Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 30-10-19, 06:16   #3901
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pentagramin e rruges nga zemra ime-
autori xhelal ferizi
deshten tė ma vrasin
kohrat demoniane
vargjet e mia therrasin
se deshten fjalen me ma pre
lirrine dashurine
token time me atdhe
bukurine


e kah do
kemba sadiste
shkiniste
me shpatė nihiliste
e shkatrrime
kanibalėt qe derdhhnin gjak

duar tė egra pansllaviane
deshten te me thyejn
shtize e bajrak
jan ardhe si hordhi
e jan turre
me egersi

mua e tokes time
me pa besi

e vula e maska
me krime
tė pa mėshira
fytyra satane

deshtėn tė ma vrasin
qqo karajfil
qdo bilbil
ne token etnike
te me vrasin fjalen shqip
vargjet ritmike
logjiken
e bukurite
loken
e token

etniken
etnike

artin e hapave
fjalen
vargun
e gjithqka
mbi dhe

deshten tė ma vrasin
shqipėrinė etnike
e shqipen
tė na e lėnė pa fole
ata pas krimeve gajasin
ata
gjak na kan derdhe si rreke
ata
rus e grek e shkjeautori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-10-19, 06:40   #3902
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ankesat e shpirtit-
ankesat e shpirtit
titull
shkruar nga autori xhelal ferizi
ne mergim

*Oh shpirti im sa shum ankesat
ankime udhtime me lot
*mos me ngarko me detyra dhimbjesh
si dje si pardje
e sot
dukem si i huaj


mos me ngarko
te pershkruaj
sytė e dhimbjes
me peshen
e shikimeve n metafor
e neper zberthime fjalesh
e matereive
as me ide
* ku ka plot psehe
mos
se
nuk te kam dhuru
vetem helme me fjale
poer edhe embelsi
shprehje autktone
edhe bukuri
e qaste melmesat
*diellin nganjeher
ta kam sjell
je nxe

*ti mua me solle qka
po te drejt ke
ti ! o' i padukshmi subjekt
loti im perse rreke
bjen
deri sa secili qerpik
duket i stermekt

*me solle larmi
lot gzim
denim
e pak shprese
nji pik? qast dashuri
pak bes
me dhe stine
q e me kan bre


bashkvuajtes
vargun tim
per pershkrim
per te pershkruar
te perjeteshmin

te padukshem objekt
e subjket
edhe ate
te shpirtit tim
e ne njerzim

*fjalen me dhe
qe mban? me pend ė
e metafor
qe nga njiher
duket spontane
vullnet qudi
neper kohra satane
e neper bukuri
q larmi
bote
ah nuk e di

*gjithqka me te instiktshmen
te vet'dukshmen
vetmi
e bote

nga jasht bukuri
*nga brenda diktat
per hir te shekujve perjetsi
her fat e urat
e her vuajteri

*i paguar nga vetvetja
asnjiher
sa i pa shperblim
shpirti im
vargu im
pa i marrur lekt
as vetmundit tim

*per hir te ardhmeris
vetvuajteri
ndoshta flijim

i gjysem vdekuri i gjall
udhe vuajtje
pa mbarim
per pak drite
per obligim
ndonje lule me rrite
me ujite
ne koopshtin tim
ne atdheun tim

pse he
*e quajtur hirė
deshir

per hir

te se quajtures brezni
brez
u burgosa
ne vetmi
ne qeli

*po e vloj
tash me fjale
emrin liri
edhe me zjarrin
flas
vulnetshem
e pavullnetshem

varg shkrimin

her her


*dhunshem
artist i shpirtit
*dhunshem
akujt duke shkri
*dhunshem
i denuuari prej gjak ngrirtit
qe merite nuk jep
vetem ftoftesi

*dhunshem
instiktin e ecjes
duke e pertri

shkruan vargje shqiptare xhelal ferizi mergimtari
-----------------------------------------------------

02-07-2009, 18:00
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-19, 06:47   #3903
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Prejani rrėnjėt tradhtisė-
------------------------
shkruan xhelal ferizi shkruan titullin prejani rrėnjet
tradhtisė

*nėse un ma nuk jam nė mesin tuaj
*me penden time tė arit
*mos harroni shqiptarė
se edhe nėn dhe do te bertas
per token e te parit
do tė vuaj
nese rrenja
nuk i qrrenjosit tradhtarit
une ju shkruaj
qe ne mende te mbani
e djale pas djalit
te dini se vatani
do te vuaj
nese tradhtari e satani
do te jen
ne token tuaj
liria kurr nuk ju vjen
e vuajtjet tuaja nuk mund ti pershkruaj
*humbeni treteni
qrrenjoseni
ju breza qė vini
mos rrini
se rrenjen e tradhtarit
nuk duhet ne token tuaj ta lini

*se nuk arritėm ne
por edhe ne varr
e nen dhe
do te thrrasim
per atdhe
e do bertasim
rrenjen e tradhtarit
mos e leni mbi dhe
se brezat duaj do t pelcasin
se tradhtart ju lene pa atdhe

*dukuni shqiptarė
pasiv kurr mos rrini
*tradhtisė ne qdo toke e fushe e are

qdo rrėnjė me ja pre
tradhtin askund mos e lini
se shqipni etnike
s do te keni mbi dhe


xhelal ferizi autori nė mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 06:52   #3904
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Regjep Qosja a e njeh vallė ky njeri historinė-
a e din ky njeri Re gjep Qosja gjeografine dhe a esht i vetedijshem ky se qka flet dhe qfar rrezqesh nxite , si rreziqe teritoriale -
kur thot te japim veroun mitrovicden serbise , Ky Qosja a e din ky se serbet po e kerkojne komplet luginen e ibrit, ne menyr q e koosven ta ndajn nga bosnja nga sangjaku dhe nga e ardhmja lidhjet me kroacine e me malin e zi me europen , Serbet aty duan te bejne piken etnike dhe te stacionojn baza ruso kineze , Serbet e duan dhe kyqin strategjik te magjistrales

se adriatikut , dhe mitrovicen, e kyqin e rendesishem zubin potokun ,
vende kyqe qe lidhen ne magjistral me europ qe perbejne ne te ardhmen
rruget hekurudhat autautostradat e lidghje se europes ,
qe do te lidhin europen nepermes te nje sigurie teritoriale
lidhjen europ me azine,duke anashkaluar beogradin ,
teritore qe duhet te jen kalime te sigurta, asbolute , nen kontroll te shqiptarve dhe perendimorve si aleat antisllav e antikinez -

Sllavet dhe poashtu te tjeret, kinezet dhe tjere armiq , te mdhej te europes perendimore
natyrisht poashtu edhe te shqiptarve, qe bejne pjese ne pjesen e familjes s e perendimorve
-keta armiq po kerkojne teritore jo vetem te shqiptarve ,

por edhe shtigje te perendimit te europes,
e ne ket eruope ben pjese familja e quajtur perendimore italiani spanjolli portugezi franqezi gjermani anglezi por edhe amerikani, e te gjith,
sepse keto kombe e shtete nenkuptohen ata qe jan ne anen tjeter,
qe kan interesa jetike teper te forta qe sllavet dhe kinezet te mos shtrijne ndikimet
e interesave teritoriale,
ne keto ane sepse esht jashtzakonisht e rrezikshme,
per ata dhe interesat e tyre qka europa dhe amerika po kembengule dhe po deshmon s e veriun
nuk e jep dhe nuk e jep as presheven,
as mitrovicen as nje plembe andej te tokave,

teritoreve qe serbet i kan per ndikime te rrezikshme
dhe baza stacionimesh te rusve dhe kinezve,
ne keto pjese tejet strategjike, dhe jetike per europen ameriken
dhe per shqiptaret , dhe mbare familjet tjera te popujve ku ben pjese
edhe turqia , qe esht poashtu ne shenjester te rusve ,

sllaveve dhe kinezve iranianve e tjere,
ruset po provojn ta bejn turqine te tyre , dhe te behen aleat qe te grupuar
qe rrezikojne boten -.


Kemngulja dhe mos dhenja e e mitrovices e veriut te kosove s a ste presheves
me asnji qmim,
esht kemngulja e amerikes e natos dhe kombeve te natos

kunder kundershtarve , ruso kinez,

Mitrovica esht e rendesishme esht qe ata po kembnglin ,

qe as serbia te mos behet baze ruso kineze e pranive te rrezikshme ushtarake
te potencialit ushtarak te tyre por kto teritore te sigurohen
e te hyjne ne sigurine absolute te sferes se interesit jetik perendimore .


Amerika duket tejet e brengosur shum e brengosur ,
por edhe gjermania dhe anglia,
dhe tjerat ,
vende te europes e tjere kombe te botes nuk mund ta lejojne ndikimin ruso serbo kinez ne keto ane as te mitrovica as te presheva e as fare hiq ne token e ballkanit as ne vet serbine si teritor sepse kjo prani paraqet rrezik per perendimin euriopen dhe sigurine e saj politike ushtarake teritoriale jetike te interesave me te gjera sferave tregjeve dhe gjithqka qe ka te bej me shum e shum interesaa tjera te cilat amererika si jep per ansji qmim -

Kembngulja e ushtrise gjermano amerikane , e interesuar per ndikim ne veri te mitrovices s deshmon ,

se sa e rendesishme esht pika dhe teritori aty
se ato jan pjese teritore kyqe ,
qe i duhen si gjeostrategjike amerikes dhe europes

dhe ato kyqe pika terirtre duhet te ruhen ,

te mos buien ne ndikim ruso kinez iran
dhe aty do te stacionohen te gjitha forcat e amerikes,


dhe te perendimit ne te ardhmen


per ti bere sa ma shum balle egerissie ruso kineze ,

dhe ndikimit gjeostrategjik , ambicjeve te pushtimit e kontrollit politik
ushtarak teritorial te atyre pjesve, per te ndalur ruset

dhe ne synim , aty jan te gjitha teritoret ,
mitrovica me veriun duhet te shpetohet nga kthetrat ruso s erbe

Ato teriore deri ne veri duhet te merren nga amerika
gjysma e serbis
ndoshta edhe vet serbia qe te hyjne nen ndikimin e sigurise perendimore,

ne menyr q e ruset aty te mos ken ndikimdhe tokat shqiptare per tu bashkuar ,

ne nje shtet te forte proamerikan
qe do te quhet shtetet e bashkuara shqiptare

- dhe se serbia duhet ti dorzoj jo vetem presheven dhe bujanocin e medvegjen,


por edhe vranjen leskocin kurshumline
pazarin rashken kraleven sjenicen krejt sangjakun krushefcin,
peshterin dhe keto pjese ti bashkangjiten shqipnise etnike dhe si aleat amerikes

pasi qe shqipnise etnike keto troje dhunshem ju moren,


e nat e dit te gjitha faktet dhe dokumentacionet flasin,


per keto fakte historike deshmojn se kq ndodhi spastrim etnik-dhe se para syve te botes,
tash s e fundi gjat vitit 1999, nga mitrovica dhe rexhioni ne veri andej
u shperngulen mbi 50000 shqiptar,

nga mitrovica dhe jan te shperndare neper kosove qe rrijne te vuajtur per vendin e vet dhe trojet e banesat shtepite e grabitura nga shkau --

poashtu nga leposaviqi deri ne ardhjen e rankoviqt ne fuqi kishte me mija shqiptar ne ato teritore te shperngulura dhunshem poashtu dihet shperngulja e shqiptarve nga ato lugiina te ibrit ne menyre masive ku ata jetojne tani ne turqi dhe ne pjese tjera kah do ne shqiperi kosove e te ikur si te shperngulur prej terorit serb a e din ky qosja se qka ka ndodhe me plaven dhe gucine toka krejtesisht shqiptare qe u moren dhunshem e pergjakshem e sot jan asimiluar ne mase te madhe dhe i jan bashkangjite malit te zi padrejtesisht -

A e din ky qosja se pjeset veriore te kosoves jan vetem taktike e perkohshme e serbise dhe rusise ne menyre qe per te grabite pjese tjera vushtrrine dhe prishtinen si dhe istogun drenicen fushe kosoven e aeroportin e kosoves dhe dal ngadal ta bej poashtu problem dialog bisedime pushtim zvarritje fakt te kryer pas marrjeve siq i merr tokat siq e mori ulqinin siq e mori tivarin siq e mori gjith ilirine -A e din ky qosja se edhe me ta dhene serbia presheven e shfyrtzon rastin per lufte dhe futet deri ne gjilan e ferizaj pastaj me sherre e pretekste se presheva ishte gjoja e serbise e a din ky regjep qosja kush esht serbia apo naiviteti i tij nuk ka kursesi fund as aftesi per te kuptuar djajt e vertet dhe te keqene kti globi -

A edin ky qsoja se sllaveve ju dha pjes ama e amdhe e ballkanit ilir verior veriperedimore ku jetonte nji komb tjeter e a din qosja s e beogradi singidona iliriane dhe sllavet e sulmuan dhe iliret e romaket u munduan ta mbronin me lufte te pergjakshme por serbo sllavet e ardhur nga ukraina e rusia nga stepat uralet e karpatet e pushtuan singidonen me pa besi e dhune me masakra qe pastaj tronditen boten duke shuar kombin qe me pare ishte aty autokton me banim dhe me gjuhe me komb kulture hise trashgimi shekullore a e din ky qosja se fuhsat e panonve q e ishin ilir dhe quheshin toka punues panon u bene toka te vojvodve ruso serbo u shendrruan ne emer tjeter sllav ne vojvodina -dhe asimilimi aty ndodhi dhunshem neper shekuj e as sot serbia si ka te plota te nenshtruara dhe aty bota poashtu ka shum pune per te rregulluar drejtesisne sepse gjithqka esht grabitur nga serbia dhe nomadet e ardhur nga stepat ruse ne trojet iliriane

- a e din ky qosja se eruopa perendimi e turqia e popujt aleat e shqiptaret amerika e te tjeret me mish e me shpirte me rreziqe te mdha po mundohen ta ndalin ndikimin dhe peprarimin e ruso kinezve qe kan msy tash ballkanin dhe jan ne synime drejt shqiperis e malit te zi e detit adriatik per tu shtri andej dhe mitrovica po perdoret vetem si skele si baze e tyre per vitet qe veijne per te perparuar ushtarakisht dhe perendimi as qe don qfote edhe nji milimeter qe serbi e rusi te levizin kendej as kah mitrovica as kah presheva as kah veriu as kah leposaviqi as kah zubin potoku e as zveqani sepse keto jan zonat ku perendimi po ben perpjekje q ete mbylle hemretikisht pergjithmone shtigjet e ndikimit te rusise dhe sllavizmit e poashtu kinezizmit i cili po qon krye ne aleat me ruset e serbet -dhe keta po armatosen per kto qellime dhe amerika nuk e beri kot let ufte e perpjekje kaq te mundimshme qe po zgjate akoma me pasoja e destsabilitet por e beri qe te ket nen ndikim

bosnjen kroacine malin e zi kosoven maqedonine e shum vende tjera q e ti largoj nga kthetrat ruse sllave serbe kineze ---dhe bazat e te tjerve qe rrezikojne perendimin - dhe tash kta me ane te rusise e se fundi edhe te kines po krekrojne shtrirje - kah kyqet gjeostrategjike ku parashihen austratdat e perendimit e lidhin zonen dhe pjeset me rendesi jetike te detit brigjeve e adriatikut - ne te ardhmen rruget dhe tregjet e sigurta perendimore te ballkanit europe e ndikimet ne teritor kah ato pjese do te jen siguria asbolute per shkak te rendesive te mdha si puna dhe zhvillimi nga te cilat larg duart duhet ti kene ruset serbet dhe kinezet nga ato zona q e jan zona jetike me ndikime jetike te shqiptarve dhe perendimorve -siq esht mitrovica veriu dhe pjeset andej kah zubin potoku dhe lugine e perme e ibrit dhe ribariqi e rozhaja per drejtime ne adriatik dhe lidhjet e arterieve te atyre aneve qe do te jen pjeset e zemres se perendimit ne te ardhmen ku ndikimi rus kinez duhet te largohet plotesisht -e r egjep qosja s ja ka haberin ktyre punve as nuk ja njeh kesaj pyne seriozitetin e as vleren sepse nuk esht kurfar analisti me vjen keq q epo shprehem keshtu sepse naiviteti i tij e cektesia po shihet ne te gjitha paraqitjet ne anet e gav buara kah po paraqitet e drejtohet pa kurfar largpamsie -

Poashtu dihet mire se ne se lshojme pe ne veri te mitrovica shqiptare -komplet do te shuhet nga harta e kombit e zones se veriut andej dhe do te shuhet gjithqka andej si shqiptare ajo komplet do te pushtohet dhe serbizohet ne te ardhmen duke rrezikuar edhe drenicen dhe pjeset tjera aeroportin e prishtines gje pjeset tjera strategjike te kosoves
dhe s ka shpetim kurfare mandej as zona e prishtines
a e din ket ky regjep aga se qka flet e qka shkruan
si e per qka deklarohet me keto lloje te paraqitjes naive te cekta pa kurfar peshe serioziteti jan gjėra q e nuk behen dhe poashtu perendimi e ka planin per nxjerrjen e presheves ashtu kshtu sepse esht vet interes gjeostrategjik i perendimit por me qdo kusht don ta ruaj veriun teper strategjik te kosoves mitrovicen zveqanin zubin potokun sepse jan interesa teper jetike jo vetem te shqiptarve por te krejt perendimit -

Amerikanet anglezet gjermanet jan te vendosur kesaj here edhe me qmimin e luftes s e trete botrore q e te mos e lshojne per asnji qmim m itrovicen jetike dhe teper strategjike - sepse ky lshim do te thot leshim katastrofal per interesat e perendimit poashtu te shqiptarve -
Sa i perket presheves dhe lugines ajo duhet te hyn ne radhe per tu nxjerre nga kthetrat serbe pa u pytur fare serbia -sepse esht toke ejona etnike i gjith jugu andej komplet i banuar me shqiptar - dhe nuk jemi ne pazare pe r te bere ndrrime tokash me armikun -

Ketu pra te veriu i kosves te Mitrovica i ka ardhe fundi dhe thika ashttit ketu do te ndahen mejdanet e fuqive botrore bote perendimore dhe bote me pjesen tjeter pan sllavizem e pan kinezizem pra pa dyshim kemngulje deri ne nje lufte e trete botrore e as nji milimeter nuk lshohet i tokes -o ne o ata mendon kesaj here edhe perendimi - qe nuk mendon si qosja veq me shite e me kapitullue teritore shqiptare --prandaj o ne o ata do te thot kush do te fitoj

kush do ta gzoj globin ne shkrumb e hi -sllavet me kinez ose shqiptaret e perendimi dhe popujt tjere
------------------Pra perendim perendimoret nuk po luftojn kot ne menyren ma jetike dhe nuk po shpenzojne kot miliarda per sigurine andej me qdo kusht dhe pranine e tyre andej me qdo kusht me qdo peprjkeje ushtarake politike doiplomatike dhe poashtu anagzahime per veriuunn por mire e din e ka studjuar rrezikun perendimi dhe rendesine e dhe kyqet tejet strategjike dhe gjeostrategjike--- sepse lugina e ibrit esht shum me rendesi per perendimin teper strategjike dhe per shqiptaret ---dhe magjistralja e adritikut qe lidhe europen me interesa afatgjata jetike ne te ardhmen -
Qosja duhet te angazhohet per bashkimin e kombit ne te gjitha pjeset duke u munduar per te siguruar nje shtet te forte prorperendimore per te ju kundervu slalvizmit e kines si muri i pa kaluar eje te flas kot e pa kurfar elem,enti te njohurise se se rendesive kaq te mdha te cilat qojn e peshe te madhe te superfuqite dhe interesat e mdha jetike te strategjive per te ardhmen --

Nuk duhet as te behet fjale per kurfar ndrrimesh por duhet te kthehen shqiptaret ne zveqan zubin potok mitrovice zherovnice leposaviq qe quhej albanik dikure ato zona duhet te mbushen me shqiptar te kthyer e presheva duhet te mxirret pa kurfar kushtesh vranja leskoci kurshumlia lojani medvegja bujanoci vllasa sijarina nishi mollla e kuqe deri ku ishin dikure ne kufi me bullgarine sepse kto ishin trojet tona dhe ato do te mbrohen e do te nxirren me gjak e me lufte sepse jan toka ilire qe jan grabite nga sllavet ardhacak dhe zaptues -

Ne nuk duhet te msohemi me vajtue e qyqarue por me luftue e me qendrue -sepse edhe shkaut i gjet gjak e sa per toka esht pushka ajo qe e i ndane hesapet kush esht ma i zoti e ka deshmuar historia ai i merr tokat tjete filozofi s ka ktu eka deshmuar praktika jetosre neper shekuj
3
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 06:56   #3905
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Xhelal Ferizi Liriku ,

Regjep qosja po harron se ne shqiptaret jemi aleatet e perjetshem te amerikes

dhe ai po flet kot duke harruar se koha e kaluar
kur shqiptaret ishin jetim te pa mbrotjur
ka ajo kohe pra ka ikur ajo kohe kur gjysmen e shqiptareve

e skllaveronte stalinizmi,
ideja e izolimeve dhe dhe enver hoxha me diktature te papare mizore -


dhe ket e bente nen ideologjine mashtruese te miladin popoviqit

e dushan mugoshes
svetozarve e tjere misonarve sllav q e devijuan idete shqiptare
dhe shanset qysh ne at kohe qe shqiperia te ishte sot e zhvuilluar dhe ne pozita shum me te favorshme --ka ikur pra koha kur pjeset e shqiptarve drejtoheshin adnej e kendej te drejtuar nga tito rankoviqi ndersa gjysen tjeter ne kosove e sklaveronte politika shkinore -,shqiptaret jane tani ne pozita tjera dhe mjaft te afirmuar ne bote te degjuar dhe dhanun pas zhvillimit dhe jan ne familjen e perendimit edhe zyrtarisht ne nato ushtarakisht politikisht shpirterisht dhe jan te lire tani ma shum per te vepruar---------------------- dhe kur shqiptari esht i lirė dhe ka hapsire veprimi nuk mund ta ndale ma shkinia pasnllave serbi apo rusi qe ti mposhte aq leht siq mendon dikush

---------------------------------ndoshta edhe nuk esht koha per momentin te luftojme me arme , por do te perdoren kokat mashtrimet pansllave nuk shkojne ma as te armiqve nuk shiten si dikure sepse ne keto kohra shqiptart jan ne pozita tjera -dhe dinakeria mashtrimi nuk ecin siq kan ece e ju ka ece armiqve - Perendimi nuk esht naiv as amerika as ,europa nuk eshte e marre naive te mos shoh seknaret dhe synimet pansllave e te armiqve tjere ata sot me ane te informacioneve ma moderne te supersofistikuara i kan te gjitha informimet dhe qellimet e armiqve i dijne qe jan te koncentruara ku do ne glob por edhe n e pjeset tona te tokave shqiptare q e nuk jan ma vetem problem i shqiptarve por edhe preokupim i perendimit secila pjese strategjike secila milimeteter - prandaj perendimi po ben ate qe eshte e drejte dhe shpetimtare e nje gjeostrategji per te ardhmen per te ardhmen te beje te sigurt ardhmerine ku do dhe te ndale ne radhe te pare turrin sllavo kinez qe e sht teper i rrezikshem qe i esht bashkangjite korea veriore irani serbia rusia kina dhe vendet e amerikes latine aleance teper e rrezikshme antinjjerzore anti glob anticivilizim rrezik per popujt e se ardhmes ne token e quajtur glob dhe - sa i perket shqiptarve regjep qosja dhe shum te tjere duhet te dijne mire se kan ikur kohrat kur shqiptaret mbylleshin ne kampe te perqnddrimit komunisto stalinist per ti izoluar ata sot punojne me boten progresive me koka dhe diplomaci -nuk esht ma koha e krajlve dhe endacakve sllav noimad e pushtuesve te krajlave e sulltanve as te carve te rusise e te kamp perqendrimeve jo -- jam kohra tjera tani o regjep aga regjep qosja duhet me mendue krejt ndryshe shqiptaret sot jan te infiltruar ne qelizat jetsore te globit qdo qelize esht gjallruar ne veprim te kohes dhe nuk mund te izolohen ma ne kohrat kur sot kushtet ndryshe jan dhe bota nuk ndryshohet ne kohene kibernetikes einformatikes dhe ketij hapi kaq te madh te civilzimit me tempo botrore nuk mund te ndodhe ma liqnimi e izolimi sot shqiptaret jan ne progese dhe ne porecese integrimesh - ne qdo qelize te perendimit e te integrimeve idealeve dhe planeve platformash e sihgurishe si pjes eperberse e qelizave edhe me ameriken jan sot shqiptaret ne qdo pjese te trupit e shporitit jan te pa ndashem per secilin plan dhe levizje q ebejn ne sy sa do mikroskopike te jet ajo nuk ehst ma koha kur behej nami e hataja e bota nuk dinte q po ndodhe jo o regjep aga -hiq dore nga idete absurde dhe shtroju strategjise per mbrojtjen e kombit hiq dore nga stalinistet e shtroju djathtizmit te kohes dhe ideve kombtare hiq dore nga nanoistet rmaoistet stalinistet dhe rreshtohu ne anen eideve te mdha qe i lan burrat dhe grate e komnbit me fame qe lan nam e ide te shkelqwyera me drita te se ardhmes qe shqiptaret andej do shohin duke synuar lirine dhe alleancat jetike me perendimin e civilizuar
ky perendimm siguron jeten tone teritorin dhe ne jemi paoshtu pjes e e ti bashk do te jemi ne te gjitha jeterat e ne te gjitha boterat qe ta din mire bota e njerzia se qka do qe ndodhe me perendimin aty jemi edhe ne shqiptaret ne jete te jeteve me ata si nje familje e perjetshme dhe e pa ndryshueshme se kot e kan panslalvizmi dhe pan kinezizmi e te tjeret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 07:01   #3906
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

mITROVICA esht jeruzalemi i shqiptarve
rendesia dhe strategjia nume r nji e asaj toke dhe esht e pa prekshme me gjith veriun dhe luginen e magjistrales s e adriatikut e zubin ppotokut
Dalja ne det nepermes magjistrles dhe lidhjet e ardhme me europen
jan pjes ejetike te asaj ane me shum rendesi per shqiperin e ardhme etnike

te gjith ata qq e veprojne si armiq
dhe duan te shkatrrojn at pjese toke te shqiptarve per te ja d orzuar serbise

aty preken me interesat tona nacionale jetike
te synimeve tona te perpsaketives se te ardhmes
te teritorit shum me rendesi atdheut ne ato ane
prandaj regjep qosja nuk e ka teritorin te vetein
pe rte bere pazare me serbine
veriun e kosoves se ka as as si bashqe kopsht te vet

dhe nuk mund te flas ne ket menyre
per te bere pazare e ndrrime me tokat stergjyshore te shqiptarve
mitrovica dhe veriu e sht e shquiptarve presheva esht e shqiptarve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 07:10   #3907
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Aftesi eveqant analitike duhet per ato teritore

Treni pekin moske beograd shkup athine nuk do te kalon andej
as tregtia e tyre e rrezikshme qe lidhe portet greke

Mitrovics dhe presheva jan tonat do ti marrim me ndihmen e amerikes
dhe do te ua ,mbyllim rruget tregjet kinezve shkieve rusve

edhe forcave prorus ete erdoganit e te iranit

Prandaj komunisti stalinist Rexhep qosja te mos flet marrina

ne qoftese qosja del si erudit i mendimit-

siq po thone disa simpatizues te tij -
ather qosja a e njeh teritorialisht veriun dhe kompleksin e kesaj problematike

nje rendesi e veqant qe paraqet strategj shum te ndjeshme
ksaj pjese, qe tash esht dhe ishte toke e kosoves

histori e toke hise tapi e kosoves dardano iliriane

e pse te japim ne tapi te gatshme tonat te kosoves-

qe jan trashgimi q e nga antika iliriane
qe ato toka dhunshem i kan marr serbet

dhe me jo pak amerika me shum mund
dhe rreziqe e qliroj
at toke por edhe populli shqiptar me gjak e me mund e rrezik

e ka la kuptohet e ndihmoj aleanca e perendimit

me gjith ato shpenzime dhe angazhime , shum te rrezikshme,

ku edhe mund te pelciste lufta e trete botrore me rusine,

e me kinen ,

a ja ven gishtin kokes qosja , s e qka flet

e vepron, apo vetem naivisht filozofon pa hollsi pa analize rendesie terioriale gjeostrategjike
historike dhe rendesi teritore e rendesi analize historiko shpirtrore emocionale
e strategjike politike, dhe pa dite aspak ta ndjej e ta peshooj rendesine e pozites
as te teritorit andej gjeografik strategjik
e a ste e kosoves e veqanerisht ne ato pjese

--- a ka banuar dhe a ka qene ndonjiher qosja andej

---si do ti dukej qoses te ja merrte dikush vendlindjen banesen token dhe te ja ndrronte me diken tjeter gjoja qe ne fakt ndrrimi i kosoves i teritoreve nuk behet asnjiher dhe nuk shkon ky hesap asnjiher aq ma keq kur e them hesap ky esht hesap pa hangjine -e nes e qosja ka dikund nodj cope toke ne rusi le ta ndrroj me ndoj cope ne serbi sepse ksi harrnash e harrnime nuk behen me toka shqiptare por e them edhe njiher per ansji qmim nuk jepet veriu e as mitrovica as nuk do te vendoset kurr kontrolli serb sllav rus ne ato zona qe jan zona jetike per interesat e shqiptarve dhe te perendimit - qosja poashtu nuk analizon ne menyre te menqur kur flet keshtu dhe nes e e njeh historikun e asaj pjese te kosoves ne menyre edhe emocionale se sa jan te lidhur shqiptart per pjesve te asaj pjese te kosoves qe ne fakt esht e koosves dhe pronat e shtepite jan andej dhe serbet kan ardhe nga knini ne kohen e nji kasapi qetnik millosheviqi qe do ta mbaj ne mend historia enjerzimit per kasaphane dhe ngjarjet jan te freskta njerzit dhe familjet jan gjalle dhe kerkojne pjeset e tyre banesat pronat token ete pareve prej nga u ndoqen dhe jan ne gatishmeri te tkhehen --pse qosja nuk kekron sponzor ne gjith boten per kto qellime kthimi te shqiptarve kur ngjarja ehst -e freskt esht dhimbja ndjenja dhe nergjegjja dhe ndodhite q ekan ndodhe tani dhe njerzit jan gjalle qe qajne me lot per pronat e tyre te marruara nga shkau i shkines ----------------------------------- vetem nga mitrovica jan mbi 50000 shqiptar te shperngulur qe jan gjalle sot dhe me lot ne sy presin kthimin ne vatrat e tyre ne ket kohe te dhimbshme qe kullon gjak -poashtu ne anen veriore te atyre viseve esht e freskt koha e shpernguljeve te dhimbshme te shqiptarve -plage e fresket pse qosja nuk flet per kthimin e tyre ne vatrat e tyre sponzorizimin per te ju siguruar jetes e atje dhe te kthehn ne shtepite e tyre te cilat ua morren shkiet qetnik serbsllav te ardhur kolon nga knini i kroacise qe i solli millosheviqi pse europa nuk flet per ket gjenocid e qosja nuk flet nat e dit per ket gjenocid dhe te gjendet forma dhe menyra se si te investohet te sponzorizohet qe ata te kthehen ne vatrat
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 07:11   #3908
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

presheva esht e jona vranja kurshumlia mitrovica zubin potoku
lugina e ibrit
andej do kalojn amerika dhe europa ne te ardhmen bahsk me shqiperin etnike

zonat terri toret do te jen ne duart tona te shqiptarve dhe amerikanve
miq e vllezer bashk qe jemi dhe europa duke larguar qdo ndikim ruso kinez e serb nga ato ane
rrnoft shqipnia etnike
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 08:17   #3909
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ushtaraku Shqiptaro-Amerikan jep alarmin: Albin Kurti nė rrezik nga kėta persona
Nga: N.H Mė: 31 tetor 2019 Nė ora: 00:44
Albin Kurti

Ushtaraku Shqiptaro-Amerikan, Muharrem Maralusha, pėrmes njė postimi nė Facebook, ka thėnė se ka informacione tė sigurta se qarqe ekstremiste nga radhėt e PDK-sė tė dala nga lufta e fundit, kanė biseduar qė Albin Kurti nuk duhet tė lejohet ta gėzoj pozitėn e kryeministrit.

Maralusha gjithashtu i bėn thirrje krerėve tė PDK-sė, qė nėse kanė informacione lidhur mė kėtė, ta parandalojnė sa mė parė njė gjė tė tillė.

“Unė tė njėjtėn ditė i lajmėrova do individė pėr ketė lajm. Tash, po lajmėroj udhėheqėsin e PDK-sė me ketė postim, se nė qoftė se kanė dijeni pėr kėtė plan famėkeq - tė bėjnė ēmos qė t’i ndalojnė kėta persona qė ja donė vetėm tė zezėn Kosovės”, ka shkruar ai nė Facebook.

Ja shkrimi i tij nė Facebook, pa ndėrhyrje:

Njė vėrejtje pėr Extremistėt e PDK'sė.

Albin Kurti mundet me qenė nė njė rezik jete.
Imageė
Muharrem Maralusha

Tė premten qė kaloi (25 Tetor), njė person qė posedon informata tė sigurta, mė thiri nė telefon dhe ma tėrheqi vėrejtjen se disa qarqe eksremiste nga rradhėt e PDK'sė tė dalur nga lufta e fundit, kanė biseduar ndėrmjet vete qė Albin Kurti kur nuk duhet tė lejohet ta gėzojė pozitėn e Kryeministrit. Unė tė njėjtėn ditė i lajmėrova disa individė pėr kėtė lajm.

Tash, po lajmėroj udhėheqėsinė e PDK'sė me kėtė postim, se nė qoftė se kanė dijeni pėr kėtė plan famėkeq - tė bėjnė mos qė t'i ndalojnė kėta persona qė ia duan vetėm tė zezen. Kosovės. Kėta individa nuk janė kurrfarė patriotash (edhe pse mendojnė tė kundėrtėn). Nė qoftė se ky lajm (apo vetėm fjalė e rrugėve) ėshtė i vėrtetė, PDK-ja do tė falsohet dhe do tė vie deri te shkatėrrimi i saj. Se as popullata e Kosovės apo ndėrkombėtare nuk do tė lejojnė njė gjė tė tillė tė ndodhė. I drejtohem po ashtu kryesisė sė PDK'sė (sidomos Hashim Thait, Kadri Veselit, se nė qoftė se janė nė dijeni - duhet tė dalin para mediave ta demantojnė njė gjė tė tillė, nė qoftė se kjo hipotezė ėshtė e vėrtetė dhe i dinė kėta ekstremistė - duhet t'i lajmėrojnė autoritetet duke i identifikuar kėta individė.
Lexo tė radhės
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 08:25   #3910
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Partia fatale pe rkombin dhe qeverisja e saj negative
po shihet para syve te gjith botes si fakt i
Shkatrrimi po i vjen kombit shqiptar nga qeveria e keqe qeverisje shum negative

Pra fajtor per qeverisje te keqe deri me sot esht
e ashtuquajtur partia demokratike parti negative me disa njerz q e jan fund e krye antikombtar
sa i perket situates se ku e kan pru atdheun ne qfar gjendje eknomike
dhe mjeruese Fajtore per ket qeverisje te keqe dihet botrisht s e esht pergjegjse
partia e ashtuquajtur demokratike e e cila e gjunjzoj kosoven
ku kombi shqiptar deshiron vetem me ike komplet jasht atdheut
ndersa partia demokratike e kosoves as q e brengoset per ket rrezik nacional
e qka mund te quajm ketu tjeter per veq se antikombtarizem
veprim me parandim per shperngulje masive te shqiptarve
duke mos ua pemrisuar kushtet e jetes aspak

qarqet e huaja agjentureske poashtu
po punojn kunder intereave te shqiptarve

po ndikojn ne menyr shum negative ne shkatrrimin e kosoves

pasojat nga papunsia e varfria e kan pru kombin shqiptar ne nje gjendje
sa q e komplet te ike nga atdheu
fajtor per ket gjendje ehst qeveria dhe partit negative ne at qeverisje
une nuk e di s e qka do te bjen qeverisja e albin kurtit
dhe vjosa osmanit ket nuk e din askush
por do te ishte mire qe ne menyren ma urgjente te merren masat e shpetimit kombtar
shqiperia etnike esht buze gremines dhe kombi masivisht po mendon me ik e prej atdheut
qka duhet te ndermerret diqka po dhe urgjentisht
perndryshe do te behet shum vone per te gjith dhe me pasoja te renda
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 08:29   #3911
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

se qfar kthehsash pozitive do te ben kjo qeveri e re
qka do te ben si ndryshim albin kurti dhe vjosa osmani
askush nuk e din se qfar kahje do te merr qeverisja kosova dhe shqiperia
por shteti kombi esht buze gremines
dhe ne rrezik
plot katund edhe zona tash ma jan boshatisur te thyer te zhgenjyer qytetaret po ikun jasht atdheut
qeverisja aq negative e ka bere jeten ferr ne atdhe dhe e ka pru deri ne at mase njeroun shqiptar
te mos e duaj as emrin atdhe as te mos e degjoj ket emer aq shum ua ka merzit jeten kjo qeveri
sa qe shqiptari dikur optimist e patriot so t ne keto kohra krejtesisht ka ndryshuar
pergjegjsi te madhe kan edhe shtetet perendimore
te cilat nuk po ndihmojn asgje
duket nje politike dyftyrshe por shum shkatrruase ne raport me kombin shqiptar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 13:24   #3912
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk di qka presin amerikanėt, pse nuk e forcojn eknomikisht dhe ushtzarakisht shqiperin etnike

rreziku i madh po vjen nga kina enga rusia nga serbia

Rreziku q e ju kanoset shqiptarve per qfarosje vjen nga ruset serbet greket
as turiqt nuk jan miqrt e shqiptarve as irani as arabet as francezet e tj


Per shqiptar reziku vjen nga te gjitha anet
rreziku esht i madh

Ameikanėt pse nuk e forcojnė shqiperin etnike
me ekonomi e ne apektin ushtarak,

nje forcim i domosdooshem me armė

me eknomi me ushtri

• duhet nje eknomi e ushtri speciale

per te ju kundervu rreziqeve nga barbarėt
qe me pa drejtesi shum te medha po e rrezikojn ekzistencen e njerzimit sidomos serbia kina rusia Armiku mė i madh i shqiptarve po del paska qene vertet jo vetem serbia e rusia por edhe kina Kina per qdo dit po armatoset sa q e bota njerzmi do ja sheh sherrin po forcohet tmerrshem ,me
armatime dhe do te rreezikohet ekzistenca e shqiptarve pasi q e kina eperkrah pa rezerva rusine Kina esht armiku me i madh i shqiptarve ne bote armiku me proserb me prorus, kina po e inkurajon po e mbrone armikun tone jetik serbin e eger fashiste e cila don te na shfaros ne shqiptarve Kina i perkrah pa rezerve armiqt tone ruset dhe serbet kanibal dhe ky esht nje rrezik shum i madh nacional per shqiptaret Kur do te vetedijsohet amerika per ket rrezik kaq te madh
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 13:25   #3913
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

spiunet rus dhe serb ku do me kan bojkotue ne forume por edhe ne facebock
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 13:26   #3914
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

spiunet rus dhe serb edhe tradhtaret shqipfolsa
ku do me kan bojkotue ne forume por edhe ne facebock
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-19, 13:26   #3915
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

spiunet shqipfolsa te kosoves qe kan punue per shkie me kan fshi nga atdheu qdo te kaluar timen dhe ket e bvejne me urdher te beogradit


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 5 (0 Anėtarėt dhe 5 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:26.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.