Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-12-12, 12:47   #1576
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Vaazhdojne mendime dhe formulime analizash te autorit dhe nga autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-12-12, 12:57   #1577
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Disa njerz qe kan organizuar dhe kan dhene idene e ideuar mire si ide
e perkryer e kohes idene e organizimit ne grupe te para te ideimit e organizimit te
luftes rrezistuese me ushtri kunder okupatorit serbo qetnik

dhe kan bė berthama te grupeve luftarake si ide
lufte rrezistence te pergjithshme kombtare ata qysh ne vitin 1989
kan vepruar ne kushte teper te veshtira pa kurfar perkrahje
-kur te tjeret as q e kishin at ide askund as qe e dinin se qka ehst ajo ide -
por tani ne keto kohra ata heshtin dhe nuk dalin ne siperfaqe
per shkak te modestise se tyre dhe brumit atdhetar -
keshtu e ka jeta dhe keshtu esht jeta ndryshe nuk esht vetem me te tilla sfida
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 12:58   #1578
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qka ti bjesh q e qielli nuk ka kamere per ti pa te gjitha te vertetat lakuriq
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 13:17   #1579
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Me tradhtoi, tani kerkon te kthehet tek une--
NJE HSITORI E NDJESHME DHE ENIGMATIKE INTRESANTE PER LEXUESIT PER ANALIZE PUBLIKE

“Histori dashurie”.
Kam dėshirė qė tė botoj historinė time dhe pse jo tė marr edhe ndonjė kėshillė
nga lexuesit tuaj.

Jam nė dilemė dhe nuk di ēfarė tė bėj. Ndihem shumė e lėnduar dhe konfuze dhe uroj qė asnjė femėr tjetėr mos t’i ndodhi kjo qė mė ka ndodhur mua, megjithėse jam e sigurt qė shumė vajza tė tjera e kanė provuar se ēfarė do tė thotė tė ndihesh e tradhtuar. Ai ishte betuar se nuk do ta bėnte kurrė diēka tė tillė, por ja qė atė premtim nuk e mbajti, ndėrsa tani mė kėrkon falje. Mė e tmerrshmja e tradhtisė sė tij ėshtė qė e ka bėrė me njė femėr qė unė e njoh personalisht. Ajo ėshtė kolegia e tij, me tė cilėn ka rreth 3 vjet qė punon. Ma ka prezantuar si njė mikeshė tė mirė, e cila e ndihmon nė punė dhe e nxjerr nga situata kur ai ėshtė keq me punėn. Kemi dalė pėr darkė me kolegen e tij dhe mė kanė treguar dhjetėra histori dhe ngjarje qė iu ndodhin nė punė. Mu duk tip argėtues dhe krijova pėrshtypje tė mira pėr tė, ishte vajzė e mirė dhe pata besim se e vetmja femėr qė nuk ishte rrezik pėr mua ishte pikėrisht ajo. Por isha gabuar. Atė darkė ka qenė gjithēka teatėr dhe mes tyre flirti kishte kohė qė kishte nisur. Ai mė ka thėnė se nė atė kohė nuk kishte ndodhur asgjė, por unė nuk arrij ta besoj. Tani qė di tė vėrtetėn iu jap shpjegim shumė sjelljeve tė dyshimta tė asaj dhe tė atij njėkohėsisht. Sipas tij gjithēka ka ndodhur ditėn qė unė kam qenė tek prindėrit e mi njė muaj mė parė. ata kishin dalė bashkė nė darkė dhe e kishin tepruar paksa me alkoolin. Pas darkės ishin nisur pėr nė shtėpi dhe ajo ishte ndjerė keq. Pėr tu qetėsuar pak mė shumė ata kishin qėndruar nė makinė, pasi dhe i dashuri im kishte qenė pak i dehur dhe nuk mund tė ngiste makinėn nė atė gjendje. Aty ishin puthur dhe mė pas kishin pėrfunduar nė shtrat. I dashuri im mė betohet se ajo ka qenė e vetmja herė qė ka ndodhur dhe ishte njė gabim i madh nga ana e tė dyve. Ai ia hedh tė gjithė fajin alkoolit, madje mė ka bėrė edhe mua qė tė ndihem fajtore duke mė thėnė se nėse unė nuk do kisha ikur, ajo gjė nuk do kishte ndodhur kurrė. Gjithsesi unė mendoj se pėrderisa ka ndodhur, mundėsia qė ta bėnte kėtė gjė ishte e pranishme dhe ishte thjesht ēėshtje kohe. Ky veprim mė ka bėrė tė mendoj se ai nuk mė ka dashur ndonjėherė, ose qė nuk mė do mė tani. E ndėrsa dyshoj pėr dashurinė e tij vendosa qė t’i jap fund lidhjes. Nė fund tė fundit i kisha thėnė qė tradhtinė nuk e falja kurrė. Ai nuk duhet ta bėnte, ai nuk duhet tė mė tradhtonte. Jo vetėm qė tani nuk kam besim tek ai, por ndihem tmerrėsisht e lėnduar dhe e zhgėnjyer. Tė gjithėn kėtė ai e bėn mė tė vėshtirė, duke mė kėrkuar falje. Mė lutet vazhdimisht ta fal me pretendimin se ishte njė gabim, se mes tyre nuk ka ndodhur kurrė mė parė diēka dhe ai as e ka pasur ndėrmend njė gjė tė tillė. Mė thotė se mė do vetėm mua dhe se nuk do qė tė mė humbasi pėr shkak tė kėtij gabimi idiot, pėr tė cilin ėshtė penduar dhe do pendohet gjithė jetėn. Mė thotė se pėr hir tė viteve qė kemi bashkė dhe kėsaj dashurie duhet t’i jap njė mundėsi tė dytė. Unė nuk di ēfarė tė bėj, pasi isha e papėrgatitur dhe nuk e mendoja kurrė qė gjėrat do vinin kėshtu. Ndihem mirė pran tij dhe e dua mė shumė se jetėn time, por kėtė nuk mund ta faj, e kam tė pamundur qė ta fal. Nuk di si mund ta kaloj kėtė situatė dhe nėse duhet ta pėrtyp kėtė tradhti apo jo, pėr hir tė ndjenjave qė kam pėr tė. Atė nuk e besoj, nuk e di nėse vazhdon tė mė dojė akoma, por personalisht jam shumė e pėrfshirė dhe e dashuruar. Ju lutem mė thoni ēfarė tė bėj, ai duket shumė i penduar.-

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 16-12-12 nė 13:18
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 14:27   #1580
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Si tė ndalojmė gjakun nga mishrat e dhėmbėve

Edhe pse ndodh shpesh qė tė dalė gjak nga mishi i dhėmbėve, ky nuk ėshtė njė fenomen normal.

Kjo ndodh pasi mishi i dhėmbėve ka inflamacion pėr shkak tė pranisė sė baktereve patogjene nė pllakėn dentare. Prandaj dhėmbėt duhet tė jenė plotėsisht tė pastėr pėr ta evituar kėtė inflamacion.

Dhėmbėt duhet tė lahen pas ēdo ngrėnieje (tė paktėn nė mėngjes dhe nė mbrėmje). Pėr kėtė, ėshtė mirė tė pėrdoret njė furēė dhėmbėsh e pėrkulshme (qė, ndryshe nga ē’mendohej, ėshtė mė e efektshme se furēa e ashpėr). Fėrkimi me furēė duhet bėrė gjithnjė nga mishi drejt dhėmbit, si nė pjesėn e brendshme ashtu edhe nė pjesėn e jashtme, veēmas pėr nofullėn e sipėrme e atė tė poshtme. Vetėm pjesa e sipėrme e dhėmbėve fėrkohet me njė lėvizje horizontale nga pėrpara mbrapa. Larja e dhėmbėve me furēė duhet tė vazhdojė tė paktėn 3 minuta.

Nė rast se del gjak nga mishi i dhėmbėve, nuk duhet tė ndėrpresim fėrkimin me furēė, pasi nuk e ka fajin furēa pėr daljen e gjakut, por pllaka dentare, e cila mund tė mbetet nė dhėmbė, kthehet nė gurėza, prandaj heqja e gurėzave ėshtė shumė e rėndėsishme.

Larja e mirė e dhėmbėve mjafton pėr tė ulur inflamacionin, por rekomandohet njė vizitė kontrolli tek dentisti, nė mėnyrė qė tė zbulohet ndonjė vatėr eventuale e infeksionit. Ėshtė mirė tė bėhen kontrolle tė pėrvitshme, pa pritur qė tė keni dhimbje tė dhėmbėve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 14:30   #1581
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Emine Cunmulaj ėshtė bėrė gjyqtarja mė e re nė spektaklin mė tė madh pėr modele “Top Model”.

Shqiptarja, e cila ka bėrė njė karrierė shumė tė suksesshme nė botėn e modelimit, ėshtė pėrzgjedhur tė jetė pjesė e jurisė sė edicionit suedez tė “Top Model”.

Pjesė e jurisė pėrveē Emines janė edhe Heidi Klum, e cila ėshtė ikonė e modės, si dhe dy pjesėtarė tjerė mė pak tė njohur.

“Top Model” ka filluar kėto ditė dhe, siē duket, modelja shqiptare po bėn njė punė mjaft tė mirė aty.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 14:52   #1582
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Eduard Halimi takon ish-tė pėrndjekurit politikė

Ministri i Drejtėsisė, z. Eduard Halimi u takua sot me kryetarin e Shoqatės Mbarėkombėtare tė ish- tė pėrndjekurve politikė, z. Adem Allcin dhe pėrfaqėsues tė Institutit tė ish-tė pėrndjekurve politikė.
Gjatė takimit ata i shprehėn ministrit shqetėsimin e ish-tė pėrndjekurve mbi shkurtimin e kohės nė shpėrndarjen e kėsteve si dhe mbi dokumentacionin e kėrkuar nga Komisioni Trepalėsh. Kėrkuan mė shumė hapėsirė pėr punėsimin e fėmijėve tė ish-tė pėrndjekurve si dhe trajtimin e trashėgimtarėve tė tyre.
Nga ana e tij, Ministri Halimi i garantoi pėr pėrpjekjet e qeverisė nw trajtimin e kėtyre problemeve si dhe adresimin e ēėshtjeve tek autoritetet e financave pėr trajtimin e kėrkesave tė trashėgimtarėve ligjore.
Ministri i informoi mbi parashikimet e buxhetit nga ana e Ministrisė sė Financave pėr vitin 2013 si dhe planin e qeverisė pėr pėrfundimin e procesit tė dėmshpėrblimit deri nė vitin 2017.
Palėt ranė dakord caktimin e kontakteve pėr diskutimin ēdo problemi qė do tė lind me Shoqatėn brenda fushės sė veprimtarisė sė Ministrisė sė Drejtėsisė.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 15:00   #1583
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

“Ky aksion do tė vazhdojė me tė njėjtin ritėm, edhe nė orėt dhe ditėt nė vijim” - tha z. Vasili, i cili bėri publik edhe numrin e telefonit 2274774 dhe adresėn [email protected], ku qytetarėt nė ēdo kohė mund tė bėjnė denoncime, nė rast se konstatojnė abuzime me ēmimet qė publikohen periodikisht, nga Bashkia e Tiranės. Tirana ka shpalle vendin ku mund te lajmroni abuzuesit e qmimeve -
ne duhet te msohemi te mbajme shtet -ne asnje vend apo fhsat ne asnji dyqan apo askund ne asnji treg ne trojet shqiptare nuk guxon te ket artikull pa qmime -ne duhet te krijojme shtet dhe ardhmeri njerzore civilizuese mjaft ma me poshtersi e padrjetesi kekrohet qytetrim-
zhvillim dreejtesi dhe te mbrohen interesat e qytetarve -
nder sa ne shqiperi duhet te hyn ne perdorim vetem leku i ri dhe leku i vjeter te dal jasht qdo perdorimi jasht qdo lloj mashtrimi lek i ri lek i vjeter -nuk ka lek te vjeter por vetem lek te reja i cili duhet krejtesisht mire te definohet poashtu ne kosove nuk guxon te ket askund vend ne qytetrim ku nuk shkruhen qmimet e arrtikujve -secili artikull duhet te ket qmimin e sakt dhe duke mos pas as me te voglen gjase per te abuzuar e as per te mahstruar q ytetaret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 15:03   #1584
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Banka Botėrore: varfėria nė Shqipėri, nė nivele alarmante

Punėsim, Punėsim dhe vetėm Punėsim dhe transformim tė modelit ekonomik, kėshtu ėshtė angazhuar Kryetari i PS, Edi Rama nė Konferencėn Kombėtare pėr Ēėshtjet Sociale tė mbajtur dje nė Durrės. Rama ka vėnė theksin nė faktin se aleate e pushtetit ėshtė varfėria, duke sjellė shembuj se aty ku pala nė pushtet ka mė shumė mandate pėrfaqėsimi aty varfėria ėshtė mė e thellė: “ 70% e familjeve nė Kukės jetojnė me ndihmėn ekonomike, gjysma e familjeve nė Dibėr jetojnė me ndihmė ekonomike, 1 nė 4 familje nė Lezhė dhe nė Shkodėr jetojnė me ndihmė ekonomike. Ky ėshtė njė tregues rrėqethės, por ėshtė njė tregues qė duhet tė na tregojė ne socialistėve se varfėria nuk ėshtė aleate e opozitės. Varfėria ėshtė njė kalė mbi tė cilin qeveria kalėron lirisht pėrmes frerėve tė korrupsionit dhe tė presioneve qė janė shumė mė tė lehta aty ku ka varfėri.”

Sot varfėria nė vend ėshtė nė nivele alarmante, nuk ėshtė njė statistikė qė jepet nga selia e PS por ėshtė Banka Botėrore qė thotė se nė Shqipėri varfėria ėshtė 62.1%. Pėr Edi Ramėn rruga e vetme pėr tė dalė nga kjo situatė ėshtė punėsimi.

“Rruga e vetme pėr tė dalė nga kjo situatė ėshtė njė model rritjeje me punėsim. Dhe punėsimi real ėshtė sfida kryesore e tė nesėrmes. Punėsimi real kėrkon njė transformim tė modelit ekonomik dhe njė rishikim tė strukturės sė ekonomisė”, u shpreh Kryetari Rama duke theksuar se kėmbėngulja tek ky model aktual do tė thotė hapje e mėtejshme e zgavrės sė varfėrisė.

Kryetari Rama nė kėtė konferencė kombėtare pėr Ēėshtjet Sociale ka treguar edhe disa nga piketat e programit tė ri tė socialistėve pėr pėrgjysmimin e varfėrisė brenda mandatit tė parė tė qeverisjes qė nis nė 2013.
“Ne do tė dhjetėfishojmė financimet publike pėr hapjen e vendeve tė punės nė sektorin jo bujqėsor. Ne do tė pesėfishojmė financimet pėr bujqėsinė dhe padyshim do tė nxisim krijimin e ndėrmarrjes sociale nėpėrmjet njė legjislacioni tė ri mbi biznesin social” theksoi Kryetari Rama duke u angazhuar se PS do ta ndryshojė nė thelb programin e ndihmės ekonomike duke e kthyer nė njė program tė riintegrimit socia
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 15:04   #1585
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Krahasoni keta uzurpatorė me kryeministrin erdogan i cili dita dites po ia rregullon standardin popullit te vet me rritje ekonomike -krahasoni keta kriminel qe populli yne i duron dhe llafet e tyre ne media -popull i mjere e q te thuhet tjeter
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 15:07   #1586
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Telefonon gabim, por gjen shoqen e tij tė jetės

Elizabeth Bennett dhe Brian Woodward lidhur nyjė nė kishėn e Shėn Pjetrit, Ickburgh, Norfolk, tė shtunėn, nėntė vjet pas bisedės sė tyre fatit.

Ēifti arriti tė njihet me njėri tjetrin pasi Brian gabimisht i kishte rėnė numrit tė telefonit tė saj me idenė se i kishte rėnė mikut tė tij.

Biseda e tij kishte qėnė e vrazhdė por njė ditė mė pas ai i kishte kėrkuar falje pėr telefonatėn gabim dhe mėnyrėn e sjelljes sė tij.

Ajo telefonatė e gabuar solli ditėn mė tė lumtur tė tyre, pėr t'u njohur dhe mė pas martesėn e tyre.

Ēifti, tė cilėt jetojnė nė Mundford, Norfolk, planifikojnė tė shkojnė nė muajin e mjaltit pėr vitin e ri.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 15:08   #1587
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

se si arrihet nga njiher fati dhe rrsiku i njeriut jeta ka msheftesi intresante
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 15:14   #1588
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

hjetor 2012 > Lajmet e datės 15 Dhjetor 2012

Arvizu: Ndryshimet e kufijve nė Ballkan, lojė e rrezikshme (VIDEO)

Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara Aleksandėr Arvizu paralajmėroi dje se pėrdorimii mesazheve nacionaliste pėr qėllime politike ėshtė njė lojė e rrezikshme dhe se retorika e veprimet nacionaliste mund tė destabilizojnė potencialisht Ballkanit dhe tė dėmtojnė imazhin e Shqipėrisė. Ai i bėri thirrje qeverisė qė tė jetė e qartė nė ruajtjen e marrėdhėnieve tė mira me fqinjėt duke saktėsuar se zgjedhjet nuk duhet tė jenė justifikim pėr tė dėrguar mesazhe tė pėrziera. Zoti Arvizu tha prerė se Shtetet e Bashkuara nuk mbėshtesin ndryshimin e kufijve kombėtarė nė Ballkan.


ja pra mesazhi i qarte i amerikes

nuk ka ndryshime ne ballkan te kufijve nuk ka qameri nuk ka bashkim kombtar te trojeve shqiiptare
-perfundoj procesi i pare i masakrave te shqiptarve dhe dhunimi i treqindmij femrave -

shqiptare-

perfundoj muji i iluzioneve me ameriken
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 15:14   #1589
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

deri sa serbet sllav kan te drejte te marrin pjes e pjes e token shqiptare cope nga i cope shqiptaret nuk paskan te drejte te bashkohen
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 19:05   #1590
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Gramoz ruqi thret per rrezimin e sali berishes
-dhe kush -socialistet njerzit ma sabotues ne bote qe a s ne fiset afrikane nuk mund te ju gjeshe krahasim
- qfar kohrash kan ardhe kush do e kishte besuar
-esht per te dale me bertie deri ne maja te malit -deri ne kupe te qiellit -
te dy partite soacialistja dhe demokratikja secila me e shemtuar s e tjetra -
qe i ndajne pazaret e sabotimeve -pazaret e puns ne favor per te huajt duke sabotuar token s shqiptare kape njerin e mshoj tjetrit -
socialistet sabotues te pa shembullt demokratet anakrist te pa shembullt - dy parti sabotatore te kombit shqiptar
njejt si partite ne kosove sabotatore sabotatore sabotatore -
te gjith jan kunder zhvillimit te atdheut duke shite demagogji neper media dhe premtime te rrejshme mashtrues e per kombin -
shqiperia esht ne alalrm te varfrise nga partia demokratike dhe don ta merr pushtetin paria socialiste ajo do ta varrose per gjithmone kombin shtetin gjeografine shqiperi emrin token popullin -seila ma ezeze s e tjetra qe kan okupuar mediat secila ma zhurmagjike se tjetra pa ansji progres ne sherbim te atdheut me perjashtim at qka ka bere privati asnji merite nuk ju takon atyre ne asnji asopekt te zhvillimit te vendit -


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.