Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-06-09, 01:11   #631
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Marian Deda 24-12-2008, 03:19pm

I dashuri Ferizi,
Ju jeni duke biseduar se ne gjhėja se kemi kundėr z. Hysen Ibrahimi, apo jemi duke bėrė diq qė nuk ish dasht t'i bėhet. Jo ore, larg asaj. JU duhet kjart dhe drejtė tė mirėkuptoni, se shkrimi i Hysen Ibrahimit ne na ka mahnitur dhe eshte jasht mase tėrheqės dhe shumė joshes dhe ka vlera. Megjithat, deshira eshte qe ai te merret me poezine time. Pėr mua kishte me qene nderi me i madh qe z. Hyseni te meret me poezit e mia, ketė e e kam nga deshira, e jo diq tjeter. Unė do thosha se do shkoj ne Suedi dhe do i thosha: te lumt z. Hysen Ibrahimi, po qe se ke mundesi te merresh me vjershta qe kam shkruar, merru, por mos e le pėr para, sespe une e di vlerėn e kritikes se z. Hysen Ibrahimi qe e kam te lexuar dhe e kam ne kokė, prandaj jam ne gjendje qe te paguaj sa te thot z. Ibrahimi. Rreth kesaj ju vet z. Ferizi keni deklaruar (lexoi komentet tuaja) se Hyseni ka nevoje pėr ndihmė me para bile ke shkruar edhe pėr vete qė te gjenden firma me finansue. Prandaj une kam deklarue se z. Ibrahimi, mos te lej pėr lekė e tė mos shkruaj pėr poezine time se une i kam mundesit dhe kam para, dhe jam ne gjendje ta paguaj mundin e z. Hyseni, kurse vlerėn e kritikes se tij e di se nuk kam para se ajo vlene shuuuuumė. Po e kuptoi se qenkeni shokė te idealit, dhe pėr kėtė ti duhet krenuar se edhe une do isha krenuar gjerė nė maje.
Te tillė njerėz i duhen atėdheut dhe Kombit, juve ju lumt qe keni kontribuar, andaj edhe z. Hyseni me plotė tė drejtė eshte marr me poezine tende dhe ti tani je me i priviligjuari se bashku me z. Ollomani qe e kam lexuar kritiken e tij. Bile me poezinė tuaj dikush ėshte marr, por me tonat, nuk di ē'far do bėhet, do i mbuloi pluhuri pa e thėnė askush njė fjalė.
Ėshtė mendimi i imi, se z. Ibrahimi, shumė mė shumė kishte me i kontribuar Kombit nė kėto raste me kritika, se sa me politikė, ndoshta po gabojė pa e nėnvlerėsuar profesionin e tij si politikan, por po e them duke e ditur se nuk kemi kritik, kurse politikanė kemi mjaft. Tėr internetin e hulumton e nuk mundesh me gjetė kritika tė mirėfillta. Ju z. Ferizi duhet tė ndikoni tek z. Ibrahimi qė ai tė meret me kritikė, pasi e paskit shok te idealit dhe qenkeni kaluar fėmijėrin bashk.
Nė kuptimin e drejtė, dua te them, se z. Hysen Ibrahimi, eshte nje kristal i kritikes, qe me se shumti me ka pelqyer dhe te tilla nuk kam lexuar. Ju qenkeni ne lidhje. Une do kisha dashur vetem zerin t'ja ndegjojė, hiq me tepėr, pėr mua kishte me qenė nderė.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-06-09, 01:16   #632
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Numer i madh i imeilave nga te gjitha anet e botes ku jetojn shqiptar i kan ardhur Hysen Ibrahimit me ket rast por gjat bisedes time ne telefon me zotri Hysen Ibrahimin -
te cilit i bėra edhe vet presion qe te merret me kritiken letrare ai kategorikisht refuzon-
per shkak se siq thot ai kritika letrare do te me robroj per se gjalli do te ma merr kohen shum dhe do te me burgosė ne nje far menyre un nuk do te kem ma liri sepse kritika emirfillt letrare kerkon shum kohė dhe un kaq kohė nuk mund ti kushtoj
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-09, 01:17   #633
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pra keto jan shkaqet qe e shtyjn Hysen Ibrahimin qe te mos merret me kritiken letrare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-09, 11:18   #634
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

29-06-2009, 18:49 #371
ZANOR
i/e regjistruar
Anėtarėsuar: 25-09-2002
Postime: 836
xhelal ferizi, ti e ben veten poet, autori, liriku, xhelali, e pa turp edhe i shkruan ne fillin e fundin e secilit shkrimi - ti tallesh me vetveten - merri kritikat te dobishme, se ashtu kurr nuk mund te behesh asgje, e ma se paku poet e autor, ajo mire e ka qe te qorton e kritikon, se ato vargje te stergjatura e pa asnje kompozicion poetik, pa ide, pa teme, pa motive, pa mjeshtri te fjales artistike, pa krijuar asgje bash asgje te re - nuk jane lirika, por zhgenjime rasti pa fre pafund, qe edhe po te ishje ti ndonje Eliot, Lorke, Pushkin, Gete.... askush nuk merr mundin te lexoj ato vargje - mendo thelle e gjykoje vetveten, parase te gjykosh njeri a popull te tere! Ti ia humbe vleren vet poezise e ben shporte mbeturinash! Nese vertet ke aq kohe te humbesh, si azilant a mergimtar, nuk mund ta beshe nje popull placke tregu fjalesh sikur te hudhura per dritare, se jo duke i nxierr gjoja nga fundi i shpirtit!

Kujdes! Ti nuk guxon te shkruash poezi ma te gjate se 7 vargje! E nese ka secila poezi jotja vertet 7 vargje poetike, ti duhet te jeshe shume krenar dhe i gezuar!

Nese i merr per keq keto mendime, dije se ti gabon dyfish! Ashtu sikur ti paske te drejte, ta kritikosh nje popull te tere as pa nje fuqi krijimi poetik - poashtu ka te drejte seciuli te te kritikoj ty! Ti paske te drejte ta kritikosh nje popull - e ty nuk paska te drejte te te kritikoj njeri?

Nese i merr pozitivisht keto mendime - do te jete shpetim per ty!
__________________
HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ZANOR : 29-06-2009 mė 18:55. Arsyeja: fakultative
------------------------------------

te nderuar lexues keta rreshta te kti shkrimi i gjeta ne nji forum shqiptar qe shkruanin per autorin
xhelal ferizi-

nga nji komentues kokderr dashakeq qe nuk i dihet as nacionaliteti por si duket esht shqiptar nga republika e shqiperisė-
dhe ja se si lete shpotit ai autorin e vargjeve xhelal ferizin
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-09, 11:20   #635
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ndersa nezir myrta nga rrethi i istogut ish i burgosur politik qe shkruan vargje -


tha per xhelal ferizin -

xhelal ferizi esht poet i deshtuar nuk esht poet xhelal ferizi


dhe me fyerje te ndyra u paraqit kunder autorit xhelal ferizi-

si dhe kunder antarve te fforumit
dardania -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-09, 11:30   #636
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Un e thash nuk kam kritikuar nji popull dhe kam thėnė se jan disa parazit qe veprojnė e sillen ashtu parazitqe dhe mos shisni shum mend se keto fakte shihen qartė perse jemi ma te varfrit ne europė pra --

ashtu pra hė thuaj tash pse-

por edhe sikur te jet nji popull qe nuk e don punen-

duhet kritikuar at popull-un tek e fundit nuk kam thėnė asgjė armiqsore -
por jan kshilla dhe qortiime ne vargje per disa njerz qe ne fakt veprojn ashtu apo jo-


por ti e tipat si ti mundoheni te gjeni qiqrra ne hell -
e kime ne vezė nga inatet po thujase armiqsore qe i keni me mua-
ku e di un ju mund te jeni ndoshta grek qe e flisni shqipen-


sa per vlersimet ne poezi ti nuk ke thėnė asgjė hiq-

asgjė kurfar veqorie e kurfar aftesie te ndonji zberthimi metaforik te vargut-

ti e diasa tjer thonė uh sa mirė ishte ne vargje te bukura deri tani e tani e paska prishur ky autori i vargjeve -se paska shkruar diqka qe nuk na pergjigjet ne paskit menduar ju te shkruhen vetem perkdhjelje e servili-
e kurfar qortimesh -
ne atdheun tonė ku quhet shqiperi etnike ma shum ka vend per qortime se per lavdata-


e sa per vargun as je ekspert as artist as i aft per vlersime ti nuk thua asgjė hiq mundohesh te thua diqka por kot nuk te ka dhėnė zoti aftesi per te thėn diqka jan disa gjoja vlersime fjalė te pa vlera -

nuk je artist as kritik letrarė-

dhe flet kot me paushallizma te cekta te paaftesisė tende per vargun-
thjesht flet nga inati zilija dhe tendenca e jote me qellime zhvlersuese te kqija por kjo nuk i takon as kultures as nivelit por inatit primitiv-
por nuk e zhvlerosn vargun asksuh -

nese ai ka sa do pak vlerė as ti jo-


-un te ajo vjersh e spjegova rastin -

si duket qenke edhe ti ai parazit qe pret prej te afermve tu ne mergim te holla e nuk punon ne atdheun tend-
prandaj te paska djegur -

sepse disa parazit qe ideal e kan rakinė -

dhe kafenenė e sorollatjen kot poshtė e lart duke mos u angazhuar fare as per atdhe as per shoqerinė as per ide te punes-

se le ma per te kontribuar diqka -

e shohin vetem nga duart e mergimtarve-

te cilet i rjepin i plaqkisin pa mshirshem-
duke i zhvatur -

jan disa thash-

dhe disa ashtu veprojnė-pse te duket pak ty un jam banorė i kosoves dhe paguaj 80 euro per te hy ne atdheun tim per dy javė a nuk esht plakitje kjo- e mergimtarve kush i vjedh kto para perse ta paguajm ne nga nga tetdhjet euro per te hy ne token tonė a nuk esht kjo plakitje mergimtarve shqiptar-
pastaj te mos harrojm rjepjet tjera qe na jan bė me vite apo jo-


kjo esht fakt nuk po genjej -

por nuk jan te gjith shqiptart te tillė -

jan nje numer e thash dhe e them dhe ashtu mbetet vetem nji numer jan kshtu mendoj dhe kshtu esht jo te gjith shqiptart jan te tillė pra te merremi vesh-

sa her me tė thanė ty -o tendecioz-dashakeq nxits i sherreve -----

nes e je mentalisht ne rregull ather merr vesh shqip e thash kjartė-
disa n njerz jan te tillė nji numer jo te gjith shqiptart-

e jo te gjith pra -

e kjo edhe ne vargje tash ma u spjegua se si kujt si dhe per per qka kushtohen
------------------------

pergjigje e autorit xhelal ferizi qe i jepet nji provokatori ne forumin shqiptar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-09, 11:35   #637
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk kam nevojė te turprohem nga identiteti im asnjiher-

le te truprohen ata qe dalin me maska -

un nuk turprohem nga malli im e pronat e mia as nga identiteti i qartė dhe adresa -

dal publikisht -

se as nuk vjedhi as nuk jam i korruptuar nuk jam hajdut as matrapaz -

jetoj me djersen time dhe nuk bėj krime-
as punė te poshtra -

vargjet jan te mijat dhe jap pergjegjsi per to-

por jo si disa njerz qe dalin me maska e mshefen pas maskave-

se burrni e quan ti e nderė daLjen me maska te njerzve qe nuk lėnė forum pa penguar -

e pa bė gallata te pa hijshme -

por e pengojn punen e faqeve shqiptare duke ju krijuar pengesa dhe shqetsime moderatorve dhe publikut-


se per se ua qes un emrin E MBIEMRIN UN punimeve te mia -

ky esht problem i imi -

sepse nuk dua te na ngatrrohen vargjet -

kur me qindra autor po shkruajn neper forume-


le ti din secili te vetat-

kush qka shkruan-

un ne hak te askujt nuk po hyj -

as nuk i marr kujt vargje -----me mundin tim po i shkruaj e djersen time ----

thjesht per qeshtje adrese-----

te sakt -----

identifikohem sepse nuk i kam borgj askuj nuk merrem me provokime as me spiunlliqe aq sa jam autor jam edhe nes e nuk jam -NUK JAM
fjalen e lir nuk e ndalon ti -

as nuk na e percakton ti se nga sa vargje ti shkruajm -


sepse nuk jemi ne diktaturen enveriane-

por jemi ne liri ne lirin e ffjales
-sa keq me vjen per ty sa keq sillesh m,e qellim pa le s e kush je ti nji zot e din -
sigurisht ndoj maskė qe mshefesh per qellime te dikuj
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-09, 15:39   #638
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

xhelal, anipse fole me nje ton si maturie ne fillim te ketij shkrimit tend te fundit, eshte e kote te harroj mushku zanatin e tij. Nje gje dije - as piken e inatit nuk e kam ne ty edhe sikur te ishje nje Lorke a Jesenin a Nerude - do ishte krenari ime dhe e kombit tim shqiptar (qe ty tu dhie goja sikur grek) - po ti as fillin e njohurive poetike nuk e ke - as teori poetike nuk ke, ani ato mund te mesohen - po figurativisht ti shkruan, sikur duke u derdhur me pike, nje knate uji e rrxuar, pa cak pa synim realizimi poetik te vargut dhe i con dem gjith ato fjale ate mund Sizifi!

Poezia nxit ndjenjen kunder nje paknaqesie, vetie negative a pozitive te njeriut a shoqerise, e jo del ne dritare e zbras arme me kapsolla, ne mase, pa e cilesuar ate nje5iun a pjesen e mases, po ty tu ka ba magje gjithkah (si ajo gruaja e dehur duke situr miellin neper dysheme). Mendova se i more keshilla ato fjale te mia, e ti nuk ke fregoje (se edhe njeriu e ka nje). Rilexoje ate qe nuk e kuptove, venja gisht6in kokes, e jgyko cka ti shkruan!

Poezia jote me e gjate - 7 vargje te reja! Beso kurr inati nuk ia kam poetit! Rilexo edhe ate shkrimin e asaj...siper as e njoh, po ka fakte t gjalla! Jane terapi keto mendime per ty!

Mirmbetsh!
__________________
HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

---------------------
ja se qka shkruan ky morrr i zi kunder autorit xhelal ferizi ne nji forum shqiptar ky antarė zemerzi i porositur nga dikush ne nji forum shqiptarė -
te interesuarit le te me shkruajn ne privat dhe mund ti gjejn kto komente ne forumet tjera shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-09, 15:41   #639
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

te interesuarit lexues shqiptarė mund ti kundervihen kti te birit te bushtres qe shpotitė autorin xhelal ferizi lirikun-
te inetreusrve mund te ju tregojm se ku shkruan ky pis me pseudonimin zanori ne forumin shqiptarė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-09, 09:25   #640
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

po ky labi moderatori i fshinė postimet tona qka shkruajm ne kunder nezir myrtes
-

po del fjala e shum kuj -

qe nezir myrta ka kriju privilegje e kumari ne dardani-

ndersa te nezirit i lejon ky llafet ku do -

e dikush qe ja zbraz turijve kti nezir livdaqit -

ky labi i fshinė sepse e mbron ket nezir kerkushin
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-09, 09:28   #641
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

O medet per mendt e tua e nezir myrta zeza se na a marrove krejt shqiptarinė me budallaqet tua -injorante duke nxjerr teori neper librat q ene i kemi lexuar ne shkollat e mesme

e ke dal ne forumin shqiptar atje e po mundohesh -

me shpotitė autorin xhelal ferizi -

pa kurfar turpi -

e pa kurfar cipe a ke hiq ndoj fije ftyre ftyrė more-a po mendon se njerzt nuk ta zbulojn pseudonimin tend dinak

tash edhe para lexuesve nga shqiperia-

dole ne forumin shqiptar qe e ke pergju aq gjat xhelal ferizin -
e nuk ke shkruar asnjiher as nji varg ne forum e pastaj fillove te ja emtipjsh temat e titujt liria bukuria etj -

e po i qet te pa larat e kosovarve-para leyuesit te shqiperisė

per shkak te inatit tend te zi meskin provincialist-

per shkak se nuk mund ta durosh smundjen tende te flliqur inatin shpirtngushtė o i mjerė fukara ne shpirtė fanatik-
nuk mund te durosh kur edhe dikush shkruan vargje e jo veq ti-

po ku sihit ju qe ne asnji forum deri sivjet asnji varg tuajin se kam pa -


o kokė mushku ti edhe disa tjer qe po mundohni te emitoni-

qka jue tue ba e kur do me u ndalė me kto budallaqe tuat primitive shpotitse ne at forum me pseudonimin zanor q po i ndrron pseudonimet sa ftyra i paske pas o njeri u qudisė -
e inate ziliqare fminore -

sa fminorė qe ishe o mistrec o plak i keq i mitur ziliqarė deri kur do me i ndalė shpotitjet tua ne at forum kunder xhelal feerizit se bota po qesh me ty
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-09, 09:29   #642
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nji det ndjenjash -nji ndjenj detrash

ja se si i ka kopjuar ky langaraq shum shprehje te miat -pra shprehjet e lirikut ne vargje ky matuf dinak nezir myrta qe pergjon si vampir neper forume

por vargjet e tij nuk kan kurfar vlerash-

as kurfar arti -

as kurfar thellsije te domethenjes -
jan te pa gjallri ne shprehje te pa kuptimta ne lidhjet logjike e te pa tingllima shpirtore qe nuk zgjojn aspak ndjenjė bukurie as emocioni -
as kureshtje pa vlera arti jan
jan thjesht disa kotsira zhgarravina-
te nji amatori nismetarė qe filloj tash te dal ne siperfaqe-

qe me par kurr nuk ishte ne forume me vargje -

kurr nuk e kam pa me asnji varg ne forumin shqiptar -

edhe ky si disa tjer pergjues te mallkuar te forumeve -
qe rrijn duke pergjuer si maca nen tervesė-

e pastaj mundhen te dalin pa vlera artistike ne emnyr qe te imponohen para dikuj
e ti gjvlersojn te tjeret -
gjėrat qe shkruan ky kunder meje ne forumin shqiptar e poashtu edhe ktu ne dardani qe doli me at provokimin e tij e mandej edhe me fyerjet te njejtat esht duke i bė ne forumin shqiptar ky matuf i kalbur

--------------------------------------------------------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-09, 14:00   #643
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Makresh si duket shtremeber po e kupton paraqitjen time -
un nuk kam inferioritete as ne raport me europen as me ameriken -por aleancė shok dhe bararabarsi ne at aleancė jo si skllever por si partner serioz zhvillimi-


a s nuk jam kunder feje -

liritė fetare nuk do te guxonte askush ti cenonte para syve te mi -
nuk dote preanoja per shkak te fetarve te njerzve per hirė te zotit qe un shum e besoj dhe kam dashuri te madhe per zotin pa dyshim-
-
sikur te kem mundsi ti mbroj fe tė gjith do ti mbroja se feja e sht e mirė por jo fanataizmi fetarė-
per shembull komunizmi----- nese do ta kisha un fuqi -nuk do te leja komunizmin me i rrezuar kisha e gjamija-

por un fetė i dua dhe do ti mbroja nuk do ti largoja nga shpirti i popullit-
por do ti radhisja aty ku e kan vendin jo te jen ne shtet e mbi ligjin e rendin-

mbi shtettin -
feja esht fe--- nuk guxon feja me ken shtet--- un jam per shtet ku feja nuk ka ndikim-
por demokracia -----shteti kombi para kombit nuk vejn kurgja ne shprehje pa komb nuk ka atdhe pa atdhe nuk ka fe kurfare -

ligjet gjygjet e shtetit e kombi kultura e feja vetem aty ku e kan vnedin-pra te lira jasht ndikimit shtetrorė-


ameriken e kritikoj-

per qdo veprim te pa drejtė dhe europen por ndjehem thell ne shpirtė aleat i tyre keshtu e dua edhe kombin tim shqiptarė-
dhe nese jam ne rreshtimin e perbashkt ne aleancen perednimore -

bashk me ata pra ameriken dhe perendimin -

nuk do te thot se jam kunder kombeve tjera-

as kunder arabve apo ndonji feje ---

dhe nuk do te kisha lejuar diskriminimin e tjerve -

dhe duke qenė aleat me ta me perendimin edhe ma me guxim kisha kundershtuar-

qdo gjenocid apo padrejtesi-por un i trembem pansllavizmit -dhe ndikimit te tij ne botė prandaj e dua perendimin besoj se shqiptart poashtu e duan ket aleancė shqiperia ka hy ne nato kjo esht aleancė tash edhe zyrtare edhe shpirtrore me perednimin-


si aleancė anti sllave e shoh perednimin naton dhe ameriken -
prandaj e shoh ardhmerinė e shqiptarve ne siguri ne gjirin e perendimit---

se nuk cenohet as feja as kombi as lirija fetare dhe nese jam ne gjirin e tyre te aleances perendimore ma e sigurt esht gjamija dhe kisha katolike ne aleancė perendimor se sa ne at pansllave-

ne shum ma leht japim vrejtje e qortime nga ai pozicion i aleances me perendimin -
japim vrejtje qortojm ma leht me kritik e ju kundervihemi padrejtesive kunder mospajtime ve -
se sa me ken jashta aleances perendimore-

kundershtojmė ma leht padrjtesinė dhe nuk pranojm inferioritet -

por barabarsi parteneritet bashkpunimi miqsi -
ne aleancė perendimore -

ndersa arabt dhe te gjith muslimant bashk me fe e zakone te tyre -
do i kisha dashur ne lidhje aleancash e miqsije me perendimin me europen dhe ameriken-aty ata mund te jen ma te sigurt -

siq esht dubai arabija saudite kuvajti etj -----

nuk ka nevoj te trembet aspak irani nga amerika ------perse !!!!!!!!!

ma shum le te trembet IRANI DHE TE GJITH ISLAMIKT nga rusija -ketu qendrojn dallimet tona ne pozicione

qka ju me keni keqkuptuar se un nuk po dua qe te praktokohet ndonji padrejtesi apo diskrimin
ndaj iranit dhe popullit te ti-
irani nese miqsohet me ameriken -


nuk humbė asgja vetem perfiton bėhet nji dubai i ri-----


por shum njerz jan duke menduar se rusija ka shum ndikim ne iran ---
ne kubė ne spanje e ne disa shtete latine-----

qe po i qet cunga nen rrota amerikes-----
prandaj jan gjith kto probleme sepse amerika nuk e don ndikimin e tjerve aty as te pansllavėve-
kuptojeni drejt ket-


amerika ka deshir ta bej aleat te vetin iranin mik ---

qe te jet irani ne anen e saj ---

ne keto gara per dominim ---

pse jan turrė kina e rusija ne ndikime botrore -

amerika po ka qef me pas sa ma shum miq ne anen e saj per siguri ma te madhe botrore -

qe te ua merr forcen dhe peshen kinezve dhe pansllavo rusve -
e ti dominoj tregjet dhe ndikkimet botrore ---

irani duhet ta kuptoj ket dhe te behet me ameriken-te largohet nga aleanca ruse pansllave ---


dhe ne iran ka shum intelektual qe e kuptojn ket --


askush nuk ja prek at fe islame iranit as kulturen kombtare gjihen perkundrazi perendimi ja ruan ma mir se sllavt -----


bile ma shum do ta ruaj ne miqsi me ameriken---

amerika nuk lendonas nuk poshtron civilizime as fe-----

as nuk ngacmon fe -----

dhe si kampione e lirisė ju e dini te gjith sa ajo as zakone as fe nuk ngacmon-----

perkundrazi i ruan si vlera te njerzis e demokracisė prandaj e simpatizoj ket mbrojtse te feve -----

e te shqiptarve te lirive e te popujve te vegjel -----

por nuk mendoj ne nen shtrime -----

as diskriminime me ameriken as nen ameriken nuk e mendoj ashtu jeten por as amerika nuk mendon ashtu ---

do te jemi te gjith me te perparuar e me te zhvilluar ---

por rusija po trubullon shum situata e popuj neper botė------po prishė shum

lidhje e miqsi neper popuj ---siq e prishin lidhjen irano amerikane ---

irani po e keqkupton ameriken -----

ne fakt po e keqkuptojn disa qarqe proruse ne iran -----

dhe ne irak ----

por jo ata te tjeret qe e duan ameriken-----

ka shum iranian qe e duan ameriken perendimin---

sepse te gjitha liritė njerzore e fetare jan shum te mdha ne perendim ---


e ushtrimi i fesė demokracisė e i qdo gjėje---

perendimi esht ma i lirė---dhe i civilizuar nuk ka fanatizeme radiklalizem as egersi por jan njerz qe merresh vesh me ta mund te besh marrveshje sepse jan te zhvilluar ---nuk edi se a je shiit apo sunit ---

por dije se sunitet ne iran jan te diskriminuar-----

nese irani behet mik me ameriken ---

te gjitha fetė ma shum do t e ken liri ---

me kuptoni drejt tash dhe jo gjithnji shtrember gabimisht


shkrim nga autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-09, 16:56   #644
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Xhelal Ferizi: Arabizimi i Kosoves
E Diel, 28-06-2008, 06:18pm (GMT+1)


Arabizimi i Kosoves

Leshimi i mjekrave, wehabizimi dhe rrymat e tjera fetare

Pas shume vuajtjeve dhe peripecive dhe mbrojtjes nga shkrirja dhe asimilimi nga pansllavizmi dhe invacionet e shumta gjate historise, luftrat dhe pushtimet si dhe rezisteca nga osmanllinjte, Kosoven e ka tronditur bukur shume edhe invazioni i modes arabe!

Nga Xhelal Ferizi

Nga lindja, iranizmi, sektarizmi dhe klanorizmi si dhe faregjia talibaniste jane dukuri te reja ne Kosove. Synimi i te gjitha ketyre praktikave te aplikuara ne kete terren europian eshte ndryshimi i popullit antik shqiptar, formimi i nji injorance dhe koncervatizmi tjetersimi i kultures kombetare.
Keto sekte fetare kane hyre nen ndikimin e Iranit dhe Arabise Saudite si dhe nen ndikimin direkt te pagesave mujore, apo sigurimin e nji ekistence.
Njerez qe me pare, jo vetem qe nuk kane pasur prirje fetare, por as idene per kete fe, as per fete ne pergjithesi.
Kur vete i kam pa disa njerez te cilet i njoh personalisht, nga qyteti im, jo vetem qe nuk kane qene te pershtatshem as per me hy ne grup me satanin, se le ma fetarisht, te cilet kenaqin njerez vetem kot, qe kane ec mbi dhe.
Merreni me mend se kush ka hy ne keto organizata qe une i quaj politike me prapavija per te asgjesuar kombin shqiptar.
Te gjitha keto rryma organizohen nga qendra financiare arabo-iraniane, por me bashkepunim me qendrat Athine-Moske-Beograd, me qellim te paraqitjes para bote te nje talebanizmi ne Kosove.
Se sa jane te vetdijshem shqiptaret per kete rrezik te ri qe i kanoset kombit tone, nuk e di, por rrezik sigurisht i madh po, edhe pse numri akoma eshte i vogel. Po shfrytezohet varferia dhe dembelia e disa njerezve te cilet jane te gatshem per para edhe me djallin me hy ne shoqeri, se le me dike tjeter.
Habitem me ata qe guxojne te bejne veprime te tilla kur e dine se sa shume vuajti kombi shqiptar per kete liri dhe sa sakrifica.
Keto organizata duhet te ndalohen menjehere, te shpallen te ndaluara dhe shume te rrezikshme per interesat e kombit me dekret shteteror.
Perse keto sekte nuk lejohen ne Serbi, Rusi apo Greqi? Keto sekte financohen nga bugjeti arabo-irano-ruso-ortodoks, per te irrituar perendimin kunder Kosoves ne menyre qe perendimi ta braktise Kosoven, te neveritet nga Kosova dhe ta leje ne kthetrat e pansllavizmit.
Komplet loja ketu luhet se ketu nuk ka te bej asgjė me fe.
Ne kete loje te rrezikeshme kane hyre ata njerez qe marrin nga 500 euro ne muaj duke duke ndenjur kot, ndersa tinza (fshehtas) disa nga ata pijne raki dhe bejne njeqind te zeza, ndersa diten paraqiten fetar te rregullt te sektit.
Mendoj se kjo praktike teatrale duhet ndeprere dhe duhet te kerkohet llogari nga keto shtete qe menjihere ta ndepresin aktivitetin e tyre ne token e kosoves.
Kombi shqiptar do e shohe se sa gabim eshte.
Me mos marrjen e menjihershme te ketyre masave qe shperndajne keto cerdhe te rrezikshme talibanizmi do te vije nje dite kur do te jete vone. Pervec prishjes se kultures tone dhe indentitetit ka me pase edhe pasoja te tjera.
NUK LUFTUAM DHE NUK U COPTUAM QE TE SJELLIM TALEBANT NE EUROPE, POR QE TE EUROPIANIZOJME KOSOVEN DHE JETEN TONE, LIRINE DHE DEMOKRACINE TA SJELLIM NE KET TOKE TE SHUMVUAJTUR.
Por jo! Pas kaq lot e gjak, te vijne te tjeret dhe te tallen me mundin dhe lotin tone neper shekuj, me gjakun dhe varret e deshmoreve tane qe rane per liri dhe modernizim, per progress dhe integrim europian.
Mosnderprerja dhe mos ndalimi i kesaj rryme radikale i ka shtuar guximet qe te veprohet edhe ma lirshem neper udhekryqe te medha te qyteteve. U ndertuan xhamija qe me pare nuk kane qene askund aty. Ato u ndertuan pa plan, vetem se ai qe lejoi tenderin mori disa mijera euro per te ble nji bulice dhe nji mushke si dhe nje makine.

Injoranca dhe rreziqet qe lejoheshin nga gjithfare lloj idiotesh qe marrin poste ne duar e nuk kane kurfar karakteri njerzor, pervec karriges dhe paftyrsise qe per para nuk po lanė gjė mbi tokė e mbi dhe pa pranuar qe me duket se nene e baban do ta shisnin per para duke mos menduar fare per pasojat qe mund t'i vijn atdheut nga kjo aventurė tejet e rrezikshme ku nate e dite repeorteret dhe gazetaret pansllav e grek e armiq te tjere fotografojne dhe shkruuajn per kto grupe dhe propagandojne Kosoven si nji taleban i ri, si nji Iran, si nji vend i faregjeve dhe kultures aziatike
VET KY VEPRIM TREGON ANTISHQIPTARIZEM SIKUR TE ISHIN MIQ TANE KETO VENDE NUK DO TE NA SILLININ KETO SEKTE TALIBANISTE NE TROJET TONA POR KET E BENE NE BASHKPUNIM ME MIQT E TYRE NE MOSKE, NE ATHINE E NE BELGRAD. THIKE PAS SHPINE KOSOVES NDERSA NE KET E KURTH NE KETE PROVIM RANE TE GJITHE NAIVET DHE LAKMIQART DEMBEL QE DOJNE PARA PA PUNUAR SI DHE POLITIKANT TANE QE PER PARA LEJOJNE GJITHCKA.
Lejojne cka do qe i teket botes qe mbi ne te kaloje gjithfare lloj shtegtari e praktikanti i qorbave te perziera me arabo ortodoksi irano pansllavo talibanizem.
Te shpetojme atdheun sa nuk esht vonė nga ky rrezik.
autori i shkrimit xhelal ferizi liriku
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-09, 18:39   #645
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Te falenderoj bashkatdhetarė i nderuar- top monstar - per intresimin ndaj vargjeve t e mia-

kėto vargje po ja fali kombit tim shqiptarė qe ti ket neper shekuj brezave arkivave kohrave gjenerataveprandaj ruani si syt e ballit keto vargje

se qdo material esht pasuri gjurmė te shkrimit pas njimij vjete kto shkrime jan shum interesante


arkivat dokumentet
e
shkrimi temat qe ka ky forum


e secili forum

jan vlera ash“tu si edhe materiale krijimet librat literaturat


ne ktu do t ejemi dhe do te kemi akoma argtime dhe bashkpunime

vargje biseda shkembime mendimesh


dhe tema


kti forumi dhe antarve i uroj mirsi bashkathjdetarve te mi ju falenderoj per perkrahjen tuaj q ė mė jepni

un i kamdisa vlersime q eme kan shkruar njerzit ne imeil

por ato po i ruaj per vete


kto te hapurat jan intresante sepse thonė publiku esht ai qe shpaloset

ai q eta jep vleren dhe noten

nes e publiku te pelqen nuk ka dilemė s ete pelqen edhe komisioni kualifikues


mjerisht sot gjithqka esht bė treg dhe interes


,njerzt po behen heroj me pare
dhe vlerat etyre po rriten me njoftesi e dallavere

me madheshti te rrejshme


duke u ngritur ne baza te pseudovlerave e pseudo kualiteteve

Un nuk dua ashtu nuk me pelqen sepse me pelqen origjinaliteti me pelqen publiku i cili pa pare dhe kurfart intersi e thot fjalen e vet hapur
origjinale
pa kurfar interesi

nuk me intreson fjala e atyre qe quhen t e medhej
sepse ata fjalt i kan me pare dhe me interes esht ba gjithqka

treg

dhe nes e ja jap 1000 euro te ben qka te duash te lavdron pa merita

ndersa lexuesi jo

lexuesi esht origjinal ashtu si ndjehet shprehet
ktu nuk ka treg


prandaj me pelqen shum fjala

e lexuesit origjinal


un jam nis nga lexusi dhe me lexusin kam shoqeri.


NėSE LEXUESI KNAQET SHPIRTNISHT ai vertet knaqet pa kurfar

falcifikimi#
ai knaqet vertrtet nga knaqsija origjinale


te ai nuk ka zyrtarizma e paraqitje finesash

e artificializma

prandaj knaqem me lexuesin


edhe sikur t ebotoja njimij libra shum ma me dė shirė do ti promovoja me popullin me lexuesin

se sa me te mdhejt e letersisė


per mua ka rendesi q elexuesi po knaqet shtresat popullore kjo ka rėndėsi

dua te jem i popullit ne radhė te parė

kshtu kanqen gjithmon idealet dhe ndjenjat e mia veret kshtu ndjehem besoni

te fala nga autori liriku XHELAL FERIZI (xhela)

ME KET EMER ME KA NJOFT SHOQERIA

-------------------------
shkrim nga autori xhelal ferizi pergjegjeje nji forumisti

te forumi zemra shqiptare ne at forumHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 02-07-09 nė 18:40
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.