudiste e sportiste q e i ka kombi jone albano ilirian

kombi shqiptar duhet me i dhene rendesi te jashtzakonshme sportit
trimerise

dhe disciplinave tjera talenteve tjera ne menyre q e kombi yne te ngritet s ama lart ne te gjitha sukseset
sepse ka burim te madh te talentve te jahstzakonshem
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-21, 07:19   #4609
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shpresoj qe albin kurti dhe vjosa osmani te kuptojne mire situaten dhe te veprojne ne nje strategji shum speciale kombtare


me nje strategji super intelegjente
ne dobi te shqiptarve
ne nje strategji te nje baze te forte kombtare plitike nacionale organizative mobilizuese atdhetare eknomike bazes materiale
punsimit rritjes s emadhe te rrogave prodhimit afirmimit nacional
te te gjitha disciplinave
te cakut e synimeve per progres nacional

me veprime shum speciale duke i dhene rendesi
teper speciale forces nacionale eknomis eushtrise afrimimit nacional te talentve per te nrgite lart emrin e shqiptarve

ne menyra teper speciale dhe te jashtzakonshme
duke ja marre anen serbise ne te gjitha drejtimet e mundshmestartegji e forte duhet me qene paga e larte e shqiptarve
sektori i punsimit; e prodhimit te forte te bazave materiale te
shqiptarve dhe rrogave te forta te shqiptarve

e duke e gjete metoden speciale per largimin dhe shkatrrimin e shkieve kolon barbar te hordhive te egra barbare q e kan kolonizue atdheun tone dhunshem
qe shkiet barbar qe ata sa ma shum te largohen nga kosova

dhe trojet shqiptare
per shkak s e paraqesin rrezik te madh per te ardhmen e kombit shqiptar dhe gjith europen e njerzimin

sa ma shumj shkie q e larogohen e ikun nga teritori i europes
pe r ne rusi europa bota amerika shqiptaret dhe te gjith te tjeret
e bota njerzore njerzimi paqja do te behet me e sigurt
dhe jeta

e njerzve me e garantuar sepse serbet me ruset e me kinezet
ne kompnimim aleat politik dhe te armatimit

potenciale te rezikshme e shovenizmit te pa papermrisueshem barbar
e rrezikojn boten dhe rendin botror bota nuk ka mundesi te sheroj as shovenizmin e tyre e as te pres rrezikun e tyre por ata duhet te bojkotohen me nje rrethim te sigurt me uri e varfri
e te ndiqen me nje plan special te heshtur por te sigurt

ne menyr q e europa te shpetoj dhe bota nga ndikimet e tyre te rrezikshme

kjo esht detyre e shejte e amerikanve dhe shqiptarve e gjermanve ne radhe te pare ne menyre q e te largohet rreziku dhe te forcohen shqiptaret
ne qdo aspekt


me arabet e te gjitha lidhjet e tyre me indine e greqine spanjen francen jan rreziku i madh i destabilizimit te njerzimit

shteti jone duhet me i dhene perparsi te madhe dhe baze materiale patriotve te sigurt sepse ata jan ajka e ardhmeris siguris nacionale
jan dashamiret me te mire te atdheutprogresit perparimit nacional ne te gjitha drejtimet
ti jepet nje rednesi e madhe me e madhja ne histori
sidomos mitrovices dhe regjioneve per rreth
zonave te veriut te kosoves
q e po rrezikohen jashtzakonisht nga shperngulja e shqiptarve e nga papunsia e varfria
sepse jan ne kufij me hasmin shka dhe paraqitet rrezik nese atp zona zbrazen e goditjet e para atdheu mundet me i marr prej shkau pikrisht

per shkak te zbrazjes s e popullate s shqiptare andej e sa me e p
ranishme s a me e forte me qene popullata shqiptare pran kufijve te serbise aq me e sigurt esht kosova e trojet shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-21, 07:35   #4610
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos me mbetė ju pa atdhe
autori xhelal ferizi
e kah do botes shpėrnda
duhet lidhė nje bes ė mbi dhe
me i mbajte gati arm't per shkja
e ju pjekshin sytė nė diell
nė shkretira tue vajtue
ai qė token dhe e qiell
pa lufte shkjaut ikė me ja lshue
e ai tradhtar ė qė rrin tue pre
fije t' shpreses per bashkim
mos u gzoftė kurrė kurr mbi dhe
mos paste hise as trashgim
autori xhelal ferizi vargje shqiptare atdheu
don roje atdheu don mbrojtje atdheu
don trima e trimnesha atdheu kerkon kreshnik
autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-21, 08:08   #4611
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kush te dergoj ty cila rreze
a prej yjve a prej dielli
ah sa shpresat t e bukura i ndeze
ti je drite q e vjen prej qielli

te ka pershkrue hjeshite me yje

ti je a rti i d ashurisė
je si era e lehte ne pyje
lule me bukura q e harlisė
edhe engjujt jan krenar
me hjeshinė qe e ke mahnnije
lule e qelur ne behar
famė e qelur prej hjeshie


rruget kurr si gebue
se je nisė gjith prej miresie
fjala jote ne art esht shkrue
porsi ngjyra prej larmie
oh te kujtoj gjithmone me varg
n metafora e fjalė lirike
loti im s' po mbriine aq larg
derdhe vetmi neper qerpike

oh kush esht ai mallengji,m
qe din ndryshe me pershkrue
ta zberthej dhe mallin tim
qielle dhe per me i shpirtzue

ksuh din vales me i dhene emer
si gurgullon neper kullime
kush din leht mbi ere si lpener
me e qite fjalen n per flutrime

me ta pru fjalen atje
permes eres e puhisė
dashurisht kush din me ndje
me i sherbye dashuris

besnikerisht me dergue lot
si ne vend poste leter malli
sa e pa meshire m duket kjo botė
sa i pa drejte esht dheu e zalli

pse ket fat ma kan caktue
pse aq shkrumbshem buzet nda
pse aq larg edhe harrue
pse kty sy aq shum me u tha

kush ti dha kto bukuri
te gjith qe dalin me i soditė
drite e yje me hjeshi
kah do rrijn duke u mahnitė

dielli i ngjyres por si ari
neper rreze t ka pershkrue
e gjith natyra e behari
si a rome t kan pėrjetsue

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-21, 08:35   #4612
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

spiunet rus dhe shkie te instaluar ne administraten ne facebock

e pengojn autorin xhelal ferizi ne shkrime
ashtu si dikur qe e pengonin administrtatat e forumeve
te spiunve ne forume ne internet
spiunet tjere neper shum forume shqiptare te internetit ne administrate e kan penguar autorin xhelal ferizi

sabotatoret e
tradhtaret pshurrqat profiteret te dobtit kopilat dyftyrshat
hajnat korrpusionistat spiunat e kohrave te ndryshme
e sabotatoret nuk e ndihmuan autorin xhelal ferizi
e sabotuan
le ta dijn brezat q e vijne
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-21, 08:44   #4613
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Deri mė sot
e neper mot
kemi fakte te historis
na kan la me gjak e lot
shum barbar t ortodoksis
egersira te pan slavis
e te vampirve te helenis

edhe regjime tjera fashiste
edhe kishat shoveniste

ka edhe te hjuaja gjurme e shkrime
ka edhe libra e botime

fakte tjera e kah do gjak
qe i kan vra foshnjet ne prak
ka botime shum shkencore
qka kan ba hordhite mizore

me te prushura ato gjene
banda ekrime shum shovene

ka botime gjurme zyrtare
ka shum shkrime autoritare
se q ka n vuajt shqiptart e shkrete
n histori e neper jete

shovenizmi shkja i urryer
edhe greku i perlyer

shum kan vra e shum kan pre
gjak e lot jan derdhe rrreke

duar vrastare e krime e kisha
qe kan dale me ide si bisha
mish t shqiptarve per me shkye
me i dhunue e me i perlye

mos me lene shqiptar mbi dhe
del shovene megalo ide

edhe tjera ide kopile
vladan gjorgje vaso skile

e shum tjere sa krokodila
shkje e grek e tjere kopila#
me na pre ne shekuj me thika
por se rrnofte gjith amerika

nena e madhe e shqiptarve
qe ua ndale turrin barbarve

qe te bukuren toke shqipni
e rrethon me dashuri

pe rta mbrojte prej panslavianve
rus kinez e europianve

e qakaj tjere pan helen
prej mongolve e qdo hijene

prej hindusve e lkurazezve
lkuraverdhve e tjere kinezve
poshte hangjarri krimi e thika
rrnofte shqipnia e amerika

autori xhelal ferizi


,
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-21, 08:45   #4614
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pshurrqat e mohojne autorin xhelal ferizi edhe ata pshurqat q e deri dje kan qene bythe e koke me regjimin e ali shukris e kan ble mediat e famen me pare dyftyrsha pjella te zeza kopile
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-21, 09:02   #4615
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shum shkenctar e dijetar
gjuhen shqipe e kan studjue
neper gjurme ne fis e farė
iliriane e kan cilsue
rrnofte lashtesia e gjuhes shqipe
si toskiane e si gegiane
me ato dege e trup e pipe
kah do e rrenjes iliriane

ka shkrue mire edhe katapana
edhe majeri e pelegrini
mis durhami por s i zana
valoisi e borgini
hobhauesi e bataglia
hani bue e tjere shkrimtar
e deshmoj vet historia
gjurme e dije te botes mbare

se slviant jan hordhi t vona
heleniant jan egjiptian
si hordhi ardhe n viset tona
me e marre trolin ilirian

e jan lshue me te egra gjene
me hordhi me shpatė hangjarre
me sa vrasje shizofrene
ilirise me i qele shum varre

me gjithqka epor si bisha
me qelizat gjith shovene
me vampir maskue me kisha
panslavia hordhi heleene

predikime paradoksale
rrena tjera e zaptime
pervetsime fusha e male
det e brigje te tokes time

veq me rrejt e me kafshue
por si bishat grek e shkja
gjithqka ilir e me rrenue
gjurme bedena e kala

por se rrnofte gjith uashingtona
qe i ndale turrin panslavis
nene per ne e viset tona
me i pre rrugen barbaris


shkja rusia e helenia
s do te dhunojm ma djeme qika
s do te poshtrohet ma shqipnia
sa te jet gjalle nene amerika

autori xhelal ferizi
autori xhelal ferizi shpresat i ka te amerika

amerika nje dit do te lexoj vargjet e autorit xhelal ferizi ##
dhe vet amerika do ta ndihmon autorin xhelal ferizi

dhe do ti pshjtyj te gjith pshurrqat legenat e mbeturinat q e kan sabotue autorin
q e e kan pengue e sabotue xhelal ferizin
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-21, 11:37   #4616
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E DASHURA MIKE SYKALTRA E NDERUAR

Mė Pėqyen kėto vargje tė bukura TUAJAT TE INTEPRETUARA ME SHPIRTE DHE NDJENJA
TEPER TE VEQANTA
E veqanta arti artistika intepretimi shpirter i ndjenjes
dhe me ndjenja e m e stil shum emocionues bukuri e fjale me plot art
inrpretim i jashtzakonshem i nje diqkaje emocionale metaforike filozofike pasuri
#ne shprehje e bukuri e fjales e intepretuar nepermes ndjesive emocione ndjenjash
qe e ben poemen poezine nje paraqitje plot vlera
dhe sinqeritet ndjenjash, Te ti ka diqka te prekshme ne secilin ndjenjė
edhe kur paraqitet emocioni ankues e mesazhi edhe me vuajtje
bukuri fisnike shpirterore edhe pėr dashuri ideal dashurije


dėshirė e sinqert ndaj tė dashurit ,

vuajtje shpirtrore vetmije dhe vuajtje mungese nga i dashuri

Tė gjitha thelesite e ndjenjave jan te intepretuara ne vargje
tė intepretuara me ndjenjen emocionale perjetim zberthim arti i ngjarjes e
e tė vėrtetes ashtu si qėndron dhe vuan shpirti e ndjenja.

Dashuria e pa kufi si dhe imagjinata pėr tu shėndrruar nė yllė
vetem qė te shkosh me dritė paraqet deshiren
per te shkuar me shpirte atje larg errsires vetmise mungeses
Je aq shpirterore sa qe gjithqka e shpirteron
paraqet zemren tėnde me dritė tė pa djallzuar qėllimin
dashurine qė ta ndrqosh nė shpirtė
dhe ta prekėsh aty
ku atij i rrin errsira dhe mungesa
e vetedijes
per vuajtjet tua jan ato qe perqojne gjithqka
nė mungesė tė tij
por nė anen tjeter paraqitet butsija jote dhe vlerat tua shum te veqanta idealet tua deshirat e perjetimet tua pafajsia pastertia e dashuriseqė pėrveq drites dhe pranisė tėnde aty
qoftė edhe fshehurazi si yllė
paraqet fisnikrinė dhe dėshiren tėnde dashurinė e sinqert

dėshiren qiellore
qė tė ja paraqesish ati fshehurazi pa e pa
pa e dit ai

kjo flet pėr nji dashuri dhe shpirtė tė vetmuar
qe e mbanė peng kujtimi adhurimi i dikurshėm

mallin mbreteria qiellore e endrrave te dashurisė

Ky spjegimi i yt neper vargje mjeshterie shpirterore
se do ti shkosh fshehurazi vetem e vetem qe te behet diqka shpirterore

paraqet shpirtsisnė tėnde
#te vuajtur dhe idealin e dashurisė
si dhe roberinė me tė cilin ajo ta lidh%

shpirtin. qe ti as nuk e ke egoist por aq engjellor e paqsor aq te pasur
me mija e mija mahni
poashtu paraqitet emocioni yt pafajsia ne perjetimet qė ty tani tė duken
vet vuajtja

sepse pėrjetimet e dikurshme tė dashurisė tė robrojnė
te mungojn pėr sė gjalli
e ti jeten nuk e mendon nndryshe
per veq me dashuri e paqen sepse je engjell dhe je vet mahnia
e veqant

prandaj bėhesh rob i tė kaluares dhe perjetimit nuk shkeputesh dot
sepse je vet butesia shpirte i shpirtit

nUK SHKEPUTESH DOT NGA VUAJTJA NGA DAHSURIA E DIKURSHME

nga ajo dhe nga ai adhurim i dikurshė perjetim i dikurshėmvet fakti si don tė shėndrrohesh nė yllė e ta puthesh
kur ai nuk din pra fsheurazi ti don

tė jesh perjetimi e mirsia

por pa e lenduar personin qė e deshte

TI NUK LENDON SE JE ENGJELLORE
ti don tė ja prishshėsh ėndrrat iluzionet e tij NE MENYRAT POZITIVE JO EGOISTE

PER PER DIQKA TE DOBISHME NE SHERBIM TE D ASHURIS
BESNIKERIS IDEALIT JETES BASHKIMIT TE MIRES


por pa e lenduar
duke ja sjell driten dhe lehtesinė pa e prekė nė lėndim

por vetem duke ja dhuruar E DUKE I DHENE GJITHQKA DASHURIS
ME sinqeritetin je shpirte intepretim artistik filozofi e bveant e intepretimit sipas ndjenjave qe i shendrron ne poezi

je e veqant artiste e vertet per veq vuajtkjeve q e e i ke e ke edhe talentin e shprehjes s e vuajtjes

duke ja intepretuar vuajtjen heshturazi
por pa e lenduar po thuajse
vetem vetveten tende

duke e prekur vazdimisht ne ndjenja
qfar kujdesi qfar ndjenje paraqitet ne ket poezi
qfar sakrifice dhe dashurije per tjetrin
vjedhurazi ti bėhesh yll dhe shkon per ta puthur
sa do pak per ti gjet shteg shpirtit tend qe vuan
INTEPRETIM VERTET ARTISTIK I BUKR NE KET
VARG TE PERGZOJ E NDERUARA SYKALTRA
nuk bej shpesh kritika vlersime letrare
por nga njihe rkur ndjej shum edhe reagoj e shprehem
prandaj u shpreha ketu te rasti yt
e nderuara mike dsykaltra rrespekt nga miku yt
autori xhelal ferizi
DHE VAZHDO ME VARGJET E BUKURA
Sykaltra Per Poezin E Shkelqyeshme
__________________
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-21, 22:15   #4617
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,056
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Rruga deri ne bregun e tokes


ah deti im-emocional
--me valet qe rrugen ma humbin-
e ererat qe fryjne si te ju teket
-anijen e shpirtit ma shkatrrojne
-e velat
- prandaj ne breg dot nuk po dal-
ah toka ime
-un mbaje peshe e hall sa nji mal-

lotet e mia qe rigojne-
edhe ato po humbin mbi valė-
ne token time kur do te dal
pyesin syte e mi qe lotojne
-kohrat mbi det-

e valet
-perse me trazojne-
e dallget e detit

te jetes time
-perse nuk pushojne-
autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:39.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.