Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-12-12, 07:58   #1546
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

hashim aga paska thene se po mendon me bė koalicion demek jo vetem ne ket afat por edhe ne afatin e mandandtin tjeter me ramushin me aak po mendojne demek me rrnue sa malet - eu ku jeni stalnista bre
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-12-12, 08:00   #1547
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

partive shqiptare me ua lype fotografite emshefura dikush e ka shti nen jastak foton e stalinit dikush te tites dikush te rankoviqit e puthin her pas here nuk e kallxojne -e fshijne e mbajne mire e lajne me lot u knaqem prej mashtruesve edhe prej kumbarve te huaj u knaqem
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 08:44   #1548
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Evropagjijtė kan dalė po zgėrdheshen nė nė ballkon
autori xhelal ferizi
po i perqeshin fiset kah do shqiptare
po qeshin e perqeshin kah do fisin tonė
e veset mbeturinat bajraktare

po qeshin me adetet tona mjerane
po qeshin me smundje bejelere e agallare
po qeshin me gjith keto harbute rrjeta e klane
po qeshin me hajdut e qifligarė

ne ballkon kan hypė e po kqyrin europagjijtė
edhe ata u mbushen me hindus e afgan
nga bota ju kan hy ardhacak e kah do zaptuesgjijtė
rracat me harap e kinez nga te gjitha anė

esht mbushe europa irak turq sllavian
tagjik tunguz tatar e kozak
kahdo me mongol e me afrikan
europe nuk ka ma me fis e me gjak

po vijne ne atdheun tonė tash plot misionarė
sherrgji per kurtha me perthurė
ballkongji e shergji qe vijne per pazarė
shqiperise etnike me ja kputė qdo urė


ata shqipninė etnike nenqmueshem po e shohin me dylbi
e kah do prej ballkonave po qeshin e zgerdheshin
gajasen kush si skile e dikush zgerdhesh por si thi
kah fiset shqiptare vetvehten po e gjveshin

kahddo po dalin bajraqe primitive
e turr mbas lavdie po dalin grabitqarė
u knaq duke u qeshė ajka e europgjijve
me veset e smura shqiptare

ata individ nuk jan europian
por jan te mjere europgji
ata po tallen me fisin ilirian
ne atdheun tone po shartojne anarki


sa keq po gjveshen gjygjet politike
e maskat po bien per toke
te nguflfasin oj nėnė shqiperi etnike
kukullarėt po duan ty te plasin

po vijne europgji po vijne pashallarė
po vijne qifligarė klane me lakmi
po vijnė kah do edhe tjerė sundimtarė
me tė qitė ty oj nėnė etnike etnike shqipni
me krye nė-anarki e nė hi


kah do po bėhen tė mshefta pazaret
po vijnė edhe tjerė harbut pėr tregėti
por vrapojnė sundimtarėt titullarėt lakmiqarėt
padron ballkangji e europgji

tė gjith ata tė shembur pėr dhe
klane shergji me tituj klanorė
tė gjith shergji regjimgji pshtjellagji
pėr tė shembur gjithqka permbi dheun arbnorė

europian s-po ka zotri nuk po shihen
s- po dalin ne skena veq do berluskona
e tjerė europgji spanjoll sllovak e grek qe po shtrihen
me kriza tė kobshme neper viset tona

ndikime her franqeze e her portugale
kriza kah do tė zeza anarkie
po i shemben shqipnisė keto fusha e male
ballkani dhe europa per dhe po bie

per toke kontinenti po bjen nga keta europgji
pasi per mbi dhe spo duken europianėt
mbaruam nga kėto klane e nga kėto orgji
nga rrjetat qė po i thurin satanėt

krizat kah do e varfri mizore
mbaroj portugali mbaroj italia
europgji e klane kah do puthadore
mbaroj ne ket rrjet e kurtha etnia

llafazan mashtrues propagandź llafegji
meediat kah do qe i kan zaptue
premtimgjii kungjagji kah do ngulin tė kqi
vatanin ne zemer me eshpue


gjygje politike teater loje
mashtrime rrena mbas perdeve me krime
qudira intriga e te zez gjithfar loje
mbaroj shqipnia imehiqni keta klanorė tė zi europgji
vendosni zoteri tė vertetė europian
se mjaft ma me klane e te zeza tradhėti
mbaroj europa e dheu ilirian
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 09:44   #1549
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pse ka qa nėna per mue
autori xhelal ferizi
se mbi dhe mė la vetmue
ajo mirė e paska ditė
se kjo botė ėsht kurthė e pritė
prandaj e mjera u zhgreh nė vaj
se ku e la djalin e sajė
e ka ditė ajo arbnore
se po e len nė duar mizore

se tė merr shpirtin tatimgjia
se tė rjepė ai dilingjjia
doganieri e haraqgjia

zgerdheshtari e mafiozi
puthadori e tekanjozi

e gjithfar i zi katili
derdimeni e servili

bishtagji e lojs dredhaku
bajraktari e dhelpnaku

karriggjia e lakmia
vese e sherre e smundje te kqia

ngucakeqi e belaqori
provokuesi e mizori

prandaj nena paska qa
loti i saj dhimbshėm ka ra

i ka nda n. dhimbje gurė e dhe
e ka ece si prrue e she

tash fort mirė jam tue kuptue
pse nen lokja ka vajtue

se tė dalin belaqorė
kapriqioz edhe mizorė

dredhagji meritokrat
klane tė zeza e tarikat

edhe tjerė mosmirnjohsgji
edhe sarhosh e kumargji

e shergji e ngucekeq
toroollak e gungaleq

leqe leqe shum rruspija
kthesa e kurtha e kohra te kqia

e legena e zhurmagji
tjere plaqkits e hajna te zi

e ta bien shpirtin me dalė
kush me rrena e kush me fjalė

kush is derr e hipokrit

kjo esht jeta dit per dit

per me vuajte ne kthetra tė zeza
mjera toka neper breza

sa shum kjo ka me renkue
ne kembe te zeza tue mallkue

ne thundra te zeza me intriga
plot me grupe e klane te liga

e me tjere me koke perpjete
sa e veshtire qenka kjo jetė

prandaj nena ajo ka qa
loti i saj dhimbshem ka ra

permbi dhe ka ra t- shqipnisė
por si shiu i dhimbsurisė

kur bjen ne toke rigon mbi dhe
ajo lot ka derdhe per ne

se e ka dite n- duar te kujt na len
se e ka dite qfar kohe vjen

se e ka ditė se ne toke shqiptare
vijne grabitjet brrylatare

kush me brryla vjen tue shty
kush mbi buk e ndere tue pshty

kush te merr toke e his e e pronė
kush mbi ty te kaliron

si te ja don qejfi zuzarit
pronagjisė e grabitqarit

pronagjiu behet pronarė
e zotninė e len rrogtarė

e vjen i biri i shumarit
edhe i biri i zuzarit

edhe tjerė kush do ma pis
qe spiun bene ne fare e fis

qė treguan nė hyqymet
per kojshi e fis te vet

e mandej kur nje dite vjen
kush ma lart mbi kohra kcen

lavdegji meritagji
rrenacak e kajtagji

edhe llaskuc e tjere prosjak
kush ma i zi e i ndyrė me gjak

qė ka bė te zeza tjera
prandaj qante nena e mjera

ajo qau per brez te ri
qau per mua e per per shqipni

ajo qau per vlere e ndere
qau per drite e per ylberqau se vijne plot haraqgji
eqakaj e korb te zi

kaqubet e cilikoka
ka me grrye edhe nen toka

mosh me ngrene kah do te shqiptarit
ka me ardhe koha e barbarit

ka me pase kohe kanibale
kan me u shembe shum fusha e male

prandaj qante ajo nene loke
per keta bij te kesaj toke

ka denese shum nena ime
se e ka dite se krejt jetime
ka me mbete e mjere shqipnia
ka me mbete ne udhkryq rinia

ne papunsi ne gjithfar kryqzate
plot me fe e tarikate

me ndasi e me hendeqe
me plot rrena leqe leqe

ajo qau edhe per djale te saj
ajo ne lot ka drdhe e vaj

se e ka dite ne duar te kujt do mbetet
se do te vyshket e do te trete

e ky brez do te bjen ne litarė
per pak buk me u vra me u varė

se i ka pa buzet rruspia
kah zgerdheshen ne klane te kqia

prandaj lokja ka vajtue
shum elot ka derdhe per mue
te paste rahmet shpirti oj loke
fort i ke kja hallin ksaj toke

birit tend bijve te shqipnise
edhe biajave te bukurisė

e shum zanave kah do jan
kah do kombit ilirian

per vatan shum vuajte prore
nga shums tine ekohe mizore

e ai vorr tu befte plot drite
shum ke vuajt e shum ke prite
shum ke pa sa duar mizore
duke elidhe token arbnore

her me pranga e her ne litare
fiset tona tu i qite fare

shum ke pa dhe bajoneta
kah u theren ne troje te veta

kah kan ra sa shum deshmorė
shum te ka ra loti mbi borė
edhe zbathur nde rlugina
ke vajtue nde rmot e stina

ah ke qa moj nene shqiptare
e i ke preke sa shum behare
ke vyshke lule pranverore
te ka ra loti mbi bregore

neper suka e ne kodrina
ke qa ne mot e ke qa ne stina

se udbasht tradhtar e shkje
dy gure bashk si lan mbi dhe

e ke dite mori fisnike
se qka vjen ne shqipni etnike

e ke dite se vijnė te vulosur
servilgji e te pispillosur


edhe hajna e shum dinak
e do tjere qe derdhin gjak
kush mbas shpine ne bese tue pre
prandaj loti te ka shkue rrke

se e ke dite prandaj ke qa
lot dhimbshem ne gure te ka rae ke dite se mbi etni
kan me ardhe do grabitgji

qe dy gure bashk per mbi dhe
s kan me i lene ne komb e femandej vjedhin tjere te zi
hipokrit e fjadegji

prandaj qau nena e mjera
se per te s- doli pranvera

as kurrė dielli i lumturisė
as ndoj fat i perendisė

veq se shkoj ne at bote ne at dhe
ne lot qerpiku dhimbshem rrke

tue dasht prore dheun e te parve
tue ju dhimbs toka e shqiptarve

tue lot zotin kah do qiellit
me ja sjelle ndoj fat prej diellit

ndoj rrisk rrezje mbi shqipni
mos me qa per brez te ri

mos me mbete ne duar mizore
brezi i ri ne toke atnore

prandaj qau nana shqiptare
derdhi loti por si ujvare

edhe qau per djalerine
se ne dore te kuj po e len shqipnine

ah medet sa shum ka qa
gure e dru ajo i ka nda

e sa dhimbshem ka denesė
se s pat kujt ja len ne besė

brezat vasha e djem te ri
qe po digjen mbi shqipni

kush po bjen sot ne litarė
kush po ike kah bota mbarė

kush ne grendlande e la me lot
esht qdo skute ka h do ne bote

kahdo vuajtje mergimtare
per kafshate e per pak pare

si rrogtar ne skuta te kqia
deri ne arktik shkuan fiset te mia


edhe atje ne pole polare
ku kan mbrri fiset shqipetare

ngrihet loti ngrihet jeta
kush tue qa per torje te veta


per pak buk per nje kafshore
kah do qane rraca arbnore

veq pse kshtu e don katili
me qa lulja e karajfili

e gjithmone ne te mjeren jetė
ne duar te huaj fati me mbetė
autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 09:48   #1550
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ndryshe, burime diplomatike i kanė thėnė “Express”‘it se ardhja nė krye tė Qeverisė e Ramush Haradinajt aktualisht ėshtė e pamundshme pėr shkak tė disa ēėshtjeve, tė cilat duhet tė pėrfundojė deri nė verėn e vitit tė ardhshėm.

Sipas kėtij burimi, Haradinaj nuk mund tė vijė menjėherė nė krye tė Qeverisė pėr faktin se kėtė nuk e dėshiron PDK’ja; e dyta janė problemet qė do tė shkaktoheshin nė dialogun me Serbinė.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 09:53   #1551
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

A nuk po shihet se fatmir limaj u sakrifikue e do te sakrifikohen shum tjere per te qetsuar orekset e serbise -oreksi serb i panguishem serbia qakalle kekron orekse mish te shqiptarve -pasi u lirue ramush haradinaj per te qetsuar dhe zevndsuar ket zhurme histerike te serbise u burgos fatmir limaj duke i thene serbise keshtu nderkombtaret duke e qetsuar e duke i thene mos qaj se q e qdo qejf ta plotsojme a e sheh s elimajn per seri e burgosem -po qka ka ktu per veq lojra politike -
ne fakt si te fillon serbia me qa krokodili pansllav bahsksia nderkombtare sllovake sponjelle greke italiane portugeze franqeze belge etj si bashkim europian ne fakt jan aleat sllav dhe te tjeret kryqzata menjiher burgosin ndoj shqiptar me emer os ete ukq s ose diken tjeter s elotet e korkodilit te serbise duhet te ndalen pas lirimit te ramushit -
ata u munduan ta burgosin edhe thaqin por nguli kembe shqiptaria se organe serbe nuk jan shite kurqysh veq serbia duhet me dhene llogari ku i ka shite organet e shqiptarve te zhdukur e te vrare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 09:55   #1552
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

e tash per me shkue bisedimet sipas planit te bashksise nderkombtare nuk ban me ardhe ramushi ne ministri se serbia qet lot krokodili e perseri behet rremuje planet duhet me ece sipas planit te bashksise nderkombtare prandaj mos qoni pluhur kot se behet hallakame perseri -
ishalla kur te kryhen bisedimet europa ne bjen akademik te mdhej ne pozita koka te mdha politike ekonomike edhe amerika ishalla ka sa do pak mshire per ne e na bjen kuadra te shkolluara nga universitetet amerikane me diploma akademie ejo qoban
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 09:58   #1553
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

mos haroni shqiptar sa te mundeni me ba vepra humanitare qoni buk edhe ne afrike nganjiher miell makarona veshmbathje se gjynah edhe ata -mos u beni katil si te tjeret kush don sevape e gjenet veproni e beni vepra te mira sa te mundeni seedhe ata njerz te zotit jan
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 09:59   #1554
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos leni njerz te uritur ne ket dhe qe dhe ma mizore nuk ka askund
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 10:02   #1555
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Jepi buk doress e shtrire
autori xhelal ferizi
jepi buk dores se shtrire
per hire te perendis
jepi buk dores se mjerė
jepi pak gezime varfrisė
jepa pak pranverė
te birit tės-kamėrisė
bėje shpirtine gjerė
mos le tė gjora fiset enjerzisė
ne ket bote duhet te ket meshire e nderė
dheu i takon bukurisė
e jo shemtimit per her
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 10:06   #1556
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Problemi i tretė, sipas tij, ėshtė largimi i Presidentes Jahjaga
, e cila po vazhdon tė ketė mbėshtetjen e plotė tė amerikanėve.

“E vetmja mundėsi ėshtė qė pėr vitin 2013 ose mė 2014, pas zgjedhjeve parlamentare, me u marrė vesh qė Ramush Haradinaj me qenė Kryeministėr dhe Thaēi President”, kanė thėnė burime analitike parashikues e .
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 10:10   #1557
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pėr dallim prej viteve tė kaluara, tash Ramush Haradinaj nuk ka folur asnjė fjalė tė keqe pėr Qeverinė dhe PDK’nė.

ku me guxue me fole qe e kan tredhe ne hage e kan peprunue mire se qysh duhet me u be nuse e shum dhendurve e me blue but e urt mos me qite shum shkelma
-se
tredhjet q e vijne pastaj jan shum ma te rrezikshme -
e me paosja
hajde diktature botrore hajde demek demokraci e msheft me maska shum te rrezikshme
mos ta ngjitshin kleqken se te rrezojne me lloj lloj metodash te kallin ma zi se tita e rankoviqi e milloshi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 10:26   #1558
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ka njė avancim nė marrėdhėniet mes nesh (Thaēit dhe Haradinajt), por besoj edhe tė politikanėve tė tjerė. Mendoj se do tė kemi njė kualitet tė ri tė marrėdhėnieve nė mes liderėve, nė mes politikės nė vend”, ka thėnė Haradinaj nė intervistėn e fundit pėr mediet e Shqipėrisė.

po more po po qysh jo ka avancim po qysh jo -
po ne vitin 2009 keto dy parti gati na sollen ne lufte civile duke gruapuar njer klane e krahina
sepse ka jo pak mendje te trasha e krye te trashe bile ma shum s ene kohene analfabetizmit te atyre kohrave -
kjo u eshmue kur ja nisen me u grupue neper krahina e bajraqe e fise primtivisht jahstzakonisht primtivisht qesharake me shkue mbas dy anlafabetave nje mae kaq e madhe e popullit -njejt si ne shqiperi turmat qe shkonin mbas sali berishes e fatos nanos per ndasi te pergjakshme ne me ste shqiptarve -ku shqiptari e prente me soapte shqiptarin jug veri ndasi qe masakronin si shkau e sikur te mos ndalej masakrat serbe do te kishin mbete nen hije ne krahasim me masakrat jug veri si ne siri qe kufomat po ua qesin qenve -
po budllakija e naiviteti i mendjes qysh qenka more ndryshe a din me me tregue kush
a mos ka brire budllakia a po ehst pikrisht kjo kur gjithkush e terheq per hunde nje popull
me gjithfar lojrash -e deri edhe analfabetet dhe lojrat e tyre te pista kur dihet qe shqiptart ndermjet vete jan nji popull pa dallim te gjith jan nga nji fare enji fis e te aferm ne me svete te lidhur me miqsi ekrushqi e vlalzeri e farefis daje nipa tezak kusherij fise te aferme te lidhura me gjak me njera tjetren gash krasniq hot kuq kelemnd nipa e daje e miq e vllalzeri krejt me gjak te afert e jemi nji komb i vuajtur e vlla e ka gjakovari deenicjanin e prizrensi e dukagjinsi e llapjani e shaljani e te gjith daje enipa jan te nje familje e lidhje me damare e me gjak farefisni elidhje pa slidhje -nji kosove e vogel nje shqipni e vogel e fiseve te nje gjaku -po mosni more mos i ndegjnipordhet e politikanve shralatana po knaqeni jeten tuaj punoni vizitoni njeri tjetrin mbani folklore te perbashkta takime vlalzrore kulturoee bahskpunime biznese zhvillime knaqene jeten vizitat jetoni ecni me kerre me makine ndertoni atdheun e hiqnu lojtarve te taetrave te te huaja qe skenojne skena e lojra te shqiptart se krejt skena loje esht e mos u beni naiva
po kanqen jeten eknaquni sa te mundeni ne ket jete ndrroni adresa kontakte ndihmoni njani tjetrit e dinaji kimetin njeri tjetrit po hiqnu klaneve e mos shkoni mbas tyre mos u gruponi mbas harambashave emahstrimeve te agjenturave te mshefta -
vet pejanet gjakovaret drenica e te gjith duhet te krijojne qendra lidhjesh jugu veriu ne shqiperi sa ma shum lidhje kontakte muizke adreaa zhvillime takime biznesesh e takime shkembime inovacionesh ide firma panaire veshje buke mbjellje buqjsie shkembime pervojash dhe kultivoni dashurine e gjakut tuaj te afermve nipa daje teze hlla agjalalre e rrokne jeten se jeta esht e bukur po hiqni more ktyre mashtruesve -thrirni more mendjes se ndriqone more mendjen ndonjiher mbi ket dhe te perendise q eu a dha kokat me mendue leni more klanet grupet se ata nuk kanaftesi tjera a skurfar zanatesh kah me krijue os eme mbete gjalle veq me keto rrena e keto far tarafesh -mos u gruponi neper kafe e me fole lidhje e pa lidhje ne tym te qajit e te rakise por veprini emendoni veq per zhvillimin tuaj pervojat dhe si e s i me i rrite kontaktet e vizitave te njeri tjetri per qlelime pozitive e interesaa jetike pe rmirqenje te kombit dhe per perfitim pervojash
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 10:27   #1559
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Por, krejt ndryshe kanė qenė marrėdhėniet mes AAK’sė dhe PDK’sė nė vitin 2009. Nė atė kohė, Ramush Haradinaj pati akuzuar PDK’nė pėr krim dhe korrupsion, ndėrsa pėr anėtarin e Kryesisė sė kėsaj partie, Adem Grabovcin, kishte thėnė se ėshtė arkėtar i SHIK’ut.

Menjėherė kishte reaguar Grabovci, duke thėnė se Haradinaj ėshtė i pėrfshirė nė reket, haraē, nė krim tė organizuar me kriminelėt nė Veri. Madje, ai kishte thėnė se Haradinaj ka pasuri tė madhe nė Prishtinė, Prizren, Tiranė, Durrės, Brezovicė, Monte Carlo dhe nė Dubai.

shihni pfa shihni vet shihni lojrat deri dje armiq te perbetuar e sot po puthen me pazare pa e dite se sa shum kandemtuar me ndai hendeqesh e qfar dėmi i kan shkaktue unitetit te popullit pra
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 10:28   #1560
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ata i kan intereat personale dhe nuk qajne koken per te uriturit prandaj mos bini ne kurthat etyre kurfare oj kosve e mjere qe kurr nuk dite te bahskohesh per qellime madhore por gjithfar fmijsh po te ndajen si po duan me u talkle me jeten tend e etefmijve tu e te brezave


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:48.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.