Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 16-12-12, 10:44   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,641
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mir se vjen Mergat shqiptare.
keto vargje i kam gjete ne nje koment qe i paska shkruar kumanovari
keshtu quhet ky pseudonim por jan reale dhe me pelqyen
Na ka marr malli per pare
.Po gjat rrugės si kaluat.
A u denuan dhe sa paguat
.Deri ktu na erdhem mirė
.Ndal polici dhe po e kqyrė
.Pasi thua kaluam mirė.
Tash do Ero a po nxirė!
Duhet ta paguani hyrjen.
Siguron hajninė dhe thyrjen.
Kerri ėsht i siguruem
.Prej atjehi na udhtuem.
Sigurim askund s,paguem.
Pse nuk thuani esht si gjobė.

Po i vjen era vendit Sllobė.
Menxi pritem per me ardhė.
E tash bahet molla dardhė.
Shiqo knej o faqe bardhė
.Edhe nji fjalė nėse e fole.
I bjen pizhman fjals si dole.
Per qdo fjalė ta rris denimin
.Na jem ktu per ta mbrojtė krimin
.Qfarė denimi lum jarani
.Nimo zot polici bani
.Bukur nalt po mi shkonė zani.
Tash tri herė tu rrit denimi.
Ti po don me u ba farė trimi
.E hap qantėn nxjerr nji leter.
Shkarravit se nuk din tjeter.
A po e shef kėtu qfar shkruan.
Shpejt denimin ta paguan.
N,dorė ka pasport e patent.
Bahet burri kosekuent.
Don me e dit se ėsht prezent.
Mergimtari ma nuk pret.
E shtjen dorėn t,holla qet
.Fjalt e randa e moti inxehtė.
Paguan krejt se del ma lehtė

i gjeta keto vargje ne nje vend si vargje qe me nxiten te qeshem por edhe te ndjehem i indinjuar nga gjendja e vertet-

sepse gjithmone po mendohet me mjelet mergimtari si nje lope si nje zhvatje e pamshirshme nga parazitizmi qe ka kapluar atdheun klanet dhe politiken
e agjenturat e huaja dhe ata te jetojne ne shpine te tij te mergimtarve pa punue -
deri sa europa i thot greqise kurse mos u korrupto aspak lej aferta skandalet dhe puno sa te mundesh
ather qfar plani paska me ne shqiptaret qe gjendja jone e ehst katatstrofe e vertet

i gjeta keto vargje qe jan vargje pak si natyre komike
por ne fakt qendrojne si te verteta pasi qe esht keshtu -

keto vargje per here te pare nuk jan te miat ktu por kur me pelqen diqka e qes sepse me pelqen kur esht e qelluar fakti dhe formula qe esht pa dyshim shum e vertet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:03.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.