Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-10-09, 02:59   #931
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

 1. XHELAL FERIZI
  05/03/2008 ne oren 17:
  Himara tokė e bekuar shqiptare- bukuria e shqipėrisė- por duhet ta mbrojmė nga qakajt grek-
 2. qė i sillen rrotull-
 3. prandaj duhet prezencė ma e madhe e shqiptarve andej .

 4. Duhet te vrojtohet e tė pėrgjohet me kujdes secila lėvizja e grekve -
 5. bollanos dhe e organizates pan helene omonia -
 6. andej tė mos lejojmė nė asnji mėnyrė
 7. qė grekėt tė fusin hundėt aty-

 8. por tė merren masa energjike
 9. pė ndryshime ne favor te shqiptarve nė at zonė shqiptare.
 10. dhe ta popullzojn sa ma teper shqiptarėt patriotz at zonė
shqiptare ne menyrė qe te ju ndahen prona patriotve andej atdhetarve te mos dominojn grekofilet

 1. Kti viti turistik
 2. do tė ishte mirė qė nė himarė
 3. tė organizohen festa pėr pavarsinė e kosoves
 4. me muzikė shqiptare-
 5. me motive te jugut dhe veriut nė himarė

 6. shqiptarėt bashk tė bashkuar shqiptarė
 7. rrnoftė himara e bukur shqiptare poshtė tradhtia greke

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 28-10-09 nė 03:02
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-10-09, 03:12   #932
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

 1. XHELAL FERIZI
  24/05/2008 ne oren 0:13
  168 Grupet Muzikore shqiptare, radiot shqiptare, televizioni kosova, veriu, shqiptarė -
 2. Shqiperia e mesme, Laberia, korca e tė gjithe shqiptaret duhet tė punojnė pėr bashkim shpirterorė dhe , edukim dhe frymezim -
 3. pėrmes vargjeve patriotike, grupeve muzikore shqiptare nga tė gjitha trevat shqiptare.qe te ndikjojne ne ndjenja patriotike himaren e rrezkuar nga greket

 4. Nevojitet komponim muzikorė i kėngeve shqiptare lab-veri-himarė-kosovė,
 5. shqiperi e mesme.

 6. kombinime valle tė kėngve e sa me shpejt dhe sa ma parė e sa ma shume.

 7. Himara dhe jugu duhet tė vizitohen sa me shume nga tė gjitha zonat -
 8. shqiptare. sepse andej po paraqitet rreziku grek kerkohet marrje masash dhe shpetim kombtarė ne ato anė

 9. Ndikim atdhetarė pėrmes komponimeve muzikore,

 10. pranisė se shqitarve patrot
 11. televizioni dhe radio tė jete sa me shume atkive nė ato zona.

 12. Tė investohet pėr lidhje shpirtrore shqiptare me Himaren.

 13. Nė ato zona, shqipet e verteta dite e nate duhet kujdesen dhe ta largojne sa ma parė cfardo ndikimi grek .
 14. vigjilenca shqiptare dhe veprimi patriotik


 15. menjehere sa ma aktiv, organizimi vecant dhe i pėrsosur,
 16. duhen vallzime,

 17. sidomos vallzime tė pėrbashkta, kėngė me motive patriotike shqiptare.

 18. Mjaft ma me ndikim rrecixt kulturor grek ne himarė,

 19. mjaft-
 20. qohuni shqiptarė

 21. duhet zhdukur cdo ndikim kulturor grek nga ato zona perla tė bukurisė shqiptare.

 22. Duhen mbledhur fonde per keto qėllime,

 23. duhet organizim i gjithe potencialit te kombit dhe te kerkohet ndihma edhe nga shtetet mike sa me shume restorante lokale e hotele te patrioteve shqiptarė ne ato zona,
 24. sa me shume shqiptarizėm nė himarė dhe nė jug.

 25. Atje duhet tė vendosen nė cdo pellembė tabelat me tė bukura nė gjuhen shqipe,

 26. emrat shqip nė cdo drejtim,

 27. tabelat ne gjuhen shqipe duhet te jene aq tė forta dhe tė celikta tė ngulura nė token shqiptare,
 28. saqė tė mos arrij ti shkulė as tanku ushtarak
 29. se le ma dikush i thjeshtė.

 30. Himara ėsht tokė e jona shqiptare nė cdo pllėmbė dhe pa vdekė shqiptaret tė gjithe cka jane mbi dhe ajo nuk merret.

 31. Greku le ta harroj kėte punė as nga brenda nuk do tė merret kalaja shqiptare.

 32. Ato jan zonat me tė bukura margaritarė tė turizmit shqiptarė,
 33. jane vet shpirti ynė, jane vete mrekullia,e kombit vise margaritare shqiptare

 34. jane vete dheu i bukur dhe deti, turizmi ynė,
 35. toka e dashur e tė pareve, tė cilen shqiptaret pėr tė gjallė nuk e japin.

 36. Mendoj, se o sot o kurre duhet mobilizim i njerezve shqiptarė,
 37. qė kan pasuri te pėrqėndrohen me aksione konkrete,

 38. keto te cilat i ceka

 39. duhet derguar patriot trima shqiptarė atje tė banojnė e, tė marrin ne dorė situaten,
 40. mandej duhet prezenca e gjithe kombit andej, edhe e mergates shqiptare.
 41. sugjerime ide qeverisė dhe kombit shqiptarė
 42. nga autori i shum vargjeve shqiptare xhelal ferizi liriku i harruar ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-09, 03:24   #933
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

 1. Xhelal Ferizi
  16/12/2008 ne oren 11:31
  Po sot o kurrė tė gjitha forcat e kombit duhet te koncentrohen
  nė disa pika kombetare teper tė ndjeshme.

 2. Tė zhdukim tė gjitha ndikimet qė po len greku nė Himarė dhe rrethina
  me rracizėm kulturorė dhe politikė shkombtarizuese

 3. tė koncentrohemi ne Malsinė e Sharrit nė dragash te tė ashtuquajtur goranėt
 4. qė jane shqiptarė tė ndikuar nga sllavizmi

 5. ku po rrezikohet gjuha dhe shqiptarizmi

 6. tė koncentrohemi nė malet shqiptare
 7. ne rrezikun qe i kanoset shkodres shqiptare nga serbet -
 8. ti zhvillojmė vendet si nė jug si nė veri qė fshatari malsorė as nga veriu as nga jugu tė mos shpėrngulet

 9. tė ndihmojmė shqiptarėt e malit tė zi nė forma tė ndryshme

 10. tė ndihmojmė shqiptarėt e presheves bujanocit medvegjes

 11. tė ndihmojmė shqiptarėt e sangjakut tė novi pazarit qe jan nė asimilim e siper tė koncentrohemi edhe aty

 12. tė ndihmojmė shqiptarėt e maqedonisė

 13. tė shpėtojmė me tė gjitha mundsistė qamėrinė

 14. tė ndihmojmė qė tė mos shuhet diaspora shqiptare

 15. si dhe tė ndihmojmė ti kthejmė shqiptarėt e shperngulur ne veri tė mitrovces
 16. qka ėsht shum me rendesi kombtare

 17. pra punė ka sa tė doni e sa tė duash mos harroni o shqiptarė o shtet o qeveri

 18. nisuni nė punė

 19. nga bashkia e himares duhet tė hiqet bollano progreku antikombtarė
 20. e te vendoset nji patriot i flakt shqiptarė aty

 21. me qdo kusht kjo punė duhet te kryhet
 22. esht detyrė e qeverisė shqiptare kjo

 23. shqiptarė kujdes himaren dhėrminė dhe bregun e detit
 24. sepse ajo ėsht perla e shqiptarizmit turizmi ardhmėria
 25. kombtare
  mė falni se harrova pėr pak Mitrovicen me rrethinė nė veri ku jan shperngulur
  shqiptarėt
 26. me mija neper kohra te ndryshme
 27. si dhe ne luftene fundit ne vititn 1999
 28. Komenti juaj do te kontrollohet nga moderatoret e blogut.
 29. Xhelal Ferizi
  17/12/2008 ne oren 15:44


 30. 193 Bollano nji zervist i lig nji fanariot nji fanatik i shitur antikombtarė

 31. njeri i shėmtuar i cili zgjodhi gjasht organizatat ma rraciste greke dhe nė krye tė organizates bukshkelse antishqiptare
 32. te ashtuquajtur omonia

 33. organizata politike agjentureske omonia

 34. bėri presion nė qeverinė e karamanlisit gjat vizites se ktyre organizatave ne qeverin greke

 35. qė tė mos kaloj provimi i shqiperis stabilizim asocimi i shqipėrisė

 36. pėr hyrje dhe lehtesim nė bashkimin europian

 37. qė greqia tė mos nėnshkruaj hyrjen e shqipėrisė nė bashksinė europiane

 38. qė shqipėrisė ti bllokohet hyrja nė kėt bashksi

 39. duke qit greqia veton dhe kushte shqipėrisė

 40. per shkeputjen e te ashtuquajtur vorio epirit
 41. duke kushtezuar shqipėrinė se pa e njoftė gjoja te ashtuquejturen

 42. pjesė te shqiperisė qe sipas grekve njihet si vorio epir

 43. emer i falcifikuar i i shovenve panhelen qe duan te grabisin troje
 44. shqiptare si himaren
 45. dhe gjith jugun e shqipėrisė

 46. vetėm kur ta njohin shkėputjen pamvarsinė e vorio epriit gjoja

 47. dhe bashkimin me greqi

 48. mund te hyn shqiperia ne be

 49. ne bashkėsinė europiane kshtu thoshte omonia

 50. siapas fashistit rracistit tė ndyrė bollano

 51. i cili pėr qudi ushtron detyren e kryetarit tė bashkisė nė himarė
 52. ndersa qeveria nė tiranė rrijn pasiv pra qudi dhe tė qetė habi e madhe kjo
 53. per secilin shqiptarė-------- pse nuk shkarkohet bollano dhe te denoncohet ne gjyq

 54. per armiqsi dhe rrezikim teritorial te shtetiti shqiptarė
 55. i cili guxon e merr turr
  te cenon intergitetin e tokave shqiptare ku jetonin fisi i taualntve ilir dhe enkelejve ne jug te shqiperis

 56. ku me shekuj ato troje ishin ilire antike

 57. akoma pa e njoft grekt truallin e europes.

 58. Pra bollano dhe omonia organizatė politike fashiste panhelene
  fund e krye agjentureske antishqiptare
 59. panhelene ne shqiperia qė u lejua tė regjistrohet

 60. si organizatė nė shqipėri

 61. nga regjimi komunist i ramiz alisė

 62. nė vitin 1990 1991

 63. Nji njeri antikombtarė antishqiptarė fanariot virus

 64. mercenarė
 65. ne token tonė dhe rrezik per ato zona shqiptare te himares
  dhe aktivist kaq i zellshėm antishqiptarė
  si bollano
  dhe omonia si organizatė e oficerave te sigurimit grek qe ushtron aktivitet tė zi antishqiptarė pa kurfar pengese

 66. dhe bollano kryetari i saj rrin kryetar bashkie i himares

 67. habitem me absurdet e indiferences te kohes

 68. dhe te shtetit dhe qeverisė shqiptare

 69. Pse qeveria shqiptare ndaj kėti njeriu qė nuk merr masa tė ashpra
  per burgosjen e tij
  qė shkaktoj me miliona euro dėme materiale duke rrėzuar tabelat nė gjiuhen shqipe nė himarė dhe duke vu ato greke ne shtetitn dhe teritorin sovran shqiptarė
  Bashkija e himares duhet tė merret nė drejtim nga udhheqsa
  patriot shqiptarė
  por jo nga zervistat panhelen
  si shpirti i shitur i progrekut bastard bollano
  i cili edhe nėnen e tij do ta falcifikonte pėr para greke
  Bollano harron se se skenderbeu ishte shqiptarė katolik
  histroia e tij tash mė ėsht e njohur nga tė gjitha dokumentet e kohes
  nga vatikani venediku roma raguza stambolli vjena parisi londra e shum e shum
  qendra tjera
  e institute historike botrore
  e njohin si shqiptarė e gjak shqiptari skenderbeun .

 70. Turp le tė ken bollanot e shum si ai armiq tė kombit shqiptarė

 71. qė gjithqka qė ėsht e keqe duan tė ja lėnė kombit shqiptarė

 72. gjithqka qka ėsht e mirė duan tė ja vjedhin
 73. kshtu u pėrpoqen ta vjedhin e ta falcifikojnė edhe nėnė terezen

 74. dhe shum figura tjera kombit tonė tė lashtė me traditė dhe histori

 75. pėrveq se nji ligsi dobsi dhe poshtėrsi e turpshme

 76. lojė e pist dhe arrogancė
  e ult

 77. asgjė tjeter nuk ėsht kjo provokim shovensit ndaj shqiptarve qe te neveritė kjo sjellje e pa fytyrė

 78. Tolerimi i bolllanos tė sillet kshtu me ne
  e tė han buken e shqipėrisė

 79. nė token e shqipėrisė tė zhvilloj kėt aktivitet aq antishqiptarė tė habitė tė len pa tekst kjo sjellje

 80. ky guxim kjo aventurė e degjeneruar

 81. qe ai bollano e praktikon

 82. nė dėm tė shqiptarve tė shtetit shqiptarė

 83. figurave tona historike dhe sovranitetit tonė teritorial

 84. e duke e penguar me shum arrogancė nė himarė vendosjen e tabelave ne gjuhen shqipe
 85. thua se himaren e ka tokė pronė te veten qė
  ja la baba i ti
  duke mos ditė se himara ėsht tokė shqiptare nėpėr shekuj e dėshmuar ne te gjitha etapat e historisė
sugjerime vrejtje shkrime te autorit xhelal ferizi djetuar kombit qeverisė shqiptare lexuesve kunder aktiviteteve greke armiqsore ne jug te vendit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-09, 14:17   #934
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Malllkim
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Pra mallkue ai birė shqiptari
Qoftė nder shekuj edhe nėn dhe
Qė n' gjuhė t' vet qė e i la i pari
E shet kombin pėr nji fe
'''''''''''''

Edhe nė t' liga kurtha t 'kqija
folenė shqipe e prenė nė besė
mos e lashtė nė dhe shqipnija
as nė jetė as kur tė vdes

ah mallkue ai bir shqiptari
nė jetė tė jetve ,n' qiell e tokė
qė me lak, e shkollė tradhtari
ja pren shqipes krah e kokė
'''''''''''''''''''''
edhe ate e gjett mallkimi
kush ,gjuhė,t,vet,nuk, e mbanė gjallė
e n' gjuhė t' huej,pėr kah shartimi
mbet ė me gojė si peshku n' zallė
''''''''''''''''

e mallkimi e gjett tradhtarin
qė n' kopsht t 'vet vyshkė,gjeth e bari
qė gjarpijve u falė nektarin
rrshanė,tu i sjellė,nė kopsht shqiptari
''''''''''''''
mallkue qoftė edhe hajduti
qė rr'mon,arken ,t' atdheut t' vet
mbettė,si qyqja , e si guguti
me at kangė qė i ka mbet ė-shkret

edhe ai qė e shet vatanin
pėr pazare e pėr tė lig ves
kush pėr t' huej e thirrė ezanin
pėr pak pare e interes
''''''''''''''''

mallkue qoftė ai bir' shqiptari
qė grupon,klane mbi shtet
ndanė krahina , e luen kanari
gurė e dhe tė tokes t' vet
''''''''''
ah mallkue qoft neper stina
edhe nė shekuj e 'n' kohra e mot
ai shqiptarė,qe i shkrepė martina
pague n' pare me derdhė lot
''''''''''
edhe kush me maskė tinzare
qet pushkė kobi pėr me vra
pa i pasė hakun as dy pare
po vret foshnje burra e gra
'''''''''''''
mallkue qoftė kush metelikun
e din zot e jo lirinė
kush nė thumb se kqyrė armikun
e mbi dhe t 'vet s' mbjellė dashurin'
'''''''''''
mallkue qoftė e ndoj pikė ujė
nė orė te vdekjes mos iu gjettė
kush pėr hasėm e padron t' huej
ia prekė vendit veq nje fletė
'''''''''''''

qoft mallkue i ligu n' ,soj
qė tinnzrisht prekė,n' pėr moral
kush erz tonin tue vu n' lojė
i shembė,vlerat,mbi moqal
''''''''''''
qoftė mallkue ai bir' shqiptari
qė me laps me leter e gojė
pėr hesapė tė qdo barbari
dheun e t' parve e shemb rrėnojė
''''''''''''
edhe ai qe ia bėn gjamen
vendit ,tė vet,ah pėr do,pare
edhe dielli ia lshoftė namen
kush len deg't,pa,shpresė nektare
''''''''''''

kush e prishė folenė,qė ėsht thurė
at shqipni nga i madhi zot
kush ia rrmon po dhe e gurė
kush e lanė nė gjak e lot
'''''''''''''''

ai malkue qoftė pėr kėt punė
ai mos paftė hajr nė asnji jetė
n' tė dy botrat ,la me dhunė
nė 'pellg,lotsh gjaku ka me mbetė
''''''''''

edhe ata qofshin mallkue
qė hanė hise e hakun,t' huej
qė si uri shkojnė tue rrmue
neper zhvatje n' vjet, e muej
'''''''''''''

edhe ata nė luks q ė lahen
qė vatanin e kann grabitė
bani o zot nder shekuj,t' thahen
shtegun vetes pa ia ditė
''''''''

edhe mallkue qoftė gjuhė e ligė
qė ndersen qakajt nder ne
kush me sherre e me intrigė
nxitė ngatrresa n 'komb e fe
''''''''''''''
e ,mallkue ai bir shqiptari
qė me hile rrin tu u veshė
e lasht zoti zbathė mbi zhari
kush don erzin me na e gjveshė
''''''''''''''''


edhe ata qė doJnė n' varfri
me na shtrue nder shekuj t 'motit
qė n 'rrug ė t 'ferrit me tinzri
na e shtroJnė udhen n'pika t 'lotit
'''''''''''''''
mallkue qoftė ai q ė me hile
na shet n' maskė miqsisht ,tue qeshė
e na duket si karajfile
pastaj nisė me dalė tu u gjveshė
'''''''''''
edha ata le tė mallkohen
qė tradhtojnė e vrasin arsye

bashkshortėsinė edhe zhgjyrohen
at kurorė tė shejttė ue thye
''''''''''''''
at kurorė tė bashkshortėsisė
veq pse egoja e joshė e ult
nuk beson n' kod t' besnikrisė
besė e nderė nuk i ka kult

'''''''''''''''''''''''
edhe ata qė buken ja hanė
atdheut tė vet me pa besi
mos i gzofshin diell as hanė
paqin vet kurtha e pusi
''''''''''
edhe mashtrues e karriggji
tjerė sarhosh e edhe flliqarė
tė ligj dyftyrsha e fajdegji
edhe perversat me bizarė
'''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lirikk : 28-02-2009 mė 17:26.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-09, 20:57   #935
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shqiptarėt nuk u perkrahen pas lufte ata sikur u dekmpozuan -

ne aspektin e optimizmit organizimit dhe atdhetarizmit e organizimit duke u shendrruar ne qenjet ma te zhgenjyera e egoiste ne botė duke u vetvra dhe vetvra vullnetin .-
vetvrarė vullnetin siq esht ma se keqi u shkatrruan -
duke mos u organizuar e solidarizuar-ne asnje aspekt por u perqane ne te gjitha format e ndryshme

edhe sot kur levizja per vetvetndosje del e perpiqet diqka per atdhe shqiptarėt populli nuk i bashkangjitej-

edhe ata u zhgenjyen si te zhgenyjer-

sepse nuk ju ofrua askuj as organizimi e as ngrohtesia as solidariteti-
sidomos shqiptarve te mitrovices nuk ju dha kurfar perkrahje e as motivimi-


as solidaritetit as ekonomija-as perkrahje kurfare ne keto rrethana ata te

zhgenjyer leshuan trojet dhe iken neper qendra te tjera te kosoves .-

prandaj behet ftesė vazhdimisht qe shqiptarėt te lidhen ne mes vete te

organizohen te siolidarizohen -dhe te marrin ne dore situatat


shqiptart e mitrovices u lan ne balt nga te gjith por edhe nga komuna e vet -

komplet punonjsit e komunes duhet ndrruar dhe duhet ne vend te tyre


me qit kuadra te reja patriotike qe angazhohen per shpetim kombtarė -
dhe te qytetitte mitrovices duhet ne te gjitha formate menyrat me dergu shqiptar andej uress e ibrit duhen patriot

qe punojn me zemer e me shpirtė per atdhe e mitrovicen e per atdhe -

qytetaret e mitrovices te rrethuar dhe te vetmuar pa u kujdesur askush per ta

nuk arriten ti perballojn presiioneve serbe

-popujt tjer jan ma te organizuar se ne -

prandaj ne duhet te bejm qmos qe te ndalim ket proces te kolonizimit

me anė te formave te veprimit me anė te forcimit t e lidhjeve shqiptare e te

veprimeve konkrete ne sherbim te atdheut -

dhe te pengojm te keqen qe po na kanoset-

europa le ta din se ne rast lufte nuk jan ma shqiptart e para luftes paqsorė e te urtė-

por do te jen te rrembyeshem qe kur ti marrin romet e serbet para vaj halli per

ta qfar furtune do te ket mbi ta

autori i artikullit xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-09, 21:06   #936
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Sa per verifikimet le te kerkohet komision nderkombtarė i paanshem

ne te cilin do te bejn pjes edhe shqiptarėt dhe do te verifikohet me garancion se pjesa ma e madhe e te kthyerve te nacionalitetit rom nuk kan banuar ma parė ne kosovė-
perse gjermania e ben ket shemtim te atdheut tone -

dhe shkatrrim te kombit shqiptarė dhe nen ndikimin e kujt e ben ket qeveria gjermane -
e ben ket nga synimet per te krijuar probleme varfri ne kosovė paknaqsi enklava etnike
dhe luftra te pa ndalura - per ti sjell fatkeqsi shqiptarve

apo e ben nga injoranca ose nga fakti qe e konsideron kosoven vend te vogel dhe te pa -

rendesishem ku askush nga shqiptarėt

nuk esht i aft ta kundershtoj ket politikė diskriminimi kolonial -

un mendoj se duhet qe komplet disapora shqiptare te demostrojnė ne berlin para


bundestagut per ket lloj fashitzmi te ri kolonial-


nji her na i sollen pesticidet e pastaj kemikaliet e deshten te na i sjellin edhe plehrat me grimca atomike -

e qka jo


un mendoj s e europa na urrenė ne themel dhe ne qelizė te rraces tonė deri sa ajo sillet me ne keshtu dhe deshmohet me keto veprime nese esht e vertetė siq po duket ne fakt se per qellim e ka kolonozimin e trojeve shqiptare me rom dhe nacionalitete tjera

qe do te vendosen ne pronat e shqiptarve -


kjo padrejtesi manjake kriminale ku do te ju meren vendasve pronat esht nji plan i tmershem i euroes
qe nuk zberthehet ne asnji gjuhė tjeter djallzore per veq se luftė e re e pambarim

e pergjakshme ne mes te shqiptarve dhe romve -per te cilen europa do te jet pergjegjse per kto veprime-

ket veprim te pa mendė nuk do ta kishte be as djalli vet-

qka do te thot se ne si shqiptarė ne radhė te parė nga europa jemi te rrezikuar pikrisht nga ajo

europė ne te cilen propafgandohet aq shum liri e demokrac

i ne te cilen flitet aq shum per tu integruar shqiptarėt -


reagimet e shumta ne forumet shqiptare kunder kolonizimit te kosoves qe deshti ta bej gjermania me rom u ndal nen ndikimin e madh te reagimeve te mediave shqiptare dhe forumeve se sa jan te rendesishme forumet dhe shkrimet ne to shifet se qdo germe
dhe shkrim tonin epercjellin te huajt pra ky kolonizim u ndal dhe gjemranet nuk qojn ma aeroplan te mbushur me rom per kosove

autori i shkrimit xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-10, 09:34   #937
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shqiptarėt nuk do jenė asnjiher dhe kurren e kurres kunder perendimit ,
dhe popujve te zgjuar e te civilizuar perendimorė pa te cilet nuk ka kuptim planeti dhe jeta mbi dhe sepse jen te zgjuar dhe nga vet natyra mund te dialogohet me ta pra shqiptari nuk shkel asnjiher mbi keta popujt ashtu siq nuk shkelet mbi shejtri kurrė dhe asnjiher sepse elementet ma te imta shpirtrore jan ne funksion te ndjenjes mbshtetese te kta popuj qe jan ndjenja natryale vllazrore ndaj gjermanve italianve anglezve amerikanve franqezve suedezve australianve dhe te tjer popuj te te cilet ne mbshtetemi po thuajse si ne prehrin e nene s tone shqipni ,

shpirti ynė dhe ndjenja e jone thellsia e gjenetikes tonė,

dhe te menduarit tonė shqiptar civilut zues synues
per ardhmeri e siguri

shpirtesia dhe perkushtimi yne i shejtė nuk mund te perballen kurre me ndergjegjen tragjike e te menduarit te ndonji te keqe ndaj perendimit
dhe popujve qe natyralisht i ndjejm miq evllezer si fenomen natyral qe e ka ka kirjuar natyra dhe e ka renjosur ne shpirtesite tona aleate
natyrale ,perendimi edin se ne natyralisht jemi aleat te perendimit neper shekuj kjo esht betrthama natyrale e shqiptarit

ne nuk e perballojm dot per te pa perendimin nen thiken serbe as ruse e pansllave sepse na dhemb sikur te jet ajo e ngulur ne gjosin tone shqiptar
as nen thundren e dikuj tjeter sepse shpresat tona jan te ata popuj

,
perendimi esht dashuria e prjetshme shqiptare dhe garancia e shqiptarve

dhe e rrenjosur thell ne vetedije n tone kombtare e perkushtim aleat te pa luhateshem natyral qe nuk ndryshon


gjermani anglezi suedezi amerikani italiani e popuj tjer te perendimit
jan natyralisht bimė shekkore qe rriten dhe kultivohen ne shpirtrat e shqiptarve ne perkushtimin me te ndjeshem miqsor e vllazror
prandaj popujt e perendimit nuk duhet te ken krufar rezervash ndaj nesh ne miqsi ene bashkpunim ,


esht ne vetedije te shqiptarve kjo tradite rrenjesore neper shekuj
qe natyralisht u kultivua
vlla i shqiptarit esht perendimi amerika franca italia gjermania anglia australia por edhe turqit

si do qe te jet e kah do qe te jet kjo jete i rreshtuar shqiptari

nuk mund te perballoj dhimbjen e perendimorit
per te qene ne qfar do lloj ferkimi te keq kunershtarė me perendimin aleat
ose me turqit aleat dhe kjo ka marr fund per gjithmone aleanca e perjetshme me keta popuj esht e lidhur shpirtrisht ne perjetsi ,

ne jemi popull qe e dhe per arabet nuk mendojme keq
dhe perse duhet te jemi sadist te till kur nuk kemi kurfar ndjenjash armiqsore per ata ndersa turqt i kemi aleat natyral

gjithsesi dhe kemi po ashtu ndjenja miqsore per arabet dhe do te donim qe te gjith se bashku te jemi nen ni mburoje te jetes nga rreeziku pansllav e kinez nga ekspansioni i lindjes qe po i kanoset perendimit edhe ne kendej
sidomos rusia e rrezikshme qe paraqet rreziqe te paparishikueshme edhe per vet arabet prandaj te gjith nen nje ombrelle te rreshtuar pas amerikes
mund ti bejm balle ekspansionit ruso kinez duke u mbrojtur edh e nga planet e tyre shovemiste edhe nga tregjet e tyre qe po na vershojn per te na lene pa pune me mallrat e tyre qe po na sklalvrojne


,


karakteristika e jone esht se ne pa perendimin pa vllezerit tane te perendimit
nuk jetojme dot
si peshku pa ujin ne nuk jetojm pa gjerman italian e anglez

pa keto civilizime dhe mendje shum te logjikshme e te afta
me te cilet pa probleme mund te dialogojm per shkak te prirjeve te tyre te mdha per aftesi tolerancash mirkuptimesh e marveshjes h si dhe prirjen per liri e demokraci qe e kan natyralekjo esht thellsia e ndjejnjes dhe shpirtit e dhimbjes se shqiptarit
qe te jet prore syqel djhe i kujdesshem ndaj perendimit dhe te tjerve
e te mos shhkel ne drrasa te kalbura


ne jemi ne pike te hallit sepse te gjitha kto kombe i duam dhe kemi rrespekt
per ata dhe kukturat

ata shum mire e dijn se e keqja kurr nuk ju vjen nga ne
as arabve as popujve tjere ndersa me rusos serbo pansllavet
sllavet ne jemi ne armiqsi dhe kjo nuk ndryshon

sa i perket ndjenjave miqsore edhe kinezet e japonezet e dijn se shpirti i shqiptarit nuk deshiron kursesi qe ata te psojne diqka te keqe sepse ne nuk jemi sadist natyral por shpirte i pa djallzuar
njerzor me prirje njerzore per paqe dhe miqsi me popuj

sepse esht ndjenje natyrale e dhuruar prej zotit
qe ju dhurua shqoiptarit te pa djallzuar ne gadishullin ilirikpor perplasjet e civilizimeve na qesin ne popujve te vegjel si topin
neper pozicione dhe aq sa pamshirshem na shqelmojne
pa i rrespektuar ndjenjat tona njerzoreNato nuk nderhyni kot ne kosve sepse psikologjikisht e historikisht e njeh ndjenjen e shqiptarve dhe i ndjene thell shqiptart .


Pikrisht ishte kjo arsyeja angazhimeve si dhe arsyet tjera vijn pastaj

, sa per kryqin serb e pansllave e pan helen te trinitrisė

perendimi dhe vatikani katolicicmi djhe evnagjelizmi e din e njeh shum mir
esht i zgjuar perendimi e din dhe e njeh shum mir kryqin pansllav
kishen serbe ruse dhe qellimet e saj anti perendimore tradhtare
pro ruse e kineze te aleancave qe rrijn gati ne ratsin me te vogel te ja ngulin thiken perendimit ne shpine nese munden ,
perdnimi atyre nuk ju beson per ket jam i sigurt kur shkruaj ket artkull


perendimi e din se sikur te arrij vetem njiher kryqi pansllav trintiria pansallve pan ortodokse te ja ngul thiken pas shpine

perendimit mjafton kjo per ta vra civilizimine perendimit e per ta rrenuar perfundimisht per dhe


, kryqi pansllav esht kryq i pa bese dhe i rrezikshem per interesat e perendimit dhe perendimi

ai sjell ngatrresa e zjarre ne europe e ne amerike duke terhequr kinez arab indian irnainian ukrain serb grek mongol e te tjer pas interesave pansllave duke i mashtruar e joshur drejt msymjeve kunder perendimit e shqiptarve

e din perednimi ket fakt dhe punen e agjentures pansllave e te trinitrise

nuk jan budallej ata e dijne perednimoret jan super intelegjent vigjilues


, ata perendimorete dijn se neper shekuj nga shqiptari kurr nuk ju vjen e keqja

, sepse ndergjegjja e dashurise dhe ndjenjes natyrale si bimė ndjenje e evqant e perbere nga vet e natyrshmja

se shqiptarve per perendimin perkushtohen natyrshem dhe ndjenjene natyrshem ,
esht nga vet zoti e dashuria natyrale gjithqka dhe epa ndryshueshme

,si ndjenje natyrale vet natyrale qe nuk ka shkence qe e ndryshon

e cila vetevetiu sjell aleancen e perjestshme


ne jemi popull qe mund te na duan e gjith bota perve q sllaveve


,prandaj ne duhet te shkojme ku do e kahdo lirisht si zogjt

qe te flasim per jeten tone neper kombe te bejm takime kulturore e tregtare e miqsore lidhje kombesh per veq ne trojet ruso serbo sllave jo ,dhe te punojme pak e ngapak me miq neper bote qe te rregullojm pozicionet tona dhe te bashkpunojme ne tregje e lidhje pa komplekse
pa u ndrojtur nga askush rruget e shqiptarve jan te hapura kahdo neper bote pa kurfar rrudhje

,bota e din se ne i duam te gjitha kombet ejemi
te paqes e jo mizor jo luftnxites e pushtues

edhe australianet edhe zeandezet dhe e dijn edhe afrikanet e te tjeret

se jemi komb qe me mire do te vrisnim veten

se sa te vijme ne kundershtim me perendimin dhe me popuj qe natyralisht nuk kemi a sgje kunder tyre ky koncept duhet te rrenjoset ne vetedijen epopujve qe te na trajtojn pastaj me dyer te hapura kahdo qe te shkojmene edijm edhe ata e dijn qe jan vllezerit tane

te ndjenjave naryale dhe aleancave miqsore

, pa gjerman e anglez franqez italian austriak skandinav e miqt aleat turq
e hugnarez e amerikan shqiptari nuk e mendon jeten,


dhe nuk ka kuptim jeta per shqiptar perveq ndjenjes miqsore tejet te sinqert esht edhe nji faktor me rendesi
ne edhe rrezikohemi ne bote per te ekzistuar pa kta aleat natyror


dhe nuk mund te mbijetoj por shqiptari

ne ket ujqeri elukuni interesash te egra e synimesh pansllave ,

Shqiptari ka ndjenje edhe per arabetpe raporte normale njerzore e tregtare
dhe ne sherbim te bashkpunimit per paqe ne bote e os perzierje

dhe konisderate miqsore edhe per kinzet e rrespekt per keto kultura e popuj

dhe nuk ka asgje kunder tyre dhe ne perplasje te civilizimeve apo luftrave
shqiptarve do tu vinte shum keq

sepse natyralisht nuk ka urrejtje me kta popuj as perplasje ,


por shqiptari esht i intresuar per paqe emiqsi me pouj


prandaj mund te luaj nje rrol te shkelqyeshem paqeje

dhe te fitoj simpati neper bote

te ket mardhenje te mira edhe me shtetet arabe pa komplekse
me popuj

dhe te mos shiqohet gjithqka mbi baza fetare
e me antipati por mbi bazat qe i la zoti zakonet e domosdoshmerise se jetes

dhe te civilizimit e paqes mbi toke ky esht kodi dhe sekreti ky esht ideali

autori i kti shkrimi xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-10, 15:40   #938
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Europa na ka rrethuar me viza europa na ka rrethuar me varfri me mjerime ,bojkote ,
me qeveri qe jan shkatrrimtare te vendit tonė, te jetes dhe perparimit te progresit kombtarė ,
keto qeveri jan sabotatore demagogjike qeveri te llafeve,

qe ne fakt pengojne zvarrisin projektet ,bejne vonesa ,
zvarrisin ecjen para te shqiptarve ,ne shum drejtime,
ndersa europa me rusi e sllav bashkpunon pa probleme,
sidmos me francen edhe ne sferen ushtarake ne blerje e qarkullim malrash gazi transporte etj
sidomos bavaria bajerni qe esht i njohur per perkushtime prosllave
ku shqiptari nuk ka gjasa ne ket regjion tė bėhet faktorė ,

firma siemens bashkpunon me rusi ne kerkim te energjive te reja per elektriken

si dhe ne sfera tjera poashtu me firmat franqeze

ashtu siq bashkpunoj ne hekurudha elektro magnetike me kinen


ndersa shqiperia ka trenin qesharak te shekullit t e kaluar qe nuk qarkullon me asnji eksport heurudhor ne europė as ne azi ,


Ne shqiperi nuk ka hekurudhė elektrike ne keto kohra qfar absurdi e pa besueshme

mu ne zemer te europes, a nuk esht turp e krim ky absurd ,
qe mund te quhetabsurd manjak kohorė ,
i qellimshem sabotues ndaj shqiptarve ,
por jo normal ,

qe nje vend ne mes te europes neper fshatra te ecin akoma gomaret
e jo hekurudha elektromagnetike

ndersa azija kina te ket ket privilegj

pra europa esht absurde ne raport me ne shqiptarėt dhe fund ekrye e qellimshme

ajo nuk e rregullon kontinentin e saj
ma s e pari

dhe miqt jetik te saj siq i ka shqiptarėt

qe nuk i sjlelin kurrė ndonje te keqe apüo rrezik
por i privilegjon serbet e rrezikshem me orientim te stepave ete gjith armiqve te europes
ata pansllav kanibal rusėt pushtues e tjere ekspansionist
ndersa ne shqiptarve na len pas dore me nje absurd e paragjykime


ndersa amerika rrezikoj vetveten sa her per shpetimin e gjermanise
frances italise nga pushtimet e shkatrrimet eluftrave te pa kuptimta

te europes gjeloze

un mendoj se duhen ndryshuar gjėrat

tani qe te ndermerren masat qe gjermania austria dhe zvicrra me gjith forcen qe e kan
ti kthehen shqiptarve


si per energji elektrike si per gjithqka zhvillimore sidomos urgjentisht duhet hekurudha elektrike ne trojet shqiptare

dhe ket duhet ta financojn vendet perendimore turqia dubai malejzia banka botrore
etj

dhe arabia saudite kuvajti japonia korea jugore singapori malejzia e te gjith
se bashku nepermes bankes botrore qe treni elektrik te kaloj neper trojet shqiptare

ndersa autostrada prizren merdare te ndertohet urgjentisht qe i lidh trojet shqiptare
-
keto qe i ceka ma lart neper shekuj ishin vende ishin tradicionalisht antishqiptare

ne veprimet e tyre neper kohra pa dyshim se ashtu vepruan .
Maqedonasit qe u lulzuan me emer te huaj dhe jan bugarak
peqenek tunguz tataro mongoloid te azise
trup i huaj ne europė
dolen para rraces iliriane vendase me zhvillim dhe ju hoqen vizat

dolen para rrenjeve te lashta te gadishullit europiano ilirik

te rraces ilire

edhe eskimezet jan ne perparsi para nesh per viza e zhvillime
te pergjithsme
kur esht fjala te europa ne raport me shqiptarėt
te jemi te sinqert dhe te hapur gabimet duhet thėnė hapur

europa perher me ne keshtu sillet

dhe ja shifeni edhe pa besine e kroacise si si vepron me viza ndaj shqiptarve

qfar thike pas shpine perseri e maltretimi absurd kohorė,

qe doli nje shtet i pa besė me kso lloj sjellje provokuese maltretuese ndaj shqiptarve

dhe ne ket rast plaqkits dhe maltretues i shqiptarve
edhe pse shqiptaret e ndihmuan ne qlirim
dhe ne shpinen e shqiptarve e fitoj lirine ,perseri sillet si mosmirnjohse me ne
shqiptart pa kurfar arsye vepron keshtu ku jan shkaqet

kroacia ben sadizem provokues

po te ishte rruga e lire pa viza per shqiptarėt


rruga e kroacise do ti sjellte fitime atdheut te shqipeve

para pa fitime te mdha te biznesit dhe transportit e turizmit shqiptarė

por ket e pengon dikush qellimisht

kush tjeter per veq se europa rusia dhe superfuqi tjera qe mshefen nen masken e mqisise me shqiptarėt .

Ata kembnguln qe kaq shum miliona euro te mos hyjne ne trojet shqiptare
nga levizjet e bizneseve sepse e duan shqiperine etnike ne fukarallek ne varfri izoluese


dhe te izoluar

me pasoja me rrenime me mbyllje ne qark ne rrreth vicioz
ne ket shekull

sa turp e mizori botrore ky teater barbar qe luhet ne kurrizin enje populli te pa fajshem qe askuj ndonje te keqe nuk i ka bė

kjo bote duket saidiste dhe e them se truri njerzorė esht plot me errsira
dhe sadizem kriminal e qellime te errta antidemokratike dhe anti progresiveqe ne se vazhdon keshtu

me ket barbari nuk ka perspektive civilizimi me ket shpirte errsirash sadiste
qe te jetoj ne fatkeqesin e tjetrit te qenjes njeri sepse nuk do te ket civilizim e integrime ,


perse gjith ky sadizem ndaj shqiptarve
sepse nji nder faktoret esht edhe rracizmi fetarė per veq rracizmit nacional

vazhdimisht na del krishit krishti ata thone krishti
ma parė pastaj vini ju muslimanet

siq na quajn ne shqiptarve

por harrojne se krishti me se pari u duk ne trojet ilire

para ardhjes se ktyre karpatianve sllavo tunguzo karpatian peqenek bugarak tataro sllav

pra europa e lendoj e hidhroj krishtin

si kryqtare inkuizicionale qe po na del

kjo simbolizon se ti shqiperi duhet te jesh e fundit per gjithqka

i thot shqiperise etnike qarte me mesazh

gjė qe nuk e ben me shtete qe jan ma radikale islamike

edhe sikur shqiperia etnike te mos kishte ansji mysliman mbrenda
keshtu do te sillej europa me ne ,
sepse esht e smure nga paragjykimet per shqiptarėt dhe kjo duket ne veprimeeuropa do te gjente tjera arsye per te na izoluar
dhe per te na diskriminuar

e te ju jepte sllaveve perparsi para nesh ne menyr qe ata gjithnji te na shtpyin
te na i dhunojne femrat te na shkelin te na rrahin te na shkatrrojne te bejn q te duan me ne a nuk esht ky krim dhe mjerim .
qfar ardherie integruese mund te quhet kjo per veq se nji diksrimin qe edhe ne kohrat e shpekllave po te behej do te ishte trup per civilizimin

mendime dhe shklrime te lira ne diskutime forumesh
nga autori xhelal ferizi ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-10, 16:22   #939
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Sikur tė ishte sjellja e europes ndaj nesh per shkak te shkalles se zhvillimit te dobt te shqiptarve,

perse ather e mori ne familje bullgarinė dhe rumaninė ,
qe kan kontaradikta te mdha mbrenda perbrenda
dhe gjendje ekonomike mjerane e papunsi kastatrofale ,
dhe ka ne shum vende ne bullgari varfri ekstreme ,

si dhe ne rumani ,ndersa neper regjione fshatrash ne keto shtete esht katatsrofė e vetetė◄
por un mendoj se shkaqet jan dikund, dhe arsyet e sjelljes se europes
ndaj nesh shqiptarve jan shum mė tė thella ,

dhe mendoj se ekspert shqiptarė tė politikes duhet te japin mendimin
dhe noten e sakt te paragjyikmeve dhe qendrimeve europiane
dhe analizen se ku qendron pikpamja e europes,
baza kryesore e ksaj sjellje ndaj nesh

,dhe per se europa ėsht e tillė me ne shqiptarėt ,
shkaqet dhe arsyet e ksaj sjellje ndaj nesh europa i ka

por cilat jan ne te vertetė ato ,

dhe a ėsht poashtu feja nga ata faktorė qe pėrbėjnė thelbin e kėsaj sjellje tė europes ndaj nesh .

Sjellja e europes ndaj nesh ėsht edhe mos heqja e vizave as mos liberalizimi i vizave

kjo esht katatsrofė te mos them tragjedi kombtare

per ne shqiptarėt

mbajtja e nje populli ne rrethim te perhershem me viza pra vizat bėhen me qellim bojkoti ndaj shqiptarve por perse bėhen me qellim bojtkoti .

Edhe pse rumunėt bullgarėt polakėt bėjnė kėrdi me vjedhje e krime ne europė persri europa heshtė i mbyll syte ndaj veprimeve te tyre per shembull polaket
mafia ruse e te tjere bejn vjedhje te mdha ne europė por ndaj tyre mballen syte ndaj te gjithve vetem ndaj nesh ulerijne per ma te voglin gabim


krimet e shqiptarve ne krahasim me krimet e rumunve dhe bullgarve e polakve jan shum te vogla , dhe nuk paraqesin asgjė

ne krahasim me krimet e tyre e hajninė e rumuno polakve bullgarve ,

por shkaqet jan dikund tjeter sepse europa ne trollin esaj ka mjaft kriminel
perbrenda

te nacionaliteteve te gjith botes

turq arab dhe mafie e gjithfar kombesh e transporter drogash neper hambrug frankfurt paris londer milano zürich amsterdam bruksel vjene dhe ne shum qendra tjera

t


ku bėhen sa te duash krime e hajni klane egupe te rrezikshme mafioze

edhe nese i shtohet e gjith shqiperia etnike europes

qe te gjith te bejn krime

prap se prap nuk e ben perqindjen as 1 perqind te krimit qe e ka europa perbrenda nga te tjeret qe jan nga e gjith bota pra ,por shkaqet e sjelljes se europes ndaj nesh jan dikund tjeter

ose jan politike qe kjo shum e besueshme
ose fetare qe ne fakt esht ma pak e besueshme ose ka interesa tjera me sllav dhe ka ra ne pazare ne ujdi me sllav rreth kompromisit te sakrifikimit te shqiptarve

shqiptart jan e vetmja karte me te cilet mund te luan europa


dhe bėn pazare me sllav duke u tallur me ne


ne jemi plaqke tregu e europes monedhe kusuritje ne mes te interesave sllave dhe te europes

ketu mund te qendron ma teper diagnoza e se vertetes

por ka edhe elemente tjera qe ekseprtet tane politik mund ta dijn

ket edhe ma mirė

dhe ma holl analitikisht , dhe te ja saqrojne popullit ne detale,
ne menyren ma shkencore dhe historike se ku jan ne fakt shkaqet
dhe cilat lojra u luajten neper shekuj perse europa veproj keshtu me ne .
Parime te tilla bashkime shtetesh mbi baza fetare mund te nxisin edhe shtete tjera
qe te bashkohen mbi keto parime

dhe ather bota do te jet nji grupim armiqsorė rreziqesh per paqen me grupime konfederatash prandaj nuk duhet te behen grupime te tilla te rrezikshme qe vene ne pyerje ardhmmerin e shumm popujve por nevoiten integrimet e menqura modernizimat e civilizimet botrorore qe te jen sa me te zhvilluara
menquria njerzore duhet te dominoj per ruajtjen evlerave dhe civilizimeve e e paqes ne bote ebashkpunimit respektit dhe barazive
mendime dhe shkrime te autorit xhelal ferizi neper forume shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-10, 11:44   #940
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 1. Klubi Multikulturor Shqiptar // 89075 Ulm
 2. Klubi shqiptar 'Nurije Zekaj' // 45141 Essen
 3. Shoqata 'Liria' // 79106 Freiburg im Breisgau
 4. Shoqata 'Nėna Terezė' // 73037 Göppingen
 5. Shoqata 'Mėrgimi' // 74363 Güglingen
 6. Shoqata shqiptare pėr informim dhe ndihmė e.V. // 21077 Hamburg
 7. Shoqata pėr kulturė dhe ndihmė Kosova e.V. Hamburg // 21217 Seevetal-Fleestedt
 8. Bashksia kulturore shqiptare e.V. // 22305 Hamburg
 9. Shoqata shqiptare e punėtorėve // 22765 Hamburg
 10. Klubi shqiptar Kosova e.V. // 21109 Hamburg
 11. Klubi shqiptar 'Jusuf Gervalla' // 30451 Hannover
 12. Shoqata shqiptare Heidelberg // 69226 Nusloch
 13. Shoqata shqiptare 'Ylfete Humolli' // 56244 Helferskirchen
 14. Klubi shqiptar 'Kaēaniku 90' // 50825 Köln
 15. Shoqata Ganimetja Turbeshi pėr Kosovė e.V. // 57368 Lennestadt
 16. Klubi kulturo sportiv gjermano-shqiptar 'Prishtina' // 79506 Lörrach
 17. Shoqata shqiptare 'Bardhosh Gėrvalla' // 71640 Ludwigsburg
 18. Shoqata shqiptare 'Dardania' // 68199 Mannheim
 19. Shoqata shqiptare 'Z. Hajdini' // 72469 Meßstetten
 20. Lidhja demokratike e shqiptareve nė gjermani // 45470 Mülheim/Ruhr
 21. Qendra e pavarur kulturore shqiptare "Rilindja" // 80937 München
 22. Shoqata shqiptare 'Ylfete Homolli' // 75387 Neubulach
 23. Shoqata shqiptare Nordrhein-Westfalen // 57647 Nistertal
 24. Shoqata shqiptare 'Jehona' // 90441 Nürnberg
 25. Shoqata shqiptare 'Kadri Zeka' Nürtingen // 73257 Köngen
 26. Klubi shqiptar 'Kosova' // 78315 Radolfzell
 27. Shoqata shqiptare 'Iliria' // 78628 Rottweil
 28. Shoqata shqiptare 'Isa Boletini' // 71063 Sindelfingen
 29. Shoqata shqiptare 'Malėsia' // 70197 Stuttgart
 30. Shoqata shqiptare 'Rugova' // 70184 Stuttgart
 31. Shoqata shqiptare "2 Korriku" // 59846 Sundern
 32. Shoqata kulturore shqiptare "Skenderbeu" // 53840 Troisdorf
 33. Shoqata shqiptare 'Drita'// 72070 Tübingen
 34. Shoqata shqiptare 'Agimi' // 78532 Tuttlingen
 35. Shoqata shqiptare 'Shaban Polluzha' // 79761 Waldshut-Tiengen
 36. Shoqata shqiptare 'Shaban Polluzha' // 74731 Waldürn
 37. Shoqata shqiptare '7 Shtatori' // 73642 Welzheim
 38. Shoqata shqiptare 'Katerina Cilka' // 65197 Wiesbaden
 39. Shoqata e pjesėtarėve tė pėrkatėsisė shqiptare nė Wilhelmshaven e.V. "Kosova" // 26382 Wilhelmshaven
 40. Shoqata shqiptare '7 Shtatori' // 42289 Wuppertal
 41. Shoqata shqiptare 'Dardania' Würzburg // 97225 Retzbach
 42. LDK - Lüneburg // 21337 Lüneburg(1995-2000) e pa zyrtarizuar
Marrė nga "http://sq.wikipedia.org/wiki/Lista_e...C3%AB_Gjermani"
Kategoritė: Shqip | Gjermani
ShikimeTe dashur lexues po ua dergoj ketu edhe emrat e adresat e shoqatave shqiptare ne europė
te cilat ju me kontributin tuaj mund ti ndihmoni kontaktoni e forconi bshkpunimet me shqiptar

shkruani andej letra per kontakte e bashkpunime
te shqiptarit me shqiptarin
qdo her duke zgjedhur gjuhen dhe fjalen me kujdes

per kordinimet tuaja dhe bashkpunimet tuaja si bashkatdhetarė-

shkruani letra ktyre shoqata pasi q e te keni gjetur ne librat e telefonit

numrat e tyre
dhe kontaktoni per bashkpunime e renditje gjith kombtare

nenshkruani peticiionin kunde r kroracis ė
ne gjygj te strasburgut te europes kunder talljeve te kroacise
qe behen ndaj shqiptarve mergimtarė paditeni kroacine ne gjygjin e strasburgut me nje peticion qe fyen jo vetem kombin shqiptar
por edhe vizen e qendrimin ne shtetet e europes fyen komplet administratene europes e botes ku shqiptari kalon pa viza
e vetmja esht kroacia qe pa kurfar trupi vjedh mundin e shqiptarve
per nje vize kalimi duke maltretuar me mbushje te komplikuara dokumentesh
ne konsulata kroate formular te pa kuptimt per nje vize kalimi
kroacis do ti hakmerren brezat shqiptar per ket sjellje nuk do ti harrohen keto vuajtje qe ua shkakton shqiptarve te cilet kan ne pasaporta leje qendrimi te perherhshem ne vendet eruopiane kroacia po i vbjedh parat e shqiptarve mergimtar dhe atyre ne atdhe per nji viz kalimi per te ndertuar rruget e
tyre rrugete kroatve dhe pasurimi i burokracise kroate me hani e plaqke
po behet nga mundie parat e shqiptarve ne mergim

kundershtoni per maltretimin e shqiptarve me peticion paditeni kroacine
ne gjygjin e strasburgut dhe kekroni kthimin e parave te gjith mergimtarve shqiptar q ekroatet ua kan plaqkitur pa te drejte
ne rrugen tranzite me viza jam i bindur se mergata shqiptare dhe kosva e shqiperia do te fitojn gjygjin

keto jan poshtersi te ulta e te ndrya qe u bejne koratet me viza kalimi vetem per nji tranzit kalimi per te shkuar ne shtepi mergimtarve shqiptar
ky rracizem maltretues duhet ti thuhet stop me vendosmeri dhe qdo lloj plaqkitje te shqiptarve rrugve e neper kufij
mjaft ma me poshtersi deri sa esht gjygji i strasburgut perse rrini pasiv shfrytzojeni punoni me peticion e nenshkrime

mjaft ma me fashizmin e tyre plaqkitsit ustash antishqiptarė
dhe ata ne kufij q e po na zhvatin para pa arsye qe nuk ju dihet destinimi nga bandat dhe klanet mafioze


kroacia duhet ti ndal keto sjellje antishqiptare
qe neket rast po e luan rroline nje serbie te dyt
dhe po i pengon per tranzit mergimtarėt shqiptarė
kroacia na ka pranuar vetem nen trysnine e amerikes per ndryshe nuk do ta pranonte kurr koosven ajo esht serbi e dyte per ne shqiptarėt

te gjith ata q ekan lidhje shqiptare dhe adresa qe shkojne ne dobi te interesuarve per kontakte dhe unitet ne sherbim te atdheut
le ti japin ne nje teme te evqant adresat sepse adresat sherbejn per bashpunim dhe kontakte
pa bashkpunim kontakte dhe kordinim
nuk ecet para te humbur dhe te tretur keshtu do te mbesim pa komb pa atdhe pa liri te mjere te humbur te tretur punoni ne sherbim te qeshtjes kombtare
dhe te interesave tuaja duke u forcuar individi dhe lidhjet forcohet kombi

e shoqeria shqiptare punoni kontaktoni mos rrini se kohrat po ecin e ne po ngecim
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : Sot nė 10:07.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-10, 13:31   #941
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Bashkėsitė shqiptare tė zyrtarizuara nė diaspor
 1. Qendra informative kulturore Kosova 'LDK' e.V. // 70173 Stuttgart
 2. Qendra informative kulturore Kosova 'LDK' e.V. // 12055 Berlin
 3. Qendra informative kulturore Kosova 'LDK' e.V. // 21077 Hamburg
 4. Lidhja e shoqatave kulturore shqiptare // 76530 Baden-Baden
 5. Lidhja shqiptare // 76530 Baden-Baden
 6. Shoqata 'Atdheu' // 76534 Baden-Baden
 7. Shoqata Ganimete Turbeshi pėr Kosovė e.V. // 57334 Bad Laashpe
 8. Shoqata shqiptare '2 Korriku' // 97980 Bad Mergentheim
 9. Klubi shqiptar Bajram Curri e.V. // 12047 Berlin
 10. Klubi shqiptar 'F. Grejēevic' // 70794 Bernhausen
 11. Shoqata shqiptare 'Alternativa Kosovare' // 53227 Bonn-Beuel
 12. Liria // 28237 Bremen
 13. Qendra informative kulturore shqptare "Emin Duraku" // 40223 Düsseldorf
 14. Klubi Multikulturor Shqiptar // 89075 Ulm
 15. Klubi shqiptar 'Nurije Zekaj' // 45141 Essen
 16. Shoqata 'Liria' // 79106 Freiburg im Breisgau
 17. Shoqata 'Nėna Terezė' // 73037 Göppingen
 18. Shoqata 'Mėrgimi' // 74363 Güglingen
 19. Shoqata shqiptare pėr informim dhe ndihmė e.V. // 21077 Hamburg
 20. Shoqata pėr kulturė dhe ndihmė Kosova e.V. Hamburg // 21217 Seevetal-Fleestedt
 21. Bashksia kulturore shqiptare e.V. // 22305 Hamburg
 22. Shoqata shqiptare e punėtorėve // 22765 Hamburg
 23. Klubi shqiptar Kosova e.V. // 21109 Hamburg
 24. Klubi shqiptar 'Jusuf Gervalla' // 30451 Hannover
 25. Shoqata shqiptare Heidelberg // 69226 Nusloch
 26. Shoqata shqiptare 'Ylfete Humolli' // 56244 Helferskirchen
 27. Klubi shqiptar 'Kaēaniku 90' // 50825 Köln
 28. Shoqata Ganimetja Turbeshi pėr Kosovė e.V. // 57368 Lennestadt
 29. Klubi kulturo sportiv gjermano-shqiptar 'Prishtina' // 79506 Lörrach
 30. Shoqata shqiptare 'Bardhosh Gėrvalla' // 71640 Ludwigsburg
 31. Shoqata shqiptare 'Dardania' // 68199 Mannheim
 32. Shoqata shqiptare 'Z. Hajdini' // 72469 Meßstetten
 33. Lidhja demokratike e shqiptareve nė gjermani // 45470 Mülheim/Ruhr
 34. Qendra e pavarur kulturore shqiptare "Rilindja" // 80937 München
 35. Shoqata shqiptare 'Ylfete Homolli' // 75387 Neubulach
 36. Shoqata shqiptare Nordrhein-Westfalen // 57647 Nistertal
 37. Shoqata shqiptare 'Jehona' // 90441 Nürnberg
 38. Shoqata shqiptare 'Kadri Zeka' Nürtingen // 73257 Köngen
 39. Klubi shqiptar 'Kosova' // 78315 Radolfzell
 40. Shoqata shqiptare 'Iliria' // 78628 Rottweil
 41. Shoqata shqiptare 'Isa Boletini' // 71063 Sindelfingen
 42. Shoqata shqiptare 'Malėsia' // 70197 Stuttgart
 43. Shoqata shqiptare 'Rugova' // 70184 Stuttgart
 44. Shoqata shqiptare "2 Korriku" // 59846 Sundern
 45. Shoqata kulturore shqiptare "Skenderbeu" // 53840 Troisdorf
 46. Shoqata shqiptare 'Drita'// 72070 Tübingen
 47. Shoqata shqiptare 'Agimi' // 78532 Tuttlingen
 48. Shoqata shqiptare 'Shaban Polluzha' // 79761 Waldshut-Tiengen
 49. Shoqata shqiptare 'Shaban Polluzha' // 74731 Waldürn
 50. Shoqata shqiptare '7 Shtatori' // 73642 Welzheim
 51. Shoqata shqiptare 'Katerina Cilka' // 65197 Wiesbaden
 52. Shoqata e pjesėtarėve tė pėrkatėsisė shqiptare nė Wilhelmshaven e.V. "Kosova" // 26382 Wilhelmshaven
 53. Shoqata shqiptare '7 Shtatori' // 42289 Wuppertal
 54. Shoqata shqiptare 'Dardania' Würzburg // 97225 Retzbach
LDK - Lüneburg // 21337 Lüneburg(1995-2000) e pa zyrtarizuar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-10, 13:32   #942
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------
Mendoj personalisht se te gjith shqiptarėt duhet te lidhen me lidhje te fuqishme organizative
dhe kontakte NATYRISHT duhet hapur syte me qfar njerzish po kontaktohet
dergoni letra per kontakt merrni numra telefonash
dhe adresa
lidhuni me shoqaqatat shqiptare me qendra te ndryshme biznesesh e kontakte mos rrini por lidhuni te organizuar veproni me ide e bashkpunime te menqura largpamse dijani kimetin njeri tjetrin se aty esht suksesi e jeta perndryshe jeni te humbur nese armiqt ju shpartallojn mendet jan per ti perdorur perdorinin ato


pa kontekte elidhje te organizuara nuk jetė pa ndihmen enjeri tjetrit
armiqt
nuk ka jete shqiptari
ndeersa armiqt dhe provokatoretq e flasin shqip
po mundohen te na shpartallojne
e te na gjymttojne te na shuajn te na ngatrrojn jo vetem me ne forume
por ne qdo aspekt te jetes
kunder tyre ilaqi me i mir esht te krijohen grupe speciale
patriotike qe percjellin tradhtine e tyre hap pas hapi dhe veprimet e tyre te ndrya e antikombtare ket lloj sigurimi e kan te gjitha shtetet e kombet
duhet ta ken edhe shqiptart sepse te kqijt na qiten fare kunder tyre duhen grupe speciale patriotesh shqiptarve ju nevoiten grupe speciale patriotesh por si buka qe ju nevoitet sepse te kqijte po e shkatrrojn shoqerin shqiptare pra lufta e shqiptarve te mire kunder te kqijve esht e pa shmangshme tradhtaret duhet trajtuar si serbet qetnik ata nuk jan shqiptar
ruajini nga shqipfolsat dhe tradhtarin qe flet shqip krahasojeni me shkja ndj ti nuk ka mshire mos e quani kurr shqiptar provokatoret le te dijn mire se nuk ka me ju shkue gjat poshtersia
rrini ne kontakte dhe bashkpunime te ngushta me moton shqiptari e ndihmon shqiptarin vetem ky shteg esht jeta dhe shpetimi i juaj kombtar ė pa ket ide e nisme jeni te humbur te shkatrruar
armiqt po mundohen te na gjymtojne kujdes nga provokatoret dhe tradhtaret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-10, 13:38   #943
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?Mos Beso Diēka Thjesht :
- Sepse Dikush Tjetėr e Beson.
- Sepse Thuhet nė Libra tė Lashtė.
- Sepse Njė Besim Mbahet nga tė Gjithė.
- Sepse Njė i Ashtuquajtur i Menēur e Tha.
- Sepse Thuhet se Ėshtė me Origjinė Hyjnore.
****Beso Vetėm atė Qė Tiiiiii Provon dhe Gjykon se Ėshtė e Drejtė....

-------------
tradhtarve dhe provokatorve duhet me ua tregue vendin
detyre e shejt e popullit shqiptarlirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-10, 13:41   #944
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Tradhtarėt e provokatoret me kan bė keq ,por ball per ballė u pa burrnija e qendresa e tyre
ata jan te lig e shpirte e gjarpij ne gjuhe
te marrin ne
qaf ė me poshtersine e tyre


te fortit besniket
trimat e burrat fisnik nuk te ngacmojnė nuk te bejne padrejtesi dhe qendrojne deri ne fund ne te drejten e tyre dhe jan trima

vetem i ligu qe provokon e ngacmon e dorzon shpirtin qe ne betejen ne perleshjen e par ė e disa edhe pa hy ne perleshje sepse e i till esht ngucakeqi provokatori tradhtari
pervoje e imja shumvjeqare po ua jap falas lexuesve

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 28-02-10 nė 13:48
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-10, 20:32   #945
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Adresa/Adresse
Illyria, c/o ASTA Uni-Hamburg
Von-Melle-Park 5, D-20146 Hamburg
e-mail: [email protected]

te dashur lexues ketu per qdo rast e keni edhe adresen e shoqates se studentve shqiptar ne hamburg


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:16.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.