Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-12-12, 10:56   #1411
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nes e doni libra te mire per lexuesit e pasionuar mund ti drejtoheni qendres abebooks ne gjermani ata ju sjellin libra me katalog dhe emera me nji qmim te lire dhe te arsyeshem lexoni
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-12-12, 11:00   #1412
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Lexoni literaturen intresante
me qendren me titull literature nga lindja dhe perendimi
ne gjuhen gjermane
Literatur in West und Ost : Prosa seit 1945,
adresa -
Reich-Ranicki, Marcel:
Anbieter: Antiquariat Ejay
(Köln, NRW, Germany)
Bewertung: 5 Sterne
Anzahl: 1
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 11:01   #1413
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nga keto qendra mund te merrni literature intresante me qmime te lira por edhe me huazime
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 11:06   #1414
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Abebooks Europe GmbH
Ronsdorferstrasse 77a
40233 Düsseldorf
Germania
Deutschland

NE KET ADRES E MUND TE GJENI LIBRA NE SHUM GJUHE EUROPIANE EDHE LIBRA ANTIKE EDHE LIBRA EROMANE ME TEMA INTRESANTE DHE DITURI TE NDRYSHME
TE GJITH LEXUESIT E PASIONUAR MUND TE KERKOJNE NE KET ADRES E LIBRIN
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 11:11   #1415
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E di o qelsi magjik e di
autori xhelal ferizi
e di qysh se endrrat e mia i dergova per tej maleve
ne kerkim te qelsit te shpirtrave jam
po vyshkem ne kerkim e mos gjetje ngadale
por fund te kerkimeve nuk kam

kerkim nepeq qelsa kerkim ne shpirtesi
kush jam un kerkimtari
neper shprushjet e mia ne zemrat plot hi
kerkoj te mbije per seri behari

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 11:30   #1416
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E di o kėrkimi enigmatik e di

autori xhelal ferizi
e di
qysh se ėndrrat e mia i dėrgova pėrtej maleve
nė kėrkim tė qelsit tė shpirtrave jam
po vyshkem nė kėrkim e mos gjetje ngadale
por fund tė kėrkimeve nuk kam

kėrkim nėpėr qelsa kėrkim nė shpirtėsi
kush jam un kėrkimtari
nėpėr shprushjet e mia nė zemrat plot hi
kėrkoj tė mbijė pėrsėri behari

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 11:32   #1417
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

disa vargje jan te nxjerura nga dorshkrimet e mia te hershme ku jan fshi shum fjale pa si q ejan shum te vjetra duke u munduar ti reksonstruoj ka gabime sepse jan vejtruar letrat dorshkrimet qe jan lene ne vende jo te mira gjat kohrave
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 11:36   #1418
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik Shiko postimin
Pershendetje LiriK !

Me kishe kerku dhe ja erdha.
Erdha per te tregu, per te saten here, se une ,vertete moderoj ktu ,por kurr ,ama bash kurr nuk e kam blloku askend sepse edhe nuk e kam kete mundesi e edhe po t'a kisha nuk do te beja nje gje te tille. Kjo qe keni shkru ju tash po dihet qysh po i bjen !Nuk kam koment .
Ju deshiroj shendet ,suksese dhe me shume rrespekt ,ne rend te pare per Lirikun e mandej edhe per te tjeret!

....................


Faleminderit per nje sqarim te tillė dhe per rrespektin -
por un jam perjashtuar disa her padrejtesisht-
bile edhe me afat te gjatė kohorė-
me doren e zgjatur tė dikuj dhe intervenimin e dikuj -
Pas disa kundėrshtimeve q ė kemi pasur her pas here kam menduar -
se ti ose po ndikon indirekt ose po vepron direkt -

Ai qe mospajtimet dhe kundershtimet ,per ceshtje te caktuara ,ne mes vllezerve ,i sheh si armiqesi ,per mua, nuk i ka te gjitha drrasat ose e ka mujte kajta e interesi !!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 11:44   #1419
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kur kalova nga fjala nė lot
autori xhelal ferizi

mė mohuan kukullat akull


kur kalova nga loti nė fjalė
ata per seri mė kan ndalė
vargu po me bie per dhe si shakull


ata nuk me lan nė ballė
nuk mė lan nė udhė metafore
mė lan si peshkun mbi zallė
pa dhe e tokė arbrore

ata mė lan pa fole
fjalen ma ngrinė nė largėsi
pas shpresave vrapova dje
e sot nuk mundem me mbi

un lule deshta tė jem
tė qeli nė shpalosje me fjalė
nuk di i kujtė do tė jem
se varri akoma s- ka dalė

varri s- ka dalė me mė ble
qielli s. me don tė huaj
toka e huaj nuk mė njeh
nuk di kah duhet tė vuaj
nga autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 11:56   #1420
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik Shiko postimin
Kur kalova nga fjala nė lot
autori xhelal ferizi

mė mohuan kukullat akull


kur kalova nga loti nė fjalė
ata per seri mė kan ndalė
vargu po me bie per dhe si shakull


ata nuk me lan nė ballė
nuk mė lan nė udhė metafore
mė lan si peshkun mbi zallė
pa dhe e tokė arbrore

ata mė lan pa fole
fjalen ma ngrinė nė largėsi
pas shpresave vrapova dje
e sot nuk mundem me mbi

un lule deshta tė jem
tė qeli nė shpalosje me fjalė
nuk di i kujtė do tė jem
se varri akoma s- ka dalė

varri s- ka dalė me mė ble
qielli s. me don tė huaj
toka e huaj nuk mė njeh
nuk di kah duhet tė vuaj
nga autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
eeev be pirodha t'koft Lirik, qkruj mare viq qkruj pizi , se tibe 700 tibe ja ki zanat, po hiqu ktinve dijuzave mus ta nin qoshja be ngo qikit gjiks qa put thot ti,
hade shnet ere pare t'dishroj
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 17:25   #1421
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pershendetje LiriK !

Me kishe kerku dhe ja erdha.
Erdha per te tregu, per te saten here, se une ,vertete moderoj ktu ,por kurr ,ama bash kurr nuk e kam blloku askend sepse edhe nuk e kam kete mundesi e edhe po t'a kisha nuk do te beja nje gje te tille. Kjo qe keni shkru ju tash po dihet qysh po i bjen !Nuk kam koment .
Ju deshiroj shendet ,suksese dhe me shume rrespekt ,ne rend te pare per Lirikun e mandej edhe per te tjeret!
..........................

Nuk e di as kurė tė kam kėrkue -
nuk besoj s e tė kam kėrkue ose se dikund ndonjė fakt me shkrim
qė tė kam kėrkue se besoj -por
kjo pak ka rėndėsi rendesi ka nji diqka -se jam befasuar nga jo pak n jerez qe flasin shqip gjuhen shqipe -

vetėm se jam i zhgėnjyer shum nė njerz -

sikur ta kishim ditė ne tė burgosurit politik se kjo ditė vjen se nė jeten
e pas burgut e tė pas luftes - ma shum do kemi probleme me shqiptarė
s e me armikun serb -
dhe se vijnė tė tilla e kohra njerėz-
qeveri forume mosmirnjohsa shkelėsa tė pa drejtė
grabitsa mendjemdhej mospėrfillsa injorant mediokra

karrierista mohues nėnqmues provokatorė - ndoshta tė gjith tė burgosurit politik nuk do tė kishin arritė ta mbajnė burgun
dhe tė dalin gjallė gjysma ndoshta do tė ishin vetėvra nga thyerjet e zhgėnjimet dhe do ishte thye morali .
N a kan mbajtė iluzionet dhe ėndrrat e prrallat shpresat si lloj prrallash -
Ka shum popuj nė botė qė kan veqori mentalitete etj -por mentaliteti i shqiptarve dhe shkeljet qė kėta i bėjnė njeriut tė vet nuk besoj s emund te ket ne kombe tjera nji shkalle te tillė tė shkeljeve dhe vetive mohuese .
Nuk ėsht e rastit se shqiptarėt ilir fakt e kishin krejt ballkanin gadishullin
tė vetin -dhe as nuk ėsht e rastėsishme qė e kan humbur dhe kjo u vertetua edhe ne shekujt e historisė para nje brezi e tani ne kohet e fundit .
Shkaktarė jan sjelljet raportet pengesat dhe pa drejtesitė pshtjellimet shkeljet mohimet harbuteritė moskultura diskriminimet ndaj njeri tjetrit inatet ndasite gjelozite primitive veprimet e pe mendė pengesat smirat krahinarizmat primitiv mendesite e cekta fisnore klanore provinciale shkelja enjerzve te aft dhe dhenja peprarsi te pa aftve pshtjelklaqve njerzve q enuk kan parashikime te largta prirje sense intuita mendjehollsi largpamse -por dhenje perparsi perversve budallve injorantve debilve sarhoshve karrieristėve dembelve parazitve zhvatsve hajnave shfrytzuesve smirzijve brrylagjijve -jam i bindur se e dhe akademiku e gjeniu shkelet e nuk i jepet hapsire pune e veprimi as nuk i hapen rruget per te vepruar ne te miren e kombit sepse mendjet qorre kan perparsi dhe kjo u vertetua pa asnji dyshim -dhe keto jan shkaqet e humbjeve tona sepse organizmi yne ka qen kaosi pshtjellimi pa plane dukuri negative me vagona -
Nuk e qita te ti as nuk kam qėllim te nėn qmoj as tė zvogloj e as tė poshtreoj as tėej eprovokoj as ty as askend
ne ty nuk po adresohem te ti ne ket tasrt mos e merr si adrsim personal
- thjeshte shkruajta njė mendim tė bazuar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 17:39   #1422
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ai qe mospajtimet dhe kundershtimet ,per ceshtje te caktuara ,ne mes vllezerve ,i sheh si armiqesi ,per mua, nuk i ka te gjitha drrasat ose e ka mujte kajta e interesi

................
nuk di kush ėsht ai kend po e adreson ne ket rast apo po ben pergjithsime
-
-drrasa mangu do tė thot manjak -

nuk di ku po lidhet ktu kajtja interesi ne ket rast te ketyre shprtehjeve
-as per kend esht fjala e lidhja logjike e kesaj pergjegje-
un vetemm thash se ne te kaluaren ka pas kundershtime etj edhe fyerje lendime -
Un jam perjashtuar nga forumi disa her dhe ka pas edhe me nga nji vit qe nuk kam qene ktu prezent -
Jam kthy e per hire te njerzve te popullit pasi mora vesh ne kosove se disa njerz me lexojne ne forume -dhe i percjellin shkrimet e mia -
Duke qene se interneti po percillet me leht se sa do te percilleshin librat per shembull - e ndjej se duhet te shkruhet ne internet -dhe se interneti po percillet nga njerzit -
Por ka shum forume qe na kan zhgenjyer -poashtu shum njerz qe kan bere fyerje te renda perqarje e jan perkrahe padrejtesisht neper forume -
Un nuk e di saktesisht kush me ka perjashtue ose kush ka intervenue per perjashtim ne ratsin tim dikush po -por tash kjo nuk ka shum rendesi -
megjithat un e kam nji zakon i shkruaj bindjet dhe faktet -kam deshire qe kohrat te pershkruhen ashtu si sihin si ndodhen
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 17:39   #1423
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

[QUOTE=Kalimero;2264795]eeev be pirodha t'koft Lirik, qkruj mare viq qkruj pizi , se tibe 700 tibe ja ki zanat, po hiqu ktinve dijuzave mus ta nin qoshja be ngo qikit gjiks qa put thot ti,
hade shnet ere pare t'dishroj
........................

pershendetje kalimero
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 17:49   #1424
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Megjithat Lionel Mesi lojtari me i mire i botes i deshmuar para gjith botes -
ku mendimi botror dominon per talentin e tij dhe si lojtar me i miri ne kategori botrore
Mesi theu rekordsin e legjendes se famshmit
te golave te rekorsdit te kohes se gjate qe e kishte
gjermmani i bajern münchenit
golgeteri i famshem i jashtzakonshem Gerd Müller
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 18:17   #1425
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shkencat dhe njohurite e thella te mjeksise po mundohen te krijojne atlasin dhe kontrollin mbi nji miljard qeliza te nervave te njeriut


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.