Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-09-19, 05:49   #3721
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pse me heshtė
kur e dua fjalen
kur zemra e fjala ime
qohen peshė
lirite e fjales pse te ndalen
fjala ime don rresht
e jo ne fyt halen

ty nuk te len pas dore
fjala ime
o dashuri
ti je shejteri neper kujtime
shejteri e endrres time
pse me heshte
fjala e bukuria e ndjenjes time

nuk e dua hehstjen shoqeri
e dua fjalen me te bukur magjike
nuk dua te shkrumbohem
ete behem hi
dua te shkrij ndjenja nepe r mahni
nuk dua te harrohem
as ti a sun
o d ashuri

edhe nes e heshti per nje qast
kuptoje heshtjen time
me hapin e shpirtit kur ngas
dua te ndjej ato perjetime
koha qe i la pas


vetmine nuk e dua ne shoqeri
as heshtjen e vetmis
dua dahsuri
dua liri
dua te jem i shpirtesis
dua te jem i dashuris

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-09-19, 04:16   #3722
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Zbulohet arsyeja pse Ramush Haradinaj i’a kris kėngės
Nga Mė 10 shtator 2019 Nė ora: 17:02
Ramush Haradinaj
Cilat janė parakushtet qė e ēojnė njė lider politik drejt kėngės nė njė kohė mjerimi e ankthi ekzistencial pėr shumicėn e qytetarėve tė vendit?

Ramushi ia krisi kėngės sėrish. Kėsaj here nė njė studio televizive. E derisa kėnga e tij tė vazhdojė, edhe kukama e padėgjuar edhe qytetarėve nuk do tė pushojė.

Ėshtė njė kukamė e klithje tė cilėn shoqėrisht po e shpėrfillim. Por, shpėrfillja ėshtė e institucionalizuar, dhe askush mė shumė nuk e simbolizon atė mosdurim e atė keqtrajtim tė kėtyre njeri se sa Ramush Haradinaj, kryeministėr nė dorėheqje.

“Kah po shkon o moj zanė?” – i pėlqen tė ciatet Ramushit tonė milioner.

Cilat janė parakushtet qė e ēojnė njė lider politik drejt kėngės nė njė kohė mjerimi e ankthi ekzistencial pėr shumicėn e qytetarėve tė vendit?

Epo, tė bėhemi realistė. Kur i ashtuquajturi Rambo, qė merr emrin e njė personazhi muskuloz, del nė terren dhe merr ledhėn e njerėzve tė vendit, ai mendon se kėta janė “qytetarėt e vendit”. Jo, jo Rambo. Kėta nuk janė qytetarėt e vendit. Kėta janė figurantėt brenda ėndrrės tėnde, brenda flluskės nė tė cilėn jetėn, kėta janė pjesa e klientelės sė partisė tėnde, njerėzit qė i ke shti nė punė ose ata tė cilėve iu ke premtu punė. Ti as nuk i njeh qytetarėt e vendit nė skamje e kushte tė rėnda. Ti gėrditesh prej tyre. Ti mėrzitesh prej halleve tė tyre. Bota e tyre nuk tė intrigon.

Prandaj, pse tė mos kėndosh? Ti ke dėgjuar pėr mjerimin e varfėrisė veē nėpėr pak media. Ti ke dėgjuar pėr shtresėn e varfėr shoqėrore nėpėr televizione, dhe me siguri e ke ndėrruar kanalin. Por, ti nuk i ke parė me sytė e tu kėta njerėz. Sepse, era e tyre skamje ta prish qejfin, dhe pėrzihet me erėn e parfumėve tė shtrenjtė qė ngjet nė trup pėr ta heqė zdralin. Po t’i shihje kėta njerėz, po t’i dėgjoje hallet e tyre, a do tė kėndoje vallė? Jo, kurrėn e kurrės. Sepse, paramendoj se megjithatė e ke njė farė mirėkuptimi e dhembshurie.

Por, Ramushi e vazhdon kėngėn. Dhe nė partinė e tij ka afruar njerėz tė estradės, kėngėtarė e profesorė muzike bile. Labinot Tahirin e tallavasė. Muzika le tė kumbojė! Kukama e fukarenjve le tė shuhet! Kėshtu e thotė Ramboja.

Duke i hequr prej pamjes e duke i hequr prej veshėve, Ramushi kėsisoj nuk jeton nė botėn tonė. E as ne nuk jetojmė nė botėn e tij. Ai nuk rrethohet nė njė varg pėrēudnimesh e banalitetesh tė pėrditshme. Ai rrethohet me njerėz tė pasur si ai vetė. Me njerėz qė lėshojnė erė 10 metra larg. Erė parfum, se ēka tjetėr.

Eh pra, muzika e tij nuk ėshtė rastėsore. Muzika e tij ka kuptimin e ēlirimit tė trupit. Ai dėshiron ta ēlirojė veten nga piskama qytetare nga mjerimi e padrejtėsitė, nga pabarazia e marrėzitė, njė piskamė fantazmė qė ne tė tjerėve na i shurdhoi veshėt. Por jo atij. Ai u ēlirua. Dhe tash kėndon.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-19, 04:17   #3723
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

me njerz te pasur tu u rrethue
e perjetet jarget tu i shkue
dy shqiptar s mbeten mbi dhe
te gjith po ikun e lshojn atdhe
prej padronve e gospodarve
don me u shue fara e shqiptarve
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-19, 04:42   #3724
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

s ka mbete shprese me u lidhe per jete
veq mashtrim banalitete
me klanor e faron
u mbush rrenca toka e jone
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-19, 04:44   #3725
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

dikush kndon e fryhet prore
kur kan ardhe kohrat mizore
kur per toke ra vlera e nderi
kur fiton gjith profiteri
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-19, 04:48   #3726
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kan ndertue sistem klanor
me spiuna e puthador
turp si vjen askuj a s marre
kur vatani u mbush me varre
po turprohet para bote
shum shqipni vuan toka e jote
shum po vuan prej mercenarit
shum po vuan prej nderkombtarit
he ata po i vraft zoti
ty po te derdhet dhimbja e loti
e po poshte hajni e i pa nderi
poshte tradhtari e profiteri
posht gjithmone klysht e tradhtis
qe i shkaktojn varfri shqipnis
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-19, 04:49   #3727
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

oh ka dala fara demone
gjith tue dale n televizione
me parfume e reklamime
ata hajna plot me krime
profitera e agjentura
rrijn tue zgjidhe arka e ushkura
kush ma hajn e kush ma i zi
thone ka ra shqipnia n hi
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-19, 11:33   #3728
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Aktuale
“Die Linke” nė Gjermani pėrkrahė iniciativėn e presidentit tė Ēekisė pėr tėrheqjen e njohjės sė Kosovės
Mė: 14 shtator 2019 Nė ora: 12:19
Foto galeri
Bundestagu gjerman

Nė Ēeki nuk gjeti kurrfarė pėrpjekje nisma e presidentit, Millosh Zeman, pėr tė shqyrtuar heqjen e njohjes pėr Kosovėn, por njė parti e vogėl e ekstremit tė majtė nė Bundestagun gjerman, ka dalė nė pėrkrahje tė idesė sė presidentit ēek.

“Die Linke”, thonė se e mirėpresin iniciativėn e presidentit tė Ēekisė pėr tėrheqjen e njohjes sė pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės.

Nė titullin e kėsaj deklarate tė lėshuar thuhet qė “ Kosova qysh nė fillim ėshtė themeluar duke thyer ligjin ndėrkombėtar dhe nga kriminelėt”.
ImageFoto galeri

“Mirėpresim debatin e iniciuar nga presidenti i Ēekisė pėr tėrheqjen e njohjes pėr Kosovėn. Kosova aktualisht nuk ėshtė njohur nga shumė anėtare tė Kombeve tė Bashkuara. Nė dy vitet e fundit, dhjetėra shtete kanė tėrhequr njohjen”, ka thėnė Zaklin Nastic zėdhėnėse e “Die Linke”.

Tutje nė kėtė shkrim thuhet se Kosova ėshtė ndarė nga Serbia si pasojė e luftės sė NATO-sė dhe se aktualisht qeveriset nga liderė “ qė janė tė pėrfshirė nė krime tė luftės”.

Zėdhėnėsja e kėsaj partie Zeklin Nastiē, sipas saj presidenti ēek ka tė drejtė pėr vendimin po e shqyrton.

“Me tė vėrtetė, siē ka thėnė Milosh Zeman, njė shtet i tillė nuk mund tė jetė pjesė e komunitetit demokratik”, ka pėrfunduar ndėr tė tjera Zaklin Nastiē e cila mbanė edhe postin e zėvendės presidentes tė grupit parlamentar tė Evropės gjermano-juglindore.” Ndryshe “Die Linke” nga 700 ulėse sa ka Bundestagu gjerman, ka vetėm 69 deputetė.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-19, 11:35   #3729
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kur kam thene une s ene europ ka shum spiun te rusise qe shqiptaret dhe amerikanet duhet ti largojne pak kush me ka besuar
austria dhe gjermania jan plot me spiun rus e spiun shkie dhe kombi shqiptar ehst ne rrezik ne qoftes e anglo amerika nuk e marrin ne dore shum seriozisht situaten
dhe te urgjentisht ti forcojn e shqiptaret
dhe te pastrojn europen nga spiunet rus
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-19, 11:37   #3730
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kur kam thene une s e ne europ ka shum spiun te rusise
qe shqiptaret dhe amerikanet duhet te angazhohen qdo dit qe ti largojne
ata spiun rus nga europaa
pak kush me ka besuar
austria dhe gjermania jan plot me spiun rus e spiun shkie
#dhe kombi shqiptar dhe kombi anglo amerikan
esht ne rrezik
ne qoftes e anglo amerika nuk e marrin ne dore shum seriozisht situaten

dhe te urgjentisht ti forcojn e shqiptaret

dhe te pastrojn europen nga spiunet rus

lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Redakto/Fshi Mesazhet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-19, 11:37   #3731
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

duhet larguar q ent dhe bushtrat spiune rus e shkie nga gjermania e nga gjith europa
duhet pastrim i spiunve rus eshkie per ndryshe shqiptaret dhe amerikanet do ta pesojn keq nga ata
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-19, 14:52   #3732
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ushtrimet strategjike dhe operacionale tė ushtrisė ruse, tė cilat mbahen pėr ēdo vit, do tė fillojnė tė hėnėn. Nė kėto ushtrime do tė marrin pjesė edhe forcat e Kinės, Indisė, Pakistanit, Kazakistanit, Kirgistanit dhe Uzbekistanit, ndėrsa do tė pėrfundojnė mė 21 shtator.


ne mund te shohim dhe te kosntatojm shum mire se qfar organizimi ben rusia duke grupuar gjith boten kunder amerikes
dhe kunder shqiptarve
panslavizmi dhe shtrirja e kinezve ne bote e indise esht ideal dhe plan jetik i rusve dhe i serbve
rusia duhet te doboshet te shembet
angzezet dhe amerikanet e shqiptaret duhet te udhheqin boten
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-19, 14:57   #3733
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

grupimi i dhe forcimi i gjith botes kunder anglezve amerikanve dhe shqiptarve esht bė tash ma i njohur dhe esht be aq fanatik dhe detyre e madhe jetike e shum vendeve te botes
ne ket rrsht armiqsor po mundohen ta grupojn edhe turqine iranin
sirine dhe shum popuj tjere te botes kunder anglezve amerikanve dhe kunder shqiptarve
ky rrezik kaq i madh duhet ti mobilizoj anglezet dhe amerikanet e te forcojn shum kombin shqiptar shtetin shqiptar per te ju kundervu se bashku rusve dhe serbe
rusia dhe serbia greqia duhet te shemben per toke ndersa shqiüqeria etnike me angline ameriken duhet te forcohen dhe te nderertohet strategjia aftagjate e planeve per shkatrrimin e rusise serbise greqise rumanise dhe vendeve tjera qe urrejn angloameriken dhe shqiptaret
rusia duhet te coptohet dhe te vehet teritori nen mbikqyrje te anglo amerikanve dhe shqiptarve
ai teritor i vjedhur rus duhet te ju ndahet angloamerikanve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-19, 14:57   #3734
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

slovakia greqia serbia rusia spanja kina duhet te shemben si shtete jan shum rrezik i madh per europen dhe kunder shqiptarve e kunder anglo amerikanve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-09-19, 23:56   #3735
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E thekshmja bertimė

shkruan xhelal ferizi nga mitrovica
e thekshmja ,bertimė
ka tha atdhe
,
ka rrėnqethė qdo bimė
ne,damarė ka pre
qdo ,gurė e dhe e e bimė
sa loti esht derdhe rreke
e thekshmja bertimė
e femres shqiptare

ka shpue pretej,qdo jetė
ne kthetrat e hordhibve shkinore barbare
ka shpue dhimbshem qdo koh e stinė

ka prekė aq pervuajtshem syte e vertet
,ne sy e ka preke njerzine
e ne mendje te diellit
ne dhembje ,te kafkes njerzore
,ne,kapak,te qiellit,
bertime ne kthetrat mizore
ne kthetrat shkniore

kur bertima ,e thirrja per shpetim
qdo renkim

,per te shpetue nderin,

ka prek,aq,thekshem,
detit tu i lue vnerin
e therre ne shpirte atdheun tim

ka rrenue fijet qe lidhin,ylberin,
dhunim perlotim
ka vra zogun ne cicerime

,n,ė gushė,tu kdnue
kėng per nanen
ka tha n, drit,shkeqlimin
,qe po e mbante hanen
ka pre n,per,damar
,shekujt,e,ngazzllimit
kan tha,mu,n,kullim,ujrat,e burimit,

kan prek dhimbjen n, palcė ,yllit shkelqimtar
kan dalė lot qerpikut,qiellit me i mbetė varė
,
kan kalue caqe,kan lėnė gjurmė ,n,ndergjegje
kan shkue,pertej caqesh,pertej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nen dhun e nen shkja
qe femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete,
ia ,ka, nda shpresat qe i ka lidh per jete
i , ka, shikimet,per,te,ardhmen,vler
per endrrat,t,dashuris,t,mbjellura me er
e,ka,nda,prej,ere,.e ka nda aroma,
ah e thekshmja,britma,tue therr kromozome
tu ther n,per ,qeliza,qdo,gjen te liris
birtma shum e thekshme ,bashes,t,dardanis,
britma shume thekshme ka prek ,thell ne yll,
i ka thye skeletet e drujve n ,qdo pyll,
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjeltsinat,qe i kan burue detet
britma e qik s shqiptare,qek mbet nen shkja
hanen,e ,ka vysh e diellin e ka tha
se , ka shhpue damarve ,n, dhimbje n ,qdo curril
se,ka,prek,me,dnesje,boten n, karajfil,
bota e karajfilit,qe lidhet n shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prek ,n,pore,feje
neper pore feje neper pore dini,
neper,pore ,kombi turku e latini
britma e, qik s, shqiptare ka thye amerik
ka prek ,shpue pelhur drite yjet i ka fik
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsis
per me prek shum stina,e zemra t, njerzis
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prek,n,per gjuh ka prek n per qdo fe
ka me prek me shekuj ,ka,me thirr.n qdo vesh
deri sa te del gjyqi i zotit n shesh
deri sa te, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsit,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pas shqipnija as n ,gur e as n, dhe
hajmali te djajve,token qe i kan pre
mos me pas kosova britma t ,thekshme n. gjak
mos me u dhunue vasha n ,shkje e,n karadak

poeti xhelal ferizi nga mitrovica
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
Luljeta Selimi Empty
MesazhTitulli: Re: Luljeta Selimi Luljeta Selimi Icon_minitime


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:38.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.