Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-06-13, 17:38   #3061
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

qmimi i bukes i larte qmimi ia rtikujve varfria papunsia krimi nepotizmi mos rrespekti ndaj njeriut egoizmi dhe grabitja e pronave hajnat vrastaret prostitucioni sabotimet -ather kush ehst ky popull q elejon shkatrrimin e atdheut dhe partite e ndrya te hehdin vallet e shkarravinat e tyre mbi atdhe -
nje popull qe e sht qyqare dhe din vetem te vajtoj ai popull nuk ka ardhmeri nuk ka kurfar te ardhme e as garanbcione sepse esht popull qe ju servilet dhe nenshtrohet partive
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-06-13, 17:39   #3062
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

parti politike me te kqia dhe qeveri me te kqia se keto te kohrave te fundit rralle ka pa historia
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-13, 17:40   #3063
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

mos i besoni asnje individi qe tenton te krioj parti ne keto kohra e as atyre qe deri dje ekan nda gjahun me hajnat dhe sabotatoret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-06-13, 22:20   #3064
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Sherbimet e fshehta informative ne atdheun tonė po bejne kerdi -siq duket i kan lėshu ku do rrenjet dhe kthetrat e rrjetat e veta ne qdo cep te atdheut nga jugu e ne veri te vendit ---ku do ku i thone shqiperi etnike dhe ne diaspore -
qe me mundesit e veta ta destabilizojne shqiptarine me forma te ndryshme
,si duket aktuale eshte feja dhe grupimet fetare e klanore pastaj krahinore -----
ku kan gjete terenin per veprim dhe asgjesim te kombit shqiptar -
perfaqsuesit fetare kuptohet dhe qarqet perqarse fetare si grupe te paguara
debilesh injorant njerz te pa aft per pune parazit dhe dembel qe pranojne rrole te tilla perqarse ---

disa prej tyre ku me instruksione serbe ,ruse e greke---

po veprojne gjithandej

.Per te mos rene ne pesimizem dhe ne dorzim e ne kapitullime -

po theksoj se shqiptaret nuk duhet te bijne pre e ketyre kalneve qe punojne vetem per pare dhe per te zhvilluar prapambetiurine te shqiptaret si klane te shiturish -
shqiptaret duhet te mbledhen te behen si grupe te bashkuara patriotike -


se bashku-

dhe ta bejne shqipnin etnike dhe homogjene-

pa marre parasyshe se a jmi musliman ,katolike ose ortodokse

,sepse jemi vllezer mes veti e kur te realizohet kjo pastaj feja vjen gjithmone
pas kombit-

le te luten nate e dite ne gjuhen shqipe-

se zoti do ti shperblen me te mira te pergjithshme -

sepse pa komb nuk ka fe-

sepse nese realizohet deshira per shtet te mirfillte shqiptare -
qdo gje do te shkon mire e planet e huaja do te deshtojne

.,rrnofte populli shqiptare

,rrnofte miqsija shqiptaro -amerikane dhe miqet tjere ane e mbane globit.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-06-13, 22:27   #3065
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

tradhtia po mbillet si therrė-
me plot qellime per varre mbi dhe
po mbillet kah do fe me sherr
shqipni mos me pasė e atdhe
veq tmerr e zi e ferr
e gjaku te derdhet rreke
me qa qyqet gjithmone neper shkrepa
me qa mbi qatija e ogjaqe
me ike shqiptaret ne eksode me djepa
te derdhen lot e gjaqe
te mbetet lekura maleve neper shkrepa
e kah do ne ikje neper dete
te leckosur te varfruar per te na shkuar jeta
me ike shprenda neper shum gurbete
e trojet etnike me na mbetur shkreta
te djerra pa shenja jeta
pansllav e jevgjit e tjere endacak
te tallen prore me ne
te derdhim prore vetem lot e gjak
te na lene pa voter e atdhe
p a flamur pa liri po simbole e bajrak
ne kembe te armiqve kah do grek e shkje
te mbesim pa shtepi pa kulm e pa prak
te qeshin me ne kah do kombe e fe
mosni o shqiptarė vraponi ne bashkim
mosni o shqiptarė so loti rreke
do te ju derdhet prore e ne permallim
gjithmone do ti kujtoni ata gure e dhe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-13, 02:13   #3066
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

llaskucet dhe psikopatet qe e sollen popullin ne ket gjendje dhe haramat e ata qe ja hane me hile buken kosoves -bandat te cilat u organizuan ne klane per te ua mbylle shtigjet patriotve dhe popullit shqiptar -jan banda te dirigjuara nga antivlerat dhe karririizmi i tyre i smure dhe egoizmi i tyre badidesk mos pergjegjsia dhe antihumanizmi dhe dukurite tjera negative q e i kan ne shpirte qe vetem ata per te sunduar dhe poshtruar popullin -me keto metod a mizore duke eneperkembur popullin shqiptar dhe duke ja zaptuar token dhe qiellin shqiptarve --ata u bene rrejshem te famshem sulltana e pashallare mbrenda nate por jan katila te pa mshire dhe te pa ndjenja njerzore e kombtare duke mos e qka koken fare per mjerimin dhe varfrine epopullit dhe gjendjen katatsrofale ---
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-13, 02:42   #3067
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

demokracine dhe lirine si dhe mirqenjen kombtare po e rrezikojne pisat dhe profiteret -
dhe ata qe flasin ne emer te vlerave morale
mafia qe flet per vlerat morale ne prapaskena jan dinak dhe veprojne ndryshe
-e ne prapaskena jan dyftyrsh -
dhe pikrisht mbi te gjitha vlerat morale shkelin--
prostitutat e tilla me maska qe e kan gojen plot moral -
e plot vlera -jan plot demagogji mashtruese dhe deshtues

ne fakt ne prapaskena nxisin devijime-
prostitucioni po e rrezikon demokracine dhe vvlerat ne shoqeri e varfria deegjeneruese -
ai dhe rrymat tjera qe jan per dit e ma radikale qe aspirojne neper diktatura dhe imponime -ka nje mish mash anarki zaptim dhe uzurpim e shkeleje qe as per se afermi nuk ngjane me kurfar demokracie por vetem banda klanore -
anarki neglizhenca te qellimshme dhe poshtersi-
qe as ne kokhra te krajlave e sulltanve nuk jan pa neper pushtime -kur ja shtojme kesaj rrymat radikale dhe grupet fetare fundamentaliste q epo shtohen dita dites ne shohim rrezik dhe deshtime ne shohim tragjedi te se ardhmes dhe rreziqe si dhe diqka qe kurr nuk do ishte e besueshme se mund te shfaqet ne kojhrat moderne e ne anen tjeter mos rrespekti dhe poshtrimi i njerzve anashkalimi behet qellimisht sipas seleksionimeve -nuk ka njeri q enuk esht i zhgenjyer se qka ka ndodhe ktyre viteve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-13, 03:06   #3068
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kah do shqiptar neper ikje te tmerruar nga varfria skamja dhe perbuzja ---
neper burgje ikje uri eksode te thyer dhe te zhgenjyer -
-si duket i gjith plani esht qe kosova ti mbetet rusise dhe serbise -
plot shqiptar te ikur nga uria neper stacione te europes duke fjete perjasht dhe te tmerruar nga mos kujdesi i ambsadave tona shqipfolse - plot shqiptar te burgosur neper ikje nga varfria burgjeve qeke franqeze njerz te uritur -menjiher pas lufte e kam pa se harbutet nuk ishin te intresuar per kulturen ekomunikimit dhe dashurise vllazrore per me qa halle e me zgjedhe probleme me popull--- harbutet ishin te intresuar per mendjemadhsi dhe grabitje ----- nuk ishin ata aspak te intresuar per kontakte konstruktive dhe bashkuese per ti ndihmuar popullit as per qasje dialogu e dashamirsi kombtare as per sqarime -
pasojat e kesaj tani jan ikjet zhgenjimet papunsia tmerri dhe lendimet shpirtoree
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-13, 03:09   #3069
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

amerika turqia shum shtete tjra dhe perendimi ne pergjithsi e shperbleu kosoven ja dha te trasht e surles kjo ehst bota kjo esht jeta plot gjak luftra mizori hile spiunime dhe intriga denime me bojkote dhe varfri e papunsi mbushje te rrugve me lypsar dhe poshtrime
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-13, 11:55   #3070
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ikjet e rinisė shqiptare po vazhdjnė- qeveria vetem po shet demagogji dhe llafe te kota mashtruese -i ka zaptuar te gjitha mediat dhe po i mbulon te zezat ndersa te tjerve ua ndalon fjalen e lire ne te gjitha format e mundshme

dhe qeveria e po esht indiferente ndaj ksaj katatsrofe nacionale
- planet per zbrazjen e kosoves nga rinia shqiptare -ne po e shohim se miq neper bote nuk
kemi as aleat ata na mashtrojne per qellimet e tyre dhe na lan ne balt e disa tjere jan dina ata ndertojne strategji dinake kunder nesh duke na luftuar me sabotime dhe me ane te varfrise -baza materiale i mbae njerzit gjalel dhe ne siguri e ne fitore sepse pa bazen materiale nuk ka baze se si te jetohet e as ku mbahet njeriu

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 11-06-13 nė 11:57
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-13, 12:50   #3071
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

po pse ather esht krijuar loti.
.po pse ather na krijoj zoti-
-a e ka shkruar ai gjith per ne-
-qe te na rrijn gjith grek e shkje-
-permbi krye si sundimtarė-
-me sundue permbi shqiptarė-
-thua shqiptarin e krijoj zoti-
-veq nen kembe gjith stina e moti
--per me ndejte nen grek e shkja-
-peer me i shkue motet tue qa-
-por si qyqet mbi ogjak-
gjith me derdhe veq lot e gjak-
-tha per ta qenka skllaveria
-me u ndejte ne krye pansllavia-
ME I SUNDUE SHKJAU E SHKINA
ME UA MARRE VASHAT ROBINA

-e shqipnia toka e zotit-
-thua nuk qenka e kastriotit-
-brez pas brezi iliriane-
-a thua gjith kthetrat sllaviane
--syrin bishė gjith plot lakmi-
-do ta mbajne permbi shqipni-
-e ather le ta thot zoti-
-pse u krijuan pra stina e moti-
-pse u krjua ky lemsh me dhe-
-veq me vuajt ne grek e shkje-
-le te na thot pra perendija
--pse mbi dhe u krijua shqipnia
--veq per shkje e sundimtarė-
-per hajdut e grabitqarė-
-mos me pas as gzim as pune-
-veq nen te huaj ne kembe e dhune
--hajde krajli e hajde pasha-
-dhuno nusee dhuno vasha-
-e vjedh hise e ndaje me cope-
-e ti e mjera moj europė
-qe mendon veq ne grek e shkje-.
-a thua gjalle kund je mbi dhe-
-po shqiptart jo nuk do te lidhen-
-ata bashk gjithmone do te mblidhen-
-sa te ket flake e s a te ket zhare-
-do te luftojne qetat shqiptare
--se me dore zoti e ka shkrue-
-kurr shqiptart mos me u dorzue-
-per sa te jet dielli e jeta--
me u bashkue qeta qeta--
e me ndeze gjith armt batare-
-mos me i lshue tokat shqiptare
--se ka thene vet perendia-
-kurr nen shkja te mos rrin shqipnia-
-se mbi dhe esht vet ma e mira-
-le te jetoj me shqipe te lira--
qe flutrojn qiellit kreshnike-
-per mbi toke te lashte etnike-
--autori i vargjeve shqiptare ne mergim i merguar xhelal feriziAUTORI XHELAL FERIZI
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-13, 02:15   #3072
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

filli i prishjeve diplomatike mes Tiranės dhe Beogradit, sė pakusipas medieve tė kohės.Shtypi i Europės Perėndimore, duke u bazuar nė burimet e“Tanjugut”, shkruante se nė Kosovė kishte 11 tė vrarė, mirėpo nėanalizat e tyre nuk e injoronin Bashkimin Sovjetik tė asaj kohe qėmund ta pėrkrahte Jugosllavinė, por ajo ishte e zėnė me luftėn nėAfganistan. Gazetat e Perėndimit nuk ngurronin tė shkruanin seKosova ishte njė fuēi baroti dhe se kjo ishte kriza mė serioze qyshpas luftės sė Dytė Botėrore; se vetėm 11muaj pas vdekjes sė Titos,kosovarėt ishin tė parėt qė po ia lėkundnin themelet e Jugosllavisė megjithat edhe pse kryengritja e hapur dhe gjokset qe ju vune tankeve jugosllave ne vitin 1981 nga rinia heroike shqiptare e vitzit 1981 qe te gjitha gazetat e perendimit shkruanin se ishte kazma me serioze e prishjees se themeleve te jugosllavise dhe pansllavizmit -hashim thaqi sot dhe te gjitha klikat qeveritare si ne kosove ashtu edhe ne shqiperi mundohen te shuajne hostirine dhe heroizmine sakrificen gjigante te rinise dhe popullit te kohes se vitit 1981 duke lene ne pluhur dhe ne shlyerje gjith historine e lavdishme te asaj kohe dhe kryeministri aktual i thot vetes se ka studjuar historine -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-13, 09:46   #3073
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
hade lirik ungju qituqene ere bojna be dhafe , qikjo dijuzja pu na rin un kom,

hade karzaj kalimers a pu t'nguc noj pdhavushke, mu tibe hiq s'pu ma don zari ma me to, ja kum nisen me lip zishkane
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kalimero : 12-06-13 nė 09:48
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-13, 13:15   #3074
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ooooo dijuz, mos ja permend pdhavushkat se po trreh liriku, nji dit e pershendeta si tma ka jep papuqe gojes ma la kafen nfyt haahahaha


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalimero Shiko postiminhade lirik ungju qituqene ere bojna be dhafe , qikjo dijuzja pu na rin un kom,

hade karzaj kalimers a pu t'nguc noj pdhavushke, mu tibe hiq s'pu ma don zari ma me to, ja kum nisen me lip zishkane
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-06-13, 03:54   #3075
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kėrkojnė malet vargjet e mia
nga autori i pendes se mohuar mergimtare xhelal ferizi
kėrkon dheu kėrkon etnia
kėrkon toka etja e motit
kėrkon dheu i kastriotit
kėkojnė gurrat kėrkojnė krojet
fusha e ara e lugje e prrojet
kerkojnė fjerat e kėrkon bari
kėrkon ndjenja e qdo shqiptari
po i kėrkojnė edhe kanarinat
motet shekujt muaj e stinat
edhe kohrat ma bilbilet
trandefila e karajfilet
tuilipane e jorgovane
toka shqipe iliriane
edhe te gjitha te shqipeve fe
ne tokė shqiptare n' gure e dhe
por se ato si don tradhtari
mendjeziu e mercenari
ata qė dhe shesin tė parėve
shpirti i i lig e i zi i tregtarve
qe shqipninė e qesin ne treg
e i a mbyllin shpresė e shteg
nuk e lė kurr me buzqeshė
as me dukė si sokoleshė
mallkua qoftė shpirti iarmikut
qe se don vargun t' lirikut
veq zgerdheshjen t' metelikut
qofė mallkua ndjenja e tradhtarti
qė mbėshtillet n' zhgjyr t' dinarit
qė i lshon jarget kah kuleta
per me i shitė trojet e veta
per pak pak pare ato mizore
me shite dhe e tokė arbnore
prandaj vargjet per mbi dhe
por si diell gjith kan me nxe
me i nxe zemrat e shqiptarve
te mos bien n' kthetra t' gospodarve
per nji zhgjyr t' parasė lavire
me i shitė trojet gjevahire
prandaj vargun e kerkon moti
ndjenja e dheut e i qiellit loti
qė kullon por si currili
e bjen ne fletė prej kamomili
e i gjallron trojet si besa
rr'shqet mbi lule por si vesa
ne drite te diellit ne fletė kombtare
me plot arte vargatare
qė i jep lules sė bukuris
maja sharmi me u harlisė
prendaj lulet e e kuqja shega
kahdo shqip e kerkon dega
edhe degė tjera me bimė
e kerkojnė vargun me rimė
vargun te ndjenjes se xhelalit
ta cicerojn zogjt djal pas djalit
sa tė jet e bardhė shqipnija
por si e yjve bukuria
do tė kndohet edhe ne djepa
ne maja malesh ne lugje e shkrepa
se e kėrkojnė shkurmbardhat n 'prroje
kah do jan etniket troje
kahdo bletet me nektare
gjuha e lashtė e shejtė shqiptare
autori xhelal ferizi penda e mergimtaritHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 13-06-13 nė 03:55
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 3 (0 Anėtarėt dhe 3 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:19.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.