Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-12-09, 02:33   #151
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skofiar
TY GJAKU IM

Gjiithe ditėn i kam shetitur pazaret
Kerkova ta blej njė guxim
Asnjė nuk t’i shkonte
Karakterit tend tė butė

Gjithe natėn nėpėr kazino
Ta kam kėrkuar Asi-n
Asnjėherė nuk tė ra
Edhe pse ke lindur me fat

Nė tokė e qiell e kam kėrkuar
Bukurinė tėnde prej engjėlli
Si ty nuk gjeta njeri
Njė siluetė me tha: “jamais vu”!

Unė veē Zotit ia kam besėn
Tė lė nė duart e Tij!

Gjithemon vargu yt ulet n'disponimin e lexuesit ...! mirenjohja dhe rregulle e etikes se lexuesit nuk m'lejon pa t'falenderuar Skofiar...!

Andaj,leximet/cilesimet tona pranoj si "borgj/dashamiresi, per t'na gezuar/lehtesuar edhe me tutje me fjalen tuaj...!

Urata
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Urata : 09-12-09 nė 02:40
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-12-09, 13:29   #152
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Ta them t'verteten Skofiar, paskam bere 'lapsus' n'citim mbreme...! Kam mendue se kam citue keta strofa tuej, sepse mbreme n'keta rreshta gjeta veten dhe plote te tjere ketu, por qe neve nuk portretojme bukur si ty....! Megjithese dhe Gjaku Im 1, t'linte me gojen hapur...!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skofiar
ORĖ TĖ LIGA

(ty gjaku im 2)

O tė huaj nga gjithė bota!
Mė vjen turp e shumė inat
Goja s’po ma qet tė them
Shpėtonani nga “tanėt”!

Mė vjen rėnd t’ju lus,
Se gjuha na u ka trashur
Veē, pashė Zotin, na tregoni hapur
Kė ta duam e kė ta urrejmė?

Orė tė liga pėrcollėm
Orė tė liga pėrjetuam
Orė tė galme nė horizon
Orė e gjaktė po vjen.
Gjithemon vargu yt ulet n'disponimin e lexuesit ...! mirenjohja dhe rregulle e etikes se lexuesit nuk m'lejon pa t'falenderuar Skofiar...!

Andaj,leximet/cilesimet tona pranoj si "borgj/dashamiresi, per t'na gezuar/lehtesuar edhe me tutje me fjalen tuaj...!

Urata
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-10, 17:47   #153
Pulebardha
 
Anėtarėsuar: 28-10-09
Postime: 123
Pulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėmPulebardha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Vallé ishin oré té liga... ato nga poezia e fundit,
apo té humbi frymézimi me shkrua , Skofiar shkruaj e mos u ndal... ti je origjinal nuk ka dilemé....
Pulebardha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-10, 18:58   #154
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skofiar Shiko postimin

PO QAN MOZARTI

Tash tri ditė rresht po qan Mocarti
Ka hap pianon e mbuluar nga pluhuri
Njė strofė tė re ka vendosur t’ia shtojė
Simfonisė sė Nėntė – pėr Rugovėn


Me sy tė ajur po qan Mocarti
Duke i zgjuar kujtimet e sė kaluarės
Zemrėn tė shtėrnguar sikur nė kurth
Po luan njė pjesė tė vjetėr- pėr Rugovėn

Edhe sonte po qan e dėnes Mocarti
Tė gjithė butonėt ia ka nxier pianos
Lotėt zemrėn ia kanė pėrshkuar
Duke lozur njė pjesė tė re – pėr Rugovėn


Ēdo notė po lėshon njė zė vajtimi
Njė kėngė legjendė sikur n’lahutė
Ngadalė por sigurt po lind kushtrimi
Pėr ėndėrren qė shihte ēdo natė Ibrahimi
I nderuar-Skofiari
Te lumt pena, dhe mendja,per nderin qe ia ke bere ketij burri te madh historik:Dr.Rugoves..LAVDI


Prandaj,
Erdha te te veēoi pikerisht per poezit me nr. 56-57-qe kan domethenje shum te madhe,jo veq per mua por per gjithe ata/o qe kan gjak shqiptari..dhe qe ia din kuptimin vleres se-Dr.Rugoves..I pavdekshem fisnik.LAVDI
"dhe une si nje antare e FD.Erdha te pergezoi per talentin e theksuar te larte...labirinth,ku qdo varg i yti prek qelizat e gjakut shqiptar...mburrje,dashuri,besnikeri,dhe krenari!!!
(pavaresishte ne qfare drejtimi dedikohen)te gjitha,kan esencin e plot te fjales...
dhe pa frig ēe vargu yt ngjan ne vargjet e Fishtes te madhit Poet.si ē'ishte, "lahuta e malesis"madje dhe ne vargjet e Azem Shkrelit..bindshem kjo e fundit!
dhe,me te vertet ia vlen per t'lexuar, dhe rilexuar ēdo varg tendin...sukses ne vazhdim

me nderime dhe respekt

"Natyra e rugoves".

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 16-12-10 nė 19:45
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-10, 16:24   #155
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Edhe se autori nuk duket ketu pari,mirepo ne menyren me njerzore,erdha ketu per ti len ni Urim dhe miresi ne prag te ketij viti 2011-(pas se gjithash shkrimeve dhe loteve te lena mbi vargje)...Uroi qe jeta ti sjelle mirekuptim ne realizimin e endrrave n'tardhmen..sepse ni autor si ky meriton respekt.


Jufalemnderit
Natyra

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 29-12-10 nė 16:29
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-03-11, 00:49   #156
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

natyra,

me kete poezi tė Segei Esenin-it tė pėrshėndes shumė miqėisht... Edhe pse pėrgjigjem me shumė vonesė, faleminderit pėr reagimin tėnd shumė njerėzor . Unė tė pėrshėndes ngrohtėsisht dhe miqsisht edhe pse


Sergei Esenin

QĖ TĖ JESH POET

Qė tė jesh poet, kjo do tė thotė
Tė plagosėsh vehten kurdoherė
Dhe, me gjak tė ndjenjave tė tua,
ti nė shpirt tė ledhatosh tė tjerėt;

Do tė thotė qė tė thurėsh kėngė
Vetėm pėr hapsirėn qė njeh mirė.
Njė avaz kėndon poet – bilbili,
Ndaj ai s’e ka aspak vėshtirė.

Edhe kanarina qaramane
Ka njė zė tė stisur, qė tė ēmend.
Merrja si bretkosė, po tė duash,
Veē ama kėndo me zėrin tėnd.

Nė Kuran, me hile Muhameti
Urdhėroi tė mos pihet kurrė;
Ndaj paprerė kupa zbraz poeti,
Gjithsaherė heq nė shpirt torturė.

Edhe kur te mikja shkon poeti
Dhe nė shtrat i gjen ndonjė dashnor,
Dashuri’ e jetės i mban dorėn,
Thikė ai nuk ngul nė kraharor.

Tym prej xhelozisė, del e ikėn
Dhe ia merr me vėrshėllimė e thotė:
„Qėnka shkruar qė rrugaē tė vdiskam.
Ja qė ndodhka edhe kjo nė botė“.

perktheu Jorgo bllaci
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-03-11, 00:50   #157
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

natyra,

me kete poezi tė Segei Esenin-it tė pėrshėndes shumė miqsisht... Edhe pse pėrgjigjem me shumė vonesė, faleminderit pėr reagimin tėnd shumė njerėzor .


Sergei Esenin

QĖ TĖ JESH POET

Qė tė jesh poet, kjo do tė thotė
Tė plagosėsh vehten kurdoherė
Dhe, me gjak tė ndjenjave tė tua,
ti nė shpirt tė ledhatosh tė tjerėt;

Do tė thotė qė tė thurėsh kėngė
Vetėm pėr hapsirėn qė njeh mirė.
Njė avaz kėndon poet – bilbili,
Ndaj ai s’e ka aspak vėshtirė.

Edhe kanarina qaramane
Ka njė zė tė stisur, qė tė ēmend.
Merrja si bretkosė, po tė duash,
Veē ama kėndo me zėrin tėnd.

Nė Kuran, me hile Muhameti
Urdhėroi tė mos pihet kurrė;
Ndaj paprerė kupa zbraz poeti,
Gjithsaherė heq nė shpirt torturė.

Edhe kur te mikja shkon poeti
Dhe nė shtrat i gjen ndonjė dashnor,
Dashuri’ e jetės i mban dorėn,
Thikė ai nuk ngul nė kraharor.

Tym prej xhelozisė, del e ikėn
Dhe ia merr me vėrshėllimė e thotė:
„Qėnka shkruar qė rrugaē tė vdiskam.
Ja qė ndodhka edhe kjo nė botė“.

perktheu Jorgo bllaci
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-20, 00:32   #158
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

kritiken letrare te ktyre vargjeve e shkruan xhelal ferizi liriku
antar i forumit dardania
I nderuar skofiar

nė vargun tėnd gjendet njė metaforė e fuqishme sytė e kalter zavendesojn qiellin
ku shprehet dashuria per personin me sy te kalter

krahasim mjaft mjeshtrorė poetik metafore

qielli i kalter paraqet gjersinė dhe knaqesinė shpirtrore
e mbėshtetjen e njeriut , sepse pa qiell do te ndjeheshim ngusht do na kapte siklet,

Ndjenja dhe vlera e qiellit si dfhe kaltrija paraqesin disponim vlerė , gjersi dhe dashuri te madhe sepse qiellin e kalter te gjith e duam dhe qelemi e mahnitemi nga bukurija e ti, disponohemi e zjgerohemi ,
nga shpirti e ndjenjat ndjehemi krejt ndryshe e fuqizohemi emocionohemi

syt' e kalter e zavendsojn qiellin qe krahason dashurinė e madhe per ata sy te kalter ;
ku paraqitet
dashurija fuqishėm '' si intepretim metaforik
per syt' e kalter qe krahasohen me perkushtimin e dashuri ;

aq gjerė po aq sa i gjerė esht qielli

mendoj se ka pasuri dhe krahasim te bukur metaforik ne kete krijimtari
dhe atraksion ,
esht shum terheqese dhe madheshtore fjala krijimtari a
kjo paraqitje krahasuese aq i fuqishėm ky krahasim

Ndjenja dhe pershkrimi
ku syt 'paraqiten qiell me kaltri aq i madherueshem;
ėsht shikimi rroli dhe dashurija ndaj tyre

vertet artistik ky krahasim; gjetje mjeshtrore e krahasimit ne poetikė

poashtu te zalli ku gjoksi paraqitet plot nxehtesi per dashurin ;

dhe perkushtim si njeriu qe perkushtohet e lidhet me dashurinė ndaj tokes;

dhe mbeshtetjen qe simbolizon peshen e mbėshtetjen jeten ;

mbi te cilen njeriu figuron e perkushton poashtu gjoksi ka nji metaforizem
qe nxenė ne vend te zallit e diellit mbanė nxehtesi gjithmon per dashurinė

ndersa shndritjet e yjve paraqesin harmoni dhe romantizem
sidomos naten ata shkelqejn dhe gzojn ndjenjat e zemrat e njerzve ;

entuziazmojn pra; buzqeshja e se dashures zavendson shndritjen e yjve madheshti i jep fjala dashurisė ;

dhe rrol madhorė perkushtues ;

qiellor toksorė yjorė mjeshtri metaforike artistike poetikė e mirfillt
me mjaft art e mjeshtri
te pergzoj i nderuar skofiar per ket mjeshtri poetike
kritika letrare e vlersuar nga liriku i vargjeve shqiptare

xhelal ferizi ...................................
lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 10 (0 Anėtarėt dhe 10 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.