Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-02-08, 10:36   #61
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ti i nderuar Xhelal, me c'shoh, ose nuk do qe te me kuptosh, ose vertet nuk kupton. Po ta sqaroj edhe nje here me dy fjlale se nuk e kam zakon te bej novela me sqarime. Perderisa ti e ke te postuar poezine me emrin tend, une apo kushdo qe i referohet per te dhene nje mendim nuk eshte e nevojshme dhe e domosdoshme te beje copy paste edhe emrin, pasi poezia eshte e deklaruar qe eshte prone e jotja e per me teper kjo teme e ka qe ne titull emrin tend dhe sqarimin. Per me teper ne shpjegimin e mendimit tim une kam permendur emrin tend. Shkurt, kur te japin mendime per poezite e tua mundohu te respektosh etiken dhe ti referohesh mendimit per ty dhe jo te thuresh novela per te na treguar se sa rendesi ka emri ne pronen tende. Nuk ta prek njeri pronen jo se mesa shoh e paske delirance emrin tend.
p.sMe vjen keq shume dhe perpos kesaj do te te lutesha qe te shkruash qarte dhe me drejtshkrim pasi nuk ti kuptoj mire fjalite me aq gabime sa shkruan.
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-02-08, 12:19   #62
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

**********
**********
**********


Me gjithė respektin qė kam ndaj vargjeve tė poetit Xhelal Ferizi, kam njė kritikė apo kėshillė tė madhe!.

I nderuari Xhelal Ferizi,

ndoshta jam i "vogėl" tė tė kėshillojė, kritikojė por pasi qė Tema ėshtė tė japim mendimin tonė rreth jush atėherė edhe po e jap atė.

Vargjeve tuaja tė bukura i mveshet njė acar i fortė kur tė shikojmė tė shkruarit e gjuhės shqipe nė ato vargje.

Fillon me shkronja normale, vazhdon me shkronja e parė e ēdo fjalie shkruhet me shkronjė tė madhe tė tjerat me normale veq kur te ndrron tė gjitha fjalitė me shkronja tė mėdha, hmmmm.

Ky ėshtė ai acari i cili po tė pėrcjellė nė ēdo hap, Pse????

Me kėtė plogėshtohet mendimi i lexuesit ndaj njė poeti tė madh.

Tė lutem mos e prano kėtė si " mosvet hiq ēka qenka bėrė", por si nxitje pėr tė punuar rreth Gjuhės Shqipe dhe Artit tė sė shkruarit tė Gjuhės Shqipe.


Tė dėshiron suksese


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kodra : 03-02-08 nė 12:21
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 12:30   #63
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

....Z.Lirik,,,

personalisht e cmoj guximin e Juaj,qe jeni deklaruar me emer e mbiemer ne Forum,kjo eshte ceshtje private,dhe secili terheq konsekuencat e veta,...

nuk dmth se nje veper artistike vleresohet me larte nese nenvizohet me emrin e Autorit,shpesh ne keso raste mundet me ndodh qe vlersimet te vehen nen thjerreza subjektive,e jo nen thjerreza objektive,,,pasi qe apriori ne mendjen tone-subkoshience jane regjistruar informata rreth emrit-personit ne fjale,,,dhe dashas apo pa dashas kur vlersojme mundet te ndodhe qe te ndikohemi,....

rasti konkret qe JU e citoni p.sh. ISMAIL KADARE (....i cili nuk eshte i vetmi krijues i madh ,por ai arriti te depertoj ne skenen boterore,,,krijues te medhenje ne mesin e shqiptareve ka mjafte...por nje pjese dermuese shkelen nga koha dhe nga rrethanat adekuate ku jetojne,...);pra,nese lexuesi lexon nje poezi te KADARES,dhe ne fund sheh emrin e TIJ,atehere ka nje hapsire te mundshme,qe vlersimi te jet subjektiv,dmth te ndikohet nga faktore sekondar,sepse eshte i njohur ne mase,gezon autoritet dhe admirim..etj....

-po psh nese rradhisim poezine e Kadares me poezi te autoreve tjere ne nje rradhe ,por autoret te fshehur nen pseudonime,atehere BESOM se vlersimi do te jete shume me objektiv,me real...dhe nuk perjashtohet mundesia qe te vlersohet shume me teper poezia e nje autori plotesisht te panjohur...

keto qe ceka jane sipas meje KRITERE qe te vlersohet drejt nje veper,mirpo nuk dmth se jane te vetme...

qendrimin e ADIDU ,une e kuptoj objektivisht,nese ai prenoncon nje POEZI nga JU,te jeni ne dijeni se keni zgjuar respekt nga ana e TIJ,perderisa ai ne menyre profesionale i hedhe veshtrim poezise se JUAJ,duke iu fal nga koha e TIJ e cmuar.


-Melodiciteti qe e cek ADIDU,ka rendesi te posaqme per POEZINE,me nje melodicitet te akorduar poezia lene mbrese dhe ndijesi te kendshme te lexuesi,ajo rrjedh lirshem ,nuk ngurtesohet,gje qe ngacmon emocionin qe te RI_LEXOHET,....

dhe kjo eshte poenta kryesore,fuqia e RI_KTHIMIT,

....psh.UNE sa e sa here isha RI_KTHYER te lexoj poezine e FILIP SHIROKES ""shko , dallendyshe....""...te cilen jo vetem prindet e mi e kane lexuar ,ajo poezi pra ka jetu ne zemrat e lexueseve...


"......T'mujsha dhe un' me fluturue
dojsha dhe un' me u nisė me ty,
dojsha n'Shkodėr me kalue,
m'e pa prap at'vend me sy!
Por... ti shko atje... fluturim
e ti qajma fatin tim. "kuptohet qe bazament i poezise eshte QELLIMI-MENDIMI qe fsheh poezia,..i cili pastaj stoliset me METAFORA...


Z.Lirik,
besoj se kam has ne mirkuptim te JU,
dhe besoj se jeni te vetedijshem qe ELOZHA,dhe SERVILITETI nuk e mbrojne vepren artistike,ato vetem se e zbehin dhe i hedhin hije te injorances,....mirpo KRITIKA E HOLLE,e ngrit edhe me larte,e skalit,....
"Ai qe te do,ai te kritikon..."
thote nje fjale popullore....me respekt.,pra pa elozhe
Legenda


Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Murgesha : 03-02-08 nė 23:06
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 18:10   #64
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E nderuara legenda

Mė pėlqen shum mendimi yt i qetė objektiv
popujt e civilizuar nuk bėhen rober te kulteve,fatkesisht te ne po nodhė te ne shqiptart kjo
ne trembemi nga emrat e mdhej ndersa te popujt tjerė punohet,nuk shikohen gfare emrat por ata punojn
pamvarsisht respektit q e kan per emrat e e mdhej ata vazhdojn te punojn dhe kshtu arrijn kualitetin:
Kultizimi apo mitizimi na robron dhe ky besim i takon primitivizmit jo modernnizmit.
ju keni shkruar qetė korekt dhe bukur e nderuara legenda mirnjohje nga ana ime
un e kuptoj edhe melodixitetin e adidu por ai sikur ma teper po ka prirje per nji far vrazhdesie sesa mirkuptim ndaj meje
Un deshta te seleksionoj vlersimin dhe mendimet ne prozė e ti nxiten njerzit te shkojn atje te vargjet
ky ishte qellimi kryesorė q enjerzit ti lexojn vargjet atje me vemendje mundsisht te thellohen ne sicelen domethėnje por u akuzova pak nga adidu por nejse s paraqet shum problem koha do te deshmoj per at qe me akuzon adidu ne komentin etij.
Sa i perket mendimit tuaj alternativ ju keni folur drejt ne rastin Kadare dhe ne poezit e tij.
Prija jonė per tu bė rober te kulteve na e ka ndaluar progresin.
Dikurė ne rininė time ėndrroja dhe adhuroja Naimin FIshten Migjenin
dhe dridhesha nga vargjete tyre dhe thosha
o zot kta jan mbreter te pa arritshem
dhe as q e guxoja te mendoja ti ngjajė sa do pak naimit sepse ne kokat tona ishte krijuar kufiri
me emrin qe i qunim gjeni magjik te pa aarritshem
kshtu robrohej mendimi yne thehej vullneti askush nuk thot te shqiptart
Naimi ishte vertet madheshtorė i madh por un do te pepriqem te behem ma i madh se ai
edhe nes e nuk bėhet se paku ta heqė kultin nga koka
sepse ėsht ma i lirė
ma i fuqishem
dhe ai q e krijon duhet tė mendoj lirisht pa kufij ne kokė
dhe tė thot nese ai ka krijuar ishte koha e tij ne ket kohė do te krijoj un
pamvarsisht s e ai ishte gjenial per at kohė
por ne kohen sot do te pepriqem trimrisht te krijoj un
dhe nuk trembem nga kulti .
nji popull q e mendon pe progres ai zhvillohet dhe lirohet nga kultet
Ne e qmojmė kadarenė shum lart pa dyshim te gjith shqiptart e qmojnė
por krijuesit e talentuar nuk guxojn te mbeten rober krijuesve te medhej
brezat duhet te ja tejkalojn atij natyrisht fjalen e kam
pwer krijuesit qe vijn nė breza.
NJI POPULL Q ė LIROHET NGA KULTET DHE NUK TREMBET NGA FAMA E TYRE AI ECė PARA ZHVILLOHET
ndersa nji popull qe mbrenda kulteve robrohet stagnon
Ju keni shum te drejt e nderuara legenda.
Dikurė ne nji forum ku isha un para dy vitesh u krijua nji iniciativė qe te krijohen libra te perbashkta
nga autoret shqiptar te forumeve ide e cila me pat pelqyer shum por ajo ide ngeci nuk shkoj ma
larg nuk u zhvillua
.MENDOHEJ Q ETE GJENDEJ NJI HSHTYPSHKRONJ ELIRė OSE NJI QENDER NE SHQIPERI APO NE KOSOVė DHE TE SHTYP BOTIMET E TE GJITH AUTORVE TE FORUMIT
ATHER TE SHOHIM S E KU PO JESIN PUNIME T E FORUMISTVE DHE PUNIMET TJERA P MENDOJ PER VARGJET SEPSE PER ROMANE NUK E KAM FJALEN:
MENDOJ S ENDER FORUMIST KA SHUM NJERZ Q EKAN SHKRUAR BUKUR DHE DO T EISHTE IDE E MIRė KJO QE U NIS TE PERFUNDOHET TE GJENDET SHTYPSHKRONJA DHE TE BOTOHEN
TE GJITH LIBRAT NGA FORUMISTET E INTERNETIT MA RADHė DUKE SHPALOSUR
TE GJITH AUTORėT ME RADHė DHE NE KET DREJTIM TE NDIHMOJ EDHE SHTETI QNEDRAT E KULTURES FÓNDET OSE SPONZORT APO TE GJENDET FORMA:
APO NUK ESHT IDE E MIRė KJO TE GJITH AUTORET DO TE VININ ME RADHė SIPAS ALFABETIT
TE GJITHA PUNIMET NE INTERNET NEPER FORUME DO TE DUHEJ TE BOTOHESHIN
DHE DO TE DUHEJ TE GJENDEJ SHTYPSHKRONJA MA E FAVORSHME APO MENYRA
kjo do ti pasuronte bibliotekat tona dhe do ti nxirte emrat eshum autorve n e dritė do te psuronte kulturen tonė dhe do ti jepte popullit tonė nji dritė shkelqim te bukur por duhet te orgasnizohen forumistet e te gjitha forumeve dhe te ua ndergojn nji peticion shtetit qendraVE TE KULTURES
Mund te organizohet PER SHEMBULL SECILI FORUMIST TE JA PAGUAJ KISTET QENDRAVE TE KULTURES KISTET MUJORE E ATA TE NA I SHTYPIN LIBRAT E FORUMISTVE
NUK EDI A ESHT KJO IDE Q EJA VLENė APO JO JEPNI MENDIMIN TE GJITH JU NE KET DREJTIM
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 20:44   #65
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I NDERUAR KODRA

Faleminderit per rrespektin qe keni ndaj meje jeni i drejt dhe i sinqert
ne fakt gabime ortografike ka ne vargjet e kmia dhe gabime ne drejtshkrim
ktu keni plotisht tė drejtė por kto ndodhin se nganjiher me dhembin sytė nga shkrimet dhe lezimete shumta dhe shkruaj sa ma shpetj mundohem ta kryej p a i kontrolluar
KėTU QėNDROJN SHKAQET ngutia dhe terminet e shumta obligimet detryat ejetes se perditshme
vrapimi pas ekzistences kam tre femij qe duhet ti ushqej ekam njimij halle ne kokė prandaj eedhe ngutem edhe gaboj por her mbas here po bėj permirsime.
SIKUR TE ME SHIHNIT JU NE QFAR KUSHTESH KRIJOJ UN VETEM NESE DO TE ME PERCILLTE NDONJE KAMER DOKUMENTARE TELEVIZIVE SE NUK DO T E BESONIT
KA RASTE KUR KAM VETEM NJI MINUT KOHė HIQ MA SHUM NGA VRAPIMET POSHT ELART DHE NGARKESAT E JETES
SIKUR TE KISHA QEN UN SI ATA QE JAN ME SHERBTORė QE KRIJOJN PA BRENGA KURFARE
NDRYSHE DO TE ISHIN PUNET
BS EOJ S E ME KENI KUPTUAR UN MUND TI LEKTOROJ DHE TI DREJTOJ TE GJITHA POR ME DUHET KOHė BESONI KETO NGARKESA PO ME NEVERITIN
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 20:49   #66
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

I NDERUAR KODRA

Faleminderit per rrespektin qe keni ndaj meje jeni i drejt dhe i sinqert
ne fakt gabime ortografike ka ne vargjet e mia
dhe gabime ne drejtshkrim
ktu keni plotisht tė drejtė
por kto ndodhin se nganjiher me dhembin sytė nga shkrimet dhe lezimete shumta
dhe shkruaj sa ma shpeJt mundohem ta kryej p a i kontrolluar
KėTU QėNDROJN SHKAQET ngutia dhe terminet e shumta obligimet detyrat e jetes se perditshme
vrapimi pas ekzistences
kam tre femij qe duhet ti ushqej
e kam njimij halle
ne kokė
prandaj edhe ngutem edhe gaboj
por her mbas here po bėj permirsime.
SIKUR TE ME SHIHNIT JU NE QFAR KUSHTESH KRIJOJ UN
VETEM NESE DO TE ME PERCILLTE NDONJE KAMERė DOKUMENTARE TELEVIZIVE
SE NUK DO T E BESONIT
KA RASTE KUR KAM VETEM NJI MINUT KOHė HIQ MA SHUM
NGA VRAPIMET POSHT E LART DHE NGARKESAT E JETES po ndodh kjo
SIKUR TE KISHA QEN UN SI ATA QE JAN ME SHERBTORė QE KRIJOJNė PA BRENGA KURFARE
NDRYSHE DO Tė ISHIN PUNėT
BeS OJ S E Mė KENI KUPTUAR UN MUND TI LEKTOROJ DHE TI DREJTOJ Tė GJITHA
POR Mė DUHET KOHė BESONI
KėTO NGARKESA PO Mė NEVERITIN
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-08, 08:24   #67
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Adidu I Ose E Nderuar Nuk Di Se Qfar Gjinije Keni Me Fal
Vlersimi Juaj Per Vjershen Mund Tė Jet Tamam; Por Mua Mė Pėlqen
Ma Teper Tė Nxirren Veteėm Nga Dy Rreshta Ose Tė Shkruhet Prozatimi Interpretimi Pėr Shembulll Si Vlersim Emfjalė Ndersa Lexuesi Te Dergohet Te Titulli Te Vendi I Poezis Ku Jan Vargjet E Mia:
Ju Adidu Thoni Diqka Per Emrin Qė Un Nuk Dua Tė Thellohem Ne Kto Diskutime Se Dalim Ne Situata Alergjike Edhe Ashtu Me Krioj Neveri Dhe Alergji Kjo Fjalė E Jotja Dhe U Ndjeva I Fyer Por Nejse Ndoshta Eke Thėnė Pa Dashje Se Un Nuk Jam Nji Njeri Qė Kam Komplekse Te Tilla Sikur Te Isha I Tillė Siq Mendoni Ju Tjeterfare Do Te Ishte Pozicionin Im Por Nejse Ky Esht Mendim I Juaji:
Po E Shprehu Edhe Njiher Metoda Ehysen Ibrahimit Me Pelqen Ma Se Tepermi Se Si Ka Komentuar Ai E Keni Te Shkruar Shembull Dhe Model
Nga Njiher Qėshtja Qendron En Disa Rregulla Teknike Dhe Principe
Por Jo Ashtu Siq Mendoni Ju
Ju Keni Dhėnė Nji Vlersim Tuajin Ktu Per Vargjet Epoezis Un Dhe Hiri Por Faj Ka Ai I Pari Qe E Qiti Poezin Ne Temė Dhe Tha Nji Fjalė A Dy Dhe Nuk Me Pyeti
Fare Nuk Kometohet Ashtu Ju Nuk Keni Faj I Nderuar Adidu'
Nese Dikush Don Te Komentoj E Thash Le Te Komentoj Sipas Modelit T Ehysen Ibrahimit:
Nuk Ekuptoj Ket Gjuhė Ku Menjiher Kalohet Ne Ashpersi Me Mua Nese Them Nji Vrejtje Shoqrore Pa Parapavija Nji Vrejtje Teknike Nji Vrejtje Estetike
Qe Nuk Ka Qellim Te Fyej Askend Por Thejsht Esht Nji Vrejtje Nji Deshirė Nji Shfaqje Inetepretim
Un Kam Tjera Ide Shije Dhe Emndime Dhe Nuk Esht E Thėny Te Jemi Te Gjith Njejt
Por Mendoj S E Fjala E Lir Dhe Eksponimi I Saj Neper Mes Liris Dhe Demokracis Nuk Duhet Te Me Shperblehet Me Shpoti Nes E Mbroj Estetiken Ose Metoden Formen
Nese Them Per Shembull Kjo Ngjrė Shtepije Nuk Me Pelqen Sepse Shemton Ket Shtepi Dhe Nu E Reflekton Driten Apo Nuk Paraqet Bukuri Por Ngjyr♪7 Te Pa Kendshme Per Ke T Bshtepi Te Bukur Nuk Do Te Thot Se Un Shaj Dikend Apo Perbuzi Por Paraqes Shijen Time Dhe Metoden Time Nuk Edi A Me Kupton Ti Mua Dhe Nese Nuk Po Kuptohemi Le Te Riij M Kshtu Siq Jemi Se Nuk Po Arrijm Te Kuptohemi
Un Mendoj Ndryshe E Ti Ndryshe Nuk Po Ja Dalim Por Un Me Tendenca Nuk
Flas Vetem Ne Ratse Te Jashtzakonshme Tejet Specifike Dhe Kur Kam Arsye
Te Forta Edhe Ather Nuk Me Pelqen Tendenca
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-08, 10:40   #68
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Njeriu me Pendė ne Dore


Sa per lakmi ky njeri
penda i shkruan me kėnaqėsi
dora e lehte e tij
mrekullirat krijon
jo per Biznismen por per shijen tone

O njeriu me pende ne dore
shkruaj poezit mos ndalo kurre
prej qe lexova poezit tua nuk ngurrova,
ta kushtoje kete mendova

Te jeshe Poet je edhe Mbret
mos u ngut, mendo njehere
shqipja ka rregullat e saj
kahere

Mos kerko nga askush
ta kopjoj Hysenin apo Ibrahimin
ti je i veēant ne shkrim dhe poezi
lejo te tjeret te kene liri ( ne shprehjen e mendimit)


Pasi nuk kam kohe po e perfundoje ketu, kur te kthehem do ta vazhdoje


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-08, 14:32   #69
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Hajde artisti hajde PO TE LIRė MORE JENI SHPREHENI MENDIMIN SI TE DONI
KUSH PO JU NDALė THONI QKA TE DONI E SI TE DONI UN VETEM MENDOVA
SI HYSEN IBRAHIMI NE AT FORMEN E INTEPRETIMIT DHE PRONONCIMIT TE MBRENDIS SHPIRTORE TE SHPREHURIT TE ARTIT NE VARGJE POR SHPREHUNI ORE KUSH PO JU NDALON QEBESA SA TE DONI SHPREHUNI THUANI QKA TE JU DON SHPIRTI
FJAL KA SA TE DUASH ME PARE NUK JAN GJENI FJALT DHE SHPREHUNI
SHÜPREHNE MENDIMIN TUAJ LIRISHT NUK JU NDALON NJERI
TE FLM ARTISTI QE MORET KOHEN PER TU SHPREHUR ME FJALEN TENDE NE TEMEN
TIME JU FALENDEROJ POR MOS MA SHIHNI PER TE MADHE NESE QDO HER NUK MUND TE VI KTU TE KONTROLLOJ JU SHKRUANI E UN VI MBAS DIDSA DITSH PER SHEMBULL SE ME DUHET TE KEM EDHE TJERA ANGAZHIME POR TEMA ESHT EHAPUR KOMENTONI SHKRUANI S JU NDALON KUSH
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-08, 18:47   #70
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Fillimisht kerkoj nga Admin./Moderuesit qe komentet/polemikat e diskutues se vetequajtur e_martumja dhe te vete lirikut te fshihen nga kjo teme, vetem e vetem per respekt etike dhe kodi se pari njerezor e pastaj forumrregullash. E beje kete kerkese duke i pasur parasysh moshen, vuajtjet, torturat, dhembjen,sakrificen, qendresen,heroizmin dhe mbijetesen e lirik-Xhelal Ferizit.

Vete trajta e vargut te lirikut te shumten e rastit ne mos te gjitha herat eshte dialoguese dhe komunikimi gjithemon valvitet perbrenda deshmive jetesore dhe realitetit te perjetuar.Gjithekun ne vargun e tij takon rrafshin atdhe, moralitetin shqiptar dhe thirrjet per bashkim/dashje ne mes shqiptareve kudo qe jane, gjithemon mbizetorues dimensioni i lirizmit dhe biografizmi.

Ne mos paēit tjeter per te thene, te pakten mos lendoni, ju lutem! Pamarr parasysh sa/si dhe ku kem arritur, ti kujtojm dhe respektojm te paret dhe arritjet e tyre.

Urata
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-08, 18:52   #71
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Me falni per mosparaqitje te mehershme ju diskutues te mirefillte! Prone e obligimeve jam, keshtuqe rrall here po me premton koha, te kthehem ksajde!

Ju falenderoj per pjesemarrje te mirefillte dhe inkurajuese ne favor te nje vuajturi neper burgjet e atyre qe hane mish njeriu dhe pine gjake njerezish!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-08, 18:56   #72
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ju faliminderoj per fshirrjen e mendimit time ne kete teme !!!!
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-08, 19:10   #73
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

e-martumja, te falendere per mirekuptim! Mė bėre te ndihem mirė, duke fuqizuar ndjenjen se jem botė e urtė dhe dijm te falim e pranojm ngutit/'gabimet'.

Qofsh faqebardh!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-08, 21:22   #74
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
e-martumja, te falendere per mirekuptim! Mė bėre te ndihem mirė, duke fuqizuar ndjenjen se jem botė e urtė dhe dijm te falim e pranojm ngutit/'gabimet'.NUK JAM NGUT FARE DHE ASNJE GABIM S'KAM BERE PERVEQ ME SHPREH REALITETIN DHE MENDIMIN TIME APO NGJARRJE QE KA NDODHE.

Qofsh faqebardh!
Si duket m'ke keqkuptu...

Interesant mos me mujt me tregu realitet apo me shpreh mendimin ndaj temes.

A nuk ban me bo kritika apo me thon sinqerisht qka mendojm ndaj tij ?Veq lavdat duhet ah?

Mbas disa mesazha privat nga Pseudenimi Lorik vlersova dhe e them ....
Tash ju faliminderoj per rrespektin ndaj mendimit time dhe shpresoj qe ky postime nuk fshihet se nuk shoh arsyhen.


ps: e kisha lutur mos mem shkrrujt mo ne privat se s'kam kohe me qa drrassa kot dhe me lexu referat te kota.
FLM per mirekuptime.
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 05-02-08 nė 22:06
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-08, 22:02   #75
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Lutje per jetė

Xhelal Ferizi

Neper lutje i shita tė gjitha fjalėt e mia fjalet e pendes
qka qenka lutja or mik
a thua qenka nji hiq kush nuk e ndėgjon
e shterra neper lutje fondin e mendjes

lutje pse lutje tėkalojmė nė veprim
kerkoj ilaq shpėtimtarė
se lutja qenka bjerrakohė mjerim
veprimi ma i mirė ėsht o shqiptarė


plateforme e ketyre vargjeve eshte LUTJA...! Ēuditerisht, gerthetim misteri mosnjohje/pranim dhe perpjekje mbi te gjitha paraqet aftesin komunikuese deri ne mosdorezim/triumf...!

Identifikim me te bukuren dhe idealen gjithemon...!


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.