Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-01-19, 21:06   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 292
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim gjykata serbe e hages

Rexhep Selimi: Ēka keni pėr tė thėnė ju 82 deputetė qė votuat Gjykatėn Speciale nė vitin 2015

Pas nisjes pėr nė Hagė tė Sami Lushtakut dhe Rrustem Mustafės, ka reaguar deputeti i Vetėvendosjes, Rexhep Selimi.
Pėrmes njė shkrimi nė Facebook, Selimi ka parashtruar njė pyetje pėr tė gjithė 82 deputetėt qė nė vitin 2015 votuan pro Gjykatės Speciale.

Komente :

Perzereni :
O Rexhep Selimi... Gjykata Speciale nuk ka qene pune qejfi e as hile e atij apo e ketij politikani te Kosoves. Kete Gjykate e kemi si rezulat i Raportit te Dik Martit dhe rezolutes se Keshillit te Evropes... por ne pjese te madhe kjo Gjykate eshte edhe “bakshish“ qe ja kemi ba vet-vetes.., ne si Kosove....nga deshtimi i institucineve te shtetit tone per t“u marrre me disa vrasje te dyshimta... qe perpos vorreve te tyre asgje tjeter nuk dihet.

Komentuesi :

Komentuesi Perzereni • 2 orė mė parė
Raporti i Martyt ka pasur 33 emra dhe krime specifike.
Thaci nuk beri kallezim penal ndaj Martyt.
Pastaj u zgjerua periudha dhe numri i te akuzuarve potenciale u shumefishua.
Hic nuk kemi pas nevoje me themelu Specialen. 38 deputete kane votuar kunder dhe ende gjalle jane, send nuk i ka gjete.

passusli :
Gjykata speciale tash i thirr njerzit qe thaqi kadria e xhaviti ua bojn me gisht per me shpetu vehten e kan pranu gjykaten speciale
Kjo eshte gjykat e turpit per kosoven kurr sdo thirren ata qe vertet kan bo ndonje krim seshte me rendesi te madhe ai qe ka vra me rendesi eshte ai qe e ka urdheru vrasjen ne kete rast
Nr 1 eshte Xhavit Haliti
Nr 2 eshte Hashim Thaqi
Nr 3 eshte Kadri Veseli
Nr 4 eshte Jakup Krasniqi
Qe kan marr uredhera nga sherbimet sekrete ruse franceze e serbe

Profil :
PDK:Udbashat E Prontess
(23 pro, 6 kunder)
3,PDK Shaip Muja,PDK,Yes
4,PDK Azem Syla,PDK,Yes
5,PDK Elmi Recica,PDK,Yes
6,PDK Latif Gashi,PDK,Yes
7,PDK Bekim Haxhiu,PDK,Yes
8,PDK Zenun Pajaziti,PDK,Yes
9,PDK Behar Selimi,PDK,Yes
11,PDK Fadil Demaku,PDK,No
12,PDK Haxhi Shala,PDK,No
13,PDK Adem Grabovci,PDK,Yes
14,PDK Fatmir Xhelili,PDK,Yes
15,PDK Halit Krasniqi,PDK,Yes
16,PDK Rame Vataj,PDK,Yes
17,PDK Ramiz Ladrovci,PDK,Yes
18,PDK Flora Brovina,PDK,Yes
19,PDK Sala Berisha-Shala,PDK,Yes
20,PDK Blerta Deliu-Kodra,PDK,Yes
22,PDK Justina Pula,PDK,Yes
23,PDK Lumnije Morina,PDK,No
24,PDK Salihe Mustafa,PDK,Yes
25,PDK Xhevahire Izmaku,PDK,Yes
26,PDK Ganimete Musliu,PDK,No
27,PDK Safete Hadergjonaj,PDK,Yes
106,PDK Hydajet Hyseni,PDK,No
108,PDK Nait Hasani,PDK,No
109,PDK Arsim Bajrami,PDK,Yes
110,PDK Berat Buzhala,PDK,Yes
111,PDK Kurtan Kajtazi,PDK,Yes
112,PDK Valbona Dibra,PDK,Yes

Profil :

un vetem po them po nuk i gezona njerz qe kan luftu per kosoven me qen aty ne hag edhe nese kan ber naj krimmm ose naj hajniiii duhet me pas burgos shtetiti i ks jo me shku me bajt burgun n nje vend t huaj vend me u gjyku serbijaaa kemi pas shum fakte tash viktimaaa po gjykohet dhe ne ket gjykat pse skan qen perfshir edhe serbt e kosoves po kush e ka ber ket gjykat ata jan tradhtarrr t mdhejjj mjer ato njerz qe i votojn kto njerzzz skan gjak shqiptari po gjakun ekan uj t shakkkutt

Profil :
Themeluesit e Partise NISMA:
2,"PDK" Jakup Krasniqi,PDK,Abstain
Fatmir Limaj, Abstain

Profil :
Pa GP:
(100% kunder)
66,Pa GP Aurora Bakalli,LB,No
81,Pa GP Emin Gerbeshi,,No
62,Pa GP Agim Kuleta,LB,No

Profil :
AKR:Udbashat
(100% pro)
82,KKR Myzejene Selmani,AKR,Yes
83,KKR Sevdije Lama,AKR,Yes
114,KKR Gezim Kelmendi,AKR,Yes
115,KKR Suzan Novoberdaliu,AKR,Yes
120,KKR Jeton Svirca,AKR,Yes

Profil :

LDK:Udbashat
(100% pro)
28,LDK Sabri Hamiti,LDK,Yes
29,LDK Ismet Beqiri,LDK,Yes
30,LDK Arben Gashi,LDK,Yes
31,LDK Kimete Bytyqi,LDK,Yes
32,LDK Hatim Baxhaku,LDK,Yes
33,LDK Naser Osmani,LDK,Yes
34,LDK Anton Quni,LDK,Yes
35,LDK Hashim Deshishku,LDK,Yes
36,LDK Eqrem Kryeziu,LDK,Yes
37,LDK Bahri Thaqi,LDK,Yes
38,LDK Ali Sadriu,LDK,Yes
39,LDK Skender Hyseni,LDK,Yes
40,LDK Vjosa Osmani,LDK,Yes
41,LDK Armend Zemaj,LDK,Yes
42,LDK Xhavit Uka,LDK,Yes
43,LDK Haki Demolli,LDK,Yes
44,LDK Salih Morina,LDK,Yes
45,LDK Nazane Breca,LDK,Yes
46,LDK Sadri Ferati,LDK,Yes
47,LDK Rita Hajzeraj-Beqaj,LDK,Yes
48,LDK Teuta Sahatqija,LDK,Yes
49,LDK Lirije Kajtazi,LDK,Yes
50,LDK Lutfi Zharku,LDK,Yes
51,LDK Hykmete Bajrami,LDK,Yes
52,LDK Xhafer Tahiri,LDK,Yes
53,LDK Aferdita Berisha-Shaqiri,LDK,Yes
54,LDK Vjollca Krasniqi,LDK,Yes
65,LDK Alma Lama,LDK,Yes
80,LDK Muhamet Mustafa,LDK,Yes

Profil :
LVV:
(100% kunder)
55,VV Albin Kurti,VV,No
57,VV Glauk Konjufca,VV,No
58,VV Rexhep Selimi,VV,No
59,VV Afrim Hoti,VV,No
60,VV Faton Topalli,VV,No
61,VV Albana Fetoshi,VV,No
63,VV Visar Ymeri,VV,No
64,VV Afrim Kasolli,VV,No
67,VV Albana Gashi,VV,No
68,VV Albulena Haxhiu,VV,No
_____________________________________

https://telegrafi.com/rexhep-selimi-...ne-vitin-2015/


__________________
Njeri pa firmė !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga power8 : 13-01-19 nė 21:06
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-01-19, 12:18   #2
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 292
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: gjykata serbe e hages

OVLUĒK-ja: Marrja nė pyetje e luftėtarėve tė UĒK-sė nga Specialja si nė kohėn e Jugosllavisė

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (OVLUĒK) ka kundėrshtuar marrjen nė biseda informative tė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė me status tė padefinuar nga ana e Gjykatės Speciale.
Kjo organizatė nėpėrmjet njė reagimi publik ka theksuar se bisedat informative kanė qenė praktikė e ish-sistemit jugosllav.

Reagimi i plotė i OVLUĒK-sė:
Organizata e Veteranėve tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, vazhdimisht ka kundėrshtuar krijimin e Gjykatės Speciale, pėrmes sė cilės do tė gjykohen luftėtarėt e UĒK-sė, duke e konsideruar si njė gjykatė diskriminuese qė gjykon vetėm shqiptarėt, por jo edhe kriminelėt serbė qė kryen krime nė Kosovė.
Krijimi i kėsaj gjykate fatkeqėsisht ėshtė votuar nga ana e Kuvendit tė Kosovės, e cila do tė funksionoj nė pajtim me Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės, dhe pėrkundėr kritikave tona, tė ftuarit duhet tė pėrgjigjen dhe gjatė proceseve gjyqėsore tė vėrtetojnė pafajėsinė e tyre.
OVLUĒK, kundėrshton marrjen nė biseda informative tė luftėtarėve tė UĒK-sė me status tė padefinuar, nga ana e Prokurorisė Speciale, e cila ka pėr qėllim qė nga kėto biseda informative, tė siguroj prova e qė pastaj tė akuzoj luftėtarėt e UĒK-sė.
Bisedat informative kanė qenė praktikė e ish sistemit jugosllav, i cili nė tė kaluarėn i ka pėrdorur ato pėr tė ngritur akuza dhe ka organizuar me qindra gjyqe nga tė cilat u dėnuan me mijėra intelektual dhe tė rinj e tė reja shqiptarė.
Duke pasur parasysh kėtė pėrvojė tė hidhur nga e kaluara, e cila fatkeqėsisht po pėrsėritet edhe tani, Organizata e Veteranėve tė UĒK-sė ju bėn thirrje tė gjithė tė ftuarve nga Gjykata Speciale, tė mos pranojnė qė tė bashkėpunojnė me Prokurorinė Speciale, pra tė mos japin deklarata pranė saj, e cila nuk ka prova, por pėrmes kėtyre bisedave informative informative po synon qė t’i nxjerr ato e pėr tė dėnuar luftėtarėt e UĒK-sė.
Nėse Prokuroria Speciale ka mbledhė prova tė mjaftueshme, ajo le t’i provojė me akuzė gjatė shqyrtimit kryesor nė seanca gjyqėsore, e jo ne t’i shėrbejmė asaj pėr t’i siguruar prova kundėr vetes.
/Epoka e re/
_______________________________________________
https://www.epokaere.com/ovluck-ja-m...-jugosllavise/

azem syla
__________________________________________

OVL e UĒK-sė: Mos bashkėpunoni me Gjykatėn Speciale

Organizata e Veteranėve tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, e cila vazhdimisht ka kundėrshtuar krijimin e Gjykatės Speciale, pėr shkak qė e ka cilėsuar si gjykatė diskriminuese, ka bėrė thirrje qė tė ftuarit nga kjo gjykatė, tė mos i pėrgjigjen ftesave raporton “Zeri.info”.
“OVL UĒK, kundėrshton marrjen nė biseda informative tė luftėtarėve tė UĒK-sė me status tė padefinuar, nga ana e Prokurorisė Speciale, e cila ka pėr qėllim qė nga kėto biseda informative, tė siguroj prova e qė pastaj tė akuzoj luftėtarėt e UĒK-sė”, thuhet nė komunikatė.
Sipas kėsaj organizate, bisedat informative kanė qenė praktikė e ish sistemit jugosllav, i cili nė tė kaluarėn i ka pėrdorur ato pėr tė ngritur akuza dhe ka organizuar me qindra gjyqe nga tė cilat u dėnuan me mijėra intelektual dhe tė rijnė e tė reja shqiptarė.
LEXO EDHE: I ftuari tjetėr nga Specialja mund tė intervistohet nė Prishtinė, e jo nė Hagė
“Duke pasur parasysh kėtė pėrvojė tė hidhur nga e kaluara, e cila fatkeqėsisht po pėrsėritet edhe tani, Organizata e Veteranėve tė UĒK-sė ju bėn thirrje tė gjithė tė ftuarve nga Gjykata Speciale, tė mos pranojnė qė tė bashkėpunojnė me Prokurorinė Speciale, pra tė mos japin deklarata pranė saj, e cila nuk ka prova, por pėrmes kėtyre bisedave informative informative po synon qė t’i nxjerr ato e pėr tė dėnuar luftėtarėt e UĒK-sė”, thuhet tutje nė kėtė shkresė.

OVL e UĒK-sė vlerėson se nėse Prokuroria Speciale ka mbledhė prova tė mjaftueshme, ajo le t’i provojė me akuzė gjatė shqyrtimit kryesor nė seanca gjyqėsore, ‘e jo ne t’i shėrbejmė asaj pėr t’i siguruar prova kundėr vetes’. /ZĖRI
__________________________________________________ ___________
https://www.zeri.info/aktuale/234489...aten-speciale/
__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-19, 13:13   #3
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 292
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: gjykata serbe e hages

I ftuari tjetėr nga Specialja mund tė intervistohet nė Prishtinė, e jo nė Hagė

Sabahajdin Cena, ish-anėtar i Zonės sė Pashtrikut gjatė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), ėshtė nė pritje tė thirrjes nga Gjykata Speciale pėr tė caktuar orėn dhe vendin se ku do tė intervistohet nga ky organ i drejtėsisė raporton “Zeri.info”.
Avokati i tij, Mahmut Halimi ka deklaruar pėr Zeri.info se sot nė orėn 12:00 presin telefonatėn nga Gjykata me qėllim qė tė kuptohet vendi dhe ora e intervistimit.
Halimi thotė qė klienti i tij sipas gjitha gjasave do tė intervistohet nė Prishtinė e jo nė Hagė.
.................
_________________________________
https://www.zeri.info/aktuale/234486...-e-jo-ne-hage/

______________________________

Kjo ndodh vetem ne Kosove sepse ky shtet nuk ka as kryesi, as qeveri.

E ashtuquajtura "gjykate" qe fton te akuzuar me telefon nuk ndodh asgjekundi ne bote!
__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-19, 00:49   #4
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 292
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: gjykata serbe e hages

Marty: Tribunali i Hagės zhduku dėshmitė e mia pėr “shtėpinė e verdhė”

Ish-raportuesi i Kėshillit tė Evropės, Dick Marty, ka thėnė se Tribunali i Hagės i ka zhdukur dėshmitė e tij pėr tė ashtuquajturėn “shtėpia e verdhė”.
Nė njė intervistė pėr gazetėn serbe “Novosti”, Marty, qė hartoi njė raport i cili akuzonte krerėt e UĒK-sė, pėrfshirė edhe presidentin aktual tė Kosovės Hashim Thaēi, pėr pėrfshirje nė “trafik organesh, rrėmbime dhe keqtrajtim tė tė burgosurve” gjatė luftės, ka thėnė tė jetė interesuar nė Tribunalin e Hagės pėr krime lufte nė ish-Jugosllavi nė lidhje me informatat dhe dėshmitė e mbledhura nė terren rreth asaj qė ėshtė quajtur “shtėpia e verdhė”, por se ata i kanė thėnė se “ato dėshmi mė nuk ekzistojnė dhe se i kanė hequr pėr tė liruar hapėsirė, sepse edhe ashtu askujt s’i shėrbenin”, transmeton Koha.net.
Pėr kėtė pėrgjigje thotė tė jetė habitur dhe thotė se kjo ėshtė vėrtetė shqetėsuese.
Mbi bazėn e raportit tė Martyt ėshtė themeluar edhe Gjykata Speciale nė Hagė, e cila tashmė veēse ka nisur t’i ftojė pėr intervistim ish-krerėt e UĒK-sė.
Mė poshtė intervista e plotė e Martyt dhėnė Novostit, e pėrkthyer nga Koha.net:
Novosti: Kanė kaluar tetė vjet nga raporti juaj i famshėm, ndėrsa aktakuzat ende nuk janė ngritur. A jeni tė kėnaqur me shpejtėsinė e hetimeve nga organet e drejtėsisė?
Marty: Pyetja juaj veēse pėrmban pėrgjigje. Nėse unė kam arritur tė pėrfundoj raportimin tim pėr pak mė shumė se njė vit, edhe ata kanė mundur ta bėjnė kėtė nė ndėrkohė. Prokurori amerikan Clint Williamson nė korrik tė vitit 2014 publikisht kishte thėnė se rezultatet deri tek tė cilėt kishte arritur njėsia e tij hetuese, e cila pėrbėhej nga dyzet persona me kualifikime tė larta, mbulojnė thelbin e raportit tim. Menjėherė pas kėsaj konference dha dorėheqje! Pritėm mė shumė se njė vit qė tė zėvendėsohej. Edhe pasuesi i tij nga ajo kohė ka shkuar. Ėshtė emėruar i treti, ndėrsa rezultate ende nuk ka.
Novosti: A po e bėn kėtė dikush qėllimshėm?
Marty: kėtė s’mund ta di, por mund tė vėrej se kanė ekzistuar njė sėrė emėrimesh gjė qė ka ngadalėsuar punon e gjykatės. Ekzistojnė dy dinamika qė bien ndesh me njėra-tjetrėn. Jam i bindur se ka njerėz qė dėshirojnė tė punojnė sinqerisht nė zbardhjen e sė vėrtetės. Po ashtu mendoj se ka edhe interesa politike qė tėrė kėtė dėshirojnė ta ndalojnė. Nė fillim kanė besuar se s’do tė gjendet. Tani ata janė nė njė situatė shumė tė pakėndshme pėr shkak tė faktit se njerėzit qė i mbėshtetėn ata ishin pėrfshirė nė diēka kaq tė tmerrshme.
Novosti: A besoni se nė fund do tė ketė drejtėsi pėr ata qė janė pėrgjegjės nė qeverinė nė Prishtinė?
Marty: Nuk di ēfarė t’ju them! Mund tė ndodhė edhe tė mos dėnohen. E dini, pjesa mė e madhe e krimeve tė luftės nėpėr botė, fatkeqėsisht, mbetet e pandėshkuar.
Novosti: A mund t’i besohet gjyqėsorit, nėse ish-prokurori i Tribunalit tė Hagės, Geoffrey Nice, i cili dyshohet se i ka fshehur dėshmitė e “shtėpisė sė verdhė”, tani ėshtė njė prej mbrojtėsve kryesorė tė liderėve kosovarė?
Marty: Kur dėgjova kėtė lajm, mendova se janė dy Geoffrey Nice! Ėshtė e pakuptimtė qė zėvendės-kryeprokurori i Hagės papritmas tė bėhet avokat i tė dyshuarve. Kjo mė duket mė sė paku e ēuditshme. Ndoshta, nga ana e drejtėsisė, ėshtė e mundshme kjo gjė, por personalisht, nga ana etike, mė duket e dyshimtė.
Novosti: Ēfarė ndodhi nė fund me dėshmitė? Carla del Ponte ka thėnė se ekzistojnė, ndėrsa Nice ka thėnė se nuk ekzistojnė...
Marty: E di se dėshmitė kanė ekzistuar. Gazetari Anthony Montgomery ka qenė i pranishėm kur hetuesit e Tribunalit tė Hagės kanė qenė nė “shtėpinė e verdhė” dhe kanė mbledhur dėshmi. E bėnė kėtė, megjithatė, nė mėnyrė shumė amatore. Pėr shembull, nuk analizuan gjurmėt e gjakut. Por, gjetėn barna, shiringa e shumė gjėra tjera dhe e gjithė kjo u vulos nė Tribunal.
Novosti: Si ėshtė e mundur qė me politikėn e lartė nė Kosovė ende merren disa prej protagonistėve kryesorė tė raportit tuaj?
Marty: Ēfarė t’ju them? Unė e ka shkruar atė raport, ndėrsa nė anėn tjetėr ekziston edhe realiteti politik.
Novosti: A ju ka paditur Hashim Thaēi pėr shpifje, siē e keni sugjeruar, nėse veē mendon se nuk e keni shkruar tė vėrtetėn?
Marty: Jo. Nė secilin rast, jam i bindur se njė padi e tillė do tė refuzohej. Jo vetėm pse si raportues i Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės gėzoja imunitet, por edhe sepse mund tė vėrtetoj se raporti im ėshtė i bazuar nė dėshmi tė njerėzve qė kanė qenė direkt tė pėrfshirė nė veprat e pėrshkruara. Kishte edhe tė tillė qė e akuzonin veten e tyre!
Novosti: Por, dėshmitarėt ende frikėsohen pėr jetėt e tyre...
Marty: Natyrisht se e dini rastin e Ramush Haradinajt para gjykatės ndėrkombėtare. secilėn herė qė zhdukeshin dėshmitarėt, kishte vdekje misterioze. E kuptoj tėrėsisht se dėshmitarėt frikėsohen. Pėr kėtė jam bindur edhe vet. Ata njerėz janė tė frikėsuar deri nė palcė. Frikėsohen pėr jetėt e tyre dhe tė afėrmve tė tyre. Gati 20 vjet kanė kaluar, janė rritur gjenerata tė reja dhe gjithė ata njerėz nuk janė paracaktuar pėr tė luajtur heroin.
Novosti: A keni ende kėrcėnime?
Marty: Pikėrisht nė librin tim tė ri shkruaj pėr njė situatė komike kur, derisa isha nė Bernė, para stacionit kryesor tė trenit, po prisja tramvajin, mu afrua njė burrė, ngriti gishtin dhe nė gjuhėn gjermane, me theks tė dukshėm, mė bėrtit se kam shkruar njė raport skandaloz dhe nisi qė me zė tė lartė tė mė akuzonte se kam marrė 1 milion euro nga serbėt pėr tė! Kishte goxha njerėz pėrreth dhe po na vėshtronin tė tronditur. E pyeta nėse do tė isha vėrtetė aty, nė mot tė ftohtė, duke pritur tramvajin, nėse do tė kisha pranuar atė shumė tė parave? Tė gjithė qeshėn, ndėrsa ai iku kokulur. Ka pasur edhe kėrcėnime, por s’dua tė flas pėr to.
Novosti: Tė gjithė thonė se jeni i guximshėm, qė ėshtė e pamohueshme. Fatkeqėsisht, nė shekullin e 21-tė, edhe mė tej duhet tė flasim pėr guximin e njerėzve tė cilėt vetėm bėjnė punėn e tyre.
Marty: Me tė vėrtetė nuk pretendoj se jam i guximshėm, sepse, siē thatė, unė thjesht bėra atė qė ishte detyra ime. Nuk ėshtė problemi aty se unė jam i guximshėm sepse bėj atė qė duhet, por janė frikacakė ata qė nuk e bėjnė. Dhe kėto janė gjėra tė ndryshme. Vetėm e vėrteta rreth konfliktit tė Kosovės mund tė ēojė nė pajtim. Unė kam zbuluar vetėm pak. Ka mbetur edhe shumė punė pėr t’u bėrė nė kėtė fushė.
- Jemi nxituar me njohje -
Novosti: Kur jemi tek drejtėsia, a ka tė drejtė Kosova tė ndahet nga Serbia, sepse nė ish-Jugosllavi nuk ka qenė Republikė, gjė qė, sipas komisionit tė Badinterit, ka qenė kusht pėr shkėputje? A munden qė me formulime siē ėshtė “sui generis” tė zgjidhen ēėshtje tė tilla komplekse?
Marty: Nė kohėn sa isha president i Komisionit pėr politikė tė jashtme, Zvicra dėshironte me shpejtėsi tė njihte Kosovėn. Unė kundėrshtova karakterin ndėrkombėtar-ligjor, me mbėshtetjen e ekspertizės sė Profesor Koenit nga Universiteti i Gjenevės. Zvicra gjendet nė njė situatė specifike sepse ka mbi 10 pėr qind qytetarė tė Kosovės. Mendoj se jemi nxituar dhe se kemi mundur tė gjejmė ndonjė zgjidhje tjetėr. Kosova tashmė jeton nė infuzion ndėrkombėtar.
- Do tė vija nė Beograd -
Novosti: Delegacioni serb nga Strasburgu ju ka ftuar nė Beograd. A do tė vini dhe a do tė pėrkthehet libri juaj nė Serbi?
Marty: Nėse ndonjė shtėpi botuese serbe do tė interesohej pėr tė, nuk do tė kisha asgjė kundėr! Natyrisht se duhet tė mendoj pėr ftesėn. Nuk do tė shkoja nė vizitė politike nė Kuvend, por nė universitet, pse jo.
_____________________________________________
https://www.koha.net/arberi/141819/m...pine-e-verdhe/

__________
Tribunali i Hages i paska zhduk "provat" e kesaj paēavureje serbofile !
Kjo ndytesire duhet te intervistohet, te akuzohet e te denohet ashtu siē e meriton per akuza te renda qe ka raportue per shtetin e Kosoves dhe per degradim te imazhit te ketij shteti te njohur nderkombetarisht.


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 9 (0 Anėtarėt dhe 9 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.