Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-12-12, 16:13   #1711
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Rusia ka punue shum per te vendose ku do agjent ket pune e ka bė edhe serbia dikur dhe e ben ket veprim -por esht detyre e popullit amerikan dhe europian q ete ua mbylle te gjitha shtigjet ktyre depertimeve pansdllave ne perendim te cilet synojne vend ekyqe ne europe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-12-12, 16:24   #1712
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

, Dick Marty siq e dijne te gjith e ka fyer nje komb te tere ne Kosove
dhe Shqiperi dhe ate e ka bere pa asnje fakt vertet asnje fakt kurfare
.
Shum qendra ne rusi e ne bote ne kine dhe vende tjera me gezim do te gjenin edhe ma te voglin fakt per keto pune te organeve por kurr as hiq as hiq nuk kan e nuk kishin -
nga shum qendra te huaja kur donin te ngriteshin aktakuzat e hetimet
vet shefi i sherbimit sekret ushtarak serb vet ai thoshte
hapur se vertet ne nuk kemi fakte per transpalntim organesh-

te serbve -

dhe thoshte as nuk mund te fromojme dosje per ket deri sa nuk kemi fakzte as
nuk kemi dosje kunder thaqit por as kunder shqiptarve
,
e gjith bota mbeti gojhapur ndersa armiqt e kombin shqiptar ulen vesht per toke dhe mebeten te turpruar s epse nuk ka ndodhe nje diqka e tille as hiq -sepse vetem nje fakt saaa do mikroskopik ta kishin do ta benin poashtu e pa mundur te ju shetphej satelitve e spiunimeve te botes qe ishin te koncentruara se q üpo ndodhe ne ballkan -por kjo nuk kishte ndodhur prandaj edhe nji her rrenacakaeria serbe dhe e agjentures ruse ne europe ra per toke e ndyre e turpruar dhe te gjith veglat e saj -vetem u dha te kuptohet se ku e s aka ndikim rusiea ne europe -gje qe u pa fort mire dhe hapur
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-12, 16:27   #1713
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne nuk kemi qellim ti humbim miqt tone ne perendim dhe po u themi popujve ne europe ne amerike se deri ne ditet e kiametit do te jemi me ta -por jo me dick martyn jo me karla del ponten jo me te tjere qe dihet se kush e ne anen e kujt jan ata -perendimi vet duhet ti largoj ata njerz nga skena politiike ti perjashtoj nga aktiviteti politik
seopse jan te demshem per interesat e popujve te europes
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-12, 16:31   #1714
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ne e duam zvicrren ne shqiptart e duam zvicrren austrine gjermanine e tj
per veq se kemi simpati te madhe tradicionale per keta popuj e i ndjejme si miq jetik -
por nuk don te thot qe ne te heshtim kur ndonje shralatan i tyre tradhton dhe kepqerdore e detyrat pozitat e europes -qe te mos i kundervihemi si person individ me ket kundershtim ne nuk rreshtohemi kunder zvicres qe e konsiderojme shum mike dhe shum te lidhur me ne ne miqsi te perjetshme por -disa idivid qe dalin aty disa persona nga njiher jan te dyshimt e nuk sillen mire me shqiptar -dhe ne po ju kundervihemi atyre idividve por jo zvicrres e popullit zvicrran
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 05:04   #1715
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Lum si ti

lum si ti e bardhė kaqurrela


qė n' vėrshim si gurra e deti
po tė vijnė fjalė si fruta tė vjela
ėmbėl fati tė pėrshėndeti

ti je veshė me plot art jete
e pa djallezime si hjeshia
kur ylberat bien mbi dete
ty tė qelet bukuria


po ti qenke vet qerpiku
thua se je kapak prej ylli
si me u shtrydhė shija prej fiku
ndoj curiil a valėbardh pylli


ty sa shum me art te kan veshur
si stoli n'shkelqim qė shndrisin
si pranverė po rrin buzqeshur
lulet n- bari kur harlisin

un buzqeshjen nder mahni
ne sharme te bardha ta kam shtrue
me t- vargisė ndėr bukuri
por si shegė me embelsue


kraht mbi erė e mbi puhi
ty po te duken si bilbile
baalli yt por si mahni
thue ėsht qelė nder karajfile

rrugve te gjata shko ne fluturime
do ti jap do amanete
mbaje ne gji at letren time
kur kalon ti dhe e dete


nė pranverė je zogza e parė
shum bilbilave ju ke pri
kur t' pushon n' ndoj shegė a narė
thuaj dheut tim se un jam shkri

mė ka shkri ai dhe i huaj
thundra e kohes maska e re
thuaj se gjaku me e sht bė ujė
shndrrue esht n- lot e derdhur rrke

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 05:27   #1716
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Por q' e' do

shkruar nga autori xhelal ferizi

POR Q'E DO Qė S' MA JEP ė FEJA
FISI AS FARA AS ETIKA
PER ME I LSHUE DO NAMė SI RR'FEJA
BASHK ME LOT QE M' SHKOJNė SI PIKA

se thonė nama s'ėsht e burrit
ėsht per gra e vasha e femra
se mbas plasjes e mbas turrit
fort me namė mua po m'nxitė zemra

fjaltė ne grykė po me mbijnė urtė 'tare
qe me u shfry s' po mė lėnė oj zanė
mbi ato klane aq bizare
qe jan lshue per mbi dardanė

e ti o zot qe vrojton gjerė
qiell gjithsi globe e yje
a e sheh vallė kosoven t' mjerė
si e kan lidhė qapojt me nyje

si e kan lidhė per kobi e loti
si e kan lidhė per ajkes t' krimit
si i shkojn n' gjamė gjith stina e moti
si e lodrojnė t' bijt' e mashtrimit

e kan lidhė fjalen per veti
e kan ldihė atdheun ne varfri
sot shum loti vet me veti
flet tue dėnesė neper shqipni shqipni


e ti rrin atje me yje
tue vrojtue ato planete
shih kosoven nė fusha e pyje
si po i shtohen lott si dete

lshue ia kan klanet e dhunė
me varfri shtrengue nė lak
lėnun pengė e lėnė pa punė
prishė i kan fiset nė gjak


i kan prishė i kan kthye n' leqe
e perthurė kan perspektiven
jan thellue neper hendeqe
mbush mashtrim e lojė arkiven

vulat plot tapi e mashtrime
kush me mik e kush me armik
se q' po mbjellen rrena e krime
prej ibardhe n' kaqanik

thonė nuk mbeti stinė e tike
arm't mizore derdhin gjak
mbi shqipni kah do etnike
luftojnė brrylat pėr bajrak

e nuk lan kund pronė mbi dhe
pa e grabitė neper pazare
u bė treg shqipnia e fe
shiten kukulla mercenare

kah do i pari grabitqari
tu u krekosė per famė tė veta
del mbi binė me fjalė ma i pari
e shqipnisė po i vyshket jeta

mbasi vjen i huaj nė voter
e zgerdheshet me pazare
mbasi i shesin nėnė e moter
duart qė puthin maskė tradhtare

buzet gjveshen si rruspia
se po shkelet atdhetari
kah po bjen ne terr shqipnia
ia fikė dritat gospodari


nuk po hiqen kthetrat te kqia
grada te rrejshme e as nishane
me mashtrim esht lye shqipnia
e nuk mbet ma kapedane

gradat te nderit ja kan pre
tash padront po k'pusin shpresa
si r rogtare n' kombe e fe
na ka mbetur vula e shkresa

jep nenshkrime puthadori
per nen fre me ra shqipnia
e po jep urdher hamshori
mbi shqiptar me mbetė varfria

autori xhelal ferizi


xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė Reply With Quote

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 23-12-12 nė 05:36
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 10:13   #1717
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mshilu e qilu ai qepriku
e me varg pershkruaj liriku
ne mes rrezeve kua ata lmohen
vargjet shqipe ligjerohen

rreze e syrit prekė kapakun
dashurise tue ja lmue gjakun
endė shikimin kureshtarė
por si tė zogut cicerimtarė

qe shikon neper sa degė
per ta gjetė ndoj fzue a shegė
ashtu i yti sy i qerpikut
ua lshon pamjet degeve te fikut

me shikim kah embelsia
kah fluturimi e d ashuria
kur levizin leht kah era
sy ma te bukur s ka pranvera

krejt me sharm me dritė shpirtrore
nxisin fllanzat mbi bregore
me ju shtrue kesaj romantike
per tu ndje ne shqipni etnike

se kshtu qielli sy s ka pa
kah do art mbi dhe kah ka
si sy te vashes kaqurrele
qe i ka brushat krele krele

floku i saj si fije platine
syri i saj si art prej stine
shkrola shkrola kur veren
ne rrezatim e shkrine pranveren

kur i lshon pmajet ne ne luginė
mbi zambak e rozmarinė
i ben fletet q ė te ndjehen
ne sharm kah qielli ne fletė te kthehen

e te shtrihen hiq pa hile
gongje buq e karajfile
se s ka lule ne tokė etnike
qe se ndjenė ket sharm ne qerpike

ne sy magjik qe jan te larmisė
qė i mbijnė jeten dashurisė
fama e tyre esht shpirtesia
lshojnė romansė kah d ashuria

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 10:20   #1718
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mu nė at fe tė bukurisė
------------
mu nė at fe tė bukurisė
--------------------
Mu nė at fe tė bukurisė
sa shum lutje tė kam qėndisė
qė ti tė jeshė vet fati i vleres
porsi fleta nė melos tė eres
---------
me u lėvizė vet me puhi
si qerpiku nė rrezani
por si arti i flladit nė hije
me u njomsue me erė lirije
------------
ti do tė jeshė nder yj kordele
qė do tė lidhen pėr ksaj krele
fijet vet pra yllatare
mbi hjeshinė qė e ke shqiptare

-----------
do ti mbledhin flett e malit
edhe dritat e kristalit
fjalt pėr ty nė sharm ma zgjedhore
qė ti t' shpallesh lulė kurore
---------
lulja e parė famė gjevahiri
tė kurorzon fati ma i miri
ku rrijnė engjujt nė tė qela udhė
qė ti brengė t' mos keshė as rrudhė
---------
mos me pasė askund ndoj lot
as nė kohra e as ne mot
veq nė gaz me e mbajtė qerpikun
si e mbanė shija lule fikun
-----------
nga autori ne mergim udhtarė i vargjeve
te kohrave -xhelal ferizi liriku
.................................................. .............................
tradhtia e tradhtari i kan prishė hiset e bukura te bukurisė mbi ket dhe
...........................................
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 12:49   #1719
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Si nuk gjej fjal nder mahni

****************************
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Po si s' po gjejė fjalė nder mahni
as nder shkrirje ku shkrinė hjeshija
pėr qerpikt e sytė e zi
qė e ka e jotja bukuria

po ti je ylli qė e shndritė gjakun
po ti je lule sharm mbi dhe
i lumi ai qė tė heq duvakun
qerpikt tu jan diell pėr ne

un tė uroj ty moj ylbere
qė ta kesh'' fat nji n'martesė
porsi zog me flatra ere
ta kesh'' djalin nė sharm e besė

ta kesh' fat nji djalė si ylli
qielli vet ka me ta zbritė
si hije blini n' mjedis pylli
zemren ty me ta flladitė

po ti je si njė ėngjėllushe
a's' ma sheh vargun me mallė
qehres tande oj lule fushe
po ja shkruaj si dritė mbi ballė

se ti dukesh karajfile
se ti dukesh zemer hane
dukesh vashė e bardhė pa hile
ti qoj vargjet n'fushė dardane

n' rreze hane le tė vijnė
ty oj nina e bukurisė
nė jeten tėnde le tė rrijnė
n'pėrkujtim n' shekuj t' miqsiė

e le ti vlojnė kto valė shqiptare
kahdo rima e poetikes
me kto fjalė margaritare
ardhė prej yllit t' galaktikes

do ti sjellė un veq pėr pėr ty
edhe tė yjve tjerė vizllorė
malli im me lot nė sy
ti qėndisė mbi dheun arbnorė

do ti sjell' un prej kandili
qė e shkrinė zemren n' dritė me nxe
prej tė pa hile shpirtė bilbili
veq pėr ty me k'ndue mbi dhe

hijes tė flladit do i qoj t' fala
edhe ajo ndoj varg t' ma falė
edhe nga e bardha qehre'vala
sharm currilash kam me ndalė

e prej sharmit qė lajnė driten
dejt nė zemer me ti shkri
porsi ylli qė e nisė diten
do ti nisi n' bukuri

autori xhelal ferizi poeti lirik
qė ka pėr qėllim me gzue zemra shqiptare
mbi baza miqsije e humaniteti
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 14:04   #1720
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E braktisur e perbuzur

gjysem gjveshur nė baltė jeta
mu nė shekullin me absurde
kah do nė shenja dhunė mizore
lėnė nė udhė nė troje te veta
…
neper lot e lėnė mbas dore
qanė e mjera qane e shkreta
vajza e mitur qike arbnore
mbasi maniaku seksual
ne besė te mituren e ksihte pre
zvarre mbi fushe e zvarrė mbi mal
tue terheqe gjithkqah mbi dhe
mbasi ajo nje minorene
shkoj nje dite kah diskoteka
per te gzue doj qast ne gjene
por se ra ne te egra kthetra
paska ra ne duar legene
kah do ne dhue ajo i ishte zhgrrye
kah do ne trup e ne shpirte ish thye
prej manjakut keq mashtrue
zvarrė nė rrugė kah do poshtrue
medet shum do kohė jan krisė
pune te kqia shum jan nisė
bjen imazhi nder shqiptarė
nder sa fee nderkombtarė

dhunė e zezė po bjen mbi mosha
kah do krime e sarhosha
dhembt pa la e zuzarė t kqi
ka po msyjne mme marrė virgjri

rrin regjimi mbi karrigė
kur ne atdhe vjen kohė e ligė

nuk ju porihset terezia
pse ne turp po bjen shqipnia
vajza e vogel po dhunohet
pamja shqipe po shemtohet

sot shqipnia sa i grusht vend
kund ftyrė qelė s mund te del n- kuvend
as me folė kund per etikė
integrim a republikė

se e ka kap krimi per para
ndoshta i dit do te humbet fara

nga keto grupe kanibale
do te rrenohen fusha e male

nuk do te ket ndoshta atdhe
do ta marrin grek e shkje
mbasi peshė jan que shum bisha
duan kori e kohe te prishta

veq per te zi me u pa shqipnia
me i drejtue gisht qytetnia

per me mbete shembull mbi dhe
veq per keq nder kombe e fe

toke me krime e pergjakur
tru i smurė e i rrokatur

qk a spo ndodhe thone jasht logjike
gjith ku i thonė shqipni etnike
trupi e marrja drdhen rrke
det i zi po del nder ne

kah do turpe e prostituta
po perlyhet sqepekrruta

thone nuk mbet kund vlere morale
veq do moda kanibale

pse kaq poshte po bjen shqiptari
qe zakon s- ja la i pari
pse po qthuret per kah besa
per pak paree interesa

poshtė e zeza e klanegjia
krimi intriga e orgjia

klani i zi e psikopati
vrasja e turpi e tarikati

mbasi dolen kalemgji
kti mileti keq me i pri
poshte pra te bien kto moda te zeza
qe po mbjellin zi nder breza

gjithfar qejfe e tarafe
sa gabime te kqia e gafe

tu i gajasė kur bin per dhunė
gjith tue e lėnė atdheun pa punė

dhune mbi qika e ne vasha te reja
thua shqipninė e ka vra rrfeja
e nuk mbet pak nderė mbi dhe
dhune e gjak po bjen nder ne

veq pse i keqi ka que krye
veq pe don atdheun me e thye
se nuk ka nene ligjore
nuk force askund arbnore
nuk ka shtet as polici
nuk ka vlere kund as drejtesi

veq me hile shkon dollija
urdhri i zi e pune te kqia

per me pre ma shum ushkure
per me rjep sa shtresa lekure

per me gri me pre shqiptarė
per me lėnė shum varfanjarė
mercenart me epas bajrakun
me ja ndy gjith shqipnise gjakun

mos me e lene zonje ne europė
per me e nda ne shtatqid copė
ne shtatqind trupe e ne shtqtind fe
dy gurė bashk mos le mbi dhe

mos tė zezė e krim pa krye
kah do fiset per me it hye
ne tokė te pergjakur per me fjetė
mos me pas shqipnia jetė
veq do krime gjith mizore
veq do grupe gjith klanore

do parti si sundimtare
shum lypsar n per trotoare
me u dhunue sa vasha te reja
me shkua gjaku po ri rrkeja

gjith ma i dhimshem me ra loti
ne ket toke mos me kqyre zoti

perendia me lshue mshirė
mos me qenė shqipnia e lirė
shkruar nga autori xhelal ferizi

Dhunuar,zhgėrryer,prerė nė besė…
nė epshe maniaku sexual!
Fillikate,pa njė shoqe,krejt vetėm?!
njė Minorene nė disko a Pub,pėrjetuar,skandal…
Pikėlluar,e ēantėn e shkollės,lėne a harruar,diku nė njė park…
e qė njėqind-fish,mendjen tė shpėrndarė,pėrēartur krejt…
diku nė Pogradec,Vlorė,Lezhė a Mat…
Vajza diku rreth pesėmbėdhjetė vjeēe…
prej Don’Zhuanit-Maniak,plak!
E gėnjyer,e flakur,e hedhur,e hutuar!
droguar,dozuar,nė maximum…
ish Dimėr…Shkurt…Data katėrmbėdhjetė…(!)
Minorene e zhgaravitur,me njė minifund.
e lulet e…mozave,buzėqeshjen e ēveshėn…
e nxorėn lakuriq nė njė trotuar…
pėr njė telefon…Pesėdhjetė euro a Njėqind dollarė…
Diku nė Elbasan,Laē,Dibėr a Skrapar…
E fati i ēmendur,ndjekės i pėrdalė ndiqte,ndjekėn,prap!
Ca xhama fuoristradash,i pasqyruar turpi
ndyrėsia vrastare qė pėrbalt…sa zgjat?!
Sa ditė?!...Sa netė?!...Sa vite?!...Edhe sa?!...
treqind-e-gjashtė-dhjetė-e-pesa,
si katėrmbėdhjetė shkurti…
O Fat i pėrdalė,karnaval,injorant…
diku nė Kukės,Pukė,Pėrmet a Berat…
njė pesėmbėdhjetė vjeēe Minorene,jep virgjėrinė…
e bėhet grua,nė njė Disko a Pub…
Hidhet,pėr t’u marrė mė vonė,pėrsėri!
prej epsheve tė Maniakut,plak…
E rrėmbyer,kurvėruar,shpirt’thyer,e ēmendur…
lyer-zhyer,pėrlyer nė turp!
Njė vajzė,njė grua,njė e pėrdalė pesėmbėdhjetė vjeēe!
Mėngjes,mesditė a mbrembje!-Katėrmbėdhjetė shkurt!
— mit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 16:39   #1721
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

  • [QUOTE=lirik;2267640]E braktisur e perbuzur

gjysem gjveshur nė baltė jeta
mu nė shekullin me absurde
kah do nė shenja dhunė mizore
lėnė nė udhė nė troje te veta
…
neper lot e lėnė mbas dore
qanė e mjera qane e shkreta
vajza e mitur qike arbnore
mbasi maniaku seksual
ne besė te mituren e ksihte pre
zvarre mbi fushe e zvarrė mbi mal
tue terheqe gjithkqah mbi dhe
mbasi ajo nje minorene
shkoj nje dite kah diskoteka
per te gzue doj qast ne gjene
por se ra ne te egra kthetra
paska ra ne duar legene
kah do ne dhue ajo i ishte zhgrrye
kah do ne trup e ne shpirte ish thye
prej manjakut keq mashtrue
zvarrė nė rrugė kah do poshtrue
medet shum do kohė jan krisė
pune te kqia shum jan nisė
bjen imazhi nder shqiptarė
nder sa fee nderkombtarė

dhunė e zezė po bjen mbi mosha
kah do krime e sarhosha
dhembt pa la e zuzarė t kqi
ka po msyjne mme marrė virgjri

rrin regjimi mbi karrigė
kur ne atdhe vjen kohė e ligė

nuk ju porihset terezia
pse ne turp po bjen shqipnia
vajza e vogel po dhunohet
pamja shqipe po shemtohet

sot shqipnia sa i grusht vend
kund ftyrė qelė s mund te del n- kuvend
as me folė kund per etikė
integrim a republikė

se e ka kap krimi per para
ndoshta i dit do te humbet fara

nga keto grupe kanibale
do te rrenohen fusha e male

nuk do te ket ndoshta atdhe
do ta marrin grek e shkje
mbasi peshė jan que shum bisha
duan kori e kohe te prishta

veq per te zi me u pa shqipnia
me i drejtue gisht qytetnia

per me mbete shembull mbi dhe
veq per keq nder kombe e fe

toke me krime e pergjakur
tru i smurė e i rrokatur

qk a spo ndodhe thone jasht logjike
gjith ku i thonė shqipni etnike
trupi e marrja drdhen rrke
det i zi po del nder ne

kah do turpe e prostituta
po perlyhet sqepekrruta

thone nuk mbet kund vlere morale
veq do moda kanibale

pse kaq poshte po bjen shqiptari
qe zakon s- ja la i pari
pse po qthuret per kah besa
per pak paree interesa

poshtė e zeza e klanegjia
krimi intriga e orgjia

klani i zi e psikopati
vrasja e turpi e tarikati

mbasi dolen kalemgji
kti mileti keq me i pri
poshte pra te bien kto moda te zeza
qe po mbjellin zi nder breza

gjithfar qejfe e tarafe
sa gabime te kqia e gafe

tu i gajasė kur bin per dhunė
gjith tue e lėnė atdheun pa punė

dhune mbi qika e ne vasha te reja
thua shqipninė e ka vra rrfeja
e nuk mbet pak nderė mbi dhe
dhune e gjak po bjen nder ne

veq pse i keqi ka que krye
veq pe don atdheun me e thye
se nuk ka nene ligjore
nuk force askund arbnore
nuk ka shtet as polici
nuk ka vlere kund as drejtesi

veq me hile shkon dollija
urdhri i zi e pune te kqia

per me pre ma shum ushkure
per me rjep sa shtresa lekure

per me gri me pre shqiptarė
per me lėnė shum varfanjarė
mercenart me epas bajrakun
me ja ndy gjith shqipnise gjakun

mos me e lene zonje ne europė
per me e nda ne shtatqid copė
ne shtatqind trupe e ne shtqtind fe
dy gurė bashk mos le mbi dhe

mos tė zezė e krim pa krye
kah do fiset per me it hye
ne tokė te pergjakur per me fjetė
mos me pas shqipnia jetė
veq do krime gjith mizore
veq do grupe gjith klanore

do parti si sundimtare
shum lypsar n per trotoare
me u dhunue sa vasha te reja
me shkua gjaku po ri rrkeja

gjith ma i dhimshem me ra loti
ne ket toke mos me kqyre zoti

perendia me lshue mshirė
mos me qenė shqipnia e lirė
shkruar nga autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 17:35   #1722
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Lojrat e serbisė me popullin tonė dhe te qarqeve nderkombtare jan lojra destabilizuese -
serbia me lojrat platformė serbe -me plane qubrollviqiane po kerkon destabilizim te europes-
mashtrimet qe ju bejne shqiptarve dhe lorjrat e rrezikshme me zjarrin -deshmojne se serbine perfundimisht duhet gjunjzuar-
E vetmja mundsi e qarqeve te intresuara per ta gjunjzuar serbine jan sanksionet ekonomike dhe luftrtat e mbrnedshme -ose konfliktet destabilizuese me bullgar kroat me hungarez me rumun -deri ne gjunjzimin perfundimtarė te srbise
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 17:38   #1723
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

gjunjzimi perfundimtar i serbise qe ajo te kapulloj
serbise nuk duhet ti bie ndermend ma per lojra e bishta e per tallje me boten -e me lojra zjarri ne ballkan as me lojen ruse -europa amerika perfundimisht duhet ta gjunjzojne duke i krijuar konflikte
me fqinjet ne radhe te pare me bullgar e maqedon e rumuun -
deri sa serbia te gjunjzohet per toke me demtime ekonomike dhe lufte e te mos i bie kur ndermend ma me destabilizu kosoven e me i zvarrite bisedimet per paqen
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 17:55   #1724
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Lojrat e serbisė me popullin tonė shqiptarė neper shekuj dhe tash ne kohrat e fundit duke shfrytzuar mos pervojen lojen qe luan serbia me ne dhe bahsksine nderkombtare -
-
dhe tlljen q eben pansllavizmi ne mes te qarqeve nderkombtare
me ndihmen e rusise - jan lojra destabilizuese te europes me qellim rrezkun qe sjellpansllavizmi ne europė -
-
serbia me lojrat tash se fundi me platformė serbe
-me plane qubrollviqiane po kerkon destabilizim te europes-dhe imponimin e pansllavizmit ne europė -

mashtrimet qe ju bejne shqiptarve dhe europes
- dhe lorjrat e rrezikshme me zjarrin

-deshmojne se serbine perfundimisht duhet gjunjzuar-nuk ka zgjidhje tjeter per veq se amerika duhet te perdore perfundimisht te gjitha taktikat e mundshme
per te rrezuar perfundimisht serbine ruse ne europe -

E vetmja mundsi e qarqeve te intresuara per ta gjunjzuar serbine-
jan sanksionet ekonomike-
dhe planet afatgjata per krizat dhe luftrtat neper kufij
me ato vende ku kufizohet serbia si me bulklgarine rumanine
maqedonine etj per ta destabilizuar dhe nxitur ndarjene vojvodines

sie shkaktimit te problemeve te mbrenshme e krizat me koraci mal te zi etj
- ku edhe e mbrnedshme serbine mund ta gjunjzojne e te ja ulin bishtin pergjithmone ne europe qe kjo kanibale qnjerzore te mos qon ma kurr krye ndaj shqiptarve


-ose ti organzohen konflikte te vazhdueshme
konfliktet destabilizuese me bullgar kroat me hungarez me rumun me maqedon etj

-deri ne gjunjzimin perfundimtarė te srbise-Postime: 11,096Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
gjunjzimi perfundimtar i serbise qe ajo te kapulloj

serbise nuk duhet ti bie ndermend ma per lojra e bishta e per tallje me boten -e me lojra zjarri ne ballkan as me lojen ruse -europa amerika perfundimisht duhet ta gjunjzojne duke i krijuar konflikte
me fqinjet ne radhe te pare me bullgar e maqedon e rumuun -
deri sa serbia te gjunjzohet per toke me demtime ekonomike dhe lufte e te mos i bie kur ndermend ma me destabilizu kosoven e me i zvarrite bisedimet per paqen
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 18:37   #1725
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Raportohet se sė paku 41 vetė janė vrarė nga dhuna e fundit ndėrmjet dy grupeve fisnore nė pjesėn juglindore tė Kenias.

Kėtė numėr tė tė vrarėve e ka raportuar mbrėmė Kryqi i Kuq, i cili poashtu, ka thėnė se 35 tė tjerė po trajtohen nė spital nga plagėt.

Policia lokale tha se anėtarėt e fisit Pokomo, tė armatosur me pushkė, shtiza dhe shpata, gjatė natės i kanė sulmuar pjesėtarėt e fisit gjysmė nomad Orma, qė i kishin kullotur kafshėt e tyre diku nė afėrsi.

Kėto dy fise e patėn sulmuar njėri-tjetrin nė muajin gusht dhe shtator, kur u vranė mė se 100 vetė.

Kombet e Bashkuara dhe Shtetet e Bashkuara e kanė dėnuar ripėrtritjen e dhunės.

Shpėrthimi i mbrėmshėm i armiqėsive i ka shtuar shqetėsimet nė Kenia pėr trazira tė mėtejshme, para mbajtjes sė zgjedhjeve presidenciale nė mars tė vitit 2013.

----------------------

Keshtu deshten te nisin disa kafshe primtive edhe ne kosove armiqsi disa shqipfolsa bothagji qe per karrige edhe nen en e vet e shesin si te pa karakter e te pa merita qe jan -zdroli i zilise ne shpirte ata i karakterizon --a ta nuk ekan mertue lirne e as sakrificen e tjerve -dhe qe ata te gzojne klket liri per se datshmi e te hane bagla me fjale ata jan te poshter dhe perqars te ndyre nipa te rankoviqve dhe te ult degjenerik -familje te ciulet pa ftarsisht ia kan mbajte llamen rankoviqt e udbashve te tij kur ata kan bė sekse e orgji me nuse shqiptare -duke ua qite nuset me te bukura e vashat e reja rankoviqit -
ata e nisen urrejtjen shkinore primitivizmin zhgjyr fanatik primtiv te karakterit te ult dhe nisen ndasite regjionale fisnore krahinore klanore grupore ne kosove -
kUR ATA VIRUSA BAGLE KAFSHE TE NDYRA ATA SOT E TALLIN LIRINE E GJAKUN E SAKRIFICAT E SHQIPTARVE -SI DHE TALLEN ME MARTIRIZIMIN E DRENICES E CILA SHTREJT E KA PAGUE NEPER SHEKUJ LIRINE SI KRAHINE PATRIOTIKE E NJOHUR -
TASH DALIN DISA ZGJEBARAK HALABAK E PERQAJNE HENDEQE E NXISIN ANTIPATI E NDASI KUNDER KTI REGJIONI ME NJE POSHTERSI E PA FTYRSI HALABAKESH QE NE LUFTE JAN MSHEFE SI ZUZARė PAS PRAPANICAVE TE CIVILVE E TE FEMRAVE SHQIPTARE- PAS LUFTE ATA U BENE RRAHAGJOKSA PA EGRRITHE NE JETE KURR NJE SHKA TE SHKINES A SPA MARR KURR HAK PER TE GJITHA DHUNIMET QE JU JAN BE MOTRAVE E GRAVE NUSEVE SHQIPTARE A SNJI PUSHKE HAKMARRJE MBI SHKA NUK U NDJE KUND E ASKUND DHE PRANDAJ BOTA E NJERZIMI NUK KA SIMPATI PER NE -
SA MIRE DIJNE TE BIJT E BUSHTRAVE PJELLAT BUSHTRA Q ETE BEJNE PERQARJE
FISNORE KRAHINORE DHE TA VENE NE SHNEJSTER REGJIONIN KU PAS LUFTE U TURREN SI BISHA PER LAVDI E REKLAMA PER NXENJE TE KARRIGES PER EMER PER LAVDE PERSONALE PER LAKMI DHE DUKE PA ME SMIRE SECILIN VETEM E VETEM PSE DONIN INTERES PERSONAL-
SE QFAR VETEDIJE EGOISTE E ZUZARE E ZGJEBOSUR E ATYRE SMIRZIJVE ME EDUKIM ZHGJYR SHPIRTE BASTARDI NEVERITS ZHGJYRE ZI E PISA TE MALLKUAR -FAQE ZI E TIPA TE NDYRE QE KRIJUAN NDASI E HENDQE PROPAGANDE SI KURR MA PARE NE HISTORINE E KOSOVES --KETA PERQARS QE KURR NJI SHPLAKE NUK JAN DHAN SHKAUT QE KURR NJI MRROLE NE FYTYRE NUK JA BENE SHKAUT QE KURR NJI MSYME NUK JA BENE SHKAUT JAN MA SHUM SE PISA MA SHUM SE RANKOVIQA MA SHUM SE QENEFA -
TE TILLE ZUZAGJI E TE LIG ME PATEN LENE NJIHE R VETEM NE KONFLIKT ME NJI AUTOBUS SHKIE DUKE U MUNDUAR TE HYJNE NE PRAPANICE TE GRAVE E TE MSHEFEN PAS ATIJ SENIOT TE GRAVE PA KURFAR BURRNIE -
ATA DIJNE ME BA VEQ PROBLEME NEPER SHOQATA SHQIPTARE E ME QA SI KURVA ME DITE ME RA SI VIKTIMA E ME DITE ME HSITERI ME BERTITE -PPOR KURR NJIHER NUK KAN GUXUE ME KAPERCYE P RAGUN E NJI SHOQATE TE ARMIKUT SHKA SERBO QETNIK PER TE JA DHENE SHKAUT NJI SHUPLAKE -
VETEM NES E E KAN KAPERCCYE AT PRAG PER ME SPIUNUE KUNDER SHQIPTARVE --
ZUZAGJI TE TILLE ME GOJEN PLOT QENEF LLAPATEN EDHE KU DO NEPER KLUBE NEPER DIAPSOR NEPER SHOQATA E KU DO EDHE NE SHKRIME KOMENTE GAZETASH E INTERNETI -
ZUZAGJI TE TILLE PERQARS TE UNITETIT KOMBTAR NUK JAN ASGJE TJETER VETEM LLOMOTITS TE ZI -ATA KURR FAQ ETE BARDHE NUK QESIN VETEM KAN QEF ME U FRY ME I PA DIKSUH SE SHIH QKA THEM UN E SHIH QKA FLAS UN -REKLAMAGJI ZUZAR NEVERITS ME KARAKTER TE PA BURRNI QE NUK I NGJANE SOJIT SHQIPTAR AS FARES SHQIPTARE


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.