Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-07-09, 23:38   #796
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

jargagjij mashtrues demoagog po pėllasin
tradhtarėt po dėfrejnė lakuriq
malet per liri po thrrasin
luftė do te ket me dobiq


autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-07-09, 23:42   #797
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kohrave te
Mitrovices
AUTORI XHELAL FERIZI

ti birin tend e shkele e mohove
ushkurlijtė deshten ta perthturin birin tend me harresė
ti nga foleja birin tend e largove
por vargu i lirikut nuk vdes

ti nuk deshte me me quajt djalė
se kopilat ta mbyllen gojen
por vargu im si lule do te dal

mbi shkrumbin e hirin e plojen

lirii shekujve shqiptar
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 23-07-09 nė 23:43
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-07-09, 23:50   #798
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Edhe ti ibri im
nga autori xhelal ferizi
ibri im i dashur edhe ti e harrove reicitimin tim
ti e harrove lotin tim per ty ne breg
perse o ibrim im
nuk ma shuan mallin qe me djeg

harrove kur un pran teje flisja vet me veti
pse o valė nuk deshmon
un me poezi e ngjyra si deti
isha aty autokton

por ti tash m,a nuk flet
edhe pse secilin gurė zalli me varg ta kam lmue
vargu im tė ka dhė ka dhėnė gajret
kur vala e jote pergjakshėm ka rėnkue

''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
-------------------

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 23-07-09 nė 23:51
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 00:00   #799
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shqiptarė vraponi ne jug vraponi ne veri
autori xhelal ferizi
shqiptarė vraponi ne jug ne himarė
vraponi ne mitrovicė ne veri
vraponi ku do e vdsini si luftarė
se vdekja ma e bukur esht per liri

tokat mos ja lshoni armikut
ringjalluni si drangoj
me zemrat tuaja te qlikut
vdisni per atdhe si heroj

punoni atje nen at qiell
ku toka esht aq magjike
luftoni per at tokė me diell
per shqipni ku i thonė etnike

hani flakė te barotit
fytas shkoni me shkja
bini si dikurė djemt e kastriotit
shqiperinė mos e leni me u nda

autori xhelal ferizi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 24-07-09 nė 00:01
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 00:14   #800
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Lugina mitrovices dhe albanikut

autori xhelal ferizi

kosovė oj tokė e lakmisė
dardane e pergjakur martire
simbol mbi dhe i mahnisė
o perla e lashtė ilire

luginen ta kan msy grabitqarėt
ku ujė bardhat mbi gurė melankolisin
kullimet ku bien e ujvaret
lulet andej kah harlisin

ku vargu im vdes per secilen fije bari
per hijet e flladit e per te bardhat karajfile
per shpirtin e nentokes me ari
liriku kendon pa hile

andej ku lahen bilbilat
currilat ku pikun ne sqep
do te shkrihem siq shkrihen kandilat
me varg si zogu ne shkrep

do te kendoj si kanarinė
per lugun tėnd me valė
o e ibrit e bardha luginė
artin per ty do e bėj fjalė
---------
autori xhelal ferizi
----------------------

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 24-07-09 nė 00:14
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 00:22   #801
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ti qeshe ather kur ishe zog i lirė
AUTORI XHELAL FERIZI
dhe ike ne lumturi bashk me eren
ti mund te jesh yllė ne qiell i arrirė
nese prore jetėsohesh me vleren

harresen mos e pi prore
ushqehu me mahni te miqsisė
dhe gzohue me buzqeshje arbrore
e artin e bukurisė
---------
mikeshes time arkzes nga autori lirik xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 01:26   #802
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

xhelal ferizi
30/05/2007 ne oren 19:45
38 Nėse un do te kisha diqka ne dorė do ta kisha bėrė vendin tim me te paster bne botė ,po mendoj shqiperinė etnike.
tu themi italainve s eka kaluar koha e romakve dhe eperandorive .
sot mund te themi se kemi gjygjin europian pete drejtat e njeriut ne strasburg dhe sa do kudo esht edhe shtypi dhe ekzisotiojn format
popullore te protestave.
kombi im shqiptar dhe shqiperija etnike po mendoj te gjith shqiptart kudo qe jan asnjiher nuk do te behen vend plehrash te rrezikshme
per shka te qejfeve perfitimeve te dikujt ka kaluar koha e pashallarve dhe sundimtarve sot bota jeton ne demokraci esht shtypi televizioni dhe protestat popullore mediat zhurma e madhe dhe ndikimi qe ndalon padrejtesitė pak a shum ne ket botė ne kohrat moderne sot.
NUK MUND TE BEHEMI NE SHQIPTART vend ku zbrazen te gjith me mbeturinate tyre neper botė kush kah te don si destinacion te ket trojet shqiptare per zbrazje.
I LUMT KOKEDHIMES rrnoft krenarija kombtare e qytetare qe shqiptari
duhet ta forcoj per dit e ma shum .
NE MERITOJM PASTERTI DHE KUJDES TE QYTETARVE MBI TE GJITHA ME INTRESON SHENDETI I POPULLIT TIM dhe mirqenja dua shtet te kontrolluar komb te shendosh dhe shoqeri krenare shtet me ligje dhe me principe por jo te neshtruara nga plehrat dhe kolonializmat mendoj s e duhet te mbrojm bashkadtedharitin tonė patriot kokedhimen te gjith shqiptart kudo qe jan sepse mbrojtja e njerut tonė esht dinjitet dhe interes i kombit.
Ne perdnim per nji leter ne rugė te gjobisin NDERSA NDER NE DAHSKAN TE SJELLIN PLEHRA me permbajtje nga me te panjohurtat dhe tmersisht te demshme per token shqiptare e per nejriun shqiptarė ket nuk ekonsideroj tjeter per veqse tendencė püer asgjesim te kombit tim te lasht,dhe ky asgjesim neper forma te ndryshme duke ia shkatrruar shendetin ,edhe njeriut edhe atdheut tonė te bukur shqiperisė mėmė shum te dashur e te shtrejtė duam shqiperi t ebukur etnike me te bukuren ne botė me te lulzuaren me te zhvilluaren me te hejshmen.
kushdo q ei del zot vendit t e vet ai esht hero sepse lufton per token e vet pra duhet shperblyer te gjtih ata atdhetarė qe i qendrojn besnik atdheut dhe jan patriot e kan ndjenja per mirqenjen e shtetit e atdheut
memedheut ket un e quaj dahsuri dhe breng e dhimbje e atij qe e don me shpirt kombin shtetin vendin vendlindjen pronen qerdhen dhe ne fund te fudnit asgje nuk ka me te magjikshem se atdheu ket duhet ta dij qdo njeri.

TRUPI DHE SHPIRTI ASKUND NUK KNAQET NUK PUSHON E NUK NDJEHET SI Nė ATDHE
po e vertetoj duke jetuar ne mergim pra

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 24-07-09 nė 01:28
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 01:36   #803
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

26/02/2008 ne oren 1:44

38
Nji poshtersi nji qudi nji fenomen nji mendje qorre qe nuk spjegohet nji shkurtpamsi thua se esht koha e neolitit e plaeolitit vrasje makabre q do te thot kjo e tmerrshme te vritet njeriu pse ka para po ky esht tmerri vet
po le ti ket ore paratė edhe bankat botrore e qka mandej po qka nuk e sht e jotja nuk esht ore q esht kjo mendje krimi kshtu
kush dreqin e rrenjosi kshtu ket mendje nder shqiptarė mendje djallzezė kob per kombin turp para bota katastrof per imazhin tonė sa
barabri primitib vizem i pa kurfar mshire as kulture q far pabesije
tradhtije as krokodili se bėn dot e kėt veper
Qfar lloj kafshe more po njeriu TE TMERRON ME KTO VEPRIME
HAN PIN RIN ME TY DHE PER NJI MOMENT TE VRET KOT PAS SHPINE DHE TE DUKET EGNJULL NE SY NE PAMJE NE FYTYR NUK E DIKTON DOT
Q # jan more kto tmerre q’ bėhet kėshtu NA NDIHMO O ZOT SE I ERDHI U E U ZHVILUA PABESIJA TIZRIJA QE JA KALON EDHE DJALLIT
ME MASHTRIM DHE LAJKA E NE FUND TE QON NE NDONJE SKUT E Tė VRET PER KOT PER NJI BYLYZYK
QFAR MENDJESHKURTSIE QFAR NIVELI SHPELLORė HABITET NJERIU
ME KTO VEPRIME JASHT QENJES NJERZORE KAFFSHRI BARBARI MAKABRE PABESI KURTH MBRAPASKENė HAJDE BESOJ PASTAJ EDHE KUR TE THRRET NE KAG FE APO NE GOSTI
QFAR TRADHTIJE SA TE PA MESHIRė E TE PA EDUKUAR QUNA TE RI
ME MENDJE VRASESE NE VEND SE TE ISHIN DUKE STUDJUAR E TE MBAROJN STDDIME UNIVERSITETE TE KEN TE DASHURAT ETYRE DHE JETEN CIVILIZIMIN ATA NA TMERROJN PARA BOTES A TUPROJN ME FAQEN MA TE ZEZė ME KRIM ME TINZRI
PER KTA NJERZ ZOTI KURR SKA ME PAS MSHIRė ASNJIHER ATA DO TA KEN FUNDIN TRAGJIK NGA ZOTI DHE NE FERR DO TE SHKOJNė FERR DO TA KEN EDHE KET BOTė EDHE AT BOTė EDHE KUR TA MBAROJN BURGUN ASKUSH NUK DO TE DON TI SHOH MESY Q JU DUHET JETA MA
AS NE BURG NUK I DON KSUH AS NE QYTETRIM JAN TE HUMBUR
EDHE NE AT BOTė JAN TE HUMBUR NE FFERR TE FERRIT TE ZI ASKUND TJETER NUK E KAN VENDIN
MENDOJ SE KTU KEMI TE BEJM ME NJI FAR LLOJ PSIKOPATIE SE NJERIIU PO TE MOS JET PSIKOPAT NUK E VRET NJERIUN
SIDOMOS AQ PA MESHIRSHEM SA DO TI KET LUTUR NDOSHTA AI VIKTIMA I MJER TE MOS JA MARRIN JETEN POR KOT KU KA SHPIRT NJERIU KAFSH I PA MESHIRė KATRAN TRRRIN BLOZė DJALLI NEMENDJE
MENDJE EZEZė VRASTARE E PA LOGJIKė
KAFSH QE FLET ASGJA TJETER
nga autori xhelal ferizi gjat komenteve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 01:39   #804
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

/01/2008 ne oren 14:482 Shqiptari nė tender
Shkruan xhelal ferizi nga kosova
autori ne mergim
toka po te mirret o shqiptarė antik
dhuna tė ishte jetė
buken ta moren nga goja pushtues e armik
pa miq e shokė ke mbetė
tė genjejnė djaj e satan
tė marrin tokė e hise
shekujt e koha pengė o mėmė tė mbanė
shqipėri me te bukura vise
njėri tė vjen si mik e tjetri tė quan vlla
dikush tė mėsynė nė vlorė
tjetri nė himarė tokat me ti nda
paskemi qenė mbi dhe tė gjorė
kombet vijnė e shkojnė
secili si mik miqsi gojen plot
e bankat vizlluese botrore
por motet shqipėri me lot’ llafe po tė shkojnė
sa shum tė kan lėnė mbas dore
njėri vjen si grek tjetri si latin
tjetri vjen si europė me fe
disa vijnė si zhurma qdo kush han e pin
por fabrikė nuk tė shihet mbi dhe
foshnjet qajnė e njerzit vetvriten
ikun ku brenė miza hekur
disa shpresash fikur nga varfria babėziten
disa nė mjerime nė komė gjysėm tė vdekur
o mėmė shqipėri o mėmė bukuroshe
po vuaj un poeti
sa shum magji tė bėjnė nė secilen qoshe
varfrisht po tė qajnė fusha e male e deti
nė secilin hap tė vret papunsia
burrrat rrijnė nėn hije disa rob tė rakisė
nė parlament vlon ah llafazania
po vyshken bijė e bija tė mėmė shqipėrisė
atje po qanė vlora,qanė nga petrolifera
kendej shkodra nė varfri
kosova nė gjak e lot e mjera
e harruara e vyshkura qamėri
prrallisin bankat e kamatat botrore
zotėrijtė me llafe e kravata
i njoh kėto dogma o mėma arbrore
dhe llafet e qyqeve nėpėr mote tė gjata
o mėma ime etnike shqipėri
po vuaj biri yt kosovari
deri kurė do tė na dehin me opium e miqsi
po vuaj un i lashtė shqiptari
autori nė mėrgim xhelal ferizi
nga mitrovica
e pėrmirsuar dhe e pregatitur per botim nė gazeten shekulli
nga xhelal ferizi shqiptari nga kosova ne mergim
te fala kombit tim ne atdhe dhe ne emigracion
kontakti me xhelal ferizin
ne mergim [email protected]
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 01:40   #805
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

XHELAL FERIZI

08/01/2008 ne oren 13:23

6
A THUA ITALIA PO E SULMON VLOREN NGA INATI I TURIZMIT
AJO NUK DON KONKURENC NE BRIGJET E SAJė PEER TURIZEM
PERSE KėT GJė ATHER NUK JA BėN KROACIS E MALIT TE ZI E GREQISė
PSE VETEM SHQIPTARVE APO ATY NUK ARRIN TE FUS HUNDET
QUDI KJO UN AKOMA KREJTESISHT NUK E KAM TE KJARTė PETROLIFEREN POR NESE DEMTOHET DETI JON KY ESHT TMERR PER TURIZMIN TONė SHQIPTARė PER ARDHEMRINė TONė SI KOMB SI ATDHE NESE ARDHMERIA TURISTIKE NA SHKATRROHET
PERSE PO NA NDODHė PIKRISHT NE
NESE ITALIA GJITHQKA ME QELLIM BėN SI NE KOHRAT ROMAKE KUR NA PUSHTOI E NA SHKATRROI DHE NėSE SHIHET SE ME TE VERTETė VETEM DėM SHKKAKTOHET EJO DOBI SHQIPERISė DUHET T EUA BEJM TE QATRTė ITALIANVE SE DO TE SHPALLEN ARMIQT ME TE MEDHEJ TE KOMBIT SHQIPTARė PRA TE TE GJITHA KOHRAVE SEPSE VETEM DėME DUAN Tė NA SJELLIN NGA XHELOZIA E ARMIQSIA
PERSE TE NA ESHKATRROJN TURIZMIN TONė PERSE
MALI I ZI SOT PO QUHET TIGRI I MESDHEUT ME TURIZEM DHE KA ARRIT SHUM SHPEJT ME GJITHQKA ME TA ARDHURA ME STANDARDE NGA TURIZMI
PO SHQIPERIA ESHT SHUM MA NE VEND TE BUKUR S EMALI I ZI E KROACIA PERSE I KPUTEN KRAHT
KUSH KA DORė KėTU DHE VERTETė JO VETEM HIMARA POR AS SHENGJINI E VELIPOJA QELLIMISHT NUK ZBUKUROHEN NDERSA SHENGJINI QE ESHT NJI PERLė NDOSHTA NE KREJT EUROPEN
E KAPė KOKEN NE DUAR NJERIU KUR E SHEH SE NE QFAR MBRAPAMBETURIE QENDRON NE QFAR SABOTIMI SOT NE
KET SHEKULL
KUSH KA DORė KTU KUSH PO PENGON NE TURIZMIN SHQIPTARė
NGA SHENGJINI DHERMIA VLORA E HIMARA NGA KSAMILI E SARANDA
SI DHE FSHTRAT TURISTIKE NE KANIONIN E DRINIT T EUJT E FTOFT TE SEMANI E BUNA TE SYRI I KALTER TE MALET E MALSIS TE KORQA
E POGRADECI TE LUMEJT TJERė TE LIQEJT TE MALET ELARTA TE DURRSI E KAVAJA E PATOKU TE TALJA RRILJA TE VELIPOJA
E KU DO MUND TE BEHET TURIZEM BOTRORė
QE SHQIPRIA VERTETė JO VETEM TE PASUROHET POR EDHE KULTURA
NJERZORE PAMJA EVENDIT DHE NJERZIT TE NDRYSHOJNė
PERSE TE MBETET SHQIPRIA NJI MOQAL NJI FER I MBYLLUR NJI
KNETė PER INTERESAT E DISA QARQEVE MAFIOZE
ME RRESPEKT XHELAL FERIZI NE MERGIM
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 01:41   #806
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

XHELAL FERIZI

19/01/2008 ne oren 7:53

11
Lexova ktu ma lart ky siper shkruesi thot emigrantet e pa mbrojtur ,
pse kurė na ka mbrojt ne kush, ata na quajn ne te jashtit dhe qfardo
hapje biznesi apo perpjekje sa do te vogel investimi apo plani ta shikojn me xhelozi.
SA NėNTORė KALUAN EFESTA AMBASADA SHQIPTARE NUK NA E DERGON NJI KARTOLINė AS NUK EDIN SE KU JAN SHOQATATAT SHQIPATRE TE CILAT PO BIEN PER TOKE NJERA PAS TJETRES SE NUK KA KUSH I MBANė TI THUASH AMBASADAVE DIQKA PER KET PROBLEM
ATA QESHIN
KėSHTU JAN SHKRI ARBRESHT E SHQIPTART E TURQISė Qė JAN TASH DIKUND RRETH 10 MILJON
SHKRIHET DHE VYSHKET DIASPORA NDERA SHTETI NUK QANė KOKEN
NUK KA KURFAR PROGRAMI PER SHPETIMIN ETYRE PER KOMBIN EVET PER GJAKUN E VET PER qytetarin e vet e vet edhe pse nuk e din se qfar humbje esht kjo nuk i ka shenimet se ku rrijn as ku jan te ju dergoj ftesa per vizita ne atdhe,perkundrazi duke i lėnė mbas dore ata po shkrihen po behen turq italian gjerman por shqiptari do ta kutpoj ma von^ se qfar humbje esht kjo pa mergimtarin sepse nuk diten te organizohen asnjiher ne kordinim dhe bashkpunim.
MERGIMTART VEPRUAN MJAFT PER ATDHE NDERSA ATA NE ATDHE U SOLLEN SHUM SI MOSMIRNJOHS DHE ZHGEBNJIMI PRA EHST AI I CILI PO BėN TASH TE VETEN KU MERGIMTART JAN NE NJI FAR PLOGSHTIJE DHE NUK MUND TE NGRITEN SEPSE MUNGON KORDINIMI MUNGON KUJDESI MUNGOJN AFRIMET DHE BASHKPUNIMET E AFERTA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 01:43   #807
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

xhelal ferizi

23/12/2007 ne oren 3:41

19
Pėrveq te gjitha shkrimeve qe un i qmoj nė gazeten shekulli gazetė
e fuqishme e fjales s e lirė por edhe me nji mrekulli ku na e krijoj blogun qė tė shprehim te gjith mendimet tona rreth qeshtjeve me interes dhe temave qe hapen publike dhe diskutimeve
vertet shum e qelluar
Dhe kam nji mendim apo te them propozim te shkruhet ma shum per mergimtarėt dhe hallet e tyre investimet dhe te krijohen edhe rubrika
tjera
ne blog
per shembull rubrika per kontakte biznesesh punsime kontakte ne tregti mallra ide bizneseh banka kredina shanse invetimi prona turizem etj
te krijohen
dhe kontakte tjera
adresa firmash
dhe gjithqka qka ka te bej me
biznesin
dhe ekonomin
dhe kontaktet
ide
diskutime
ne ket drejtim
te hapet nji temė blogu edhe ne ket seksion
xhelal ferizi ne mėrgim shqiptari pa atdhe keshtu ndjehen shum mergimtarė pranda e shkruajta ne ket menyrė

katastrofa ma emadhe e shtetit dhe e gjith hapsires shqiptare esht
mos kujdesi total ndaj mergimtarve qe jan me milion jasht atdheut
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 01:45   #808
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

xhelal ferizi

17/12/2007 ne oren 15:16

41
Me vjen keq qe po shprehem kėshtu por ma mirė te them hapur at qė mendoj pamvarsisht s ekadare esht nji shkrimtar shum i madh
dhe pergezohet per veprat madheshtore ne hapjen e temave fetare gabojė strategjikisht dhe ne kohė
qėshtja fetare esht qeshtje ekomplikur dhe shum eveshtirė
dhe nuk duhej te ngacmohej ne ket kohė nga askush prej shqiptarve
kush i fryu kti zjarri gaboi rėnd ne kto situata tejet dhe rrethana
per kombin tonė shqiptar prandaj e quaj gabim hitstorik
hapjen e debatit fetarė ne kto kohra
ne jemi sakatosur nga pushtuesit dhe kemi pasoja shekullore
nga pushtimet duke qenė se qeshtja fetare esht tjet e komplikuar
dhe e ndjeshme nuk u dasht fare qe intelektualt as njerzit shqiptar te merren me ket plagė tejet te rrezikshme per ne ma shum u dahst te investohet energji per kombin ne kto rrrehana
prandaj gabuan te gjith ata qe u moren me temen fetare ne kto situata
tejet delikate per kombin shqiptarė

xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 01:46   #809
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

XHELAL FERIZI

19/12/2007 ne oren 23:19
Nisem nga fakti s e ne neper kohra ishim duke u vettransformuar ne jeten moderne emrta tonė agron genc ilir lulzim shpetim kujtim
ishte rruga pontane e shqiptarve drejt unifikimit dhe zhdukje e paojave te puhtimit shekullorė te tri perandorive qe na sollen neperme dhune dhe vrasjeve e lotve dhe dhunimeve tri fe.
NGA TRE KTA PUSHTUES PERJETUAM TRAUMA gratė tona binin nga humnerat e gremoinat binin mbi zjare mbyteshin megjith femijt burrat thernin veten per te mo ra ne doren e grekut turkut latinit
kn ndodhur gjana perverse dhunime tmerre andej na kan ardh fe tė
ikur te na vinte ne shqiptarve te kosoves nji fe nga millosheviqi e ne ta perqafonim andaj qka ju desht zotri kadaresė te shpruh problemin fetarė perse ne ihim shum modern dhe ne rrugene demookracisė
PRAP TE NJEJTI PUSHTUES DUAN N TE NA NDAJNė NE SHQIPTAVE NE JORGOS GJON AHMET KUR NE U BėMė TE GJITH
ILIR GENC AGRON DHE JEMI Bė PA NDIHMEN E KADARES E TE QOSJES
KAM PIRT DIQKA TJETER NGA AKADEMIA DHE INTELEGJENCA JONė QE TE GJITHA ENERGJITė KOMBTARISHT TI GRUMBULLOM E TI SHPENZOJM
Aq mA parė me ka befasuar ku ne debate fetare dhe kembngulje dolen njerz qe kurr ma parė a snuk ishinnekish a ne gjami as qe kihin lidhe me fe ndera shum prej ktyre debatuasve ishin m a parė komunist ne jugosllavi dhe ne shqiperi me libreza.
NE NA DUHEJ MOBILIZIMI KOMBTAR DHE FORCA PER BASHKIM
KUR PA PRITMAS HYNI DEBATI FETARė JAM I ZHGENJYER ME NAICITETIN E NJERZVE DHE ME VEPRIMETM te cilat ma parė nuk i mendoja se do te rroulliseshin ne ket formė me ka befasuar shumkuh dhe nuk kam besuar s e shqiptart nji pjes e tyre bejn pikrisht at qe ka qejf serbi e greku armiqt me te mdhaj te kombit tonė pra me vetede apo pa vetedije disa nerz hyne ne valle fetare dhe asgjė nuk arriten vetem thellim ma te madh te r krize dhe humbje kohe u bė kjo kur kombi kishte ma s e tepermi nevojė te ecim nji rruge te progreit te demokraci dhe te forcimitt e pozicionit kombtar shtetror dhe ekonomik
mendoj s e serbet dhe greket e te tjeret u treguan mjeshter dhe na futen ne kurtha tash ne rrugė debatesh dhe perthurjesh
populli shqiptar ka me qka te merret ka probleme te papuni te bahkimit kombtar ka plane tjera nuk e hallin fetarė pikriht intelegjenca do te duhej te na mbronte nga ky rrezik por jo ata te dalin me kaq zell me bajrakun e fesė jam habitur vertet jam habitur me shkurtpamsinė e njerzve .
NE VET DO TE DUHEJ TI EDUKONIM HOGJALLART TANė DHE PRIFTRINJT NE FRYMEN KOMBTARE DHE MODERNE MBRENDA KOMBI PER TOLERANC DHE BASHKIM PASI QE JEMI VLLZERE TE NJI GJAKU E JO
T FRYHEN ERNA GJITHKAH IRITUESE E TE HUMBET KOHė KUR KOHA ESHT I KURR MA PARė AKTUALE PER KOMBIN
me vjen keq por kammenduars e disa njerz jan largpm dhe vizionarė por jo qenka e kunderta
ASNJIHER NE JETEN TIME MENJI KTOLIK SHQIPTAR NUK KAM DAHST TA DIKUTOJ QEHTJEN FETARE NE KEMIFOLS I VLLEZER QE JEMI DHE KEMI TREGUAR AFERI HQIPTARE A QE JEMI NDJES EI TAKOJM DIKUJT TJETER PER VEQ NJI GJAKU NJI ATDHEU NJI KOMBI :
KEMI QA HALLE KOMBTARE BASHK E ANJHER NUK KEMI HY KAH FEJA POR VETVETIU ME JELLJEN DHE ME HALELT KOMBTARE BEHET AFRIMI
POR JO TE HYHET BRIGJEVE E PRRJEVE LAKRAVE KUR DIHET SA SA PROBLEMATIKE ESHT QESHTJA FETARE :
nuk rregullohen qehtjet fetare me buton siq mendon dikush esht naivitet te veprohet ashtu em thirrje e spjegime e debate pa fund ne na i shterren forcat intelektuale armiqt ne ket drejtim esht kjo tsretegji fiotre e ytre kur ne intelektualt na duheshin ma tepr s e kurr
te angazhoheshin per kombin tah nekto kohra te gjith akademikt shqiptar priftrij hogjlalrt e te gjith se bahku per komb e atdhe te angazhoheshim
xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 01:47   #810
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,556
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

xhelal ferizi

02/07/2007 ne oren 13:55

qameria esht dhimbje aq e madhe e shqiptarve sa qe duhet me qdo kusht ta nxjerim nga kthetrat greke me ndihmen e miqve nese dikund neper bot i kemi ata miq ,por qmaerin nuk duhet harruar asnjiher dhe me te gjitha forcat duhet t epunojm qe ta rigjallrojm ti kthejm trojet tona shqiptare me qdo kusht deri ne gjirin e mabrakis esht tokė e
jona shqiptare ambrakia esht ema e bregut qe greket nuk mund ti thonin bregu por brakia ėma e bregut ose ana e bregut siq thon veriu
preveza esht tokė shqiptare janina follorina kosturi ato jan tokat
tona shqiptare greket duhet te pergjegjen per gjenocid shqiptart duhet ta denoncojn greqinė ne gjygj nderkombtar per veprmet barbare te historis njerzore perveq se ka asimiluar pellazget e lasht greket duhet te pergjegjen edhe per asimilimin e maqedonasve te lasht dhe thrakasve
nderdsa sllavet duhet te pergjegjen per shkrirjen dhe humbjen e fiseve ilire e jo europa te kekroj gjenocidin e armenve andej nga azija por le ti kthej syt kah troli i vet kah europa se qka ka ndodh
kendej le te shikoj njiher kah trolli i vet ku kan ndodhur gjėra te tmershme ne kontinent egersi si askund tjeter ne botė nga gjakpirsit
gjenocidial te cilet kan bėrė masakrat me qnjerzore me te perbindshme.
qameria te kthehet ne gjitrin tonė kosova te njihet menjiher pa shtyrje afatesh.
posht padrejtesia dhe vampirizmi pazaret politike posht krimi gllabruas
gjenodocidial mbi popujt e pa mbrojtur qe jan pjes e civilizimit
popujve te vegjel dhe te pambrojtur duhet te ju kushtohet rendesi shum e madhe sepse popujt e medhej nuk jan ne rezik si popujt e vegjel
bota pik per pikė duhet te permirsoj padrejtesit shekullore ndaj shqiptarve dhe ti denoj te ti obligoj vrasesit e shqiptarve per qdo njeri
qe ka vra me gjygj ti paguaj dėmin dhe nderin dhunimin e grave me gjydj nderkombtar te gjitha traumat dhe maskrat shkatrrimin e pasurive
pastaj te llogaritet gjithqka sa miljon do te ishte pershembull sot qameria dhe deri ku do te arrinte zhvillimi te gjitha keto duhet fut ne llogari nga ekspertet tanė dhe ti hedhim armiqt ne gjygj kemi plot fakte se paku gjygj te kerkojm te mos thonė bota ja shqiptart nuk ushtruan padi armiqt etanė neper shekuj duhet t e paguajn demtimet qe na kan shgkatrruar edhe ata q e i kan marr tokat historike dhe i gezojn sot duhet t e paguajn demtime dhe tatime vjetore sepse toka esht e
jona historikisht ndersa ata po e shfrytzojn me deti me turizem me te gjitha prandaj duhet perveq shkatriimit sdhe reparacioneve tjera te paguajn edhe tatimin qe po e mbajn dhe e mbajten nen sunduim sa shekuj ,duhet ushtruar padi kunder armiqve dhe kesaj ti jepin publicitet
te gjitha mediat dhe televizioni sa ma gjat qe te rijm si qyqarė aq ma keq esht per ne te ekzistojm apo te mos ekzistojm behet pyetja
qe te ekzistojmė duhet t e punojmė

xhelal ferizi autori i shkrimeve shqiptare opinioneHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 24-07-09 nė 01:48
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.