Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-12-12, 21:40   #1591
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

me lot nuk fitohet liria
autori xhelal ferizi
me lot mund te fitohet pak meshirė
nga lotet nuk buron trimeria
qėndresa ne jete esht me e mirė
e drejta fitohet me guxim
mund e sakrficė kėrkon
nė lufte me jeten
ne lufte me sfidat je ma trim
e gjene te drejten
me guxim
se lotet te lene jetim
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-12-12, 22:27   #1592
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qeveri qe vret
Oh qeveri qe vret me mohime
qeveri qe vret bukurine
qe veri qe mbane djerre token time
qeveri qe vret ardhmerine

ne atdheun tim vriten me fotoksine
vrten me arme me litarė
nuk e durojne dot poshtrimin e varfrinė
sa shum vevriten shqiptarė

e qeveria flet e flet
me fjalė ka mbushur foltore
shqiptari vetenm po e vret
e kohrat po vijne ma mizore

qeveria qeveria qeveria
mikronat i ka zaptue
gazeta radio e media
shqipnia etnike nga llafet u pushtua

lalfe te medha pa mbulesa
demagoge kahdo ne premtime
po shuhet ngadal edhe shpresa
mbijeto o shqipnia ime
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-12, 22:58   #1593
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

qka po thojn o lirik per ty a ka dhan kush najfar mendimi
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 00:31   #1594
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
qka po thojn o lirik per ty a ka dhan kush najfar mendimi


jepe ti mendimin s e ja ke zanate e dhe lidhe pak me drenice se ja ke zanate
kogja fort propagandes kunder denices
mbasi ky forum lejon gjana te tilla kunder drenices
-pse spo flet pak edhe per rrafshin e dukagjinit e per artakollin e llapin e
shalen a per nerodimen a dikah tjeter
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 00:32   #1595
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Respekt pėr poetarin Xhelal Ferizi

ma herėt nuk kam qenė aq serioz ndaj Lirikut , andaj tani kerkoj falje qė i kam randu me fjalė ,,


Nderimet e mia Lirik , jashtzakonisht je talent , posaqerisht ki arit njė titull tė jesh poet .

poashtu pak a shumė kam kuptu biografinė tėnde .

meriton nga ēdo antarė respekte .

Zoti te ruajt .
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 00:32   #1596
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

fol kallxona diqka per artakollin se kogja krahinagji je ti guri i madh

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 17-12-12 nė 00:33
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 00:37   #1597
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qeveri qė vret
Oh qeveri qė vret me mohime
qeveri qė vret bukurinė
qeveri qė mbanė djerrė token time
qeveri qė vret ardhmėrinė

nė atdheun tim vriten me fotoksine
vrten me armė me litarė
nuk e durojnė dot poshtrimin e varfrinė
sa shum vetriten shqiptarė

e qeveria flet e flet
me fjalė ka mbushur foltore
shqiptari veten po e vret
e kohrat po vijnė ma mizore

qeveria qeveria qeveria
mikrofonat i ka zaptue
gazeta radio e media
shqipnia etnike nga llafet u pushtue

llafe te medha pa mbulesa
demagoge kahdo nė premtime
po shuhet ngadal edhe shpresa
mbijeto o shqipnia ime
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 00:57   #1598
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Fjala nė kohen e mallėngjimitnga autori xhelal ferizi nė mėrgim

deshta nje fjalė tė bėj vulė pėrjetsie
e peshė emocioni per kujtim

nė kopshtin tėnd ta mbjelli si lule

si zemer me rimėqė tė kujtohet pėrher miqsija

dhe koha e shekulli ynėse zemren margaritarit te dashurisė ja shkule

ndoshta diqka po me shtynė

tė mos shuhet gjithqka nga miqsia

:::::::::::::
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 01:01   #1599
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Oh kujtesėsė paku miq tė jemiqė qehren kur ta shoh magjikevullkanet e mia tė dhimbjeve ti qetsojdua tė kem sė paku mike

nuk dua nga keputjet te renkoj

oh si ti quaj ket lidhje enigmatike
:::::::

dua te kem sa do pak lehtesimqe artin ma te lartė te qehres kohore

asnjehe te mos e harroj

o pjesa e rriskut tim

..........por edhe arti im

ndoshta tash mė ėsht vyshkurnuk po i buron ma bukuriadhe penda ndoshta mė ėsht ndryshkuro e mjera kohore nostalgjija

o mallė i pa shuar perse keshtu

kaq pamshirshėm tė jem rob i yt vule

pėrse tė mė vuaj kaq shum shpirtėsiapėrse o e kaluar kohė

gjithmone te rikujtojpėr se kaq shum mė pėrkulesi quhet tash kjo plojėsi quhet kjo lloj vule----------

pėrse kaq shum mė mbushi shekulli

koha e dashuriaun gjeth i vjeshtes jam qė po thahetpėr kohen e shkuar le tė flas magjijavargu nga loti s po ndahet

o kohė qė aq pa mshirshėm u shkuleku mbet e dikurshmja harmonia..................

pėr se vuaj kaq shum o kroje

qė mė bėheni shekuj te pashtershem tė mallit

pse me buroni ne kujtesa tash rrenojeper se mė dėnesin te gjitha zemrat si ne ploje

e e ndjenjat me mallė te secilit inde sytė e tė gjitha ndjenjave mė thahennga malli i kohes me shpirt'singa koha e larget ne pa kthimperse kaq paskam piun e loti i üa faj i im

nga kohrat nuk mund te ndahem

per se o rrisku im-------------

emocionet nė kujtime me shpėrndahenun thua se jam vet mallipėr secilen qehre tė natyres

dot nuk po permbahem

dhe kokrrat e dikurshme prej zallikujtimet kah do me shperndahen

................edhe sytė e dheut tim

edhe sytė e saj ėqė un puthė i kam me aq dashuripėr flokun e sajė magjik

e tė kthyer si puhizėkur era e shperndante me qudira

me te mahnitshmet hjeshi

.........

oh pse nuk fshinė gjithqka shpirti im

pse nuk fshihen te dikurshmet kohore

e un te mbetem ne hallin tim

me udhet e jetes mizore

.......................ah kohė me kujtesa

kur tash neper secilen fletė

mundohem te gjej shprehje si vesa

e te pershkruaj ty vetkohė zemre me tė famshme shprehiqė as fjala e vet hyjnore e ylberitnuk delte ma e pėrsosura mė e miraper thėnjen kur ajo mė dukej mahni

.me qeshjet e saja tė dlira

as vet si ta quaj nuk e di

s a shum kan ra meteore

,,,,,,,,,,,,,

thuaj o kohe shpalose fjalen

e sa her hareshėm jam rilindėvargjet metaforat s- po ndalen

tash mė jan bė kohrat si pika tė hallitun nuk jam ma i dashurisė gjeni

ndoshta vuaj vetem prej mallit

nuk di pse koha bėhet gjind

kur kishte plot qaste me adhurim'ėsi

oh tash me vuan secili ind

..

pershkruaj o qiell tė kaluarat kohore

kur jam lėshuar me zemren plot art e pa hilepas krahrorėve tė belėholles nė vrapdiqka magjike rrymore

mė shkonte nė rimė e ne gjak

kah ecja natyres sė virgjer idile

e frejt e emocionit nuk i bėja zap

..........

vet koha ishte magjike me krahpuhija shquhej per artin ma te lartė mbi fllad

e dielli ishte si ma i kulluari arikalliri levizte plot sharm atleti

e natyral ne puhi

ather fliste edhe deti

romansat binin si shi

...........nuk kishte ather ne boten tonė magjike

as smirzi aty afer as nomadqe te na shikonin me katrane ziliper veq yjeve tė pa djjallzuarae i mahnitshmi behariqė na shpirtzonte me bukuri

e nata romantike

e a rti i mengjesit ma i pariqe binte me aq te mahnitshme butsi

.........

un vrapoja neper shpirtesi si me krahme krah shpirteror mbas sajėneper te dehuren e embel kohė lumturithue se me dehte era mbi brusha

oh un ne mendė mahnitshem e mbajėsa e bukur ishte e dukej si engjellusha

o kohė mos me ben me vaj

se tash nuk e di

perse neper kohra shprusha

perse e kekroj ket dolli

...........e di un ather si fliste idiliama e bukur a shprehjes mb i dhe

e pranveres lulja mbi barie koha me art perkdhelje e plot magji

sa rrezet me shprehje kan nxe

sa her ne dashuri jam shkri

e tash kush jam un mbi dhe

per se po kthehem ne largsi

------

puhija zemren ma l-monte

shekulli ma mgjik ma argjentarie qastet diamante emocionme dukej vetja se isha magjiku ma i pari

kah do ku bilbili e kujton

,,,,,,,,,,,,

edhe vet lulet te gjitha me larmisecila leht qeshej

me nje urtesi mahnitse

secila udhe me jete veshshejthua se te gjitha koloritet e kohes

i kishte lulėzuar jeta

sa bukur perria buzqeshej

se thone dot vargjet e miae un me fjalen e lehtė si era peshperitseme romansa poetike

te dashuren duke e ledhatuar

me do shpiertesi thesaresh nxitesete gjitha yjet zbriten ne afersi

nga kjo qehre kohore

sa pika jan vu quditse

neper kureshtjet mbi krahrore

ku rrahnin dashuritė

se zemnrat ma te bukurua rinore

..........

fjala e shpirti i i kohesqe yjet i mbush emocion

shpirtezime i kishte detyruar

te mbillen ne kohen tonė

e arti ma i madheruar

qė edhe sot sikur perjetson

qfar kohe aq e bukur quditseenigmat thua se i ksihte gjallruare un vrap neper zallinaher bregut her gjelbrimitpas belit te saj

e qeshte edhe moti e stiname me artin tim te emocionitsi ndenja ne mes te drites

e joshjet shpirtrore si tė dridhėrimit

qe dridhet nga emocion lunturiaedhe un prapa saj

kah udha e perendimit

vrapoja kah e pa fundmja dashuria

ne brigjet me te bukura te perqafimit

.........vrapoja me krah hapur

me endrrat e mia

me vrullin djalosharė

si ne fėmijri

kur flutrave prapa i kam vrapu

ather si mbas beharit te parė

natyres kur i jam dorzu

e bukurive te gjelbruara mbi barė

per her te pare kur jam gėzu--si dikure pas flutrava te larmisedredhave te tyre lozonjare krahshkruarae kam qeshė me karajfilekur kam qeshė me boten magjike

e te pa fre

me lulet e e zemres time ne rini

oh un jam arti ma i quditshėm q e jam shkri

neper sa e sa kohe estetikesa shum metafora kam pi

sa shum romansa idilike

----------

emocionin me metafora e kam bindėkam qeshur e kam qa gjithmonė pa hile

sa her unn jam rilindėper hire te kesaj karajfiljeeh koha

koha pak e shkurt ka pasur dashuri-

se jeta ėsht vetem nje urėshkurtesi kaluese me mashtrim

nji film mashtrimi i pa mshirėne qafė pastaj q ė te varė nji gurėmė thuaj o kujtim

per se nuk jam si dikurė

as un as loti imsi fund i teatrit vizlluespastaj tė bėhet fund e qivurė

e hapi mbi ure kalues

nje dite do te behet varrim..........varr pėrjetsie me zingjirė

me gurėt e dhe tė zidriten e ndrron me errsirėpasi tė gjith mallin enigmatik ta kesh pi

..........e rrudhat tė quajn pleqėriti nuk je ma zog i lirėpor mallė kohorė shpirtėsieh poeti i mjerė

ti vuan duke ri mbjellė ne emocoin

stinet tė kaluarat

kohra e shekuj kujton

e qaste te dashuruarat

.........emocion jan kopshtijet tuailuzione kohore qe ma nuk kthehene ty dashuritė e kaluarasi endrat ne krahrorė te dehen

--------un jam etja e vet mallit mė tė ndjeshėm tė shekujveqe pendat i ngopi me sentimentesubjektet i bėj emocion romane

ku detet mallendgjyese me plot shprehje emocion zemrei lidhi me brigje fjale si romane

........

fjalen e thurin te lirėkujtime te lidhura per jetejetė o maskė e pshtirėsa shpejt kohrat na i tretea mund tė jemi tash miqkur koha po ndrron adete

..

nė kopshtet kohore tė dikurshmetė mbjellim kujtim kohorėq' jan kėto shpirtė fenomene sekreteqė un poeti i gjorėi flas e i zbėrthej vet me vete

.........

o koha e kaluar ku mbeteish dashuria

a mund tė shendrrohet nė miqsi

.......

ajo ka trandė sa emocion dete

qė kohen e shėndrroj nė ndjenjėsi

............e pena ime nė dorėvargun nė fjalė duke e shkrideshti tė mbjellė lule jeteqė dhimbjen e mallit tash ta bėj miqsi

,,,,,,,,,,,,,,,a thua ma ndonjėher o kohė me ankth'ėsi

dashuria e dikurshme pėrseri do tė rilindėapo do t ė kemi vetėm vetmashtrim pėr miqsie muajve e kujtimeve e lot stėrmekujvedo ti dhurojm stėrvuajteri

............nuk mund et jo nuk mundetdashuria tė behet miqsido tė ju flas me tė vuajturen pa shterrsio e kaluar kohė

sa shum mė kujton nostalgjise jeta ka plot moh

se jeta ka enigmėsi-------------------nga autori xhelal ferizi

liriku ne mergim--
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 01:17   #1600
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ne se bie ndonjeher shtruar
autori xhelal ferizi
e plast plandosur per mbi dhe
e materjet me fjalen time ankuese'
i bej te dridhen
do te me shtroj vetem nje kohė
ajo qe rrin duke bre
nga ajo ne pranga u lidhem
ajo ka vetem moh
aj po na vret ne
injorancė quhet mohim
ajo shkele mbi qdo fe
engjuj vret pa mbarim
ajo na la pa atdhe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 01:20   #1601
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Morali i zi
von Xhelal Ferizi Liriku Poet,

Morali i zi

Hoteleve ne mesnate e pas mesnate

vijne burra e gra te martuara

vijne palė palė e pa ja nda me qejfe e tarafe

klane e grupe te lloj lloj shme te shfrenuarambaroj morali po mbijne mbi dhe tradhetitė

po gjveshen qenjet njerzore deri ne gjen

mashtrimet po behen modė e pa besitė

ndoshta fundi i botes po vjenunazat e marteses neper sporttele i dorzojnė

syrin duke ua shkelė sherbyesve ne pranim

te martuar burra edhe me vasha virgjine shkojnė

kohra absurde degjenerimndegjoni neper te pista dhoma e koridore

pergjoni ne krevatet e tradhtisė

lojra e orgji e te kqia mizore

qfar kohe i erdhi njerzisė

mosha te ndryshme fytyra te pa besa

zgerdheshje te pa cipė e intime

me zhgjyre me maska te shemtuara shtresa

kah do qthurje e shfrenimepergjoni hotelet pergjoni

shfrenimet me orgji seksuale

moralin e mori demoni

do te shemben fusha e maletradhtia po shtohet tradhetia

mbas shpine po behen skenare

po zhgjyret mi dhe njerzia

e moda po vjen tradhtarejetohet sot dinakerisht

pervidhen shpirtat ne per qoshe

e lojrat po luhen rruspisht

zgerdheshjet po behen sarhoshe

te zoti askush nuk mendon

kodet po bien me ushkure

dashuria ma s do te agon

do i ku putet qdo zemer prej ureqdo ldihje qe lidhė shpirtesi

po prehet nga dyfytresia

ne fron po vjen nje ndytesi

a thua do te vdes dashuriabesnik mbi dhe as besnike

s- po mbetet ndoshta me zemer

po me qajnė mua vargjet lirike

kjo kohe si quhet me emerkrevatet ne hotele po dridhen

pa fre kerkohet qdo llasė

zgjyret kah do po lepihen

besa me mbetė s- do t- ket gjasėdisa per pak buk po shiten

disa per luks e hile

mbi dhe ma a thua do te rriten

gongje e te pa faj karajfilendoshta edhe qehret do te prishen

fletet nuk do te jen te pa djallzi

edhe lulet nga sharmi do te gjvishen

edhe dielli do te linde i zitoka s do te ket vend per nderė

me mbjellė askund ideal

satanet do te shkelin qdo vlerė

virgjritė kurverisht kan me dalėkeshtu po vjen ky shekull i pshtirė

padronet po blejne vagina

paraja po blene kah do lirė

e moti renkon e stinakodoshi e kodoshja orgazma kekrojnė

netet te mbushura me hile

nėnat mbi djepa presin shpresojnė

hotelet plot sperma kopilekoha u mbush dyftyrsizemrat tradhtohen pa mshirė

sa e ligė kjo hipokrizi

jeta po lidhet ne zingjirėnuk mbet kund zemer me shpresė

nga dhimbjet sa jetet po shkyhen

a thua ideali po vdes

e normat nga maskat po thyhenautori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 01:22   #1602
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Netet neper Zhgjyre
autori xhelal ferizi
netėt errėsirat ecin ne per zhgjyre
kurthat me te pistat skuta
ky shekull erdhi me plot dredhi
netet lakuriqe me prostituta
errsira e pa kurfar fytyre
vallzojne plot satan te zi
disa me lloj lloj detyre
sa i pa shpirte ky treg i zi
fole nuk po gjene sqepekrruta
shpirtrat po lyhen me krime
udheve haraqe nate
pse don te vdes toka ime
neper gjithfar krajate
te mitura prostituta
plot qyqe nate
drita te rrejshme
para me renkime
buk e varfri shqiperia etnike
lot e mallkime
sprema qoshesh kurvare
do far te msitershme renkime
Vipa e banda demon me pazare
maska te zeza e mjerime narkotike
kah shkojne udhet shqiptare
e shqiperia etnike
po shitet lire sqepekrruta
kende te errta amorale
te mitura prostituta
shekull i pa mshirė
renkojne fusha e male
zgerdheshja gjithnji e ma e pshtirė
nuk di me qfar fjale
ti pershkruaj keta zingjirė
po vdes secili emocion
po shuhen edhe yjet etike
koha po kurveron
dikure zane etnike
shperia e jonė
e sot varfri gjak lot
dredhi orgjike
qou o kastriot
me shpaten tende qelike
kunder hordhive satane
vringlloe tehun ne vringellima
se u mbush toka iliriane
toka e jone etnike
me koka satane
shpetoe shqiperine o zot
e trojet iliriane
ku buka po hahet me zhgjyre
po blehen zogza albaniane
po shiten lirė ne skllaveri
shekull pa kurfar fytre
me maska e padron te zi
me lojra e pronarė karagjoz
atdheu po bjen ne hi
shekulli po luan bixhoz
e koha rruspi
per pak buk e kafshore
disa neper lot
e disa ne kurvri
po shesin etiken arbrore
o zot pse ky shkrum e hi
per se keto kohra mizore
me u mbjelle e me mbi
zhargone te reja e fjalore
dolli me zhgjyr te zi
po bihet e netet kurvrore
po bien kah do ne orgji

autori shqiptar nga mitrovica e kosoves xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 01:25   #1603
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

entagramin e rruges nga zemra ime-
deshten te ma vrasin kohrat demoniane
e kah do me shpatė nihiliste e shkatrrime
kanibalet duar te egra pansllaviane
me jan turre mua e tokes time
e vula e maska te pa mshira satane

deshten te ma vrasin logjiken ritmike
artin e hapave mbi dhe
deshten te ma vrasin shqiperine etnike
e shqipen te na e lene pa fole

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 01:26   #1604
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nji shekull zgjati nje mund i imi
autori xhelal ferizi nga Mitrovica
nje shekull zgjati nje dergjė ne labirinte kohore
nje shekull zgjati neper shpresa shikimi
sa kohe e sterzgjatur mizore

kasapet e pa emocion prenin dit
prenin kah do kohra prenin muaj e vjet
un thikat e tyre i kam pa sa her jam tronditė
ky shekull sa dy-teh'sh dyftyr'sh i mbreht

nje rrenqethje sa nje shekull ka zgjatė
nje lot ka zgjatė sa nje stinė
nje dridhje ma shum s e nje natė
sa pritje qė edhe guret i thijnė

kam pritė nga njihe r vendime
vula gjelatesh nė fyt
sa shum me esht dhimbsė toka ime
sa gjak me kan qitur sytė

atdheun e kam pa ne lot
rrenqthjet ne shekuj me kan kohue
e syte e tij te pervuajtur neper mot
sa shum me kan dermue
autori xhelal ferizi nga mitrovica
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 01:28   #1605
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ja pse toka g'zohet Ilire -
autori xhelal ferizi
e kah do udha bėhet zemer-
se e ka toka nje fatmire
por si lule me te bukurin emer

sot krenarė esht dhe i joni
ne tirqi te zi hypur mbi kali
po udhton fatmire gjoni
si shqponje q e zbret prej mali

ajo nise e sht me malsorė
e kahdo krahina tjera
per ta que flamurin ne vlorė
mu ne shesh ta valoj era

ajo esht nje bi shqiptare
veshe me tirqi e gjamadana
kah do ne trojet gjithkombtare
shkon me krah si e bardha zana

krah per krah me kosovarė
shkon atdheut cep me cep
me shkodran e tetovarė
del si shqipja shkrep me shkrep

hije i ka veshja kombtare
te bukur tirqit me gajtane
kah do shkon ne troje shqiptare
bilbilesha iliriane

ajo i jep hjeshi bashkimit
e flet embel si bilbile
por si zogzė e ligjerimit
fjalen shqip e thot pa hile

me i bashkue trojet shqiptare
fjala e sajė hjeshon lirinė
niset udhes bregdetare
te festoj t- shejt pavarsinė

bashk me shokė e shoqe si shegė
ajo buzqeshet si mahnija
bashkon zemra toske e gegė
zogze me te mire nuk ka shqipnia

xhelal ferizi autor i vragjeve shqiptare i kendon mikes Fatmtia Gjoni e cila po ben qudira hypur mbi kuaj neper trojet shqiptare duke organizuar udhtimin madeshtor historik te njiqind vjetorit -me nje bukuri te rralle pamje kombtare e cila esht nje organizatore emrekullueshme e rreze e bashkimit
kah do q elevize mahnitshem vepron e bashkon magjikshem shqiptart


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 3 (0 Anėtarėt dhe 3 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.