Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-01-08, 11:43   #1
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pershendetje publiku dardan!
Poetin Xhelal Ferizi , e kam takuar ne nje forum tjeter dhe qe n'fillim e kam kuptue se Fjalet/vargu i tij reflekton dashuri per kombin dhe vendin, dhe t'bind se ka nje shpirt te vertet shqiptari, qe n'keto ditet e sotme eshte veshtire te lexosh dhe takosh te tille...!

Te flasim per poezit e tij!
Si dhe sa i lexoni?
Si dhe sa e vleresoni punen e tij/krijimtarin poetike?


Ju ftoj ne diskutim dhe mirenjohje mbi poetin lirik! A nuk eshte nder per Dardanin te kete lirikun antare...?

Urata


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-01-08, 13:54   #2
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kam respekt per Xhelal Ferizin

po i sjell disa vargje nga i lart permenduri pa lej
lirik
23-10-2007, 14:33

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Unė dhe hiri

XHELAL FERIZI

une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un te behem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do te kerkoj,me pi

unė dhe hiri jemi,nje trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
te lidhur ,hi,e hirėsisht dor per dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,neper ,qeliza toksore
do te rrijmė nėper shekuj paqsisht
ne zemer e ftyren toksore

une dhe hiri shkruar
NGA XHELAL FERIZI

en e tij po ndoshta nuk idhrohet
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-01-08, 21:49   #3
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pershendetje mikesha jon Urata e njohur dhe shume respektuar.... per miqet dhe shoket..si gjithnje..me vjen mire shum per temen e hapur nga ju po mbi autorin e larte z.xhelal Ferizin.
paskit bere nje pun me vlere te madhe...
ku besoi se dhe nga te gjithe anetar po te ketij Forumi daradania do gjein kohen dhe mundin qe te japin komente sipas deshires dhe sip[as drejetesise.pa intriga dhe prapaskena,
meqse dikush nuk ka simpati mbi vargjet eautorit ju lutem qe mos zgjatni ne fjale,thejshte mund te thoni mendimin e juaj me pak fjale se nuk kam simpati mbi autorin,ose nuk me pelqein vargjet etij,dhe u krye muhabeti..skemi qka.
kurse ata/o qe duan te japin vlersimin mund te mos eshkruajn komplet poezin,se nuk eshte e lejume qe te shkruani komplet poezin por thjeshte mund te ndani poezin e cila ju pelqen sipas deshires dhe nene poezi.te shkruani kuptimine saj ,qfare domethenje ka poezia, vargu, fjala,
edhe se nuk mund ekompletoni krejt poezin ,mund ti nxerrni nga dy tre rreshta,cilet dini te ua thoni kuptimin,dhe qka mund nxerrni nga ato.
shembull.po emarr ne nje titull te poezise qe thot,pikerishte kjo "Une dhe hiri"
ku ne fakt anetari i nderuar Guri i madh,e ka dhen vlersimin mbi ket poezi...ama nuk eshte dashur qe te shkruhet krejt,keshtu thot autori vet,por vetem te nxerr kuptimin e saj,se qfare domethenje ka?kjo eshte,ne fakt mendoi se shum ma lehete do jet edhe per anetaret..megjithese keto vargje kan ni cilesi te larte,e di se e veshtire per tua gjetur thelbin efjales,apo te vargut cilit do qofte,ama kjo kerkohet nga vet autori z.Xhelal ferizi..
meqse kam mesuar kete thenie nga ai faktikishte une isha ajo vet qe kur kam hyr ne temen etij,per t'dhen vlersimin kam menduar qe duhet qe te zgjedhi ni poezi sipas deshires tiem dhe une e zgjodha nje sipas deshires dhe e shkrova,por vet autori mu drejtua me tha se ke bere gabim se per te shenuar poezin time nuk eshte nevoja se ajo eshte e shenuar e nderuar,por duhesh qe te zgjidhni fjalt dhe kuptimin mbi vargjet aty.
Bile dhe pak si nxeht me foli,por une nuk iu kundervuna me fjale,por pranova gabimin,thjeshte kerkova falje dhe pastaj u perpoqa qe t'shkruaj diqka mbi vargjet,por me pak fjale ,te them te drejten nuk munda shum se nuk kisha ide te larte,pase letersin nuk e kisha studijuar hahahahah
edhe se e dua shum letersin, por kot se qka seshte seshte, nese dua te genjeja? ne radhe te par genjej veten time,a seshte keshtu apo jo dashamiresi?.
Gjithsesi kerkoi falje nese dikush me keqkupton,ne fjalet qka shkrova,por gjithsesi mendoi se do e kuptoni qellimin,se qfare kam then,dhe se qellimi im ishte qe dhe ju tua lehtesoi punen pak ashum,qe t'ju beja me dije,mendoi se dhe autori nuk ma merreper budallek keta qe kam shkrua,se dhe per ti ardhe ne ndihem atij kisha,diqka ti lehtesoim autorit,se dkete gje ua kishte then dhe ai vet e di.ama per ta lehtesuar diqka,ndermora une ket hap.do t'thot ne ket shkrime se hapin ne fakt e ka ndermarr e nderuara e jon mikesha Urata..dhe njihere te falemnderit e nderuara Urata te paqim pergjithmon...dhe shum kesi njerez qofshin si ti te Uruar dhe mik/e/pritsa...Jufalemnderit

NATYRA

Rini te gezuar qe te gjithe...faleminderit ne pritje dhe mirekuptim...
Gjithmon per Dardanin e lashte... ne shenje nderimi per Prisin e liris dhe pavaresis Dr.Rugoven qe aqe shum e deshi Dradanin.....Dhe gjithe kombin shqiptar...!!!

Lavdi past...ai eshte i pa vdekur

<<<<<<<<
Me lejoni dhe me pak fjale ketu, po per autorin e njohur z.Xhelal ferizin

Nderimet e mija z.Xhelal kam kenaqesin qe mu dha rasti te ju takoi dy me te miret qe ju kisha dhe dikur.. Ty i nderuar Xhelal poashtu me pseodonimin lirik,si dhe te nderuaren Urata por si thon miqsia e vjeter nuk shuhet leht,sikur dhe kjo e jona..as qe i paska lujt qerpiku bile hahahahaha
te ju them se ju kam lexuar disa here jasht Forumit Dradan krejt pak vargje,fakti se vargjet tua me sollen ne kete drejtim,fakti se deshiroja qe ti lexoi dhe disa tjera megjithse qe moti nuk qenken kendej,madje presim me padurim qe te jeni ne mesin ton,qe te gjeshe pak kohe dhe ne ket Forum qe me vargjet tua dhe me penen e art le te reflektoin po mbi Dardanin e lashte..ku besoi qe do na shkruani po dhe mbi Mitrovicen e bukur martire...per te cilen jemi te brengosur shum qe serbi na e ka ndar pothuaj pergjysem,dhasht zoti e u zbarte fati i saj dhe i mbare Kosoves.....qe ta gezoim te drejten ton shekullore....
Me liri dhe pavaresi....UROI PER KETE DITE MADHESHTORE...
Zoti i madhe te miren e sjelle ngadale,kurse te keqen shpejt!
prej te ciles na ruajt Zoti dhe na bekoft e gjithe Kombin shqipatr ku do qe jemi...Jufalemnderit
Edhe se jemi qkepur neper udhet e botes.....gjithmon mendjen dhe dashurin mbajm per vendin ton dhe gjithe kombin shqipatr...
besoi se me shum jen ata qe kan kete dashuri qe nga ata qe nuk jen,pase nuk them se nuk ka qe dhe nuk jen per nje dashuri mbi vendin e tyre shqipatr....
duhet te them se shqipetaret jen te shquar dhe te talentuar larte...dhe kan perspektiva te larta,qofte ato politike dhe sociale...
por duke lshuar ni kushtrim,per bizismenet GJITHE SHQIPTARE qe jen jashte dhe mbrenda vendeve shqiptare qe t'shtrijn doren mbi popullin e vuajtur shqiptar...se kjo do e kishte ulur tensionin e varferise ne minimum, ne radhe te par,si dhe kjo do ju kishte afruar nje ndihm te madhe per vendin e tyre ne zhvillim ekonomik dhe ate sociale, me bujqsi dhe industri dhe gjitha elemnetet tjera qe duhet ti ket vendi apo shteti ne veqanti.
Sikurse dhe pa njerez aktiva, dhe te dashur, per vendin e tyre ne nuk do arrijm qka po kerkoim.
Sepse askush nuk ndihmon me shum se dora jote vet.
duke pasuar parasyshe se i huaji edhe se te ndihmon,ai ni dit te len,dhe nuk eshte gjithmon me ty.
Prandaj Qeverit duhet qe te ngritin nivele larta,qe ne raste te tilla te ndihmohen,dhe njerez qe jen te afte,qe dhe ata kan nevoi per ni mbeshtetje instuticionesh,qe ju mungon paraja,ne zhvillime e siper,qofte per ndoi biznes,apo diqka qka eshte me primare,mendoi se njeriu zakonishte ka nevoi per ni mebeshteje te dikujt,e kujt do qofte....
ndaj korrupcioni duhet te luftohet,ne gjitha menyrat per ta zhdukur kete dukuri te shkalles se larte mund t'them!.
si dhe te bie gjitheqka ne binare....duke arrijtur me ni potencial,te duhur si dhe maturi te larte njerzor...ne te gjitha fushat jetsore....!!!
e di se pavaresia i pret me shum pun dhe obligime te shumta per ti ven ne ren...meqse shum kan len pas dore, patjetr qe jen grumbulluar ...
por besoi se gradualishte gjithqka do bjen ne binare...
vetem diqka desha te veqoi,se po te len pas njorancen ka per t'perparua vendi po se len,ka per t'ren ne nivel te ulet.
Ku vaj halli per popullin e vuajtur,dhe te pa buk ne veqanti!,
me se shumti me dhemb shpirti per ata qe nuk e kan ndoshta as darken,e me qka te ushqehen,e kur thmija i kerkon buk,ni nene te zez qfare do ju bej hall ajo?
e posaqerishte atyre qe kan humbur burrat e tyre ne luft, babat e femijve te tyre... a me qa, qe nuk u ka mbetyr mashkull ne shpi,a me qa per barkun mbetur unt, te thmive tyre?!.
Kjo me mundon me se shumti, dhe aqe me shum me tremb loti i tyre,qe pikon "dhembshem!"
ndaj e luas ZOTIN qe e ardhmja te ngrohe shpirtin e tyre,e ne pergjithesi ku do jen thmi te mbetur pa prin&monjak te botes shqiptare...!!!

.....te nderuar lexues kerkoi falje per nderpreje,
dhe pershendes te nderuarin autorin e larte poetin Xhelal ferizi....Falemnderit ne mirekuptim...

ne vijim...
natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 00:53   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

#333
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 49
Postime: 778
Krijimtaria poetike e xhelal ferizit

--------------------------------------------------------------------------------

XHELAL FERIZI, POET DHE ATDHETAR
-- nga Hysen Ibrahimi*, Suedi-Förslöv, 11-09-2007

KRIJIMTARIJA POETIKE E XHELAL FERIZIT

Krijimtaria e Xhelal Ferizit, vėrtetė don njė vlerėsim real dhe mund tė merren si shembull duke e rėnditur nė njėrin ndėr poetėt mė tė mėdhenj tė kohės. Ato nxjerren nga shpirti i poetit pėrmes njė procesi akumulues tė shumė viteve qė poeti nuk pati mundėsinė qė tė shkruaj dhe botoj, pėr njė kohė shumė tė gjatė, pasi qė ato ishin me pėrmbajtje kombėtare dhe nė at kohė kanė qenė tėrėsisht tė ndaluara nga pushteti i shkjaut. Akumulimi i madh prej njė kohe shumė tė gjatė, u bė shkas kur poeti shpėrtheu si njė lumė i akumuluar prej dekadash. Bie nė sy tek poeti ajo dashuria e tij ndaj kombit, njerėzve tė kombit, veprimtarija e tyre, sakrifica e tyre, tek fushat, vendlindja, lumi, hapėsiar shqiptare, heronjėt… etj. E ku jo! Shpėrthim prej njė fuqije vullkanore.

Pas leximit tė krijimtarisė sė poetit dhe atdhetarit tonė tė shquar z. Xhelal Ferizi, pa hamendje, nga kurreshtja, nga isnpirimi i madh tė krijimtarisė sė tij, tė cilėn e lexova me qindra herė, vendosa qė nė njė mėnyrė tė jap opinionin tim (njė kontribut tė vogėl, e qė autori dhe veprimtari Ferizi e meriton shumė mė shumė), pa u lėshuar nė veprimtarinė e gjithėmbarshme dhe shumė tė begatshme kombėtare tė cilėn e posedon z. Ferizi.

Madje kur flasim pėr poezinė e poetit nė fjalė janė aq frymėzuese me preokupime poetike tė natyrės patriotike. Ideali i tij i vėrtetė paraqitet pėrmes poezisė prej impulseve tė thella shpirtėrore e patriotike, tė cilat nė poemėn e tij i paraqet aq tė mėdhaja, sepse nga dėshira e tij i don t’i ngritė nė piedestal, sa qė ato dalin shumė herė abstrakte qė vėshtirė se mund t’i prekėsh. Por jo tė pa realizueshme, sipas autorit.

Lexojmė strofėn nga poezia ”Do te shihni ju vet”

dikush neper rrugėn e keqe tė shpirtit
dikush nėpėr shkumbardhen rrugė lule langė aromtare
dhe kanė me gjuajtur me shtiza tė akullngrirtit
me gjuhė te nanės shqiptare

Poeti shpall dyluftim tė shėmtuarės, tė keqes, tradhėtisė. Ēka don tė thotė poeti Ferizi pėrmes poemės? Se ekziston njė lidhje e fortė mes temės poetike dhe formės sė realizuar nė praktikė.
Se poeti frymėzohet nga kategoritė patritike?! Me kėtė rast duhet pasur parasysh njė argument mjaft bindės. Se poeti ėshtė rritur nė gjiun e njė familje patriotike dhe as qė ka mundėsi tė i ik patriotizmit dhe t’i pėrkushtohet vetėm vargut artistik. Gjė qė tek shumė poet kėto janė paralele qė janė tė denuara qė asnjėherė nuk bashkohen nga binomet. Kurse tek poeti Xhelal Ferizi, janė tė dėnuara qė ato tė kenė njė pikė tė pėrbashkėt, e qė nė paraqitje janė tejet tė lidhura ngusht. Vargjet e vėrteta artistike tė poetit, kur i pėrkushtohet natyrės dhe ambijentit ku at e rrethojnė, shofim tė vėrtetėn e vullkanit prej njė artisti poetik qė ndjeshėm parqet nė poezi.

Te poeti Xhelal Ferizi, nuk ka dekor nė poezinė e tij artistike. Lexuesi e gjen veten mbase pėr kėtė ėshtė disi vetvetja, ngjall emocionin sidomos kur nė poezi paraqitet ”Nėna”, dhe del shumė e fuqishme pėr nga intenziteti i ndjenjave. Kėtu preket edhe ironia, edhe dashuria dhe kalon kufijtė e njė poezie tė rėndomt nė poezi moderne.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 00:56   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Te poeti Xhelal Ferizi, nuk ka dekor nė poezinė e tij artistike. Lexuesi e gjen veten mbase pėr kėtė ėshtė disi vetvetja, ngjall emocionin sidomos kur nė poezi paraqitet ”Nėna”, dhe del shumė e fuqishme pėr nga intenziteti i ndjenjave. Kėtu preket edhe ironia, edhe dashuria dhe kalon kufijtė e njė poezie tė rėndomt nė poezi moderne.

Sot Shqypnija, n'dorė tė huej
Xhelal Ferizi nga Mitrovica

Sot Shqipnija n'dor te huej
n'urdher t'djallit, n'vjet e muej
si i thot' hasmi duhet t'shkruaj
si i thonė djajt e kontinentit
vepron urdhri i parlamentit
si t'ia shkruajn at kushtetut'
e n'dy sy ta bejn te butė
mbshtjell n'europ ta lejn me i skutė
varun n'kurth varun n'cengel
n'uj e dhé t'mos ket' kah t'del
lidhur n'pranga lidhur n'tel
n'zinxhir hallke tue ndersye
ndoj pun' krimi kund me krye
besė tradit' per t'gjall' me thye
shqipni nana se c'esht' vyshkė
gjaku e loti iu kan ndryshkė
iu ka thye kombtarisht tehu
e kan' hudh' me ftyr per plehu
e cnjerzue i kan' ato zana
e kan zhvesh, shartue n'satana
i kan dhan hile me pi
n'kurs e n'shkoll, tue cue n'tinzri
e kan msue ne punė t'venusit
tu i ngul thika si kaktusit
me ia pi ata pak gjak
mandej zvarr me terheq n'lak
deri n’serbi e n’ karadak.

Kėtu shofim se poeti paraqet poezi me mesazh tė kjart. Vet titulli ”Sot Shqypnija, n'dorė tė huej” mbanė mesazhin nė vetvete dhe se poeti jo vetėm se vazhdon kontiunitetin tematik e patriotik duke e shprehė thellėsisht brengosjen, por fiton vlerat me dimensione tė reja patriotike kur thotė: ”iu ka thye kombtarisht tehu” ! Kėtu prek nė palcė lexuesin dhe dimensioni patritik kalon vlerat artistike, i thyen dhe japin njė kahje krejtėsiht patriotike dhe rezistuese.
Poeti prej njė vjershe nė njė vjershė tjetėr, paraqet po thuajse tė njejtat mesazhe por me shprehje qė ”thumbon” ndjenjen kombėtare tek lexuesi.

Gjithnjė nė pėrpjekje qė ai tė zgjohet nga amullia. Bile me njė mjeshtėri tejet tė pėrsosur ngaxmon nervin lexuesit kur thot: ”shqipni nana se c'ėshtė vyshkė”, ”gjaku e loti iu kanė ndryshkė” ! Ky varg i gjason njė poemė tejet dramatike, qė gjason nė dramėn evidente tė njė Kombi.

Mirėpo shtrohet pyetja: ēfarė ėshtė ai kontaktimi i poetit nė mes poezisė patriotike dhe asaj konkrete apo e drejtėpėrdrejtė? Poeti Xhelal Ferizi e jeton jeten nė poezi mbase jo vetėm kėtė tė pėrditshmen, por edhe tė kaluarėn e kyq dhe nė mėnyrė tė pėrthort bėnė njė krahasim me dallim shumė tė vogėl pėr derisa arrihet ideali i poetit, qė e cekėm mė lart. Po e lexojmė: ”Sot Shqipnija n'dor te huej”, n'urdher t djallit, n'vjet e muej.

Nė poezinė e poetit ”Rraca” tė cilėn duhet lexuar me njė vėmendje tejet tė ngulitur dhe ja vlenė qė tė komentohet.

Rraca rrac njerzore, e prir per dukje e zhdukje
rrac njerzore me prirje per cnukje
rrac njerzore qe shkel permbi dhé
qe shkel parime e globin don me e pre
rrac njerzore qe shkel mbi parimin
qe don egon, qe e don ngatrrimin

Forma e ndėrtuar e poezisė se si poeti don ta paraqesė dhe mėnyra se si e formulon i pėrngjet, kemi me pa se krahasimi i mė hershėm qė folėm, poeti e paraqet tė tashmėn sikur tė ishim me miljona vjet mė parė. Bile kėtu poeti kishte me kompletuar edhe me njė fjalė qė pėr mendimin tim kishte me qenė ”kanibalizmi”. Poeti arrin aq mirė tė nxjerrė fjalėt mė tė pėrshtatshme qė kishin me hy nė rradhitje dhe pozicionin e tyre. Pra se raca njerėzore e prirė pėr dukje e zhdukje, prek ardhmėrinė e qenjes njerėzore, po qe se nuk bėhet njė ndryshim rrėnjėsor tek njeriu mund tė bėhet shumė vonė. Mesazh qė njeriu nė botėn e sotme tė ”qytetėruar” (po qe se mund tė themi, se mund tė biem ndesh me poetin dhe me poezinė), tė filloj e tė vlerėson njeriun pa dallim gjinie, rrace, religjoni, nacionaliteti, kontinenti etj. Poeti i zhgėnjyer vazhdon kur thotė:

qe mbshtjell koken me do paragjykime
qe vret diell e shekuj, ne menyr' t'perkryme
qe len gjurm e krim para e mbas bryme
rrac qe per kob tendin mendjen ke t, persosun

Poeti arrin qė tė prek edhe „Mitizmin“ e shumė popujve qė thirren nė te, e qė nė emrin e saj a kanė tė drejten qė vret me shekuj e duke i lėnė gjurmėt. Kėtu ėshtė nxjerrė me njė mjeshtėri tė rrallė. E tėrė poezia e poetit dhe patriotit Xhelal Ferizi paraqet njė mallkim tejet real, s’ėshtė gjė tjetėr pos njė padrejtėsi e njė fati tė kombeve qė ende gjenden nėn zgjedha tė pushteteve qė kanė robėruar mė tė vegjėlit.

Poeti dallon nė paraqitjen e tij me poezi tė ”fjetura” nga poet tė ndryshėm qė i paraqesin dhe janė tejet tė zgjuara dhe ngjallin edhe tė vdekurin po qe se ka mundėsi. Koha nuk premton pėr poetin. Ai din tė kombinon me thurjen e fjalėve nė poezi dhe radhitjen e bėnė nė mėnyrė fantastike, prej njė talenti tejet tė rrallė. Pra poeti Xhelal Ferizi, me radhitjen e tij nė vargje, dėshmon se ka njė prirje tė veēantė nė kombinime tė kėtilla nė poezi, qė kanė kuptim dhe gjithnjė lidhur me temen pa u shkoqitur nga titulli i vjershės. Poeti shkon aq larg sa qė nga parimi i tij pra i kombinimit tė fjalėve, arrin qė tė gjitha tė jenė kuptimplote dhe fuqinė e tij mendore shprehėse e zgjėron nė pėrmasa tė poetėve tė mėdhenjė. Sa pėr ilustrim po lexojmė dy vargje tė vjershės ”Mosni”:

”se baza e e njeriut esht shpirti e ndjesija”
”neper shkall shpirtore qe i zhvillon njerzija”

Vėrtetė se janė moderne nuk do koment. Poeti nė paraqitjen e tij me shprehje tejet tė njė niveli tė lartė, tradhton vetveten dhe bije ndeshė me vjershen e tij ”Rraca”, qė nė vetvete ka mesazh tė njerėzve mė primitiv, kurse poeti dallon nga ky ”njeri” kushtimisht ta themi. Shtrohet pyetja: a thua vallė, ku po jetojka kye poet me kėtė shtrirje tė gjėrė poetike mahnitėse!? E veēanta e poetit Ferizi ėshtė, kur poeti pėrqėndrohet me njė problem-ngjarje dhe atij i jep forcė, i jep kuptim dhe mbrenda pėrmbrenda e qėllon mesazhin, e nxjerr nė pah. Ka njė stil tejet mjeshtror kur fjalėt nė poezi i rreshton dhe pėrshteten. Ndėrtimi poetik i poetit vjenė si shkas i trashigimisė sė tij prej njė inidividi si shkrimtar respektivsht poet atdhetar. Ka njė ”brum” tė veēant kur bėhet fjalė pėr poezinė e Xhelal Ferizit, si produkt i njė imagjinate intelektuale dhe patriotike. Talenti i poetit arrinė qė pėrmes poezisė tė komunikoj me secilin, edhe me individin, edhe me shoqėrinė edhe me politikėn, me Kombin me secilin. Pra poti ka shkuar aq largė sa qė ka formuar ”brumin” e njė gjuhe poetike qė po ta kishim at tė drejtė nga autori, do ta kishim quajtur ”Brumi i gjuhės ferizijane poetike”. Po e themi ”ferizijane” si emėrtim i tė gjitha vjershave tė poetit tani mė tė shkruara dhe sė shpejti presin qė ta shofin dritėn pėrmes botimeve shkencore.

Ta marrim poezinė: ”Loti i yllit”
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 00:57   #6
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Loti i yllit

lot qe bien prej yllit t'drites
kah ferkon eren n'hapsir'
a thue e sheh rrethin t'elites
qe e kan' lidh token n'zinxhir
qe e kan' lidh me fjal' planetin,
qe e kan' lidh lirin' mbi dhé,
qe e helmosin fush' e detin,
qe i helmosin kombe e fe.

Nė secilėn varg, poeti arrinė qė nga lartėsia, e mespėrmes erės arrinė deri te bllokimi i njė sfere, qė ajo kėrkon zgjedhje nga zingjirėt, kėrkon liri, kėrkon mjalt e jo helm dhe besimin e lirė tė njeriut. Duke komunikuar me poezinė, bie nė sy lartėsia e poetit. Kėtė e kemi potencuar edhe mė herėt, se nga dėshira autori prek imagjinatėn, abstraktitetin, e vetėm e vetėm qė ai don tė realizon idealin e tij, qė njeriu i sotėm kudo nė botė tė jetoj i lirė. Gajtė leximit tė kėtyre vargjeve , me njė njė vėmendje kemi me pa se poeti nga ndjenja dhe mendimi i tij qė paraqet nė poezi, paraqitet nė at mėnyrė sa qė mund tė pėrfiton lexuesin tėrsisht duke prekur shqisat e tija. Kjo ėshtė aq a fortė sa qė pėrmban ngarkesa kombėtare me tendenca pėr lirinė e njerzimit. Poezia e Xhelal Ferizit kryesisht qėndrohet nė kufij tė kėtyre tendencave, dhe se shumė vėshtirė mund tė largohet nga kjo fushė poetike.

Falė talentit dhe prirjes sė poetit Ferizi, gjatė ndėrtimit tė tij poetik, ka arritur qė nė mėnyrė tė drejtė pėrdrejtė t’u jap kahje motiveve, ideve tė cilat janė shtytėse pėr poetin dhe e bėjnė lėvrimin tek poeti. Nxjerrin mė tė mirėn e poezisė.

Shumė herė nė vargun e poetit kemi me vėrejtur se sa ka pėrjashtime njėri varg me tjetrin, aq ka edhe plotėsime. Asnjėherė nuk mund tė dal i pakuptimt, qak edhe njė varg. Duke u nisur nga kjo, deomos autori has nė kundėrshtit e realitetit njerėzor dhe polemizon me njerėz me mendim tė kundėrt, me ndjenja tė kundėrta dhe qė tek ta ka humbur kuptimin fjala ”LIRI”, e drejtė njerėzore pėr tė jetuar. Tė gjitha kėto vinė si rezultat i pėrjetimit tė thellė tė jetės tė cilėn e ka kaluar autori nėpėr kazamatet e shkjaut, pėr mendimin e tė shprehurit tė lirė pėr tė drejtatė e kombit tė tij.

Po nga e njejta vjersh ”Loti i yllit”, po citojmė:

eh ti lot i ylllit t'qiellit
a s'ma fal at gjuh qiellore
edhe at shprehje t'ballit t'diellit
t'i shkruaj hjeshem tok's arbnore

Leximi nė vetvete, nė njė ambient malor, e pse jo edhe fushor e pranė detit, kur njeriu nxjerr nga vetja at zėrin qė duhet kushtuar kėtyre vargjeve, e qė poeti e pikat me mjeshtėrin e tij poetike apo me gjuhėn poetike ”ferizijane”, do tė nxjerrė nga shpirti atė qė ėshtė dashtė qė moti t'i shkruhet tok’s arbnore. Vargjet janė tė njė stili thuase poeti Ferizi, ka njė rregullativ tė veēant e tė caktuar qė ka njė kujdes tejet meritor. Poeti nxjerr nga vetja aq let vargun me pėrplot cilėsi dhe vlerė. E bėnė shkrirjen e vargut dhe vargjeve tė tjera, duke e formuar mesazhin dhe kuptimin e poezisė. Vergjet e kėtij lloji tė poetit Ferizi, nxjerrin ”KUSHTRIM”.

Poeti, pėrveq ides artistike qė paraqet mundėsit e intonimit tė poezisė qė rezultojnė nė krijimin e ndjenjės sė tij, arrinė qė tu jap tematikė. Kanė tematika qė lexuesi nė lexim tė parė, ka mundėsi tė paraqet botėn e mbrendshme tė autorit. Prirja e tillė kur autori dinė me njė mjeshtri tejet precize, arrinė qė tė gjitha vargjet e njė poezie i vė pėrball dhe komunikon me to qofshin ato edhe tė pėrmasave tė zaknonshme.

Autorėt e krijimtarisė sė poezisė sė mirėfillt, dinė qė me vjershat e tyre tė dallohen pėr shumė prirje tė formave tė ndryshme gjatė paraqitjes sė tyre nė varg. Sikurse qė dallon poeti Xhelal Ferizi. Edhe Gjergj Fishta nė krijimtarinė e tij ka njė stil tė veēant nė paraqitje, kur thot:

Mos t’lshoj zemra as n’ditė t’sotit,
Ke thanė paska kenė prej Zotit,
Me mbetė ti nanė pa djalė,
Zemra ime t’u tha per t’gjallė

(Shih: Faqe 264, Lahuta e Malcis (origjinal) nga Gjergj Fishta. Botues: Fatmir Toqi)

Kėtu edhe poeti Ferizi, edhe poeti Fishta, kanė diq tė pėrbashkėt nė lidhjen e vargjeve, dhe nė gjallėrimin e tyre kushtimisht tė themi, duke ju dhėnė jetė secilit varg tė vjershes dhe me pėrmbajtje tė skajshme patriotike. Qė tė dy poetėt i pėrkushtohen tėrėsisht ēėshtjes kombėtare duke krijuar elementet karakterizuese me shtresė patriotike dhe njė pėrkushtim tė marrėzishėm kundėr okupatorit.

Ideja e madhėshtisė sė poetit Ferizi ėshtė se nė vargun e tij ka njė veēuri e cila dallon pėr kahė shpirtėzimi i poezisė. I shpirtėzon (kushtimisht) nė disa momente kurse nė fund shpirtėzimi e vargut hetohet tek lexuesi, sa qė e dyturon qė tė kėthehet pėrsėri nė lexim e vlerėsim.
Kėtu unė do ta kisha emėrtuar ngritjen dhe ramjen e prap ngritjen e poezisė sė autorit Xhelal Ferizi, si njė diagram poetik “ferizian”. Ky diagram lėvizė sipas disponimit tė autorit gjatė formimit tė vargjeve tė tija, here nė madhėshti, herė nė vėrejtje, herė nė dashuri e herė nė patriotizėm. Diagrami poetik “ferizian” ka krijuar tani mė njė gjallėri tė njė stili qė dallon edhe nga poetėt tjerė, po edhe nga ai i Fishtės, por jo nė thelbė. Sepse nė shumicėn e rasteve lexuesi arrin qė ta kuptoj, se njė pjesė e poezive tė poetit tė math Xhelal Ferizi, janė “binjake” me tė poetit tė madh Gjergj Fishta.

Poema “ferizjane” kategorizohet nė disa rrafshe dhe po ashtu shpirtėzohet nė disa rrafshe.
Ta zėmė, kur poezia e poetit Ferizi ka karakter kombėtar ka njė shpirtėzim shumė mė tė madh qė dallon nga poezitė e rrafsheve tė tjera qofshin ato kushtuar natyrės, detit, dashurisė, bukurisė etj. Kėto tė fundit kanė njė diagram mė pėrmbajtės, por qė kanė prap gjallėrinė nė mbrendi.

Po citojmė disa vargje nga poezia “Bukuria”

a ndoj sharm qė bjen me fije
mbi safire e dritė larmije
kush t'krijoj moj bukuri
meteort thonė kur janė shkri
udhėve t’rrezes, n’tokė kanė mbrri
a thue bashkė janė ba shumė dete

Kur autori i shkruan “Bukurisė” e qetėson shpirtin dhe me njė ledhatim artistik i thurė vargjet krahas krijimtarisė tė njė pėrvoje nga poezitė mė tė komplikuara pėr mendjen e lexuesit. Poezia e krijuar mban elemente tė reja, qė kur thuhet: “a ndoj sharm qė bjen me fije”,” mbi safire e dritė larmije”! Shiko se sa me kujdes poeti e fillon me sharmin, safiren dhe dritėn, e deri te shkrirja qė i sjell nė tokė. I sjell afėr vetes dhe mundėsive tė njeriut, qė “Bukurija” tė preket. Nuk e lenė lartė. Dhe hyjnia e kėtyre vargjeve ėshtė kur nga tė gjitha kėto elemente i bashkon me shumė dete. Prandaj pėr lexuesin dalin tė reja, sepse dallojnė nė diagram dhe kategorizim e po ashtu nė shpirtėzim. Motivi i vjershės e motivon vet aotorin Ferizi, qė ai patjetėr duhet ta mbanė pothuajse nė gjithė kohėn njė konstantė shpirtėzimi, qė vėrtetė autori e qėllon dhe ja pėrshtatė vetė poezisė „Bukuria“.

Cito me vėmendje duke i pėrsėritur disa here se ēfarė nxjerrė autori Ferizi:

qė ti n't'folun e dehė hanen
qė me ballė e joshė rrezanen
edhe diellit i shton oreksin
me ta shndritė, mbi shend refleksin

Fund e krye ėshtė bukuri artistike dhe pėr asnjė milimetėr autori nuk largohet nga vet titullimi i poezisė, „Bukuria“. Ēka nuk ka tė bukur...?! Asgjė. Lexuesi mbahet pikėrisht kur autori nė vargun e tija i jep njė „frymarrje“ qė tė mbanė kondicionin e leximit tė lexuesit po aq sa kuptimėsinė mė tė thellė. Vet imagjinata e autorit, arrinė aq lartė, sa qė bindet vet lexuesi se ka personazhin e krijuar nė varg qė quhet ”Bukuri”. A nė fakt, kėtu kemi tė bėjmė me imagjinatėn e krijuar tė vet autorit me ide tė temės dhe motivit. Lexo: „qė ti n't'folun e dehė hanen“ ! Vet bukuria, sipas fantazisė sė autorit ėshtė aq e bukur dhe ka njė talent tė rrallė nė t’folur, shkon aq largė, deri te „dehja“ e hėnės.
Imagjinatė e njė varianti mahnitės, tejet provokues gjė qė unė kisha pėr ta titulluar „Bukuria e shpirtėrores“. Po qe se i shtohet: ”edhe diellit i shton oreksin“. Krijimi i vizionit qė nė kėtė vargė janė „t’folunit“ dhe „oreksi“, qė janė kryefjalė tė vargut, e qė poeti me njė mjeshtri perfide i ik dimensionit moral nė tė shprehur. Por pa tjetėr don qė shpirtėrorja tė thuhet. Kėtė edhe ja arrinė.

Cito mė poshtė:

bukuri, kush t’pagzoj' nė emėr
diell e hana, n’dertuan zemėr
po at gjak qė t'rrjedhė prej ari
qė t'lakmojnė lulet mbi bari

Me kėtė rast, deomos duhet tė kihet parasysh fakti se krijuesi arrinė qė t’i bashkoj estetikėn dhe etikėn nė kėtė poezi pėrmes vergjeve.
Ēėshtje bėhet kur pėr „Bukurinė“ duhet shkruar, autori i vjershės, krijuesi, disi paraqet nė tendencė, se ja vlenė pėr t’u flijuar diēka pėr „Bukurinė“. Sa mė madhėshtore tė paraqitet fenomeni ”Bukurija”, koha dhe kėrkesat pėr „Bukurinė“ sa vinė e shtohen, kurse poeti Ferizi e favorizon kėtė poemė. Favorizuese ėshtė edhe pėr vet lexuesin, kur arrinė qė ta gjej vetveten nė kėtė poezi. Krijimi tematikė i kėsaj poezije, pėrmblidhet mbrenda gjinive, „i bukuri“ dhe „bukurija“ si njė koncept qė e identifikon artin e bukurisė.

Nė tė gjitha „Liriket“ e poetit Ferizi si: „Nė mes tuaj“, Kėrkimi“, „Bukurija“, „Do gjak mbi borė“, „Qė nuk mund tė thuhet“, „Nuk e dini“ “Pasqyrja“ “Hapi mbas kohe“ e shumė tė tjera, kanė konfiguracione me die qė prekun shumė fusha, tema tė larmishme.
Shpesh autori e bind lexuesin me krijimtarinė e tijė dhe formulimin e vargjeve, sikurse tani kur kemi tė bėjmė me poezinė „Bukurija“. Del shumė origjinal, thuase ky autor, poet apo edhe krijues, nuk merret me asnjė poezi tjetėr, pėrveq asaj tė Bukurisė. Thuase ju ka kushtuar tėrėsisht kėsaj fushe poetike nė krijimtari. Vet lartėsija e vargjeve dhe talenti i autorit bie ndesh me lexuesin pasi ta lexon kėtė poezi. Pse? Sepse e ka tė vėshtirė qė pasi tė lexohet poezia tė njoftohet lexuesi se poeti Ferizi shkruan pėr shumė fusha poezi. Pėr lexuesin kishte me qenė e pa kapshme dhe jo bindėse. Sepse poezija dhe mjeshtrija e formulimit tė vargjeve kalonė nė poezi moderne.

Po citojmė disa vargje nga poezia: „Qė nuk mund tė thuhet“

pse nuk thuhet
se gjuha nuk mund ta percjelllė se e mbytė
ate vetėm shpirti i stėrvuajtur e mban
ajo e pa thanun qe s'e shohin sytė
armet shpirtrore dot nuk e vranė

Shikuar nga pikėpamja e mbrendshme, lexuesi mund ta humbė busollėn dhe aspak poeti Ferizi nuk don qė tė paraqet ndjeshmėrinė pak mė hapur pėr lexuesin. Krenarija nė paraqitjen e poezisė kombėtare, dallon shumė me poezinė nė fjalė se kėtu tek krijuesi flet shpirti dhe tė gjitha dalin nga ndjenja e zemrės pa dashur qė tė paraqitet hapur. Bile arrinė mjeshtėrisht, qė t’i mbetet besnik vet titullimit tė poezisė. Autori, arrinė ta detyroj lexuesin qė ai tė futet nė vargje dhe tė analizoj vet, pikėrisht arrinė qė titulli i poezisė t’i pėrket pėrmbajtjes sė poezisė. Dhe nuk thot, apo siq e titullon autori: „Qė nuk mund tė thuhet“!

struk thell' nė pėrjetsi tė vetėdijes
apo nėn vetėdije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qellimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi s'e largon

Vargu i poezisė kur thot: „struk thell nė pėrjetsi tė vetėdijes“ dėshmon qė ajo strukje e thellė dhe nė pėrjetėsi tė vetėdijės, tė mendjes, tregon thellėsi qė as pėr sė afėrmi nuk e ka mundėsinė qė tė dal. Aty do tė mbetet nė pėrjetėsi. Ėshtė njė „lajmė“ qė dikuj i drejtohet, e qė nuk thuhet! Apo kjo lidhet shumė bukur me vargun e dytė: „apo nėn vetėdije fshehur vepron“ kur qėllimisht poeti vihet nė pozitėn e njė besniku tani mė tė besatuar, edhe pse ka tendenca qė t’i thėrret arsyes por nėn „hije“ e ka me kot, cito: „as pesha e loti nga zaptimi se largon“! Del i tėri i robėruar pėr diq qė nuk mund ta thot, apo nuk don ta thot, qė mos t’i ik kuptimi i titullimit tė poezisė. Vėrtetė art i krijimtarisė, qė tani kėtė kisha me formuluar si njė ”Monolog”, kur vet autori ka hulumtuar pėr ta gjetur dhe zbutur zemėrimin e tij, e qė don tė monologoj nga largėsija, pa dashur qė ta potencoj! Jo rastėsisht poeti e titullon poezinė me kėtė emėrtim.

zaptim a thue pėr jetė cerdhe gjeti
si hyri aty u pėrvodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her' tė pathanures iu drodh

Se autori me zgjuarėsinė e tijė, vė nė plan tė parė idetė dhe pėrmbajtjen e poezisė, tani mė u vėrtetue shumė kjartė. Kombinimi mjeshtėror dėshmon frymėzimin e tij poetik, qė poezija e tij e ruan freskinė dhe besnikėrinė nė lidhjet me jetėn, njerėzit dhe tė kaluarėn. Kėtu tėrthorazi del edhe dhimbja e cila buron nga vetėfakti kur autori mbetet anonim. Qortim nė vetvete kur nxjerret fjala nga thellėsia me motiv dashurije. Poeti arrinė qė pėrmes kėsaj poezia nxjerrė nė pah: ”se si duhet mbajtur sekretin”, ”mundėsinė e njeriut pėr t’u shprehur gjithėmonė duke u thirrur nė titullimin e poezisė”, ”Qė nuk mund tė thuhet”, a nė fakt nga mbrendėsia shpirtėrore e nxjerr emocionin. Kjo ngjanė nė filozofinė e tė shprehurit tė njė sokrati Amerikan qė quhet Stephen R. Covej, e qė nė librin e tij ”7 zakonet e njerėzve tė suksesshėm” pėrmes leksioneve tė fuqishme arrin nė ndryshimin personal nė jetėn e njeriut. I njejti poeti Ferizi arrinė qė pėrmes poezisė krijuese tė tijė, arrinė qė tė ndikoj nė personalitetin e njeriut e tė ndryshon nė jetėn e tij.

Poezia „Qė nuk mund tė thuhet“, ėshtė njė filozofi nė vetvete dhe tejet provokuese qė mund t’i japesh shumė dimensione, shumė kuptime dhe nuk mund ta anashkalosh pa u merr me te.
Kėtė ja arrinė nėpėrmes mendjemprehtėsisė, burimit tė pashterrshėm tė fjalėve, pasurinė e shprehjeve artistike, ideve fenomenale pėr ta kapur qėllimin, zgjuarsinė e lidhshmėrisė nė vargje dhe shpirtėzimin e poezive. Kėtu ėshtė bazamenti i tė drejtės sime, qė krijimtarinė e poetit dhe atdhetarit Xhelal Ferizi, ta quaj krijimtari ”FERIZIANE”.

Nė lirikėn ”Amaneti” po e lexojmė dhe kemi me pa se sa provokuese (me plotė tė drejtė nga autori) ėshtė poezia. E lexojmė:
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 01:00   #7
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

jam liriku me i pendė t'lehtė
e kam lanė po amanet
vorr mbi dhé pėr mos me m'celė
mua gjallesat mos me m'shkelė
mos me ardh te vorri me letėr
me lexue gjithfarė lugetėr
veē pėr fjalė do farė madhore
me ma prishė qetsinė kohore
kur sa isha gjallė mbi dhé
me harresė n'shekuj m'ka bré
ka pas thanė dikur nji hallė
kėndoma kangen sa t'jem gjallė
se mbas vdekjes edhe macorri
din me cue pak bisht te vorri

Qysh nė vargun e parė, poezia mbanė njė modesti: ”jam liriku me i pendė t'lehtė” qė do tė thot se i lehtė po, por jo pėr anashkalim. Poezia mbanė njė mesazh nė mbrendėsinė e saj dhe i drejtohet njerėzve me pėrgjegjėsi, apo kritikė e drejtė-pėrdrejtė, qė ka subjektin nė vete. Kur thot: ”vorr mbi dhe pėr mos me m'qelė”,” mua gjallesat mos me m ' shkelė”! Kėtu poezia hap njė polemizim hapur me subjektin, qė varri afėr gjallesave (subjektin e quan gjallėsė, se nuk e meriton ndryshe), tė mos i hapet dhe tė mos e kanė at mundėsi pėr tė shkelė mbi varrė. Poeti me tė drejtė shprehė paknaqėsinė.

Kjo ėshtė fatale dhe ua merr tė drejtėn e subjektit (faktorit njeri), qė nė ditėn e amshimit tė vjen tek varri gjithėfar ”lugeter” me njė letėr. Kjo poezi ka tė bėjė me kritikėn, por sa bukur ėshtė nxjerrė nga autori nė mėnyrė artistike. Kjo poezi tematike midis poezive tė tjera, mund tė jetė njė prej poezive mė tė avansuara tė poetit, kur ka tė bėjė me subjektin i cili duhet tė dal me vlerėsime, ndaj atyre qė sakrifikuan. Por jo pas vdekjes, por sa njeriu ėshtė gjallė. Simbolika e poezisė, shkaqet dhe motivet janė tė shumta, qė poeti nuk ka dashur me qėllim tė lėshohet mė thellė. Kėtė e lėshon si njė sinjal tė parė pėr subjektin. Apo i jap njė rast subjektit pėr kėndellje. Poeti nuk ka shpėrthyer, sikur qė din vet tė shpėrthej, me shpresė se kjo do tė hasė nė drejtėsi njė ditė. Si rrethanė lehėsuese e merr kohėn nėpėr tė cilėn po kalon Kombi i tij, qė gjendet nė njė udhėkryq.

Aftėsia e autorit Ferizi ėshtė, kur pėrmes krijimtarisė poetikė tė tijė, arrinė qė botėn e tijė tė mbrendshme ta paraqes kahdo qė anon. Herė kah dashurija e her kah vėrejtja. Her kah lavdata e her kah kritika. Her kah ngritja e her kah ramja. Her kah bukurija e her kah e shėmtuara. Kjo e begaton poetin me aftėsinė e tijė me botėn e tij paqėsore, sepse tek shpirti i tijė gjenė edhe gėzimin edhe dėshpėrimin. Pikėrisht krijimtari ”FERIZIANE”.

Kemi me vėrejtur njė fenomen tekė poeti Ferizi, qė pėr tė arritur tė kap qėllimin e poezisė, shpėrthen vrullshėm dhe nga ai shpėrthim i shpejtė, pėr ta qitur nė faqen e fletės, fare nuk i pėrkushtohet drejtėshkrimit. Kėtu ēfaqet origjinaliteti i autorit, se nuk premton koha pėr njė drejtėshkrim gjuhėsor, se mund tė ik ideja dhe kuptimi i poezisė, apo tė dal nga ideja e cila posa ka lind dhe ėshtė nė shpėrthim e sipėr. Sikur doktori pėr ta nxjerr analizėn e njė sėmundje, pėrdor drejtėshkrim tejet tė palexuar dhe tė pakontrolluar.Me rėndėsi pėr te ėshtė qė analiza tė potencohet dhe kuptohet. Nė kėtė rast poetin Ferizi kisha me quajtur, ”doktorin e drejtėshkrimit poetik”. Rėndėsi ka pėr poetin nė fjalė, arritja e evidentimit tė poezisė, ides dhe kapjen e fantazisė nė poezi. Gjė qė i pėrkushtohet me tėrė ndjenjen e tijė shpirtėrore. Drejtėshkrimin e qet krejt nė rend tė dytė, pėr tė zėnė vargun artistik. Pėr autorin me rėndėsi ka poezia dhe ideja.

Po ta marrim poezinė e autorit e titulluar ”Shiu”. Ndėr thuhet:

Je Si Guri i Safirit
Rrumbullak kur Bjen Kallirit
Grurit t’Bardhė qė Valzon Nė Ara
Ku i Gjelbron Blerueshem Fara

Lexo edhe mė poshtė:

Ah O Shi Ti i Kėndshmėrisė
Si Currili Qė e Qendisė
Bimė Natyren e Bujqsisė
Ti Je Vet Arti i Qiellorit
Ti Je Ngjyra i Shejtnorit
Qe Bjen Langshem Mbshtjellė Me Dritė
Bimė e Bari Ti qė i Rritė

Poezitė e autorit sikurse nė kėtė poezi qė paraqitet varianti vertikal (i lartėsisė nga qielli) nė mbrendėsinė e shumė poezive preket edhe varianti horizontal (qė pėrfshinė rrafshin). Pra pėrfshirja e kėsaj poezije dhe poezitė tjera tė poetit pėrfshihen nė dy varjante: horizontale dhe vertikale. Varijante qė burojnė nga realiteti qė poeti inspirohet nga secili subjekt apo objekt qė ndodhet rreth neshė, del se poeti nė poezitė e tijė pėrveq varjanteve horizontale dhe vertikale, arrinė qė tė tė prekė edhe varjantin e mbrendėsisė (nė thellėsi), i shpirtėzon. Tė gjitha kėto varijante e bėjnė poetin tė begatshėm nė aftėsit e tija poetike. Lexo nė strofin mė lartė kur thot: ”Je Si Guri i Safirit”, ”Rrumbullak ;kur Bjen Kallirit”, ”Grurit t’Bardhė qė Valzon Nė Ara”, Ku i Gjelbron Blerueshem Fara”!

Poeti nė kėtė rastė e vlerėson nė mėnyrėn e vet mė tė ēmuar nė ”safir”. Ose ”rrumbullak kur bjen kallirit”. Kėtu ka ngjallje emocioni tek lexuesi. Prekė njė vizion thelbėsor qė i vėrtet i pėrkushtohet shiut. Lexo: ”Ah O Shi Ti i Kėndshmėrisė”, ”Si Currili Qė e Qendisė” ! ”Ah o shi” ėshtė diēka autentike qė del nga thellėsia drejt e te shija e kėndshme. Edhe ramjen e tij nė fjalė tė pėrkushtuar ”curril” qė e zbukuron me ramjen e tijė, apo e qėndisė…! Vėrtetė lexuesi mund tė hamendte nė lexim, po qe se futet nė thelbin e poezisė. Bėhet njė lidhshmėri e vargut dhe kuptohet se poeti ka njė pėrvojė nė thurjen e vargjeve.
Pėrpilimi i poezisė nga autori me njė pasuri shprehjesh ”ferizijane” ėshtė e pasur me shprehje tė pastėr poetike.


* * *
Ėshtė e pa mundur tė anashkalohet njė poezi, qė gjatė leximit, e tė mos ndalet pėr tė vlerėsuar strofėn e poezisė ”Shiu”, ku nė secilin vargė tė cilėn e ka shkruar poeti ka njė kuptim. Kuptimet e kėtilla, i japin esencėn e poezisė dhe mundėsit e veprimit nga shiu apo pikat e tijė. Autori thurė vargjet dhe tė gjithave u jap njė frymė poetike. Kėtu prekė emocionet e njė bujku mėrgimtar, qė ka kohė qė nuk ėshtė marrė me bujqėsinė. Lexuesi me profesion bujkė, apo edhe agronom, kishin me ditė shumė mė mirė pėr ta vlerėsuar poezinė e autorit ”Shiu”, se sa bukur e ka peårshkruar shiun, se sa shumė e ngritė dhe e vlerėson edhe njė pikė shi. Me poezinė ”Shiu” poeti done qė tė ngacmon shtresen e njerėzve qė punojnė me tokėn, sepse shiu ėshtė i bereqetshėm.

N'Gurė te Ujit, kur Ngjyr T'ket Shkri
Ashtu Shkrinė Ai Shi Tue Rrshqitė
N'Bim N'Pėr Kopshte Tue Flladitė
Qdo Shtat Bime Tue Ujit

Poeti Ferizi, nė duke u pėrpjekur qė poezia e tijė tė pėrfshihet edhe nė kuptimin e pezisė por edhe nė qėllimin e saj, arrinė qė tė dyave edhe kuptimit edhe qėllimit t’u domethėnje. Qėllimi i autorit ėshtė qė shiun ta rėnditė si njėra ndėr tematė mė prioritare qė duhet tė pėrfshihen nė krijimtarinė e tijė. Lexo: ”N'Gurė te Ujit, kur Ngjyr T'ket Shkri”, ”Ashtu Shkrinė Ai Shi Tue Rrshqitė” ! Kėtu autori e sjell shiun, shkrirjen e tij nė rrėshqitje. Po ashtu autori i jep edhe ngjyrė, sepse e shef diq tė bukur, arti e preferon ngjyrėn (kushtimisht). Nė sytė e autorit qė e shef ai aq bukur shiun, ai i jep ngjyrė shiut, sepse shpirti i autorit ėshtė ėshtė i mbushur nė shpirtin e tij ma artė, me tė bukurėn. Prandaj nė sytė e tijė shiu ka ngjyrė, ai shėndritė, ai ujit, ai flladitė dhe madhorja e autorit kemi ma pa se kur thotė aq bukur: ”N'Bim N'Pėr Kopshte Tue Flladitė”, ”Ēdo Shtat Bime Tue Ujit”! Po ta marrim edhe shkencėrisht, se shiu ėshtė uji i reshjeve qė formohet nė avuj nė atmosferė. Avujtė e krijuar nė atmosferė gjatė ftohjes krijohet nė gjendje tė lėngėt nė shi dhe pika-pika bie nė tokė. Ēka e tėrheq poetin?! Poeti inspirohet me pikat e shiut qė ujitė ēdo shtatė bime, kopshtet duke i flladitur, duke ju dhėnė njė pamje bukurije.

Lexojmė mė tutje poezinė ku ndėr tė tjera shkruan:

Shi O Shi O Shi, lotbardhė
Je Si Lėngu N'Ftue e Dardhė
Je Si Guri i Safirit
Rrumbullak kur Bjen Kallirit

Te njerėzimi, shiu sjell tė mira bimore, malore, fushore dhe shiu rritė gjithėēka qė mbihet mbi tokė dhe ėshtė e gjallėrueshme. Jo rastėsisht poeti e simbolizon shiun me lotin kur thotė:
“Shi O Shi O Shi;lotbardhė”! Simbolika e shiut nė lot, jap tjetėr vlerėsim tek poeti. Pėrveq lotit poeti pėr t’i dhėnė edhe shie simbolike shiut, ai formulon njė vargė shumė pėrshtatshėm duke e zbuluar tendencėn e tija pėr shiun kur thot po e citojmė: “Je Si Lėngu N' Ftue E Dardhė”! Duke e ditur se nga ēdo pemė bimore sidomos ato qė ne i pėrdorim si ftonin e dardhėn, kur ato shtrydhėn del njė lėngė pemėsh (frutash) qė shtė tejet i shijshėm, i freskėt.

Poeti ngadal por sigurtė arrinė qė formulimi i vargjeve ta kenė kuptimėsinė e saj kushtuar shiut. Kėtė edhe ja arinė me plot sukses. Asnjė vargė i poezisė nuk largohet nga shiu dhe shprehje pėr shiun. Kėtu qėndron aftėsija krijuese e autorit.

Pikėrisht dhe tejet origjinale shprehje poetike ”ferizijane”. Kjo arrihet falė nė formulimin poetik, falė aftėsive tė larta krijuese tė autorit.

Ne kemi me pa edhe nė poezinė e tij tė krijuar, e cila titullohet:

”MORA N’VARGJE ART PREJ HANE”

Vet titulli i poezisė, tė cilėn autori e titullon me qėlim qė tė pėrqėndrohet kryesisht nė artin futet nė pėrfshirje. Kurse nė artė hynė me bukurinė, dashurinė, hjeshinė...!
Ne do ta lexojmė ngadal e me vėmendje disa strofa, duke u ndalur nė disa vargje. Sa bukur nė shprehje poetike, poeti arrinė qė herė tė dal te vajza Diana, herė te motratė, herė te mikeshat, herė nė Dardanė e kėshtu me radhė. Larmi me pasuri tejet mjeshtrore qė arrinė tė lidhė vargjet duke e mbajtur lexuesin gjithnjė afėr.
Poeti bukurinė e emėrton me emrin Diana. I shkruan dhe i drejtohet Dianės. Lexo: ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”! Ēfar komunikim me hėnėn (sipas autorit hanen), sa bukur e stilizon hėnėn. Thuase vetėm nė hėnė ka artė, vetėm hėna jep vargje tė bukur prej arti! Poeti gjithėherė priret tė shef vetėm bukur gjatė krijimtarisė sė tijė, sidomos kur i pėrkushtohet kėsaj fushe.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 01:02   #8
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

germa drite nė gjuhė nane
mora vesen permbi bari
dhe shkėlqimin qe e ka ari
dhe pingulet rreze hana
me t'pėrshkrue ty moj Diana

Bukurija nga poeti nė kėtė poezi, identifikohet me ”Dianėn”. I kushtohet Dianės si simbolikė. Por po qe se e analizojmė mė mirė dhe futemi nė njė studim pakė mė reale, poezia nė vetvete i kushtohet subjektit dhe askuj tjetėr. Kėtu poeti nuk pėrdor indikacione, por shkon nė bazė tė njė mungese tė mbrendshme i pėrvujtun, pa lėnė asnjė dyshim tek njeriu qė parafrazohet dhe i kushtohet pėrmes poezisė! Sė paku poezia zbulon karakterin e saj tė mbrendshėm. Kėtu hudhet menjėanė friga. Disi vjenė nė shprehje trimėrija e paraqitjes, duke aluduar ”mjaftė pritėm e nuk shkrova”! Lexo: ”germa drite nė gjuhė nane”, mora vesen permbi bari”! Germa drite nė gjuhė nane. Kėtu ėshtė prirja e poetitė kur formulon bukur vargun nė “gjuhė nane“, gjuha kombėtare, shqipja. Lexuesi orjentohet qė nė fillim tė poezisė, duke dituer se ka tė bėjė me vlerėn e krijimtarisė. Apo mora vesen (lėngė qė bie mbi barin, livadhin, bar i vesuar, i lėngėt me vesė), pėrmbi bari.

Nė mungesė tė ngyrės pėr tė shkruar e qė ndodhet rastėsisht vet nė natyrė qė e inspiron tė dashurin e Dianės (poeti shumė bukur, arrinė qė i dashuruari pėr Dianėn edhe pse nė fushė dhe nga dėshira pėr t’i shkruar detyron tė marrė vesen), nė mungesė ngjyre e merr vesen qė i duket baras me shkėlqimin qė e ka ari. Shprehje vėrtetė poetike. Prekė thellėsisht nė shpirtė, dhe poezia merr kahjen e vet pėr t’u gjallėruar. Thuase ka ndodhė diqė e vėrtetė, dramė e vėrtetė. Kur shumė poet, nė mungesė ngjyre nė poezitė e tyre, kur i dashuruari pret gishtin dhe me gjakun e vet i shkruan tė dashurės! Kjo vesa e poetit Ferizi dallon dhe krijon njė antologji shumė mė tė kapshme pėr lexuesin e rėndomtė dhe ėshtė mė romantike.

Kurse nė dy vargjet e fundit ku shkruan: „dhe pingulet rreze hana”, ”me t'pėrshkrue ty moj Diana”! Punguluet (qė zbret nga lart posht, ose nga posht lartė. Rreze pingule nga hėna e nė tokė) paraqiten njė lidhshmėri nė kėtė poezi sipas poetit, qė vinė deri pėrshkrimi i Dianės.

qė at gaz ma ke si ylli
cehren fletė qė e mbanė kėrcyelli
ėmbėlsinė si shpirt ylberi
gazin e celė si ngjyrė sheqeri

Poezia e autorit Ferizi, ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”, lėnė mbresa pėr njė poezi tė shquar. Kėshtu qė autori nė tekstin e formuluar nė thurje tė vjershes, autori bėnė njė tematikė qė ėshtė nė zhvillim e sipėr. Ėshtė nė lidhje vlera e paraqitjes sė kontaktit me Dianėn, se si duhet komunikuar dhe hjek muret qė mund tė ndajnė gazin qė ėshtė si ylli. Apo qė shkonė mė tutje: „qehren fletė qė e mbanė kėrcyelli“, „ėmbėlsinė si shpirtė ylberi“, „gazin e qelė si ngjyrė sheqeri“!
Ėshtė njė shkallė a lartė krijuese e realiste prej njė autori siq ėshtė z. Ferizi. Pėrkatėsisht formatė e poezisė nė fjalė nė poezinė ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”, janė identifikue me bukurinė (qehren) e fletės qė e mbanė kėrcylli. Apo kur nė varg thuhet ėmbėlsinė si shpirtė ylberi, e menjėherė e lidhė bukur vargun kur thot: “gazin e qelė si ngjyrė sheqeri“! Cila mund tė jetė sipas autorit simbolika e ylberit dhe sheqerit. Mund tė themi lirisht se me futjen e ylberit, i cili simbolizon hjeshin e shtatė llojshe ngjyrash, harku nė qiell qė ka ngjyrat e spektrit tė dritės dhe hjeshon qiellin pėr kah bukurija. Sheqeri nė kėtė rastė paraqet ėmbėsinė e Dianės, mė shumė se sa ngjyra.

gjithė t’ue mbajt doren nėn faqe
siē mbanė fleten manushaqe
e at shikimin art natyre
diamant at shprehje ftyre

Poti pėrmes kėtyre vargjeve, mė tepėr ėshtė pėrqėndruar nė qė ta pėrshkruaj fėtyrėn e Dianės duke filluar qė nga mbajtja e saj doren nė faqe, shikimin e artė nė fėtyrė, leximi i saj prej nė diamanti me fėtyrėn e saj e kėshtu me radhė. Kėtu mė tėpėr ėshtė njė pėrqėndrim i leximit tė fėtyrės sė Dianės. Kėtu pėrdoret njė metodė me tendencė, se fėtyra nė shikimin e saj ka shprehje, mendime nė dashuri flet. Shprehja vjen qė nga dora e mbajtjes nė faqe, edhe kjo ka thėnjėn e vet, apo gjuhėn e vet qė Diana mund ta kishte thėnė. Poeti nė kėtė rastė Daianėn e lexon apo e qet nė pozicionin e tė dashuruarės, pėrmes qėndrimit tė saj. Arrinė shumė bukur qė tė kuptohet nė shikim tė parė. Ndėrsa fjala gojore e Dianės mbetet nė plan tė dytė, apo poeti e mbanė si statuj. Nxjerrja e kėtij reflektimi nga poeti Ferizi, e bėnė lexuesin tė thellohet, dhe pėrpara syve tė tij e paraqet Dianėn si njė vukuri tė rrallė. Tė dashuruar, e thelluar nė mendime e shumė vargje prej arti.

Lexo mė tutje:

mė fal se arti po mė nxitė
t'i pėrshkruaj ty bukuritė
me sy tė mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin ndėr zana

Ēfar thurje e mirė e vargjeve, dhe pėrshtatjen e saj tė pėrsosur. Ėshtė e rrallė te poetėt, qė e tėra poezia t’i pėrmbahet temes, sikurse qė ndodhė tek poeti Ferizi. Krahas kėsaj s’do mend se duhet tė veēohet ideja e strofės dhe e poezisė nė fjalė, qė fund e krye ėshtė art.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 01:05   #9
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Lexo mė tutje:

mė fal se arti po mė nxitė
t'i pėrshkruaj ty bukuritė
me sy tė mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin ndėr zana

Ēfar thurje e mirė e vargjeve, dhe pėrshtatjen e saj tė pėrsosur. Ėshtė e rrallė te poetėt, qė e tėra poezia t’i pėrmbahet temes, sikurse qė ndodhė tek poeti Ferizi. Krahas kėsaj s’do mend se duhet tė veēohet ideja e strofės dhe e poezisė nė fjalė, qė fund e krye ėshtė art.

Ka vlera artisitke dhe prekun qelizat e ndjenjave shprirtėrore tė lexuesit dhe tė atyre qė merren me artin nė veēanti. Tė gjitha vargjet e poezisė lidhen me shprehje tė pėrshtatshme. Ēka don tė thot poeti kur thot nė vargun e parė: „mė fal se arti po mė nxitė“...! Vetė fjala mė falė, zėnė njė vend meritore dhe tejet tė kulturuar qė len mbresa tek gjinia, apo nė kėtė rast tek Diana. Poeti para Dianės ndėrton njė imazh, qė Diana ka tė bėjė me njė individ qė merret me artin, dhe pėrmes shprehjeve artisistke tė poezisė, dhe vet bukurija e Dianės, e detyron petin qė tė merren me bukuritė.

Apo fjala „nxitje“! Ēfar e nxitė autroin qė tė pėrshkruaj sytė e bukuritė, e gjer te vargu i funditė: „me sy tė mirė qė tė sheh hana“, „ti je sharm qė rrin ndėr zana“! Kryesisht kemi tė bėjmė me motivacionin, qė ėshtė bukurija, kurse nė kėtė rastė poeti arrinė qė pėr kryefjalė nė kėtė varg Dianėn ta paraqet me njė sharme qė rrinė ndėr mė tė bukurat.

Lexo mė tutje:

e unė kėngėn ta vargisi
me cicrrimė t'zogut n'majė lisi
me shpirt qiellė tė gjerė t'poetit
ty qė m'je si lulja e detit

Mesazhi pėr Dianėn, se pėrshkrimi i saj pėrveē vargjeve artistike nė poezi, i dashuruari (qė e cek edhe vet nė vargun e dytė poeti), donė qė tė paralajmėron, se pėr tė ka gadishmėri edhe tė kėndoj. Mund tė them pa fije mėdyshje se poeti me kėto vargje i jep shpirt poezisė kushtimisht tė themi, dhe e gjallėron. Poeti me sa shifet, ka dashur qė me ēdo kushtė, kėsaj poezija t’i jep emocione tė ndjenjave, kushtimish tė themi.

Ta marrim cilindo varg tė poezisė dhe do tė shohim se nė mbrendėsin e tyre lėnė tė kuptojnė nė qėndrueshmėri, besnikėri dhe dashuri. Kjo fiksohet nga poeti, i cili arrinė qė pėrmes shprehjeve (tė pasura qė posedon), tė fitojė iden kuptimore tė poezisė. Synin nė tė njejten kohė edhe saktėsinė e tė shprehurit pėr Dianėn, shprehje tė cilat tė jenė sa mė joshėsedhe tėrheqėse.

Nė dy vargjet e para qė thuhet: „e unė kėngėn ta vargisi“, „me cicrrimė t'zogut n' majė lisi“ ! Shpirtėsia e poetit paraqet, se pėr Ty Diana mund tė kėndoj nė ēdo vend, nė ēdo kohė dhe me ēdo lloj vegle (nė kėtė rast nė vend tė veglės, me cicrrimė t’zogut n’maj lisi). Apo kur thotė nė vazhdim: „me shpirt qiellė tė gjerė t'poetit“, „ty qė m'je si lulja e detit“! Shpirt qiell !? Ēka don tė thot poeti !? E thot, edhe me njė metodė perfide poetike „ferizijane“, ja arrinė qė tė kap qėllimin e poemės e titulluar ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”.
Me shpirt qielli, autori paraqet shpirtin e tij tė gjėrė qoft edhe duke e precizuar idenė nė varg.

Nė poezinė “Pse“ poeti e krijon njė imazh, i cili shoqėrohet me lidhėsen (pytėsen) “Pse“. Imazhe tė tilla tė krijuar nga poet tė aftė sikurse poeti Ferizi me ide sikurse nė kėtė rastė me kėtė poezi, bėhen bartėse tė besueshme ideore mbi njė ndėrtim ideor nė poezi. Gjatė leximit tė poezisė, duhet pasur gjithėmonė parasysh mundėsistė e tė shprehurit nė artin e poezisė. Atėherė do tė arrihet kapja e tendencės sė poetit Ferizi duke ditur dhe zbuluar imazhin e kėsaj poezie, e cila fund e krye ėshtė me vlerė artistike.

Po e lexojmė poezinė „Pse“:

po pse ti oj fort fletėbardha e gzume, nuk ma hodhe nji ylber
lidh pėr zemre ditėve t' lume, nė at Kosovė dikund n’pranverė
po pse ti oj shkrirja e ngjyrė bardhes, nuk ma hodhe k’ndej me nxe
ndoj copė dielli a ujė t’shkumbardhės, kah Shqipnisė i thonė Atėdhe
po pse ti oj fjalėbardha e motit, nuk ma qove njė tė falė me hije
a s’mi sheh qerpikt e lotit, kahė po m’pikun n’mallė etnije

Zbėrthimi i kėsaj poezije, lė tė kuptojė se poeti Ferizi, vėshtruar nga aspekti i tė formuarit poezi, tani mė ai ka ”brumin” poetik qė e ka krijuar sikurse qė e kemi cekur mė lartė, e qė unė e kam pagėzuar me: ”Brumi i gjuhės ferizijane poetike”! Kur lexohet poezija „ferizijane“, duhet ditur se kemi tė bėjmi me artin dhe ma larminė e fjalėve dhe tė gjitha me kuptim tė kjartė. Poeti nė kėtė poezi, personazh kryesor nxjerė pyetsen „Pse“. Me kėtė arrinė qė pėrmes pyetses “pse” tė cilėn e pėrdorė si „armė“ kryesore, tė polemizojė me „fletėbardhėn e gzueme“, me „shkrirja e ngjyrė bardhes“, me „fjalėbardha e motit“. Poezia „Pse“ trajton problemin e njė njeriu tė dashur pėr Atėdheun dhe mallin e pėrkushtuar tė tijė pėr vendin e tij tė lindjes, edhe ate nga mėrgimi i largėt qė ndodhet.

Poezia ndėrtohet nė frymėn mė patriotike dhe shumėēka vjen si rezultat i mungesės sė Atėdheut, vuajtjes pėr Atėdheun duke e krijuar sikurse qė e cekė poeti Ferizi: „a s’mi sheh qerpikt e lotit, kahė po m’pikun n’mallė etnije“ ! Loti ėshtė ngushėllimi, si shenja kryesore e mallėngjimit, pėrmallimit, vuajtjes dhe hidhėrimit nė mungesė tė Atėdheut Shqipėri. Tė lexojmė vargun e dytė dhe tretė:

„po pse ti oj shkrirja e ngjyrė bardhes, nuk ma hodhe k’ndej me nxe“
“ndoj copė dielli a ujė t’shkumbardhės, kah Shqipnisė i thonė Atėdhe“

Vazhdo lexo:
po ti shpirtė a ke zemėr, a ke gjak qė tė ecė n'damarė
po pėr Shqipni at lashtin emėr, digjem i mjeri mėrgimtar
po a se sheh ti oj oj dritėgzume, e ju tjerė o tė bijt e hirit
pash at rreze t'reflektueme, pse s'ēonė shndritje n'gjak t'ilirit

Sa bukur shprehet malli i pa shuar pėr Atėdheun. Mirėpo meritė edhe mė e veēantė e poetit Xhelal Ferizi ėshtė se tė gjitha fjalėt mė tė bukra tė mundhsme nė hapėsirėn e tijė tė aftėsisė artistike dhe poetike, i she nė njė rrafsh ”horizontal” dhe ”vertikal”. Kjo poezi e nxjerrė nga poeti, mund tė them lirisht se bazat i ka nė traditėn shqiptare, kulturėn shqiptare. Kurse forma e ndėrtimit tė poezisė i takon mjshtėrisė poetike ”ferizijane”.

po unė i lirė jam kėtu i mundimit, po unė jam vet nga i lashti dhe
nėn sa thundra tė sundimit, mbetė kam, shkelė ndėr kombe e fe
po ti ku e ke moj karajfilin, qė s' kėrkon nga ai ndoj fjalė
ku ma ke ti at bibilin, qė pin ujė mbi shkumbė e valė

Pa tjetėr se poezia nė vete ngėrthen shprehje tė tilla, qė lexuesin e bėnė pėr vete. E futė atje ku edhe e ka qėllimin autori i poezisė. Poeti me kėtė poezi tejet tė pasur me artė, e pasuron krijimtarinė e vet, duke e zėnė vendin ndėr poezitė mė tė mira.

po pse ti oj karajfile, kurr s' ma dhe ndoj shpresė vlimtare
po unė nė gjak n' mergim s' kam hile, pse kėtu vlon dhimbja shqiptare
mos ma qoni mos m' dėrgoni, se ju me djegė fort jeni m'su
por se kėtu gjemim i joni, nėpėr breza ka me ushtu

Poezia e autorit, fillim e mbarim e mbanė ngritur peshė, nė kėmbė lexuesin dhe pėr asnjė moment nė kėtė poezi nuk ka ramje dhe ngritje sipas diagramit poetik, qė nė shumė poezi autori e pėrdor. Kėtu diagrami poetike jo vetėm se nuk ka ramje, por ngritja e tij ėshtė nė maksimale. Ne e pamė edhe fillimin e poezisė nga njė pėrcaktim i qartė i temės.

Lexo vargjet e fundit:

e ju tjerė qė flisni arbnore, gjuhėn tė lashtė atje mbi baltė
lanė na keni fort mbas dorė, tue lpi lukset n'llump e mjaltė
veē ta dini mergimtari, nuk harron sa ju n'harresė
e ju, ai fieri edhe bari, do tė ju kajnė nė tė pikshmen vesė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 01:13   #10
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Sa bukur e nxjerrė pėrfundimin autori. Nxjerrė fjalėt mė fenomenale kombėtare, edhe „kritike“ nėse mund tė themi, por disi nė butėsi, pėr harresen e mėrgatės shqiptare. Poeti dhe tendencat a tija, nuk kanė tė bėjnė vetėm me njė pjesė tė mėrgatės shqiptare, por arrinė njė pėrfishrje tė rrafshit „horizontal“ sikurse qė e cekėm mė lartė, prej kohėrave tė Skenderbeut, Qamėrinė, Arbėreshėt, Europė, Amerikė e Australi, e ēdo kund ku ndodhen shqiptarėt. Fakti kryesor pėr autorin, ka qenė qė tė u’a zgjon ndėrgjegjen e atyreve qė kanė lėnė pas dore mėrgimtarin. Mėrgimtarė tė cilėt kanė pėrdorur format mė elementare tė ekzistencės pėr tė mbijetuar dhe ruajtur nė shpirtė atdhedashurinė, gjuhėn, kulturėn dhe simbolet kombėtare, deri nė skajin nė vendin e tė njė trajtuari tė huaj. Mirėpi poeti me syrin e tij gjėrat i shef mė pėr sė afėrmi, duket se i ka prekur fenomenet e njė pakujdesije pėr mėrgimtarin, qė sipas autorit, nuk bėnė tė lehet anash. Duhet kėrkuar rrugė se pėrndryshe, po citojmė vargun e poetit: „e ju, ai fieri edhe bari, do tė ju kajnė nė tė pikshmen vesė“ ! I mallkon dhe ua thėrret ndėrgjegjen qė kjo shtresė e trungut ILIR duhet trajtuar ashtu siq e meriton. Pėrndryshe e cek nė varg: „veē ta dini mergimtari, nuk harron sa ju n' harresė” !

Kjo poezi dallon nga poezitė tė tjera, sepse poeti ka njė pėrqėndrim mė tė theksuar dhe ka njė spontanitet nė rrjedhen e poezisė. Ėshtė tejet i kujdesshėm nė fjalėt domethėnėse, qė ato tė mos reflektojnė pasqyrėn tėrėsisht kritike. Por qė ka njė qėllim, po se po. Si kishim mundur ta nxjerrim njė ”formulė” tė poezisė ”Pse”. Mendohet se kjo kishte me qenė:

”HISTORIJA KA ARGUMENTIN E SECILĖS KOHĖ NĖ SECILĖN PUNĖ TĖ VEPRIMIT TĖ NJERĖZIMIT”
Kėtė ka dashur autori ta thot, e t’ua bėnė me dije, atyreve qė duhet zgjohen nga amullija dhe tė largohen nga lakmija personale.

Kjo veēori e pasur e poetit e tė shprehurit nė krijimtari poetike e tij, na bėnė me dije se poeti Ferizi, me krijimtarinė e vet tė filluar me poezi do tė arrinė qė t’i josh njerėzit mė me infuelncė qė tė merren me te.

Nė tė gjitha poezitė e krijuesit Ferizi, preken fragmente nga problemet mė tė ndryshme qė i shtrohen jetės aktuale, tė cilat i klasifikon me njė disiplinė poetike. Kėto disiplina janė njohur qysh nga poetėt mė tė hershėm si nga Aristoteli, Bogdani e deri te poetėt aktual tė kohės, tė cilėt kanė prekur disiplinat e tyre poetike. Por asnjėher tė ngjajshme tėrėsisht njėra me tjetrėn, sikurse disiplina poetike e z. Ferizi qė dallon me tė tė tjerėt.

Shumė poetė thonė se dallimi i historisė dhe poezisė qėndron nė faktin se historia e tregon ngjarjen e kaluar, ndėrsa poezia tregon ngjarjen e mundshme, tė kaluar, aktuale dhe tė ardhme.
Ėshtė pė pėrshirėse, kėtu varet nga disponimi i poetit dhe stili i tijė i krijimtarisė sė tij poetike.

Ta marrim shembullin e poezisė tė poetit Xhelal Ferizi ”Dasma e Malsisė“, se si nė stilin e tijė aty pėr aty krijon dhe i kushtohet aktualitetit, i shkruan dhe krijon pėr aktualitetin, kur thot:

kur ndoj dasėm t’ban malsija
m' thirrni mua me vargje t'mija
unė me vargje ndėr malsorė
zbres ylberat ndėr dasmorė
kur unė n'vargje t'thirri hanen
e ta gzoj at Shqipni nanen
unė i nxis po gur e dhé
e nxis n’valle nusen t’re

Sa bukur bėhet ilistrimi i joshjes sė atyreve qė bėjnė dasėm, me njė paraqitje tė ideve me pikėpamje gazmore, se si kishte me qenė bukur prania e poetit. Nė funksionin tjetėr, poeti e thellon lexuesin duke i paraprirė paraprakisht se si duhet trajtuar njė dasėm pėrmes poezisė, pa e ditur dhėndrrin dhe nusen, arrinė qė tė krijon poezi duke thurur vargje kushtuar dasmės.
Poeti potencon Malėsinė nė kėtė poezi. Si justifikim e merr Malėsinė nga nostalgjija qė poeti ka pėr rajonin e Malėsisė dhe nivelin e lartė tė kėtyre trevave qė dinė tė organizojnė dasma tė fuqishme me njė kulturė jashtėzakonisht tė pasur kombėtare. Pasandej, poeti gjatė gjitha poezive tė tija, potencon Shqipėrinė, Malėsinė, Kosovėn dhe treva tė trungut ILIR, qė ėshtė i mishėruar poeti Xhelal Ferizi me kėta emra.

Lexo mė tutje:

unė i nxis malet mė folė kur t'ju them vargjet me shkrolė unė vallzojė se jam valltar jam poet e vargatar kur n' kullim ndoj krue t' kem pa vargu im nuk ka me u tha germa ime ua shton vlimin kur me varg e nisė kėndimin

Ky koncept i tė formuarit tė poezisė me stilin ”ferizijan”, pa dyshim se fle nė shpirtinė dhe mendjen e njeriut. Krijon imagjinatėn e tė gjithė atyreve qė janė nė prag tė organizimit tė dasmės nga njė distancė, vetėm pėrmes poezisė. Autori prekė kulturėn dhe nxitė ndjenjat e nikoqirit tė dasmės. E futė nė mendime se ka pasur nevojė pėr njė shpjegim, tani qė ka hasur apo e ka nė dorė fantazinė e dasmės, qė kishte me qenė e vetmja shprazėtirė e organizimit.

Lexo:
nė ato vrrije nė ato male
me gjuhė flete n'recitale
e kur vallja t'niset n'hapa,
vargjet t' mija si merr vapa,
se me fllad e kėngė dasmore
lidhen n'hije t'bjeshk's malsore
at'herė lmimi ju bjen n'gjak
ju dehė kėnga pak ngapak
edhe vargu e ēiftelija
unė me varg vij kah dollija

Kėshtu nė kėtė poezi, shumė fjalė nė vargje merren si elemnte gazmore, sidomos kur thotė:
”at'herė lmimi ju bjen n' gjak”, ”ju dehė kėnga pak ngapak”! Pra arrihet njė gėzim kulturor duke e shprehur edhe nė kėngėn qė poeti se shef para tijė dhe ka njė frymėzim.

Kjo poezi dhe poezitė tjera tė poetit Xhelal Ferizi, mbajnė nė vete njė frymėzim dhe qėllim tė fuqishėm dhe tejet tė kujdesshėm nė formėn e tė shprehurit.
Arrinė tė krijoj materjalė bazė tė mjafteshėm tė vargjeve poetike, qė pasandej poezia tė strukturohet nė formėn me tė cilėn autori don t’i jap kahje. Thėnė mė kjartė, se tėrėsija e krijimtarisė poetike tė z. Ferizi, janė poezi origjinale, tė frymėzuara nga ngjarjet e kohės sė mė parme, tė tashme dhe tė ardhmen.

Lexojmė mė tutje, gjithėnji nė vargje tė poezisė ”Dasma e Malėsisė”:

unė me krushqė me hapa dridhem
n'varg me rreze e tinguj lidhem
vargun tim si sherbet deti
shartoj valle n' kangė poeti
at'herė dasma merr at vlim
m' thirni pra o kombi im
kahdo n' dasėm kah Malsija
edhe ne troje kah etnija
m'thirrni n’dasėm o vise t'mija

Vargjet qė i cituam na bėjnė me dije, se poeti ndodhet nė dasėm dhe shprehė gadishmėrinė e tij pėr tė kėrcyer kur thot: ”unė me krushqė me hapa dridhem”, ”n 'varg me rreze e tinguj lidhem” ! Hynė me krushqit me hapa, nė varg (vargu i poezisė) duke u lidhur me rrezet e deri te: ”vargun tim si sherbet deti”, ”shartoj valle n' kangė poeti” ! Poeti me mjeshtėri bėnė evokimin e sė kaluarės me njė traditė etnike shqiptare e pse jo malėsore (sikurse ja ka kushtuar poezinė), i kontribuon ruajtjen e identitetit kombėtar.

Vargje nė vijim:

m'thirrni n'dasėm me tupana
ti Malsi e ti Dardana
kahdo, kahė dheu' e zalli
se n'mergim mua po m'djeg malli
me u mbajt n'valle dor pėr dore
n'tinguj t'kėngės t'lashtė arbnore

Me sa duket poeti me kėto vargje e prekė idenė e tijė kryesore tė poezisė qė pėrveq tė tjerave synime qė ka, prekė te lexuesi edhe ndjenjen e emocionit, sidomos lexuesin e mėrguar nė mėrgim me vite tė tėra. Nė vargun e parė: „m' thirrni n' dasėm me tupana” dhe tė dytin: ”ti Malsi e ti Dardana”, janė nė shenjė tė idesė qė tė hyhet nė mbrendėsinė emocionale tė lexuesit. Kėtė ja del me mjaft sukses poeti. Fjalėt qė i mėrguari mund t’i ket pėrjetuar me vit e vite tė tėra si veglen muzikore shqiptare tupanin, dhe ftesa e Malėsisė dhe e Dardanisė, vėrtetė janė mallėngjim. Kurse mė tutje e potencon: ”me u mbajt n'valle dor pėr dore”, dhe ”n'tinguj t'kėngės t'lashtė arbnore” , bėjnė ērregullimin e mbrendshėm tė qenies shpirtėror duke e ngacmuar dhe futur nė mendime lexuesin.

Vargjet e fundit tė poezisė:
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 01:15   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

m'thirrni n'dasma fise t'mija
me kėto vargje germa e vija
m'thirrni se vargjet po ju thrrasin
ato nė art me ju do t flasin
se do t'flasin thanjet e mija
me ēdo kėngė qė e k’non Shqipnija

Gjuha poetike me tė cilėn artikulohet poezia, janė shumė tė lidhura ngushtė me titullimin e poezisė ”Dasma e Malsisė” dhe as qė largohet nga mendimi bazė i poezisė dhe si e tillė del se fillimi dhe mbarimi janė tė lidhura ngushtė me titullin. Prandaj kjo ėshtė poezi ”ferizijane” qė i reziston origjinalitetit tė vet.

Poeti Ferizi, ėshtė nė kohėn mė tė madhe tė ngritjes sė tijė nė krijimtari, nė vlugun mė tė madh tė krijimtarisė sė vet krijuese. Poeti ka njė elan tė madh pėr tė krijuar nė kėto kohėra. Diagrami poetik nė krijimtari tė poetit, ėshtė nė ngritje e sipėr.

Nė poezinė e tijė ”Nė mes Tuaj” duke e emituar tė madhin Naim Frashėri, do tė nxjerrim disa opinione nė vlerėsimin e kėsaj poezie. Poetit me siguri se stili i Naimit, ngjallė nostalgji nė krijimtari, e jo pėr ta emituar nė mungesė tė stilit tė tij nė krijimtari por thjesht poeti Ferizi vlerėson shumė lartė krijimtarinė e poetit tonė tė math Anim Frashėri. Tjetėr, kėtu dėshmohet se me prirjet qė posedon poeti, don tė dėshmon prirjet e tija tė mirėfillta krijuese me aftėsi edhe ”emitimi” !

Derisa poezia nė fjalė nuk mund ta kalon elementin personal, nė anėn tjetėr disi vuan nga largėsia dhe shifet njė shprazėtirė e tij.

nė mes tuaj tash qėndroj, shkrihem germave e nė shpresa vlojė
nė mes tuaj kur me shihni, penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė nė jetė, nėpėr vleren e vėrtetė
kur t’ndegjoni se jam tretur, vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni se kam vdekė, unė dua majen lart me e prekė
unė dua brezit me i ligjėru, si bilbil nė bli e ftu
unė jam qiri qė po shkrihem, nė mes tuaj dua tė ndihem
dua dritė me qenė pėr ju, dua n' shkrirje me u fliju

Vet titulli i poezisė ”Nė mes Tuaj”, i cili korrenspondon me eimitimin e vargjeve tė Naimit, ėshtė njė argument tejet bindės, se autori ka afėsi poseduese dhe e larmon krijimtarinė e tijė krijuese duke e pasuruar edhe me ”emitime” nė stile tė autorėve poet shqiptarė, por me tematikė tjetėr dhe shprehje tė tjera. Ka ndonjė fjalė nė varg qė i ngjanė vargjeve tė Naimit, gjė qė autori Ferizi me qėllim i pėrdor sa pėr tė kujtuar lezuesin se jemi nė stilin e poezisė ”naimjane”.
Nė kėtė temė tė kėsaj poezie, autori e trajton veten e tij, qė krijohet personazhi kryesor nė poemė. Poeti korrenspondon me vetveten, e po ashtu fitohet pėrshtypja se ėshtė nė komunikim edhe me tėrė shqiptarinė: ”nė mes tuaj tash qėndroj, shkrihem germave e nė shpresa vlojė”, me kėtė vargė i drejtohet horizontit njerėzor.

Tėrėsija e pėrmbledhjeve poetike tė personalitetit z. Xhelal Ferizi, do tė krijon njė vepėr madhore dhe pamėdyshje se do tė zen njė vend meritor nė krijimtarinė e letėrisė shqipe, krahas Pjetėr Bogdanit, Fishtės, De Radės, Asdrenit, Naimit, Mjedes, Serembes, Ēajupit, Nolit e deri te krijuesit mė tė rinjė. Kjo vepėr e tijė do tė tėrheq vėmendjen jo vetėm tė studiusve tė letėrsisė, por edhe tė atyre krijuesve letrar qė merren me botimin e poezisė shqipe. Po ashtu poeti Ferizi, do tė jet njė frymėzim pėr poetėt e ardhshėm, sidomos ata qė pretendojnė tė jenė poet bashkokėhorė.


FUND
*Vlerėsimi poetik.

Hysen Ibrahimi
11 shtator 2007
Suedi-Förslöv


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgoni njė Mesazh Privat tek lirik
Dergoni Email te lirik
Gjeni me shume Postime nga lirik
Shtojeni lirik ne Listen Tuaj te Miqve

06-11-2007, 12:39 #334
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 49
Postime: 778
Konstatoj
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 02:17   #12
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Hysen Ibrahimi Esht Nga Lagjja Shupkofc Pjesa E Mitrovices
Qysh Ne Rini Njihem Natyrisht Te Lumejt Duke Notuar Ne Sporte Ne Futboll E Ne
Shum Takime Sidomos Ne Turnire Futbolli
Me Gjithat Ne Nji Kohė Kur Hyseni Ishte Nxėnės Ne Shkollen Teknike Ne Mitrovicė
Ne Vitin 1981 Nder Shum Nxansa Q E Kisha Besim Ne Ta Sepse Un Ather Isha Student
Hyseni Ishte Dy Vjet Ma I Ri S E Un Si Ne Shum Tjer Edhe Ne Hysenin Pata Besim Qe Te Ja Jap Nji Detyrė Qe Ne Momentin Kur Duhej Te Takoheshim Ne Qytet Per Demostrata Te Takohemi N Pjesen Jashta Shkolles Teknike
E Filim Kah Ura Eibrit Ku Un Pregatisja Shkollat Tjera Dhe Fabriken E Akumulatrove Puntort Si Dhe Popullin Ne Qytet Ne Fakt Neper Shum Qendra I Kisha Njerzt Doren E Djatht Te Organizimit E Kisha Ujkan Zemnelin Nxens Ne Shkollen E E Medicines Por Edh Hyseni Ka Qen Aty Dikund Mjaft Aktiv
Me Daten 2 Prill Kisha Planifikuar Te Dalim Ne Qytet Dhe Mundsisht Te Bashkojm Edhe Vuqternin Dhe Pjest Nga Drenica E Te Behemi Nji Fuqi Emadhe Demostruese Ne Mitrovicė Pasi Q Emitrovica Gjithnji Ka Qen Qender Emadhe Me Rendesi Dhe Kishte Za Njihej Edhe Si Qytet Industrial Edhe Si Qender E Rendesishme
Hyseni Kreu Detyren Me Perpikmeri Por Mua Me Qense Me Percillnin Shum Dhe Donin Te Me Kapnin Nuk Arrita As Te Shkolla Emedicines Siq Q Ekishim Lan Marrveshjen Pik Takimi Te Ura Eibrit Per Te Vazhduar Drejt Tregut E Shkollave Tjera Plani U Prish Sepse Policia Kishte Marr Masa Ne Shkollen Teknike
Duke Vrapuar Per Te Pa Pse U Vonuan Disa Polic Dhe Inspektor Me Ndjekun Por Ne Asnji Menyr Nuk Arriten Te Me Kapin Sepse Ne Ishim Sportista Te Gjith Te Shpejt
Te Gjith Luanim Futboll Bukur Ather Si Gjeneratė Ata Pasi Q Ekishin Dal Nxansat
E Teknikes Sipas Planit T E Organizimit Ku Nga Shkolla Teknike E Mitrovices Dhe Shkolla E Medicines Ishin Rrethuar Nga Policia Dhe Nuk Kishin Arrti Te Dalin Vetem Shkolla Teknike Kishin Dalur Por Me Forcimin E Rrathve Te Policis Dhe Ne Ishim Pak E Krysisht Mua Donin Te Me Kapnin Arrita Te Ju Iku Ndersa Naxansit E Teknikes Ikun Poshte Ne Drejtim Te Ibrit Ku Policia Vrapon Pas Tyre Ndersa Un Ne Anen Tjete Rprapa Ndertesave Ku Disa Polic Vraponin Te Me Kapnin Alarmi Dhe Sirenat Per Te Na Kapur Vlonin Ne Gjith Qytetin
Kur Arijn Te Ibri Nxansi E Shkolles Teknike Hidhen Ne Iber Meqense Dinin Notin Dhe Kalojn Matanė Ndersa Un Dal Nepjesen Andej Ibri Buzes S E Bregut Ku E Dija S Edo Ti Takoja I Takova Disa Dhe Me Trgeuan Se Kishin Shpetuar Pa U Kapur
Vetem Me Not
Ket Rast Eshfrytzoj Un Kur I Pash Djemm E Vejza Q Eishin Lagur Nga Uji Dhe Vrapoj Neper Qender Te Qytetit Hy Ne Disa Kafene Dhe Me Pezm Te Madh Ua Spjegoj Situaten Dh E Ju Them Femijt Tanė Po I Hjedhin Ne Lum Policia E Ju Po Rrini Qj Po Pini Dhe Psi Mbajta Nji Fjalim Te Flakrueshemm U Quan Pa E Pritur I Pari T Embramin Dhe Filluam Me Brohori Qytetit Megjithat Ishim Pak Nji Numer Dhe Filluan Te Na Rrethonin Policia
Meqnedse Ne Qytet Me Njihnin Njerzit Dhe Kur Panė S E Dioonin Te Me Kapnin Policia Turma Prej Afro Njiqnd Vetesh Behen Gardh Rreth Meje Dhe Nuk Lejojn
Ne Ato Situata Ne Hstyheshim Mepolicinė Per Te Mbledhur Numrin Tjeter Dhe Brioohorisnim Rebulik Kushtetut Ja Me Hater Ja Me Luft Duam Liri Duam Atdhe Duam Pamvarsi Dhe Parolla Te Ndryshme
Disa Inspektor Tinzarė Qe Sileshin Duke Ju Than ė Poicve S E Si T E Me Kapnin
Kur Te Shperndahej Turma Nuk Arriten Se Shum Njerz E įty E Kuptuan Dhe Nuk I Lan
Megjithat Arriten Te Na Shoperndajn S Enujk U Rrit Numri Me Dy Prill Ne Shpendarje Esiper Ata Nuk Guxuan Te Afroheshin Te Nji Trum E Madhe Ku Un Isha Mu Ne Smes Dhe Dal Ngadal U Larguam Nen Presionin Emadh Te Polocis Dhsepse Nuk Ishim Me Gjithat Ai Numer Qe Duhej
Te Nesermen Demostrata Ishte Plotsisht E Sukseshme Sepse Arritem Te Nxjerim Ne Demostrata Fabriken E Puntorve Zvqanin Dhe Elektrolizen E Fabriken Evatzerive Kosovatransin Ku Vllau Im I Madh Aty Punonte Referent Dhe Kishte Arrit T Enxjer Krejt Ndermarjeen Ndersa Imer Galica Un Xxhelal Ferizi Ujkan Zeneli Dhe Skender Hajradini Se Bashku Ne Te Te Tre Fabriken Dhe Menzen E Puntorve Ne Qytet Pastaj E Kisha Porosit Hysenin Ne Ni Menyr Tjeter Te Veprojn
Te Mos Bejhen Grupe Te Medha Por Te Vogla Dhe Te Vijn Kah Qendra Aty Te Rritemi
Megjithat Policia Ekishte Kuptuar Hilen Dhe Kishte Rrethuar Nxansat Ne Sjhkollė
Rreth Njizemij Njerz Zte Qytetit Brohoroiisnin Me Flamurin Kastriotit Kosova Liri Liri Demokraci Duam Liri Trpeqa Esht E Jonarepublik Kushtetut Ja Me Hater Ja Me Luft
Ne Demostrata U Ba Perleshje Emadhe Fizike Me Polici Ne Qytet Ku Masa Shperthe Ne Shum Vend Eme Dhunė Me Force Gardin E Policisė
Te Shklla Teknike Kishin Bllokuar Dyret Dhe Kishin Ngujuar Nxansat Me Nji Rrembim Te Madh Te Mases U Thye Dera Eshkoles Dhe U Nxoren Nxansat Ku Isihte Rrethuar Policia U Takova Me Hysen Ibrahimin Dhe Shum Shok Tjerė Q E Me Jan Gjuajtur Ne Qafė Dhe Qanin Prej Gzimi
Perhajr Perhajr Brohorisnin Per Hajr Na Qoft Kjo Dasėm
Secili Kishte Detyren Etij Dhe Pergjegjsin Per Nji Grup Njerzish
Shoket Me Nxoren Ne Ballė Ne Renin Eparė Ku Ishin Shum Stidenta E Puntor• Djem E Vajza Para Flamurit Kombtarė Dhe Te Lidhur Dor Per Dore Njizemij Demostrues Si Vala E Detit Bertisnin Liri; Liri Enveri Ujkani Nazmi Shaqiri I Cili Kishte Sjell Studnetat Ashtu Siq Ishim Marr Vesh Te Gjith Shokt E Mi Te Verpimit Patriotik S Espe Ne Me Vite Ishim Njohur Dhe Kishim Bisduar Per Atdhe
Harrova Te Ceku Edhe Sabit Veselin I Cili Theu Deren Eshkolles Teknike Me Nja Pesdhejt Vet Tjerė Emasa Shtynte Me Te Madhe Per Ti Nxjer Nxansat
Po Ashtu Ne Radhet E Demostruesve Ishte Hysen Ibrahimi Ne Radhet E Para
Kusheri Dhe Kusherira Te Mia Shoqe Te Klaave Dhe Te Studimeve
At Dit Prsinim Edhe Edh Qytetine Vuqiternit Qe Te Bashkojhej Me Ne
Por Ata Ne Gjysem Te Rruges I Kishte Kthyer Dikush
Para Popullit Mbajta Nji Fjalim Jo Te Gjatė Por Te Nxeht Ku Njizet Mij Njerz Te Ndezur Flakė Per Liri Than Per Para Perpara Drejt Fitores
Para Dite Heret Me Tre Prill Bėra Per Pjekje Per Te Kaluar Ne Trepqe Esht Nja Tremdhjet Kilometra Pertej Mitrovice Ku Ishin Afro Dhjetmij Puntorė Te Minieres Por Shoket Me Than Se Esht Perpjekje E Kotė Dhe Me Than Se Plot Rruga Esht Mbush Polic Dhe Nuk Ja Dalim Dhe Vllau Im Atje Ishte Bllokuar Policia Secilit Puntor Me Automatik Te Koka I Rrinte Shum Pak Kishinarrti Te Delnin
Por Vllau Im Kishte Depertar Para Rrethimit Tehekrut Dhe U Gjet Ne Krye Te Demostruesbve Edhe Ai Bashk Me Bua Me Babain Plak Me Qeleshe Dhe Me Vllaun Tjeter Qe Punonte Ne Kosvatrans Dhe Kishte Sjell Kosovatransin Ne Demostrim
Ne Qytet Mandej Kishim Punė Mjaft Se Mblodhemtregun E Shum Njerz Neper Kafene'dhe Msym Ne Zveqan Nja Tri Kolomtra Kėmbė Per Ti Marr Puntort Ne Shkritore Ne Nji Firm Te Madhe Ku Ishin Me Mija Puntorė Si Dhe Shkollat Nxansat
Nji Krah Te Fort Nejeten Time E Kam Pas Edhe Shokun Tim Nuhi Sejdiu Nga Mitrovica Patriot I Flakt Ma Vonė Luftar I Jashtzakonshem I
Uqk S Udhheqs I Nji Njisie Te Ushtris Por Djalosh I Shu I Mir Ne At Kohė Patriot I Madh Dhe Studnet I Mir E I Dashur Ne Popull
Pra Ishim Nji Numer Shum Imadh I Shokeve Ishim Ata Shoket Errethit Te Ngusht Por Edhe Ato Lidhjet Qe Ishin Ma Larg Shok Mbas Shoku Dhe Kshtu Njiheshim Dhe Ruanim Njeri Tjetrin
Gjith Diten Ishin Demostrata Deri Naten Vonė Kur Follioj Gjendja E Jashtzakonshme Njerzit Vriteshin Plagoseshin Binin Por Nuk Shtyheshin Nji Hap Mbrapa
Ushtria Jogosllave Kishte Kthyer Topat Kah Ne Ne Uren E Sitnices Aty Tregojn Ka Qen Kobi Ishqiptarve Gjat Historisė Sepse Nga Ajo Koder Ne Rrafsh Gjithmon I Kan Gjuajt Kryengritsit Shqiptarė Dhe Shum Jan Mbet Ne Lum Te Vrarė Te Ura
Aty U Godit Nji Djalosh Plumbat Na Shkonin Kah Vesht Kishim Disa Gurė Ne Dorė Ndersda Policia Qetnike Serbe Ishte Blinduar Me Te Gjitha Mjetet Dhe Kishte Zanė Priten Mu Te Hekurudha As Ata As Ne Nuk Mund Te Leviznim Ishim Gozhduar Por Ne Gjith Diten Kishim Demióstruar Neper Qtet Bile Demostrata Ishte Jashtzakonisht E Suksesshme Kjo Q Epo Ndodhte Tani Ma Teper Ishte Inati Per Te Mos U Larguar
Me Ikė Nga Njisija Speciale
Lotsjellsat Ishin Te Tmershem Nuk Eshihnim Njeri Tjetrin Nga Tymi Dhe Hallakama
Ishte Mbremje Ora 7 E Darkes Ne Kishimdemostruar Gjith Diiten Dhe Sa Esa Her Kemi Shperthye Kordonin Por Ksaj Radhe Ishin Pozicionuar Mirė Dhe Veshtir Ishte Te Depertonim Seps Eperveq Tankeve Kishin Qit Edhe Buldozera Dhe Qetnikt T Eveshur Ne Hekur Ishim“n Mshhur Past Tyre Dhe Qitnin Me Plumba E Me Lotsjellasa Pati Shum Te Plagosur Ishte Shum Intresant Te Perjetoje Plumbat
Te Shkonin Kah Vesht E Te Merrnin Te Tjeret Shum Intresnt Jeta Jashtzakonisht
Un Isha Tri Her I Lenduar Dhe I Trullosur Me Kishte Ra Lotsjellsi Gati Me Ra Te Fikt Por Ishte Intresant Nejri I Gjall Nuk Trembej Veq Me Duar That Drejt E Ne Ta Shkonin Njerzia
Dikur Betita Me S A Fuqi Pata Merni Te Plagosurit Shpejt Me Qka Keni Dhe Dergoni Ne Sppital Njerit Djalosh I Kishin Dal Zorret Perjashta Nga Plumbat
E Kapa Dhe Gjaku Po I Shkonte Shkyen Kmisha E Qka Paten Me Ja Ndal Gjakun
Nga Dora I Ksihte Ra Flamuri Dhe Bertiste O Me Leni Mua Kapne Flamurin Mos E Leni Me Ra Mu Mbushen Dy Syt Me Lot Nga Ksi Trimash Q Eka Kosova Shqiptare
Ku Jeta Etij Qdo Qast Pritej Te Shuhej Ai Kishte Hallin E Flamurit
Vraponi Shpejt Thash S Ejemi Gizhduar Ne Pozcion Te Keq
Shperndahuni Ne Grupe Te Vogla Anash Krahu I Majt I Demostruesve Delni Mbrapa Petrolit Posht Kodres S Ebajrit Matan Hekurudhe Dhe Delni Ka H Shkolla Meto Bajraktari E Tepsoht Kah Rruga Takohemi Te Qnedra Ndersa Ju Te Tjeret Kah Stacioni I Autobusave Dhe Delni Te Ura Ebrit Shperndahuni Ne Grupe
Dhe Te Gjitha Grupet Takmi Te Qendra
E Shihja S Enjerzit Ishin Te Etshem Per Demostrim
Autori Xhelal Ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 03:03   #13
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Policia Qetnike Te Veshur Ne Hekur Me Arm E Mitroloza E Automatik Nuk Ekuptoj Hilen S Enuk Enihte Terenin Un Vrapova Me Anen Djatht Kah Ura Dhe Ne A Bregun Eibrit U Ndam Ne Shum Gruoe E Sokaqe Te Dilnim Ma Shpejt Ato Rrug Nuk I Njihte Ppolicia Keshtu Arritem Te Ju Dalim Prapa Krahve
Dhe Demostruam Prap Deri Sa Erdhen Dhe Jan Ba Kordon Perball Nesh
Domostrata Ka Vazhduar Deri Ne Oret Evona Ku Pastaj U Errsua
Dhe Filluam Negrupe Te Shperndheshim Sepse Misioni U Kreye Me Sukses
Ne Ato Demostrata Fund Ekrye Ishte Edhe Hysen Ibrahimi Si Dhe Shum Shok♪7 E Shoqe Tonat Ora Policore Po Forcohej Dhe Ishte Tmerr T E Shikoje
Meqnese Un Enjihja Secien Pllamb♪7 E Kishin Te Veshtir Te Em Fusin Nedorė
U Pershendetem Me Shokė Dhe Shkova Ne Shtepi
Jo Kah Ura Ku As Gjylpana Nuk Arrinte Te Hynte Por Kalova Kah Ura Qe Lidhte Fabriken Dhe Hyra Nepertelat E Fabrikes Dola Ne Sokakun Elagjeve Nen Iuren Qe Shkon Per Prishtinė
Kur Shkoj Vlelzrit Nuk Ishin Vllau Im Profesori Ishte Bllokuar Nuk Dija Kah Ta Kerkoj
Ai Kishte Mbetur I Izoluar Sepse Ushtria Dhe Policia Kishin Bllokuar Gjithqka
Dhe Ma Ishte E Pa Mundur Te Levizej
Vullkani Demostrates Ka Qen Sidomos Ne Oret Eopradits Dhe Deri Ne Oren Tre Pas Dite Ku Vlonte Toka Nga Britma E Brohoria E Njerzit
Kishte Raste Kur Numri Kalonte Te Njizetmij Njerzit
Dola Ne Asfaltin Lart Nga Nji Arė Me Miser Qe Ta Kaloj Asfaltin Dhe Te Hyj Ne Disa Ara Poshtė Per Te Kaluar Lumin Sitnica Planifikoja Ta Kaloj Me Not Se Te Ura Kishte Rrezik Patrolash Ku Ne Vend Te Vrisinin Toka Ishte Mbush Qetnik Tanke Dhe Ushtri Ishte Hata Per Ti Pa Sashum Kishte Kolona Kamiona Tanke Topa Qetm Nikt Kendonin Keng Qetnike Shqiptart Neper Shtepia Mbas Demostrimit Dhe Shfryrjes Shekullore Te Asaj Qka Ju Rru?inte Neshoirt Nxjerrjes S E Kosoves Nga Kthetrat E Serbosllavis
Duke Dalė Permbi Gjade Ne Shpejtesin Ma Te Madhe Vijn Disa Makina Policie Speciale Me Rrotė Te Emdha Dhe Te Shpejta Me Bertasin Te Ndaloj
Dhe Raportojn Automatikt
Per Fat Ne Ishimather Sportista Dhe Te Rij Teper Elastik
Ne Kercim E Siper I Kalova Me Nji Far Kercimi Mbrojtset Anash Te Afaltit Qe Ishin Te Kehurt Dhe Rashė ü Posht♪7 Ene A Rrokullisje Ne Jifar Fushe Te Vogel Me
Bari:nga Qitja E Automatikve I Kam Pa Flakė Plumbat Ne Tebe“teneqet E Asfaltit
Dhe Kam H Y Me Vrap Ne Aren Me I Miser Por Jan Vonuar Dersa Kan Nxjer D Reflektorin Driten Un Kam Vrapuar Neper Miser Ata Kįn Gjuajt Ne Aren Me Miser
Dhe Plumbat I Kam Degjuar Neper Miser
Dla N Ekrye Lart Te Ares Dhe Ju Afrova Shtepiave Nga Qitja E Automatikve Njerit Ksihi Dal Te Brengosur Te Dyert Dhe Me Panė Disa Te Lagjes Ju Teegova Si Esht Situata
Kisha Hall Ta Kerkoj Vllaun Te Disa Shokė Te Tij Ku Mendoja S Eai Do T Ejet Strehuar
Megjithat Te Brengosur At Natė Ndejtem Ne Shtepi Njerzit Ishin Te Shqetsuar Nuk Edinim Ku Kishte Mbetur Vllau Q Enuk Kishte Arrit T E Depertoj Te Vi Ne Shtepi
Keshtu Vuante Rinija E Asaj Kohe Ne Vend Qe Te Gzonim Jeten Ne Liri Ne Rrinim Me Vesh Ne Krah Ne Shtetrrethim Qetnikt Kendonin Ne Asfalt Shihej Topia Tanku Pa Fundd Kamiona Ushtarak Polici Shtetrrethim
Pr Shkolla As Qe Behej Fjalė Nuk Mud Te Dilte Njeriu As Ne Treg Nga Qetnikt Secila Rrugė Sa Do E Gjatė Ishte Plot Qetnik Polic Me Kapela Hekuri Njerzit Tregonin Kush Kishte Kaluar Ne Ms Gjades S Eishte Tmerr Te Kaloje Ne Mes Te
Tyre Ather
Un Kaloja Gjithmon Nepe Skuta Dhe Egjetem Vllaun Te Nesermen
śn Ushmanga Disa Dit U Sheha Por Nuk Ma Lejonte Dnergjegja Ti L♪ Familjen Vetem
Dhe U Ktheva E Dija S E Do T E Me Burgosin Por Hajrli Kjoft More Kurban Te Kosoves Jmei Te Vatanit Le Te Vdesi Le Te Burgosemi Pun Emadhe O Te Jetojm Si Njerz O Te Vdesķm Jo Ma Nen Kembet E Qetnikve Keshtu I Kishim Idealet Ne Te Vitit 1981
Te Gjith Shoket E I Kan Qen Patriot Dhe Atdhetar Q Ekan Dahst Adheun Pa
Hile Emnbajten Burgun Dhe Jam Krenar M;e Ta
Sa I Perket Hysen Ibrahimit Ky Esht Nji Nder Aktivistet Ma Te Fuqishem Ne Europė
Jeton En Suedi Esht Perfaqsues I “ Skandinavisė Ka Mbi Pesmij Procesembajtje Ka Botuar Disa Libtra Esht Aktivist I Shkellqyeshem Poolitik I Pa Lodhur
Dhe Gjithmon Ishte Ne Sy Te Keq Te Shtetit Ather Sepse Ky Perveq Asaj Me Nji Gjykats Ne Mitrovic Nuk I Ka Pas Punt Kurr Mirtė Dhe Ka Pas Probleme
Me At Idiot Tardhatr♪7 Dhe Ai I Montoi Keq Nji Kurth Pastaj
Ky Ka Pasur Probleme Personale Me Te Konlikte
Por Familja E Hyseinit Ka Qen Ne Shenjester Te Okupatorit
Hysen Ibrahimit Ju Ka Vra Vllau Ne Demostrata Evitit 2004 Nga Nji Serb Nga Banesat E Pertej Ur Se Ibrit
Isak Ibrahimi Dhe Djali I Agjes Abaz Ibrahimi
Meqense Qetnikt I Njihnin Me Kohė Dhe Me Kohė Na Kan Njohur Edijnn Mir Se Ne Kei Pasur Edhe Ma Par Probleme Me Ta Meqnese Aty Zveqani Dhe Zonat
Per Rreth Kan Qen Me Serb Ene Gjitmon Probleme Kemi Pas Me Ta Konflikte
Sepse Shklat Shqiptare Nji Pjes I Kemi Pasur Ne Zveqan
Gjat Tolovive Te Ura E Ibrit Ne Vitin 2004 Kur Serbet I Mbyten Tre Femij Ne Iber
Isak Ibrahimi Patrioti I Madh Desmori I Kombit Thot
Ma Kallen Shpirtin Po Me Doken S E Femijt E Mi Dhe I Thot Hysen It Krejt Situaten Hyseni Ne Ket Kohė Ishte Aktivist Ne Suedi
Me Te Dalur Isaku Te Ura Eibrit Me Masen Emadhe Ku Vijn Edhe Zonat Per Rreth Rrafshi Shala E Drenica Dhe Behet Tollovi Emadhe Planifikohet Me Dal Matan Ure Dhe Me I Ndjek Serbt Snajperet Serb E Percjellin Isakun Duke Edit Se Jo Vetem Qe Esht Patriot Ppor Edhe Per Inat Te Hysenit Si Aktivist Im Madh I Qeshtjes Kombtare E Godasin Isakun Me Snajper Mu Ne Zemer Dhe E Lanė Te Vdekur
Isak Ibrahimi Dhe Abaz Ibrahimi Bien Nga Dora E Qetnikve Sewrb Qe Gjuajten Nga
Ndertesat E Larta
Isaku Vritet Per Lirin E Atdhut
ėsht Intresant S E Atdhetarim“zimin E Hysenit E Urrenin Shum Per Shkak Se Ky Kishte Arritur Aq Shum Me Qeverin E Shteteve Skandinave Sa Qe Asnji Mergimtar Aq I Sukseshme Nuk Ikishte Qen Me Diplomacin E Huaj Aq Thell Kishte Arritur Q Ete Gjith Qeveritart Eshteteve Te Skandinbavis Ti Kishte Miq Si Deh Ana Lindin Kryeministreshen Dhe Mikeshen E Shqiptarve Te Cilen Pastaj Nji Serb Qetnik
E Therr Me Thikė Dhe E Vret Hyseni Ka Ba Me Qindra Aksione Per Shkollat E Kosoves Me Qindra Aktivitete Politke
Ndersa Ne Vitin 1981 Me Tha Xhelal Ferizi Ndegjo
Per Atdhe Dhe Fjalen Tende Menjihe Rbie Ne Zjarė Dhe Mua Mu Mbushen Syt Me Lot
Nuk Mun Dta Harroj Kurr Ne Jeten Time Me Dhimbesj Aajo Rini E Tyre Te Gjith Djem Te Zgjuar Patriota Bukurosha Djem Evajza Te Kosves Ne Vend Qe Ta Gzoin Jeten E Rininė Duhej Te Hanim Ne Detyra Te Veshtira Ku Jeta Jone Kush E Di S Ekah Do T E Perfundonte
Te Gjith Kta Njerz Qe Po I Shkruaj Kan Qen Njerz Te Mirė Me Dashuri Te Fuqishme Kombtare Djem Te Zgjuar Dhe Jan Edhe Sot Po Ata Patriota Fan“milje Qe Dhan Dehmor♪ė Dhan Kontribut Dhe Japin Edhe Sot
Me Punen Q Eka Ba Hysen Ibrahimi Nuk Di Si Te Them Por Do Te Tregohet Njui Dit Si Dokumentarė Mbi 6 Libra I Ka Te Shkruara Dhe Ja Perveq Asaj Edhe Vargjet E Mia Po I Zberthen Pikė Per Pikė Si Kritik Letrarė Edhe Pse Poltikolog Esht Aktivist Nuk Esht Detyr Etij Kjo Por Esht Perfshi Ne Emocion Nga Vargjet
Ai Me Njeh Mirė Ne Jemi Te Nji Qyteti Dhe Hyseni Ka Nji Kultur Te Jashtzakonshme Butsi Dhe Njerzi Esht Nji Kavalier Dhe Njeri Me Shpirt Gjevahir Politikolog I Vertet Po Shkrua Disa Punime Per T Djathen Shqiptare Mban Takime Terregullta Dhe Vjen Ne Takime Te Rregullta Politike Ne Kosovė
Ka Ndihmuar Shum Famijle Ne Kosv Ka Ndihmuar Shkollat Arsimin Para Lufte Te Njejtein Veprim E Ben Edhe Sot Te Gjitha Fakturat I Ka Dhe Proqeset
Ka Ftuar Sa Esa Delegacione Nga Koosova Ka Lidhur Me Qevrit Sskandinave
Pergojsdat Dhe Veglat Eserbis Llomotisin Se Ia Kan Inati Per Punen Dhe Atdhtarizmin E Tij Dhe Ja Vran Vllaun Dhe Djalin E Agjes Por Ket Familjeekan Ndjekur Gjithmon Se Esht Familje Atdhetare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 03:29   #14
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Harrova Edhe Nji Diqka Shum Merendesi Te Flas Per Agim Hajrizin
Nji Nder Patriotet E Mdhej Te Kombi Ttonė Ne Mitrovicė Ishte Edhe Agim Hajrizi
Kryetar I Sindikates Ne At Kohė
Me Agim Hajrizin Kemi Qen Edhe Ne Shkollen Fillore Bashk Me Vllaun Etij Kam Qen Nji Klas Me Gzimin Edhe Kjo Familje E Mitrovices Esht Shum Familje Patriotke
Dhe Shum E Edukuar Agimi Dhe Gzimi Si Shokė Te Mi Te Dy Vllezer Qe Njiheshim Qash Nga Klasat Epara Fillore Ne Bankat Shkolore Kan Qen Te Dy Aktiviist Dhe Pjesmarrs Te Dmostratave Te Vitit 1981 Per Her Te Fundit Me Agim Hajrizin Ne Demostrata Jam Pa Ne Demosrtarat Evitit 1981 Kur Jemsi Shtrengue Duarsh Dhe Na U Mbushen Pothuajse Syt Me Lot Per Hajr Na Qoft Shpetuam Shpetuam U Vram♪7 S Kmei Q Bejm Nuk Jemi As Te Paret As Te Fundit
Fjala E Agimit Me Preku Shum S Emendova He Dreq O Jetė Po Ne Shqiptar Per Tu Vra Paskemi Lindur Ne Vend Q Ete Ju Dergojm Krajafila Te Dashurave Tona Neper Shkola Ne Duhej Te Dilnim Para Plumbvae Ajka E Rinisė Medet
Thue S Eky Serbi Pak Ardhe Ne Ket Botė Q Ete Na Vras Ne Andej Kah Karpatet Dhe Mbrrini Ne Ballkan Ne Trojet Ilire:
Agimi Isht Shum Trim Ai Ekishte Edukuar Edhe Djalin Evogel Ne Atdhetarizem
Agimi Zhvilloj Nji Aktivitet Te Jashtzakonshem Patriotik Per Te Tash Ekzistojn Libra U Vra Ne Lugften E Vitit 1999 U Masakrua Tmerrsisht S Ebashku Me Nane E Cila U Mundua Ti Mbuloj Me Tru Emjera Ne Shkallet E Shteis Kur Hyn Qetnikt
Naten Per Ta Vra Agimin Me Gjith Djalin Dhjet Vejqar U Vra Agimi Dajali Dhejt Vejqar Dhe Nana Gruaja Shpetoj Emshehur Ne Tvana Me Nji Femi E Mjera Epau Skenen Nga Lart Duke U Munduar Te Shpetoj Evladin
Edhe Kjo Familje Me Kan Dasht Dhe Me Kan Rrespektuar Shum
Ketu Shfrytzoj Rastin Q E Ti Pershendes Te Gjitha Ato Familje Shqiptare Q Ene Nji Formė Me Kan Ndihmue Dhe Strehu Kur Un Ather Isha Nejet N Ilegale
Ne Vitin 1989 Jam Strehuar Edhe Ne Prekazin Historik Dhjet Dit Ne Kullė Ku Vinin
Shum Njerz Me Mustaqe Burra Te Prkzit T Eme Shihnin Ne Odė Aty Kan Qen Edhe Disa Nga Jasharajt Hamza Dhe Shum Tjer Ku Kemi Zhvilluar Biseda Politike Per Hallet Atdheut
Ather Veq Sa Pata Dal Prej Burhgut Tet Vjeqar Per Demostrata Evitit 1981
Un Isha I Akuzuari I Parė Dhe U Denove Me Tet Vjet E Gjasht N Muaj Burg Te Cilat I Mbajta
U I Akuzuari I Dyt Ishte Ujkan Zemneli I Treti Skedner Hajredini I Katert I Nazmi Shaqiri Dhe I Pesti Sabit Veseli Te Gjith Kta Kan Kaluar Neper Tortzura Te Mdha Neper Burgjet Serbe Ndrsa Sabitin Ekan Demtuar Shum Nepozhrevc Te Serbis
Te Jeret Gjaviit Bajraktari Imer Galica Ismet Kadria E Hysen Ibrahimi Behgjet Veseli Eshum Tjer Kan Qen Te Denuar Me Nga Disa Muaj Dhe Kan Dalur
Ne Te Akuzuarit Kryesor Jemi Denuar Ndersa Ne Gjygj Kemi Qen Si Grup Rreth Tridhjet Vetė Si Organizatort E Mitrovices Me Rrethinė Te Vitit 1981
Sa Po Kam Ardh Nga Burgu Menjiher Ma Kan Krijuar Kurthin Me Me Derguar Ne Sherbim Ushtarak Ku Planifiknin Vrasjen Time Qetikt Ne Kzerma Te Ushtris
Si Familje Q Eisihm Ne Sx Dhe Sidomos Mua Kuptohet Qe Isha Hale Ne Sy
Te Tyre Por Un Ika Dhe Dola Prap Ne Ilegalitet Nepr Oda Dh Fshtra Te Kosoves
Her Shkoja N Eprishtin Her Ne Drenic Ilegal Her Ne Istog Pej Deqan Egjakov♪7 Prizren Dhe Prap Prishtin Vuqitern Mitrovic Drenic Deri Sa Hypa N Enji Lidhje
Treni Ather Dhe Ika Per Sllooveni Enga Atje Ps Dis Amuajsh Ika Ne Gjermani
Dehst Opak Te Ja Bej Te Njohur Publikut Nji Biografi Timen Te Shkurtė
Sot Jetoj Dhe Punoj Ne Gjermani Kam Shkruar Dikur Poezi Dhe Kam Qen Aktivist
Poltik Sportist Futbollin Shum Ekam Dashur Dhe Edua Akoma
Nuk Jam Ne Asnji Parti Politike Dhe Nuk Ekam Ndermend Te Nantarsiohem
Te Gjith Shokt E Mi Qe Jan Neper Parti I Ngacmoj Ujun Them Une Kam Dejt Se Jam
I Paanshem Jam Krjiues I Vargjeve Mund Te Ju Them Qka Te Dua Te Ju Ngacmoj E Ata Qeshin Hyseni Po Me Ben Presion Te Madh Me Me U Antarsu Un Ne Ldk
Ne Fakt Tash Ata Jan Ldd Ja Por Le Teplas Se Un Nuk Hyj Neper Parti
Asnji Nuk I Ndegjoj Hiq Dua Te Jem I Pavarur

Sa Per Menyren Se Si Eka Dhan Hyseni Vlersimin Evargjeve Mendoj Se Esht Shum Bukur Prandaj Kushdo Qe Thot Diqka Ju Lutem Vetem Kshtu Si Hyseni

Ju Pershendes Te Dashur Lexues Natyres Mikeshes Time Ktu Ne Forum I Bej Shum Te Fala Dhe Te Gjith Publkut Dardania
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 10:18   #15
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pėr Gamobem Ne Shkrim Kekroj Falje Mbasi Edhe Her Pas Her E Po Kam Djimbje Te Syve Dhe Nganjiher Me Veshtrisi Pon Shkruaj
Deshta Te Ua Lehtesoj Diskutuesve Formen Se Si Mund Te Pershkruhet Diqka
Per Shembull Ashtu Ne At Model Siq Ka Pershkruar Hysen Ibrahimi
Dhe Deshta Te Dergoj Nji Biografi Timen Pak
Te Fala Lexuesve


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 8 (0 Anėtarėt dhe 8 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.