Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-03-08, 21:45   #76
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

A ėshtė kah ja kthen dikush pėrgjegjien a jo ?
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-03-08, 00:52   #77
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

Njohja e Kosoves se pavarur, prej Shqiperise, para ca vitesh, eshte njohje qe ka rendesi dhe peshe politike.
prej aspektit legal, duhet shqyrtuar modalitet permes te cilave Kosova e ka shpallur veten te pavarur permes referendumit, dhe pastaj duhet krahasuar modalitetet permes te cilave eshte shpallur pavaresia me 17 Shkurt 2008.

Poqese pavaresia permes referendumit, do te ishte ende valide-atahere vete Kosova, nuk do te kishte pasur nevoje te beje kete serish me 2008.

parlamenti ne Shqiperi duhet te marre parasysh modalitetet e tanishme, dhe ato ti beje te plotefuqishme(ndoshta kete e kane bere deri tash ).

ndersa sa i perket Sudanit dhe gjithe ish-kolonive evropiane ne Afrike e gjetiu, egzistojne dokumente legale, marrveshje nderkombetare, vendime/deklarata organizatash kompetente qe garantojne pavaresine e ketyre ish kolonive( ku nenshkrues jane vete ish-kolonizatoret) (sa per ilustrim: http://www.fordham.edu/halsall/mod/1...lonialism.html)

Por, megjithate, teresia territoriale e tyre nuk eshte e garantuar dhe e shkrire ne "kodin e Hamurabit"!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-08, 02:18   #78
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

Nėse validiteti i shpalljes konsiston nė numrin e shteteve qė e kanė njohur shpalljen e njėanshme tė Pavarėsisė sė Kosovės... atėherė "pėrnga" kualiteti, e njėanshme ka qenė edhe ajo e 1991-shit, bile edhe mė e plotfuqishme nė kontekst tė sė drejtės sė popujve pėr vetėvendosje - pėrmes referendumit gjithėpopullor (98% PRO)... 2008-a disa herė ėshtė potencuar se ėshtė rikonfirmim i shpalljes (unė personalisht vazhdoj tė besoj fuqishėm se poqese shqiptarėt menjėherė pas luftės do tė ishin politikisht unik dhe tė flisnin me njė zė nė pėrkrahje tė Institucioneve tė Republikės sė Kosovės, qeverisė, kuvendit e Presidencės, (flamurin, himnin, simbolet shtetėrore) (ato qė ishin) deri nė organizimin e zgjedhjeve tė lira... gjėrat pėr botėn (bashkėsinė ndėrkombėtare) do tė ishin tepėr tė kjarta, thjeshtė UNMIKU brenda dy viteve do ta shihte veten absolutisht jashtė loje dhe fare tė panevojshėm... por u bė si u bė, askush s'ta ka fajin kur e "mohon vetveten").

Ndėrsa,
Sudanin e kam pėrmendur jo nė kontekst tė njohjes, por nė kontekstin "Sa e meriton njė "shtet" (si Sudani psh) tė njihet si shtet"... kur i janė vendosur Kosovės nga OKB-ja "Standardet para Statusit", gjithmonė kam menduar nėse Sudani dhe disa shtete tė njohura tė Afrikes i plotėsojnė sot ato standarde ose jo... A ishte fjala pėr standarde tė dyfishta (a trefishta) nga ana e OKB-sė... apo nė "atė kohė" ēmimi i njohjes sė njė shteti tė ri ka qenė tepėr i lirė?!
...
nejse, ishin mė tepėr komente sesa pyetje... mendoj se gjėrat nė tė cilat thėrret tema tashmė janė aq tė kjarta pėr secilin saqe s'ia vlen as tė komentohen!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-08, 00:40   #79
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

Sudani (si shembull) eshte ish-koloni, ndersa Kosova ish-territor i okupuar, dhe kane dallim-posaqerisht nga menyra sesi Bashkesia Nderkombetare i qaset ketyre definicioneve.

Njekohesisht, pas Luftes se Dyte Boterore, vete shtetet koloniale, u kane dhene opcionin e pavaresimit kolonive te tyre, sepse vete ato shtete kane qene nenshkruese te Deklaratave, dhe Marreveshjeve Nderkombetare per Dekolonizim.

Disa ish-koloni tjera te cilave nuk u eshte dhene ky opcion, kane luftuar dhe u kane shkaktuar disfate ushtarake ish-kolonizatoreve te tyre, dhe keshtu e kane fituar pavaresine.
Perderisa nje numer me i vogel ka vendosur te mbetet ne Bashkesine e ish territoreve te ish-kolonizatoreve te tyre, e nje numer tjeter te mbetet pjese e shteteve kolonizuese.

Serbia, nuk i ka dhene asnjehere Kosoves, opcionin/mundesine per shkeputje territoriale, njekohesisht qe
Kosova, nuk ka arritur fitore luftarake dhe te mposhte okupimin Serb; okupimin Serb e kane mposhtur forcat e Bashkesise Nderkombetare!!!!!(mos ke harruar???)

Meqe ombrella e Bashkesise Nderkombetare perfshine edhe shtete te fuqishme te cilat kane qene te interesuara te ruajne pushtetin/interesin Serb ne Kosove, shtetet tjera ne favor te pavaresise se Kosoves kane dalur me plan konkret qe do te knaqte te dy palet(meqe eshte insistuar se Serbia nuk pajtohet me pavaresimin e Kosoves nga frika per sigurine e minoritetit Serb ne Kosove).
prandaj "Standardet" te cilave ua eshte nenshtruar Kosova, jane pasoje direkte, e menyres sesi Kosova e ka arritur fitoren kunder Serbise. sdi a jam e qarte:

"standardet" ashtu si i njohim ne si Shqiptare te Kosoves, sdo te egzistonin sikur Kosova vete te korrte fitore ushtarake kunder Serbise-sikur ne si shqiptare te shkonim deri ne Beograd dhe te detyronim Millosheviqin te neshkruaj kapitulimin e Serbise, osa ta digjnim Beogradin deri ne themel (Eritra e ka bere kete-nje vend shume i vogel qe ka fituar pavaresine prej Etiopise-permes fitores se vet ushtarake).

megjithate, si kusht per antaresim ne organizatat e rendesishme Boterore-te gjitha shtetet edhe ato me pavaresi te kahmotshme u neshtrohen reformave te ndryshme(standardeve) posaqerisht ne fushen legjislative, si ne sferen e te Drejtave Njerezore dhe Konventave tjera me rendesi qe vijne nga OKB-ja apo BE-ja.

referendumi per Pavaresi i 1991, eshte nje dokument me vlere politike, qe i ka bere Botes me dije se pjesa dermuese e popullates shqiptare deshiron te jetoje e pavarur.
por pavaresia e ketille, do te mbetej e parealizueshme per dy arsye:
1. sikur Serbia te refuzonte ta pranoje kete, dhe te refuzonte ti largoje trupat e veta ushatarake nga Kosova
2. sikur Bota te behej e shurdher ndaj vullnetit te popullit shqiptar ne Kosove.


Pavaresia e 2008-tes eshte reale, sepse nuk egziston force, qe mund ta cenoje-e pavaresine ne terren-e kemi NATO-n si garantor te Pavarsise.


edhe Gandhi mund te kete thene ne Indi se shumica e popullit deshiron te jete e pavarur-prandaj jemi te pavarur-por realisht pavaresia ne Indi eshte arritur vetem pasi Britania ka vendosur te respektoje rezistencen e popullit te Indise, dhe deshiren e tyre per pavaresim nga Britania e Madhe.
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-08, 03:34   #80
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reana
Sudani (si shembull) eshte ish-koloni, ndersa Kosova ish-territor i okupuar, dhe kane dallim-posaqerisht nga menyra sesi Bashkesia Nderkombetare i qaset ketyre definicioneve.

Njekohesisht, pas Luftes se Dyte Boterore, vete shtetet koloniale, u kane dhene opcionin e pavaresimit kolonive te tyre, sepse vete ato shtete kane qene nenshkruese te Deklaratave, dhe Marreveshjeve Nderkombetare per Dekolonizim.

Disa ish-koloni tjera te cilave nuk u eshte dhene ky opcion, kane luftuar dhe u kane shkaktuar disfate ushtarake ish-kolonizatoreve te tyre, dhe keshtu e kane fituar pavaresine.
Perderisa nje numer me i vogel ka vendosur te mbetet ne Bashkesine e ish territoreve te ish-kolonizatoreve te tyre, e nje numer tjeter te mbetet pjese e shteteve kolonizuese.

Serbia, nuk i ka dhene asnjehere Kosoves, opcionin/mundesine per shkeputje territoriale, njekohesisht qe
Kosova, nuk ka arritur fitore luftarake dhe te mposhte okupimin Serb; okupimin Serb e kane mposhtur forcat e Bashkesise Nderkombetare!!!!!(mos ke harruar???)

Meqe ombrella e Bashkesise Nderkombetare perfshine edhe shtete te fuqishme te cilat kane qene te interesuara te ruajne pushtetin/interesin Serb ne Kosove, shtetet tjera ne favor te pavaresise se Kosoves kane dalur me plan konkret qe do te knaqte te dy palet(meqe eshte insistuar se Serbia nuk pajtohet me pavaresimin e Kosoves nga frika per sigurine e minoritetit Serb ne Kosove).
prandaj "Standardet" te cilave ua eshte nenshtruar Kosova, jane pasoje direkte, e menyres sesi Kosova e ka arritur fitoren kunder Serbise. sdi a jam e qarte:

"standardet" ashtu si i njohim ne si Shqiptare te Kosoves, sdo te egzistonin sikur Kosova vete te korrte fitore ushtarake kunder Serbise-sikur ne si shqiptare te shkonim deri ne Beograd dhe te detyronim Millosheviqin te neshkruaj kapitulimin e Serbise, osa ta digjnim Beogradin deri ne themel (Eritra e ka bere kete-nje vend shume i vogel qe ka fituar pavaresine prej Etiopise-permes fitores se vet ushtarake).

megjithate, si kusht per antaresim ne organizatat e rendesishme Boterore-te gjitha shtetet edhe ato me pavaresi te kahmotshme u neshtrohen reformave te ndryshme(standardeve) posaqerisht ne fushen legjislative, si ne sferen e te Drejtave Njerezore dhe Konventave tjera me rendesi qe vijne nga OKB-ja apo BE-ja.

referendumi per Pavaresi i 1991, eshte nje dokument me vlere politike, qe i ka bere Botes me dije se pjesa dermuese e popullates shqiptare deshiron te jetoje e pavarur.
por pavaresia e ketille, do te mbetej e parealizueshme per dy arsye:
1. sikur Serbia te refuzonte ta pranoje kete, dhe te refuzonte ti largoje trupat e veta ushatarake nga Kosova
2. sikur Bota te behej e shurdher ndaj vullnetit te popullit shqiptar ne Kosove.


Pavaresia e 2008-tes eshte reale, sepse nuk egziston force, qe mund ta cenoje-e pavaresine ne terren-e kemi NATO-n si garantor te Pavarsise.


edhe Gandhi mund te kete thene ne Indi se shumica e popullit deshiron te jete e pavarur-prandaj jemi te pavarur-por realisht pavaresia ne Indi eshte arritur vetem pasi Britania ka vendosur te respektoje rezistencen e popullit te Indise, dhe deshiren e tyre per pavaresim nga Britania e Madhe.
Jo jo, s'kam harruar!
Mendoj se nuk po kuptohemi edhe aq drejtė - edhepse nuk mė duket aq "pikė e nxehtė" pėr t'u "thelluar" (kaq 'shtirė )... pėr shembull tek kjo pjesa e "Gandhit", ti, momentit tė kėrkesės pėr njohje tė pavarsisė, dhe momentit tė njohjes, po u vendosė "kėputje extreme"... pse duhet tė pretendohet se "vetėm nėse njohja vjen nė tė njėjtėn sekondė me kėrkesėn, pranohet shpallja e kėrkesės si legjitime"?! Shqiptarėt e Kosovės para botės kėrkesėn pėr pavarėsi dhe pėr njohje tė saj e kanė bėrė publike nė vitin 1991... kėtė nuk e mohon dot as serbia as rusia... as ti (pa tė keq)...
Ēka ka lidhje "kualiteti i kėrkesės pėr njohje tė pavarsisė" me NATO-n si "garantor"!?

Sipas teje, tė ēfarė kualiteti e paskemi kėrkuar pavarėsinė mė 1991, e tė ēfarė kualiteti e paskemi kėrkuar mė 2008? Edhe mė 1991 e kemi kėrkuar pavarėsinė me NATO-n si garantor..., - pse nuk bėn tė thuhet se "pėrgjigja (njohja, NATO) erdhi pas shumė lutjesh, vuajtjesh e sakrificash?!
NATO (si "garantor i pavarėsisė") nė Kosovė erdhi nė vitin 1999, e jo nė vitin 2008... lufta nė Kosovė ėshtė bėrė pėr Pavarėsi (para vitit 2008)... "Kriza e Kosovės", "Ēėshtja e Kosovės" tė cilėn bota e njeh tepėr mirė prej vitit 1991, konsiston nė "kėrkesėn e shqiptarėve etnikė pėr Pavarėsi dhe shkėputje nga serbia" (pėr kėtė nuk dyshon askush)...
megjithatė,
Edhepse po mė tingėllojnė disi "hipotetike" (pėrmbajtja e replikės), unė mendoj se janė gjėra qe "jemi rritur dhe kemi jetuar thellėsisht brenda tyre" (150% jeta jonė ka qenė e mbushur me kėto tema gjatė 17 viteve tė fundit, e mė herėt bile)... kėshtuqė, argumentet "ndryshe" pėr ato ngjarje, unė mė tepėr (ndoshta shumė personalisht) i konsideroj si thjeshtė tė motivuara (pėr ndonjė arsye tė caktuar - s'ėshtė e thėnė patjetėr tė jetė arsye negative... por tė motivuara mendoj se janė... mund tė jetė pėrshembull edhe politikisht e motivuar, por nė rastin tėnd s'ma merr mendja)...
nejse,
...Sudanin ,
e kam cekur vetėm pėr tė bėrė analogjinė sa i pėrket zėrave qė dyshonin e dyshojnė se "a i plotėson kushtet Kosova tė jetė shtet"... e unė nė kėtė rast kam menduar dhe mendoj se Kosova para 25 viteve nė aspektin kulturorė, shoqėrorė, edhe ekonomik ka qenė mė e zhvilluar sesa sudani qė ėshtė sot. Ky ėshtė mendimi im (ka mundėsi qė nuk ėshtė i drejtė).
Kaq! Kurrgjo tjetėr nuk kam me sudanin as kundėr sudanit, Reanė!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-08, 23:12   #81
uliksi31
 
Anėtarėsuar: 19-11-03
Vendndodhja: catskills
Postime: 10,218
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

Topi i bėri thirrje Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara tė pranojė sa mė parė anėtare me tė drejta tė plota Republikėn e Kosovės
postuar: 25.09.2008

Raport sepecial nga BEQIR SINAPresidenti Topi nė debatin e Pėrgjithshėm tė Sesionit tė 63-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė

UNITED NATIONS NY : Nė ditėn e tretė, tė debatit tė pėrgjithėshm tė sesionit tė 63-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, zoti Bamir Topi, mbajti fjalimin vjetor nė emėr tė shtetit shqiptar. Presidenti Bamir Topi, i cili ndodhet kėto ditė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nė krye tė njė delegacioni zyrtar, pėr tė marrė pjesė nė debatin e pėrgjithshėm tė sesionit tė 63-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, sot, mori fjalėn nė seancėn e posaēme tė debatit tė pėrgjithshėm, ku kreu i shtetit ju drejtua tė pranishmėve pėr herė tė parė nė kėtė veprimtari tė pervitshme, me mė shumė se gjysmėn e fjalimit pėr pavarėsinė e Kosovės.
Eshtė hear e parė nė historinė e shtetit shqiptar, prej kur ai u bė anėtarė me tė drejta tė plota, qė njė pėrfaqėsues i lart i shtetit shqiptar, tė flasė kaq gjatė pėr Kosovėn. Dhe ėshtė hear e parė qė njė grup vatranėsh,(Musli Mulosmani, Zef Balaj, Agim Rexhaj, Majlinda Myrtaj) merr pjesė nė njė seancė tė till kur flet pėrfaqėsuesi i shtetit shqiptar.
Nė fjalėn e tij presidenti Topi nė fillim foli edhe pėr rugėtimin e Shqiperise ne strukturat euro-atlantike, vizioni dhe bashkėpunimi i saj me Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara dhe organizma tė tjerė ndėrkombėtarė. Kreu i shtetit foli edhe pėr kontributin e vendit tonė nė luftėn globale kundėr terrorizmit.

Ndėrsa Kosova ishte pjesa mė e gjatė dhe pjese e rendesishme ne fjalimin e presidentit shqiptar, pasi edhe nė kėtė sesion tė Asamblesė sė Pėrgjithshme, presidenti i Republikės sė Kosovės, zoti Fatmir Sejdiu, dhe ministri i jashtėm zoti Skender Hyseni, megjithse morėn pjesė nė kėtė seancė, nuk kishin tė drejtė fjalė. Qendrimi i zotit Topi pėr Kosoven u fokusua nė ndėrtimin e shtetit mė tė ri nė Ballkan.
Prandaj Kosova, tha Presidenti Topi, ky realitet i ri politik, ekonomik dhe social, meriton plotėsisht tė jetė sa mė parė anėtar i Organizatės sonė tė Kombeve tė Bashkuara. Ju bėj thirrje tė pranoni me realizėm kėtė zhvillim tė pakthyeshėm duke e njohur dhe e mbėshtetur Republikėn e Kosovės.
Shqipėria i kushton njė vėmendje tė veēantė forcimit tė marrėdhėnieve shumėpalėshe rajonale. Ajo nxit seriozisht procesin e bashkėpunimit rajonal duke qenė pjesėtare aktive nė tė gjitha nismat qė veprojnė nė rajonin e Europės Juglindore. Ky angazhim po i shėrben promovimit tė fqinjėsisė sė mirė, forcimit tė sigurisė, ndėrtimit tė besimit mes vendeve tė rajonit, stabilitetit si dhe integrimit tė plotė tė tė gjitha vendeve tė rajonit nė strukturat euro-atlantike. Sfida tė tilla si lufta kundėr terrorizmit, krimit tė organizuar, pėrhapjes sė armėve dhe menaxhimi i kufirit kanė karakter ndėrkufitar dhe mund tė pėrballohen vetėm me veprime, nisma e angazhime tė pėrbashkėta. Ne do tė vazhdojmė tė luajmė tė njėjtin rol konstruktiv pėr tė mirėn tonė dhe tė tė gjithė rajonit.

Shqipėria e konsideron krijimin e shtetit tė pavarur e sovran tė Kosovės si ngjarjen historike dhe zhvillimin mė tė rėndėsishme politik tė kėtij fillim shekulli nė rajonin tonė. Kosova e pavarur dhe demokratike, e orientuar drejt integrimit euroatlantik, ėshtė zgjidhja mė e drejtė dhe mė e qėndrueshme, pėrbėn simbolin e investimit mė tė suksesshėm tė komunitetit ndėrkombėtar drejt zbatimit tė shtetit tė sė drejtės, pėr stabilitet, paqe aftgjatė e zhvillim nė Ballkan e mė gjerė.
Pavarėsia e Kosovės e ēliron pėrfundimisht kėtė pjesė tė Evropės nga makthi i luftės, i konflikteve ndėretnike, i spastrimeve e gjenocidit etnik, pėrmbush dhe respekton vullnetin e lirė tė njė populli pėr t’u shkėputur nga zgjedha politike, nga padrejtėsia historike, nga pamundėsia pėr zhvillim. Kosova nuk udhėhiqet mė nga Jugosllavia e dėshtuar, as nga jugosllavėt e rinj tė moderuar, por nga parimet e Evropės sė civilizuar dhe tė OKB-sė sė universalizuar.
Shqipėria ka inkurajuar dhe inkurajon popullin dhe Qeverinė e Kosovės nė pėrkushtimin e tyre pėr ndėrtimin e njė shoqėrie demokratike dhe shumėtnike ku, pavarėsisht nga pėrkatėsia etnike, ēdo banor i saj e ndjen veten qytetar tė lirė nė shtėpinė dhe pronėn e tij. Kushtetuta e re e Kosovės dhe Paketa Ahtisari pėrmbush standartet mė tė larta tė tė drejtave tė njeriut dhe ofron mbrojtje tė gjerė pėr tė gjithė komunitetet qė jetojnė nė Kosovė, nė veēanti, pėr serbėt e Kosovės.
Ne jemi tė bindur se, nė vijim tė udhėzimit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, do tė ndėrmerren tė gjitha veprimet e duhura pėr pėrfundimin, sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, tė rikonfigurimit tė pranisė sė OKB-sė dhe shtrirjen e Misionit EULEX nė tė gjithė territorin e Kosovės, duke shmangur kėshtu ēdo vakum pushteti, cdo mbivendosje kompetencash dhe parandaluar ēdo tentativė regresive kundėr kėtij procesi euro-atlantik pavarėsisht nga dirigjohet ajo.

Shqipėria i konsideron tė pabaza pėrpjekjet pėr tė vendosur paralele midis Kosovės dhe rajoneve tė Gjeorgjisė, Abkhazisė dhe Osetisė sė Jugut. Argumente tė panumėrta historike, juridiko-kushtetues, politike, demografike, etj., dėshmojnė se rasti i Kosovės ėshtė unik, sui generis, dhe zgjidhja e zbatuar pėr tė ėshtė unike. Si i tillė, ai nuk shėrben, as nuk mund tė shėrbejė si model pėr zgjidhjen e konflikteve tė tjera as nė rajon, as jashtė tij.
Ēdo ndėrmarrje kundėr shėndoshjes sė shtetit tė Kosovės, politike, ekonomike, ushtarake apo diplomatike nuk ėshtė veēse pėrpjekje e pashpresė kundėr proceseve integruese, nė NATO e nė BE tė rajonit tonė, investim regresiv kundėr investimeve dhe progresit, pėr tė cilat kemi kaq shumė nevojė dhe aq mė pak, ajo nuk mund tė shitet si vlerė e Bashkimit Evropian. Ėndrrat historike nuk duhet tė errėsojnė vizionin pėr tė ardhmen.
Shqipėria ėshtė e bindur se njohja e shtetit tė ri tė Kosovės ėshtė nė interes tė Kosovės, tė Shqipėrisė, tė Serbisė dhe tė gjithė fqinjėve tė afėrt ose tė largėt tė saj, tė Evropės dhe tė hapėsirės mesdhetare.
Prandaj Kosova, ky realitet i ri politik, ekonomik dhe social, meriton plotėsisht tė jetė sa mė parė anėtar i Organizatės sonė tė Kombeve tė Bashkuara. Ju bėj thirrje tė pranoni me realizėm kėtė zhvillim tė pakthyeshėm duke e njohur dhe e mbėshtetur Republikėn e Kosovės.
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-09, 00:32   #82
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

edhe prej asaj kohe shqipria ska pas ambasad ne kosova
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 22:18   #83
yllka1
 
Anėtarėsuar: 10-12-09
Postime: 3
yllka1 i vlerėsuar jo keq
Post Titulli: Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

Te Flm Shqipria.... Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume Shqipri qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te Shqipris qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne Shqipri qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !

Ju Flm shuem Meme Shqipri qe na Dhat Buke dhe streh Gjate Luftes !!!
yllka1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 22:19   #84
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

...Ueh.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 22:30   #85
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllka1
Te Flm Shqipria.... Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume Shqipri qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te Shqipris qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne Shqipri qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !

Ju Flm shuem Meme Shqipri qe na Dhat Buke dhe streh Gjate Luftes !!!
Shqiperi apo Amerike
-Te kishim mbet Shqiperise .. ende do quhemi kosova i metohija.
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-10-11, 00:08   #86
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

sa me duket mu ne at bot kosova nuk u shpall shtet sovran dhe i pavarur, nese sme ka humbur kujtesa kosova ka shpall republiken ne kuader te RFSJ_se siq ka qen sllovenia-Kroacia-Bosnja dhe Hercegovina-Mali i zi-Maqedonia-Serbia se kosova dhe vojvodina kan qen kraina


__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:47.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.