Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-02-13, 12:06   #2281
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kurrė ne jete mos e shkruajt zoti
me ju shterrė shqipnisė baroti
sa te jen motet kohra e stina
mos e shkelshin shkje e shkina
veq se i rnofshin toka e deti
nderi e fama e diinjiteti
e ai shqipfols gjith qoftė mallkue
ai goj keq qe ka shkretue
me gojė t' flliqur e qyqare
tue fol keq me gjuhe tradhtare-
ne jete te jetve qoftė mjerue
kush ka nxi e sabotue
kush ka folė keq per atdhe
kush ka dashtė kori per ne
per me i lene kori shqipnisė
dore te lirė me i lene shkinisė
per me ra kah te don ai shkja
per mbi nuse vasha e gra
rrnofte e qofte gjithmonė trimeria
pushka e motit e djelmnia
thumbi i saj e me nishane
qe i mbrone fiset iliriane
mos me ra nen turp nen shkje
mos me qa gjithmone mbi dhe
mos me ra gjith nen dhunime
ne qnderim e ne poshtrime
mbasi pushka e lirisė
esht bekue prej perendisė
e mbi dhe sa te hahet buka
sa te ket male kodra e suka
ka me pas gjith oso kuka
kjo shqipni ne male kreshnike
ka me qene gjithmone etnike
sa te jen shekujt mote e stina
s ka me u shkelė nen shkje e shkina-
autori i kengve shqiptare xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-02-13, 12:12   #2282
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

mosni bre pashė at fe te zotit
kush shqiptarė gjakun e ka
keto fise te kastriotit
mos i leni kurr nen shkja
e ti msoni kah qendresa
si me u lidhė fjala e besa
sa te jet dheu e toka e zallit
gjithmone shkjaut me i ra ne lu l t'ballit
siq i ra Azem Galica
Tahir Meha e Lec Gradica-
per me i ra gjithmone si rrfe
ti mbrojme trojet ne gure e dhe
mbasi shkjau gjithmone ben plane
me i poshtrue fiset dardane
mos me lene shqiptar mbi dhe
pa e psohtrue me turp nen shkje
--------
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 12:36   #2283
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

eh gjothmone ai qofte mallkue
qe n- poshtrim per me durue
msue esht keq me ju preke ndera
mos i dalte kurr fati as vera
as bilbil mos i kndofte ne troje
veq renkim i dalte prej goje
e mos qofte tjeter veq qyqe
tu u poshtrue neper udhkryqe
pse a gjithmone duhet n- poshtrime
me pas lot e perjetime
sa te jen te gjalla arm't flaktare
pse me u shtrue fiset shqiptare
per poshtrime s jemi le
le ta dijne kombet me fe
se sa te jet kjo flaka e zharit
s ndalet pushka e shqiptarit
ka me u nxi ne barot ballkani
ka me fole pushka e tagani
deri sa a i shkjau i zi
te mos ket msy kurr mbi shqipni
as ndermend ma mos me i shkue
ne toka tona me pushtue
deri athe r pushka s do te ndalet
s kan me vle as dokkrra a s fjalet
veq fysheku e baroti
se liri duan stina e moti
e jo shkjau me ato rreke
me na sjell ne gjithfar deke
gjith far turpi e mizorie
gjithfar shtrimi e korie
e kufomat me na i pshty
e si te don me na perly
jo qe besa le te del fjala
por si deti vala vala
le te merr famen mbi dhe
le te dijn gjith kombe e fe
se per jete pushka e shqiptarit
do te ja kthen gryken barbarit
do te flijohen krejt shqipnia
si u flijue kamer sejdia
si u flijue Tahir Meha
oso kuka ne troje te veta
si at taganin kur e nxjerri
Mic Sokoli e Jakup Ferri
kan me u nxjerrė tjera tagane
por se ushtria pansllaviane
nuk e merr ket toke te shqiptarve
sa te jet gjoksi i luftetarve-
permbi topa qe bien rrfe
fyt per fyt me shkja me u pre
shkruan xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 12:41   #2284
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Postulatet morale==nga filozofi dhe dijetari i famshem Gjerman qe i kam lexuar e shtjelluar shum her neper ide dhe mendime per ti perceptuar ne secilin lloj te shtjellimit ne mendim
=='

Kanti nuk mendonte se ishte e mundur tė pranohej se Zoti ekzistonte dhe se vullneti njerėzor ėshtė i lirė. Si mundet qė njė person tė jetė pėrgjegjės apo tė ketė njė detyrė, nė qoftėse ai nuk ėshtė i aftė apo i lirė tė pėrmbush detyrėn e tij nė pėrgjigje tė kėrkesave morale? Liria duhet tė pranohet ashtu siē ėshtė dhe si e tillė ajo ėshtė postulate i parė moral. Pėr Kantin, postulate i dytė moral ishte pavdekėsia. Vija e arsyetimit, nga e cila Kanti u nis pėr tė pėrkufizuar pavdekėsinė, fillon me konceptin e tij pėr tė mirėn supreme. Megjithėse virtyti ėshtė njė e mirė supreme, ne si qenie racionale jemi plotėsisht tė kėnaqur vetėm kur arrihet njė paralelizėm midis virtytit dhe lumturisė. Kanti kėmbėngulte, se ligji moral na drejton tė veprojmė nė njė lloj mėnyre, jo qė tė bėhemi tė lumtur, por qė veprimet tona tė jenė tė drejta
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 12:46   #2285
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Filozofite dhe dijet e gjera te analizave te ndarjeve ne mendime disciplina shkencore kur perfshihet mendimi racionalizmi dhe materja -si dhe shum studime deri edhe analizimi i mendimit sintetik nga kanti per mua ishin jahstzakonisht dije te gjera mbi ligjet e materjeve dhe materjen -mbi ligjin moral mbi vlerat e mahnitshme te mendimit te thelle shekncore dhe diturive -
nde r filozofet e veqant q ekam lexuar -kanti me bente pershtypje jashtzakonisht
me dijet e tij tejet te thella te mendimit

e kantit ishin te famshme dhe te mahnitshme kur i kam lexuar per here te pare me kan be pershtypje te jastzakonshme -
ja disa nga a to mendime ne spektrin e gjere shkencore te mendimeve te thella te filzofive dhe disciplinave super intelegjnte te dijeve te kantitNė qoftėse ne do tė jemi nė kufijtė e pėrvojės njerėzore tė kėsaj bote, do tė duket e pamundur tė arrihet e mira supreme me tė gjithė plotėsinė e saj. Ndėrkohė qė ligji moral na kėrkon qė tė shkojmė drejt sė mirės supreme dhe kjo nėnkupton njė progres tė papėrcaktuar drejt kėtij ideali, ‘por ky progres i pafundėm ėshtė i mundur vetėm nė supozimet e tė njėjtave qenie racionale me zgjatje tė pafundme ekzistence dhe personaliteti; e cila ėshtė quajtur pavdekėsi e shpirtit’. Univesi moral, po ashtu na detyron ne tė pėrkufizojmė ekzistencėn e Zotit, si bazė pėr lidhjen e domosdoshme qė duhet tė vendoset midis virtytit dhe lumturisė. Pėrderisa ne, tė nisur nga koncepti i sė mirės supreme arrijmė nė pėrfundimin, se virtyti dhe lumturia duhet tė shkojnė sė bashku, duhet tė pėrkufizojmė ‘ekzistencėn e njė shkaku pėr tė gjithė natyrėn nė tė cilėn pėrfshihet baza e jėsah lidhjeje dhe pikėrisht harmonia e plotė ndėrmjet lumturisė dhe moralit’. Kėshtu, ‘ėshtė moralisht e domoasoshme tė pohojmė ekzistencėn e Zotit’. Kjo nuk do tė thotė qė nuk mund tė kemi moral pa besim, sepse Kanti tashmė ka treguar, qė njė njeri mund t’i dallojė detyrat e tij morale pa njohur idenė e Zotit, dhe qė ai duhet t’i bindet ligjit thjesht pėr respekt tė ligjit, ‘ pėr hirė tė detyrės’. Kanti thotė: se ‘pėrmes idesė tė sė mirės supreme si njė objekt dhe qėllim final i arsyes sė pastėr praktike, ligjet morale na ēojnė drejt besimit, qė do tė thotė t’i njohėsh tė gjitha detyrat si urdhėra tė shenjtė dhe jo si detyrime, qė duken jo si urdhėra tė vullnetit tė huaj, por si ligje themelore, qė mbajnė lirinė nė vetvete, tė cilėt duhet parė nėn komandėn e njė Qenie Supreme, sepse ajo ėshtė e vetmja qė ėshtė e pėrsosur moralisht dhe nė tė njėjtėn kohė me njė vullnet tė plotfuqishėm, nėpėrmjet tė cilit ne shpresojmė tė fitojmė tė mirėn supreme, tė cilėn ligji moral e bėn atė detyrėn tonė dhe objekt tė sjelljeve tona’.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 12:50   #2286
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

madheshtite ete menduarit te thelle jo vetem analitik shkencor por edhe fenomenal te kantit gjithnji me kan fascinuar duke mos u ngope se lexuari -
menqurite e tij te pa fundme i gjeja dhe mundohesha te marr secilen fjale duke eshtejelluar ne peprpunime te logjikes per ta perceptuar dhe kuptuar -
ne thellsi te horizotnteve si mendim shkencor dhe teper jashtzakonisht dije mahnitse

ja qka thoshte kanti ne mendimin e tij te dijes shkences dhe filozofise qfar fjalesh gjeniale
Vepro nė tė atillė mėnyrė qė tė trajtosh njėkohėsisht veten tėnde dhe njerėzit e tjerė jo vetėm si njė qėllim tė njė pėrfundimi..........
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 12:56   #2287
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

per filozofine gjeniale te kantit kan diskutuar shum dijetar filozof president politikolog e shum e shum analist te mendimit shkencor ne bote dhe mendimet e tij jo vetem e jan mendime qe perbejne fenomen te intelegjences por dije thell mahnitse - mendime te tilal dhe alternative te pershkruarjes per te arrite ne perfundime te nje vlere aq te larte mbi analizen rreth moralit dhe vlers se lirise e rendesis se lirise si dhe analizes mbi lirine -kanti ii superfamshem e shtjellon at me mendime aq gjeniale sa qe te perceptuarit e njeriut duhet shum mund per ta kuptuar ne thellsi esencash te mendimit shkencor per te analizuar -
kam ardhe ne perfundim se kanti kishte miliarda e triliarda neurone e drita gjeniale te ndriquara ne mendimet e tij si nje super men i kohes njerz te tille gjeni do te duhej te jetonin me mija vjet per ti thene shum qka njerzimit vertet mahnitse
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 12:57   #2288
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shum her ket filozof dhe filozof tjere jam munduar ti krahasoj -por kanti esht ai q eme ka lene shum pershtpyje -
ja dhe nje thenje e tij e famshme emendimit shkencor

Vepro nė tė atillė mėnyrė qė tė trajtosh njėkohėsisht veten tėnde dhe njerėzit e tjerė jo vetėm si njė qėllim tė njė pėrfundimi.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 13:05   #2289
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mendimi i kantit rreth lirise poashtu esht po thuajse ne gjenetike e ka filluar ky vet lirine edhe si mendim edhe si zhvillim dhe e spjegon ne menyre aq analitike filozofike shkencore si mendim
ja qka thot kanti per lirine -

Kanti e dallon lirinė midis idesė tradicionale tė lirisė, qė nė aspektin psikologjik ėshtė njė konceptim kryesisht empirik dhe e koncepton tashmė lirinė si njė pavarėsi e mendjes tonė nga “shtrėngimi” apo nga “nevoja e lindur si pasojė e impulseve sensitive tė trurit tonė.” Duke u liruar nga ky “shtrėngim” apo ky “ankth,” gjithēka qė ėshtė e mundur nėpėrmjet lirisė, bėhet praktike-

mendim te cilit veshtire esht me ja levize qofte edhe nje presje aq analitike paraqitet ne nje te vertetė te pa tjetrsueshme -te mendimit sa qe ku do q ejep mendimin fjala e tij esht vule e mendimit dhe diturise tejet te holl te persosur

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 11-02-13 nė 13:05
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 13:10   #2290
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Praktika nuk duhet keqkuptuar pasi ajo ėshtė e lidhur ngushtė me arsyen, e cila mund tė na japė neve nė jetėn reale vetėm ligje pragmatike. Kėto ligje pragmatike tė veprimeve tė lira, na jepen me anė tė mijra sinapseve dhe neuroneve qė veprojnė pa reshtur nė trurin tonė dhe kėtė nuk mund ta mohojė askush. Por ligjet e kulluara praktike na janė dhėnė nga arsyeja, dhe janė tė pranuara nė mėnyrė apriori, dhe nė se arsyeja ėshtė e lirė, dhe ka njė Zot atėherė nuk na mbetet veē tė citojmė: “ – Ēfarė duhet tė bėhet...”

fjalet e Emnuel kantit filozofit dhe dijetarit te madh gjerman gjenial -ja se si spjegohet mendimi mbi praktiken dhe si ndahen ne racione mendimet secili ne funskion te nje nderlidhje dhe ne funskion per tu perceptuar ne sferen e diturise mbi llojet qe i ka jeta dhe perberja e saj -
Mendimet e kantit kan perkryerje te persosur .-
dhe ato fascinojne --fjala mbi praktiken dhe mendimin dhe lirine kufijte dhe funskionet -
kanti e operacionalizon teorine ne forma te perpsjegimit secilin ne detal te arsyeve dhe ideve si dhe levizjeve te ideve neper materje -sa smire e e rendise mendimin ne secilin elemente te arsyes te materjes dhe si analiktik i mendimit shekncor arrine ne maja te larta te mendimit Emanuel Kanti i famshem
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 13:15   #2291
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kanti ka pas edhe shum kritika nga shum dijetar tjeter por teorite e kantit jan te shtejleluara ne menyra te tilla sa qe shum i jan sjell rreth teorive por ne thelb te teorise nuk kan rrezuar kantin
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 13:31   #2292
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk mund ti duroj te shthururit e lakmive per poste-te shthururit ne moral e ne shfrenime te lakmive-
personale -
q e ne kohra e kushte te caktuara ME SISTEMIN QNJERZOR te brrylave dhe meritokracise
dalin si llumi i shoqerise ne lakmi e grabije te situatave

duke mshefur padrejtesite neper mes maskave te veshur me petkun e moralit dhe merites
si mashtrim me masken e lyer lustruar mire te qlelimeve te tyre harbute
mendime te autorit xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 13:35   #2293
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

a thua po semuret shoqeria ne moral apo jan smure shum individ sepse ka arrite maska te behet pronare e vlerave --
nuk me pelqen hipokrizia dhe servilizimi ndeja pasive e shoqerise ndaj njerzve qe ishin pikrisht antivlera e dalin ti perfaqsojne vlerat -
shqoeria jone po kapitullon para antivlerave qofshin ato te pergjitshme qe po mbillen dhe po lulzojne si bime e dreqit qofshin ato indifviduale qe po arrijne te mshefen prapa formave te devotshmerive si maska te dinjitetshme e ne fakt fytrat nen maska jan krejtesisht te gjveshura nga qdo vlere po thuajse os ejan teper mahstruese dhe shoqeria jone po pson nga keto dukuri negative
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 13:41   #2294
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne shoqerine tone mashtrimi po behet ushqim i perditshem dredhia dhe korruspioni maska -ky pushtet po behet rrjet mekanizem dhe kozmetike kriminale -ku populli ne ket opium po dehet ose esht ne hipnoze dhe esht mundur morali i tij nga kjo pakice ose nuk ka fuqi vullneti per te ju kundervu -
un si autori i ketyre analizave eshoh se shoqeria jone esht smure dhe kj o don sherim -deri sa disa harbut plotsojne si rregull formal disa norma te disa rregullave te tjerat ne prapaskena i luajn ne rrole tjera keshtu qe shoqeria jone me sy hapur i sheh zhvillimet negative dhe shtrohet nen kembet e antivlerave-
po kthehem edhe njiher te kanti dhe teoria e tij mbi te verteten -kunder genjetres -ai edhe me qmimine sakrifices e mbrone moralin dhe shkencen mbi te verteten edhe me qmimin e pasojave -ndersa ne shqoerine tone hipokrizia dhe rrena po mbrohen edhe me qmimine pasojave-
ja pra smundja e kohes ne shqoperine tone q e dita dites po e gjveshe njeriun nga anet morale e sociale e ligjore

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 11-02-13 nė 13:42
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 14:06   #2295
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Me lule mė thua mire se vjen
autori xhelal ferizi
me lule me thua mirė se vjen
ne te gjitha rrathet feltve aty
gjeta,ngjyrė
ah sy
shikoni shrmi si shkelqen
toka ime sa te dua ty
sa te bukura i ke lulet ne gjen


si do qe te shkruaj
si ndjenja,nuk shkelqen
me lulet ,kur shihem ne fytyrė
qfar sharmi ebukurie
ne secilen fletė me larmine vazo te bardhė e me qelq si kristali
me kercyellin ,qė njomet nė ujė
u jam fis i ndjekur
nė breza djalė pas djali
u ngopa duke qenė i huaj

qdo lule ketu ne ket vazė,qelqtare
me duken si qehre dardane
un qė i mallengjimit
jam i lotit
qe ka ra mbi ujvare
kam humbur rugen e kthimit

jam shkputė, me shekuj, asaj ane
ku esht toka e trashegimit
hisja prej babe e prej nane
ku jan gjurmet e mia te kujtimit
ku esht toka dardane
un jam rob i mergimit


zoti ty t,shperbleft ty
ti qė me kėto lule
nė shpirtė mė solle aromen

sa thellė ti o shije
,me shqisa me perkule
ne te permallshmit sy

ma solle ,n perqafim kosoven-


disa lule qenkan si te kuqe,
disa me nje ngjyrė kuq,qelė
disa verdh e gjelber,
sa kombinim,dehtarė

e une me sy lakmije vrap
me shpirtdlirtėsi per ti vjelė
per t i mbjellė
neper etje te mallit
i djeguri mergimtarė

un jam i biri i hallit
po digjem si mbi zharė
oh sa e mire qenka kjo lulja e allit
qe me doli si ngjyrė e parė
du ti shoh nje dite ne mes te barit
aty dua te jem trashgimtarė


autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.