Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-02-13, 02:02   #2311
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

une njohe historin e ilireve qe luftuan me romaket katolik deri ne fund.. nuk pranuan ate kultur, fe qe e shkattroi qytetrimin dhe kulturen ilire..mos ka lind ky besimi juaj ne finland apo ne boten orientale..nuk munden kishat te jene te mira per komb kur e dime perher keto kisha romake,bizante,serbe vran e masakruan liret e me von shqiptaret,,nuk besoj qe 99% i shqip te ks paskan fe te gabuar e 1% e mbron kombin,,te paret tane u konvertuan ne islam per hir te mbrojtjes se shqiptaris, rrezikoheshin te mbijetojn dhe nga mos asimilimi,,shqip. e lugines kurr nuk mund te behen serb pasi i ndan feja,kultura,gjuha,,por arvanitasit ortodoks ne greqi u asimiluan ne grek,ndersa qamet musliman nuk e pranuan ket dhe u shperngulen per shqiperi,,keshtu ndodhi edhe me shqip.katolike ne zar,dalmaci(kroaci) ku u asimiluan ne kroat..mos trego prralla,une para luftes kam lujtur futboll kunder serbeve.ne ato ekipa serbe kishte edhe katolik,.e mbas luftes u bet shqiptar te mdhenj.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-02-13, 02:24   #2312
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Historia e ilireve deshmon se ata iliret qe luftuan me romaket katolik-deri ne fund.. peer mbijetese nacionale dhe ishin romaket ata qe zhduken po thuajse rracen ilire dhe e dobsuan duke romanizuar dhe dhunuar ashtu siq vepruan sllavet dhe turqit pikrisht shkaku ose diqka nga shkaqet

pe amerika intervenoj ne ballkan ndoshta ishte edhe ky shkaku

duke pa keto poshtersi te pa mshirshme te historise mund ti ndodhin qdo kuj

dhe amerika intervenoj duke pa poshtersite qnjerzore se q mund te bejne te pa mshirshmit duke zhdiuke kombe

Iliret pra luftuan kunder romakve katolik

ashtu si kunder sllaveve dhe turqve -ata luftuan per te mbrojte tokat etyre dhe interesat ekzistenciale jetike etnike nacionale kulturore dhe teritoariale

Keta pushtues te pa mshirshem ju kan shum boirgje shqiptarve -

qka personalisht mendoj se turqia duhet ti paguaj me pare poashtu romaket ti paguajne me pare neper shekuj duke ju dhene te gjitha demshperblimet shqiptarve ndersa sllavet duhet ti kthejne teritoret ilire

Iliret nuk pranuan ate kultur, romake as at fe qe e shkattroi qytetrimin -

dhe kulturen ilire..

.nuk munden kishat te jene te mira per kombin shqiptar siq po flitetkur e dijme perher keto kisha romake,bizante,serbe vran e masakruan liret

e me von shqiptaret,duke shuar ne mase rracen e tyre neper mizori,nuk besoj qe 99% i shqip te ks paskan fe te gabuare 1% e mbronė kombin siq po propagandohet,,te paret tane u konvertuan ne islam per hir te mbrojtjes se shqiptarisė

dhe per ti shpetuar shfarosjes nga turqit sepse ata te ngulnin ne hu

dhe deri sa shpirti dilte nga ngulja ne hu ishin dhimbjet me te hatashme qe mund te duroj rraca e njerzore duke u tmerruar nga dhimbjet te cilat zgjasin me dit e jave nga kjo vuajtje --vetem sadistet barbar dijne te bejne keso lloj tmerresh siq beri dikure zi e ma zi inkuzicioni dhe ata do te shkojne ne ferr per mekatet ndaj njerzimit dhe zulllumet barbare,Shqiptaret sikur te mos ktheheshin ne silam ata do te vuanin nga ngulja ne hujdhe rrezikoheshin ne pikpyetje se a do te mbijetojn dhe nga mos asimilimi,, per te mbete ne gjuhen amtare shqip ata ishin ne vetem nje mundsi te perzgjefdhjes te kthehesin ne islam -sepse europa bashkpunonte me turq dhe islamin tregtonte dhe kishte mardhenje te mira eshqiptaret mbeten vetem te tradhtuar nga intriga e europes -e cila edhe sot vazhdon te ket raporte super te mira me islamin si ne tregti si ne raporte ne qdo aspekt -duke derguar edhe mjete mbrojtse e raketa patriot athje per mbrojtjene turqise -

por kur kemi raporte ne shqiptaret me dikend leta bertasin me histeri -edhe pse kurr nje ushtar nuk na e kan derguar ne mesjete per tu mbrojtur nga turqit

. poashtu shqiptaret kurr nuk mund te behen serb

e sllav kurr nuk mund te behen serb te sllavizohen

sepse i ndan feja,kultura,gjuha,,por arvanitasit ortodoks

u bene grek dhe te krishteret ilir u bene sllav ket shum mire e din historiaprane greqi u asimiluan ze gjith arvanitasitne grek,ndersa qamet musliman nuk e pranuan ket-dhe u shperngulen por mbete n shqiptari,,keshtu ndodhi edhe me shqiptaret .katolik ne zar♪7 e ,dalmaci(kroaci)

kudoo ata u asimiluan u shkrine ne kroat.

e ne malazez. para luftes ne kosove te krishteret shqiptar donin te beheshins erb e kroat

katoliket shqiptar po japin nuse ne serbi

kjo esht e tmerrshme

,.e mbas luftes u bene shqiptar te mdhenj.gjoja prandaj te ndalen pallavrat

sepse vet sjellja flet sepse ne shqiperi ne zonat katolike shum femra shqiptare u dhan e u martuan neper serbi

ky per veq se esht turp nacional esht edhe rrezik i madh po kjo ndodhi edhe ne mal te zi kur te krishteret shqiptar u asimiluaun u shkrimnne me malazez

ashtu siq shkkriheshindikure ne romak
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 08:56   #2313
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nese te ka kafshuar nji qen ti ruaje dinjitetin dhe mos e kafsho qenin e urte popullore
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 08:56   #2314
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nese dikush ta vjedhe dashurine mos u hakmerr le te shkoj dashuria e vertet nuk vidhet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 08:58   #2315
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

te urta popullore te vlefshme keshilla popullore ------------- esht i poshter dhe i pa edukatė ai qe qe pret rastin e nje vuajtje te sdkajshme te dikuje dhe ne vend q ete ja lehteson ja shton ma teper -te tille njerz meritojne ndeshkime te mdha ne ket bote pa dyshim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 08:59   #2316
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne jete nuk duhet te vjen askush pa e pa rrugen e vet qe ma pare para se te linndet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 09:00   #2317
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

syte te cilet i perlote maska aktrimi ata nuk dijne te qajne
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 09:02   #2318
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nje mik apo shok shoqe ose mike qe te ka perkrahe dikure dhe ka ndryshuar pa arsye -nuk e ka pas me qellim te mire por ka pas qellime servilie dhe interesi--miku i mire e mikeja emire nuk te len kurr
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 09:03   #2319
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

te poshter jan ata qe i kan shum fytyra nuk dihet kurr ne cilen kohe endrrojne dhe cilen e qesin ne skene per mashtrim e
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 09:04   #2320
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

te gjith ata qe dikure te ngrite ne qiell e mandej te jan larguar shpirti i tyre ka qene i mbushur me demagogji
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 09:05   #2321
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

miku apo mikeja emire nuk te len ne asnje rrethane-miku ose mikesha e pa sinqert te len ne balt sepse ne loje kan qene tjera qellime
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 09:06   #2322
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne ferr do te shkon ai qe ka mashtruar vetveten dhe te tjeret por edhe ai qe ka mashtruar vetem te tjeret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 09:07   #2323
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I madhi Zot ne parajsen e mire te perjetshme nuk do ti dergoj asnjiher tradhtaret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 09:08   #2324
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I madhi Zot ne parajsen e mire te perjetshme nuk do ti dergoj asnjiher tradhtaret mashtruesit perverset
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-13, 09:09   #2325
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

seleksionimi per ne parajse esht si ndarja e se mres dhe se keqes si malli qe ndahet qe hudhet kah berllogu -dhe malli qe ruhet perjetshem me vlera
ata qe jan me cilsi dhe kualitete do te merren ne parajse -ata q ejan berllog ne berllog do te hudhen


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.