Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-10-20, 12:42   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 308
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Genjeshtrat e mirosllav lajēakut

VV i reagon Lajēakut: Nė takim me Albin Kurtin nuk ėshtė pėrmendur Asociacioni

Lėvizja Vetėvendosje thotė se nė takimin me emisarin e BE’sė, Miroslav Lacakun, nuk ka qenė temė Asociacioni. Ndryshe prej VV’sė, Lajcak tha dje se nė krejt takimet me liderė politikė nė Kosovė ėshtė pajtuar pėr Asociacion.

Zėdhėnėsi i LV’sė, Pėrparim Kryeziu, thotė se nė takimin e Lajcakut me krerėt e kėsaj partie, nuk ėshtė pėrmendur Asociacioni i komunave serbe.
Sipas Kryeziut, kjo temė nuk u hodh nė tavolinėn e zyrės sė Vetėvendosjes, sepse Lajcak, tashmė e di qėndrimin e partisė sė Kurtit pėr Asociacionin.

Postimi i plotė i zėdhenėsit tė VV’sė:

Nė takimin me z. Lajcak ėshtė diskutuar pėr procesin e dialogut nė vete. Asociacioni i Komunave me shumicė serbe nuk ka mundur tė jetė temė e kėtij takimi pasi z. Lajcak ėshtė shumė i vetėdijshėm pėr qėndrimet dhe vlerėsimet e LV-sė nė lidhje me tė. Prandaj edhe nuk ėshtė paraqitur nevoja pėr riaktualizim tė kėsaj teme nė takim me ne. Tė njejtėn konsideratė me gjasė nuk mund ta kėtė pasur nė takimet e tjera, veēanėrisht me ata tė cilėt e kanė negociuar e pėrkahur si marrėveshjen e 2013- ės poashtu edhe atė tė 2015-ės

Nė fakt, me tė drejtė, kjo temė mund tė konsiderohet e mbyllur vetėm pėr LV-nė, duke qenė e vetmja qė e ka kundėrshtuar marrėveshjen pėr Asociacionin e Komunave me shumicė Serbe qė nga fillimi – atėherė kur edhe ėshtė dashur tė shprehet kundėrshtimi.

Kurse pas vendimit tė Gjykatės Kushtetuese tė 23 dhjetorit 2015, qė e ka bėrė praktikisht e pėrmbajtėsisht projekt tė pamundur nė Republikėn e Kosovės, kjo temė duhet tė jetė e mbyllur edhe pėr gjithkė tjetėr.
----------------
https://www.kosova-sot.info/lajme/49...r-asociacioni/

_______________


Rrenc i pist si vuēiēi edhe ky majmuni sllovakise.
Pse i lejohet hyrja ne Republiken e Kosoves kesaj paēavure qe s'e njeh shtetin e Kosoves ?


__________________
Njeri pa firmė !
power8 ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-10-20, 12:53   #2
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 308
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Genjeshtrat e mirosllav lajēakut

KMDLNJ i reagon Lajēakut : Po nxitė luftė nė Kosovė

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut (KMLDNJ) i ka reaguar deklaratave tė fundit tė dėrguarit tė Bashkimit Evropian (BE) pėr dialogun Kosovė-Serbi, Miroslav Lajēak, i cili ka thėnė nė Beograd se Kushtetuta nuk ėshtė Bibėl dhe se Kosova duhet ta ndryshojė atė pėr Asociacionin, duke e pėrcaktuar si kriter kryesor pėr arritjen e marrėveshjes mes dy palėve.

Sipas njė njoftimit pėr media, KMLDNJ thotė se Lajēak disa herė ėshtė deklaruar kundėr pavarėsisė sė Kosovės dhe qartazi ėshtė rreshtuar nė anėn e Serbisė.

Tutje, nė reagim thuhet se Lajēak nuk ka treguar arsyen pėrse nuk po hiqet liberalizimi i vizave nga ana e BE-sė.

Njoftimi i plotė:

Mirosllav Laēak, i dėrguari i BE-sė pėr bisedime midis Kosovės dhe Serbisė pėr normalizim tė marrėdhėnieve shumė herė ėshtė deklaruar kundėr pavarėsisė sė Kosovės dhe qartazi ėshtė rreshtuar nė anėn e Serbisė. Nė kohėn kur flitej se pikėrisht pro serbi Lajēak do tė ishte i propozuari i BE -sė pėr kėtė hasi nė kundėrshtim tė plotė tė Kosovės, ky hermafrodit politik dhe moral i zbuti qėndrimet deri sa e forcoi pozitėn brenda BE-sė. Kur amerikanėt kėrkuan dinamizmin tė procesit negociator, Mirosllav Lajēak i pėrshpejtonte hapat pėr ta marrė rolin kryesor. Ishte shumė aktiv nė mbrojtje tė njė Gjykate Raciste – Gjykata Speciale, kurse shumė indiferent ndaj pėrgjegjėsisė pėr krime lufte qė i bėri Serbia nė Kosovė dhe as qė reagoi kur nga personalitetet politike dhe publike serbe u bė e ditur se autoritetet mė tė larta tė Serbisė kanė kėrkuar qė varrezat masive nė Serbi ku janė ekzekutuar shqiptarėt nga Kosova tė mbahen nė fshehtėsi. Gjatė vizitės sė fundit nė Kosovė, Mirosllav Lajēak nuk tregoi pse kosovarėve pi iu mohohet liberalizimi i vizave por u angazhua qė tė formohet Asociacioni i Serbisė nė Kosovė me kompetenca ekzekutive. Ne fillim heshtur tha se duhet te merret parasysh Kushtetuta e Kosovės kurse, ditėn kur u nis pėr Beograd tha se nuk ka Marrėveshje pėrfundimtare me Serbinė pa formimin e Asociacionit sipas kėrkesės sė kriminelit tė luftės, Aleksandar Vuēiq. Kur u afrua Beogradit, e shfaqi tėrė paturpėsinė dhe dyfytyrėsinė morale dhe politike duke deklaruar se Kushtetuta e Kosovės nuk ėshtė libėr dhe se ajo duhet tė ndryshohet qė tė formohet Asociacioni. Lajēak nė postin qė e ka nuk ėshtė as i drejtė e as i paanshėm siē kėrkohet nga njė ndėrmjetėsues por ėshtė shumė i anshėm, dyfytyrėsh dhe person tė cilit nuk mund dhe nuk duhet t’i besohet. Me tė nuk duhet tė takohet asnjė politikan kosovar sepse haptazi po i mbanė anėn Serbisė. Me kėto deklarata tė paturpshme, anėtari i ekipit negociator tė Serbisė Miroslkav Lajēak, nė vend tė Marrėveshjes haptas po thėrret pėr njė luftė tė re nė Kosovė duke u angazhuar pėr njė Republika Srpska nė Kosovė. Prandaj, Mirosllav Lajēak, baju nga Kosova sepse nuk je i duhuri pėr tė ndėrmjetėsuar. Me ty nuk ka marrėveshje por vetėm ruajtje tė status quos apo konfliktit tė ngrirė e qė nuk i duhet as Kosovės dhe as rajonit pėrveē se tė duhet ty dhe gazdės tėnd, Aleksandar Vuēiq.
____________
https://indeksonline.net/kmdlnj-i-re...fte-ne-kosove/


__________________
Njeri pa firmė !
power8 ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.