Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-07-19, 10:10   #3601
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

drejtesia esht iluzion
dobsia esht tradhtare
forca vetem ajo te mbronė
e mendja e ndritur ndriqimtare
nga vargjet e autorit xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-07-19, 10:13   #3602
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

sikur te isha ndonje person ose faktor qe mundem te ndikoj
do ti ksiha ndryshuar shqiptarėt
shqiptaret do ti kisha bė puntor me te fuqishem me te mire se gjermanet
se japonezet
aty ehst qelsi i i siguris e qdo te ardhme
dy rruge jan ne kete jete ose puna te behet puna kult dhe rroga e duhur
per shqiptaret ose varret ose ne varr se jeta nuk te duhet i mjere dhe i mjeruar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 10:26   #3603
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Tė pėrpiqemi me tė gjitha forcat tona tė shėrojmė shqiptarėt nga dashuria pėr individėt. Ata duhet tė mėsojnė tė duan Shqipėrinė – jo pėr t’i bėrė qejfin kėtij apo atij shqiptari

i famshmi faik konica e ka thene kete shprehje
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 10:28   #3604
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

por ma teper duhet djalli
se toka me atdhe
se shqiptarin e merr malli
veq per ego permbi dhe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 10:29   #3605
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mė mirė tė jesh njė i egėr i ndershėm, se sa njė i qytetėruar i poshtėr
kete gjenialitet e ka thene faik konica
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 10:30   #3606
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

por qka duhet i poshtri i zi
qe genjen mashtron pa ja nda
qe pshtrioset me butsi
por se shpirte njeriu nuk ka
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 10:31   #3607
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mund tė jesh njeri vulgar e tė thuash do gjėra tė arsyeshme


i famshmi faik konica thot
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 10:33   #3608
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

po ku mbet mbi dhe arsye
per ta thene fjalen qe flet
se drejtesite kah do jan thye
se e tika mbeti shkret
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 12:29   #3609
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk Na Duhet Sponzor Jo O mik

Un Kam Dal Ne Popull Vetem Te Tregoj Gjėra Qė Populli Duhet Ti Dij

Duhet Ta Dij Zemren Dhe Shpirtin E Vogel Te PAsanikut

Duhet Ta Dij ShkurTp pamsinė Dhe Egoizmin E tyre


Vogelsin Premtimet E RENAT Q E I BėJN ata


DuheT Ti Dij POPULLI
ti demaskoj profiteret atdhetaret e rresjshem veteranet e rresjshem

Tė Gjitha Rrenat Dhe Madheshtitė E KOTA QE BEHEN si reklame profitereshh


Ku Ata Mbahen Dhe Fryhen gjat gjith viteve te kaluara te tyre ishin me rus e me shkie
e kure u bene ata patriot


Duhet Et Qirren Te Gjitha Maskat
E Njerzve TE ZBRAZT NE SHPIRT

Mjaft Ma
Krijohen Kulte RRENACARE KA ARDH KOHA E KUALITETIT


KUALITETI DUHET TE KALOJ NEPER BIR TE GJITLPANES
TASH I DUHET SHQIPTARVE NJI SITė DHE NJI SHOSHė

Nga Hiqat E kiqta dhe pordhet propagandistike nuk hajr atdheuNga Tallavat e Zuzart nuk ka asgje te mire atdheu

demoskoni zuzaret profiter


TE MOS KRIJOHEN ZOTA SE KJO E SHKATRROJ KOMBIN SHQIPTAR

Po Krjohen Legjenda Nga Gjithfar Lloj Vogelsire
MIKROSKOPIKE
e mikrobi

Qe Nuk E Ka Shpirtin As Sa TE MIZES
AS SA TE MUSHKONJES

E Fryhet Neper Reklamime propagandistike vetem pse ka dhene pare korrupsion
per te afirmuar emrin e vet

SHYQYR ZOTIT NUK KEN VJEDH KURR AS NUK KEMI MASHTRUE

JENA SHUM KRENAR
UN QE KURR NUK KEMI VjEDH ASNJI CENT POPULLIN TONė
JO QE BESA KURRR HIQ as atdheun s ekemi tradhtue
Vinin Plot Njerz Qe Thirrnin Ne Telefon
KTU NE DIASPOR plot hallegji te gjith i kam ndihmuar


#
ME KUJTOHET NJENIT nje familje te mjere
JA PATA SHPETU PA JA MARR GJASHT FMI QYTETI
SE NUK I KQYRTE SI DUHET femijt
UN E DIJ QFAR angazhimi te mundimshem KAM BA edhe per qidbra te tjere

Kishte nga ata q e vuanin shum dhe ishin te mjere

thoshin
Aman Hajde Me Perkthe Aman Hajde Ne Komunė
Aman Hajde Te Avokati

AMAN HAJDE NE SpITAL SE NUK PO kuptoj gjuhen
hajde me perkthe

tjetri thoshte hajde se Kam ME U OPERIU PREJ VESHVE

AMAN HAJDE PER KE T LETER qe me ka ardhe prej gjygji
AMAN HAJDE PER AT LETER e per ket leter

AMAN HAJDE KTU E AMAN HAJDE ATJE me qindra sherbimePSE PO PO FLISNI PER LIRIKUN
LIRIKU SHUM PAK
E KA SHTRI DOREN ose hiq pe rte lyp diqka


NE KET RRETHIN KU JETOJ E DIJN TE GJITH

se nuk jam nenshtruar

SE NGA FJALA IME kan vepruar shum njerez duke i ndihmuar atdheut edhe me pareDHE mjaftonte nje PARAQITJE IME
te njerzit MJAFTONTE VEQ nji SHIKIM I IMI
ose nje fjale dhe nga motivet e besueshmerise njerzit jepnin kontribut

por jo gjithfar zuzari qe pastaj i vidhinin paret e kontributet e bashkombasve

le te tregojn ata hahsim thaq i e bukoshi ku i kan lene paraet e mergimtarve


me vjen keq qe po duhet te them por njerzit me metodat e mia bindse
i kam motivuar shum me dhene kontribut material per atdhe

DHE NJERZIT JEPNIN KONTRIBUTIN material per atdhe kontributin material

por kan dale shum te zhgenjyer seps e matarapazet e veshur me masken e atdhetarizmit profiteret kan bere kerdi ndaj kombit shqiptar
Me vjen keq q e po shprehem keshtu por esht nji fakt ky
sepse ndihma ME PARA qe e i ehst dhene kosoves nga mergimtaret ishte shum e madhe

NDERSA kishte nga disa lahpera te tjere qe gjithmone kishin qene masha te hasmit te shkaut
os e,kurkusha ata TJERT KUR SHKONIN TE DERA
e mergimtarve per ndihme per atdheun
PAK KUSH JU ka dale te dera me u a hape deren

HARAM JU QOFSHIN parate e mergimtarve TE GJITH ATYRE Q E I MOREN
ato para e keqperdoren

LIRIKU NUK I BOTONTE VARGJET E VETA me ndihmen e askuj
pARA TE MERGIMTARVE I JAN DHENE SHUM EDHE HASHIM THAQIT E TE TJERVE XHAVIT HALITETIT E SHUM TE TJERVE BUJAR BUKOSHIT NEJRZVE TE TIJ
NGA MERGIMTARET JAN DHENE KONTRIBUTE TE MEDHA ME PARA ATO KOHRA KURR NUK HARROHENPSE UN PERSONALISHT DIS AHER MEBTSHA PA PARA

SEPSE JEP PER STUDENTA JEP PER UNIVESRSITET JEP PER FUKAREJ
JEP PER SHKOLLA JEP TRE PERQINDSH JEP ANDEJ E JEP KENDEJ JEP
PER HASEN E JEP PER HYESEN

DISA KARRIERIST DHE NA VININ ME FJAAL TE MDHA

KUSH NUK JEP ESHT TARDHTAR I KOMBIT THOSHIN ATA

NDESA TRAHDTAR ATA ISHIN QE I SHPERDORONIN


JO BACO MOS ME QUANI LYPSAR KETU NE FORUM
SE NUK JAM JO VEQ KAM DAL ME TREGU SE QKA PO BAHET
E QKA KA NDODHE NE TREG TE RRENAVE


Un Veq Sa Isha Martur I Shkreti

NE FILLIM
DHE NE PES TE MENGJSIT BINTE TELEFONI

PER SHERBIME TE NJERZVE
DHE KURR NUK THASH NUK MUNDEM
ASKUJ POR ASNJIHER ASKUSH NGA ATA ME VONE NUK ME KA THIRR NE TELEFON AS NUK ESHT KUJTUAR ASNJIHER
SE KU JAM ;
MOSMIRNJOHJA PJES E MENTALITETIT

LE TE DEL VEQ NJI NJERI NE REXHIONIN TONE
Q E I KAM THAN NUK MUNDEM ME TE KRYE PUNE
ME TA KRY KET SHERBIM

QKA U BA TASH MUA KTU NE KTO TEMA QE DALIN DO FAR VEGLASH TE DIKUJT
E FLASIN KUNDE RMEJE PA ASNJI LIDHJE PO ATA KUSH JAN
VEGLA TE KUJT JAN

UNE DOLA VEQ ME HAPE NJE TEME KOT
SA PER LEXUESIT INFORMIM LEXIM


DOLA KREJT KOT
PER NJI SHERBIM TE VOGEL
POR DISA NGA VEGLAT E ISH SPOIUNVE TE JUGOSLAVIS
PO DOJN ME ME ME HANGER NE KET FORUM


JO ORE JO S E NUK ME DUHEN PARA PER BOTOIM LIBRASH

LE TE BOTOJN TE TJERET

DUHET TE DI HET SE SA TE VOGEL JAN SHPIRTAT
PRANDAJ KAM DALE PUBLIKISHT


KTU EHT KREJT HALLI KREJT QELLIMI

Se Per Ma ParE Te Mos Flasim SE NUK ME DUHEN


MEGJITHAT JAM KRENAR

Se GjiTh Ne Sherbim Te Qdo Kujt Isha

GJITH JETEN DHE GJITHMON PREJ TRADHTARVE KAM QENE I RREZIKUAR
I SULMUAR
PREJ SHQIPFLSVE TE SHITUR Q EKAN PUNUE PER SHKA
Pa Pare Pa Kurfar Pagese KAM SHERBYE ME BAMIRSI HUMANISTE
NUK PENDOHEM PER HUMANIZMIN
POR NUK I DUROJ GJITHFAR LESHASH IDIOTA Q E PO FRYHEN

E KURR NUK KAN QENE KURKUSHA
DISA KURKUSHA U BENE PRONAR TE MEDIAVE ME PARE DHE AT VETEM PAS LUFTE
NE VITIN 2007 KU ISHIN ATA DERI ATHER GJAT GJITH KOHES SA ISHTE JUGOSLAVIA KAN PERZIE PORDHE ME SHKIE
KAN FOLE MA SHUM SERBISHT E SOT PATRIOTA

PATRIOTA MBASI PO E SHTIEN PAREN NE MEDIAT TONA TE KALBURA
TE KORRUPTUARA DHE PO E NGRISIN ERMIN EVET PA PIKE FTYRE


Bile ME KUJTOHET Nji Far Hajvani
IDIOTI TE CILIN ME SHUM MUNDIME ME AVOKAT
E Pata Shpetuar Nga Kthimi I Sigurt Ne Kosovė NE RREZIKUN ME TE MADH PIKRISHT NE KOHEN E MILOSHEVIQIT


QANTE PERJARGEJ ME SERVILI ME KUJTOHET SHUM FYTYRA E TIJ NEVERITSE


Vinte Te Un Qante E perqyrrej

ME THOSHTE S E NE S E E KTHEJN E MARIN NE QAF
SE FAMILJA NUK KA BUK ME HANGER
ISHTE KOHA E VESHTIR E MILLOSHEVIQIT
RRI MIR JARAN SE TE KTHEJN PO QKA
NUK TE PYESIN FORT KTA GJERMANT I THASH

NJERZIT AS SHTETIT GJERMAN NUK I INTRESON NES E TI E THEN LIGJIN

SHTETI GJERMAN QE NA STREHOJ
NE KOHRAT ME TE VESHTIRA KA MERITA

PERSNALISHT UN DERI NE QIELL E FALEDNEROJ GJERMANIN

PER VEPRAT MA HUMANITARE QE KA BA ME NE SHQIPTARET DUKE NA STREHUE NE KOHRAT ME TE VESHTIRA

GJERMANIA EHST VENDI ME HUMAN NE BOTė

ZOTI KURR MOS E HUPT KET POPULL A S KET SHTET
NAT E DIT ZOTIT I PER KET SHTET E KET POPULL I LUTEM
Q E KA SHUM DRIT E CIVILIZIM E KULTURė
RRNOFTE KOMBI GJERMAN E SHTETI GJERMAN

PO KALOJM TANI TE KY FAR HARBUTI SHQIPFOLS

KY FAR DEMAGOGU RRENACAKU

Me Kapte Per Qafe Me Quante Vlla

QANTE PREJ GZIMI SE KISHTE QENė NE RREZIK KTHIMI
SEPSE KISHTE BA NJI PROBLEM TE MADH NE GJERMANI

DHE SHPIRTI IM E DIN QKA HOQI ME E SHPETU
PREJ RREZIKU

TU VRAPU UN POSHT E LART
FAMILJA IME KEKRONTE BUKOBLIGIME NGA UN

ISHA NE SITUATA TE KEQIA NE POZITA TE VESHTIRA

POR HUMANIZMIN S ENDALA ASNJIHERSepse Un Njihja Mir Gjermanishten
Dhe Kudo Qe Shkoja Ne Insttitucione

Gjermane

I NDIHMOJA SHUM NJERZ TE DALIN Nga Krizat
SE MARRE ESHT ME THAN POR E DIJA QELSIN E GJUHES
MENYREN SI FLITET ME TA

Ai Qe Vrapova Aq Shum Mbas Ti

E MBAS TIJ E QINDRA TJERVE

QKA ME THAN PER TE
QKA TE JU THEM
UN JUVE TASH
JO HE BURRA E GRA SE NUK PERMENDET PASH ZOTIN

SE ASKUSH NUK KA LIND MBRET PREJ QIELLI QDO KUSH I KA NDIHMU DIKUJT PRANDAJ DIQKA

MOS NA QUANI KSHTU E ASHTU S ENUK BėN
BILE UN ME KTA FAR BIZNESMENSH
TJERA QELLIME KISHA PASHA BACEN
POR NUK JAN NJERZ TE MIRE ATA JOPOR ME DJALLIN KUNGUJT NUK MBILLEN

Me Kujtohet Bile Nji Tjeter SERVIL

Afro Gjasht VJET ATIJ HARBUTI VITE POASHTU ME RADH Ja Rregolloja Punt


JA KAM REGULLUAR SHUM PUNE ATIJ MOSMIRNJOHSI

SOT ASNJIHER NUK MA QON TELEFONIN
SE KA BA FIRMė U BA FIRMASH

KCEVA DRININ SHAJE KALIN KAN THAN POPULLI YNE FJALEN E URTė

DIHET KJO

Ka Edhe Asi Qe I Dergoja Neper Firma
me ju gjete pune E Ne Komune i qoja si fmi gati si Per Dore ata harbut q ekurr njihe rne telefon s me kan thirr seps ekshtu e ka harbutriaTash Kan Ba Firma E Nuk I Thone as mirdita as Merhaba

as a je si je


SHOKUN MA TE MIR TASH E KAM KOMPJUTERIN

Veq Po Dua Me Ja Tregu Shpirtin E Vogel Te Njerzve
qe ta dijn pra Lexuesit
Ktu E kam Hallin 'po

Se Nuk Po KeRkojm Pare per botim librash

Kam Dal Me I Tregu Njerzve
Se Sa Mikroskopik Esht Shpirti I Disa BaloNve

Q E fryhen E Shpohen me nje therre


Me Nji Therrė Te thjesht

Kam Dal Me I Than Popullit
Mos U Mashtroni
NE FALLTORsIN E SERVILVE

NE PO DISKUTOJM MORE

jan tema te lira kto tema ne forum te haoura per qefKUSH NA E NDALON MUHABETIN E LIRė ne tema u U KNAQEM MUHABET
NE FAQEN DARDANIA
#
FaLMINDERIT OJ FAQE DARDANAI QE NA E MUNDSOVE KET MUHABET
PO ME DUKET SI NE KUVENDE

Sa Per Ata Njerz Q Eun I Kam Ndihmuar

Dhe As Vet Nuk E di Numrin E tyre

S E NUK I KAM SHKRUA KURR I KA SHKRU ZOTI I QIELLIT


QKA TE THEM UN PER ATA
Q E KURR NUK E QOJN TELEFONIN AS M E THIRR AS ME THAN SI JE

A QYSH JE

SE TI MA SHPETOVE JETEN ME QITE NE BINARė TE JETES


JO MORE
PREJ KAH PO JU VJEN KTYRE KY FAR MENTALITETI

qfar harbuterie e pa kurfar karakteri kulture

KCEVA DRININ SHAJE KALIN

JO MORE QYSH po kan ftyr ata kshtu me veprue

KUR QENKA BA KSHTU BOTA KAQ MOSMIRNJOHESE

E Mua Nuk Me Intreson Fare
Sepse Un Gjithqka Bej Bej Per Zotin E Qiellit
#
Per Zotin E Madh VEQ DESHTA TI TEGOJ POPULLIT
ne kto tema te lira se MOS I BESONI GJITHKUJ

Nuk Bej Kurr Per Njeriun Asnjiher VE QPER ZOTIN

As Nuk Na Duhen Pare As Nuk Pranoj Sponzor Jo

Kam Dal Veq Me Ua Qit Panlat N E tokė DIS Shpirtave Te Vocerr
reklamaxhi profiter


Aq Te Vocerr Sa Qe Nuk E meritojn aq lart qe e kan emrin efamen


At Emer Aq T Madh Ktu E sht Krejt Qellimi

SE PARET KEJT QKA PATEM ME TREPER
QINDSH ME QKA PATEM KURSIME KOSOVS
JA DHAM I KEMI NDIHMU EDHE FAMILJET
POR ME SA U PA PUNA MERGIMTART VEQ PER TI MJEL I MBAJTEN
SI LOPEN
PER ASGJA TJETER
DHE U KEPQERDOREN ME MILIONA PARE SE
JU DESHTEN DISA VE ME SHKU ME FORISTRADA EME RROSPIJA ME BA MASAZHE SE E KISHIN PAS REUMEN KISHIN PAS VUAJT SHUM GJYNAH PASHA BESEN
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 12:30   #3610
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nga temat e ndryshme ne forumet shqiptare tema te lira bisediimesh
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 19:48   #3611
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Dhe tash po ju alarmoj
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
e kam pa edhe qendren e zezė
qė prodhon blozė

me do far fjalė

dhe nga ajo blozė jam habitė
ikni asaj b loze
rrini sa ma larg
se ajo ėsht e zezė
e ajo rrejshem
don tė quhet dritė
''''''''''''
bloza qė prodhon
sterkeqeje

nga qehreja saj
edhe tė vdekurit
ajo tė rrėnqethė
nė ado qelizė
ajo sterkeqje

nuk mund tė krijoj
rreze
ndryshku i zi
i saj
esht ma i ftoft
se i hekurit te ngrirė

vargun mund ta krijoj
vetėm drita
drite e shartuar me puhizė
se bloza veq te zeza krijoj


''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku qė don atletiken
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 19:53   #3612
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Si u shkollova nėpėr dhimbje
-----------
Autori xhelal ferizi
--------------------
nėpėr dhimbje u shkollova
vuajteri me praktikė
kur idilitė bukurite
mi rrėmbente moti mė i pa mėshiri
un bėrtisja dhimbsurisht


deri nė galaktikė
kur gjakun tim e pinte vampiri
----------
vampiri mė pinte rininė
un kalitesha nė pėrvojė
dhimbja mė mbjellte pamvarsinė
nė qeliza mė ringjallej nga hiri
ringjallje nga qdo plojė
--------
kėshtu vdisja e ringjallesha nga hiri
kalitjet u bėnė si bukė si rutinė
lojen nuk e la vampiri
vampiret ishin kohrat me stinė
-------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 20:00   #3613
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pėrse tremij vjet o kombi im
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Pėrse o kombi im
tremij vjet
roberi mjerim

lotin shok tė pa ndarė
perse
i vshkur it harė

un edhe ather te pyesja pėrse
pse kaq kohė gjat
ty loti nė faqe tė rreshqet

pėrse kaq gjat
lengatė
renkim
loti ndejti ne per faqe
o shqiptarė
e ty o atdheu im

''''''''''''''''''''''
po un o kombi im
jam edhe vuajteri
jam si ti
qe dikurė derdhje lotin rrėke
tash un qaje me ngasheri

se lot te pa ndarė
e kam mergimin
ndoshta nuk me ndahet loti
nėse varrosem
e hy ne te huaj dhe

pse loti i pa nda
ma hiq kurbetin e lotimin
se per s e gjalli jam tha

'''''''''''''''''''''
un e deshta atdheun
e deshta shqipen lirine

e deshta tokes time
karajfilin
nuk deshta shok te pa ndarė ta kem lotin
e deshta bilbilin

un e deshta te kulluar
te tokes time
kullimin
lirine
currilin
pse tash mjerime

por jo i huaj
tė jem atje
ne tjeter dhe
e te vuaj
pa atdhe
atje
ku qerpiku nuk e tere lotin
ku as dielli
nuk e nxenė shpresen as jeten
as
motin
'''''''''''''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE'
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 20:02   #3614
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mė than iluzionet e mia njiher
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
Mė than ilizionet e mia nji her
vrapo vrapo dil
dil ne skene

se erdhi pėr ty dielli
liria po vjen

e un dola
dola me gezim si bilbil
por jo
kur dal e shoh
lot pikonte qielli
ishte vyshke qdo karajfil

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse mė mashtrove o iluzion
mua e tė pa djallzuaren penden time
ti qenke vertet genejshtarė qė mashtron
ku je o koha ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelöal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-19, 20:08   #3615
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Do tė qaja sikur tė kisha lot

Xhelal ferizi autorė

do tė qaja
sikur tė kisha lot
sikur tė mos isha sizifi i shterrė
do te qaja

sikur tė kisha stinė
fat atdhe e mot
sikur tė mos isha i harruari
djerrė
e te pa fat rininė

---
por si tė qajė
kur as vaji ma nuk po ka kuptim
shekulli nuk ka kohė ma pėr mua
as nje kureshtje tė ndajė
nė asnjė ndjenjė as drejtim
---
shekulli ecė me shekujt e tjerė
un jam mbi dhe jetim
nuk di si kam bgecė

as lot nuk kam
dėnestari i mjerė
se emrin ma thonė
mėrgim
bilbil jetimi pa pranver

---
Autori Xhelal Ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.