Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-06-13, 09:31   #3001
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ju lutem
me ndihmoni ju lutem beni diqka per mua
Po ua ju jap jetėn time tė punoj falas per nje kafshate buke tė bėni diqka per jeten time a keni ndonje ide --
Ju mund tė mė pėrdorni mua per pune mund te pastroj pjata te fshij te laje te punoj ndonje pune aman dua pune se mbaruam po shuhemi na gjeni ndonje pune te punojme -

Unė kėrkoj falje nėse ju kam ofenduar nė asnjė mėnyrė,nuk ofendoj dua vetem pune dhe pune mund te pastroj edhe rruget ky ishte qėllimi im te shpetoj nga uria
Serbet ne sangjak ne vojvodine e ne gjith serbine kah do jemi shqiptar qe kemi ardhe dikure ketu per te punuar dhe prin derit tane dikure ne kohen e ish jugosllavise -te gjith shqiptaret tani jem te shtrenguar dhe te rrethuar nga uria -sepse serbet na kan rrethuar me bojkote - dhe poashtu shqiptaret e vjeter vendas qe jemi ktu me shekuj ata q e jemi te vjeter me shekuj ktu autokton -tani serbet na bojkotojne dhe nuk na lejojne te jetojme ata duan q ene te vdesim ne heshtje per buk pa u mar vesh ne opinion -

Unė kam dashuri te madhe dhe te pa kufisjhme per shqiptar sepse jam shqiptare
- shqiptarėt i dua mė shumė se ēdo popull tjetėr nė botė, seps ejemi shqiptar ne vojvodine por rrėnjėt e mia janė nga atje. ne shqiperine etnike -
I nderuar miku yne i madh patrioti yne i madh xhelal ferizi ju lutem intervenoni te qeveria per ne -per shqiptaret ne serbi dhe ne sangjak per shqiptaret e bosnjes kroacise dhe te e vojvodines sepse pjesa ma e madhe kemi mbete te mjere dhe te uritur .


Me Pyesni mua ju lutem per qdo informacion ēdo gjė qė dėshironi tė dini un ju informoj sepse kam mjaft informacione se qka e si veprojne serbet ndaj shqiptarve per ti bojkotuar me varfri dhe uri e mjerim ju lutem shkruani qeverise per ne te mjeret dhe te harruar .

Unė kam rrespekt per ju angazhimit tuaj dhe patriotizmin tuaj te madh shqiptaret nga serbia sangjaku mali i zi maqedonia bosnja vojvodina kroacia etj ne qe te kemi lexuar neper forume -te internetit ju lutemi intervenoni te qeveria dhe beni diqka pe rne


sepse je njeri i madh poeti i madh qe te njeh interneti ne po vuajm nga uria dhe bojkotet njerzit shqiptar po e humbin shendetin -ndersa ata shqiptar qe dolen ne mergim neper gjermani ne turqi angli e tj paten fat deri sa ne ketu kemi mbete te mjere dhe te rrethuar
me bojkote dhe uri te harruar e te lenun pas dore
pa mshirshem
dhe nuk ditem se si te drejtohemi ndryshe me ket leter ne internet
nuk e di se si tė flas me ju ndryshe vetem e gjeta ket menyre komunikimi
Me shum rrespekt per ju Shqiptarja nga vojvodina
.................................................. ...
ja dhe nje leter shum e dhimbshme qe i dergohet lirikut ne nje forum ne internet

prandaj liriku autori xhelal ferizi nuk ka rrespekt per pashallaret e sotem per bajraktaret dhe qifligaret e sotem qe ja kthyen shpinen shqiptarve neper bote edhe atyre ne turqi edhe atyre ne bote sepse hashim aga e sami aga e behgjet aga mendojne vetem per vete dhe vetem per vete per askend tjeter veq per klanin e tyre te ngushte por jo per popullin shqiptar ne bote qe perben nji potencial te madh -
Un mendoj dhe apeloj te qeveria te mos mbajne inate pa lidhje me mua sepse gjithmone kam pas te drjete e te ndalojne ma at mbajtje te kokes perpjete e neglizhimit te shqiptarve -
te ndalen me sjelljen e tille me koke perpjete duke ja dhene shum, lart sepse nuk jan asgje tjeter per veq se njerz te zakonshem -
Un kerkoj nga populli shqiptar perkrahjen maksimale dhe kekroj nga populli im te organizohemi i tio bjem e presion qeverise per shpetimin eshqiptarve ne bote dhe te ndalin karrierizmin eplagiatizmin etyre ne bote e emitimet duke qene se ne keto kerkes dhe tema i kemi hapur para shum vitesh neper forume si ide dhe veprim per shpetimin e potencialit te shqiptarve neper bote ku do q e jan .
Jam i vetedijshem se ka shum metoda emenyra se si te ju ndihmohet shqiptarve ne vojvodine e ne sangjak e ne bosnje qe po vdesin nga uria te bojkotuar e te varfruar -
Teelevizioni dhe qeveria duhet ti kontaktojne ata pa e anashkaluar idene e autorit dhe autorin
mjaft ma poshtersi dhe sakatosje te popullit 50 miljonesh ne bote qe quhet popull shqiptar ne na duhet ky potencial i kombit -
nese hashim aga e atifetja nuk kn ide se si te ju ndihmohet atyre le te lajmrohen te autori xhelal ferizi se un ua jap idete se si duhet vepruar
e mjaft ma mendjemadhsi e mohime -sepse po vuan nje popull 50 miljonesh i dermuar neper bote popull qe quhet shqiptar -popull qe esht shpernare nga mizoria e perndjekjeve ne gjith boten--prandaj po i them hashimit s enuk ehst leht me qene kryeminister s epse ka obligime te mdha per nje komb por enjejta gje vlene edhe per ramushin edhe per a tifeten etj .
dhe ja se si vazhdon letra e shqiptarve te vojvodines ---

.................................................. ....

Unė jam 24 vjeqe dhe jam shqiptare
jam shqiptare nga vojvodina e fisit kelmend fis i vjete r i ardhur ketu neper shekuj

nė jetėn time unė nuk e pėrdor as alkool as nuk jam marr me pune te kqia
as nuk kam pi duhani apo drogė apo alkoolit,unė jam e shėndosh dhe larg ktyre veseve
dua vetem pune sepse shqiptaret neper serbi poashtu po vdesin nga uria

Kam mbaruar shkollen e lartė bujqėsore nė shkollė kurs pėr teknike tė veterinarise .
Unė jetoj nė njė fshat nė Vojvodinė ku askush nuk na kushton vemendje na kan lene te ruitur dhe pas dore dhe po mbarojme nga vuajtjet e varfrise
Askush nuk i kushton vėmendje.
Askush nuk do tė dinė.
Askush nuk kujdeset

Ēdo ditė ėshtė e vėshtirė dhe mė e vėshtirė pėr mua pėr tė mbijetuar
Nėse unė humb shėndetin tim
atėherė unė nuk do tė ketė asgjė.

Unė nuk kam shumė para,por unė disi mbledhė fare autobus
Unė do tė shkoj nė kėmbė
Unė kam vetėm njė kartė identiteti.
Ose ju mė tregoni se si dhe ēfarė tė bėni?
Ku tė shkoni? Me tė cilėt unė mund tė flas?

Unė kam qenė qenė nė Mitrovicė nė janar 2011
sepse autobus shkon vetėm nė ato drejtime
Un e kam shkruar njher njė letėr si kjo
Por unė nuk e di me tė cilin unė mund tė flas me tė nė fshehtėsi pėr kėtė,
pasi ne na thone shkoni ne veri te mitrovices prandaj kam deshire te flas me dikend nga qeveria shqiptare vetėm-per -vetėm pa ra ne sy -dhe te ua tregojme halelt dhe vuajtjet tona shqiptare se qka po vuajme -

unė nuk jam nė gjendje tė bėj asgje te mire per atdhe
pasi jam tmerrsisht e varfer
dhe duan te na asimilojne serbet dhe te na varfrojne tani ata pas mire e dijne se jemi shqiptar
dhe duan te na bjene te tille qe ne ti dorzohemi krejtesisht urise dhe varfrise
se tmershme -

...........................................
ja keto jan letrat te cilat i jan derguar autorit jo vetem nga shqiptaret e vojvodines por edhe nga ata shqiptar te bisnjes dhe vendeve tjera q epo vuajn dhe mendoj s ee sht koha qe te ndrrojme qeverine dhe te gjith ata mendjedhmej dhe egoista qe nuk angzahohen per popullin shqiptar -ne asnje menyre dhe ne asnje forme
por jan qarqe te klaneve te ngushta dhe intereagji te kqi te pa pike patriotizmi-
ky ka qene inati im nga keto ndjenja e revolta un gjithmone jam konforntuar me ata q ekurr nuk duan ti kushtojne vemendje shqiptarve neper bote -as shqiotarve te turqise kurr si kushtuan vemendje vetem interneti ishte ai q enisi iniciativat edhe per kta -e ata tash vetem po fryhen
sepse me asgje si ndihmuan as shqiptart e turqise
poshte tradhtie demagogjia karririzmi dhekjlanet e poshtra
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-06-13, 09:48   #3002
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shqiptaret e vojvodines shqiptaret rumanise shqiptaret e bullgarise bosnjes ukarines hungarise qe po flejne neper stacione te trenit ne mjerimet me te papare te urise dhe vuajtjes shqiptaret ne sllovaki qeki qe poashtu shihen nper stacione te trenit siq po tregojne deshmitaret e ata sorollaten e sillen si te mjere duhet gjete opcionin dhe menyren q ete gjith kta shqiptar duhet te mbledhen ne nje potencial qe na duhen per ti pasur si force nacionale per veprime te kordinuara ose eventualisht te ndertohet nje strategji nacionale
per ti sistemuar -- disa nga a to familje qe kan mebete te mjera dhe te uritura neper bote neper stacione te trenit ato familje ndoshta me marrveshje
do te ishte mire sikur te vendosen per gjat grykes se bosforit
ne menyre q e bosfori te mbrohet me force te madhe dhe te rrept si mbrojtje nga rreziku i madh qe vjen nga pansllavizmi dhe nga rusia dhe nga pansllalvizmi pushtues kanibal
S a ma shum njerz aty rreth bosforit aq ma veshitire do ta ken ruset marrjen e saj gryke qe esht jetike dhe e rnedesishme per te mos e sunduar boten slllavet
Duhet gjete menyren dhe metoden e shpetimit te ketij numri kaq te madh te shqiptarve
te lenun pas dore ne menyre mizore

-
-disa kryedash q e i e kan que koken perpjete si dash duhet te na i lshojne ne hapsirat ne televizion deris a ata nuk kan ide as lidhje me koke per pune te holla dhe strategjike

duhet te na lene ne aty qe ne te bejme thirrje te ndryshme
dhe apele publike
dhe te senzibilzojme pubikun alarmueshem per ket alarm tepr te rendesishem si potencial kombtar -
ne duhet ti kemi dikund 500 miljon shqiptar ne bote ne menyre q ee ardhmja jone te behet e sigurt dhe e forte mnacionale
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 09:57   #3003
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I poshter esht ai qe ngritet mbi idete e te tjerve -wqe perfiton nga idete e te tjerve dhe qe shkele mbi ata prej te cilve burojne idete e keta jan profiterat e kosoves qe dihen me emer dhe mbiemer
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 20:50   #3004
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Udha ime gjith me mallė--e perlotur neper mote--po ku je o dhe e zalle -qe me harrove ne stine emote--vargje nga autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 21:45   #3005
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Por se i dite un kam me ardhe--me e pa token ne plisa te bardhe--ne vargje shqip me ligjerue--kah do malet me jehue--kah do ka shqiptarė mbi troje-qe u ringjallen permbi ploje--si feniksi perseri--kahdo atdheut i thone shqipni--vargun tim do ta bej jetė--ne gjuhe amtare por si fletė- qe shpaloset karajfilit--e si cicerima e bilbilit--do ta kendoj ne shqipni etnike--neper fushat idlike--por si zogu dege me dege--do te logjroj per toske e gegė -per fole e gjuhe amtare--do te kendoj neper behare--si puhija leht mbi bari-- do t-kendoj ne gjuhe qe na e la i pari--sa te jen shekujt ne token time--ne varg do te kndohet fjala ime--autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 21:50   #3006
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Eh kush se sot se ndihmon shqiptarin--e kush sot don sundimtarin--kush perkulet kah armiku--kah lakmia e meteliku-- kush drejtohet kah tradhtia--kah mekati e pa besia--kah grabitja profitere--kah ajo shitja e asaj ndere--do te vjen koha nje dite te lotit--do ta ket mallkimin te zotit--do te lane mekatin ne hi--do te mbulohet mne shkrumb te zi-autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 21:53   #3007
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Guri nuk do te rrin heshtur mbi dhe--as toka nuk di mbane padrejtesite mizore--do te vjen nje dite shum e madhe per ne -nga shperblimet e famshme qiellore--autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 21:58   #3008
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ah dredharak sa shum din me dredhue-rrenacak me rrenen ne gjak-- sa shum ke bishterue--ku je tash o i pa atdhe--shqiptaret si ke ndihmue--shqiptaret kah vehtja si ke--kah po don me shtetgtue--se shteg per ty nuk ka mbetė-- shtigjet ja mbylle vetit--fama tash ka me tu treteė--qe e pate si te krajlit e te mbretit--kah do te shkosh ne jetė--qka do ti thuash vet me vetit--autori xhelal ferizi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 01-06-13 nė 21:58
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 22:02   #3009
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Te ra emri tash per dhe --ma nuk je qifligarė--do te qeshin me ty --nuk je ma grabitqarė--kyh do ti drejtsosh ata sy--ne cilen hise ne cilen arė- borxhe shum ke me kthy--o tradhtarė mashtrimtarė--token kah ke ece e ke ndy--as gjakun s e ke shqiptar-kohrat kan me te pshty--edhe ata te vjedhur dollarė-nuk do te jen ma per ty--e ata tu rrogtarė-emrin kan me perly
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 23:05   #3010
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Vazhdojnė protestat e dhunshme nė Turqi pėr tė dytėn ditė radhazi. Ajo qė nisi si njė demostrim paqėsor pėr parkun Geza pranė sheshit Taksim nė Stamboll, tashmė ka marrė pėrmasat e njė revolte kundėr qeverisė aktuale dhe politikės sė saj. Megjithėse tensionet nė gjithė vendin po marrin pėrmasa tė rrezikshme, kryeminstri Rexhep Tajip Erdogan, nuk ka bėrė anjė hap mbrapa, ai deklaroi se rizhvillimi nė sheshin Taksim do tė vazhdojnė pavarėsisht protestave.
Situata u pėrshkallėzua tė Premten pasi policia pėrdori gazin lotėsjellės dhe pompat e ujit.
Kryeministri turk bėrri thirrje tė ndalojnė protestat ndėrsa vuri nė dukje se gjithkush ka tė drejtėn pėr tė demonstruar nė vend, por sipas tij askush nuk ka tė drejtė tė pushtoj sheshin dhe tė provokojė tensione pėr shkak se do tė priten disa pemė. Kryeministri turk ia hodhi fajin opozitės duke thėnė se: “Nėse ata mundėn tė mblidhnin 100,000 mijė njerėz, partia e tij mund tė mbledhė 1.000.000″. Gjithashtu ai pranoi se forcat e sigurisė turke kanė bėrė pėrdorim tė tepruar tė gazit lotsjellės kundėr demonstruesve.
“Ka pasur gabime nė veprimet e forcave tė sigurisė. Tani pėr tani kjo ėshtė duke u hetuar, hulumtuar”, tha Erdogan. Ndėrkohė qė organizat e tė drejtave tė njeriut dhe grupet e Greenpeace kanė denoncuar se qeveria turke ka shtuar se tepėrmi forcat policore kundėr protestuesve paqėsorė. Pėrplasjet nė parkun Gezi nė Stamboll filluan tė Premten dhe u pėrhapėn dhe nė kryeqytetin, Ankara, dhe nė Izmir tė Shtunėn.
Tė paktėn 14 njerėz u plagosėn nė pėrleshjet nė kryeqytet, njė prej t ėcilėve ndodhet nė gjėndje tė rėndė. Disa media ndėrkombėtare kanė cituar burime tė tyre ku thuhet se forcat e policė kanė qėlluar me armė madje ata citojnė se 4 persona kanė humbur jetėn. Ne sheshin Taksim, policėt pėrdorėn pompat e ujit, ndėrsa protestuesit bėrtisnin: “Tė bashkuar kundėr fashizmit” apo “dorėheqje qeverisė”. Pėrleshje u raportuan edhe nė lagjen Beshiktash. Korrespondentja e BBC-sė nė Stamboll, Luis Grinud, raportoi se sheshi mbetet i rrethuar dhe tė gjitha urat janė mbyllur.
Qeveria ka ndaluar praktikisht nė media, sidomos ato elektronike, transmetimin e ēdo informacioni mbi incidentet dhe interneti ėshtė kthyer nė protagonist i kėtij reagimi popullor nė vend.
Por gjithashtu opinione publike nga e gjithė bota kanė shprehur mbėshtetjen e tyre ndaj protestuesve. Mesazhe solidariteti ndaj demonstruesėve shprehėn dhe futbollistė tė famshėm si Lionel Messi, Didier Drogba si dhe aktori amerikan Bruce Willis.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 23:08   #3011
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Gjithnji kam menduar dhe kam pasur nje lloj brenge se truqine do ta destabilizojne -ne turqi dhe ne siri jetojne me miljona shqiptar te cilet iken nga zullumet shekullore dhe kan bere mund per jeten neper vuajtje--ku do te vendosen ata nes e do te ket destabilizim turqia-vendi ma i bukur turistik ne bote uroj qe demostratat menjiher te ndalen dhe te gjendet nje marrveshje e situata te mos pershklazzohet-destabilizimi i turqise esht rrezik i madh dhe ne dem te shqiptarve -te gjitha keto tollovi i shfrytzon agjentura ruse dhe pansllavizmi per dobsimin e turqise
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-13, 07:17   #3012
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Disa debil dhe idiot armiq te mdhej te atdheut fukarej ne mendė ne shpirtė qe nuk kan guxuar kurr as me mendu me bė diqka per atdhe a kurr atdheu nuk ka pa hajr prej tyre e nuk jan dallur me asgje as me ndonje angazhim kombtar ndersa disa kan qene spiuna te shkieve -ku nat per nat neper takime kan ndejt me shkie -as me dale ne proteste e as me luftu kurr s kn mendue por poshtersite e tyre mundohen ti mbulojne me poshtrimin e pdk s dhe te drenices -ne fakt ata e identifikojne partine demokratike me drenicen -por ma se paku ka drenicas ne pdk -sipas statistikes - dhe me s e tepermi ka nga rajonet tjera te kosoves ne pdk - megjithat -nje poshtersi e tille as qe esht imagjinuar- se do te ndodhe kjo urrejte pas luftes .
Shtrohet pyetja ather qfar tersie teritoriale kerkojne kosovaret-- pse nuk ja japin ato vetveten dreqit si kafshate por i mundojne kombet tjera te botes -pse nuk ja japin rexhionin e regjionet qe i urrejne dikuj tjeter pra--deri s akan kaq shum fjale poshtruese shum ma te kqia se per kraleven - dhe jo vetem rajonet e kosoves qe i urrrrejne me zhgjyr te pa pare primtiv- si te pa zhvilluar ne civilizim dhe mentalisht te pa aft per te krijuar shtet dhe ardhmeri -njerz qe jan ne gjendje per te dalluar njeriun qofte edhe vetm nese ee ndane nje prrue ose nje breg a koder e dallojne si me ken i nje bote tjeter por vehten kurr se shohin -- por edhe vetvehten qe e urrejne prandaj nuk kan aftesi me pa sepse ua ka zene syte dhe shpirtin urrejtja plot pleh eprimitivizem ne shpirte --Deri sa jan te tille dhe nuk duan jete te perbashket ather pse gjithkto britma histerike per ta bere boten nme kokdhimbje -pse u deshten gjith kto vuajtje -le te japin djallit si kafshate edhe vetveten mbasi jan te tille te pa formuar :Tash kur bota e pau pisllekun dhe se qfar ndaasie e smirash shpirt perverse ka -dhe perqarje makabre bota pa mshirshem na i kan kthye shkelmat -
dhe shqiptaret nuk quhemi ma viktime por njerz te mallkuar nga bota qe siq mendojne disa kombe tani krejt ndryshe mendojne per ne ne imazh - por menjiher pas lufte u bėmė te urryerit e botes .
J a s e qka i sjell vetes njeriu me poshtersi dhe kur njeriu esht i poshter nga natyra - -por kur esht fjala te partia politike pdk - edhe pse ket parti nuk dua ta shoh me sy e as te ja degjoj emrin - as te ja degjoj emrin e saj - mendoj shum me e zezė esht ldk ja si parti nje parti ma kot parti epa hajr per atdhe nuk di ku mund te gjesh -
nese jepet ne vlersim dhe ne peshim te analistve per ta vlersuar si parti .

Ka ardhe koha te shtrohet pyetje e vertet e sinqert dhe analitike -
se a ka shqiptar ne kosove si komb me prejardhje -
apo ka ma shum vlleh manov qerkez jahudi cincare e kombe tjera me prejardhje te dyshimt -sepse gjith kto urrejtje ta hapura kunde rnjeri tjetrit -
vetem kombet e ndryshme dhe gjaku i ndryshem mund ti bej -
gjenetika e ndryshme qe nuk perputhet -
dhe me kaq me smire e poshtersi
e pa drejtesi -a dijne banoret ekosoves q esht dashuria dhe uniteti
ose e njohin vetem hilen dhe perqarjen -me ja ngrene hakun tjetrit dhe pa drejtesine e smiren -karririzmine krisur te pa fre dhe lakmine per te ja marre tjetrit meriten e hisen -
Jan ber eme miljona pa drejtesi te pa civilizuara dhe antiligjore nga natyra te poshtra dhe pa besi e dyftyrsi moral i keq -

Poashtu kur jemi te disa poshtersi dhe shpoti qe behen -dhe permqime edhe ato jan bajate dhe humore pa sens e te pa civilizuara --poashtu nenqmime te pa civilizuara ndaj tjetrit apo regjionit -

Kur jemi te disa rexhione q epo nenqmohen -
e kohet e fundit ne shenjster ma se shumti ehst drenica -
po e them hapur se drenica esht viktime e politikes se ldk s -
dhe sjelljeve te saj gjoja pacifiste ne fakt ishin sjellje per ta lejuar shkaun me be dhune poshtersi marrje armesh marrjen e dinjitetit te shqiptarit neper kembe dhunimine femres dhe mos organizimin sabotimin dhe varfrine -mos persosmerine efikase ne pregatitije dhe per te qene me mir ete organizuar-
Viktime e kesaj intrige ma se tepermi ra d renica pastaj te tjerat regjione -u dhunuan mbi trqindmij femra dhe prap kan fytyre e flasin e permqojne ne vend se te zhduken dikah e te ju vie turp per sjelljen mashtruese ndaj kombit dhe pasojat q e ja shkaktuan ata me pa ftyrsi po qojne krye perseri -
.Ne vend qe drenica dhe shum rexhione ekatune te tjera te kosoves
te merret si rexhion viktime -
viktime e pa faj qe ra perseri viktime emashtrimeve te politike s qyqare politika e salepit
qe lejon poshtrimin nen shkja - dhe nuk i dha arme popullit as financa pe rte mos ndodhe kjo e keqe ma e zeza ne histroine e nji kombi -dhe nuk pat kurfar largpamsia por si nje pele e zhugavt llomotiste e pertypej neper karrierizem kapitullues e qyqare -mbas lufte ne vend s e te ulte kryet per turpin dhe te zezat q eja shkaktoj kombit ne vend q ete kekrojne falje ata quan koken perpjete duke i poshtruar edhe ata pak luftar te uqks te cilet treguan heroizem sepse heroizem legjende esht te dalesh kunde rnje armiku kaq te pregatitur me ato lloj pushkesh te gjuetise e me opinga neper mal -ne kushte ma te mjeruarat- por pas lufte peshperitjet e flliqta urrejtse nenqmues e shqipfolso shkinore nga ana e bothpamukve nuk po ndalen llafet e kqia ndaj disa rexhioneve -dhe po qesin pleh per goje shum sidomos kohet e fundit kunder rexhionit te drenices -ata jan disa pisa pjellat e familjeve besnik te ali shukrise e sinan hasanit pjella te rankoviqve kopila te shkaut qe flasin shqip asgje tjeter nuk jan -ata jan disa grupe dhe qarqe proserbe te cilet qe donin ta lenin kosoven nen serbi ne ish jugosllavi perjetsisht.
Nga shpina e shqiptarve te kosoves qe e hengren dajakun dhe mjerimin vrasjet burgosjet sakrificen ne vitin 1981 perfitoj europa- perendimi--por jo shqiptaret --por vetem europa dhe amerika qe e coptoj jugosllavine-- e pas lufte u tall me ne dhe po tallet ----------por kjo tallje do te ju kthehet keq nje dite europes -
por edhe poltikes se amerikes -
Poashtu nga sakrificat e kosoves per fituasn popujt tjere
er tu shkeputur nga serbet q ee shihnin enderr ket enuk kishin guxim te fillonin sakrificen -
kosova e ka paguar shtrejte sakrificen -

dhe popujt tjere pra perfituan -
per fituan popujt tjere jugosllav -
qe fituan lirine nga serbet ----- pra viti 1981 ishte viktima e pare dhe kazma kryesore
e rrenimit te themeleve te pansllavizmit jugosllavizmit qe po beje rusia e re ne europe me armatim e raketa te kthyera kunde rperendimit dhe me nje bllok aleancash ne gjith boten kunde r perendimit-ne gjith ket levizje te madhe sakrifikues e ishin edhe bijt dhe bijat e drenices qe u dalluan te paret ne iniciative dhe organizime edhe ather -

-- dhe u bene shum sakrifica
-ne at kohe ishte edhe jakup krasniqi i denuar me 15 vjet burg dhe e shoh se shum her e perqmojne e poshtrojne e nenqmojne me fjalen tu kosoves etj

-por harrojne balat e balicat se jakupat e drenices ishin gjithmone ne balle te mospajtimeve me pushtuesit
-po vehten ndoj her a e shohin-

qe kur po dalin disa ne tv ta qojn e te vjellet e jakupi del dylber ne krahasim me ta
edhe pse as per jakupin nuk kam bindje te mire ne pergjithsi sepse esht enverist stalinist lpk ist --por kur i shoh disa tjere qe kurr vatani nuk ua ka pa hajrin dhe ishin klloasharė dhe e hanin buken kot -ata as q emund te krhaasohen me kupen e me shum tjere -
por vetem mund te llomotisin kot-

por bali s po shihka veten kerkush -

sepse ka plot bala q e kan shkue me pela ne katun-
e kan ardhe ne sheher per tu fry e nuk jan nga nahija e jakupit -dhe shum jan duke nenqmuar e fyre rend me poshtrime -
po ka shum bala te tille jo pak -nji nder ta ktu ne forumin dardania esht edhe ky guri i madh
qe banesen pertej ures s e ibrit ja ka dhene ish rexhimi i jugosllavise -
politika e lidhjes komuniste jugosllave si shum tjere balave qe nga pelat vinin ne sheher per te tu sheherlizue kishe e ne katun kishin ba pune te kqia te pista e munafiki te ndryshme -
nders dis a bothpamuka ne sheher as q ekishin guxue me permend e lirine e a sme e pa ne ender rpushken e fyshekun a s flamurin .
Nuk e i kuptoj kta gojkqij mbi cilat baza dhe merita e ngrisin kaq lart veten e mundohen dikend ta ulin poshte por e gjith kjo nuk ka baze reale por esht propagande shqipfolso shkinore
kryesisht kunder atdhetarve veprimtarve dhe kunder rexhioneve qe gjithnji e ma shum po bie ne sy te huajt poshtersia e tille dhe po na largon nga qellimi i ardhmerise -
ksoova edhe nje her nese shembet askuj s do ti dhimbset ma me kto sjellje te perqudshme te pa kurfar shije por vetem diqka qe as q emerrej me mende para lufte se do te ndodhte ka krim sepse ky quhet krim historik krimi ma i madh i te gjitha kohrave qe i ka ndodhe pas luftes kosoves perqarje te tila kaq te ulta e paftyrsisht e ta pa kuptimta mendjecekta krejt shpellore me nje vetedije teper te ult üper kohen e qytetrimit q epo jetojme prandaj ose duhet te behet ktheese qind per qind ose kosova do te shkoj drejt perqarjeve te mdha dhe shembjeve -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-13, 18:42   #3013
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

salafizmi edhe si rrymė edhe si ide -materializim qe do te thot rrenje parardhse identitet arab shpirtrore dhe rryme ideje per materiatilizim pervetsim dhe shtrirje ndikimi -
perendimi u mundua te na ndihmoj duke gjete forma dhe emra per shqiptaret si te moderuar dhe me nje fe te lehte dhe te pa ngarkuar ne fanatizem radikal islamik- perben rrezik te madh per interesat nacionale te shqiptarve-
Rusia dhe serbia si syni m te perhershem e kan marrjen e tokave shqiptare -ata gjeten format e financimit ne ket menyre per ti qite hije te renda dhe te rrzikshme tokave shqiptare dhe interesave shqiptare -
Kjo mjeshtri e tyre pansllave po ma kujton kohen e vitit 1981 kur udn ja gjat hetimeve dhe marrjes ne pyetja kur na keqtrajtonte e na bente zullum e terror psiqik na thoshte --si do q ete jeni ju ballistet dhe nacionalistet shqiptar te organizuar ne prap se prap jemi me te organizuar s e ju dhe do gjejme gjithnji id ete reja per te ju shkatrruar ket qerdhe te malkuar tuajen te nacionalizmit shqiptaromadh - dhe po del fjala e tyre e udbashve se ata vertet gjithmone jan me te organizuar se sa nje pjes e emadhe e shqiptav emendjelehte -
udn ja e serbise dhe rusise sollen slafizmin ne kosove ky rrezik permanent dhe jetik per shqiptaret na i mbylle shtigjet e ndihmes e perendimit qe e kan ne dore fatin tone te shqiptarve.-
Por prej kuj presin patriotet shqiptar ndihme prej ida mustafes kumunist muslimanit prej hashim thaq muslimanit -prej qarqeve amerikane qe na lan ne balt dhe fare nuk intrsohen per ne -prekj europes se deshtuar dhe prej karieristve titist enverist stalinist--
qeveria ekosoves nuk i don patriotet me pervoja ne politike - por i rrine gati atyre per ti mbajte larg qdo inkuadrimi aktiv per shpetimine vatanit-- dhe ky ehst rrezik nacional per shqiptaret -
petro dollaret dhe gazproma rublat ruse financojne salafizmin dhe poashtu qendrat dashakqia nga londra i gjith qellimi ehst shemetimi i fares shqiptare dhe arsyetimi i zi per te shfarose ket rase dhe ket komb per te ja marr tokat e bukura ne mesdhe ne europen jugore .
Qfar fitimi do te ket amerika dhe anglia e gjermania nes e instalohet pansllavizmi ne gjith europen jugore kjo mbetet te studjohet mire nga analistet -por si duket amerika dhe anglia po punojne ne ket drejtim poashtu gjermania dhe shtete tjera te europes jan mbushe me salafizem radikal te kujt jan keto inciiative ku bashkfajtore esht edhe qeveria ameriikane me tolerancen e pa kuptimt ndaj ktyre grupeve teper te rrezikshme qe po kansoin europen si kontinent dhe salafizmi po shtohet per dit e ma teper-rrezik i madh per shqiptaret euriopian

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 02-06-13 nė 18:42
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-13, 20:08   #3014
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

tibe be lirik, pirodha t koft se beli na knaqe ere kejta pu ti lixojna , a be put baj ,pasha buk e krip qita dijuzat e dijuzkat purveq meje kush vesh s'put mer ,po hiqu tyne se kejta jon trudhana ,he


psh; naj pdhavushk a naj zishkana a pu livrit hiq
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-13, 23:25   #3015
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

salafizmi radikal qe kurr ma pare nuk kishte gjurme as me te voglat ne trojet shqiptare --- edhe si rrymė e fundamentaliste radikale -
edhe si ide pushtuese arabo radikale me llojin e veqant te rrezkut -

-esht pervetsim uzurpim diktature absolute
shpate per prerje kokash te njerzimit sidomos te shqiptarve -

ky pushtim materializim pervetsim nepermes kesaj ideje radikkale depertim
dhe koncentrim ne tokat shqiptare
qe do te thot rrenje parardhse identitet arab shpirtrore dhe rryme ideje per materiatilizim pervetsim dhe shtrirje ndikimi uzurpimesh
-
perendimi u mundua te gjej shtigje per ne shqiptaret
te na ndihmoj duke gjete forma dhe emra per shqiptaret si musliman te lehte e te moderuar
te pa demshem te pa rrezikshem per boten dhe sigurine
poashtu na klasifikoj modern te pa rrezikshem dhe me nje fe te lehte -
dhe te pa ngarkuar ne fanatizem radikal islamik-
por salafizmi radikal i instaluar ne kosove perben rrezik te madh per interesat nacionale te shqiptarve-

Rusia dhe serbia pansllavizmi si synim te perhershem strategjik e kan marrjen e tokave shqiptare
-ata gjeten format kur e pane se perendimi nuk ka komplekse e nuk sheh rrezik prej shqiptarve
dhe nisen format e financimit ne ket menyre
per ti qite hije te renda dhe te rrzikshme tokave shqiptare dhe interesave shqiptare -

Kjo mjeshtri e tyre pansllave po ma kujton kohen e vitit 1981 kur udb ja jugodsllave
gjat hetimeve dhe marrjes ne pyetja kur na keqtrajtonte e na bente zullum e terror psiqik
-udb ja gjithmone ne na thoshte --

si do q ete jeni ju ballistet dhe nacionalistet shqiptar te organizuar-
ne prap se prap jemi me te organizuar s e ju-
dhe do gjejme gjithnji id e te reja per te ju shkatrruar ket qerdhe te mallkuar tuajen -
te nacionalizmit shqiptaromadh
- dhe po del fjala e tyre e udbashve -
se ata vertet gjithmone jan me te organizuar se sa nje pjes e emadhe e shqiptav e mendjelehte -
udbb ja e serbise dhe rusise- sollen salafizmin ne kosove -

ky rrezik permanent dhe jetik per shqiptaret na i mbylle shtigjet e ndihmes se perendimit-
qe e kan ne dore fatin tone te shqiptarve.-

Por prej kuj presin patriotet shqiptar ndihme-
prej isa mustafes kumunist muslimanit prej hashim thaq muslimanit
-prej qarqeve amerikane qe na lan ne balt dhe fare nuk intrsohen per ne -
prekj europes se deshtuar dhe prej karrieristve titist enverist stalinist--dhe europian qe per veq parase dhe si te shitur si kukulla nuk kan kufra idelesh per shpetimine kontinentit

qeveria e kosoves nuk i don patriotet me pervoja ne politike
kjo po shiet qarte
- por i rrine gati atyre per ti mbajte larg qdo inkuadrimi aktiv per shpetimine vatanit--
dhe ky esht rrezik nacional per shqiptaret -

petro dollaret dhe gazproma rublat ruse financojne salafizmin me qellim -
dhe poashtu qendrat dashakqia antishqiptare nga londra-
i gjith qellimi esht shemtimi i fares shqiptare dhe arsyetimi i zi per te shfarose ket rracė
te vjeter autoktone --
e dhe ket komb me qellime per te ja marr tokat e bukura ne mesdhe ne europen jugore .

Qfar fitimi do te ket amerika dhe anglia e gjermania nes e instalohet pansllavizmi ne gjith europen jugore-
kjo mbetet te studjohet mire nga analistet -
por si duket amerika dhe anglia po punojne ne ket drejtim-
poashtu gjermania dhe shtete tjera te europes jan mbushe me salafizem radikal te kujt jan keto inciiativa ku bashkfajtore esht edhe qeveria ameriikane-
me tolerancen e pa kuptimt ndaj ktyre grupeve teper te rrezikshme qe po kansoin europen
si kontinent dhe salafizmi po shtohet per dit e ma teper-
rrezik i madh per shqiptaret euriopian


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.