Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-02-19, 18:45   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 317
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Tendosen raportet diplomatike France-Itali

Franca tėrheq ambasadorin e saj nga Roma

Qeveria italiane nuk dėshiron tė ketė mosmarrėveshje me Francėn ka thėnė zėvendėskryeministri italian, Matteo Salvini tė enjten, duke shtuar se ai do tė ishte i lumtur nėse do tė takohej me presidentin francez, Emmnauel Macron pėr tė diskutuar tensionet e fundit, transmeton Reuters.
Duke u pėrgjigjur pas vendimit tė Francės pėr tė tėrhequr ambasadorin e saj nga Italia, Salvini ka thėnė pėrmes njė deklarate se ai dėshiron tė rikrijojė lidhjet me Parisin, mirėpo Franca duhet tė adresojė tri ēėshtje “thelbėsore”.
Sipas tij, policia franceze duhet tė ndalojė kthimin e migrantėve nė Itali, si dhe tė ndalojė kontrollet e gjata kufitare, qė kanė bllokuar trafikun.
Ai po ashtu ka pėrmendur se ėstė shumė e rėndėsishmė qė Parisi tė lirojė rreth 15 militantė tė majtė italianė, qė kanė pranuar refugjatė nė Francė nė dekadat e fundit.
Franca ka kėrkuar kthimin e ambasadorit tė saj nga Roma tė enjten, pėr shkak tė siē kanė thėnė autoritetet franceze, sulmeve tė vazhdueshme dhe tė pabaza nga liderėt politikė tė Italisė.
Ministria e Jashtme italiane nuk ka komentuar vendimin e Francės, i cili sipas burimeve diplomatike ka qenė i pashembullt nga viti 1945.
_____________________________________
https://www.evropaelire.org/a/29757384.html


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:43.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.