Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-04-13, 17:27   #2596
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

te burgosurit politik vuajten-dhan rinine e tyre me te bukur e dhan per atdhe lulen e rinise
drita e syve esht rinia -bukuria ma e bukur e jetes
dhe me ne fund koha dhe njerzit u talen me ta
-ja keto jan mirnjohjet dhe sjelljet e njeriut qe kurr s ke per ta kuptuar
sot mundohen te ua marrin pronat edhe te ua shuajne gjurmet
edhe ma keq se ne kohene regjimit te ish jugosllavise -
mosmirnjohja esht ves i smure i barbarit kanibal-qe mundohet njeriut fatkeq te ja marr shtepine oborrin gjurmet tapijat arat hiostorine stergjyshore gjurmet -
lufto lufto lufto shkatrro nje jete neper vuajtje e me ne fund del dikush q e flet shqip e ta ben ma zi se armiku
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-04-13, 09:47   #2597
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Jeta fund e krye ėsht nje vuajtje thoshte nje filizof -

Ndersa un po them per veq vuajtjes qe ja ka konstruktuar vet natyra
vuajtjen jetes ja shkaktojnė shum njerz te priru per negativitete dhe per keq per zullume e per vuajtje qe i shkaktojne njerzimit pra shum njerz destruktiv por edhe politikan te rrezikshem destruktiv

disa nga politikanet s adist dhe dinak te deformuar mental
dhe te rrezikshem botrorė dhe me gjenetike dhe qeliza negative
elemente negative dhe jashtzakonisht sadiste
qe shkon deri ne ne nje mendje krejt te krisur
dhe devijim mental dhe deri ne pafundsi sadizem deri ne ekstreme
dhe pa fundsi
dhe ne nje defket lloj tmerri dhe perberje patologjike per te bere keq

per te ju shkaktuar pra njerzimit pafundsi vuajtjesh-

me te cilat ata nuk ngopen asnjher -
duke ju shkaktuar popujve keq dhe te kqia negative
me zullume te smura dhe tejet te bastardhuara e mizore

-sepse keto jan defekte te meta te rrezikshme jashtzakonisht
vertet antinjerzore dhe vertet sadiste-

dhe te meta smundje te disa shtresave te nje pjese te njerzimit
me defekte qe veset e kqia ata i dirigjojnė per qellime sadiste
dhe
poshtersi barbare e zullume bizare te ndryshme dhe-

per shembull siq ishte rasti ne bosnje srebernica ta marrim shembull
ku u vrane civil te pa fajshem -

u vra nji qytet per nje dite mbrenda nje dite ne ket kohe ne syte e civilizimit para mediave botriore

qe ky esht nji tmerr i historise dhe sadizem manjak nuk ka dyshim
por u lejua

.dhe njerzit qe jan ne bote duhet te ja vejne gishtin kokes e te mendojne
se ne te njejtin planet jetojne bashk njerzit dhe antinjerzit -


Njerzit duhet te binden se kan te bejne me antinjerzit qe jan te ndare ne dy taborre dhe ma ekeqja esht se e kan te njejten pamje te njejten figure qe duken si njerz por pjesa e antinjerzve nuk jan njerz ket duhet ta kuptoj njeriu sepse s a ma heret q eta kuptoj aq ma mire i sherbehet njerzimit duke larguar sa ma shum antinjerz nga forca etyre duke mos ju lene asgje ne dore atyre negativave antinjerz dhe ky ideal sherben si qellim per ta shpetuar planetin
I keqi ose antinjeriu po ka mjaft ne dore dhe po shihen tmeret qe ai ben ne bote si pershembull artmet luftrat varfrine mjerimin.
Tmerri ma i madh q e ben antinjeriu esht poashtu edhe lufta sadiste dhe psikologjike dhe teper e vuajtur me varfri me ane te varfrise qe ua shkakton njerzve ky lloj sadizmi manjak defekt i qarqeve psikopate qe nuk ua mundson njerzve se paku nje jete elementare per jete dhe nje lloj pune por shtrengon deri ne absurd lakun ndaj njeriut me vetmin qellim per te jetuar vet i shfrenuar dhe sadist .
Deri sa qyqet e qyqaret nuk jan te organizuar dhe nuk dijne te imponohen per tu revolucionaziuar dhe per te protestuar protestuar e per te luftuar kunder qarqeve antinjeri sadistve defekteve dhe manjakve kunder qenjes antinjeri qe e zapton planetin.
Manja ku antinjeri ta shet levizjene lire deri sa Zoti e krijoj njeriun me qellim per me levize ai ta qet haraqin dhe levizjen ta ben me pare ose shum shtrejte .
Gjithnji e ma shum njeriu ka ardhe ne gjendje per ta kuptuar se levizja dhe komunikimi njerzore jan pjes ee natyres qe ka lindur me at destinim dhe jan pa pare sepse jan pjese e natyres njerzore.
Me fole me nje njeri ne australi dikure ka kushtuar shum pare e sot esht e mundur me fole lire me komunikue lirė edhe nepermes systemit skype
keshtu qe nje dite ndoshta do te behet e mundur edhe komunikimi si ne televizion krejt
ne menyre te persosur teknike
dhe pa pare kur te behen zbulimet shkencore teknike .

poashtu shkruarja ne vend ete largta duhet mundsuar me tekniken ma te persosur shum ma shpejt se aeroplanat mendoj s e njeriut duhet ti lehtesohet jeta dhe mundsite elevizjes dhe gjetjes se perspektives shum te mire ne te ardhmen e njerzimit pra

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 12-04-13 nė 09:53
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-04-13, 11:09   #2598
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mėmėdhe
ku mbete
mėmėdhe ku mė trete
mėmėdhe si quhet toka
mėmėdhe si quhen ato fusha e boka
mėmėdhe si quhen ato male
mėmėdhe un po vyshkem ngadale
mėmėdhe ky dhe i huaj
gjakun ma bėri uj
mėmė dhe
deri kurė tė vuaj
mėmėdhe pse duhet tė tretem
pėrse sa nje hiq te mbetem
te mbetem larg ne nje te huaj hije
mbi nje akull toke
neper kohe ftoftesie
e dikush pa merite
gezon dhe
e gezon atdhe
e un zog per ditė
ne te huajin dhe
perndjekur dikure
e i mohuar sot
a ka qiell e toke
a ka kund ndoj zot
a ka perendei
a ka kund shqipni
a ka kund ndoj degė
a ka toske e gegė
a ka kund nje rremė
ndoj lis a ndoj pip
qe flet gjuhe njeriu
qe e flet gjuhen shqip
deri kur te vuaj
ne dhe te huaj te rri

veq pse nuk kam shtet
nuk kam qeveri'
se nuk kam atdhe
as nuk kam shqipni
nuk kam president
minister as dhe
se nuk ka shqiptarė
as nuk kam fole
as nuk kam kund diell
as nuk kam kund yje
mbet zogu pa male
pa fusha e pyje
perbuzur ne dhe te vet
perbuzur ne dhe te huaj
ne per mot e vite
neper kohra e muaj
kot po ciceron
atdheun ja kan marrė
nuk i lan as hise
as nje pllemmbe per varr
se doli nrryltari
doli qifligari
doli pedofili
e doli tradhtari
doli mercenari
doli profiteri
se zaptoj rrogtari
se erdhi beteri
po sundon i ziu
po sundon satani
po urdhron demoni
urdhron pansllaviani
se dolen shum klane
zogun e kan shkele
mbet larg prej dardanje
neper pranga e tel
se kryet ministria
lart e mbane perpjetė
e zogjt e shqipnise kah do mbeten shkret
shpernda neper te huaja
shkretira e moqale
kan mbete pa fole
pa fusha e pa male
se atje pushtetari
atje deputeti
po derdhe fjalė sa lumi
po derdhe fjale sa deti
por hajrin s ja sheh
asnjiher shqipnia
sa shum jan jetime
kto fise te mia
viset mbeten shkret
jan mbulue me ferra
sa shum po vallzojne
qakaj ujq e derra
e zogu po qane
ne mergim per shqipni
se kan qite ne bloze
e kan qite ne hi
e kan shkrumbue te mjeren
e kan shtrue per dhe
me qesh kah do kombet
e me qesha shum fe
'me shqipnine e mjerė qe ka mbete pa jetė
ka mbete pa dije e ka mbetur shkret
neper ara e troje kah do veq varfria
kan ikur bilbilat e ka mbulue zija
buk e lot po hahet
e zogjt po shtegtojnė
kah do viset tona renkojne e gjemojne
nepr rruge te ndryshme
neper trotorae
shtrihen duar te mejra
shtrihen duar lypsare
veq pse pushtetari
don kshtu e armiku
zogjve te shqiptarit
ne lot me i shkue qerpiku
gjithmone neper shekuj
doren me e mbajte shtri
me qa zogu i malit
me qa zogu i ri
me shtetgtie dikah
ne flutrim pa krye
e ne atdhe te vetin
ndojher mos me u kthye
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-13, 04:58   #2599
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mark gjuriqi e rrehi telin
-ne gazete po e qet brukselin
-a ndegjoni shkje e shkina
-po na thrret kjo katerina
--me nenshkrue shkinė e shkja-
o shqiptart kan me na ra -
me na e zane ne kah do priten
-me europe e ameriken-
mbasi ne majka rusia
-na ka lene ne do skuta te kqia --
nise daqiqi e po flet
tjeter rruge tha nuk ka mbetė
veq me u nise ne rusi mizore
per me puthe nje dorė djallzore
dore te putiit e te lavrovit
me ja kjajte hallin moskovit
folen shkiet kshtu rendė me rendė
e kan qitė fjalen ne kuvendė
si zanatė qe e kan d emonat
i kan bė gati avionat
me dale ne moske te pansllavisė
me ju kja atje rusisė
ndaj ashtone e hilarisė
se europa s len kapicė
mbi zveqan e mitrovicė
se nen toka more vlla
kshtu po o thot daqiqi shkja
qe ne veri deri ne albanik
uranium esht plot qelik
deri ne ushqe e ne leshak
e kan la inrin me gjak
qysh se erdhem prej sibirit
cope nga i cope tu i marre ilirit
te gjitha trojet qe i pat te veta
ua kem lene kullat e shkreta
por se dije i tha rus o vlla
ai daqiqi i shkines shkja
veq per ty moskov po i thot
jam tu i derdh un keto lot
me ti fale kto uraniume
nuk po shoh kurr dite te lume
ti dua bombat a tomike
me e rrafshue shqipnine etnike
e kah do mbi bote qdo cope
ameriken me europė
as mos le mbi dhe azi
merre e shtroe ne pansllavi
q e sht zgerdheshe sternipi i carit
ja kqyre daten kalendarit
e po kapen qafe per qafe
mbasi i pine sllavisht do kafe
ne shtat pale qefe tu u zgerdheshė
nise putini dhemb me i xhveshė
ne ftyrė vampiri edhe vorrit naten
me i shti frigen me i kalle daten
ja shtrengon doren daqiqit
po e dredhe koken si te iriqt
kah serbia ne harte tue pa
e shtrengon ne gryk at shkja
tu u marre ne gryk si vllau me vlla
po i ben be ne car e ne caricen
nuk e lshon jo mitrovicen
sa te jen armet pansllaviane
se ka miq ne toke junane
si ne iran ne kine e ne kore
toke e glob thot kem i me bre
me keto lidhje me keto shtete
do i zaptojne krej toka e dete
kem i indinė memi iran
keta jan miq me pansllavian
thone po i jepe kuraj ė daqiqit
zgerdheshe ftyren si te iriqit
por europen ma le mue
me latin kam me u bashkue
spanjė talian e portugale
kam me i shkele und dal ngadale
q merr prej qekje e shlezie
ne gjitbraltarė e gmeje anglie
mbasi dije more shkja
se un kto i kam perqa
e i kam nda ne grime e cope
kund d y fjale s jan bashk ne europe
veq gjer mani na ka mbete
edhe ati un kam me ia gjetė
nji ilaqė nje ditė me e bre
per me e kthye me rus e shkje
mbasi kshtu foli putini
edhe ne gjep doren e shtini
nxoro lapsin me shkrue ne leter
mbasi ish dhelper e vjeter
me ju shkrue miqve ka nisė
aleatve te azisė
edhe doren lart e ngriti
votke e mish ai porositi
deri vone ne raki e shaka
tue que naten bashk me shkja
kah po i jep kurajė e fjalė
tue i que gotat hiq pa ndalė
deri vone e pas mesnate
sy dy ftyre ato lugate
tu u zgerdheshe per te zezė te europes
per te zezė te globit e te zezė te tokes
tue fole dehur per raketa
per me i shtri helmet eveta
mbi madrid e lisabon
prej parisi e ne uashington
kah me shkja e llogaritė
ne dolli vodken tue ngritė
tu i thene shkjaut e vodke tue pi
deri ku raketa mbrri
mbi dallas e mbi teksas
e me larg besa me gjasė
mbrrinė raketa pansllaviane
prandaj ruaje qetsine tande
ne kopili po i thot putini
deri sa e vonja mbrrini
e e ne hotel shkjaun e ka que
but ne pupla i ka shtrue
edhe i qon ruska rrogtare
me ja shtrue shtrojen pa pare
ne krevata ne drite luksoze

vende te zgjedhura ne mes moskove
ne hotele plot butsi
tu i dhene pare e buk me e ngi
mbasi i tha tue e garantue
se rusia s ka me e lshue
se gazproma ka boll pare
me nxite sherre e pune e tradhtare
se te ket toka rusia
naft e gaz rafineria
edhe baza nentoksore
nuk i len luftat mizore
nuk e lshon serbine qetnike
qfar do armee qfar di thike
un ju jap pra me vagona
mbani syte kah shpresat tona
kshtu i tha shkjau tue puthė e nxiti
bes mire thone fort e priti
edhe i dha shpresa sllaviane
deri ne peje e kishe deqane
besa i dit edhe ne prizren
dote shtrij kthetrat ne te bukurin vend
me ato kisha qe jan shkinore
me i grabite tokat arbnore
se europa esht nje qyqe
tjeter s njeh veq kisha e kryqe
ajo s njeh tjeter dua
prandaj gzou po i thot o shkja
gzoe e fatin se ne kryq je
ke me i amrre krejt gure e dhe
dore per dore jan shtrengue
kan nise letra per me shkrue
per europe thone kah ashtona
tue i shkrue fkale per viset tona
si dikure letrat e carit
kur ja msyu tokat shqiptarit

autori xhelal ferizi


xhelal ferizi--- @ 08/04/2013
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-04-13, 08:39   #2600
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shpesh her nė bisedat e mia dhe nė shkrimet e mia kam rėnkuar
dhe kam shfaqur dhimbjet e trishtueshme te rėnda tC vajtuara te mjeruara
, te sakatosura tė pa imagjinueshme ,te pa krahasueshme mbi dhe qe nuk kan krahasim
ne kombe -

per shkak te lendimit te madh te krenarise nacionale qe kan bė serbet shkiet qetniket kanibalet njerzit ma te poshter qe i ka rruzulli i tokes ,
ata kan marre nderin e kombit shqiptar e kan neperkembur nderin
ne popullin shqiptarė ,
sidomos duke poshtruar rėndė nderin e kombit
por kur ehst fjala per demshpeperblimet femrat e dhunuara shqiptare te prekura ne nderė ato tani e kerkojne statusin si statusi i te burgosurit politik ,
per tu desmhperblyer ne fakt ky krahasim nuk do te duhej te behej ,edhe pse shum plagosje e rende esht kjo dhunimi dhe poshtrimi q embetet i perjetshem esht dashur ndryshe te kualifikohet ky moral.
Statusi plage e perjetshme e jetes keshtu do te duhej te krahasohej ejo te identifikohen krahasime te njejta me ngjarjet asnje ngjarje nuk ka krahasim te gjitha jan te veqanta.
Kerkesate demshperblimeve me para qe po paraqiten kohet e fundit dhe keto kerkesa po i behen qeverise se kosoves po e them se as ky nuk shum moral i mire dhe as i drejte .
Nukd ua ta mbroj e ket qeveri e cila nuk meriton kurfar mbrojtje per shkak se dihet mire qfar qeverishe kemi ne shqiptaret zakonisht
-por kur kthehem ne anen tjeter edhe femrat shqiptare thua se kurr nuk kan ndegjue ndonjihe r per armikun.
Ne dis atakime ne diapsore e kur vinin nga kosova lloj lloj qobani e injoranti ne mbledhjet tona ata na nxisnin me ardhe po thuajse edhe deri te konflikti ne me ste shqiptarve per shkak te pikpamjeve te ndryshme .
Kishte asi lloj shqipfolsash qe vinin ne emer te partive politike si gjoja mbrojts te kombit shqiptar un gjithnji kam dyshuar se ata jan agjent serb dhe pisa te mallkuar qe meritonin denim.
Si ka mundsi ata vinin e shpreheshin ashtu sikur nuk po ndodhe asgje kur serbia pregatiste gjenocidin dhe dhunen e poshtrimin e femerave shqiptare .
Secila familje shqiptare duhet te jet nje lloj ushtrie nje lloj strategjie te ket ne jete dhe nje lloj shtegu menqurie ta ket ne jete dhe nje lloj largapmsie .
Ne mire e dijme se qka mendon serbi e qka projekton serbi fraqnezi rusi dhe te tjeret pushtues te pa ftyre kanibal kunder nesh dhe kunder qenjes se popullit tone ekunder te gjitha qelizave te jetes per ta poshttruar deri ne pa fundsi .
Kush i ka faj shqiptarit dhe familjes shqiptare qe nuk nderton strategji qe secila familje shqiptare ta ket strategjine e vet te organizimit mbrojtes e vetėmbrojtės .
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Vazhdon ne pjeset tjera nga autori xhelal ferizi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 14-04-13 nė 08:40
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-04-13, 06:02   #2601
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Te behen kaq shum komuna shkinore qetnike pansllave ne token e kosoves - kjo deshmon pa pjekuri politike te madhe te shqiptarve--- dhe atyre individve uzurpator karrierist qe qe luftuan per lavdi personale qe moren kalane nga mbrenda
duke shfyrtzuar mjegullat
-pra gjithmone kam thene se nes e marrin diqka ne dore stalinistet e lpk s siq quhej
levizja popullor ee kosoves kemi me pase pasoja -spese ne vet kreun e saj ishte ndikimi nga jasht qe do te na demtonte ne interaa nacionale
-
- por te njejta thenje i kam thene edhe per lidhjen demokratike te kosoves-
Keto dy parti te ngathta njera e uritur per pushtet me gryken e pushkes e tjetra parti e salepit dhe llafeve utopiste e moren ne qafe kosoven duke i krijuar edhe
perparsi barbarve shkie ne vend qe shkiet te pergjigjen per gjenocid dhe te na kthehet zveqani e albaniku zubin potoki kolashini leshaku na u krijuan komuna te reja si ranikuku shterpci klokoti e shum komuna tjera qe as nuk ishin as ne kohen e qetnikve e a ste rankoviqve e as te millosheviqve pra kjo ehst e tmerrshme dhe deshmon se sa te cekt e sa te mjere pulaxhi fhsataresk e te pa vizion ishin ata qe futen hundet aty ku nuk ju takon se sa te cekt e te pa pjekur ishin ata harbut qe edhe sot nuk i pranojne gabimet e tyre por vazhdojne te shkelin mbi te tjeret qe kan pa me kohe shum ma larg se ata.
Gjithnji kam thene se dis aharbut nuk e kan dite as lagjja e vet me cilen lagje kufizohet as nuk em kan nkjofte gjeografine e katunit te tyre -ata por si kafshet kan hyp ne vagon dhe kan dale pa kurfar vizioni ne disa shtete tjera dhe pa dite fare as gjeografine as pa pas ekurfar njohuri tjera dhe kan dale per her te pare ne nje stacion te trenit duke pa kalimtaret ne shtetet e perendimit.
Te tilel betera filluan te fryhen menjiher edhe pse ne fillim ata nuk e kishin as njohurine elementare a ste historise dhe as te pervojes si ide e as te ndonje leximi por as te politikes ete shkences ,ata nuk kishin lexuar a sgje nuk kishin kaluar neper pervoja te armikut nuk ishin zie ne kazanet e pervojave politike dhe ishin gjysmak te helmuar ne koke nga lakmia per fame sepse ne fshat ata as si kishte pyet kurr kush per asgje hiq .
Duke qene smundja emadhe per emer per lavdi per fame ata binin viktima si te pa aft dhe te pa formim binin viktime e gjithfar vije politike -der sa as serbine e as kosoven fare se njihnin as strukturen e banorve dhe regjionet e nuk e njihnin as nje lloj te kaluere apo ngjarje politike historike strategjike .
Per shkak te ktyre mediokrave dhe bashinozukve e hajnave mendjemdhej analfabet dhe skuthave dinak bajraktarist q e sgkrihen per nje pike lavdi dhe luftojne me brryla me qene ku do dhe per pak emer per shkak te ktyre lahperave karierist
ne psuam dhe serbet i moren komunat teritore ne vend qe puna me serb te kryhej ather kur ishte koha gjat luftes dhe te pastrohej terreni me kohe nga serbet e plus asaj serbet te jepnin llogari per te gjitha luftrat ne ballkan -ndersa sot nga pozitat inferiore flitet me serb te cilet kan krijuar perparsi ne kerkesat e tyre dhe bejne qfar te duan ata e kerkojne ka te duan ata ----ne vend q ete japin llogari per krimet shekullore por faj ka mjaft edhe bashksia nderkombtare -dhe planet e saj te ndyra qe gjithmone kan be hile ndaj shqiptarve . zakonisht duke mos dite me kohe te bejme kerkresat dhe perfitimet strategjite afat gjata kombtare per te krijuar perparsite e kohes sepse mendje cekt e te smure per poste per emra profiter hajna te interesave personale po perfitojne nga kohrat e luftes e nga kohrat e turbullirave ku disa njerz nuk jan as per nivele per ti ruajtur delet ne numer s e le ma per nibvele te tilla kerkesasht e situatash te komplikuara q e i kerkon koha ku mjaft her neper shum mbledhje e takime kam dhene zerin e arsyes time me kohe edhe me shkrim duke theksuar qarte s ekoha kerkon njerz te mdhej ne angazhime dhe nivele te mdha te planeve te mdha por jo lloj lloj mistreci te hyn ne pune te mdha deri sa nuk ehst lindur per pune te mdha
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-04-13, 14:11   #2602
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

o pasha qikit kapuq, u minoj qi osht giniallc qiki Xhilalai, halo pa ja nisen me lixu reshtin e dit e di ku qa pu don me thonen , ku ka be ksi aftsie a ku ku ,karzani kalimers ku ???


aaaaa pur piziiiiii, pur piiziiii ja kishna dhonene doren tibe, ere ishadha i buton ma shpejt i liber , i pari kom mi blejten 5 copa
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-13, 06:13   #2603
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Heute
23:04
Xhelal Ferizi Liriku Poet

si te ecin punet

mike

ju shkruaj nga gjermania

jam ktu qe shum vite

duke jetuar

dhe punuar

perndryshe

jam nga mitrovica

me vjen mire q e po ju njoh

nje mike nga tirana

si jan andej punet

ne shqiperi
23:10
Roela Demleka

Mirembrema miku e vellai im nga Mitrovica..!
Gezohem dhe une qe ju qenkeni nga Kosova e kryesisht nga Motrovica.
Ju ve ne dijeni se:Kure shemben Serbt Lapidarin ne Mitrovice une kam dale me tezen time ne proteste ketu ne Tirane.
Ne Shqiperi e kryesisht ne TR punet mire,por na mbyti politika dhe femijet e vegjel nuk therrasin (nene e baba)Por Rama e Sali...politika ne zemer hahahahaaaa

..................................................
-Ne kohet e fundit ket shkrime kan tash burime tjera te shkruara jo ma nga forumet shqiptare por nga burime tjera --por po i paraqesim ketu per lexuesit shqiptar - nder qindra e qindra miq e vllezer e motra shqiptare qe i shkruajn autorit xhelal ferizi ja dhe nje shembull konkret i nje shkrimi se qka i shkruan nje shqiptare tiranase autorit xhelal ferizi - sa i perket dikure ne forumet shqiptare te vitit 2004 2005 etj mund te jeu themi lirisht lexues te dashur se vertet ne ato forume deri ne tridhjet mij lexues lajmroheshin ne at fillim qe ne shfaqjet e para te oipnioneve dhe vargjeve te autorit dhe menjiher u nis iniciativa per tu bė takimet e bashkombasve me autorin por tradhtia e qarqeve dhe duarve te zgjatura te administrates se forumit filloj veprimin dhe pengesat nen diktatet e agjentuarev keshtu veproj edhe forumi kosova d e - -dhe qe te bindeni ju lexues te dashur -po ju them se qarqet antishqiptare nuk kan vepruar vetem ather ne kohrat e jugosllavise titiste millosheviqiste por edhe ne kohrat e me vonshme kunder autorit dhe shum shqiptarve tjere te perkushtuar per qeshtjen kombtare -duke pare ket poshtersi e xhelozi ne ato kohra dikure shum lexues u revoltuan dhe neper mes qindra lexuesve shqiptar nga e gjith bota u kekrua menjiher te hapet rubrika per takim publik me autorin -por qarqet agjentureske ndejten kujdestar te forumit dhe pengesave -Artan Gjyzeli esht ai i cili i njeh me emra dhe mbiemra ata qe e shkatrruan forumin shqiptar net -por edhe shum tjere ne at forum -ndersa gezoim marku esht ai qe e ka shkatrruar forumin e zemrave shqiptare -e sa per forumin kosova de nuk dihet kush ishte autori i fshirjes se shkrimeve disa vjeqare ne at forum -----pra sherbimet sekrete antishqiptare kan bere kerdi vazhdimisht ku do q e kan mundur qarqet a gjentureske qe kan depertuar ne administrata te forumeve - duke pa administrata pro greke dhe spiune
pra administrata e forumit shqiptar net dhe forumit shqiptar com- forumi i zemrave shqiptare etj ata kaluan ne veprime dhe kjo ehst nje e vertet - jam nji nga me te diskriminuarit e kohrave sa i perket luftes qe esht be ndaj meje kunder fjles se lire ne perndjekje
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-13, 06:20   #2604
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

dikujt i pengonte vazhdimisht kontakti im me njerzit me popullin -dikush trembej nga ky kontakt se mos diqka po ndikohet sidomos ne kohrat kur un isha ne moshe te mire per te be levizje te fuqishme -dhe mund te them se armiku ja ka arrite qellimit ne rastin tim -jo pse ka fitue mbi mua-
ket nuk mund ta arrinte kurr -
por se tradhtar shqipfolsa shum ne numer -por edhe mendje te mjera shkurtpamse e gjeloza e mjerana shum qe kan vepruar ne sherbim te pengesave
dhe nepermes atyre armiku ka arrite me korre fitore dhe me ka bojkotue -armikut
i uroj fotren dhe opo ja pranoj fitoren mbi mua perkohsisht -por ket e ka arrite nepermes veglave te shumta shqipfolse sepse mendje qorre kishte shum dhe ne fakt mendjet qorre jan mendje te te gjymta te cilet kurr nuk do ta ken driten e vetedijes se qfar gabimesh kan be ne jete dhe po them edhe nje diqka me rendesi.
Te gjitha informacionet dhe dosjet qe i ka serbia per familjet shqiptare ua ka derguar qendrave te huaja te intresuara per te dite ma shum rreth shqiptarve -e te gjitha keto informacione serbve ua kan derguar kush tjeter vetem ata qe kan fole gjuhen shqipe pra ata shqipfols q ekan bashskpunue me shkie dhe kombi shqiptar tash le ta preke nji he rkoken e le te mendoj mire se sa bashkpuntor te shkaut i ka pasur sa spiuna e vegla ne sherbim te armiqve -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-13, 06:32   #2605
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalimero Shiko postimin
Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

o pasha qikit kapuq, u minoj qi osht giniallc qiki Xhilalai, halo pa ja nisen me lixu reshtin e dit e di ku qa pu don me thonen , ku ka be ksi aftsie a ku ku ,karzani kalimers ku ???


aaaaa pur piziiiiii, pur piiziiii ja kishna dhonene doren tibe, ere ishadha i buton ma shpejt i liber , i pari kom mi blejten 5 copa
---------
valla kalimero i lezetshem je -edhe terheqs simpatik ne komente kur e shkruan fjalen edhe pse gjuha qe flet ti shqipe sheherliko turko salepe e perzieme edhe me te tjeret e di ti qka po du me thane pra ashtu esht por me detyron me reague ne koment ,sepse vet natyren e ke te tille dhe depertuese edhe te dojne ty sidomos qikat shum pdhavushkat siq thua ti je plot relaks per humor hahahhahaha-
por te rreshti i dyte kur thua ma ke ftofe e ke qite nje mesele te forte bajagi qe me ke ba me mendue a thua ku ja ka rroke kalimeres .
e sa per poezi mbas vdekjes se autorit ma mire do ishte te botohet diqka se fryhet pacolli mandej e surroi e thaqi thone e kam pas shok kam dasht me i ndihmu e kam pas jaran e di un qfar njeriu ka qene ai e nashta dalin edhe do tjere para mikrofonave e thone e kam njofte bre kam qene me te kam ba kshtu e ashtu vargjet e para ja kam lexu un etj tjera rrena e fore per me u fry para mikrofonave per lavdi .
Ata tipa si due hiq por i mshiroj per gjynah se jan te smure per lavd smundja ju shkon deri ne asht e hajrin kush nuk ua sheh kurr ashtu jan ata kalimero -selam bani murriz therres ne forum nes e e ke jaran -kqyr se ka edhe do tjere qe jan jarana me murrizin -e per ty kalimero vallahi djal i mire je po nifar spongebobi ka qene ktu valla po te bej be aaaaaaaaa -rralle kam pa qashtu fort i ka pas punue koka ja kas pas zanate per gjithqka rraalle sheh nepr forume ashtu e ke pas jaran edhe boll qef kam me i shkue ne darsem ndoshta tah esht martue e ka fmi -veq ai ta ftofke i pase fjalet saarraf zor ka qene me ja dale dikush atij e ka pas dridhe dardanine forumin bile me ka marr malli per te a esht dikund gjalle bre kalimero a ke kund ndoj fije lidhje bile nje selam me ja que se boll jaran e boll kavaler ka qene tybe ish ken plot mende ai
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-13, 06:36   #2606
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalimero Shiko postimin
Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

o pasha qikit kapuq, u minoj qi osht giniallc qiki Xhilalai, halo pa ja nisen me lixu reshtin e dit e di ku qa pu don me thonen , ku ka be ksi aftsie a ku ku ,karzani kalimers ku ???


aaaaa pur piziiiiii, pur piiziiii ja kishna dhonene doren tibe, ere ishadha i buton ma shpejt i liber , i pari kom mi blejten 5 copa

pata me te besue kur bane be por kur po betohesh ne kapuq diqka po ma trullis e besimin-ban be ne kryp e buk te besoj -se buk e kryp per dit han -
hajt ne guxofsh me ba be ne buk e kryp e kam te besue
kavaler je bre kalimero djal i mire je -veq mos i lidh veq per pdhavushkave
kqyr edhe ndonje qe nuk ehst pdhavushke se po thojne qe pdhavushkat tradhtojne shum doshta esht rrene por ashtu kam nie
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-13, 07:14   #2607
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Me fjalė ata kan dalė
autori xhelal ferizi
me fjalė ja kan dalė
ne kohen kur mjegullat mbi toke kishin ra
e gjenialėt ishin ne ferr
tė mbuluar me lot
neper pranga mohimesh
e ata
ata mendje vegjelit
u bene koka te medha
neper skenare dolen me shkja
ata mbollen sherr e terr
e mbollen krryla
e brryla
mbolllen lavdi personale pa merita
profitere lavdi
e vetlavdi
e me dofar zgerdheshse dolli
deri neper maja te larta kan mbrri
e pseudombrri
dikure ata shkonin me dhen e me dhi
ishin barij
e mandej u bėnė zoteri
tarikgji
mohimgji
dredhagji
filluan edhe me dredhi
tokes tonė
gjakun me ja pi
u bėnė hileegji
e u msuan nen dhe me grrye
e shpresa te njerzve me thye
kocka e mbas shpine me vra
diten me ndejt me flamur
me patriot
e naten me shkja
diten te vorret me qite gurė
me te qa
e naten me te vra
filluan edhe vasha virgjine me gjveshė
filllluan me shite llafe pa ja nda
nesecilin treg
atdheun deshten per ta vra
e tosket me gegė
naten peshpersinin me shkja
e diten ishin me atdhe
ata kan rrejte pa ja nda
na i sollen do fe
do fe qe gjith na kan vra
u musn me shite e me ble
u msuan me spote
e kataloge
u msuan me gjuhe demagoge
e neper mote
neper muaj
neper vite
me te huaj
atdheut i ndalen qdo lloj rrite
e gjakun ja bene ujė
bilbil
ather e sot e kesaj dite
un vuaj
ata shkelen qdo lloj tradite
ket shekull nuk di ma si ta quaj
do te vjen bilbil nji far dite
kur as fjalen
as vargun
ma nuk do te mund ta shkruaj
por amanet
po ti la
dhe e e toke e det
atdheun ma ruaj
mos e le nen shkja
se un edhe ne varr do te vuaj
e eshtrat s do te me rrijne te qetė
nese tradhtari
sundimtari
e barbari
e i huaj
token me dhe
e atdhe
do ta shkelin
e do te na sjellin
klane
e fe
e sherr te na mbjellin
ah te mjeret ne
shqiptaret gjak perseri do te vjellin
e me shkie qetnik plle
do te mbesin te gravalllura mjerane
nen britmat qyqare
per seri
do te bien
qyqet e mjera dardane
e nen hije do te rrijnė ata
qe presin pas pjelljes
te dalin ne skene per lavdi
ata
ata te sherr mbjelljes
qe tredhin secilen liri
e tredhin secilen ardhmeri
ata
ata te smuret per emer
ata te smuret per lavdi

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-13, 07:16   #2608
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

amerikanet gjermanet anglezet e lavdruan privatizimin e postes ne kosove por asnjiher nuk lavdrojne ndonje prodhim tonin a do ta lavdronin prodhimin e traktorit te pare shqiptar per shembull apo prodhimin e tanksit te pare te ushtrise shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-13, 07:21   #2609
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk jam i madh por deshta te bej pune te vogla qe ato pastaj ti zmadhonte domosdoshmeria dhe zhvillimet e kohes dhe njerzit e mdhej ky ishte idaeli im por nen secilen perpjekje u gjet nga nji cung i kohes nen rrotat e mia eh kohe me hile kohe hileqare autori ne mergim i merguar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-13, 07:23   #2610
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nuk jam i madh por deshta te rritem por shpesh her ma ndaluan rrezen ma ndaluan rriten nuk me lan te qelem as te shpalosem sepse qe ne rrezen e pare vinin re te zeza njera pas tjetres


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 6 (0 Anėtarėt dhe 6 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:57.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.