Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-07-09, 02:03   #811
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

07/2007 ne oren 12:06


me coptohet shpirti kur nuk niset asnji iniciativ serioze per trojet tona shqiptare qe i mban greqia
dhe serbia
te dy popuj ardhacak ne ballkan njeri ma herete tjetri ma vonė

Qameria ashti i jonė ne ballkan
gjaku dhe mishi shqiptar etnija gjuha formimi dhe substrati nisjet kulturore datojn q e nga kohrat me te hershme
rrenjet tona jan lashtsi vretet prrallore

ku asnji histori perveq shkences ne te ardhmen nuk mund ta konstatoj


ne jemi sakatosur nga kta dy popuj pushtues

greku ardhur nga visete azis mesopotamija ose egjipti i lashtė

shkenca nji di t do ta verifikoj


ekzakt

dhe sllavet e ardhur shum von nga karpatet qe i moren pjeset me te medha te ilirve te trojeve tona shekullore stergjyshore.

shqiptart nuk jan unik

por ndasitė me klane dhe grupe

njerzit qe jan ble me pare per te mbyll gojen

njerzit qe shqiptarizmin atdhetar e kan zevendsuar me biznes

nuk i bejn levizjet e duhura kombtare

me s e tepermi me grihet shpirti per akademikt shqiptar
per trurin te cilin esht duke e mbytur qeverija jonė shqiptare duke mos i dhan kurfar rrogash e perparsije

a s kushteer punė
qe eqeshtjen kombtare ta qoj para ne shum fakte t e reja dhe iniciativa.


sot ma vler i jepet nji injoranti q enuk ka vler sa nji gomarė s enji njeriu intelegjent

per ket fajin e ka qeverija

qe gjithmon i perkrah njerzt qe nuk kan vlera

e
njerzt me mend i len pas dere


un njoh njerz qe po te ju jepej shansi do te benin qudira

por ata bllokohen dhe kan ikur jasht

populli duhet te bej ma shum presion mbi shtetin nepermes shkrimeve
dhe te hulumtoj njerzit e
mjer qe jan gjeni

po hethin s e nuk kan perkrahje

faj ka edhe populli shum i cili esht shendrruar ne ego duke shikuar vetem ngusht
duke mos dit s e atdheu mbrohet duke punuar

edhe ata te gjith ne duhet t ebejm presione per njerzit e medhej qe na jan lan nen hije

t ekekrojm llogari pse behet kjo vrasje e kombit keshtu.

dhe sa njerz intelektual jan jasht atdheut


KJO DUKURI NDODH VETEM TE SHQIPTART ASKUND NE BOTė JEMI POPULL VETVRASES

sikur te kishin shqiptart mend ne kokė sot do te ishte gjall UKSHIN HOTI GJENIU
gjeniu i gjenive do ta shpetonin

nji kolos te tillė

dhe veprat e tij sot do te shkelqenin neper botė

por DISA SHQIPTAR TE MJER MA SHUM

ekan shty vet se s a serbet

dhe ekan shty per shkak te lavdis dhe bajrakut
per shkak te postit per shkak te inateve meskine primitive ves i mjer i disa shqiptarve


sikur t ekishim mend ne kok ne jemi vendi ma i bukur ne botė ne pozicionin me te ekndshem botror

ne sot do t eishim zvicer
e kalu zvicrres

por ka ne mes tonė

ka labila qe shiten leht dhe inati na e drejton timonin

ky katastrofal bastard ne fakt


caku duhet me qen kombtarizmi shpetimi kombtar e jo revanshet injoorante

ku shum njerz merren ne qaf dhe bllokohen

bllokohet talenti dhe aftesija e tyre ndersa inatet dominojn dhe pengojn

aftesia
brilante dhe fuqia potenciali

ne vend te tij vjen ne shprehje i pa vlefshmi

disa shqiptar te mjer

kan dast ta rrėzojn edhe skenderbeun

se le ma ,ne ishim te varfer ne te menduar shum her ne histori


eh mjerim qfar mentaliteti vetvrasės
shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 24-07-09 nė 02:04
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-07-09, 02:05   #812
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

xhelal ferizi

19/07/2007 ne oren 13:23

70
SA PER FJALEN TURK DHE GREK NUK QENDRON ASPAK
sepse suliotet te krishter dhe musliman ishin te ndar me fe por me komb ishin nji edhe ne bosnje q esht shum larg turqis me teritor
boshn jakt flisnin gjuhen boshnjake por quheshin truq edhe en shqipri edhe ne mal te zi edhe gjithkund ka qen kjo dukuri edhe ne greqi
ata qe kan pas fe muslimane jan quajtur turk edhe ne kosov por kjo nuk qendron sepse vetem per shkak te fetarizmit quheshin kshtu ne fakt shqiptart musliman dhe katolik ishin te njjet me te gjitha tiparet eme gjuh e me gjak quheshin truq e latin per inat te feve por ne fakt ishin gjak shqiptar kishin kanu e gjithqka te njjet qeleshe edukim dhe gjithqka tjeter njejt vetem ksihin ndru fe per shkak interesash
per pozita ma te mira njiher te paret etyre bajraktart e pastaj vegjlia
kjo ndodhin n ekrejt ballkanin dhe europa te mso paraqitet fort s e pat fat qe nuk u shkel nga perandoria aosmane se sot franqezt anglezt gjermant dhe te gjith s ebashku me italiant e norvegjezt e sudezt do t e ishin musliman por ata nuk u pushtuan nga perandoria paten fat dhe mbete siq jan te kishin ndejt 500 vjet si ne nene sundimin osman
do te shihnim pastaj se si do te ishin te krishter un them se permbi gjysma do t e beheshin musliman dhe vetem po t e ksihte dahst turqia
te gjith do ti shendronte ne fe muslimane por nuk i ka dhan shum zjjar ksaj pune ashtu mesatarisht nuk ka imponuar shum fetarisht
ka pas impoinme por jo ashtu siq mendohet sepse po te donte ajo krejt ballkanin me dhun do ta bente musliman sepse ka qen fuqi e asaj kohe e pamposhtur duhet t eflasim realisht
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 02:06   #813
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

xhelal ferizi

20/07/2007 ne oren 8:31

74
ne greqi neper fshtra ka qam qe peshperisin shqip dhe quhen shqiptarė
nga kompleksi dhe ndikimet greke ata flasin greqisht ne pubklik
por jan shqiptarė kemi nevoj urgjentisht te bejm filmime te mshefta
kur ata peshüperisin greqisht neper shtepi dhe ti tregojm se pai amerikes pastaj botes me fakte se ne qfar menyre bizare e bastarde
shkelen te drejtat e qmave shqiptarė .
Neper botė ka aq shum qam qe flasin shqip qe habitesh un kam takuar ne gjermani dhe kam mbet pa tekst ,kam menduar s e jan grek
sepse kan shumrestorante dhe shkruan restoran grek por kur jam a oefruar ma afer e kam vrejt se ata dijn shqip shkelqyeshem ,por nuk flasin qe te mos bien ne sy te grekve ata peshperisin shqip ne mes vete ne turqi prej 9 miljon shqiptarve jan tre miljon qam por ka edhe neper greqi mbrenda te shperndarė qe kan ikur neper zona tjera greke qe te mos bien ne sy .
ja se qka do te thot dhuna ndaj nji populli ushtrim i dhunes fashiste
ata peshperisin shqip por kan mbet me trauma nga fashizmi grek qe esht ma i keq se fashizmi hitlerian musoklini apo millosheviqizmi pansllav .
Bota e perkdhe l greqin por ne shqiptart duhet t ebejm presion mbi europen dhe boten qe te kekrojm vazhdimisht trysni ndaj grekve.
ne fakt per shkka te fashizmit grekve duhet me ju apliku viza por jo shqiptarve qe jan shpirti dhe ndjenja e europes europa kurr nuk mud te ket probklem nga shqiptart por vetem nga pansllavt dhe panhelenikt.
un mendoj se greqia duhet t e permirsoj gjithqka ne greqi ndaj shqiptarve nese organizohet ndonje komision nderkombtar dhe hiqet trysni e kercnimi grek mun dte jet gjuha shqipe gjuha e dyt zyrtare ne greqi aq shum ka shqiptarė jo vetem neper ishujt grek por edhe ne selanik edhe ne ahtin edhe ne te gjith greqin ne te gjitha teritoret
perveq qamve shqiptar dhe shqiptarve tjer ka edhe me miliona arvanitas qe sot flasin shum bukur shqip qevria jon nuk duhet te jet pasive por duhet te ket shpirt kombtarė dhe ndjenja patriotike.
me ben pershtypje edhe diqka kosovart dikur kan qenė atdhetar te medhej femijt etyre sot neperendim nji pjes e madhe komunikojn gjermanisht ,neper disa tubime q e mbaheshin ekma vrejt ket
fakt tragjik edhe pse shqipen e njihnin por kishte depertuar vjedhurazi kjo katastrof kombtare ne psikologjin e tyre faktikisht rruge emir drejt asimilimit te femijve shqiptar ne perendim dhe neper
botė sepse shkeputja nga atdheu ishte shkaku.
ne shtetin shqiptar dhe ne shtetin tjeter shqiptar ne kosovė ne kto dy hstete shqiptare duhet t eorganizohen shoqata jo vetem te pritet nga qeveria por edhe shoqatat per kontakte me mergimtarin qe te organizohet dita e mergimtarit ne atdhe pa mar para sysh ku ne vlor ne tiranė ne prishtin dhe neper qendra si nuk ekupton shqiptari i mjer qe pa organizim nuk ka jetė organizimi esht jeta vet dhe levizja ,njeriuka lindur per t er leviz dhe per tu organizuar
ne edijm edhe nga ligjet e fizikes qe absolutja esht materja dhe levizja
te dyja keto nuk i ka i mjeri shqiptar levizjen e ka sa pert eluajtur kembet q enuk mjafton e materien e ka jo si cak jete dhe vetedije ne te cilen duhet jeta por si kalimtare sot per neser a esht kjo dembeli apo moszhvillim i trurit duhet ta konastatojn ekspertet.
vetem forma absolute e organizimit mund te na shpetoj kombtarisht
nese organizohet dita e mergimtarit ,sepse mergimtart duhet t eken adres ku te adresohen dhe te organizohen ku t epriten te flasin
shqip te recitojn te ken takime miqsore te hanė specialitete kush ti pret kush te organizoj programin dhe muziken takimet udhheqjen
keshtu mbahet atdheu me kontakte ,qenja shqiptare po vdes ne te gjitha keto mudesi q e i ka civilizimi.
te kishte qen koha e dikurshme kur njeriu ka udhtu me jav e me muaj me karroc kuajsh kisha arsyetuar por njeriu shqiptar nga qdo shtet i europes mund te vij mbrenda dite ose maksimumi dy dit mund te vij ne atdhe un eshoh tragjike ne ket dinamik te civilizimit te shkatrohet qenja kombtare kombi dhe atdheu duhet t embahen me takime te shpeshta me atdhe formula e shpetimit esht kjo rruget per ne atdhe na i kan mbyll me vizta me veshtrisi shtetet qe tallen me ne dhe s ka kush te zhbllokon ket bojkot.
NDIKIMI GREK dhe shkrirja e shqiptave te jugut dhe e qameris po behet per shkka te mos kontakteve edhe ne himar paraqitet rrezik asimilimi , kputja e mergimtarve nga atdheui esht gabimi ma fatal
qe ka ba shteti kombi q everia
kjo esht e pafalshme mergata esht krahu ma i fort dhe potenciali ma i
rendesishem i atdheut kputja e tyre esht targjedia e kombit tone qeverija jone nuk u tregeua e menqur dhe strategjike per ket shpetim kombtar per ket plan q eme mjehstri te shpetoj mergaten nga asimilimi.
mergata shqiptare do t ejepte aq shum hov zhvillimit t e atdheut
do te hskembeheshinaq shum pervoja dhe takime do te zhvillohej pervbeq asj aq shum turizmi dhe te gjitha kto dobi per atdhe do te ndryshonin shqiperin etnike qind per qind me nji ftyr te re drejt hapit dhe civilizimit jetsor do te shpetonin edhe pjeset e rezikuara te atdheut qmaet luginma e prsheves e tjera zona shqiperia etnike do t ebehej perveq asaj vendi ma turistik ne europė me plalzhet e
pastra do t e joshej e gjith diaspora dhe do t embjetonim ne ket garė te krisur ku njeriu shkel njeriun pa meshirė.
mergimtart kan lidhje te fuqishe me te huajt neper bote kan miqsi

dhe do t emudti ndihmonin shtetit e kombit ndeprerja e kontakteve ishte gabimi ma fatal ma jetsor qe nuk i falet shtetit mediave shoqatave dhe komplet shqiptarve ne atdhe.
shqiptari duhet t ekuptoj nji her e mirė s ene ket jetė jetohet vetem ne menyr te organizuar se organizimi esht jeta mbijetesa behet ne menyr te organizuar dhe te konkretizuar jetė nuk ka pa ket praktik as komb shqiptar nuk do t eket nese praktikohet injorimi.
me duket s e praktik injorimi dhe mohimi nuk ka askund ne botė si te shqiptart me habit ky fenomen i shemtuar dy shqiptar nuk mund ti gjejsh bashk ndrsa si individ bejn qudira me firma me krijime me punė dore me talente te ndryshme me tregti e me shum qka.
qmaeria himara kosova mund te shpetojn ne keto menyra urhdroni punoni bashkohuni pak nga pak behet kalaja nes e nuk ppunoni me punė konkrete nuk do te quditem nji dit nes e netiran do t e flitet greqisht e ne prishtin eshkdoer serbisht apo rusisht apo kinezisht a dreqi e din se qfar gjuhe komb shqiptar nuk mund te ket me kto sjellje
dhe me ket vahzdiumsi vetvrasese duhet te ja prejm rrenjen te keqes
e keqja ka hy nder ne ,i zhgenjyer deri ne ahst jam ne te gjith ata qe kan karriga pushteti qoft edhe zyrtari ma i thjesht shqiptar me habit kjo indiferenc per kombin qe shkon drejt humbjess e sigurt
mos u habitni nese shihni nji dit kur do t e flitet sllavisht dhe greqisht ne shqiperi ashtu siq flasin sot qamt ne shtepi flasin nji shqipe te mjer vesh me vesh me peshperitje ndersa sa te dalin ne rrugė jan grek dhe flasin greqisht .

me rrespekt xhelal ferizi mergimtari
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 02:12   #814
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

01/2008 ne oren 9:39

Atdheun siq thot i nderuar Edi Rama ua kemi borgj
brezave
Kėshtu shkruan ne ket titull gazete por shumkush harron se atdheun duhet te ua lėmė nė rregull pa anarki e korrupcion me shprehi pune dhe principe edukuese
Askujt nuk i duhet atdheu pa shprehinė e punes ,vetem shprehia e punes quhet atdhe pėr shembult japonezt gjermant poujt puntorė
atyre qė nuk jan puntorė q’ ju duhet atdheu.
Qka mund ti duhet atdheu karrierizmit sabotizmit anarkizmit
Qka quajm atdhe nė kuptimin e plotė tė fjalės .atdhe ėsht vetė puna dhe vetėdija per zhvillim tė tjerat jan iluzione.
Qka i duhet dikujt nji atdhe i mjerė si i shqiptarve ku papunsia bėn kėrdi
inatet meskine e krahinore sėmundje te pasherueshme shqiptare,inate klaonore dhe botkuptime mendėsi te ngushta cinizma dhe tendenca te vazhdueshme,mohim i aftesive dhe punes se tjetrit,lėnje pas dore e interesave te qytetarit,mosintresim per industrinė e bujqsinė,pėr infrastrukturen e turizmin,per kulturen per mergimtarin,per potencialin dhe qellimet jetsore.
Q#mund ti duhet kujt nji atdhe i zhytur ne batak dhe ne mentalitet mjegullorė anarkik me mentalitet demagogjik dogmatik,ku disa duan tė bėhen grek disa arab disa latin me komplekse fetare e grupore.
Nji atdhe i tilė brezat i merr nė qafė dhe i len perjetsisht ne dhimbje e lot
nėpėr eksode e vajtime per tu mbyt ne gjak revlucione e detra ,per tu nenshtruar ne strehime te tė huajt si un qė mbeta i verfer pa integrim askund per shkaqe dhe prapavija djallzorte te duarve te zgjatura te djallit
dhe injorimit si shqiptarė nepėr endacakeri.
Atdheu i keq tė len nė vuajtje ne lot ,ne papunsi,qfar atdheu i duhet brezave pa punė ,atdhe i vrasjeve ku bėhen krimet brenda familjeve,ku rrenqethet bota nga ne ku vritet kultura njerzore ,ku dominon shundi kiqi tallava atdhe tallavgjik ti lehet brezave,me mbeturina varreza plehra hjedhurina te pa kritere me ndihma nga jasht me te ushqyer plehrash paketa te dyshimta te ndihmave,me padrejtesi rrenqethse,ku i pa merituari bėhet mbret mbrenda nates demagogu mashtruesi i djersituri bjen plast gjith jeten dhe pshtyhet a eka fjalen per ket atdhe i nderuari zotri rama,jo do tė thonė brezat faleminderit per ket lloj atdheu.
Edhe un ekam pas dikurė kultin dhe iluzionin per atdhe.por duhet te ndryshpjmė atdheuun e perbejn njerzit kultura arti jo vrasjet shemtimet mashtrime kurveritė korrupsionet grabitjet.
Qfar atdheu duhet tė ju lėmė brezave atdhe wehabist sunit shiit jehov alevi katolik ortodoks masonier mormon klanorė arab turk grek latin
pro e pro ketij e pro atij ku ne secilin pllėmbė sheh mendim te kundėrt
Bilioneret e milioneret mbrenda nates pa djersitje pa merita me hajduteri ndersa ata qe bien cop gjith jeten te mallkojn veten nga varfria e te varen te thyhen t♪7 lėnė fė mijt rrugash per qfar atdheu na flet Edi Rama i nderuar pėr nji atdhe ku do t evijn serb e grek tė na dhunojn prap per shkak se ne do tėjemi gjithmonė %skllevėr tė
pėrqarė.
Perėnduan tash mė fjalėt e mėdha dhe prrallat e bukura na ishte njiherė i thonė.
Atdheu don praktikė dtyra te kryera menjiher ne afat dhe punė me
perpikmeri kryerje te sakt te detyres dhe puunė norma pa hile ligj dhe detyrime obligime barazi para ligjit,ky esht atdheu.
Skhkollimi i brezave dhe edukimi jo mafia droga e prishja e njeriut ne te gjitha aspektet.
Nuk duam qe brezat tanė tė qajnY si ne duke u fry serbi egreku duke thėnė s embi shqiptarėt kemi peprarsi ne armė nė zhvilim dhe mund ti dhunojm sa her te duan e kta ja shihni si jan qesharak si qajnėe te tallen me ne neper shekuj se paku brezat te mos i kenė tko dhimbje.
ATDHE QUHET PUNA DHE ZHVILLIMI SI DHE ORGANIZIMI I PERSOSUR
QDO GJė TJETėR ėSHT PėRRALLė MASHTRIM.
Vetėm nji popul puntorė si bleta i zhvilluar dhe i organizuar mbanė adteh neper breza.
autori ne mergim xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 02:15   #815
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

XHELAL FERIZI

31/05/2008 ne oren 8:17

Ndėrtimi i njė centrali atomik nė Shqiperi paraqet rrezik pėr Europen. Flet akoma per njė shoqeri me plot rreziqe, nėse mungon ndjenja e pergjegjsisė mbi gjėrat madhore dhe organizative, sepse na del si e pa afte akoma per tu ju pėrballuar gjėrave tė mėdha sfidave dhe zhvillimeve tė jetes, gjėrave madhore.
U dėshmua rasti i Gėrdecit dhe targjedia aty se si ka mundsi te sorollaten kalamajt dhe gjithfare njerezish nėpėr municione kaq serioze e tė rrezikshme.
Sikur Gėrdeci tė kishte pėrmbajtje atomike? Ku do tė ishte sot kontinenti i Europes nga ai shpėrthim?
Cudirat ndodhin, sepse tė cuditshėm jemi, njihen sjelljet tona NDAJ PERGJEGJESIVE Tė MEDHA dhe struktura jonė e dėshmon nė secilin hap mosaftesine pėr jetesė, pėr organizim shoqrorė dhe shtetrorė pra ne funksionojmė, tė mos them vetėm si njė mozaik shtet nė Europė.
Mbijetojmė me injeksionet ndėrkombtare, sepse pėrndryshe nuk do tė mbijetonim dot pėr shkak tė mosaftesisė qė e kemi si njerz ndaj organizimit
Shihet se ne nuk arrijme tė kordinojmė si duhet, nuk arrijme tė administrojmė si duhet , administrojmė punen me fise e krahina e ndjenja klanore grupore
me korrupsion e miqsi, ku drejtesia nuk vjen nė shprehje, as aftesia e konsiderata ndaj individit tė afte.
Krijohet anarkia, shpejt dhe absurdi, sabotohet progresi, ndersa per organizim te persosur mos te flasim edhe sikur shekuj e shekuj tė kalojnė organizimin dhe ndjenjen kolektive tė ketij kushti jetik nuk e fitojn’ shqiptaret.
Dikurė i gjithe gadishulli Ballkanik ishte i popullit ilir, parardhsve tė shqiptareve pikerisht nga sjelljet e tilla mosorganizuese dhe anarkiste e fisnore pasive klanore indiferente, mbijetoi vetem nje fis, ilir albanėt. Tė tjert u zhduken, sepse nuk ishin tė organizuar.
Pra ndjenja kolektive e organizimit kolektiv i mungon shqiptarit, kjo ndjenjė, ky shpirt ėshte motorri i jetes, organizimi pra te njerezit dhe shoqeria, organizimi dhe aftesia organizimi shume e persosur ndikon ne nivelin dhe zhvillimin jetsor. Ky ėsht motorri i zhvillimit, motorri i gjithckajes jetsore, kusht numer nje i nje shteti
Kombet europiane e kane kėte ndjenjė dhe aftesi tė fuqishme, organizimin e nivelit te lartė shoqeror si kolektiv me pergjegjesi dhe shume ambicie drejt zhvillimit jane nnjerez te dishiplines, organizimit dhe punes, njerez te pergjegjesive te medha ne punė, me ndjenjen me te lartė te forces dhe seriozitetit ndaj pergjegjsisė n punė. Fakti se keto shtete jane te tilla ndersa ne shqiptaret akoma na mbyt varferia dhe pshtjellimi ne shekullin e njezet e nje, ku kemi ngecur ne secilin aspekt te zhvillimit, pra fakti flet vete, ne po na mbyt varferia dhe anarkia, klanet, papergjegjsitė peshtjellimi te privilegjuarit e paafte te korruptuarit e mjerė njerez te pavedije per zhvillimin shoqror. Pra ndjenja KOLEKTIVE TE PERGJEGJSISE, NIVELI I LARTE I ORGANIZIMIT e ka Gjermania, Anglia, Franca, Holanda, Norvegjia Suedia e shume popuj, qė i pėrmbahen rregullit dhe organizimit shoqėrorė dhe punes te te ne shqiptaret. Kjo aftesi ėshte aq e dobet sa qė nuk di si tė shprehem, ajo ekziston disi aq e paafte, aq e dobet, sa qė mund ta quaj njeriun si gjysem te vdekur, si te tharė, si te vyshkur, prandaj jane te ne varferia, tragjedia shekullore, pushtimet, ku secili mund te na pushtoj e tė na rrahė e tė na dhunoje, tė na shkelė e tė tallet me ne, sepse mungon ndjenja e organizimit tė pėrsour kolektiv nė forma tė pėrkryera si dhe shprehija e punes, dashuria ndaj punes.
Punen duhet ta duash ashtu si tė dashuren dhe ndjenjen e pėrgjegjsisė pėr veten, atdheun, shtetitin, zhvillimin e kualitetin, vlerat, organzimin, civilizimin prodhimin, ZHVILLIMIN , NJė SHOQERI ANARKISTE ME VARFRIA E TE META KATASTROFALE E PA ZHVILLIM. NUK MUND TE QUHET SHOQERI ME VETEDIJE DHE VLERA AS ME VETEDIJE ORGANIZIMI. NE DUHET TA PRANOJME SE SA TE META TE RREZIKSHME JANE KETO.
Ne jemi njerez qė shkojme ma teper kah mjegulla, kah peshtjellimi, MOSPERFILLJA dhe anarkia kah mosorganizimi, MOSSUKSESI, kah mjerimi.
Une jetoj qe njezet vite nė Gjermani dhe e di se si i rri gjermani detyres gati dhe pėrgjegjsisė, ligjit, kryerjes sė puneve nė afat, orarit, kualitetit, precizitetit,
mbi tė gjitha seriozitetit te punes dhe kujdesit pėr vlerat dhe arritjet e rezultate.
Sa i pėrket energjis elektrike,trojet shqiptare duhet tė gjejnė tė gjitha metodat tjera, por kurrsesi nuk guxojne tė mendojne central atomik ne tokat shqiptare
Kjo do tė jete katastrofa mbi tokė, nėse ndertohet. Besoj se ka metoda plot tė pėrfitohet energjija.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 24-07-09 nė 02:15
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 02:16   #816
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

opinione komente vargje nga autzori xhelal ferizi ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 02:17   #817
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

2008 ne oren 16:23

xhelal ferizi
Varferia, kush po e shkakton varferiinė, pse nuk dalin analiste e specialiste.
Dijetarė ta zberthejnė kete fenomen dhe shkaqet e saj sa e sa njerez po vuajn dhe po ikin ku bren miza gurė neper skuta boterore edhe ne Alaskė e ne Zelandė e ku jo duke ik nga kjo murtajė e namur.
Shume njerez mendojnė se varfria ėshte me kob s e lufta,
me shume i thyen njerezit nė shresa me shum thyen njerez nė vullnet,
ndersa sot po shkakton vetvrasje
Si ka mundesi, qė qeveritaret e pushtetaret, qė marrin pergjegjesi udheheqese nuk mendojne per kete murtajė, pėr kėte kolerė tė kobshme te popullit per kete rrezik, e cila nji jetė qė e ka njeriu edhe ate ja nxinė.
Pse nuk merret asnjiher seriozisht, qė tė eliminohet varferia, qė tė eliminohen shkaqet e saj, qe te shmanget ajo sa ma teper ne popull, qe me te gjitha format te zhduket nga siperfaqja e dheut pse jane aq indiferent qeveritė ndaj kesaj dukurie, do te vie nji kohė, kur popujt aq shum do te neveriten ne qeveri sa do te arratisen ne mal sa po te dal nji qeveritar me folė ne telvizion.
Vetem neveri do te krijoj ne popull paraqitja bajate e qeveritarit, sepse varferia ne popuj po bėn kėrdi, rreziku, kriza, papunesia,
gjithnje e ma pak femije po lind njeriu nga kjo pasiguri, pa perspektivė ndersa hajnat po bejn kerdi.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 24-07-09 nė 02:18
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 18:33   #818
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I nderuari Lirik kėto vargje t'uajat tregojnė mė sė mirė se Kosova ėshtė bėrė njė vend i katrahurės,njė vend ku "qeni se njeh tė zojen".Ju i nderuar shumė bukur dhe me njė mjeshtri tė rrallė vėni nė spikamė tė gjitha planet ogurzeza dhe lojėrat qė po pregaditen nė kuzhinat e ndryshme tė nderkombėtarėve,me njė qėllim tė caktuar qe Kosovėn t'a bėjnė njė arenė tė pėrleshjeve politike.Momentalisht ,Kosova po pėrballet me njė sindrom tė tillė.Sa bukur pėrshkruani ,skamjen ,mjerimin,zhgėnjimin,hallet e popullit tė stėrvuajtur,qė askush nuk i merr parasyshė sepse sic thuani edhe ju i nderuar ,janė krijuar klane e mbi klane mafioze qė gllabėrojnė pasuritė e Kosovės nė mėnyra tė egra dhe jashtėligjore ." E kan shkel bajloztė e zi"(varg i cituar),thėnje e mrekulluar,e shkėlqyer ,qė tėrheq vrejtjen se ,Kosovėn e kan mbuluar njerzit e kėqinjė qė dijnė tė bėjnė vetėm keq,njerz me shpirt tė prishur, me shpirt tė varfėr,tė pangopur,qė nuk kan aspak mėshirė .Dhe kėta makutarė politik tė pangopshėm bėhen "vasal" tė tė huajve, dhe me krenari i pėrbushin kėrkesat e tyre edhe nėqoftėse dėmtojnė vendin.Dhe gabimet e kėtyre "bajlozėve tė zi"(emėrtim perfekt i z.Liriku) ,bėhen "armė" e fortė per nderkombėtaret qė t'i futin nėn thunder dhe t'i dirigjojnė si ata dėshirojnė.Kan hyrė nė lojė dhe tani duhet luajtur lojen sic ata e luajnė muzikėn.Me nderime ....Uragani_99

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Uragani_99 : Dje nė 01:25.

urragani i nderuar atdhetar i fuqishem qe shkruan aq bukur nji orator i vertet

ky shkruan bukur per lirkun
me nje oratri te pa shoqe pra
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 18:34   #819
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Vargje tė shkėputura nga poeti Lirik
xhelal ferizi
"me do rrena luajn me leter
plan i ri po lojė e vjeter

lojė e vjeter e mashtrimit
kahdo e m'bloj ploja e zhgėnjimit

vendin tim tė mjerin atdhe
kah po qajnė po gurė e dhe

kahdo skamje e papunsi
e kan shkelė bajloz't e zi

kėt kosovė kėt tė mjerė dardane
kahdo shkelė e kan me klane

edhe thundra e nderkombtarit
ditė tė bardhė s' po i len shqiptarit"

Nga autori xhelal ferizi liriku i perndjekur neper kohra
sot i harruar ne mergim
ja pra keshtu shkruaja edhe dikurė vargje
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 18:34   #820
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Por se e bardhė te vie nje ditė
nga autori xhelal ferizi
me te bardhen shqipe dritė
kur shqiptart t' gjith me tri fe
kan me u gzue te bardhė mbi dhe
kan me e pasė edhe vullnetin
porsi vala qe e shtynė detin
kan me qeshė si diell me zemer
kahdo i thonė shqipni me emer
e do te vloj puna ne ara
e ne bujqsi do te hidhet fara
e si ujt qe rrin ne dete
do t' ket t' lashta e bereqete
te gjith shqiptart si nji qelik
kan me e mbajt atdheun etnik
shpinen kurr s' kan me ja kthye
as pėr t' gjallė kurr s'kan me u thye
e bashk me yjet qe lart hjeshojnė
ata jeten do ta gzojnė
si ne shkenca akademike
si ne artet estetike
si ne vlera e ne krijime
ka me shndritė shqipnija trime
si ne ne parcela e ne agrare
do te lulzoj toka shqiptare
kahdo e bukur me kutija
ka me shtrue n bekim bujqsia
dritė mbi dhe do t' jet shqipnia
aq se ylberat te mahniten
shqip filizat kur te rriten
shkencat tjera e dituria
ka me i shndritė fiset e mia

e liria do t e jet mbretreshė
diell e hanė gjith kan me i qeshė

e qdo pllėmbė ne tokė etnike
do te ket ara bukanike

do te jet bujqsia deti
si vullkan me u shtue vullneti

e ne punė do te dal shqiptari
por si q del sharmi prej ari

qelė e qeshur me vegla dore
me e lulzue token arbnore
deri sa vet zogu i hjeshisė
ka me u dehė prej bukurisė
kur ti sheh trojet shqiptare
si vizllimat argjentare

e te joshė kureshtjen te diellit
toka shqipe e sytė e qiellit
e per dije e mend te holla
do te j a ndjej zerin stambolla
shqipes tonė qe i ka dy krena
do ja ndjej parisi e vjena
zerin prore te shqiptarit
ne punė e shkollė ne troje te parit
uashingtoni e edhe londona
edhe berlini e lisabona
deri ne moskė e ne pekin
e kah bjen dielli nder latin
e del matan ė oqeanie
drjet koreje e tasmanie
se duar te vyeshme kan me dalė
mbani ne mend po ju kto fjalė

ka me nxjerrė gjeni shqipnija
ka me u pa mbi dhe qudija

e do te dal talenti i sajė
se shqiptarin s mund ta mbajė

jo as pranga as vargoni
as satani po as demoni

gospodari e as padroni

e per te gjallė me lojė te vjeter
me e shti n' valle nder lugeter

se do te vie nje ditė e motit
ne drit do te del drejtsia e zotit

e kan me me ra shum djaj te zi
shpata e zotit ka me i gri

e shipnia me shpetue
ne gurė edhe ka me u bashkue

gjaku i sajė si shega e kuqe
ka me qelė gjithmonė burbuqe

shqip nder shekuj me shndritė shkrola
do te ket prore sokola

edhe vasha gjeraqina
gjith sa te enden moti e stina

ka me u njoftė e bardhė shqipnija
per kah sharmi e bukuria

me e shperblye e mira e zotit
ket tokė te lasht te kastriotit

se esht shpirt e dritė ilire
i ka fiset gjevahire

por se i ka t' bukura tri fe
shqip do t 'kndojn gjithmonė mbi dhe

Nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 20:24   #821
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Titulli: Mardhėnjet Amerik-rusi/kush E Sundon Botėn ?

--------------------------------------------------------------------------------

Amerika Duhet Te Shtoj Kontrollin ne shtet

korrupcionin duhet ta largoj demagogjinė propagandistike mashtrimin

dhe sjelljen vetem me shum lalfe pa mbulesa ne punė e ne inovvacione e cilsi prandaj edhe i ra dolla
ri

dhe ne afera skandale e kontrolle bankash duhet te ket kujdes sepse shum njerz ne amerikė nuk japin kurfar llogarie e keqperdorin miliarda

amerika duhet te shtrengoj ligjin dhe te kontrolloj

ne aventuriert shperdoruesit e miliardave

duhet te ket kontroll teper te rrept dhe te jet ma sociale

anarki ne mashtrime te hatashme ka ne amerikė shplarje e parasė


duhet shtrebguar ligje t
dhe te mos i privilegjoj shum disa feudal kapitalist anarkist teper te privilegjuar

e disa ti diskriminoj pamshirshem ndersa popullin shqiptar duhet ta bej aleat in ma te pasur ne botė pa dyshim dhe pa konkurencė sepse esht aleat i sinqert
ti msoj qytetart ne amerik te ndjejn ma shum pergjegjsi dhe te kuptojn rrezikun ruso kinez
ne menyr qe ata te kontribojn ma shum per ameriken te mosj popullin te dalloj rrezikun dhe te propapagandoj ma shum rreth armiqve e te paraqes ne amerik sa ma shum aleatin e vertet shqiptarin e ta ndihmoj qe te behet vendi ma i pasur shqipnija etnike

amerika me kujdes duhet te shikoj gjanat

ndaj zhvillimit te shtetit para ktryre garave rus kineze ete tjerve ne boten e hapave te pa mshirshem

ku ne kanosemi te humbim para vrapit ruso kinez


nese amerika don te mbetet fuqi e pa mposhtur karshi kines dhe rusisė-
ajo duhet

Ti Ndryshoj Ligjet -

Te Kontrolloj Paranė-

mallrat shperdorimet te shtoj investimet te siguroj progresistet

pasta j te mbrohet me ligje te rrepta dhe qdo gja ta shikoj mikroskpokisht ne kto rrethana nuk ka ma kohė per leshime anglo amerika nuk jan ma si dikur bota po ndryshon nuk jetohet prej fame e mashtrimeve kalkulimeve sepse ne kohrat sot te gjith jan te zgjuar dhe paraqitet rrezok me humbė

prej konkuruesve tjerė

prej mashtrimeve


nuk jetohet mashtrimeve duhet dhen fund punen dhe vetem punen eprodhimin inovacionin

por prej kualitetitt te punes cilsive jetohet

dhe sukseseve ne tregje ne amerikė ka shum kalkulime
e mashtrime dhe sabotime


duhet sukses i cilsis se

e mallrave inovacioneve


cilsive kulitetit dhe ti iket se paku 50 vite me teknologji rusve e kinezve


Te Shtoj Prodhimin e cilsinė e saj

dhe te kontrolloj secilin individ

sepse ka anarki e pshtjellime

lloj anarkie utopi mos veprime dhe dhenje te parave pa mbulesa

edhe anglia po bjen dhe po shihet se ka kriza

sepse nga demagogjija nuk jetohet


por nga kualitetit dhe puna e cilsia e sasia dhe cilsia perben forcen -

Gjermaninė e qmoj se asnjiher nuk e shihte suksesin nepermes te mashtrimeve

dhe llafeve boshe sabotimeve dhe anarkive

por ne
kryerjen e punes e detyres kualitetit sasisė dhe cislsisė


me kualitet te lartė duke shmnagur sabotime dhe burokracinė

ajo me punen e sajė arriti ne zhvillim dhe industri

ndersa befason korea me qudira teknologji e prodhime
tash


korea e cila nuk ishte askun

por doli ne siperfaqe


ja se qka do te thot rregulli punsimi cilsia kulitetit

sasia disciplina inovacioni mos keqperdorimi i parasė mengjaimi i mirė

dhe kultura e kontrolli

se si mund te perparoj nji shtet mbrenda nji kohe te shkurter


amerika duhet te inkuadroj gjith popullin e saj ne

Vendet E Punes dhe ne disciplina


Pastaj amerika Me Shqiptar Duhet Te Bashkpunoj Shum ma ngusht

por jo te na shoh si nji fmi te lanun pas dore ne rruget e ballkanit sepse kjo nuk perben ma alencen

duke mos n a marr seriozisht e duke na varfruar

e duke u sjellur me hile sepse aleanca ka shperblime jo demtime

jo vetem psime

siq po psojm ne shqiptart ne katastrofa kataklizma varfrije


sa per psime ne e kishim jugosllavinė

ku psuam mjaft por duam perparime progrese

pra amerika pa dyshim me shqiptar me bashkpunu ma ngusht do te jet ma mirė per ne


sepse ne jemi aleat te sinqert


e jemi ne kriza absurde te pa perballueshme

ne te cilat mund te thyhet vullneti per aleancen e shqiptarve me perendimin

dhe kjo esht tragjike vertet

sepse n a ka hy mosbesimi per shkak te varfris e keqtrajtimit

Sepse Ne Nuk Pajtohemi Me Ket Pozitė Kaq Te Mjerė Qe E Kemi

Ne Jemi Te Rrezikuar dhe shum te varfer

Nga Varfria Papunsia Mos Zhvillimi

autori i shkrimit xhelal ferizi liriku
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-09, 20:56   #822
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Tue kerkue n' per viset tona,
xhelal ferizi nga kosova shqiptare
me nji etje e dy sy t' ballit
kur qe i dit m' doli valbona
me kullim e uj t e zallit

e kah ne ecje me plot kaltri
permbi kupė qiellit mbuloja
plot re te bardha e me hjeshi
mbi dhe te lasht me del tropoja

ndalem ne maja alpe e llisa
me shikimin plot mahni
SHOH te bardhat male n' plisa
sa e mahnitshme kjo malsi

me dridhet gjaku ne qdo fije
bukurija kah ka veshė
fllad e rreze fletė e hije
n' pllaja e e dushk ne mal e kreshtė

e ato maja ku me qiellin
gati prekė rrijn aq krenare
thue n vend t ballit e mbajn diellin
malet tona qe jan shqiptare

ju shkruan dhe ju pershendet xhelal ferizi nga mergimi
larg atdheut qe 26 vjet plot mallė e kujtime per pjeset etnike te atdheut
xhelal ferizi nga Mitrovica e Kosoves

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 24-07-09 nė 20:56
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-07-09, 10:22   #823
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nga hiri dote ngritemi
autori xhelal ferizi
ringjallje do tė bėhemi me besė
ne mes vete nuk do te vritemi
nuk do te vuajm me te keqin ves

shqip do te jemi me rikultivim
reformė do te quhemi me zemer
ringritu nga hiri kombi im
shqipni ku i thonė me emer

mos e leni vyshkjen te ju mbuloj
nga shkrumbi dilni ne lulzime
pshtyni mbi secilen lojė
qe Ju ofron me pi mashtrime

dhe renovohuni shpirterisht nga pasojat shekullore
se armiqt na lan shum shemtime
kopsh t shpirtė i bukur le te duket toka arbnore
mos ecni me shpirtė ne tradhtare lakime

por qelni si lulet neper optimizma
qelni ne ma te bukuren fe liri
shpirttart mbushni me idealizma
jeta le te quhet dashuri

duajeni qellimin e diellit
por jo qellimin e djallit
me krenari e suksese prekni majat e qiellit
duajeni dheun e te parve guret e kokrrat e zallit

duajeni aq shum punen e vleren
dhe vllaun tuaj farefis e gjakun
oh duajeni mbi te gjitha nderen
shqiopnjen me dy kren e bajrakune vendit ku do i thonė shqipni
puthje dhuroni nga ma e thella ndnjenjėsia
qė dheu i ynė tė quhet bukuri
deri sa te jetoj gjithsia
-------------
autori xhelal ferizi
----------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-07-09, 20:33   #824
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ne kambė jan que sa shum gjahtar
autori xhelal ferizi liriku shqiptar
shum te maskuar faraon
shum beglerė e qifligarė
e luksagji mbi token tonė

e po pijnė aq shum dolli
shegė nuk lan pa e thithė as narė
po qojnė ujė ne te huaj'n mulli
per me e shterrė trollin shqiptarė


e nuk lan pa shterrė kund shpresė
e nuk lan pa e luajt qdo lojė
i mjerė shqiptari thonė po vdes
nga varfria ne kurthė e plojė


se zanatė po ia ka kurvari
po e dredhė mirė horri zingjirin
lojė me maskė po luan tradhtari
nderkombtari po e qet hirin

e me krye ne hi po bjen shqipnija
kahdo i thonė asaj etnike
ne opium ka ra etnija
e kan trullosė lojrat taktike

kush tue lue me shqipni te vogel
kush tu u tallė tue grrye themele
thue po esht shqipnija i gogel
sa i fasule a sa i bizele

e mbas shpine i mbjellin plane
papunsi e dogmė te keqe
me e prishė faren ilirane
me do moda leqe leqe

milioner ka mbrenda nate
rrotė e gjipa e landrovera
na i kan sjellė do tarikate
e nuk po shihet puna as ndera

veq do kurtha shum tinzare
grryej miniera e pshtjell me llafe
kund fabrikė nuk ka shqiptare
veq kazino qejfe e kafe

cak u bė mbi dhe rruspija
q 'po vardisen rreth fustani
kult mbi dhe u bė hajnija
a thue vdiq i lashti nami

a thue vdiq besa e morali
a thue vdiq ndera e shqiptarit
qe e pat ruajtur djal pas djali
gjith prej kthetrav t' gospodarit

se tash llokmet po e kan fjalen
mini fundet n' per hotele
as orgjitė mbi dhe s 'po ndalen
thua pėrqiten dhi e dele

edhe luksi e konjaku
norma vdiq edhe etika
ujė jan ba nderi e gjaku
drue do te shembet galaktika

e pas perdes luhet loja
e padronit e lakuriqit
mbi atdhe shihen do shtroja
per ti ba ndoj nderė dobiqit

e vijnė te largtė te europes t' motit
me buzqeshje si te llastikut
per te ja derdhė ndoj kokerr t 'lotit
shqiperisė sė adriatikut

e kahdo tokes iliriane
me e rrethue gjithkah me fe
me e varfrue token dardane
mos me i lanė dy gurė mbi dhe

edhe yjet jan tue e pa
sytė e qiellit jan deshmitarė
se jan turrė po rus e shkja
edhe tjerė mbi dhe tradhtarė

kah do vijnė jargė agjenture
per me u derdhė spermat debile
mbi shqipni ku i thonė bilure
tokė e lashtė me karajfile

prandaj qanė kjo penda ime
e i del loti prej qerpiku
se ne varfri e shum mjerime
na e mbuloj token armiku

e mbas armikut shkon tradhtari
me ves te tij e i pa kurriz
tue lpi pjatė t 'qdo gospodari
per pak lek tu u hingirizė


eh moj tokė shqipe bujare
kan kalue mbi ty hordhi
luftra e gjak barot e zhare
si feniks mbi dhe je mbi

ti ke mbi si karajfile
e ke me mbi prap perseri
ne do kohra qe vijn pa hile
qe do i sjellin djem t e ri

kan me ardh do djem sokola
vasha shqipe me ideale
ndryshe i dit ka me us hkrue shkrola
qe do te dridhen fusha e male

se gjith kshtu s' ka me u nenshkrue
per me u shtrue i varfer shqiptari
tokė e dhe me ja shemtue
kaq pa mshirshem nderkombtari

por se ndrrim do te sjellin rrezet
kan me nxe dijet kombtare
do te lulzojn shqiptare brezet
por si lulet ne breg ujvare

e do te pihet lumturia
begatia ka me u qelė
porsi diell do te qeshė shqipnija
brezat frytet kan me i vjelė
-------
gjenratat si zogj qielli
dije mė dije do te shkojnė
do te flutrojn por si zgoj prilli
shqip me fe gjith do t kendojnė

se nuk duam tjeter fe
veq asajė qe i thonė shqiptare
do te ket shqipni mbi dhe
ku s' do te mbijė kund bimė tradhtare

nderkombtarit do ti thonė
ma mir shihne punen tuej
mos mbjell kurtha n' shqipninė tonė
se ai zot nji dit do te gjuaj

do te gjuaj me ndoj kometė
te gjitha hilet ke me i vjellė
toka e jote ne gjak me mbetė
lulė as bimė per mos me u mbjellė

----------
se ai zot qe i thonė shqiptart
i ka shkrue tuajat mekate
e nji dit nga qielli lart
kan me zbritė hakmarrje e inate

edhe mėri mbi token tuaj
se ju hile i sollt shqipnisė
e neper shekuj mot e muaj
ka me u mblue shkrumbi i shkretisė


prandaj ndalni lojrat prore
bjerni vulė tash ju pendimit
qe nder shekuj tok's arbnroe
te mos i luhet loja e krimit

te mos i grryhen ato miniera
te mos mbes ne kthetra koloniale
me do gjamė qe i quajn tendera
e renkojnė shqip fusha e male

renkojn motet nga varfrija
skllever jan shqiptart e mjerė
paga te ulta e tiranija
don me i bė skllever pėr her


por per skllav s lindi shqiptari

as per paga te ulta prore

as per tallje gospodari

e me mbetė n 'kthetra mizore

por se don liri bilbili
shqip me fe e kah vullneti
per me qelė si karajfili
me u zhvillue kah toka e deti


mos me pasė kund arė te ddjerrė
mos me pasė paga bizare
ne vetvrasje mos me u vjerrė
mos me u luajt loja tradhtare
------
shqipttari kosovarė autorė
xhelal ferizi ne mergime neper vite te gjata
me penden ne dorė ne sherbim te atdheut
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-07-09, 20:35   #825
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E tepron pak me "Poezin".
Lirik djali, edhe bukė me honger shumė ,t'bon zarar a !


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 3 (0 Anėtarėt dhe 3 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:59.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.